BINNENLAND 2 Baby zwierf met ouders in de 'goot van Arnhem' 4 files 'Minder slachtoffers van geweld' Kaïtier akkOOrd met NijS Kinderen hebben voldoende ideeën voor betere wereld OM loopt duizenden boetes mis Russen bouwen eerste eigen kerk in Nederland Politie vreest roofovervallen met prijsje uit touwtrektent ig aan de Maas De nieuwe auto- [3-Zuid mag tussen jaasbracht aan de Aan de Maas worden PfDat blijkt uit een ■an de Raad van State n. De Raad verwijst :egen deze aanleg tkant van de Maas Üeubeweging naar jak. Wel verldaarde n bezwaar van de eging tegen de bouw [ig gegrond. bres voor elingen De Groninger is der koningin Hans [t zich desnoods tot minister Nawijn lingenbeleid om te dat twee uitgepro- «jaarde Azerbei- ïchtelingen het land ;ezet. Alders vindt (88) en de vrouw het Groningse dorp ^ronenop grond van re redenen in Neder- en kunnen blijven, eldgisteren in de Pro esten. ;e-o s kian Van der tverdacht k m r. 1 Justitie verdenkt de e bovenbuurman van jing Milieu Offensief ïgen niet langer van leid bij het leveren rapen aan Volkert iet dat vuurwapen >r G. op 6 mei Pim •ben doodgescho- werd op 6 septem- jteerd. Justitie sepo- ;dag de zaak tegen ef Deventer eslaagd loor de fileproef op Al tussen Apel- leventer duurt de wegvak langer. Het echter wel doorrij - jl voor het experi- itzelfde traject dage- iters lange files ston- ijkt uit een tussen- In*iatie van Rijkswat er- Itbakken boven de ten sinds september al ^eersaanbod en ge ëigende filevorming asf maximumsnelheid 'ëcperiment op de Al CCM|tot eind februari, de lirsleden ippen op - Binnen Leefbaar J is een acute be- s uitgebroken. Vier ;en partijbestuursle- wie twee mede-op- ippen per direct op. ;n is de partij een rorden alleen vriend- nu overgebleven be- n op de kandidaten- Voorzitter Jetten indien eigenmachtig 'erweten en de be- >esluitvorming on- g en chaotisch. Ook ze het bestuur twee voor de verkiezingen campagneplan, earn er en verkiezingsbud- Den. Pogingen om dat ^ren stuitten op weer- ■tijvoorzitter Jetten «schuldigingen van de bamiberg iel rpN - Een enorme berg It gistermiddag op de iEindhoven tot kilo- ige files geleid. Door kende oorzaak kantel- achtwagen die was ge- jt dertig ton bamipak- fcardoor kwam de k op het wegdek te- chauffeur bleef onge- politie heeft de gen en de bami zoveel aan de kant geschoven f het verkeer na enkele I bf kon doorrijden. 25 man in gevonden Werknemers van hstaat hebben gisteren awaarden van de Waal van Dreumel het li- in een nog onbekende ïnden. De dode man pchijnlijk al enige tijd Jfer gelegen. Het is mo- 'j .de man in Duitsland |Jb geraakt en met de M meegevoerd. DONDERDAG 14 NOVEMBER 2002 den haag/gpd - Minder Neder landers zijn slachtoffer van ge weld dan cijfers van de politie doen vermoeden. Vergeleken met vijftien jaar geleden doen mensen eerder aangifte van in cidenten en worden vergrijpen ook door de politie sneller als 'gewelddadig' behandeld. Daar door lijkt het geweld toe te ne men, maar het werkelijk aantal slachtoffers van zware mishan deling, poging tot doodslag of diefstal met geweld is niet of nauwelijks gestegen. „De definitie van geweld is ver ruimd", zegt Margreth Egel kamp, die eind deze maand aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveert op een onderzoek naar de 'inflatie van geweld'. Volgens Egelkamp worden nu aan het begrip 'lichamelijk let sel' duidelijk minder scherpe ei sen gesteld dan in 1986 nog het geval was. Mishandeling met ernstig letsel levert nu boven dien steevast de beschuldiging 'poging tot doodslag" op. Van wege dat letsel wordt als van zelfsprekend aangenomen dat de dader met opzet heeft ge handeld, stelt de onderzoekster. En was verbaal geweld vijftien jaar geleden nauwelijks een item, nu blijkt dat schelden wel degelijk pijnlijk is, aldus Egel kamp. Ze noemt de grotere gevoelig heid die mensen voor geweld hebben gekregen een teken van beschaving. „De drempel om geweld serieus te nemen, is