Vrees voor hogere lasten in Rijnwoude 'Er is geen reden om bang te zijn phenaar schiet niets 1 met hoger beroep REGIO ra rotondes in Rijnwoude CjiLj ■R5 mg ,uis gaat jondanks _rschade 'Gezellig complex' in Hazerswoude-Dorp Van Gils Business suit aktie 114,- Verslaafde mag verder afkicken lig tot gkundige L Het Rijnland Zie- feiderdorp en Al- b Rijn zoekt ver- Jen. Belangstellen- Iwoensdag terecht fciatiebijeenkomst l-leeropleidingen io-niveau die het zorgt. De bijeen- iet Rijnland Zieken- rdorp en begint Belangstellenden Ivan tevoren telefo- riden. donderdag 14 NOVEMBER 2< 002 if zijn enhuis Een creatieve de- aarvan de op- stemd voor een j in Roemenië. Aan- terdag heeft deze plaats in het Molen- jrpsstraat in Naast kerstdecora- pre versieringen is er ïn de gelegenheid een tegel te beschil- lolenhuis is open 1 den rijn - De ver- p de gemeentelijke ind volgende week guwe stadhuis in Al en Rijn kan gewoon j)m de oorspronkelij- te halen is het wel Ie komende dagen en worden ingezet ide die is ontstaan verlast zoveel moge- irruimte in het nieu- is het zwaarst ge hele gemeentelijk iteem ligt er uit. komt niet aan. Op er geen dienstver- elijk bij burgerzaken irige balies in het pr, Sociale Zaken en afdeling communi- er met man en erkt om de schade [iputers te herstellen, nog niet duidelijk ze klus is geklaard. 1 definitieve omvang lis nog weinig te zeg- van woensdag op ontstond er ernstige iet nieuwe stadhuis osgeschoten leiding steem. Geld voor jeugd, begrafenis duurder Bewoners van seniorencomplex Puyckendam snuffelen en ruiken aan softdrugs. „Dit valt mee, het ruikt eigenlijk wel aardig."Foto: Hielco Kuipers Ouderen krijgen voorlichting over veiligheid door Gerard Baas noordwijkerhout -Op de tafel in de ont spanningsruimte van seniorencomplex Puyckendam staan potjes met een span nende inhoud: weed en hasj. Om de tafel heen staan bewoners met grote belang stelling die potjes te bekijken. Het begint met kijken maar het duurt niet lang voor dat zij nader kennis maken met de verdo vende middelen, die door de Noordwijker- houtse wijkagenten René de Rieu en Gerrit Verdoes zijn meegenomen. „Dat valt mee, het ruikt eigenlijk wel aardig", zegt een vrouw. „Ik vind er niks an", zegt een ander. „Maar dat ligt aan mij. Ik heb niet zo'n sterke reuk." Opvallend is dat de drugs bij de senioren zo weinig ophef veroorzaakt. Misschien zijn ze gehard door de moderne maat schappij, misschien hebben ze deze mid dag belangrijker zaken aan hun hoofd. Want deze middag krijgen de dames, net als zo'n vijftig medebewoners van Pucy- kendam en andere ouderen uit de buurt, voorlichting over veiligheid, onveiligheid en alles wat daarmee samenhangt. Eerst de feiten. „Er is geen reden om bang te zijn. Er is wel alle reden voor op lettendheid. Veiligheid is een gevoels- zaak. Je voelt je veilig of je voelt je onvei lig. Zo eenvoudig is het", zegt De Rieu. „Als je het statistisch bekijkt, valt het wat onveiligheid betreft in Nederland erg mee. Volgens de officiële cijfers zijn ou deren zelfs de bevolkingsgroep die het minst te lijden heeft van criminaliteit." Dat is mooi, zegt hij, maar je koopt er niets voor als je je onveilig voelt. Dat blijkt bij de aanwezige ouderen nogal eens het geval te zijn. Iedereen kent wel nare verhalen uit de krant, van de tv of van kennissen, en allemaal zien ze wel eens opgeschoten jongeren staan rond hun Puyckendam. „Wat kunnen we daartegen doen?", vraagt iemand uit de zaal. „In principe weinig. Jongeren mo gen bij elkaar staan en met elkaar praten. Dat hoort bij die leeftijd en is ook niet verboden", antwoordt De Rieu. „Pas als ze overlast bezorgen of in het openbaar alcohol drinken zijn ze strafbaar. Dan moet u de politie bellen. Maar ga in geen geval eigen rechter spelen. De brandspuit op ze zetten mag niet." Hangjongeren zijn dan wel een pro bleem, vreemde mensen aan de deur vormen een grotere bedreiging. De hoofdregel daarbij is keihard: niemand binnenlaten die je niet kent. „Wie heeft er niet gehoord van de keurige man, die zei dat hij van de bank was en de pinpas jes met code moest meenemen om ze om te wisselen voor de euro?", zegt Bets van Wetten van de Coördinatie Ouderen Noordwijkerhout (CON), de organisator van de voorlichtingsmiddag. „Weet u het nog? Een uur later waren vier rekeningen helemaal leeggehaald." Iedereen knikt, want die keurige meneer had zijn slacht offers bij Puyckendam gemaakt. „Je bent dan wel oud, je kunt meer dan je denkt." De Rieu trekt met die opmerking meteen de aandacht. „Zeg gewoon dat je zoon aan de overkant woont of vraag ze een volgende keer terug te komen als er iemand bij is. Een boef druipt dan af. En nogmaals, ik kan het niet vaak genoeg zeggen: vertrouw geen onbekende." Daarna volgen er nog tips over mooie aanbiedingen aan de deur ('Nooit op in gaan, niet je tuin laten opknappen en niets ter reparatie meegeven'), het dra gen van de portemonnee ('Nooit in het bakje