WAO-overleg strandt BINNENLAND 1 Ook de agenda van het kind moet bomvol Balkenende haalt fel uit naar FNV Behandeling meningitis succesvoller U itzendingsbesluit was niet oorzaak van val Srebrenica' Historisch pand uitgebrand Kapotte treinen blijven de NS parten spelen Noorman gaat lage plaats op PvdA-lijst aanvechten Jeugd weet weinig van condoom- en pilgebruik School biedt leerlingen na examen een betaalde baan Bulgaren raken paspoort kwijt Tin VS vast jffer vol xtc donderdag 14 NOVEMBER 2002 uwi iani ien 39-jarige Neder- is op de luchtha- ido in Florida aan- pet ruim 29.000 xtc- lar koffer. De pillen D marktwaarde van (DO dollar, aldus de jvrouw heeft tegen- litie verklaard dat ze n de geheime com- »n van haar koffer ien xtc was verstopt. eroplichter j,5 jaar cel (rechtbank in Assen fo-jarige meesterop- eren bij verstek ver- ot 3,5 jaar cel. De acht bewezen dat de jchuldig heeft ge- l oplichting, valsheid te en het onttrekken ren aan een faillisse- jplichtingszaak 11994 aan het licht, ian heeft het proces en door te wisse- raat en te verblij- luitenland. Hij zou fc zijn zus in Hong n. Advocaat Spong r zijn handen van de ïdat de oplichter ook Igvan de raadsman 1de. militairen Nederland Op Schiphol zijn gis- toffelijke overschotten ien van tien Neder- litairen die in 1958 iarinevliegtuig neer- [het zuiden van Iran. im een Martin Mari- ïstijds door motor- n in Iran strandde. Bkwam terug uit tinea. Na reparatie »t bij Abadan de dra- jtgepakte proefvlucht. jervers mermeer ïugjKi - Rondom de hoog heide Bijlmermeer in ?n dn-Zuidoost brengen t hij 95 mensen buiten bijioor. Dit blijkt uit tel- 3t li de Universiteit van vaijn in opdracht van de s va Driekwart van hen st^r dan een jaar op >tr^ntig procent zelfs mm tien jaar. Het me de igt verslaafd te zijn p Gjnigs. !en rzoek naar van baby's )ho« - Het Academisch |s Groningen (AZG) is it hjeen grootschalig on- dddaar de oorzaken van arvjden van baby's tij- aanvangerschap. In Ne- 'eilferven jaarlijks 1.000 ig tyijna volgroeide ba- iertbuik van hun moe- n ('ier dan een kwart van iuuvallen slagen artsen er ilpa de doodsoorzaak te e pfiteindelijk doel is om ldetot een daling van het fgevallen tijdens de ;fe4 haP weg na me brief ited - De geestelijk bege- i de priesterstudenten Njnt-Jansseminarie in eqh heeft ontslag geno- dècte aanleiding is een ;t te brief met beschuldi- hun zijn adres. In de d <lt de suggestie gewekt pojesterstudenten zich ioi|eestelijk en lichamelijk ia i voelen. De priester i Hènover bisschop Hurk- zalDen Bosch alle aan- ïeblvan seksuele intimida te) ;ramp bij ws jongetje Ui - Bij een jongetje i la^tpelle is dinsdag nek- Iconstateerd. Het kind _jmen in het ziekenhuis de beterende hand.. an leerlingen van de basisschool waar het Op school zit, zijn gis- oJuchL Het is nog niet i welke variant van het gaat. loon blijft behouden - Het spaarloon blijft laar voor een belang- behouden. Een ruime peid van de Tweede punt een voorstel an het kabinet, zo eravond. De maximale verknemer gaat wel in 788 naar 470 euro Verder verdwijnen het Jaarloon en de premie- ngsregeling. Een po- de WD om het spaar- maal overeind te hou- ,lniet op een meerder- 'nen. In het regeerak- s afgesproken dat het i vervangen zou wor- r een goedkopere rege- verlofsparen. Daarte- Veel verzet. den haag/gpd - Een poging van het kabinet om met de vakbon den en werkgevers door te pra ten over de WAO strandde giste ren direct. Nieuwe WAO-plannen van demissionair minister De Geus (sociale zaken) werden door FNV en MKB-Nederland bestem peld als 'onze plannen uit de SER met een nieuwe naam'. Het MKB legde tegelijkertijd een nieuwe bom onder het najaarsoverleg door nieuwe eisen te stellen. Drie hoofdrolspelers in het na jaarsoverleg, De Geus, FNV- voorman