t Eigen eurocommissaris blijft BUITENLAND De vier opties na Saddam Husseins 'knieval' Franse politie haalt vluchtelingen uit kerk T erdoodveroordeelde Iran daagt rechters uit Nieuwe generatie komt aan de macht in China Deskundigen storten zich op bandje Bin Laden Brandweerbond gaat gevecht met Tony Blair aan 'Show' van Bali-verdachte Asociale Britten worden voortaan hard aangepakt and pakt misten op r - De Duitse politie tallen huiszoekingen a een aantal mensen ;rd tijdens een opera- fermoedelijke mos listen in onder meer Münster en Ham- heeft het openbaar t in Frankfurt gisteren naakt. De gearres- (orden ervan verdacht ng van een radicale I ganisatie, Hizb-ut- slamitisch Bevrij- in Duitsland te heb- tigd. Alle arrestanten verhoor naar huis. r zinkende Ipaanse kust ien tanker geladen 0 ton dieselolie dreigt vijftig kilometer voor westelijke kust van zinken. Vier Spaanse n proberen de 'Presti- )en zee te slepen om ieuramp te voorko- schip vaart voor een derij, en kwam door er in de problemen, iker stroomt diesel chip maakt slagzij en reken. In de machi- s bovendien brand ,en. Reddingshelikop- en 24 opvarenden al eid gebracht. Drie an- lanningsleden, onder ekse kapitein, zijn oord. «stoestand evic is slecht - Het Milosevic-pro- r de vijfde keer lang- erbroken wegens de verdachte. De ran het Joegoslavië-tri- bben gisteren nieuw j onderzoek gelast, op- or een cardioloog en erst door een psychi- •jarige Milosevic lijdt rhoge bloeddruk en sverschijnselen. De van de VN-gevange- eveningen maakt ook gen over de 'mentale üng' en de geestelijke fan Milosevic. Daar- de rechters ook een sch rapport. tconi geen ter meer Italiaanse premier lusconi geeft zijn ne- e als minister van bui zaken op. Vandaag »ering een nieuwe mi- iwijzen. Berlusconi de functie al sinds ja- het vertrek van Rena- ro. De huidige minis- lenbare werken Fran- 1 geldt als de belang- ïdidaat voor buiten- jiken. niljoen voor .iver terreur ton - De Amerikaanse j^en belonen alle gou- in de strijd tegen het jgpnale terrorisme voort- ildbedragen tot 5 illar. De gouden tip ;n tot het ontmante- a financiële) netwerken Airorganisaties of tot de of veroordeling van die terreurdaden l of willen plegen in de jen Amerikaanse doe- iet hoofd van Osama -m staat overigens al 25 üollar. >n is vóór donderdag 14 NOVEMBER 2002 ijnse staat - De Israëlische pre vel Sharon heeft gisteren Israël zal meewer- de vorming van een Palestijnse staat, jeen einde is gekomen jeweld in het Midden- Ook zei Sharon een te- ■der te zijn van het ver- van de Palestijnse lei der Arafat. Hij reageerde jop de vobrstellen van iviken in zijn partij, oud-premier en kan- tijleider Benjamin iu, de huidige minister inlandse zaken. Zij wil- !at uit de Palestijnse wordt gezet. Israël valt hStad binnen - Het Israëlische le- ie afgelopen nacht met dertig tanks het Pales- Stad binnengeval actie, volgens Pales- jnctionarissen de groot jet leger in Gaza-Stad Jt begin van de tweede werden ook helikop- tet en is volgens oog- flink geschoten. Het wijken in van Harnas, tistische Palestijnse janisatie die verant- jk is voor een groot islagen in Israël. De logeÜjk een represaille 'alestijnse aanslag op :ts, afgelopen zon- •ij kwamen vijf men- it leven. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Nederland blijft verzekerd van een eigen vertegenwoordiger in de Euro pese Commissie. De poging van commis sievoorzitter Prodi om het aantal commis sarissen fors te beperken, is mislukt. Wel blijft hij aandringen op senior- en junior commissarissen, om zo het dagelijks be stuur van een uitgebreide Europese Unie met 25 landen werkbaar te houden. Vorige maand opende Prodi de aanval op het principe van één commissaris per lidstaat. Terwijl hij steun kreeg van de grotere lidstaten, staken de kleinere lan den hun verontwaardiging niet onder stoelen of banken. Zij voorspelden een dictaat van de grote landen als Prodi zijn zin zou krijgen. Onder die druk heeft de commissievoor zitter zijn plan ingeslikt. In een vertrou welijk discussiestuk waarmee de com missarissen gisteren op hoofdlijnen ak koord gingen, staat dat 'de volgende commissie zal zijn samengesteld uit één onderdaan per lidstaat'. Prodi krijgt wel meer steun voor zijn idee over een kerncommissie van zo'n tien le den. Deze 'seniors' komen iedere week bijeen en koken de besluiten voor. De voltallige commissie van 25 of meer le den moet die dan een of twee keer per maand goedkeuren. De kleinere lidstaten vrezen echter veelvuldig met een junior- post te worden afgescheept. De commissarissen vinden verder dat hun voorzitter in de toekomst door het Europees parlement moet worden geko zen. De regeringsleiders dienen deze be noeming vervolgens goed te keuren. Mo menteel is de volgorde andersom: de EU- leiders wijzen een kandidaat aan, waarna het parlement verzocht wordt 'ja' te zeg gen. De voorzitter kiest in overleg met de lidstaten de overige commissarissen uit. De nieuwe commissie, die vanaf 2005 aantreedt, zou zowel aan de regeringslei ders als aan het Europees parlement ver antwoording moet afleggen voor haar handelen. Dat betekent dat beide partij en (premiers en parlementariërs) de commissie naar huis kunnen sturen. De manier waarop de EU besluiten neemt, moet volgens Prodi en zijn colle ga's veel eenvoudiger. Het vetorecht dient vrijwel te verdwijnen. Een voorstel wordt aangenomen als een meerderheid van de lidstaten die een meerderheid van de EU-bevolking vertegenwoordigen het steunt. Dat idee voor een 'dubbele meer derheid' sneuvelde destijds bij het op stellen van het Verdrag van Nice. atianta-tokyo/anp - De Arabi sche zender al-Jazeera zond dinsdag een bandje uit met de stem van iemand die Osama bin Laden zou zijn, de leider van het terreurnetwerk al-Qaeda. In de oorlog tegen het terrorisme is het van groot belang te weten of de stem inderdaad van Bin La den is, omdat dat een bevesti ging is dat hij nog leeft. Daar over doen al vele maanden te genstrijdige verhalen de ronde. Om een stem te identificeren worden diverse methoden ge bruikt. De Amerikaanse inlich tingendiensten gebruiken twee manieren: 'op het oor' en met computers. De computers kun nen een stem ontleden in elk ander denkbaar patroon. Des kundigen gaan ervan uit dat elke stem uniek is, net als een vin gerafdruk. Bij het vergelijken van stemmen wordt niet alleen gekeken naar afzonderlijke woorden, maar ook naar reeksen. Een niet-La- tijnse taal is daarbij moeilijker te analyseren en er moet ook ge bruik worden gemaakt van ver talers, aldus Bruce Koenig, een deskundige die meer dan twin tig jaar stemanalyses. Hij benadrukte maar beperkte waarde te hechten aan analyse door computers. De beste me thode om een stem te identifice ren, is nog altijd met behulp van iemand die de persoon kent of veel opnames van het bewuste stemgeluid heeft gehoord. De Amerikanen zijn daarom van plan de opname te laten horen aan gedetineerde leden van al- Qaeda en de Taliban. De Japanse deskundige Suzuki zei tegen het persbureau Kyodo er '99,999 procent zeker' van te zijn dat het gaat om Bin Laden. Suzuki zei dat hij 28 exacte over eenkomsten had aangetroffen met opnames van 2001. Meestal zijn 15 overeenkomsten vol doende voor een 'match'. Hij kon niet alleen vaststellen dat het gaat om de stem van de terroristenleider, maar nog veel meer. Suzuki zei dat uit echo analyse blijkt dat Bin Laden in een afgesloten, 'hotelachtige' kamer van ongeveer tien vier kante meter