Leidse politie krijgt meer bevoegdheden w Massale overtreding drankwet in Leiden Leidsch Dagblad Cameratoezicht en preventief fouilleren moet overlast op Nieuwe Beestenmarkt indammen Grootmachten positief over beslissing Hussein Maas (LPF) in opspraak na lobbybrief Royale entree in Londen Sinterklaas centraal in UIT Leids eredoctoraat kankeronderzoeker Kies de mooiste Leidse nieuwbouw 'Al-Qaeda kan toevoer olie zo afsnijden Commissie onderzoekt tegeltjesrel Van Leeuwen Leidsch Dagblad LfagC xi.'jri: nu NR. 43080 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 14 NOVEMBER 2002 fbaby fgoot Irnhem' >iiand oudt 1 commissaris ropese Unie >s en Sony >n in digitale iliging aak groot es onder dak- mislozen schrapt voor inteelt s voor ire lasten nwoude ff j - juW lëtte Mooy eid zonder humor ralkomen Later regenachtig Bnrnt& zo 3 iT:, MENTAAR OORLOG tegenstribbelend theater Iraakse 'parlement', is Hussein uit puur lijfsbe- ich akkoord gegaan met ;t van VN-wapeninspec- Iraakse despoot beseft weigering om uitvoering aan de VN-resolutie het zijn regime betekent dus vrij voor de komst leninspecteurs die er een karwei aan krijgen om leende massa-vernieti- :ns op te sporen. Sad- meer dan vier jaar de om zijn wapens en ?e aan het geoefende de inspecteurs te ont- l Desondanks moeten die als we president Bush loven - er zijn. De logi- lusie is dat de Amerika- j elk geval aanwijzingen op welke locaties Sad- fri snode plannen ten uit- fengt. Mie van de VN-resolutie slager van Bagdad en de isdadigers die hij om zich fceft verzameld, is overi- 9g maar een eerste stap. december moet Saddam i van zijn verboden wa- verhandigen, hoewel hij lag van vandaag bij hoog blijft beweren dat hij ze Pt lot vreugde over het ver van oorlog is er dus aller- Wat dat betreft getuigen Men van verlichting onder le leiders van een grote m naïviteit De geschiede- t dat de sluwe Saddam nu energie zal steken in het van tweedracht in het I wankele internationale Saddam zal zich niet zon- g of stoot laten ontwape- ïerker nog: zijn kans op en neemt met het bezit I atoomwapen exponenti- Daarmee kan hij de we tmanent chanteren. Golfoorlog lieten de Ame- I Saddam ontsnappen, lor de wereld nu weer aan 1 van een crisis staat. Een f van het formaat van zijn kan 'de kleine Bush' zich koorloven. Een beperkte om erger te voorkomen {s nog slechts een kwestie yer Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DE ANDERE JUWELIER y°llelier> www.ymGemet.com door Wim Koevoet leiden - De Leidse interim-burgemees ter W. Lemstra wil de Nieuwe Bees tenmarkt aanwijzen als 'veiligheidsri sicogebied'. Met cameratoezicht en preventief fouilleren krijgt de politie meer mogelijkheden om op te treden. Dat is volgens Lemstra nodig omdat 'ondanks alle extra politie-inzet, de veiligheidssituatie rond de Nieuwe Beestenmarkt zorgelijk is'. Lemstra pleit voor deze en andere maatregelen in zijn persoonlijke notitie 'Overlast beter bestreden - een plan van aanpak'. Met cameratoezicht op de Nieuwe Beestenmarkt wil hij de pak kans van geweldplegers vergroten. Door de politie ook de bevoegdheid te geven bezoekers van dit deel van Lei den preventief te fouilleren, kan geweld beter worden voorkomen. De politie gaat hiertoe vooral over als wapenbezit wordt vermoed. Lemstra dringt verder aan op de plaatsing van een lokaal steunpunt voor de politie op de Nieu we Beestenmarkt. De burgemeester heeft zijn nota ge maakt op verzoek van de raadscom missie bestuur en veiligheid. De raads leden wilden van de burgemeester we ten hoe hij aankijkt tegen de groeiende stroom klachten - ook van henzelf - over allerlei vormen van overlast in vooral de Leidse binnenstad en de mo gelijkheden van de politie om daar te gen op te treden. De overlast wordt vol gens Lemstra veroorzaakt door 'een niet erg omvangrijke, maar wel over duidelijk aanwezige groep van hard drugs- en alcoholverslaafden'. Ook is er sprake van een groep jongeren die con stant op zoek is naar de grenzen van 'wat wel en niet mag in