LEIDE Nieuw plan voor torens Schipholweg ét REGIO Informatie-lek op Leidse stadhuis leidt tot politieke rel De Stemming Krakers kunnen voorlopig blijven Cleine ingen R1 GGD schiet tekort hij controle kindercentra Ouweneel over valse profeten /DE STELLINGI zaterdag l6 NOVEMBER 2002 tenaren in i verkassen week ciest wel of Pechtold u Alexander Pechtold avond of hij de nieuwe r is van D66. Op het ta igres in Zwolle vindt de verkiezing plaats, e wethouder heeft zich it gesteld omdat hij wil e partij uit het slop te 5te ,Mijn handen jeuken", ij. ilangs in deze krant, heeft alleen concur- n Utrechter Rob van Mochten de leden de voorkeur geven aan paar, dan blijft hij ge- •thouder. Beide func- e combineren, vindt :te jke t (advertentie) FILES OPGELOST zondagavond naar ln -ken aan de Weg TV <w EST door Robbert Minkhorst leiden - Bouwbedrijf JOBO en de gemeente Leiden werken aan plannen voor twee woontorens op de kop van de Schipholweg. Die plannen hebben de wijk Groenoord opgeschrikt. Inmid dels circuleert een anonieme brief waarin wordt opgeroepen al bij voorbaat bezwaar te maken tegen de bouw van de flats. B. van Dijk van IOBO bevestigt dat het bedrijf plannen ontwik kelt. Wanneer die naar buiten komen, weet hij nog niet. „We zijn bezig. Niks is nog defini tief', meldt de aannemer. Wan neer de gemeente ze openbaar maakt en de buurt erbij betrekt, is evenmin bekend. Dat dat zal gebeuren staat vast, zegt woord voerder F. Vos van de dienst Bouwen en Wonen. Het gaat om de plek waar bouw markt Big Boss en autobedrijf Leithon Cars zaten, aan de Ma- redijk. Het gebied ligt precies op de kruising van de Schipholweg, de Willem de Zwijgerlaan en de Oegstgeesterweg. De gemeente probeert al jaren om daar iets gebouwd te krijgen. Een van de partijen waarmee werd onder handeld was de Katwijkse Aan nemerscombinatie. Die was be zig met één woontoren met ze ventien verdiepingen en een hoogte van zo'n vijftig meter. Daarvoor heeft weer een plan bestaan dat uitging van twee flats van elk 25 meter hoog. Ook ondernemer J. Verbaan is een tijd in beeld geweest. Nu is IOBO eigenaar van de grond. „Het is de laatste doom in het oog van de gemeente", zegt Van Dijk. Volgens de anonieme brief wil JOBO twee torens bouwen met elk twintig verdiepingen. Omdat die flats het uitzicht zouden ver pesten, het zonlicht wegnemen, de waarde van de huizen laten dalen, en door het heien de ou de woningen in de omgeving verzakken, raadt de schrijver aan 'met klem een individueel protest in te dienen bij de ge meente, alvorens deze plannen definitief gestalte krijgen'. De schrijver ergert zich eraan dat 'in stilte wordt onderhandeld'. Voorlichter Vos zegt dat de ge meente niet uitgaat van twee vijftig meter hoge torens. „Dat idee van twee hele hoge torens stond in de oude bouwplannen. De bedoeling is zeker niet dat zulke hoge flats in de nieuwe plannen komen." Aannemer Van Dijk houdt die mogelijkheid echter nog wel open. „Over de hoogte van de flats laat ik me niet uit. Dat soort dingen is nog niet duidelijk." H. Dijkerman van het buurtco- mité Groenoord-Noord heeft zich verbaasd over de brief. Ook hij kreeg hem in de bus. „Ik word erop aangesproken, maar ook wij van het buurtcomité we ten van niks. En de plannen ver anderen elke keer." Dijkerman vindt de oproep tot protest een beetje voorbarig, juist omdat er nog geen plannen bekend zijn gemaakt. Volgens hem varieert de hoogte van de Op de plek waar vroeger bouwmarkt Big Boss en autobedrijf Leithon Cars zaten, verrijzen als het aan Bouwbedrijf JOBO en de gemeente Lei den ligt twee woontorens. Foto: Hielco Kuipers woontorens keer op keer. Begrip heeft hij wel voor mensen die zich verzetten. „De bewoners van de Haarlemmerweg zitten er niet op te