GESPREK VAN DE DAG 'Wereld wil dreiging op zee niet onder ogen zien' Auteur waarschuwt voor gebruik van tankers als terreurwapens De winter is begonnen DONDERDAG 14 NOVEI MENSELIJK Stan Lee, de beden ker van SPIDER- MAN, de Incredible Hulk en Daredevil, heeft dinsdag een proces aangespan nen waarin hij 10 miljoen dollar eist van zijn oude stri puitgever die hem niet wil laten delen in het enorme suc ces van de film. Vol gens de advocaten van Lee heeft uitge ver Marvel Entertain ment zich contractu eel verplicht hun cli ënt 10 procent te ge ven van alle winst van de door hem bedachte karakters in films en televisieshows. Spider-Man heeft in de Verenig de Staten bruto meer dan 400 miljoen dollar opgebracht, maar Lee (80) zegt geen cent te hebben ontvangen. Mar vel zegt dat de film weliswaar een kassucces is, maar geen 'winst' heeft opgeleverd zoals omschreven in het contract. Foto: Reuters overvallers de klant over het hoofd. Die getuige gaf de politie via '112' een li ve-verslag van de overval. Het baatte niet, want toen de politie kwam, waren de mannen al weg. Met de klant in de achtervolging. De getuige verloor de twee overvallers na enkele hon derden meters uit het oog. Een uitgebreide speuractie van de politie, waarbij ook een helikopter werd inge zet, mocht niet meer ba ten. Een klant van een filiaal tan Blokker in Zaandam heeft de politie gistermid dag een LIVE-VERSLAG gegeven van een OVERVAL op de winkel. Het perso neel was door de overval lers in het kantoor van de winkel opgesloten. De overvallers bedreigden een caissière met een vuurwa pen en stopten het geld uit de kassa in een plastic tas. Vervolgens dirigeerden ze al het personeel naar het kantoor. Daarbij zagen de ELTON JOHN, die naar eigen zeggen ongeveer 4.000 bril len bezit, gaat zijn ogen laten laseren, zodat hij geen lenzen meer hoeft te dra gen. Zijn extravagan te brillen speelden in vroeger jaren een belangrijke rol in het imago van de Britse popster. Hij had bril len met - om maar wat te noemen - rui tenwissers, knipper lichten en zonnek- leppen. Er bestaat zelfs een toneelstuk dat 'De brillen van Èlton John' heet. Fo to: AP Een oplettende voorbijganger heeft in Long Beach in de Amerikaanse staat Californië een MEISJE van 6 bevrijd uit een met water vollopende WASMACHINE. De 36-jari- ge Khloeum Nhem kwam toevallig voorbij de wasserette, zag het meisje, haalde een krik uit zijn auto en sloeg het deurtje in. Het meisje en haar redder werden in het zie kenhuis behandeld voor snijwonden. Een woordvoerder van de plaatselijke brandweer zei dat het meisje dinsdag samen met haar moeder in de wasserette was en in een onbewaakt ogenblik in de wasmachine is geklommen, waarna op onduidelijke wijze het deurtje dichtsloeg. „Waarin zou JEZUS rijden?" Dat is de slogan van een campagne die autobezitters in vier Amerikaanse staten bewust moet maken van de schadelijke gevolgen voor het milieu van de benzine slurpende bakken waar veel van hen in rijden. Koop liever een AUTO die wat minder ver bruikt, luidt het advies, waarbij de organisatie inspeelt op de religieuze moraal van de doelgroep door te zeggen dat Jezus de voorkeur zou geven aan een 'schonere' auto. En wel om Gods schepping te beschermen, stelt direc teur Jim Ball van het Evangelische Milieu Netwerk, dat de campagne sponsort. Volgens een woordvoerder van een overkoepelend orgaan voor autofabrikanten zal het publiek echter moeilijk te overtuigen zijn. De Amerika nen willen gewoon in grote auto's rijden die veel benzine verbruiken. ,,Als mensen zouden vragen om auto's met een staartvin, dan zouden we die maken. Maar mensen willen geen staartvinnen", aldus Eron Shosteck. „Men sen willen kracht. Consumenten willen kracht." CLOWN BASSIE moet