Leiden'. Behalve voor maatregelen op de Nieu we Beestenmarkt, pleit Lemstra voor een verbod op hinderlijk alcoholge bruik en een verbod op hinderlijk ge drag. Ook wil hij het geldende verbod op samenscholen aanscherpen. Lem stra vindt dat de politie een termijn moet kunnen noemen waarbinnen niet naar de plek van samenscholing mag worden teruggekeerd. Nu moet de poli tie telkens opnieuw de 'samenscholers' opdragen zich te verspreiden. Pagina Ri: Hardere hand in uitgaanscentrum door Eric-Jan Berendsen leiden/den haag - Bijna de helft van de kroegen in Leiden en an dere zaken waar alcohol wordt verkocht, houdt zich niet aan de Drank- en Horecawet. De Keu ringsdienst van Waren contro leerde afgelopen weekeinde 69 horecabedrijven, supermarkten, slijterijen en tankstations. Daar van waren er 33 in overtreding, dat is 48 procent. Er zijn 6 pro cessen-verbaal opgemaakt en 27 schriftelijke waarschuwingen uitgedeeld. Er werden onder meer bonnen geschreven voor het schenken van alcoholhoudende drank in cafés aan jongeren onder de 16 jaar, het schenken van sterke drank aan personen onder de 18 jaar en het niet aanwezig zijn van een leidinggevende in een kroeg. Verder is proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenaar van een tankstation die illegaal alcohol verkocht. Voor de verkoop van bijvoor beeld bier en breezers aan jeugd onder de 16 werd meteen een bon uitgeschreven. Dat gold ook voor de verkoop van sterke drank (met een alcoholpercen tage boven de 22 procent) aan jongeren onder de 18. Volgens Yvonne Huigen van de Keuringsdienst van Waren wij ken de resultaten van de inspec tie in Leiden niet af van het lan delijke beeld. We gaan er voor alsnog vanuit dat de overtredin gen uit onwetendheid worden gemaakt. Maar Leiden kan van ons op termijn een tweede in spectie verwachten." Waarnemend burgemeester W. Lemstra laat weten dat het sig naal serieus wordt genomen. „Volgende week kom ik met een beleidsnotitie over deze proble matiek die in de raadscommis sie Bestuur en Veiligheid wordt besproken." londen-moskou/gpd - In Groot- Brittannië en in Rusland is posi tief gereageerd op het besluit van de Iraakse dictator Saddam Hussein om 'onvoorwaardelijk' akkoord te gaan met de resolu tie van de Veiligheidsraad van de VN over wapeninspecties in zijn larid. In de Egyptische hoofdstad Cairo noemde de se cretaris-generaal van de Arabi sche Liga het besluit van Sad dam een welkome stap, die de mogelijkheid biedt het gevaar van een oorlog te reduceren. „Rusland juicht de beslissing van de Iraakse autoriteiten toe", verklaarde de Russische minis ter van buitenlandse zaken Igor Ivanov in Moskou. Moskou oe fende de afgelopen dagen sterke druk uit op Bagdad om resolutie 1441 van de Veiligheidsraad te accepteren.Rusland heeft grote economische belangen in Irak en is daarom huiverig voor een den haag/gpd - Vastgoedmag naat en LPF-partijvoorzitter Ed Maas heeft via de LPF-staatsse- cretaris Steven van Eijck gepro beerd een lastenverzwaring van 75 miljoen euro voor de vast goedsector ongedaan te ma ken. Maas heeft afschriften van de brief aan de demissionaire staatssecretaris van financiën ook gestuurd naar de Kamerle den Nicolien van Vroonhoven (CDA) en Gerard van As (LPF). Volgens Maas is er geen sprake van belangenverstengeling. „Ik ben benaderd door Cor van Za- delhoff die namens een be hoorlijke groep vastgoedmen sen vroeg of ik de mogelijkheid had contact te leggen met het ministerie", zegt Maas in een reactie. De staatssecretaris zegt dat hij zich niets heeft aange trokken van de brief en deze heeft laten behandelen door zijn ambtenaren. Toenmalig LPF-ffactievoorzitter Harry Wijnschenk, een van de tegen standers van Maas, was op de hoogte van de actie van zijn partijvoorzitter. Wijnschenk zei naar aanleiding van de brief dat hij zich zorgen maakte over de invloed van de vastgoedsector- Gisteren werd door CDA, WD en LPF besloten om de lasten verzwaring ergens anders van daan te halen. De verhoging van de alcoholaccijns is