Philips met Sony in digitale beveiliging ECONOMIE 25 i 4 Corus staat voor duidelijke keuzes 8 'Brussel' sombert over economie en deelt gele kaarten uit Vangstbeperking kost vissersvloot miljoenen 8| luiter voor n-camera Batenburg erleden in zorg ilicapten id gebruik r/chipknip a wii af van 500-lijst ijs daalt iluit Irak lid banen Wavin jl achter aan Buil Bescherming rechten muziek en software Louis Vuitton in eigen winkel Economie kent bescheiden groei Twee dagen werken voor twee ton Rente in VS kan nog meer dalen 'Afketsen fusie harde klap voor zowel Corus als CSN Delta zoekt weer partner voor overname Remu Mora signeert zijn frikadel donderdag 14 november 20o2 %/lssey Kato een grote driedaag- or micro-elektronica ■5-erd gisteren door ninuscule sluitertje ïjtrakleine camera ge- 'd. Het kan worden ;5jïi mobiele telefoons. K 2(i - André Batenburg, 3: irsvoorzitter van de 2I lank Nederland 0 nsdag op 80-jarige 3 rieden, zo is vandaag 21 milie bekendge- inburg was van 1974 topman bij de bank. 2$heid bleef hij nog %issaris bij de ABN JlN Amro. Verder was 2|saris bij Akzo en 3§ en voorzitter van de 6jjan de Nederlandse 2f was hij betrokken 1 ratie van het Con- AbvaKabo FNV be- de week publieks - iiacties in de gehan- rg. Dit uit protest te- ,5 dbod van de werk- een nieuwe CAO •a 115.000 werkne- Werkgevers, verenigd sa bieden een loonstij- n jrocent. De bonden 33 cent. Vooral de har- 7Ï ig over werkroosters 1 bloed gezet, aldus '0 ii >ip de eerste tien Jj an dit jaar is er 64 ir met de chipknip of i-taald. Dat is een stij- '5 procent tegenover ii en keer in dezelfde iE 12001. Interpay, die ,7 tisch betalingsver- 54 deels regelt, denkt tal transacties dit )t op 80 miljoen. De i8rdt toegeschreven ist van de euro en Ï7ht betalen van par- lE et de elektronische !;iee. De Amsterdamse n onroerend goed 5 Istra eist in kort ge- Quote 500 Rijkste irs uit de handel imen. In de jaarlijkse ij het artikel waarin 3lgrond wordt belicht, otn hem geplaatst hij bezwaar heeft, it met een vermo- D miljoen euro op 3. In de media is hij tiuldigd contacten lerwereld te onder- ïdstra, onder andere in Seaport Marina, ladevergoeding. »e prijs van ruwe olie tors gedaald nadat geworden dat Irak lecteurs zal toelaten. $ermijnmarkt in Lon- le notering van lit de Noordzee met il 22,72 dollar, het |}1 sinds begin maart. ;e olie zakte ook met 24,90 dollar per vat. - Bij de producent i tof leidingssystemen ïlardenberg verdwij- chatting 100 banen. i mt als reden de ge- de bouwfraude, het op de kantorenmarkt ii gingen bij de over win dat nu 650 arbeids- r< elt, overweegt een if e productie over te ■hr een Duitse doch- 'e Franse overheid Irussel' de noodlij- iputerfabrikant Buil 150 miljoen euro geven. Op voorwaar den normale rente fcven en binnen 'e'en i terugbetaald. Eigen- !het niet omdat Buil 'k al staatssteun (maliter mag een be ien jaar geen hulp (n. van onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Het economisch herstel in de 12 eurolanden ver loopt veel minder voorspoedig dan verwacht. De Europese Commissie raamt de groei dit jaar op 0,8 procent, oplo pend naar 1,8 procent in 2003. Dat is fors lager dan de 'Brussel' dit voorjaar nog voorspelde. Vrijwel alle landen kampen met oplopende begrotingstekorten. Eurocommissaris Solbes (economische zaken) waarschuw de gisteren dat hogere olieprijzen door een oorlog tegen Irak de vooruitzichten verder kunnen verslechteren. Des kundigen berekenen dat een prijsstijging met 10 dollar per vat, een kwart procent economische groei kost. Verder leidt duurdere energie tot hogere inflatie, wat de economie weer parten speelt. Dit voorjaar raamde het dagelijks bestuur van de Europese Unie de groei in de eurozone nog op 1,4 procent dit jaar en 2,9 procent voor 2003. Het einde van de investerings-hype in de IT-sector, een zwakke binnenlandse vraag en weg zakkende aandelenkoersen noopten de Commissie ertoe haar prognoses bij te stellen. Volgens Solbes zal het econo misch herstel pas in de tweede helft van 2003 