komende week voor de rechter ver schijnen in verband met mogelijke BELASTINGFRAUDE. Volgens het openbaar ministerie in Rotterdam heeft Bas- sie Produkties bv, het bedrijf van de populaire kinder vriend, gedurende vijf jaar onjuiste belastingaangiftes gedaan. Bas van Toor, de man achter de Vlaardingse clown, en zijn broer Aad, hebben hun activiteiten als Bassie en Adriaan zakelijk gescheiden. De onderneming van de roodharige grappenmaker houdt zich voornamelijk bezig met het organiseren van voorstellingen. In januari 2000 werd bekend dat er een justitieel onderzoek liep naar eventuele belastingfraude. Uiteindelijk moet Bassie Produkties bv zich nu tegenover de rechter verantwoor den voor foutieve aangiften van omzetbelasting. De Belgische KO NINGIN PAOLA er kent dat zij slecht Nederlands spreekt. In antwoord op Schriftelijke vragen van diverse Belgi sche media laat zij echter weten het no dige te zullen doen om haar Nederlands bij te spijkeren. Zij zegt de 'denkwijze eigen aan het Nederlands zeer te be koren'. „Ik begrijp en aanvaard de kritiek die geuit wordt op mijn onvolmaakte kennis van het Nederlands. Maar ik zal toch koppig doorgaan om mijn kennis van die taal constant te verbeteren." De vorstin van Italiaanse origine volgde wel lessen Nederlands in Spa, maar beheerst van de drie officiële landstalen eigenlijk alleen het Frans echt goed. Prinses Méxima volgde lessen aan hetzelfde taaiinstituut. Vlaamse media stellen voortdurend dat zij daar veel meer vorderingen maakte dan de Belgische vor stin. Foto: EPA Fans van de Italiaanse premier BERLUSCONI krijgen een mooie Kerstmis. Binnen enkele weken ligt er een cd in de winkels met veertien door de omstreden politicus ge schreven LIEFDESLIEDEREN. Ze worden vertolkt door de Napolitaanse zanger Mariano Apicella, aldus het Itali aanse tijdschrift Chi. De opbrengst van de cd verdwijnt overigens niet in de zakken van de toch al steenrijke eer ste minister annex mediamagnaat. Het geld gaat naar Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De tek sten zijn opgedragen aan de echtgenote van Berlusconi, Veronica. John S. Burnett: „Heb je enig idee wat er gebeurt als je met twee, drie man 's nachts een megatanker parkeert in een groot cruiseschip?" Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater De beveiliging van een tankstation is een oliemaatschappij meerwaard dan die van haar schepen. De Amerikaanse re- searchjournalist John S. Burnett noemt het daarom een kwestie van tijd voordat al Oaeda ook tankers als terreurwapens zal gebruiken. De in Haarlem woonachti ge auteur zag een andere voorspelling kort na publicatie van zijn bestseller Dangerous Waters al bewaarheid. De Franse tanker Limburg werd vorige maand voor de kust van Jemen een mak kelijk doelwit van terroristen die het schip vanaf de wal beschoten. Er volgen meer aanslagen, stelt hij. „De wereld wacht een Armageddon, maar niemand wil de dreiging onder ogen zien." Na 11 september heerst in Europa een ongefundeerd gevoel van veiligheid. „Jullie denken terrorisme al dertig jaar te kennen. Dat klopt ook: IRA, ETA, RAF, de Rode Brigades, de Ambonezen. Inderdaad zijn hier al honderden men sen het slachtoffer geworden van ter reurdaden", zegt de Amerikaanse schrijver John S. Burnett. „Maar terro risten als die van al Qaeda hebben het niet alleen gemunt op het Amerika van Bush. Overal waar ze duizenden slacht offers kunnen maken, zullen ze toe slaan." Burnett, auteur van het door The Was hington Post hooggeprezen docudrama Dangerous Waters - ondertitel: Modem piracy and terror on the high seas - spreekt zijn zwartgallige voorspelling uit op dezelfde dag dat de Britse pre mier Tony Blair de feestelijke sfeer tij dens een banket in Londen bederft