REGIO De Leidse binnenstad als campus Iedereen heeft talent Jacht is laf en zielig voor die Stop dierproeven voor cosm NAVRAAG Paul Rosenmöller maakte vrijdag plotseling bekend dat hij de lande lijke politiek vaarwel zegt. Vriend en vijand reageerden geschokt. MOHAMMED RABBAE, wethouder van Leiden, was één van de voor lopers van de terugtredende voorman van GroenLinks. Met Ina Brou wer vormde Rabbae een duo dat in 1994 de lijst voor de Tweede Ka merverkiezingen trok. Kwam de stap van Rosenmöller voor u onverwacht? ,.Het besluit van Paul vind ik niet vreemd, maar het moment waar op hij zijn vertrek bekendmaakte verraste mij. Ik weet dat al die beveiligingstoestanden na de dood van Pim Fortuyn diep ingrepen in zijn gezin. Ook door de vergroving van de landelijke politiek ging voor Paul de lol eraf. Maar de val van het kabinet gaf hem een nieuwe impuls. Daardoor heeft hij de diepe wonden van de na weeën van Fortuyn en de over belasting van het lijsttrekker schap waarschijnlijk onder schat." Heeft GroenLinks kandidaten om de zivare taak van lijsttrek ker te vervullen? ..Ja, GroenLinks heeft Femke Halsema en Marijke Vos. Femke wordt nu naar voren geschoven. Zij heeft het in zich om uit te groeien tot een goede lijsttrek ker. Wel moeten lijsttrekkers veel afschrijven op het gezins- vlak. De taak is fysiek en men taal zwaar en in wezen soms asociaal." Is een experiment met een lijst trekkersduo nog voor herhaling vatbaar? „Op dit ogenblik niet. In 1994 was het bij GroenLinks een ex periment, dat de partij na de verkiezingen niet voor herhaling vatbaar achtte. Dat kwam vooral omdat wij een zetel kwijtraak ten. Bovendien heeft de partij zo vlak voor de Tweede Kamerver kiezingen geen tijd om te experimenteren. Maar in het bedrijfsle ven kom je duobanen wel vaak tegen, ook op directieniveau." Paul Rosenmöller liet vlak voor zijn terugtreden weten dat hij met Jan Marijnissen van de SP gauw eens een bakkie wil doen. Komt Rosenmöller binnenkort ook bij u op de koffie? .Paul is tien dagen geleden nog bij mij geweest. Ik kan het weer goed met hem vinden, ook al was onze relatie belast doordat ik bij de laatste verkiezingen geen hoge plaats op de kandidatenlijst kreeg. Dat probleem is opgelost. Van beide kanten hebben we ge zegd: zand erover." Behoort een hereniging met uw opvolger tot de mogelijkheden, bijvoorbeeld in het gemeentebestuur van Leiden? De stad zit nog zonder burgemeester. „Zelfs het plotselinge vertrek van Paul uit de landelijke politiek heeft geen invloed op de burgemeestersverkiezing in Leiden. Al denk ik wel dat hij een goede voor de stad zou zijn. Het vertrek van Paul uit de Tweede Kamer is een verlies voor het politieke debat. Hij heeft daarvan een ambacht gemaakt. Zo heeft Paul Rosenmöl ler als enige het leven van premier Wim Kok zuur gemaakt door zaken scherp te stellen Maar na het debat waren de verhoudingen weer goed, want Kok en Rosenmöller delen beiden hun vakbonds verleden." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1902, Dinsdag 18 November UIT DE RECHTZAAL-J.B., uit Leiden, die op den 12den October eefi. agent van politie voor 'smeerlap' had gescholden en zich tegen zijh arrestatie had verzet, waarbij hij dien politiebeambte in een zij nervingers beet, stond deswege heden terecht voor de Haagsche ink. De man staat volgens de informatiën te Leiden goed ge- 1 heeft nog nooit terecht gestaan en was, volgens zijn zeggen om een borrel te veel te drinken, it werd 10 dagen gevangenisstraf. Anno 1977, vrijdag 18 november LEIDEN - Voor de 51ste keer ging deze week de Kinderpostzegelactie officieel van start. Vierhonderdduizend schoolkinderen gingen weer met bestellijsten langs Neerlands deuren. In Leiden kocht burge meester Vis de eerste serie. Zijn vrouw hielp daarna de dames Pen seel (op de foto naast mevrouw Vis) en Stofkooper. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W MJ Bouterse (adjunct) E-maik directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.); 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem MAANDAG 18 NOVEME Studenten voelen weinig voor grote wooncomplexen in de Leeuwenhoek Leidse studenten willen in de binnen stad wonen en niet in grote com plexen in de buitenwijken. Fractie voorzitter Peter Geluk van de studen- partij SGL vreest voor 'springflats', so ciaal-onveilige en ongezellige gebou wen zoals in de Utrechtse Uithof. Uit spraken van wethouder Hillebrand (PvdA), die vindt dat de Stichting Leid se Studentenhuisvesting 'beter grote slagen kan maken dan zich bezighou den met kruimelwerk', wijst hij af. De Leidse kamermarkt bestaat voor ongeveer de helft uit particuliere studentenpanden. De andere helft zijn 'stichtingspanden', van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLS). Nu steeds meer particu lieren hun huizen verkopen of ver bouwen tot luxe appartementen, groeit de druk op de SLS. Die wil wel bijbouwen, maar waar moet dat dan en hoe? Onlangs kwam zij met het rapport Kamernood in Leiden. Op weg naar een gezamenlijke aanpak waarin zij ideeën voor oplossingen presenteert. Het meest spraakmakende plan is een herinrichting van de Leeuwen hoek (het gebied tussen de Wasse- naarseweg en de Plesmanlaan), die een campus kan worden naar Ame rikaans model. Nieuwe gebouwen van de Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen moeten er worden gecombineerd met studen tenwoningen, terwijl ook het ge bouw van de Faculteit der Sociale Wetenschappen, de Hogeschool Lei den, het Bio Science Park, het LUMC en een nieuw te bouwen universitair sportcentrum erin moeten worden opgenomen. Aan de uitvoering van zo'n plan kle ven veel haken en ogen, maar be langrijk is dat de Universiteit Leiden en de gemeente er voorzichtig mee in lijken te stemmen. Peter Geluk (22, bestuurskunde) en Maarten Koningsveld (23, politicolo gie) hebben hun bedenkingen bij het 'campusplan'. „Natuurlijk, het is goed om meer kamers te hebben. We moeten ook praktisch zijn", zegt Geluk. „Maar met het uit de grond stampen van een paar studenten flats alléén ben je er niet. Dan krijg je een soort Uithof, een winderig en sociaal onveilig gebied." Een cam pusplan in de Leeuwenhoek kan naar hun idee alleen werken de SLS er een compleet nieuwe stadswijk van maakt, met winkels, pleintjes en sociale voorzieningen. .Alleen dan wordt het wonen daar leuk." En dan nog - waartoe al die moeite, vragen Geluk en Koningsveld zich af. Zo'n campus bestaat immers al en heet Leidse binnenstad. Die heeft warmte, sfeer en historie. Een stu dentenbuurtje in de Leeuwenhoek kan daar nooit mee concurreren. „Het is overbekend dat stu denten het liefst in de binnen stad willen wonen. Er zijn daarbuiten ook wel stabiele studentengemeenschap pen, zoals aan het Flanor- pad, de Klikspaanweg en de Vrijheidslaan, maar een kleinschalig, monu mentaal pand in de bin nenstad is de wens van de allermeeste studenten." De twee vinden die wens ook terecht. „Je kunt zeggen: waarom moe ten studenten een voorkeursrecht heb ben op wonen in de binnenstad? Maar andersom kun je ook vragen: waarom moet het centrum alleen toegankelijk zijn voor goedver dienende tweever dieners zonder kin deren? Studenten zorgen voor gezellig heid