moet hebben geze ten, waarvan de muren waar schijnlijk bedekt waren met be hang. Ook was er een of andere infrarode sensor aanwezig, waarmee de bewegingen van personen buiten de kamer kon den worden waargenomen. Uit de manier waarop Bin La den sprak en het geluid van pa pier maakte Suzuki op dat Bin laden zijn boodschap voorlas. Omdat zijn stem enigszins schor klonk en omdat hij bij het lezen weinig gebruik leek te maken van zijn buikspieren, denkt de deskundige dat Bin Ladens ge zondheid slechter is geworden. Verslagen zit een vluchteling uit de kerk na de ontruiming in een bus. Foto: AP/Michel Spingler door onze correspondent Henk Glimmerveen calais - De Franse oproerpolitie heeft vanmorgen vroeg de Pe trus en Paulus-kerk in Calais ontruimd. De negentig Afghaan se en Iraakse vluchtelingen die er onderdak hadden gevonden, zijn in bussen overgebracht naar verschillende opvangcen tra. De ontruiming verliep zon der incidenten en duurde niet meer dan een half uur. Met de ontruiming kwam een eind aan een bezetting van vijf dagen. Kerkbestuur en gemeen te waren tot de conclusie geko men dat een langer verblijf in de kerk niet wenselijk was. De sani taire omstandigheden waren er bedroevend slecht. De bezetting was een gevolg van de sluiting van het opvangcen trum van het Rode Kruis in het nabijgelegen Sangatte. Sinds een paar dagen wordt geen vluchteling meer toegelaten. De 1.700 voornamelijk Afghaanse en Iraaks-Koerdische vluchtelin gen die er nog verblijven, mo gen tot april blijven. Maar ondanks de sluiting houdt de vluchtelingenstroom aan. Sangatte heeft vooral bij Afgha- nen en Iraakse Koerden een ma gische klank, want Sangatte staat voor hen gelijk aan Groot- Brittannië. In Frankrijk willen ze niet blijven en het kamp ligt vlak bij de Kanaaltunnel. Parijs wil hen asiel in Frankrijk laten aanvragen, maar dat aan bod werd steeds van de hand gewezen. „Hier in Frankrijk krijg je niets. Zelfs geen papieren. Maar als je in Sangatte bent, heb je binnen vier maanden een huis, werk en geld. In elk land van je keuze. Dat wordt voor je geregeld", beweerde gisteren een Afghaan. Wie hem dat heeft verteld, wist hij niet meer. Hulpverleners hebben de afge lopen dagen geprobeerd uit te leggen dat de asielwetgeving in Groot-Brittannië flink is aange scherpt. Het was allemaal echter aan dovemansoren gericht. De meeste vluchtelingen zeiden fa milie of kennissen aan de ande re kant van Het Kanaal te heb ben, en er zeker van te zijn dat ze er werk vinden. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britse brandweer is gisteravond voor het eerst in 25 jaar in staking gegaan. Het is de eerste serieuze krachtmeting tussen bonden en overheid, sinds 'IJzeren' Margaret That cher zeventien jaar geleden na een langdurige strijd de macht van de bonden wist te breken. De 50.000 brandweerlieden ne men onder leiding van hun ra dicale Fire Brigade Union geen genoegen met de 11 procent loonsverhoging die hen is gebo den. Ze eisen maar liefst 40 pro cent. De regering weigert daar over te praten, al is het alleen maar omdat dan het hek van de dam is, en ook andere werkers in de publieke sector forse claims op tafel zullen leggen. Sommigen vrezen een harde en lange strijd met veel ongerief. Gevreesd wordt dat ook andere radicale bonden hun leden zul len oproepen te staken. Het rommelt namelijk ook bij het treinpersoneel, het ambulance personeel, in het onderwijs, bij de postbestelling en bij gemeen telijke diensten. De lonen in de publieke sector zijn de afgelopen twintig jaar achtergebleven bij die in de marktsector. De bonden hebben daar de eerste jaren onder de in 1997 aangetreden Labourrege- ring geen probleem van ge maakt, omdat ze al heel blij wa ren dat