door te somberen over de grote veilig heidrisico's die zijn inlichtingendien sten vrijwel dagelijks melden. Nog dat zelfde etmaal meldt de Nederlandse in lichtingendienst AIVD dat er verscherpt toezicht is ingesteld voor de veerdien sten van en naar het Verenigd Konink rijk, Terroristen zouden pogen een truck afgeladen met explosieven aan boord van een ferry te brengen en tot ontploffing te brengen. Niets nieuws onder de zon, beweert Burnett. Vorige maand maakte de ver slaggever op verzoek van zijn uitgever een promotietrip door zijn geboorte land. The Washington Post had Dan gerous Waters opgepikt na de door Bur nett voorspelde aanslag op een tanker van de omvang van de Franse tanker Limburg. De voormalige verslaggever van United Press International tracht sindsdien in tientallen talkshows en met behulp van talk-back-radio de po litiek in zijn land in beweging te krijgen. Burnett vertelt hoe hij op het uiterste puntje van Manhattan werd aange sproken door personeelsleden van de continue veerdiensten naar Staten Is land. „Ze zeiden: Had je maar met ons kunnen praten voordat je je boek uit bracht. Niet alleen op de grote vaart, ook hier in de haven van New York loert een immens gevaar." „Direct na de aanslag van 11 september werden de veerboten in New York aan de ketting gelegd en nadien nog dagen lang streng gecontroleerd. Een van de 19 kapers die het WTC zijn ingevlogen, had op een van de boten gewerkt. Hij wist als geen ander dat er in de spits el ke tien minuten 4000 a 5000 mensen aan boord worden gepropt. Hoe wil je hun bagage checken? Wie zegt ons dat er onder de passagiers niet een religieu ze fanaticus zit die een rugzak draagt met voldoende explosieven?" De veerboten naar Staten Island zijn weer in de vaart, maar de veiligheid van passagiers en bemanningsleden is sinds nine/eleven niet wezenlijk verbe terd. De grote klacht onder varend per soneel - om het even of het de koop vaardij of veerdiensten betreft - is dat ze zich niet alleen onveilig voelen, zegt Burnett, maar dat ze zich behandeld voelen als wegwerpservies. De schrij ver: „Het grote kapitaal en de politiek hebben de dreiging op zee jarenlang genegeerd, juist omdat ze weten dat je je amper kunt beveiligen tegen aanval len op tankers. Het trieste is dat de scheepvaartwereld dit onderwerp al ja renlang vergeefs op de agenda probeert te krijgen." In zijn boek schrijft Burnett dat het voor terreurorganisaties zoals al Qaeda betrekkelijk eenvoudig is om geheime agenten aan te laten monsteren op tan kers, sleepboten, baggerschepen en ka- De omslag van Dangerous Waters. belleggers. „Ik ben ervan overtuigd dat dergelijke sleepers nu al werkzaam zijn en enkel wachten op het juiste mo ment." Daarnaast wijst Burnett ook op de ge varen van de hedendaagse, vaak zeer gewelddadige piraterij. Volgens Lloyd's List, het officiële blad van de Londense verzekeraar, maakt Dangerous waters aannemelijk dat die piraterij een be langrijke rol heeft gespeeld bij de ge ruchtmakende botsing in 1992 tussen de olietanker Nagasaki Spirit en het containership The Ocean Blessing in de Straat van Malakka. Desondanks wor den er volgens Burnett nauwelijks vei ligheidsmaatregelen getroffen. „Er varen bakbeesten rond met meer dan 300.000 ton ruwe olie ter waarde van meer dan 90 miljoen dollar. Weet je hoeveel koppen zo'n reus op koers moeten houden? Zeventien! Tegen woordig vaart er wel een speciale veilig heidsofficier mee, maar denk maar niet dat dat leidt tot het aantrekken van een 18de bemanningslid. Het is gewoon ie mand uit de vaste ploeg aan boord die een extra functie heeft gekregen." In Amerika kreeg Burnett het vorige maand aan de stok met de leiding van 'de tweede oliemaatschappij ter we reld', omdat hij zonder