doorzetten, een jaar later dan verwacht. Ook mondiaal laten de goede tijden langer op zich wach ten. In de VS zijn investeerders, ondernemers en consu menten zeer voorzichtig na de terroristische aanslagen en een reeks bedrijfsschandalen (Enron, WorldCom). De eco nomieën in Latijns-Amerika gaan gebukt onder grote cri ses. De Commissie denkt dat de wereldwijde groei dit jaar geen 2,9 maar 2,6 procent bedraagt, oplopend tot 4 pro cent in 2004. Door de tegenvallende economie stagneert de banengroei. Voor Nederland voorspelt de Commissie een stijging van de werkloosheid van 2,4 procent (2001) naar 4,6 procent in 2004, tenzij Den Haag met nieuwe maatregelen komt. De economische groei in Nederland komt volgens de Com missie dit jaar uit op 0,2 procent, na Luxemburg het laagste in de EU. In 2003 loopt dit op tot 0,9 procent, een jaar later naar 2,2 procent. Afgelopen jaren groeide de economie met 3 tot 4 procent per jaar. Solbes waarschuwde de eurolanden voor hun oplopende begrotingstekorten. Zoals verwacht kondigde de Commis saris maatregelen aan tegen Duitsland en Frankrijk, omdat beide landen met hun financiële problemen de waarde van de euro ondermijnen. Duitsland stevent dit jaar af op hun tekort van 3,8 procent (3,1 procent in 2003), beduidend bo ven de grens van 3 procent die de eurolanden niet mogen overschrijden. Net als Portugal kan Berlijn rekenen op een 'aanbeveling' van de Commissie om snel orde op zaken te stellen. Frankrijk schuurt met een geraamd tekort van 2,9 procent in 2003 dicht aan tegen het toegestane maximum. De Commissie wil Parijs een 'gele kaart' als waarschuwing ge ven. De Franse minister van financiën liet eerder weten een dergelijke berisping voorlopig naast zich neer te leg gen. Italië bevindt zich volgens de Commissie op 'gevaarlijk ter rein' omdat het met eenmalige bezuinigingen structurele tekorten probeert weg te werken. Daarnaast heeft Rome de hoogste staatsschuld van de EU (110 procent), een positie waarin geen verandering komt. De vermaningen die de Commissie voor Duitsland en Frankrijk in petto heeft, moeten worden goedgekeurd door de eurolanden. Een eerste poging daartoe mislukte dit voorjaar na enorme po litieke druk van Berlijn. Solbes is ditmaal optimistischer over de afloop. Amsterdam - Een glazenwasser maakt de etalageruit schoon van de gisteren geopende winkel van Louis Vuitton in de Amsterdamse PC Hoofst- straat in Amsterdam. Het is de eerste eigen winkel in Nederland van het exclusieve, zeer dure, merk van tassen en koffers. Foto: ANP/Evert Elzinga eindhoven/gpd - Philips wordt samen met Sony en een groep onbekende investeerders eige naar van InterTrust Technologies. Deze Amerikaanse onderneming heeft een leidende positie in soft ware en hardware voor de be scherming van de rechten van muziek, video en andere digitale informatie - ook voor zakelijke toepassingen - die via internet of kabel wordt verspreid. Volgens de elektronicaconcerns zijn de producten van InterTrust - in jargon aangeduid als Digital Rights Management (DRM) - van grote strategische betekenis. Zolang de intellectuele rechten op digitale informatie niet goed geregeld zijn, zijn producenten terughoudend met de versprei ding ervan. Het niet in voldoen de mate beschikbaar zijn van voorburg/anp - De Nederland se economie is in het derde kwartaal bescheiden gegroeid. Het volume van het bruto bin nenlands product (bbp) was 0,3 procent groter dan in dezelfde periode vorig jaar. De economi sche groei in de eerste drie kwartalen komt daarmee op 0,1 procent. hoofddorp/anp - Bestuursvoor zitter C. Stutterheim van IT-be- drijf CMG is goed door de on derhandelingen gerold na de overname van door het Britse Logica. Hij krijgt als president commissaris een jaarloon van 235.000 euro. Daarvoor werkt hij dan ongeveer twee dagen per week. Dat blijkt uit het prospec tus. In Groot-Brittannië is een presi dent-commissaris nauw betrok ken bij de dagelijkse gang van zaken. Naast het jaarinkomen koopt Logica voor 1,5 miljoen euro ook zijn bestaande