een van de gevonden instrumen ten. Amerikaanse aanval. Bovendien vindt Moskou dat de VS 'geen eenduidig bewijs' hebben gele verd voor de aanwezigheid van massavernietigingswapens of betrokkenheid bij internationaal terrorisme. .Alleen wapenin specties kunnen duidelijkheid verschaffen", aldus Ivanov. Minister van buitenlandse zaken Jack Straw van Groot-Brittannië waarschuwde Irak voor 'serieu ze gevolgen', als het land een loopje neemt met de inspectie- voorwaarden -zoals in het verle den regelmatig gebeurde. De Franse minister van buiten landse zaken Dominique de Vil- lepin zei in een reactie dat Parijs 'kennis had genomen' van de aanvaarding door Irak van de VN-resolutie. Pagina Buitenland: De vier opties na Saddam Husseins 'knieval' londen - Na ruim vijftig jaar op de troon weet de Britse koningin Elizabeth als geen ander hoe ze aan de hand van haar echtge noot prins Philip royaal het Hogerhuis moet binnenschrijden bij de opening van het parle mentaire jaar, waarbij ze gisteren haar vari ant van onze troonrede gaf. Pagina Buiten land: Asociale Britten worden voortaan hard aangepakt. Foto: Reuters/Russell Boyce Sinterklaas speelt de hoofdrol in de UIT-bijlage van deze week. Er wordt een overzicht gegeven van alle plek ken waar de sint de komende perio de in de Leidse regio aankomt, er is een sinterklaaskleurprent en ook be gint de sinterklaaspuzzel in deze bij lage. Verder zijn er artikelen over hoe hulppieten worden geschminkt, de topdrukte bij de grimeur, een ont moeting tussen kabouter Plop en de goedheilig man en wordt aandacht besteed aan sinterklaasboeken en -cadeaus. In de rubriek Uit Thuis wordt één van de hulppieten onder vraagd over zijn uitgaanspatroon. Sterke drank stuk duurder den haag - Sterke drank wordt volgend jaar duurder. De rege ringspartijen zijn het eens ge worden over een verhoging van de accijns met 2,71 euro per li ter pure alcohol. Daardoor wordt bijvoorbeeld een liter je never 95 eurocent duurder. De verhoging geldt niet voor bier en wijn. De maatregel levert 70 miljoen euro op. CDA, WD en LPF willen dat geld gebruiken om investeerders in onroerend goed te ontzien. Kort geding tegen specialisten Amsterdam - De Vereniging Academische Ziekenhuizen (VAZ) spant een kort geding aan om te voorkomen dat me disch specialisten woensdag 27 november zondagsdiensten gaan draaien. Het gaat om de specialisten die in dienst zijn bij acht academische ziekenhui zen. De academische zieken huizen vinden dat patiënten te veel hinder ondervinden van de acties. door Wilfred Simons/ANP leiden - De Amsterdamse hoog leraar Piet Borst krijgt een ere doctoraat van de Universiteit Leiden. De universiteit eert hem voor zijn baanbrekende onder zoek op het gebied van kanker en de ontwikkeling van kanker cellen. Borst verwierf de afgelo pen decennia wereldfaam met onderzoek op de terreinen van de biochemie en de moleculaire biologie. Borst (68) is sinds 1965 als hoogleraar verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. In 1983 werd hij wetenschappelijk directeur in het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis, waar na het instituut een enorme ontwikkeling doormaakte. Sinds 1999 is hij daar staflid. De Universiteit Leiden eert Borst omdat hij 'algemeen be schouwd wordt als een van de meest vooraanstaande kanker- De woningen aan het Kort Galgewater zijn genomineerd voor de titel 'mooiste nieuwbouw van Leiden'. Publiciteitsfoto leiden - Is het museum Naturalis? Of zijn het die nieuwe huizen in de Narmstraat? Verdienen de Urban Villa's de schoonheidsprijs of is het VSB- gebouw aan het Stationsplein de absolute topper? Smaken en meningen zijn er genoeg, zeker als het om iets als architectuur gaat. Van 'hoe kunnen ze in 's hemelsnaam zo n steenklomp neerzetten' tot 'wat een gracieus gebouw'. Wie dat wil, kan zijn mening kracht bijzetten door een stem uit te brengen in de verkiezing van de 'mooiste nieuwbouw van Leiden'. Het Rijnlands Architectuur Platform (RAP), dat deze week nog meedong naar