De Waal en MKB- voorzitter De Boer troffen elkaar gisteren in Noordwijk op een congres over de WAO. De Boer had kort daarvoor een conflict tussen de sociale partners en de regering op scherp gezet. Hij wil geen sociaal akkoord sluiten als De Geus geen streep haalt door zijn plan om de steun aan werk gevers voor het in dienst nemen van laaggeschoolde arbeiders af te bouwen. Kabinet en sociale partners pra- FNV-voorzitter De Waal. Foto: ANP/Juan Vrijdag ten sinds maandag niet meer over oplossingen voor de WAO- problematiek. De FNV-bonden weigeren in te gaan op een Premier Balkenende. Foto: GPD/Harmen de Jong voorstel van De Geus. De Geus wil de WAO-uitkeringen in 2005 verhogen van 70- naar 75 pro cent van het laatst verdiende loon als de instroom in de WAO in dat jaar gedaald is van 100.000 tot 25.000 nieuwe geval len per jaar. FNV gaat niet ak koord met deze voorwaarde. Het 'nee' van de FNV is gisteren in de Tweede Kamer door de missionair premier Balkenende als een 'partijpolitiek spelletje' afgedaan. Volgens Balkenende wil de FNV de verkiezingen be ïnvloeden en hoopt de vakbond op een andere regering dan een CDA/WD-coalitie. De Waal zet daarmee volgens de premier duizenden banen op het spel. De Waal vindt de suggestie van Balkenende 'min'. „Ik doe maar net of ik hem niet gehoord heb", aldus de voorzitter van de vakcentrale FNV. Boze reacties waren er ook van oppositiepar tijen PvdA en Groenlinks en de christelijke vakbond CNV. De premier mag volgens die partij en niet op een dergelijke manier spreken over de grootste vak bond van Nederland. Volgens CNV moet Balkenende als pre mier 'boven de partijen staan'. amsterdam/anp - Volwassen patiënten met hersenvliesont steking maken meer kans de in fectie te overleven als zij naast antibiotica tegelijk de ontste kingsremmer dexamethason krijgen toegediend. Het aantal sterfgevallen neemt door deze combinatie aanzienlijk af. Ook komen minder vaak ernstige restverschijnselen voor. Dat blijkt uit onderzoek door neuro logen in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam onder ruim driehonderd me- ningitispatiënten. De resultaten staan in het New England Jour nal of Medicine. Jaarlijks worden in Nederland 300 tot 350 vol wassenen getroffen door her senvliesontsteking, die meestal wordt veroorzaakt door de pneumokokken- of me- ningokokkenbacterie. Door zo wel antibiotica als dexametha son toe te dienen, halveerde het aantal sterfgevallen van 15 pro cent tot 7 procent Het succes is nog groter als pneumokokken de ontsteking veroorzaken: het percentage patiënten dat over leed, daalde van 34 naar 14. deventer - In een café in het centrum van Deventer heeft gistermiddag een grote brand gewoed. Het pand is uitgebrand en omliggende percelen liepen forse water- en rook schade op. In een van die gebouwen is het bekende Bussink's Koekhuisje gevestigd, utrecht/gpd - De nooddienstre geling die de NS twee weken ge leden instelden omdat veel trei nen door gladde sporen defect raakten, blijft tot in de volgende week gehandhaafd. Nog steeds staan zeker 175 treinstellen te wachten op reparatie wegens beschadigde wielen. Wel moet de treinreiziger al gaan merken dat de treinen weer langer worden. Bovendien wordt de nood dienstregeling dagelijks uitge breid met extra treinen, als daarvoor materieel beschikbaar is. Dat maakten de NS vanmid dag bekend. „Honderden treinen zijn in één keer kapot gegaan, het lukt niet om ze in één keer allemaal weer terug te krijgen. Dat gaat gelei delijk", aldus woordvoerder Krijgsman. Ondermeer tussen Maastricht en Amsterdam rijden vanaf maandag weer extra - en langere - intercity's in de spits. Maar voor herstel van de échte dienstregeling is het nog te vroeg vinden de NS. Er zouden in dat geval te veel treinen