Stappers klagen over hard optreden politie in Katwijk Zondag open! Bloedbad in Hebron: zeker twaalf doden Acedia Alar kt ffTfr 071 - 528 14 14 Kabinet wil 280 miljoen terug van apothekers fó Kleuters Woutertje Pieterse jagen sponsors op kosten Van 19 t/m 22 november pakken ervaren Pieten van 50 jaar en ouder tot 15% korting! Links, liberaal en dwars IKEA www.Advertentie-Service.nl Leidsch Dagblad NR. 43082 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 zaterdag l6 NOVEMBER 2002 te inspectie i begint ovember chbat had - r moeten ukwekkend heid wijkagent jk paar kt kennis Wassenaar ck Boys laat i Schaap it meer los ard Cox tig jaar :ale aap 'ft gij alles, gij It zeer; gelooft gij gij dwaalt nog Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad bedrijfshuisvesting HAAGWEG 51 LEIDEN www.immo-runstede.nl den haag/gpd - Om te voorko- men dat de ziekenfondspremies volgend jaar nóg verder oplo pen, eist het kabinet 280 miljoen euro terug van de Nederlandse apothekers. Dat is het bedrag aan medicijnkortingen dat de apothekers volgens de regering volgend jaar ten onrechte in ei gen zak hadden willen steken. De sector heeft onmiddellijk woedend gereageerd. „Besparingen worden ten on rechte op ons afgewenteld", laat de KNMP, de beroepsorganisa tie van apothekers, in een ver klaring weten. Volgens minister De Geus van volksgezondheid valt er over de maatregel, die per 1 maart moet ingaan, niet te on derhandelen. Het ministerie van volksgezondheid publiceerde gisteren een onderzoek waaruit zou blijken dat apothekers in 2003 gemiddeld voor ruim 350.000 euro aan kortingen op medicijnen achterhouden. „Dat is maatschappelijk onaanvaard baar", aldus De Geus. De minister meent dat de wer kelijke prijs van medicijnen waarop geen octrooirecht meer rust veertfg procent onder de doorberekende prijs ligt. Bij merkmedicijnen zou de gemid delde korting negen procent be dragen. Daarom wil Volksge zondheid vanaf maart volgend jaar van de generieke medicij nen nog maar 60 procent van de officiële prijs vergoeden en van de merkmedicijnen 91 procent. Dat levert een extra besparing op van 280 miljoen euro. Ondanks deze ingreep zullen de ziekenfondspremies volgend jaar nog met enkele tientjes per persoon oplopen. Dat komt om dat andere noodzakelijke bespa ringen niet zijn gerealiseerd. De Geus voelt echter niets voor een ingfeep in het ziekenfondspak ket (bepaalde medicijnen niet meer vergoeden) of het werken met een eigen risico (waarbij patiënten een deel van de kos ten contant betalen). (advertentie) Ier gaat en Halsema i een recordtijd zijn bij iks de bakens verzet. Na n het kabinet-Balkenen- Rosenmöller nog te pen om de lijst te trek- r weken later heeft de s-veteraan zich op- :ht en blijkt zijn gezin onder bedreigingen het gevolg van het i-effect of is het Ro- -effect uitgewerkt? Het t dat het politieke kli- de moord op Fortuyn is Veel politici reageren net begrip en mededo- ïet vertrek van Rosen- let enige afwijkende ge nt van LPF-fractievoor- :rben, die zijn Groen- lega min of meer uit- oor watje. Herben heeft ook een zwaar jaar ach- >- istend intimidaties ook vertrek van Rosenmöller los worden gezien van ÏLde_ populariteit. Met rpe manier van debatte- it hij Groenlinks op elf els. Een prestatie van die hem deed dromen linetsdeelname. Maar richtte op 15 mei een aan. De verkiezingsuit- egen en in de peilingen enLinks nu zelfs op ver- lenmöllers poging om Marijnissen, de linkse aan te pakken was on- l Hit van Rosenmöller