de Conservatieven wa ren verdreven, en ze premier Tony Blair de tijd wilden geven zich te bewijzen. Nu de regering tientallen miljar den extra investeert in de pu blieke sector, zien enkele zeer linkse bondsleiders hun kans schoon om vergaande looneisen te stellen. De regering erkent dat gematigde loonsverhogingen geoorloofd zijn, maar eist in ruil wel vergaande modernisering van de verstarde verhoudingen bij menige overheidsdienst. De brandweerlieden ontmoeten weinig begrip voor hun claim van 40 procent, temeer daar een onafhankelijke onderzoeker tot de conclusie kwam dat meer dan 11 procent nergens voor nodig is. Vergeleken met andere overheidsdiensten hebben de brandweerlieden het behoorlijk goed. De brandweerstaking, die 48 uur duurt, is de eerste van vooralsnog vier, die deze en de komende maand zijn gepland. Nu de 50.000 brandweerlieden staken, wordt hun taak waarge nomen door 19.000 militairen, die werken met zwaar verou derd materieel. Burgers zijn op geroepen extra voorzichtig te zijn met vuur. Volgens de rege ring brengen de brandweerlie den levens in gevaar. En volgens John Reid, voorzitter van de La bour Partij, spelen de stakers zelfs terroristen in de kaart. denpasar-sydney - De Indonesiër Amrozi, de hoofdverdachte van de bloedige aanslag op Bali, zwaait vrolijk naar de camera's op een pers conferentie van de politie in Denpasar. Australië, het land dat de meeste slachtoffers had te betreuren, heeft verontwaardigd gerea geerd op de 'show' waarmee de arrestant aan de pers werd getoond. Amrozi maakte grapjes met de baas van de nationale politie en lachte naar de aanwezige agenten en westerse journalisten. „Dit is nou het soort mensen dat ik wilde doden", zo citeert The Sydney Morning Herald' hem vandaag. De krant spreekt van een 'bizarre' vertoning. Bij de aanslag op Bali kwamen bijna tweehonderd mensen om. Foto: Reuters/Beawiharta teheran/afp-anp - De terdood- veroordeelde Iraanse professor Hashem Aghajari weigert in be roep te gaan tegen zijn vonnis. Dit heeft zijn raadsman gisteren gezegd. Aghajari werd veroor deeld wegens godslastering. Hij wil met zijn weigering kennelijk zijn rechters uitdagen. In een brief aan de magistraten stelt hij dat hij 'twintig jaar gele den aan het front in de oorlog tegen Irak al bereid was als mar telaar te sterven'. ,Als justitie meent dat dit vonnis recht is, dan moet ze het uitvoeren. An ders moet ze alles in het werk stellen om het te schrappen." De advocaat poogt zijn cliënt over te halen toch beroep aan te tekenen. Aghajari is een oorlogsinvalide en een hervormingsgezinde in tellectueel die president Mo hammad Khatami steunt. Het doodvonnis was gebaseerd op verschillende uitspraken van Aghajari over de macht van de uiterst conservatieve geestelijk heid, die onder meer de rechter lijke macht domineert. De Iraarise president Khatami- heeft het doodvonnis gisteren 'ongepast' genoemd. Khatami is een met grote meerderheid ge kozen hervormer, wiens rege ringsmacht echter vrijwel wordt verlamd door de conservatieve geestelijkheid. Het doodvonnis heeft een storm van protest in Iran losgemaakt. Er zijn tal van studentendemonstraties. Giste ren betoogden opnieuw 2.500 studenten in Teheran. peking/dpa-rtr - In China komt een nieuwe generatie aan de macht. De 76-jarige staats- en partijleider Jiang Zemin heeft volgens verwachting vandaag op de laatste dag van het partijcon gres de leiding van de Chinese communistische partij uit han den gegeven. Met hem keren vijf andere belangrijke leiders uit zijn generatie - onder wie de nummer twee van de partij, Li Peng, en premier Zhu Rongji - niet terug in het centraal comité. Van de top van de partij heeft zoals verwacht alleen de 59-jari- ge