wachten. Die zijn bang dat ze hun zon verliezen. Nu is het laagbouw, als er straks twee kolossen staan, is dat geen gezicht natuurlijk. Om de bouw van de wooncom plexen mogelijk te maken, wil de gemeente vrijstelling aanvra gen van het bestemmingsplan. Ook tegen deze artikel 19-proce- dure kunnen mensen bezwaar maken. Column van oud-PvdA-raadslid schiet WD-voorman in het verkeerde keelgat g tadh PÈ usse I kill n Koevoet Het informatie-lek op het tdhuis heeft geleid tot een isen WD-fractieleider L. de het voormalige PvdA-raads- der Veen. De laatste schrijft ilumn, te vinden op de inter- an de Leidse PvdA, dat De iter op zijn hoofd heeft'. De elt zich daardoor in de ver- >ank gezet. „Het adagium in ld is toch dat bij beschuldi- C ewijzen dienen te worden ge ar; ie zijn in heel de column niet e, zo zegt hij, kan zich toch al verdedigen omdat hij als lid irtrouwenscommissie zijn ka ap elkaar dient te houden als om kwesties als het aftreden jemeester J. Postma en de kandidaten voor het referendum over diens opvolging. Wie lekt, loopt het ri sico strafrechtelijk te worden vervolgd. Toch is over beide zaken vertrouwelij ke informatie in publicaties in deze krant terechtgekomen. Postma zag zich dit voorjaar zelfs ge dwongen af te treden nadat informa tie was uitgelekt over functionerings gesprekken met de fractievoorzitters. Die vonden dat de eerste burger er he lemaal niets van bakte. En onlangs werd bekend dat de vertrouwenscom missie van de twaalf sollicitanten voor de post van burgemeester van Leiden er maar één geschikt vindt Dat is er één te weinig voor het burgemeesters- referendum van 22 januari. De volks raadpleging hangt dan ook aan een zijden draad, beweerden ingewijden in het Leidsch Dagblad van 7 novem ber. C. Broeijer, PvdA-fractievoorzitter en voorzitter van de vertrouwenscom missie, kan dit bevestigen noch tegen spreken omdat haar functie dit niet toelaat. Van der Veen steekt in de column de draak met de situatie die door dit alles is ontstaan. In een deels gefingeerd gesprek met hemzelf wekt hij de sug gestie dat De Lange (maar ook Groen linkser D. van den Bosch), die na het eerste lek 'om het hardst riepen' dat de zaak tot op de bodem moet wor den uitgezocht, zelf boter op hun hoofd hebben. De Lange was ten tijde van de Postma-kwestie de woordvoer der van de vertrouwenscommissie en in die hoedanigheid heeft hij ferme uitspraken gedaan over de Leidse be stuurscultuur en over de integriteit van het openbaar bestuur. Hij ging toen wél in op vragen over het lek. Maar op het LD-verhaal over de enig overgebleven burgemeesterskandi daat blijft elke reactie uit. Volgens Van der Veen wekt dat wan trouwen in de stad en bij de kiezer. „Over het onderzoek naar het eerste lek, waarover De Lange allerlei dingen heeft gezegd, horen we al tijden hele maal niets meer. Je moet er maar van uitgaan dat het niets heeft opgeleverd, maar echt weten doet niemand dat. Ik vind dat de burgers recht hebben op een verklaring. Wat is er zoal onder zocht, is het onderzoek gestopt? En wordt er nu weer een onderzoek ge houden?" Hij vervolgt: „Ik waag ook te betwijfe len, zo maak ik in mijn column duide lijk, of de zaak echt tot op de bodem is uitgezocht. Niet één raadslid geeft er blijk van dat hij beseft hoe schadelijk die lekken zijn voor de reputatie van de stad. Wie wil er nu nog meedoen aan een Leids referendum? Dit schrikt de kandidaten af en ook de kiezers." Van der Veen schrijft in zijn column: „Als niet bekend is wie er heeft gelekt, is automatisch iedereen verdacht, toch? Lekker als je weet dat je je eigen collega's niet kunt vertrouwen. Hoe zit het dan met de integriteit waar ze de mond vol van hebbep?" En: „Weet je wat ik het ergste vind, dat ik het als burger ook niet