toestemming gevoelige informatie naar buiten zou hebben gebracht. „Het is een bedrijf onder Brits-Nederlandse paraplu waar van ik de naam uit juridische overwe gingen niet eens in de mond mag ne men. Ik had geschreven dat zeepiraten op druk bevaren routes worden afge schrikt met dummies die langs de rai ling worden geplaatst. Een soort vogel verschrikkers, zodat de onoplettende moderne zeerover denkt dat de beman ning groter is dan feitelijk het geval is." Burnett noemt de maatregel - net als het verwijderen van emblemen van de schepen - een minimum aan uiterlijk vertoon. „De belangrijkste reden waar om dergelijke multinationals niet wer kelijk aan beveiliging doen, is risicocal culatie. Diezelfde topman van diezelfde oliemaatschappij vertelde dat piraten zijn schepen niet zouden aanpakken. Terwijl er grotere schepen zijn geënterd dan hij in de vaart heeft. Hij hoopt dat het lot hem gunstig is gezind en de concurrentie niet. Maar heb je enig idee wat er gebeurt als je met twee, drie man 's nachts zo'n tanker parkeert in een groot cruiseschip?" Praten met de leverancier v artikelen voor National Geogt The Guardian is meedeinen cl ven van een maritiem geheug nett, een geboren New-Yorke een groot deel van zijn leven i zee. Tien jaar geleden heeft hi ste restje naïviteit verloren bij val. Aan boord van zijn boot 1 werd Burnett voor de kust vai een van de vele slachtoffers v; ne piraterij. Niks unieks; ze st vuldig de kop op langs de Stra Malakka, de Straat van Hormi vooral bij Bab al Mandab, de i de Rode Zee scheidt van de G Aden. Burnett: „Daar worden twintig, dertig schepen het sla Het wordt wat anders als je ze weer voorgehouden wordt do jonge vent die de malsheid va test door met de loop onopho je lendenen te prikken." Burnett had geluk en bracht fr vend vanaf. De ervaring leidde search naar de piraterij waarv dupe werd. Hij monsterde aai kers en zag welke ridicule veil voorschriften de bemanning v opgelegd, mochten de moder vers eenmaal aan boord zijn en doe niets heldhaftigs'). Buil trouilleerde later met de hulpi leisische kustwacht langs de p waar hij was gekaapt en stelde hun boten het in snelheid en ning aflegden tegen die van de En hij sprak met BritAM Defei een private onderneming die heidsmensen levert die hun o kregen bij de Britse SAS of de kaanse Special Forces. „Er vei zelfs bedrijven aan de desinte l de wereld." Burnett belandde in 1995 in N i omdat hij verliefd werd op eei lemse, die een bar runde op d sche Langkawi Archipel. Het 11 vonden schip de Unicom is hui de huis. De komende maand 11 Amerikaan voor CBS een repo over de gevaren die de offshoi e strie voor de kust van Nigeria I en daarna vliegt hij met zijn H i vrouw Jackie door naar Tanzai het zeiljacht wacht. „Toch hein mijn ervaring met moderne pi i nooit meer de beroepsmatige die ik als journalist altijd bezat knop omdraaien is er nooit mi John Oomkes Dangerous waters; Modern piracy and tci 1 high seas, uitgeverij Dutton. November: slachtmaand. Omdat in deze maand vroeger het varken werd geslacht. Noodzaak voor een boerengezin om de winter door te komen. Alle onderdelen van het varken werden gebruikt. Het bloed op gevangen en bewaard voorde worst bereiding. De haren afgebrand, het kadaver uitgebeend. Het vlees moest besterven, werd in stukken gesneden, gerookt en gepekeld. En de blaas was voor de kinderen om er een rom melpot van te maken. 