vice-president Hu Jintao zijn plaats in het centraal comité be houden. Hij wordt vermoedelijk in de loop van vandaag of mor gen tot partijleider gekozen. Naar verwachting wordt hij dan in maart tot president gekozen. Sommige waarnemers verwach ten dat Jiang Zemin ook hef voorzitterschap van het militair comité, en daarmee het opper bevel van de strijdkrachten zal opgeven. Maar anderen denken dat hij wil aanblijven om mede vanuit een officiële positie zijn invloed te blijven houden. In totaal is meer dan de helft van het centraal comité vervan gen. Het persbureau Xinhua meldde dat 180 van de 356 le den van het centraal comité nieuw zijn. Alle generaals van ouder dan zeventig jaar uit het centraal militair comité keren niet terug in het centraal partij- Comité. Dat betekent een ingrij pende reorganisatie van het om vangrijkste leger ter wereld. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britse regeling gaat veel strenger optreden tegen kleine criminaliteit en asociaal gedrag. Dat was de boodschap van koningin Elizabeth in haar jaarlijkse rede bij de opening van het parlementaire jaar, te vergelijken met prinsjesdag. Er komt bijvoorbeeld een lik-op - stukbeleid voor het op straat gooien van kauwgom en afval, het illegaal ophangen van druk werk en het op muren spuiten van grafBti. Vooruitlopend op wetswijzigingen wordt al geëx perimenteerd met direct inbare boetes tot 130 euro voor dron kenschap, onordelijk en bedrei gend gedrag, en het verspillen van politietijd. Gemeenten mogen de verkoop van kauwgum bij scholen ver bieden, en er wordt nog nage dacht over een verbod op de verkoop van spuitbussen en vilt stiften aan jongeren onder de 18. Winkels die het verbod over treden zouden een boete van 1.600 euro riskeren. Gemeente besturen krijgen verder vergaan de bevoegdheden om asociale huurders en huiseigenaren aan te pakken en te dwingen tot het opruimen van hun rommel. Ook het aantal ambtenaren dat bepaalde boetes mag opleggen wordt uitgebreid. Zo krijgen ook vuilophalers waarschijnlijk die bevoegdheid. Na jarenlange speculaties wor den ook de openingstijden voor pubs in Engeland verruimd. Nu moeten die nog om 23 uur dicht Vele weekeindklanten werken daarom kort voor slui tingstijd zo veel mogelijk drank naar binnen. Als dan na elven iedereen tegelijk op straat wordt gezet, ontstaan daar niet zelden vechtpartijen. Door een verruiming van de openingstijden verwacht de re gering een grotere spreiding van het publiek over de avondlijke en nachtelijke uren, en minder vechtpartijen. In Schotland zijn de openingstijden al eerder ver ruimd, en daar zijn er goede er varingen mee opgedaan. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het scenario ontrolt zich zoals verwacht. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zet Saddam Hussein - met steun van de Arabische wereld - het mes op de keel. De Iraakse leider gaat door de knieën. Hij belooft zich te ontwapenen, maar houdt vooralsnog vol geen atoom-, bacteriële of chemische wapens ('ABC-wa- pens') te hebben ofte ontwikkelen. Er zijn nu vier vervolgen mogelijk. Eerst maar eens de meest onwaarschijnlijke voortzetting. Saddam Hussein presen teert alsnog een overzicht met de lokaties van zijn ABC-wapens en zijn ontwikke lingsprogramma's. Hij legt de inspec teurs niks in de weg. Hij en zijn regime draaien om als een blad aan een boom, en gedragen zich zo keurig dat ze niet langer een gevaar voor de veiligheid van de wereld zijn. In dat geval zeggen zelfs de VS niet langer te zullen aandringen op verandering van het regime in Irak, want dat is dan in de praktijk al gebeurd, om met buitenland minister Colin Powell te spreken. Alhoe wel de vraag 'voor hoe lang' ongetwijfeld snel zal