kom te weten. Wie van die 39 raadsleden kan ik dan nog vertrouwen?" Ook oud-PvdA-wethouder T. van Rij bemoeit zich op diezelfde PvdA-site met de kwestie. Hij pleit ervoor om hoe dan ook het burgemeestersrefe rendum doorgang te laten vinden. Desnoods schuift de vertrouwens commissie een geschikte en een onge schikte kandidaat naar voren, rede neert hij. De burger kan dat onder scheid heus wel maken. Van der Veen bestrijdt dit. Hij vindt het op zijn zachtst gezegd niet netjes om een on geschikte kandidaat naar voren te schuiven, alleen maar om een referen dum mogelijk te maken. Volgens het oud-raadslid heeft de burger meer recht op informatie over het lek dan op een 'geforceerd' referendum. Dat er over zijn column een discussie is ontstaan, vindt hij juist een goede zaak. WD' er De Lange denkt daar anders over. „Als raadslid ben ik ingevoerd in de materie en kan ik de column van Van der Veen relativeren. Maar de ge wone burger leest dit toch als een re gelrechte beschuldiging waartegen ik me niet kan verdedigen." Van der Veen: „En daar gaat mijn column ook over. Die onverteerbare situatie blijft bestaan zolang het lek niet boven is." e Stemming voelen lerd nu Freek de Jonge 'ale nieuwjaarsshow op dag De Stemming lopt. We doen niet lover plagiaat of au- hten, we hoeven geen j, hij hoeft ons ook )emen, hij krijgt alle fVe rekenen op een ide show ter lering en render komt met een Ultimediaal programma, lij vormen van cabaret pwil laten overgaan in pndingen van de uitsla- pe Tweede Kamerver- p. Dat vereist een ge- pprovisatievermogen. 'pheel groten kunnen Ven dat. Politiek en lent hand in hand laten (fider banaliteiten, dat is isen op niveau. Veel [reek. Iprimeur heb je al niet Alexander Pechtold, te Leiden, van D66. i waar momenteel ig vrolijks valt te bele- daar komt wellicht verandering in, als tot nationaal voorzit- democraten wordt I in zijn Stemming de politiek het podium op jlexander draaide het in de begrotingsde- *n en maakte van de jeen theater. Hij bereik- fee twee doelen: met de lachers op zijn hand versloeg hij zijn politieke rivalen moeiteloos ('Het verschil tussen Paul Day en een trolleybus? Een trolley bus stopt als die draad kwijt is') en hij haalt er onze Stemming mee, uitgerekend op deze voor hem zo belangrijke zaterdag. De publieke tribune bleef on danks zijn fratsen en capriolen leeg, maar dat mocht de pret in de raadzaal niet drukken. Je zou bijna vergeten dat er werd be raadslaagd over bezuinigingen van dertien miljoen euro. De raadsleden voelden de sfeer pri ma aan en zongen luidkeels 'Het zijn de kleine dingen die het doen, die het doen', Dus waar om zou je zeuren over dertien miljoen? Slechts één raadslid, CDA'er Wim Bleijie, ergerde zich groen en geel en riep Alexander op zijn onemanshow te staken. Dat weerhield de D66-polticus- conferencier niet van zijn beste grap van de avond, niet te be luisteren in de raadzaal maar exclusief in deze Stemming: „Weet je hoe ik die subsidie van het Verzetsmuseum in Gouda nog het beste kan betalen? Door Duitse gasten meer toeristenbe lasting te laten betalen!" Navel Misschien werkt het elders wel. Dat zou zomaar kunnen. Maar in Leiden heeft het duale stelsel, waarmee de gemeentepolitiek in heel Nederland na de afgelopen verkiezingen zo verwachtingsvol begon, de ellende dus alleen maar groter gemaakt. Losgestoken van burgemeester en wethouders is het grootste deel van de gemeenteraad danig de weg kwijt. En losgestoken van de gemeenteraad zitten de Leidse wethouders meer dan ooit te genieten van de aanblik van hun eigen navel. Raadsleden zouden meer volks vertegenwoordiger worden, was de gedachte achter de nieuwe organisatie van de lokale poli tiek. De raad zou de hoofdlijnen van beleid uitzetten