weer moeten uitvallen. „We willen voor onze klanten vooral helder zijn", zegt Krijgsman. In de loop van volgende week bekijken de NS de mogelijkhe den tot herstel van de normale situatie. door Ruud Marneth den haag - 'Het zo druk hebben als een klein baasje', is een oude uitdrukking die nieuwe in houd heeft gekregen door de jongste campag ne van SERE, de Stichting Ideële Reclame. Zij maakt zich grote zorgen over de bomvolle agenda's van kinderen. Ambitieuze ouders lij ken de 'boosdoeners'. Wat is er toch gebeurd met de spontaniteit in het kinderleven? De nieuwe campagne van SIRE richt zich vooral op de ouders. Zij krijgen een spiegel voorgehouden want ze plannen de agenda's van hun kinderen net zo vol als hun eigen or ganizers. SIRE vermoedt dat ambitie daarin een belangrijke rol speelt: het idee van 'je bent geslaagd als je kinderen ook geslaagd zijn'. „Het gaat niet om alle ouders. Er zijn belang rijke verschillen", zegt gezinssocioloog dr. Kees de Hoog. „Kinderen zijn nog nooit zo ge wild geweest als nu. Ouders kiezen daar echt voor. De man denkt aan geld, maar uiteinde lijk staat de kinderwens van de vrouw centraal. Zo'n kind is dus zéér gewild met als gevolg dat het moet slagen in het leven. Vroeger was die druk er ook wel, maar waren de gezinnen gro ter. Een kind kon zich daaraan makkelijker onttrekken." De Hoog ziet nog een ander belangrijk verschil met vroeger: de 'drive' om te presteren was volgens hem niet zo hoog.Als kind voetbalde ik bij Sparta, ging alleen naar de wedstrijd en alleen weer naar huis. Alleen bij belangrijke wedstrijden kwam je vader soms kijken. Nu zie je dat alle ouders hun kinderen halen en bren gen. Tijdens de wedstrijd staat pa dan in trai- nersjas langs de kant te roepen. Ik wil dat ver schijnsel niet toedichten aan één bepaalde klasse, want op de paardenclub zie je het ook." Het verschijnsel van de overvolle kinderagen da kent volgens De Hoog drie belangrijke oor zaken. Als eerste noemt hij de zorgzaamheid. Ouders zijn volgens hem vaak zeer bezorgd en zien sneller gevaren. „Er waren vroeger ook pedofielen, maar dat leidde niet tot het kap pen van struikgewas. Nu gebeurt dat wel." Een tweede oorzaak is het 'streven naar hoger'. Veel mensen zijn flink geklommen op de soci ale ladder. „Die zijn bang dat de kinderen op die ladder zullen dalen. Scholen worden sta pelgek van dergelijke ouders. Een derde ver klaring voor de vol geplande kinderagenda moet volgens De Hoog worden gezocht in de gestegen welvaart. Anders verwoord: het 'dat heb ik vroeger nooit kunnen doen effect'. Naast deze oorzaken constateert de socioloog ook dat het kind steeds meer de functie van statussymbool heeft gekregen. „Je merkt dat aan de kleding die ze dragen en de opleiding die ze volgen. Wat dat laatste betreft: er zijn ouders die heel duidelijk stellen dat zelfs een hbo-opleiding nog niet goed genoeg is voor hun kind." Toch waarschuwt De Hoog voor het 'veralge meniseren' van het probleem dat SIRE aan snijdt. „Het gaat uiteindelijk om zo'n 20 pro cent van de bevolking. Je moet dit vooral in de hogere statusgroepen zoeken. Waarbij je wel voor ogen moet houden dat zij trendsetter zijn en hun gedrag dus ook door anderen zal wor den gevolgd." 