klinken in. het Witte Huis van Ge orge Bush. De tweede optie is dat Saddam Hussein zijn laboratoria en bunkers zó goed heeft verborgen dat hij zich veilig acht voor de inspecteurs en de poorten wijd open gooit. Maar weinigen geloven dat de Iraakse leider werkelijk niets te verbergen heeft. De inspecteurs die in december 1998 het land moesten verlaten, ver moedden dat Irak op dat moment nog beschikte over het zenuwgas VX, mos terdgas en allerlei dodelijke bacteriën. De inlichtingendienst CL\ denkt dat na de Golfoorlog nog 12 tot 24 Scud raketten met een reikwijdte van meer dan 500 ki lometer over zijn gebleven. Er is verder geen enkele reden te veronderstellen dat Saddam Hussein zijn wens om over een kernwapen te beschikken heeft opgege ven. Hij beschikt over tweehonderd nu cleaire wetenschappers en heeft volgens experts geprobeerd materiaal voor een kernbom het land binnen te smokkelen. Maar stel dat de inspecteurs niks vinden, en dat ze de ene na de andere lokatie be zoeken zonder dat de detectie-appara tuur op tilt slaat. Hans Blix, de leider van Unmovic, moet al na 60 dagen - ergens eind januari - zijn eerste tussenrapport presenteren. Wellicht staat daar helemaal niets in dat de aangekondigde 'serieuze consequenties' rechtvaardigt. Dat is dan een lelijke streep door de reke ning van de Amerikaanse regering, die klaarblijkelijk staat te trappelen nog deze winter een oorlog te beginnen. Deskun digen gaan er echter van uit dat het werk van de inspecteurs wel een jaar kan du ren, en dus is er alle tijd voor extra on derzoek. Vooropgesteld uiteraard dat de VS en Groot-Brittannië bereid zijn hun aanvalsplannen op te schuiven. Mocht na een jaar nog niets zijn gevon den door de inspecteurs, dan mag er met reden getwijfeld worden aan de informa tie van de Amerikaanse en Britse inlich tingendiensten. Blijven de VS en Groot- Brittannië desondanks bij hun aanvals plannen. dan volgt wellicht een nieuwe discussie over eisen waaraan Irak moet voldoen, of niet heeft voldaan. Of Ameri ka grijpt een 'dun excuus' aan om met enkele willige bondgenoten op te treden, na een discussie in de VN-Veiligheids- raad, maar zonder de uitdrukkelijke toe stemming van de andere leden. De derde mogelijkheid is dat Saddam Hussein zijn gedrag uit het verleden her haalt. Hij zal dan met allerlei slimmighe den het werk van de inspectieteams on dermijnen, snel toegeven fout te hebben gezeten als er toch iets wordt gevonden of verklaren dat spullen vernietigd zijn zonder daarvoor het bewijs te leveren. Het zijn praktijken die hij in het verleden heeft gebruikt om zijn huid te redden, en een patstelling in de Veiligheidsraad te creëren. Nu heeft hij te maken met een Ameri kaanse president die heeft verklaard geen enkele misleiding, bedriegerij of vergeet achtigheid door de viraers te willen zien. Amerika volgt het inspfctiewerk met ar gusogen, en zal eerder vinden dat er sprake is van een schending van resolutie 1441 dan andere landen. VN-secretaris- generaal Kofi Annan heeft president Bush opgeroepen geduldig te zijn en de inspecties een kans te geven. Feit is dat hier conflictstof genoeg ligt voor discus sies tussen de VS en Groot-Brittannië aan de ene kant en Rusland en Frankrijk aan de andere kant of een 'overtreding' van Saddam Hussein aanleiding moet zijn voor een oorlog of niet. De vierde en allerlaatste mogelijkheid is dat Saddam Hussein iets minder slim is dan hij zelf denkt. De inspecteurs voelen zich gehinderd in hun werk en doen hun beklag, of betrappen Saddam Hussein op leugens en bedrog. Dat is het scenario dat favoriet is bij de Amerikanen, want dan is een militaire aanval onder VN-viag snel geregeld.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7