en de wet houders, die geen deel meer uit maken van de gemeenteraad, beter kunnen controleren. Op één punt is het duale stelsel wel een beetje geslaagd. Vooral de leden van de oppositie moe ten zich inmiddels erg goed kunnen verplaatsen in het ge voel van burgers die menen dat zij door de gemeente niet seri eus worden genomen. Want dat worden zij zelf ook niet. Met dooddoeners en grappen met een baard van tien jaar worden zij door wethouders in de hoek gezet. Kritiek van raadsleden wordt door de stadsbestuurders niet gewaardeerd, maar met gelijke munt terugbetaald. Meer dan ooit, kortom, wordt er in de Leidse gemeenteraad Tweede Kamertje gespeeld. Of, zoals de ze week, Pools Landdagje. Dat verhelp je met nog geen tien kri tische rapporten van onderzoe kers over de kwaliteit van het Leids lokale bestuur. Burgemeester en wethouders aan de ene en de gemeenteraad aan de andere kant zijn twee ei landen geworden, die langzaam uit elkaar drijven. Op het eiland van B en W klinkt homerisch ge lach, op dat van de gemeente raad kan God ze horen brom men. Het beste zou zijn om dat hele dualisme maar weer af te schaf fen. Maar dan zouden de be denkers ervan moeten toegeven dat ze een inschattingsfout heb ben gemaakt. En dat is in de po litiek helaas een zeldzaamheid. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink LWO moet huiswerk overdoen door Timoteus Waarsenburg leiden - Rechtspraak is niet al leen een serieuze aangelegen heid, maar ook een hele precie ze. Wie zich niet aan de regels houdt, haalt onherroepelijk bak zeil. De Leidse Welzijnsorgani satie (LWO) ondervond dat gis termorgen aan den lijve tijdens een kort geding in het Haagse paleis van justitie. Wegens slor digheden werd de LWO weer naar huis gestuurd. „Komt u over twee weken maar terug", sprak de rechter streng. Op 27 oktober werd het pand van de LWO aan Breestraat 19, het voormalige jongerencen trum 't Stathuys, gekraakt. Tot grote ergernis van de in financi ële nood verkerende LWO die het pand graag aan de gemeente verkoopt. Leeg, welteverstaan. Dus spande de LWO een kort geding aan om via de rechter ontruiming af te dwingen. Maar die toonde zich direct kri- roep is nooit verschenen. En dat blijkt niet de enige blunder van de advocaat van de LWO te zijn. Ook kloppen de data op de dag vaarding niet De rechter is on verbiddelijk. „Over twee weken behandelen we de zaak op nieuw. En zorgt u dat u uw za ken dan wel in orde hebt." Enigszins beteuterd verlaat de advocaat van de LWO de zaal. De krakers daarentegen zijn op gelucht. Ze hebben nu in elk ge val twee weken uitstel. Terwijl ze de uitkomst van het kort geding vóór de zitting somber inzagen. Rechtenstudent Anna, een van de krakers, zei toen: „Morgen hebben we een benefietfeest op de Breestraat. Als we verliezen, en die kans is best groot, wor den we waarschijnlijk ook ver oordeeld tot de proceskosten. Met het feest hopen we dat geld bijeen te krijgen." Maar de kra kers zijn om nog een andere re den erg blij met deze uitkomst. Op 21 november zouden ze een tisch over de dagvaarding. „Er*- gesprek hebben met wethouder staan twee personen met naam op de dagvaarding. Maar het gaat om meer personen. Klopt dat?" De advocate van de LWO antwoordt bevestigend. „Het gaat om alle bewoners van Bree straat 19", zegt ze. „Waar is de oproep dan die in de krant heeft gestaan? Ik kan niemand bij ver stek veroordelen als de mensen om wie het gaat niet weten dat ze überhaupt gedagvaard zijn." Bij een dagvaarding van een ver zameling niet bij name genoem de mensen, moet de eiser de le den van die groep met een ad vertentie in de krant voor de rechtbank dagen. Maar die op- door Roelf Reinders leiden/regio - De GGD schiet tekort bij de controle op veilig heid