op straat en voor een levendig uitgaansleven. Ze zijn goedkope ar beidskrachten in de horeca en de win kels. Omdat ze op rare uren wakker zijn, spelen ze een rol bij de sociale controle in de bin nenstad. Studenten verenigingen organi seren activiteiten in hun wijk en dragen zo een steentje bij aan de sociale sa menhang. Wat stel len die kapitaal krachtigen daarte genover? Ze verlaten de stad voor dag en dauw en zijn pas laat in de avond terug." Geluk en Konings veld vinden dan ook dat de SLS studen tenpanden van parti culieren moet over nemen. Zo kan worden voorkomen dat ze buiten het bereik van studen ten raken. Inmiddels heeft de gemeente Leiden hieraan zijn goedkeuring gegeven, mits het om panden gaat die ten minste vijfjaar illegaal voor studen- tenbewoning in gebruik zijn ge weest. Maar de studentenpartij SGL gaat verder. Geluk en Koningsveld vinden dat de SLS ook nieuwe pan den in de binnenstad voor studen ten moet aankopen. 'Kruimelwerk' noemt Hillebrand dat, maar dat vin den de twee studenten helemaal niet. Vele kleintjes maken immers ook een grote. De SLS zegt dat de aankoop en de Maarten Koninsveld (links) en Peter Geluk. Een monumentaal pandje in de Leidse binnenstad, dat is waar de meeste studentei wonen. Foto: Henk Bouwman renovatie van een monumentaal pand in de binnenstad moeilijk kos tendekkend te maken is. Een pand dat acht euroton kost en waarin acht studentenkamers in gemaakt kun nen worden, kost een ton per kamer. De SLS rekent voor dat zij daar na dertig jaar exploitatie 65.000 euro op terugverdient. De zogeheten 'onren dabele top' is dan 35.000 euro per kamer. De SGL stelt daar een andere reken methode tegenover, waarmee de ex ploitatie op lange termijn wel renda bel kan zijn. „Het gaat om de exploi tatie van een monument, een ge bouw dat per definitie moet blijven bestaan", zegt Geluk. „Je kunt zo'n termijn van dertig jaar best oprekken tot vijftig, zestig of zelfs negentig. De universiteit staat hier al sinds 1575 en de kans is levensgroot dat ze er over honderd jaar nog is. De kamers blijven daarmee altijd verhuurbaar." Geluk meent bovendien dat de SLS niet op haar monumentale bezit hoeft af te schrijven, maar gewoon als kapitaal in haar boeken kan hou den. Zo verarmt de stichting dus niet. Geluk woont in een (weliswaar niet monumentaal) particulier studen- tenpand aan de Oude Vest. Hij heeft het er erg naar zijn zin. „Je drinkt 's ochtends samen koffie, je doet sa men inkopen, je eet 's avonds sa men. Je vangt elkaar op als ren verdriet hebt, je leert hoe jtei niet moet gedragen. Voorajan stejaars die net het ouderli mei zijn, is een studentenhuis van begeleiding naar zelfsi heid. Bovendien hebben alges huisgenoten weer eigen vi studiegenoten die ze naar nemen, waardoor je deel g ken van een groot, hecht I werk. Zulke studenten den hun studie altijd met wam Leiden terug. Zo geredene 'binnenstad als campus' ii grote reclame voor Leiden Wilfred Simons In het Leidsch Dagblad las ik dat het jachtsei zoen weer is geopend. Arme dieren! Dat gaat weer zo'n 1,9 miljoen dieren het leven kosten. Geloof ze niet, de ja gers. Ze doen alsof het alleen over vogels gaat - wat al erg genoeg is - maar zwijntjes en ande re dieren gaan er ook aan. En op zo'n laffe manier. Ook het koningshuis kan er wat van. Ik hoor de eens op de radio een verslaggever over een koninklijke jachtpartij vertellen. Hij vertelde dat leden van het ko ningshuis en hun gas ten kwamen aanzetten met paarden en hon den om te jagen. Gezel lig toch, een fijn tijdver drijf. Wat ben je arm, als je hier aan mee wilt en kunt doen. De