be hoorlijk omlaag gegaan. Con flicten worden serieus geno men." Maar dat mensen sneller aangifte doen geeft volgens haar ook aan dat mensen hun eigen conflicten niet meer goed aan kunnen. „De politie trekt zich dat aan, die staat tenslotte in de maatschappij. En dat wordt ook steeds vaker van haar ver langd." Het gevoel dat de samenleving gewelddadiger is geworden, is volgens Egelkamp deels te wij ten aan de media die aan 'sen sationele incidenten' als de re cente doodslag van René Steeg- mans in Venlo veel aandacht besteden. „Maar wij doen er al lemaal aan mee. In de kroeg heeft iedereen het ook over bij voorbeeld de AH-zaak." Nu de cijfers over geweld en daadwerkelijk slachtoffers een ander beeld tonen, is het vol gens haar tijd om de discussie over veiligheid en geweld „uit de emotionele hoek te halen." Oproepen om kinderen op school een oorvijg te geven of de politie stoerdere uniformen te geven (zoals ex-minister Her man Heinsbroek heeft gedaan) vindt ze in die hoek passen. Ook moeten mensen niet voor elk incident naar de politie stappen, meent ze. oen haag/gpd - De regeringspar tijen CDA, WD en LPF leggen zich neer bij de door het ministerie van onderwijs, wetenschappen en cultuur voorgenomen bezuini gingen. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de onderwijsbe groting. In het strategisch ak koord spraken de partijen af dat de komende vier jaar 354 miljoen euro bezuinigd moet worden. Daarvan komt 143 miljoen voor rekening van het hoger onder wijs. CDA-Tweede-Kamerlid Cisca Joldersma vond dat het mogelijk is om dat bedrag op het hoger onderwijs te bezuinigen zonder dat de kwaliteit of noodzakelijke hervormingen in gevaar komen. Tegelijkertijd bekritiseerde ze staatssecretaris Nijs wel vanwe ge de manier waarop deze wil snijden. Nijs vindt dat de over heid geen tweede en derde stu dies moet betalen. Ook studies van mensen- ouder dan dertig komen wat Nijs betreft niet voor rekening van het ministerie. „U haalt daarmee het hart uit het hoger onderwijs", stelde Jol dersma. Het CDA is huiverig voor een te grote inbreng van het bedrijfsleven en voelt niets voor het zogenaamde gediffe rentieerde collegegeld. Universi teiten en hogescholen zouden dan een hoger collegegeld kun nen vragen als zij vinden dat ze hoge kwaliteit leveren. Ook voor de aanpak van het le rarentekort komt, als het aan de coalitiepartijen ligt, geen extra geld. Er zullen eenvoudig ande re prioriteiten binnen de be staande begroting moeten wor den gesteld, zo vond de LPF'er Vic Bonke. Kamerlid Jan de Vries (CDA) stelde dat de aan pak van het lerarentekort niet alleen een zaak is voor de rege ring. „Het CDA vindt dat vooral scholen zelf, ondersteund door werkgevers- en werknemersor ganisaties, die klus moeten kla ren." De indruk die het CDA gaf dat het na de verkiezingen gewoon verder regeert deed de sfeer van het debat geen goed. Voorbeeld van de irritatie was PvdA'er Ma- riette Hamer die woedend rea geerde op de opmerkingen van de CDA'er De Vries: Hoe durft u met al uw gebabbel te komen terwijl u weet hoe ernstig de si tuatie in het onderwijs is." Een zelfde reactie riep het CDA op met het idee om de ongeveer 9.000 zogenoemde Melkertba- nen in het onderwijs te schrap pen. In plaats daarvan zouden de 'Melketiers' in dienst moeten komen van de scholen waar ze in de laagste CAO-schalen kun nen beginnen. CDA, WD en LPF willen daar echter geen ex- Staatssecretaris Nijs. Foto: GPD/Phil Nijhuis tra geld voor uittrekken. De scholen moeten samen met de gemeenten maar een oplossing vinden. rotterdam-deventer/gpd Door een defect in de traject controles op de rijksweg 13 bij Overschie en de Al bij Deventer is het openbaar ministerie (OM) duizenden bekeuringen misge lopen. Overtreders op de A13 van de 80 kilometemorm in de periode 4 tot en met 9 septem ber en op de Al in de periode van 4 tot en met 10 september hoeven niet te betalen. De sto ring is maandag hersteld. Om de