ar beidscontract af. Fulltime in dienst kreeg Stutterheim ruim 730.000 euro per jaar betaald. Logica voegt eraan toe dat hij 33 jaar bij CMG heeft gewerkt. Ove rigens bezit Stutterheim 0,14 procent van de aandelen in de nieuwe combinatie. Dat zijn meer dan 2,2 miljoen stukken. Washington/ANP - Het is niet uitgesloten dat de rente in de VS in de toekomst verder omlaag gaat. Dat bleek gisteren uit de toespraak van Alan Greenspan, de president van de Amerikaan se centrale banken, in het Ame rikaanse Congres. De centrale banken verlaagden vorige week hun rente onver wacht sterk, met 0,5 procent tot 1,25 procent. Bij die gelegenheid liet het centralebankbestuur in bedekte termen weten dat het voorlopig niet van een verdere verlaging van de rente zou ko men. Greenspans verdedigde de ren teverlaging van vorige week door te zeggen dat de Ameri kaanse economie een duw in de goede richting kan gebruiken. De groei is niet echt zwak, maar er zijn factoren die een opleving belemmeren, aldus Greenspan. Van een recessie wilde hij niet horen. De economie zit op het ogenblik niet in de zwakke fase die doorgaans aan een recessie voorafgaat, zo betoogde hij. door Pieter van Hove londen/ijmuiden - Heeft het noodlijdende staalbedrijf Corus er goed aan gedaan de ge plande overname van de Braziliaanse bran chegenoot CSN (Companhia Siderürgica Na tional) af te blazen? Niemand die het weet; ook de top van het Brits/Nederlanse concern zal nooit een pasklaar antwoord op deze vraag hebben. Duidelijk is wel dat er steeds meer twijfel is over de levenskansen van het bedrijf. Aan de ene kant zou de fusie met CSN (met een meerderheidsbelang voor Corus) pri ma passen in de op expansie gerichte stra tegie van het Brits/Nederlandse concern. Want Corus richt zich op staal en stoot an dere activiteiten, zoals aluminium, af. En met de inlijving zou het een belangrijke po sitie op de Zuid-Amerikaanse staalmarkt innemen, naast een goede mogelijkheid om producten zonder tariefheffingen naar de Amerikaanse markt te exporteren. Een groot deel van het Corus-staal uit En geland en Nederland valt nu immers nog onder de hoge invoerrechten die de VS vo rig jaar instelden ter bescherming van de eigen staalindustrie. Met spijt loopt Corus het kroonjuweel van CN, de ijzerertsmijn Casa de Pedra, mis. Uit deze mijn had het staalconcern veel goedkope erts voor zijn staalfabrieken kunnen halen. Anderszijds moet de Corus-top beseffen dat het Braziliaanse avontuur risicovol is. Met de verkiezing van oud-vakbondsleider Lula tot president zijn de politieke verhou dingen in Brazilië op z'n kop gezet. Het is bijvoorbeeld nog onduidelijk welke koers Lula, een bekend antikapitalist, gaat varen ten opzichte van buitenlandse investerin gen in zijn land. Evenmin is te voorspellen hoe de koers van de Braziliaanse munteen heid real zich zal ontwikkelen. Niet uit te sluiten valt dat de Corus-leiding in haar beslissing ook de rol van CSN-top- man Steinbruch heeft laten meespelen. De Braziliaan zou in de toekomst tweede man van het nieuwe concern worden bij de pensionering van de huidige bestuursvoor zitter Moffat. Ongetwijfeld is de Corus-top geschrokken van uitspraken van Stein bruch dat het hoofdkantoor in de toekomst maar verplaatst moet worden van Londen naar Sao Paulo. Om maar te zwijgen van de cultuurver schillen tussen beide ondernemingen. Ver schillen van inzicht over de manier van lei dinggeven tussen de top van British Steel en Hoogovens hebben er de afgelopen drie jaar toe geleid dat vrijwel alle Nederlandse bestuurders bij Corus zijn vertrokken. Met een wispelturige Braziliaanse partner erbij zou de spraakverwarring, mede gelet op de uiteenlopende belangen - alleen nog maar zijn toegenomen. Eerst zal Corus intern zaken op orde moe ten stellen voordat het aan een verdere uit breiding kan denken. Belangrijk is de stra tegie die de staalonderneming voor ogen staat. Een verandering van de koers lijkt hard nodig. In het gisteren verspreide persbericht over de mislukte fusieplannen