dieren liepen vlakbij de jagers toei ten. Wat een f ke jongens! dieren render weg. Ze wareil allemaal dooi mochten nog) uur creperen Ze moesten d hun reet of p ten, zodat ze il konden zitten! Daar komt de boodschap uit de wijde mouw van de pas toor. Het is een menslievende boodschap. Zo ingepakt dat hij niet mis is te verstaan. „Het kerkelijk jaar is bijna voorbij", zet Van der Helm zijn preek in. „Net als bij het gewone jaar blikken we terug om te kijken wat we dit jaar hebben gedaan. De Heer heeft ons de aarde gegeven en gezegd: maak er iets moois van. En daar hebben we talenten voor gekregen. Maar hoe hebben we die ge bruikt?" Iedereen heeft het talent om zorg en aandacht aan een ander te schenken, om te luisteren, zegt Van der Helm. Het talent om vrede te brengen waar mensen ruzi ën. Het talent om recht te doen aan de ander. Om iemand die erbuiten staat vanwege geloof of huidskleur weer binnen de kring te plaatsen, erbij te betrekken. Het talent om op te komen voor vluchtelingen en asielzoekers, mensen die moeten le ven op plaatsen waar ze niet mogen zijn. Een menslievende, sociale bood schap. In, naar blijkt, een sociale, menslievende kerk. Als afsluiting van de ochtendmis zegt Van der Helm: geef nu ook elkaar een teken van vrede." En alle aanwezigen draaien zich om, naar linker-, rech ter-, voor-, achterbuurman. En ze kijken elkaar in de ogen, schudden elkaar de hand. Van der Helm heeft het talent om een preek op te bouwen. Nu nog een microfoon die hem iets verstaanbaarder kan maken. preek recensie Anton Diedrich Pastor B. van der Helm, gehoord 17/1110.30 uur, Parochiekerk Maria ter Zee, Noord wijk Aan de Nieuwe Zeeweg lijkt het een vrij klein gebouw, je moet twee keer kijken voordat je er een kerk vermoedt. Ook al omdat er geen toren op staat. Ooit begon het gebouw als kleuter school, en pas vijftig jaar geleden werd het een katholieke kerk, de eerste in het, overwegend protestantse, aan-Zee- gedeelte van Noordwijk. Met ruim drie duizend parochianen doet de Maria ter Zeekerk het nog steeds goed. Dat kan niet in de laatste plaats aan pastor Van der Helm liggen. Hij heeft geen dragende, doordringende bariton, geem stem die als een saxofoon met een gouden randje zijn boodschap door de zaal draagt. Maar dat geeft niet. Het gaat om de boodschap, en die maakt Van der Helm duidelijk. On danks de enigszins blikkerig klinkende geluidsinstallatie. „Jezus van Nazareth wil ons laten zien wat we moeten doen met onze talen ten", zegt Van der Helm. „De een kan goed zingen, de ander is goed in sport. Weer iemand anders kan goed bordu ren. We hebben niet allemaal hetzelfde talent. Maar er zijn ook talenten die we wél allemaal hebben, die we ge kregen hebben om iets goeds mee te doen." In het Leidsch Dagblad van donderdag 7 no vember las ik dat het testen van cosmetica op dieren wordt verboden. Op zich goed nieuws. Maar dit verbod treedt niet eerder dan in 2009 in werking. Daarnaast is er ook nog een uitzondering ge maakt voor een drietal giftigheidtesten die tot 2013 mogen plaatsvin den. In Europa zullen daar door voorlopig nog dui zenden dieren sterven voor een uiterst discu tabel doel. Inmiddels zijn al 8.000 ingrediënten op dieren getest en veilig bevon den. Hiermee kunnen zonder nieuwe dier proeven uitstekende make-up, parfum, ba byproducten en sham poo worden gemaakt. Maar liefst 142 in Ne derland veria cosmeticame dit. Zij staan 1 de cosmeticai de Vereniginj diervrij. Dierproeven metica moet< liever vandaa dan morgen, tot 2013 is on baar. PREEKTIJGERS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10