5 Op Sint Maarten, 11 novem ber, begon op het platteland de winter. Op deze dag ging het vee van de wei naar de stal De tste pompoenen wer en van de mestvaalt ge lukt en uitgehold om r kaarsjes in te kunnen zetten. Zo gingen de kinderen dan zingend 'angs de deuren, 's \vonds werden er grote vreugdevuren ontsto ken om het begin van de winter te vieren. In Italië waar ik was, kon ik mij die sfeer van vroeger helemaal voorstellen. Het winter- klaar maken is daar op het platteland nog een zichtbare, intensieve activiteit. Je moet zorgen dat je als boer op tijd binnen bent, met je maïs, druiven, tamme kastanjes, bieten, hout, met alles wat er nog te oogsten en te sprokkelen valt. Terwijl het mooie herfstweer de loofbo men op de berghellingen in een gouden gloed zette, werd er beneden hard gewerkt. Want hoe zacht het weer ook was, 's avonds voelde je al de koude adem van de winter. In het dorpje waar we ons huis hebben, klonk voortdurend het hakken van hout. Veel men sen hebben er nog geen céntrale verwarming. Sommigen koken zelfs nog op houtgestookte fornuizen. We stonden even stil bij onze over buurman die een enorme berg takken in keuri ge aanmaakhoutjes transformeerde. „Je krijgt het er drie keer warm van", zei hij naar de tak ken wijzend. „Bij het hakken, bij het halen, en als het brandt. Zelf wijn maken is in het dorp een zeer geliefde bezigheid. Maar dit jaar waren er zoveel drui ven dat niet alles werd geplukt. Op de moeilijke plekken mochten wij, de wandelaars dat doen. Of straks de vogels. Spatlesedruiven. Je weet niet wat je proeft. Druiven die doorstoofd zijn met zon. Op het randje van gisten of overrijp heid worden gegeten. Door en door zoet, met de geurige bijsmaak van lichte ranzigheid. Dat ge noegen biedt alleen de late herfst. Toen we weer naar huis gingen, zagen we ver stilde, kale velden. Mensen die zich in hun hui zen en boerderijen hadden teruggetrokken, met de buit binnen. Klaar voor de kou. We maakten de laatste avond nog een wande ling. Een heldere, gitzwarte sterrendoorfonke- lende nacht. Geklots van het meer. De geur van brandend hout. In Zwitserland hoorden we overal de bellen van de koeien. Ze werden van af de laagste berghellingen naar hun grote houten stallen gedreven. Soms in kuddes over de weg. Een heel ritueel omgeven door be sneeuwde bergtoppen. Terug in Nederland zijn inmiddels Sinterklaas en Zwarte Piet in de etalages van winkels opge doken. Ook sta ik oog in oog met kerstartikelen. Ik heb het gevoel dat ik er dit jaar meer klaar voor ben dan anders. Voor de lichtjestijd die aanbreekt. Voor al die gezelligheid van de win terfeesten. Omdat ik het hele voorspel heb mee gemaakt. Het drukke oogsten, hamsteren, het je warmen aan de laatste zon, het rillen bij de vroege schemering, het aansteken van de haard met zelfgesprokkeld hout. Zien hoe de zon weg glijdt in winterrode kleuren boven de bergen. Je doorleeft die overgang naar de winter in een verstedelijkt land als Nederland niet echt meer. Je wordt er wel door aangeraakt, maaii intens, lijfelijk. Het is vooral winter in r met winterjassen, handschoenen, zuil 5 mandarijntjes, worsten, Sinterklaas ei deaus. Wat is natuur nog in dit land. 11 naast wordt je aandacht zelfs wanneet weekend wandelt in het bos, opgezoge I de waan van de dag die de gesprekken heerst. De politieke situatie, de dreigen sie, je drukke agenda. a Je moet dat plattelandsleven van vroe[ romantiseren. Maar toch als ik voor di11 bardische haard in ons huis in Italië siE hoe hij als een soort huisje is gebouwd3 bankjes links en rechts, dan word ik eie beetje jaloers. Zo zaten ze hier 's wintel tegen elkaar, voor de warmte. Het vuu 1 terde. De verhalen werden verteld. Dep begonnen. Ze waren vrijgesteld voor dl Te beginnen op de elfde van de elfde. L de Advent, Kerstmis, Oud- en Nieuw, 1° ningen, Maria Lichtmis, Carnaval. De 1 nis van de tastbare winter om hen heet11 doorzeefd met licht en feesten. Feesten 1 ze ook hun verbondenheid met de natJP het mysterie van hun menszijn nog eclP den beleven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2