is en moedig. Het lijst- lap vraagt veel en laat ite voor twijfel. Melkert al, de grote verliezers ei, gingen hem voor. De dgediende die nog in 8, is D66-fractieleider Graaf. Ook diens posi- elt, maar voor zijn op dient zich vooralsnog dijk alternatief aan. Wat ft heeft Groenlinks een >ef in handen met een neid, die op haar toe- 'oorbereid. Ineider A LIFE LESS ORDINARY Het leven stelt je nogal eens voor verrassingen en bij voorkeur op de meest onverwachte plaatsen. GELUID Dus is het prettig te weten dat u dan altijd Bang Olufsen bij u kunt hebben DAT GAAT De BeoSound 1 heeft een sublie me geluidsweergave en speelt overal waar een stopcontact is. WAAR BeoSound 1CD, radio en 5 actieve luidsprekers. Leverbaar in vijf kleuren. Waar u gaat, gaan zij ook U GAAT BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG 6. OLUFSEN door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijkse stappers vin den dat de politie bij de ongere geldheden van afgelopen week einde te hard heeft opgetreden. Bij de rellen in het centrum sloeg de politie honderden jongeren uiteen die met de agenten, veer tien man sterk, op de vuist gin gen. Jongeren zeggen dat de agenten het geweld overmatig en tegen de verkeerde mensen gebruikten. Volgens teamchef J. Schoneveld van de Katwijkse po litie was de actie 'absoluut no dig', voor de eigen veiligheid en om de orde te herstellen. Diverse Katwijkers - aanwezige jongeren en omwonenden - hebben gereageerd op een op roep in deze krant om hun ver haal te doen over de vechtpartij zaterdagnacht. Daarin klinkt kri tiek op het optreden van de po litie. Die zou te snel naar de wapen stok hebben gegrepen en on schuldige stappers hebben ge slagen, terwijl de echte ruzie zoekers zich uit de voeten maakten. Een leraar van het Andreas Col lege maakte uit gesprekken met jongeren deze week op dat de sfeer tussen politie en jongeren bijzonder agressief is geworden door het lik-op-stukbeleid van de afgelopen maanden. Jonge ren voelen zich, door willekeur bij het uitdelen van boetes, on rechtvaardig behandeld. Daar door keren ze zich - onder in vloed van drank en drugs - mas saal tegen de politie. De vechtpartij begon zaterdag nacht in de discotheek Casa Ca ra, onder een groepje beschon ken bezoekers. De kloppartij ging buiten verder, waarbij een 19-jarige Leidenaar een Katwij- ker tegen zijn hoofd schopte. Bij de arrestatie van de Leidenaar sloeg de vlam in de pan. Volgens Schoneveld was hard optreden onvermijdelijk, toen veel gasten stenen gingen gooi en en schreeuwen, ondanks waarschuwingen door mega foons aan de honderden toege stroomde jongeren om te ver trekken. „Iedereen die dan nog aanwezig is, weet dat er klappen kunnen vallen", is zijn reactie op kritiek dat de 'verkeerde mensen' werden geslagen. Het politiegeweld was volgens hem niet overmatig, maar een noodzakelijk laatste middel op de orde te bewaren en in lijn met het zero tolerance-beleid in Katwijk. „Wij krijgen reacties van ouders, ook die van de ar restanten, die ons daarin steu nen." Niet alleen in Katwijk verliep de uitgaansnacht gewelddadig. In heel Nederland hebben zo'n zeshonderd mensen het afgelo pen weekeinde aangifte gedaan van een geweldsdelict. In 365 gevallen ging het om mishande- ling. Dat blijkt uit een onderzoek van deze krant, waarvoor vieren twintig van de vijfentwintig re giopolitiekorpsen gegevens ver strekten. Pagina R5: Vanavond geen extra politie-inzet Pagina Erbij: Weekendgeweld Een gewonde Israëliër wordt naar een