en hygiëne bij de kinder centra in de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en Rijn en Veenstreek. De gezondheids dienst heeft niet het geld en het personeel om voldoende toe zicht te houden op deze sterk groeiende sector met kinderdag verblijven en naschoolse op vang. Dat blijkt uit een onderzoek van een adviesbureau naar hoe effi ciënt de GGD Zuid-Holland Noord het geld van de 22 ge meenten in dit gebied heeft be steed. In deze regio zijn zo'n driehonderd kindercentra. Dat aantal neemt per maand toe. Maar de GGD kan bij de contro le maar ongeveer zeventig cen tra behappen. „Hier ligt dus een aanzienlijk gat", concludeert het adviesbureau. „Deze taak moet geïntensiveerd worden." GGD-arts S. Wijnands van de af deling Algemene Gezondheids zorg erkent dat de gezondheids organisatie tekortschiet. „Maar het is echt niet zo dat het op de kindercentra uit de klauwen loopt", zegt zij. „Er sjouwen heus geen muizen rond." De GGD heeft als taak de kinder centra te controleren op veilig heid, gezondheid en hygiëne. Dan gaat het om zaken als het aantal leidsters, is er wel vol doende slaapruimte en is de keuken wel goed gescheiden van de plaats waar luiers wor den verschoond? Volgens Wijnands krijgt de GGD te weinig geld om met voldoen de mensen het toezicht te hou den. „We werken hier onder grote werkdruk." De gezond heidsdienst past kunstgrepen toe om toch zoveel mogelijk haar taak uit te voeren. „We hebben tijdelijk extra mensen, maar het moet nog ruimer. Er moet geld bij om netjes te kun nen doen wat er moet gebeu ren." Beginnende kindercentra wor den zeker geïnspecteerd, zegt Wijnands. „Die gaan voor." Vol gens de Wet Basisvoorziening Kindercentra, die over ruim een jaar van kracht wordt, moet elk kindercentrum elk jaar controle krijgen. Dat lukt de GGD nu nog zeker niet. „De eisen van de ge meenten verschillen ook sterk. Leiden vindt één controle in twee, drie jaar voldoende, Voor schoten wil dat we elk jaar langskomen." Het doelmatigheidsonderzoek is verricht in opdracht van het be stuur van de GGD waarin alle gemeenten in Zuid-Holland Noord zitten. Een aantal ge meenten was bang dat hun GDD minder efficiënt werkt dan andere gezondheidsdiensten. Dat blijkt mee te vallen. De huisvestingskosten zitten wel aan de hoge kant. Dat komt om dat de GGD vanuit drie locaties in Leiden, Katwijk en Alphen werkt, een gevolg van fusies. De bijdrage per inwoner voor de GGD is ook hoger dan het lan delijk gemiddelde. Om de pro blemen aan te pakken, is een plan gemaakt. Wijnands ver wacht dat er voor de controle op kindercentra meer geld komt. „Maar als het om geld gaat, is het nooit van de ene op de an dere dag geregeld." H. Buijing van de gemeente Lei den over de mogelijkheden om in het kraakpand te blijven. „Deze dagvaarding viel ons dan ook wel rauw op het dak." Dit gesprek gaat nu in elk geval door. En dat biedt perspectief. „De LWO heeft het geld nodig", zegt de advocaat van de krakers. „Als de gemeente akkoord gaat met de koop van het pand mét krakers, kunnen ze voorlopig blijven zitten. Op zich best een aantrekkelijk idee voor de ge meente. Want als je het leeg laat staan, kan het opnieuw gekraakt worden. En dan weet je nooit wie er inkomen." leiden - Bijbelwetenschapper W.J.Ouweneel spreekt vrijdag avond 22 november over Valse profeten van de eindtijd'. Het is de derde lezmg in cyclus van vier overdenMftgen over de brie ven van Petrus. De bijeenkomst, in de school achter station Lam menschans, begint om 19.45 met een samenzang. De toegang is gratis. De laatste lezing is op 13 december. (advertentie) De horeca is ook op straat verantwoordelijk voor zijn bezoekers Geef uw meninc www. leidschdagbladnl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13