'Lekker spelen' „Kinderen moeten al zoveel. Ik ben blij dat die van mij niet op al die clubs zit. Laat ze maar liever lekker spelenzegt Monica Hui sing, die haar kind tussen de mid dag komt ophalen van school. Ze kent wel voorbeelden van kinde ren. die door hun ouders gepusht worden om naast hun school werk allerlei andere dingen te doen en sportieve prestaties te le veren. Het valt ook de leerkrach ten op dat basisschoolkinderen het tegenwoordig steeds drukker hebben. Letty van Doom in het klaslokaal van groep 3: „Het komt regelmatig voor dat kinderen die na schooltijd klassedienst heb ben, niet kunnen omdat ze naar zwemles moeten of een andere activiteit hebben. Het is uitste kend als kinderen aan sport doen; ik adviseer het de ouders soms ook en dan het liefst een team sport, maar soms wordt het wel eens te gek." Haar collega Jac queline Broere, die groep 8 onder haar hoede heeft „Sommige kin deren hebben zoveel te doen dat ze geen tijd hebben voor hun huiswerk. Het komt zelfs wel eens voor dat ouders die ik daar op aanspreek het vanzelfsprekend vinden dat hun kind aan het huiswerk niet toekomt, want al die clubs en andere activiteiten zijn in hun ogen heel belangrijk voor het kina Tja, dan ben ik na tuurlijk meteen uitgepraat" den haag/gpd - Het besluit in 1993 om Nederlandse militairen naar de moslimenclave Srebre nica te sturen, zette niet de val van de 'safe area' al in. Dit zei den gisteren de toenmalige Ka merspecialisten De Hoop Schef- fer (CDA), Blaauw (WD), Valk (PvdA) en Van Middelkoop (GPV) tegen de parlementaire enquêtecommissie. Zij bestrij den daarmee een slotconclusie die het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) eerder dit jaar trok na ruim vijf jaar onderzoek naar de val. Het NIOD concludeerde dat de val 'onafwendbaar was' door het ondoordachte, slechte be sluit om Dutchbat weg te stu ren. De Kamerleden stelden dat zij bij hun besluit sterk rekening hielden met luchtsteun als de enclave zou worden aangeval len. Maar de Verenigde Naties (VN) hielden die luchtsteun te gen. „De Verenigde Staten, de Fransen en de Britten hebben ons zeer teleurgesteld. Ik ben er van overtuigd dat als er een Frans of Brits bataljon had geze ten, het wel eens anders had kunnen lopen met die lucht- parlementaire enquête SREBRENICA steun", zei de huidige minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer. Volgens hem heeft een groot land meer te zeggen binnen de VN dan een klein land als Nederland. De VN-opdracht waarmee Dutchbat naar Bosnië moest, was volgens toenmalig chef de fensiestaf Van der Vüs slechts gericht op het scheiden van de Bosnische Serviërs en moslims. Het beschermen van de enclave en dus van de inwoners, was met dit mandaat volslagen on mogelijk. aldus Van der VTis. In zijn slotwoord vroeg Van der Vlis aandacht voor de Dutchbat ters die een trauma opliepen. Ruim 25 procent van hen heeft nog steeds problemen. waar de Deventer Koek wordt verkocht. Het uitgebrande gebouw is een rijksmonument dat stamt uit de i7de-eeuw. Burgemeester Van Lidth de Jeude heeft aangekondigd dat het gebouw zal worden hersteld. Foto: ANP/Bram van Welsen den haag/anp - PvdA-Tweede- Kamerlid Noorman-Den Uyl is 'intens verdrietig en zeer teleur gesteld' over de lage plaats die ze op de kandidatenlijst van de PvdA heeft gekregen. Noorman is als 35ste geplaatst, volgens de huidige prognoses onverkies baar. „Ik leg me hier niet bij neer", al dus Noorman gisteren. Ze wil het PvdA-congres. dat zaterdag de kandidatenlijst definitief vaststelt, ertoe bewegen haar een aantal plaatsen hoger te zet ten. „Een plaats tussen de twin tig en de dertig vind ik redelijk." Noorman, die zich als Kamerlid vooral bezig hield met sociale zekerheid en armoedebestrij ding, is volgens eigen zeggen herkenbaar voor de gewone mensen. „Ik zeg niet dat ik heel bijzonder ben, maar ik ben weF authentiek." Noorman weet zich bij haar strijd om een hogere positie ver zekerd van de steun van de Ka merleden Duivesteijn, Dijksma, Albayrak, Bussemaker, Van Heemst, Arib en Valk en van partijbestuuurslid Van Zijl, voor malig vice-fractievoorzitter. Ook uit de partijafdelingen heeft zë positieve reacties ontvangen. Noorman heeft van het partijbe stuur te horen gekregen dat haar lage positie het gevolg is van het streven naar