de cultuurprijs Zilveren Veer, heeft deze verkiezing op touw gezet. Er kan een keus worden gemaakt uit tien gebouwen die het RAP in een eerder stadium uit 25 gegadigden selecteerde. De competitie duurt tot 19 november. Tot die da tum kunnen de stemmen worden uitgebracht. Hoe dat precies in zijn werk gaat en uit welke ge bouwen kan worden gekozen, is uitgebreid te le zen en te bekijken op pagina R8 van het regioka tern. onderzoekers ter wereld'. Ook geldt hij als 'een inspirerend leermeester' die bovendien in vloedrijk is. Meer dan dertig van de onderzoekers die hij heeft opgeleid zijn inmiddels zelf hoogleraar. Borst ontving eerder al internationale wetenschappe lijke onderscheidingen. Hij krijgt het eredoctoraat uitgereikt op 7 februari 2003 in de Pieterskerk, tijdens de viering van de 428ste dies natalis van de Leidse uni versiteit. door John Oomkes leiden - De terreurorganisatie al-Qaeda zal haar gevechtster rein verplaatsen naar zee. Dat zegt de Amerikaanse auteur John S. Burnett. In zijn bestsel Ier Dangerous Waters' brengt hij moderne zeepiraterij en buiten- gaatse terreurdreigingen in kaart. Al-Qaeda kan onze oliet oevoer zo afsnijden stelt hij. Burnett zegt dat de fors groeien de piraterij een klimaat heeft ge schapen waarbij terroristische groeperingen als al-Qaeda garen spinnen. „De moderne zeero vers tonen aan dat de beveili ging van onze belangrijkste toe voerroutes niet deugt. En dat de westerse wereld noch de multi nationals voldoende geld uit trekken voor de grote olietan kers en onze bevoorrading. De schrijver verwacht dat tan kers zullen worden misbruikt als varende bommen, zoals al-Qae- da passagiersvliegtuigen kaapte om op 11 september 2001 de Twin Towers in New York te verwoesten. Burnett: „Die me- gaschepen zijn zo groot! Je hebt er maar eentje nodig om het be langrijkste overslagstation van ruwe olie te blokkeren. Ik ben bang dat de wereld pas reageert als de benzineprijs stijgt." Pagina Gesprek van de Dag: 'Wereld wil dreiging op zee niet onder ogen zien' door Janneke Dijke hoogmade/leiderdorp - Het on derzoek naar het verwijderen van tegeltjes en andere authen tieke voorwerpen uit de monu mentale boerderij van demissio nair staatssecretaris Van Leeu wen (cultuur/LPF), komt nu pas op gang. Na maanden zoeken heeft het kabinet Balkenende drie zwaargewichten gevonden die zitting nemen in een 'com missie van wijzen'. Van Leeuwen en oud-minister Netelenbos voerden deze zomer strijd over wie de eigenaar is van de voorwerpen uit de boerderij, die door het rijk is aangekocht voor het Nederlands Openlucht museum in Arnhem. De boer derij in Hoogmade moest plaatsmaken voor de hogesnel heidslijn HSL In de onderzoekscommissie zijn benoemd M. Vos-van Gortel. voorzitter van het college van toezicht op de kansspelen en oud-lid van de Raad van State, professor J. Moltmaker, advo caat-generaal in buitengewone dienst bij het Parket van de Ho ge Raad der Nederlanden, en A van Delden, voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak. Bij zijn benoeming in juli dit jaar zei Van Leeuwen dat er een streep was gezet onder de ruzie over tegels en andere onderde len uit zijn zeventiende-eeuwse boerderij. „Doordat ik alle pro cedures tegen de Staat intrek en mij neerleg bij de uitspraak van een commissie van wijzen, zijn de tegeltjes geen punt van dis cussie meer." De boerderij van Van Leeuwen is inmiddels afgebroken en ligt in delen opgeslagen in het openluchtmuseum, waar de bouwvergunning begin volgend jaar verwacht wordt. Diverse authentieke onderdelen die volgens oud-minister Nete lenbos eveneens aan de rijks overheid toebehoren, zijn in be zit van Van Leeuwen. Hij ge bruikt ze bij de bouw van een kopie van zijn boerderij, elders in Hoogmade. Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 €55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau brti-owwrar 712141 400114 V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l'J 1','H.HMl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1