overlast van de rijksweg in Overschie tegen te gaan, is er sinds mei trajectcontrole. Ieder een die te hard rijdt, gaat op de bon. Op 9 september werd ont dekt dat er sinds 4 september een fout zat in het besturings systeem van deze controle. De tijdklok deugde niet, zodat fou ten optraden bij de snelheids controle. Het systeem is toen uitgeschakeld. Omdat technisch gezien het snelheidscontrolesysteem op de Al (bij Deventer) hetzelfde is als op de A13, is het systeem daar op 10 september eveneens stil gelegd. De bekeuringen voor de twee rijkswegen zijn voor de be trokken periodes ingetrokken en al betaalde boetes worden te rugbetaald. Rotterdam - Russische priesters houden in Rotterdam een plechtigheid op de plek waar een Russisch-orthodoxe kerk komt te staan. Op de plek werd gisteren de eerste steen gelegd. Het gebouw is het eerste in de kenmerken de Russisch-orthodoxe stijl in ons land. Hoewel op het bord op de bouwplaats de naam van de Nederlandse ar chitect Waardenburg staat, heeft deze niets meer met het project te maken. Hij en zijn Russische echtgenote Gabo zijn door de bouwcommissie aan de kant geschoven om dat de vrouw van joodse afkomst zou zijn. De klacht die het echtpaar heeft ingediend bij het anti-discriminatiebu reau Radar is nog in behandeling. Foto: ANP/Robert Vos len te hebben afgenomen van een importeur. Tegen laatstge noemde wordt eveneens proces verbaal opgemaakt. Er werden nog twintig neppistolen bij de kermisexploitant aangetroffen. Aan ouders in de regio is een oproep gedaan om pistooltjes zo snel mogelijk op het politiebu reau in te leveren. Gisteren wa ren er al twaalf binnen. Dit kan tot 1 december 'zonder conse quenties', daarna riskeert men een boete. Het gebeurt volgens politie- wordvoerder Bert Top wel vaker dat de politie op kermissen speelgoedwapens vindt die be drieglijk echt zijn en bovendien gevaarlijk. Ze komen allemaal uit Azië, waar het speelgoed wettelijk gezien zonder proble men kan worden gemaakt. door Jelle Boonstra nunspeet - De politie In Gelder land is op jacht naar speelgoed pistolen die als prijs zijn wegge geven bij touwtjestrekken en ballengooien op de kermis in Nunspeet. De pistolen lijken zo levensecht dat er gemakkelijk een roofoverval mee kan wor den gepleegd. Bovendien kun nen er plastic en metalen kogel tjes mee worden afgevuurd, die een paar kinderen inmiddels al hebben verwond. De kermisexploitant van de kra men werd vorige week op de bon geslingerd. Justitie in Zwolle bekijkt of er vervolging wordt in gesteld wegens het in omloop brengen van 'op vuurwapens gelijkende voorwerpen'. De exploitant zegt zo n 60 pisto- door Henk van Gelder arnhem - De acht weken oude Metin zwierf met zijn ouders over straat. Tussen junks, alcoholisten en zwervers kreeg de baby zijn flesje. In het asielzoekerscentrum was geen plaats meer. Tot wan hoop van vader lelgar en moeder Roehiya. Terwijl buiten kou en duisternis het snel winnen van de fraaie warme herfstzon, druppelt in Arnhem het inloopcentrum voor dak- en thuislozen lang zaam vol. Gretig nemen drugs verslaafden, alcoholisten, psy chisch verwarden de aangereik te kop koffie en boterhammen aan. Plotsklaps klinkt babyge huil. Het geroezemoes in de zaal ver stomt. Bevreemd kijkt het volk van de straat op. Over harde, verweerde gezichten trekken blikken van vertedering. Moeder Roehiya (22) drentelt heen en weer. Zachtjes wiegt ze haar ba by. De acht weken oude Metin heeft honger en laat dat luid keels merken. Zenuwachtig be voelt vader lelgar het opge warmde flesje melk. Nog te heet, oordeelt hij. Het jonge gezin uit de voormali ge Sovjetrepubliek Azerbeidzjan valt in het inloopcentrum uit de toon. Dagelijks biedt Het Kruis punt, een laagdrempelige oecu menische kerkelijke voorzie ning, het leger zwervers een adempauze van een paar uur. Meewarig ziet Anton Metzke, dominee voor dak- en thuislo zen, toe hoe Metin tussen de zwervers zijn flesje krijgt. „Een