werd en passant meegedeeld dat de resultaten achterblijven bij de verwachtingen, ondanks een groot schalige reorganisatie in het Verenigd Ko ninkrijk waarbij de laatste twee jaar 10.000 arbeidsplaatsen werden geschrapt. Over de verwachtingen voor herstel op langere ter mijn is Corns pessimistisch. De ontwikkelingen roepen steeds meer de vraag op of Corus gezien haar financiële benarde situatie niet rijp is om door een groot staalconcern overgenomen te wor den in plaats van zelf door te gaan met een tot mislukken gedoemd groeiscenario. Ook overname van alleen het Nederlandse deel, dat wel winst maakt, zou in dit kader aan de orde kunnen komen. Het vroegere Hoogovens zou daarbij wel eens meer ge baat kunnen zijn dan met de voortzetting van het huidige avontuur. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Het niet doorgaan van de fusie tussen Corus en CSN kent volgens veel Brazili aanse analisten alleen maar verliezers. Hun uitleg weerspie gelde zich in de koers van aan delen CSN die gisteren met bij na 4 procent daalde. Het bedrijf poogde krampach tig het gezichtsverlies te beper ken door naar de media te la ten doorsijpelen dat CSN zelf eieren voor haar geld heeft ge kozen. Zo meldde de ontbijtshow Bom Dia Brasil dat Corns doet voor komen of zij de handdoek in de ring heeft gegooid, terwijl het CSN is die de knoop heeft doorgehakt. Het programma baseerde zich daarbij op welin gelichte bronnen binnen CSN. Volgens CSN is de breuk te wij ten aan de oplopende schulden van Corus. Aan de eigen rode cijfers wordt minder zwaar ge tild. Een woordvoerder bena drukte het herstel in het derde kwartaal. Financiële experts ge loven eerder dat het Corns was, die CSN de bons heeft gegeven. Een Braziliaanse bankier ver moedt dat het besluit mede is ingegeven door het onzekere politieke klimaat nu de socialist Lula tot president van Brazilië is gekozen. Dit naast factoren als de waardevermindering van de real en de krimpende we reldeconomie. Hij is somber gestemd over de enorme schul den die CSN op korte termijn moet aflossen. „De fusie met Corus had CSN meer spiermas sa moeten bezorgen en ook toegang tot betaalbare kredie ten. Die hoop is nu vervlogen.'' De vestiging van Corus in IJmuiden, het vroegere Hoogovens, zou gebaat kunnen zijn bij een aparte overname. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks Maar ook Corns verliest in zijn ogen. Het bedrijf ziet volgens hem het plan in rook opgaan om de operationele kosten te verlagen. „CSN beschikt over de ijzer mijn Casa da Pedra. Erts wordt daar gewonnen voor 4 dollar per ton. Corus betaalt op de wereldmarkt ruim vier maal zoveel." software, weerhoudt de hard ware-fabrikanten er weer van om met nieuwe apparatuur op de markt te komen. InterTrust beschikt over DRM- producten die zowel in hard ware als in software worden toe gepast. Daarmee wordt de toe gang tot en het downloaden en verspreiden van digitale infor matie geregeld. Een veilige dis tributie van informatie is vol gens Philips-topman Kleisterlee een van de sleutelfactoren voor de digitale revolutie. Het belang van de InterTrust- producten komt ook tot uit drukking in de overnameprijs van 453 miljoen dollar. Per aan deel komt dat neer op 4,25 dol lar, 26 procent meer dan de slot- koers van InterTrust dinsdag op de Nasdaq-beurs. Philips en So ny worden samen voor bijna de helft eigenaar van het bedrijfje waar slechts 37 mensen werken. InterTrust heeft volgens een woordvoerster van Philips Intel lectual Property Standards geen mogelijkheden om de li centies van zijn producten zelf goed te regelen. Philips en Sony nemen nu die taak op zich door patenten van InterTrust be schikbaar te stellen via een open licentiesysteem. De samenwer king moet de kans vergroten dat de Intertrust-software als stan daard wordt geaccepteerd. Het is niet duidelijk wat de ge volgen van de overname zijn voor aanklachten die InterTrust heeft lopen tegen Microsoft we gens schending van zijn paten ten. Die claims richten zich op producten als