ambulance gebracht na de aanslag in Hebron door Palestijnse schutters. Foto: Reuters/Yossi Zamir Palestijnse militanten openen vuur op joodse gelovigen door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - In Hebron, op de Westelijke Jor- daanoever, zijn gisteravond zeker twaalf Is raëliërs om het leven gekomen bij een be schieting door Palestijnse militanten. Onge veer dertig mensen raakten gewond, van wie drie ernstig. De slachtoffers maakten deel uit van een groep joodse gelovigen die op de avond van de sabbat op weg was naar de synagoge in de Grot van de Aartsvaders, een heilige plaats voor zowel joden als mos lims. Onder de doden en gewonden zijn ook militairen die hen begeleidden. Het leger beantwoordde het vuur, dat af komstig was uit de hoger gelegen Palestijnse Abu Sneineh buurt. De Palestijnse aanvallers gooiden ook hand granaten. De vuurgevechten en de chaos maakten het ziekenauto's aanvankelijk on mogelijk de plaats van de aanslag te berei ken. Hebron is een Palestijnse stad van 130.000 inwoners, met in het centrum drie Israëli sche enclaves met vierhonderd kolonisten. Een maand geleden heeft het Israëlische le ger na zoekoperaties de onder Palestijns be stuur staande delen van Hebron ontruimd. Het aantal patrouilles in Palestijnse wijken binnen de Israëlische enclaves is toen ook verminderd, onder protest van de kolonis ten. De Palestijnse islamitische verzetsbeweging Harnas heeft kort na de aanval laten weten dat haar militaire vleugel, Izadin al-Kassem, de beschieting heeft uitgevoerd. De Israëli sche legerleiding beraadde zich gisteravond op een antwoord. door Esther Hartenberg leiden - Maar liefst achtduizend euro hebben de leerlingen van de openbare basisschool Wou tertje Pieterse uit Leiden dankzij een sponsorloop bij elkaar ge bracht. De 320 kinderen liepen veel meer rondjes dan verwacht. Sommige sponsors moesten daardoor 150 euro betalen. Het geld is bestemd voor de basis school Escuela Especial in Jui- galpa, de Nicaraguaanse zuster stad van Leiden. De kleuters vap de Woutertje Pieterse liepen rondjes van hon derd meter en de oudere kinde- (advertentie) Haal vanaf 19 november uw VSD 50Plus Pas en de actlevoorwaarden bij de servicekassa. Vergeet niet uw legitimatiebewijs mee te nemen. In samenwerking met Flus 9bs-.. N E D E R L A N ren vierhonderd meter. Omdat de kleuters een kaart kregen waarop 24 rondjes konden wor den afgestempeld, dachten ze dat ze die allemaal moesten lo pen. Daardoor liep voor menig sponsor de actie flink in de pa pieren. Na de sponsorloop kwa men enkele ouders verontrust naar directeur Peter Bosman om te klagen over de grote bedragen die ze moesten afrekenen. Maar Bosman was onverbiddelijk. „Wie A zegt, moet ook B zeg gen", vond hij. „Gelukkig na men ze het sportief op." Op 20 september bestond Wou tertje Pieterse aan de Houtlaan vijftien jaar. „Ons jubileum was een goed moment om de relatie met Juigalpa te versterken", al dus Bosman. Onderwijs-wet- houder Pechtold trok gisteroch tend samen met drie kinderen een veertig meter lang papier in de vonn van een toffee uit el kaar, waarna het bedrag ver scheen. Contactpersoon Mirta Cruz uit Juigalpa nam de gift persoonlijk in ontvangst. Met het geld wil Woutertje Pie terse het liefst een intemet-aan- sluiting in Juigalpa realiseren. Ook heeft het dak van de Nica raguaanse school een opknap beurt nodig na de orkaan Mitch in 1996. Het ministerie van bui tenlandse zaken verdubbelt het bedrag. Femke Halsema in vier