acht weken oude baby stuur ik niet de straatjungle in", zegt hij beslist. Meer en meer ziet de predikant zich geconfronteerd met de keerzijde van het almaar strenger wordende asielbeleid. Buitengesloten door de officiële hulpinstanties, mengen uitge procedeerde asielzoekers zich steeds vaker onder zijn doel groep. Voor hen zijn de deuren van de asielcentra dichtgevallen. Na een kop koffie en een een voudige maaltijd stuurt de do minee hen weer de straat op. Met bloedend hart, maar hij kan ze niet verder helpen. „Meestal zijn het volwassen kerels. Hoe rot ook voor hen. Al bedelend zullen ze het wel overleven, hoop ik dan maar. Het is een wonder als ze uit de criminali teit kunnen blijven." Ook de ouders van Metin heb ben na hun eerste afwijzing geen recht op onderdak, een uitkering, arbeid of wat dan ook. De acht weken oude Metin zwief met zijn ouders rond op straat in Arnhem. In het asielzoekerscentrum was geen plaats meer. Foto: GPD/Hans Broekhuizen Ook al is voor lelgar en Roehiya de asielprocedure nog niet defi nitief afgerond. De allerlaatste strohalm vormt het hoger be roep. Om die reden heeft de rechter de verblijfsstatus met vier weken verlengd. Tot 19 de cember mag het gezin in Neder land blijven. Brigitta van den Berg van Vluch telingenwerk Nederland schat dat enkele honderden asielzoe kers in dezelfde situatie zitten als lelgar en Roehiya. Volgens Van den Berg neemt hun aantal toe en wordt Vluchtelingenwerk ook steeds vaker geconfronteerd met schrijnende gevallen. Van een acht weken oude baby die op straat wordt gezet, heeft ze echter nog niet eerder gehoord. „Zwangere vrouwen mogen na de bevalling nog zes weken in het azc verblijven. Daarna moe ten ze uit de asielcentra vertrek ken, zonder dat ze enige recht hebben op opvang. Bizar", vindt Van den Berg. „Zeker als je be denkt dat het zwangerschaps verlofvan Nederlandse vrouwen tien weken bedraagt voordat ze weer naar hun werk gaan." lelgar en zijn vrouw verkeren nog in onzekerheid. Het is onge veer een jaar geleden dat ze halsoverkop wegvluchtten uit Azerbeidzjan. Met neef Ramil reisden ze per trein naar Mos kou, nadat hun oom, de vader van Ramil, werd doodgescho ten. Ramils vader was üd van de oppositiepartij. lelgar was ook bij hem in dienst. Het drietal betaalde ruim 1500 dollar aan mensensmokkelaars om Rusland uit te komen. Een vrachtwagen vervoerde hen naar Nederland. Al begrepen ze dat pas toen in Groningen werd meegedeeld dat de reisbestem- ming was bereikt. Met hun zuigeling in de armen doolde het gezin dagenlang over straat Tot sluitingstijd mochten ze in de bibliotheek verblijven. Een zwerver in het park wees lelgar op Het Kruispunt. In de goot van Arnhem, waar de zucht naar drugs het leven dicteert, werd onderling geld ingeza meld, zodat vader lelgar voor Metin voeding kon kopen. Bij de nachtopvang kreeg het gezin bij het verdelen van slaapplaatsen Baby Metin niet langer op straat De acht weken oude asielbaby Metin hoeft met zijn ouders niet langer tussen zwervers en verslaafden te vertoeven. De gemeente Arnhem heeft zich over het jonge Azerbeidzjaanse gezin ontfermd en het onder dak verschaft binnen een be geleid woonproject. Tot eind november mag het een kamer bewonen. Een baby hoort niet in een centrum voor dak- en thuislozen, erkent Karin de Jong van de gemeente Am- hem. „De ouders zijn erg ang stig. Het gezin is na het leven op straat gebaat bij rust. Ook al van zwervers voorrang. Hoe nu verder? lelgar haalt de schouders op. Zijn rode ogen staan dof en vermoeid. De zor gen voor vrouw en kind drukken zwaar. De toekomst beleeft hij van uur tot uur. Dominee Metz ke heeft tijdelijk onderdak gere geld. Hij deed boodschappen met ze. Pas nadat er voldoende potjes kindervoeding in het winkelwa gentje lag, stonden lelgar en Roehiya de dominee toe om ook omdat een vriend van hen zelf moord heeft gepleegd." Het gezin kwam na dagenlange omzwervingen vanuit Gronin gen in Arnhem