Windows XP, .NET en Xbox. middelburg/gpd - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta is op zoek naar een nieuwe partner voor de overname van Remu. Tennet haakte op het allerlaatste mo ment af omdat het de financiële risico's te groot vindt. Delta blijft van zins de Utrechtse concur rent in te lijven, maar kan dat niet alleen. „We kijken naar partijen waar mee we al relaties hebben en die in de energiewereld hun sporen hebben verdiend", verklaarde woordvoerster Weisfeit van Del ta. Over een mogelijke samen werking met Essent liet zij zich niet uit. Essent en Delta bezitten samen EPZ, dat de kerncentrale Borssele exploiteert. Bovendien zijn de andere concurrenten Nuon en Eneco afzonderlijk al in de race voor een overname van Remu. Tennet-woordvoerder Bots weersprak gisteren de suggestie dat de ministeries van financiën en economische zaken het be drijf hebben verboden een bod uit te brengen op het netwerk bedrijf van Remu. „Wij hebben zelf uit onderzoek geconclu deerd dat er toch te gecompli ceerde financiële aspecten aan zitten. In samenspraak met de ministeries is vervolgens beslo ten het niet te doen." Overnamekandidaten moesten gisteren een bindend bod uit brengen op Remu. Omdat Ten net zich zo laat terugtrok, heeft Delta om uitstel van enkele da gen gevraagd. Er is wel een bod uitgebracht, maar daarin zit een ontbindingsclausule. Een bin dend bod zal naar verwachting begin volgende week worden uitgebracht. den haag/anp - De vangstbe perkingen om de stand van ka beljauw, schol en tong weer op peil te brengen, kunnen de Ne derlandse vissersvloot zo'n 70 miljoen euro kosten. De beman ningen op de kotters zouden 20 procent minder gaan verdienen dan vorig jaar. Dat verwacht het Landbouw Economisch Instituutm, dat de gevolgen van de voorgestelde vangstbeperkingen voor staats secretaris Odink (visserij) in kaart bracht. Odink stuurde het advies deze week naar de Ka mer. Biologen hebben de Euro pese Commissie vorige maand aangeraden om de kabeljauw visserij helemaal stil te leggen en de schol- en tongvangst te be perken. Als de Commissie dit advies opvolgt, zal de branche in Nederland een verlies lijden van 10 procent. De Nederlandse vloot heeft vooral last van de voorgestelde beperkingen op de tong- en scholvisserij. Kabeljauw is voor de kotters slechts bijvangst. De afgelopen jaren is de vloot al flink gekrompen omdat er steeds minder vis is. Nu zijn er nog zo'n 400 kotters, tegen 553 in 1990. Staatssecretaris Odink noemt de gevolgen in een begeleidende brief 'aanzienlijk' maar is over tuigd van de noodzaak. Verder laat hij weten dat hij bij de on derhandelingen, volgende maand in Brussel, in elk geval boven het vangstquotum voor schol wil gaan zitten, om de so ciaal-economische gevolgen te beperken. tilburg/gpo - Snackfabrikant Mora verkoopt vanaf januari volgend jaar al zijn frikadellen met ingebakken logo. Met een speciale laser wordt in de fa briek in elke frikadel het mmm- logo gebrand. Het is de bedoe ling dat later ook de kroketten, loempia's en andere Mora- snacks dit keurmerk krijgen. Mora wil zich met de merkftika- del nadrukkelijker onderschei den van andere snackfabrikan ten. Het bedrijf begint met de frikadel omdat dat in Nederland veruit de populairste snack is. Per jaar worden er 500 miljoen van gegeten. Ongeveer een vijf de daarvan wordt in de super markt gekocht, de rest vindt zijn weg via cafetaria's en restau rants. Bij de consument heeft Mora, vooral dankzij Cora die vorig jaar aan de dijk werd gezet, een naamsbekendheid van 98 pro cent. Met name bij de ruim 5.200 snackbars in Nederland hoopt het bedrijf nog terrein te winnen want daar zijn, in tegen stelling tot de supermarkt, nog nauwelijks Mora-frikadellen te koop. In België is de nieuwe fri kadel overigens al op de markt. In de Mora-fabriek in Maas tricht rollen op dit moment, dag in dag uit, 450 frikadellen per minuut met mmm-logo van de lopende band. Aan de smaak is niets veranderd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9