jaar naar top den haag/anp - Vijf jaar geleden zei toenmalig PvdA-voorzitter Felix Rottenberg tegen haar dat ze een historische fout maakte door van de PvdA over te stap pen naar Groenlinks. Nu Paul Rosenmöller opstapt, is de 36- jarige Femke Halsema daar de beoogd lijsttrekker. De criminologe Halsema werkte in 1997 nog bij de Wiardi Beck- manstichting, het wetenschap pelijk bureau van de PvdA, maar haar liefde voor de sociaal-de mocratie bekoelde tijdens de paarse coalitie met de WD. De PvdA zou zich te sterk vereen zelvigen met de regeringsmacht en onvoldoende de linkse idea len uitdragen. Groenlinks ontving haar met open armen en plaatste haar in 1998 derde op de lijst voor de Tweede Kamer. Daarna ging het hard met Halsema. Niet alleen belandde zij direct in de topvijf van de 'hipste, en meest kek ge klede Kamerleden', zij kreeg ook een zwaar inhoudelijk pakket. Met daarin onder meer justitie en asielbeleid, politiek en publi citair gevoelige onderwerpen. Halsema greep die kans om zich sterk te profileren, en vaak met veel succes. Femke Halsema trad in de voet sporen van haar moeder, die in 1982 voor de PvdA wethouder werd in Enschede en daar be kend stond als de 'socialiste in mantelpak'. Haar vuurdoop als leider van Groenlinks heeft Hal sema eigenlijk al gehad, toen ze bij de regeringsverklaring inviel voor Rosenmöller en die klus naar tevredenheid wist te kla ren. Halsema ziet zichzelf als links-li beraal. Ze zei onlangs in een vraaggesprek met Vrij Neder land: „Uiteindelijk ben ik heel li beraal. Niet op sociaal-econo misch vlak, maar verder vind ik dat de staat zich zo min moge lijk met het afwijkende gedrag van de burger moet bemoeien. Het privé-leven van mensen moet heel groot kunnen zijn... Ik vind dat het recht om anders te zijn in de grondwet zou moeten worden vastgelegd. Dat heeft waarschijnlijk te maken met mijn eigen karakterstructuur. Ik ken een grote hang naar oncon- ventionaliteit. Als heel Neder land a zegt, heb ik de neiging om b te zeggen." Pagina Binnenland: Meer nieuws over het vertrek van Paul Rosenmöller Plan woontorens schrikt buurt op leiden - De gemeente Leiden blijkt mee te werken aan nieu we plannen voor twee woonto rens op de kop van de Schip- holweg. Die plannen hebben de daarachter gelegen buurt Groenoord opgeschrikt. In een anonieme brief die is verspreid wordt opgeroepen om bezwaar te maken tegen de bouw van de flats. De gemeente probeert al jaren op deze stek iets gebouwd te krijgen. Pagina R1 Nep-keurmeester steelt banketstaaf krommenie - Een onbekende man, die beweerde dat hij bij de Keuringsdienst van Waren werkte, heeft gisteren bij een bakker in Krommenie een ban ketstaaf, wat slagroom en een aantal gebakjes weggenomen. Navraag bij de Keuringsdienst wees uit dat het om een oplich ter ging. Later bleek dat dezelf de man eerder bij het filiaal van dezelfde bakkerij in Wormer- veer was langs geweest. (advertenties) Eindhoven, Delft en Duiven Op zondag 1 7 november zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9 - 18 uur. www IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) VIDfO DVD KTV Hifi COMPUTER FOTO CO TflfCOM WITGOCO tj Snel en goedkoop uw eigen advertentie maken! "«L. Ja, ik word abonnee en ootvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamPMC V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 Jl_ 400121 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lekten www.leidschdagbl8d.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1