terecht. Een zwerver verwees hun naar Het Kruispunt, het centrum voor dak- en thuislozen. Dominee Anton Metzke van Het Kruis punt weigerde het paar de straat op te sturen. Arnhem betaalt het onderdak uit het budget 'maatschappelijke op vang'. Het strenge asielbeleid verbiedt gemeenten uitgepro cedeerde asielzoekers te hel pen. soep en brood voor henzelf te pakken. Neef Ramil komt binnen. Hij kust zijn neefje. Teder neemt hij de baby van Roehiya over. Te rug naar Azerbeidzjan? „Nooit", stelt de 23-jarige Ramil, die ad vocaat wil worden. Mocht het gezin worden uitgezet, dan rest de illegaliteit Een 20-jarige vriend van Rqgul koos enkele weken geledffleen andere uit weg. Hij pleegde in het azc zelf moord. „Wij willen leven." {eul leidt Jen om wrak Rijkswaterstaat gaat Selmeer een extra vaar- pfen om het middel- jfchip dat in de bodem ust van Lelystad ligt, louden. Het verleggen arroute, waarbij 2,6 ubieke meter zand "is goedkoper dan het ergen. De opbrengst 6ndwinning moet de - atie financieren. door Janneke Peeters delft - Een anti-pestmachine, een pil tegen drankmisbruik, een minister van jeugd en na tuurlijk wereldwijde een kindertelefoon. Ideeën om de wereld voor kinderen beter te maken zijn er genoeg. Dat bleek gisteren wel tijdens de 'Megabrainstorm' in Delft. „Weet je wat zou helpen? Een kindertelefoon voor de hele wereld." De tienjarige Anne is overtuigd van het nut van de telefoon. Samen met tweehonderd kinderen laat ze tijdens een grote brainstormsessie op de TU Delft weten hoe de wereld er voor leeftijdgenootjes beter uit kan zien. De 'Megabrainstorm', een initiatief van Unicef en het Centrum voor de Ontwikkeling van het Creatief Denken (COCD), is goed voor honder den ideeën. Het ene idee wat realistischer dan het andere, maar de kinderen spreken duide lijke taal. De jongens en meisjes doen niet voor niets hun best. Volgende maand worden de ideeën door Unicef aangeboden aan staats secretaris Agnes van Ardenne (ontwikkelings samenwerking). „Bent u belangrijk?", vragen Maxime (9) en Anne (10) aan Henk Franken, directeur van Unicef. Ze willen hun idee van de anti-pest- machine graag kwijt aan iemand die veel in vloed kan uitoefenen op de beleidsmakers. „Misschien wordt de machine dan nog wel een keertje in een fabriek gemaakt." In vierentwintig groepjes buigen de kinderen in de leeftijd van acht tot veertien jaar zich over tal van onderwerpen. Van pesten tot het imago van een ontwikkelingsland en van ruzie tot het dagelijkse leven in Azië, Afrika en Ame rika. Vijftien jongens en meisjes bedenken met behulp van rollenspellen wat kinderen moeten doen als ouders ruzie maken. „Gewoon weglo pen. Dan gaan ze vanzelf wel nadenken", ver telt Harm. Stefanie denkt dat vaders misschien wel vaker thuis kunnen zijn. „Dan zou in veel gezinnen minder ruzie gemaakt worden." Beter leren, beter beschermen en een betere wereld. Daar draait het tijdens het brainstor men allemaal om. Joris en Ruud vinden dat er te weinig voor kinderen gedaan wordt. „Men sen maken beslissingen met veel te moeilijk taalgebruik. Dan snapt natuurlijk niemand er iets van", vertellen ze. Ze pleiten er dan ook voor dat ingewikkelde taal afgeschaft moet worden. „Dan komt er tenminste iets van de ideeën terecht", zegt Ruud. Vol overgave proberen de kinderen vertegen woordigers van de kinderbescherming, ge zondheidszorg. politie en het bedrijfsleven te overtuigen van de noodzaak van hun ideeën. Indirah, Jan, Barbara en Wesly proberen het bij de directeur van de Stichting Kinderpostze gels. „Wij willen beter onderwijs voor alle kin deren", begint Indirah. „Voor ieder vak moet er een andere leraar zijn en de gymzalen moe ten ook groter", vullen de anderen aan. Ook Henk Franken van Unicef sluit zich bij de jeugd aan. „Samen de schouders er onder en regelen die zaak. Over twaalf jaar moeten kin deren over de hele wereld het beter hebben."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5