KUNST 8c CULTUUR Wat is de mooiste nieuwbouw van Leiden! De genomineerde gebouwen: donderdag 14 novemty^ RAP organiseert architectuurverkiezing door Rody van der Pols leiden - Als er iets is waarover vrijwel ieder een een mening klaar heeft, dan is dat archi tectuur. En dat mag ook wel: al die gebouwen die her en der verrijzen definiëren een stad, bepalen de leefomgeving. En daarover heeft ieder zo zijn eigen ideeën. Zo ontspon zich nog niet zo lang geleden een felle discussie over het SVB kantoor, de kolos naast het sta tion van Leiden. De één noemde het een grijs en grauw onding, de ander sprak over een stoer en kloek gebouw. Nu, meer dan twee jaar later, mag het publiek zijn oordeel vellen: het gebouw behoort tot de tien genomineer den vpor de titel 'mooiste nieuwbouw van Leiden'. De verkiezing is een initiatief van het Rijn lands Architectuur Platform, kortweg het RAP, en past helemaal bij de doelstellingen van deze aan de Breestraat gevestigde in stelling: een breder publiek bij architectuur en stedenbouw te betrekken. „En wat is er leuker dan het publiek vragen wat het mooi ste gebouw is?", zegt RAP-coördinator Joos- je van Geest. Daartoe stelde het RAP een lijst van zo'n 25 panden samen die de afgelopen jaren in Leiden zijn gerealiseerd. Een deskundige jury wees vervolgens de tien genomineer den aan. „We hebben ernaar gestreefd om verschillende bouwstijlen en bouwtypen in de lijst op te nemen", zegt Van Geest. „Zo kan er gekozen worden uit woningen met bedrijfsruimtes, woningen in een histori sche omgeving, gestapelde woningbouw, een kiosk, een museum, hoge en lage be drijfsgebouwen en zelfs een parkeergarage. Ook de gebruikte materialen variëren sterk, van baksteen tot glas en metaal." Tijdens de Leidse podiumdag, afgelopen za terdag in de Hooglandse Kerk, konden al stembiljetten worden ingevuld. En van die mogelijkheid maakte het publiek massaal gebruik. Zo'n 450 stemmen kwamen er bin nen. „Het was ontzettend leuk om mensen te zien reageren", zegt Van Geest. „De eer ste reactie was wel vaak: 'Oh, moderne ar chitectuur, dat vind ik helemaal niks'. Maar als ze wat langer naar de genomineerde ge bouwen keken, kwamen ze daar meestal snel op terug. Dan bleken ze dat en dat pand toch eigenlijk wel erg mooi te vinden." Wie de genomineerde gebouwen zo bijeen ziet, moet concluderen dat Leiden prima mee kan komen als het om moderne archi tectuur gaat. Toch zou het allemaal nog wel wat spannender mogen, vindt Van Geest. „Het is hier geen Groningen, waar pal voor het station een gewaagd experiment als het Groninger Museum ligt. Of Rotterdam, met zijn Erasmusbrug. Maar voor dat soort pro jecten moeten wethouders hun nek durven uitsteken en de partijen goed samenwerken. Gebeurt dat niet, dan hebben de projectont wikkelaars het voor het zeggen. En die blij ven toch altijd een beetje in de gemiddelde smaak steken." Maar, niet getreurd, ook voor de I jaren staan er nog interessante prol stapel waarmee Leiden zich scheiden. Zo gaat de Meelfabriek vi de schop en staat ook het Scheitel plex een complete verbouwing te| „En", Van Geest benadrukt het m eens, „de gebouwen die we hier halt selecteerd overstijgen toch echt wL kale. Dit is architectuur met eenj®' uitstraling." L e?tr i. Woningen met bedrijfsruimte aan de Rooseveitstraat. Publiciteitsfoto Woningen met bedrijfsruimte aan de Rooseveitstraat - Architectenbureau STOL, bouwjaai Woningen aan de Narmstraat - Karelse van der Meer, bouwjaar 2001. Woningen aan het Kort Galgewater - WKH, bouwjaar 1996. Hoogheemraadschap aan de Archimedesweg - XX architecten, bouwjaar 1998. Urban villa's aan de Burggravenlaan - Koen van Velsen, bouwjaar 1997. SVB aan het Stationsplein - Arjen Hoogerveen, bouwjaar 2000. Parkeergarage LUMC aan de Rijrisburgerweg - BD architectuur, bouwjaar 1995. Catwalk aan de Beestenmarkt - Peter Kilsdonk, bouwjaar 1998. Katwijk Pharma aan de Archimedesweg - Alberts Van Huut, bouwjaar 1995. SH- io. Naturalis aan de Darwinweg-WKH, bouwjaar 1995. Geïnteresseerden kunnen tot 19 november hun stem uitbrengen. Deze moet, voorzien van een korte motivatie, opgest^gj worden aan het RAP, Breestraat 70,2311 CS Leiden of kan gemaild worden aan info@rapsite.nl jej( Verzocht wordt naam en adres te vermelden, aangezien onder de inzenders drie exclusieve rondleidingen door het winni^y gebouw worden verloot Stemmen kan ook op de internetsite van het RAP: www.rapsite.nl 6. SVB aan het Stationsplein. Foto: Henk Bouwman 2. Woningen aan de Narmstraat. Foto: Henk Bouwman 3. Woningen aan het Kort Galgewater. Publiciteitsfoto 4. Hoogheemraadschap Rijnland aan de Archimedesweg. 7. Parkeergarage van het LUMC. Foto: Henk Bouwman 5. Urban Villa's aan de Burggravenlaan. Publiciteitsfoto 8. Catwalk aan de Beestenmarkt. Foto: Henk Bouwman 9. Katwijk Pharma aan de Archimedesweg. Foto: Hielco Kuipers 10. Museum Naturalis aan de Darwinweg. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20