vernieuwing en re gionale spreiding. De in Heem stede woonachtige Noorman (56), dochter van voormalig PvdA-leider Joop den Uyl, zit sinds 1994 in de Tweede Kamer. leiden/gpd - Onveilige seks maakt steeds meer slachtof fers onder jongeren. Het is daarom de hoogste tijd om de voorlichting over het gebruik van condoom en pil te verbe teren. Dat is een van de conclusies van een onderzoek van TNO naar de seksuele gezondheid van jongeren. TNO consta teert een toenemend aantal tienerzwangerschappen en een groot aantal seksueel overdraagbare aandoeningen. „Dat zijn alarmerende signa len die naar ons idee om actie vragen", zegt onderzoeker Vo- gels. Het aantal tienermoeders neemt toe. In 1995 kregen 1.904 vrouwen onder de twin tig een kind. Vorig jaar waren dat er 2.683. In 1995 was iets meer dan 18 procent van die tienermoeders jonger dan achttien. Vorig jaar bijna 25 procent De toename doet zich vooral voor bij allochtone meisjes. Ook het aantal abor tussen bij jonge vrouwen stijgt. Hulpverleners denken dat de ongewenste zwanger schappen vaak zijn toe te schrijven aan slordig of ver keerd pilgebruik. „Hulpverleners signaleren dat steeds meer jongeren een ge brekkige kennis hebben over seks en het gebruik van pil en condoom", zegt Vogels. „Daarom pleiten we ook voor meer voorlichting. Niet via spotjes op tv, maar vooral op de middelbare school en in de gezondheidszorg. Huisartsen zouden meer tijd moeten be steden aan de voorlichting van meisjes die voor de eerste keer de pil krijgen." De onderzoekers vinden de bestaande voorlichtingspro gramma's onvoldoende. Ook zouden er te weinig plaatsen zijn waar jongeren anoniem om advies kunnen vragen. hengelo/anp - Het Carmelcolle- ge in Hengelo polst dit jaar alle eindexamenleerlingen of zij er voor voelen om na de diploma uitreiking naar de school terug te keren. Dit keer niet in het schoolbankje, maar voor de klas. Leerlingen die dit schooljaar sla gen voor hun eindexamen, kun nen meteen een betaalde baan krijgen. In eerste instantie gaat het om een parttime baan als onderwijsassistent, maar via ex tra opleidingen kunnen de oud leerlingen doorgroeien tot vol waardige leerkrachten. Bij de Stichting Carmelcollege zijn twintig scholen voor voort gezet onderwijs aangesloten. De meeste scholen staan in Oost- Nederland, maar het Carmelcol lege heeft ook vestigingen in Gouda, Dordrecht. Emmert. Eindhoven en Oss. De scholen tellen samen 38.000 leerlingen en er werken 3.700 personeels leden. „We hebben een groot te kort aan docenten. Voor de ko mende tien jaar moeten we zo'n 1.400 vacatures zien te vervul len", aldus woordvoerder Mes. „De leerlingen hebben na het behalen van hun diploma vaak nog een binding met het Car melcollege. Ie moet het ijzer smeden als het heet is", moti veert de zegsman het initiatief! De stichting ftot samen met on der meer de Universiteit Twente in Enschede een eigen intern opleidingsplan maken. Ondanks het ontwikkelen van eigen leer modules zal een deel van de op leiding toch via de reguliere le rarenopleidingen plaatsvinden. den haag/gpd - De honderd il legale Bulgaren die dinsdag in Den Haag en Rotterdam zijn op gepakt, raken bij terugkeer in Bulgarije hun paspoort kwijt. Dat moet voorkomen dat ze op nieuw de bus naar Nederland pakken. De Bulgaren mogen na aankomst twee jaar hun land niet uit, zo lieten de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de Bulgaarse ambassadeur Pori- azov gisteren weten. Bij invallen in woningen in de Haagse Schilderswijk en Trans- vaalbuurt werden dinsdagavond zeventig Bulgaren opgepakt. Die zijn gisteren samen met dertig illegale landgenoten die in Rot terdam zijn aangehouden, per vliegtuig naar Bulgarije terugge stuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3