van de rollator') of de handtas ('Al tijd dicht op je lichaam en het liefst met je jas er overheen') en het gebruik van het bankpasje ('Bij de bank afspreken dat je niet meer dan een bepaald bedrag per week opneemt'). De tips worden geïllustreerd met voor beelden uit de praktijk, die de senioren de ene keer amuseren en de andere keer de stuipen op het lijf jagen. Dat doet me vrouw Damen verzuchten dat de mensen daarvan 'verbeelding krijgen'. „Je loopt de kans nachtmerries te krijgen als je al die verhalen hoort." Zijis daarvoor niet bang. „Ik ben niet zo bang aangelegd, maar ja, ik heb het voordeel dat ik op zes hoog woon. Als die boeven bij me willen komen, zijn ze bekaf als ze voor mijn voordeur staan." Haar grapje ontgaat een tafelgenote. „Maar wat doe je als er brand uitbreekt?" „Meid, daar gaat het hier toch niet om. En trouwens: ik ben gelukkig nog goed ter been." Hun gesprek wordt in de kiem gesmoord. De directeur van Puyckendam, Arie van de Burg, wil de middag afsluiten. „We begrijpen het, hè, dames en heren? Als we opletten hoeft er niets aan de hand te zijn. Maar wel doen hoor, het is een doffe ellende als het je overkomt" door Marieta Kr oft runwoude -De inwoners van Rijnwoude kunnen nu al uitgaan van een flinke stijging van de on- roerendzaakbelasting in 2004. Waarnemend burgemeester Westra berekende gisteravond tijdens de slotbehandeling vande begroting van 2003 dat de ozb in 2004 minimaal dertien procent omhoog gaat. Dat gebeurt, aldus Westra, omdat een raadsmeer- derheid gisteravond besloot de ozb in 2003 met 'slechts' onge veer 6,5 procent te laten stijgen. Opmerkelijk was dat de college partijen CDA en de PvdA het in dringende advies van Westra om de motie niet te steunen, in de wind sloegen. „We voeren de motie uit, maar niet van harte, om het zacht gezegd uit te druk ken", mokte de eerste burger. Oppositiepartij D66 had zich al neergelegd bij een stijging van 7,9 procent zoals wethouder fi nanciën De Best vorige week al voorstelde. SGP/CU schaarde zich achter de collegepartijen. De WD stemde tegen het CDA- voorstel omdat het niet ver ge noeg ging. De WD hield vast aan een maximale stijging van de ozb met 4,5 procent inflatie correctie. Het aangenomen CDA-voorstel behelsde eveneens een beper king van de stijging van de be grafenisrechten. De leges voor een begrafenis vallen in 2003 zo'n 15 procent hoger uit. Bur gemeester en wethouders stel den een stijging van zo'n 25 procent voor. Voor de SGP/CU en de WD was de stijging die het CDA voorstelde nog te hoog. Het alternatief om de begrafe nisrechten slechts met het infla tiecijfer te verhogen, haalde het ondanks de steun van D66 niet. Met name SGP/CU-raadslid Matze was diep teleurgesteld. „De minder draagkrachtige wordt de dupe van zo'n buiten issige verhoging." WD'er Geen jaar sprak de vrees uit dat Rijn woude zich uit de markt prijst. De stijging wordt veroorzaakt doordat B en W de kosten voor een begrafenis volledig via de begrafenisrechten willen terug zien. Nu dekt deze heffing slechts driekwart van de kosten. De Rijnwoudse jongeren waren de grote winnaar tijdens de be- oor moord op Zoetermeerder blijft negen jaar Alphen aan den run - Een 39-jarige phen aan den Rijn is in hoger beroep 0 tot negen jaar gevangenisstraf voor pp een Zoetermeerder. Het Haagse ge- vees gisteren het beroep op noodweer ld en sprak daarbij van een geschokte e het hof oplegde is gelijk aan de oor- p uitspraak van de rechtbank. Twee den leek het er nog even op dat de Al- jn hoger beroep moest bekopen met tra achter de tralies. De advocaat-gene- len een gevangenisstraf van twaalf jaar. aar, die al een jaar vastzit, verklaarde 0 geleden dat de rechtbank hem des- Irieus nam toen hij stelde uit pure zelf verdediging gehandeld te hebben. Tijdens een worsteling bracht hij de vriend van zijn ex-vrien- din met een mes dodelijke steken toe. De twee kregen om onbekende reden ruzie. „Hij had een mes in zijn handen", aldus de Alphenaar. „Dat heb ik afgepakt en daarna heb ik een stekende be weging gemaakt. Hij is gevallen en toen heb ik hem nog geslagen. Ik zat in een tunnel van angst en pijn. Maar ik heb hem nooit willen doden." Het hof was daarvan niet overtuigd en oordeelde net als de advocaat-generaal dat er sprake was van voorbedachte rade. „Hij heeft de tijd gehad om na te denken voor hij toestak. Hij had het gies in handen en was groter en sterker dan zijn tegen stander. De verdachte heeft zijn handelingen be wust uitgevoerd. Hij was vastberaden." ikort besluit over Hazerswoudse Dorpsstraat Burgemeester en van Rijnwoude be- dit jaar hoe zij het de Dorpsstraat en eg/Provincialeweg Hazerswoude-Dorp igen. Er zijn twee len voor het drukke in het centrum van fr komt een rotonde |ft bij het oude. Dat leggen dat het kruis- I Irkeerslichten houdt, li van de gemeente voor- en nadelen op dra burgemeester en wethouders het besluit hebben genomen, treedt wethouder Ulj- ee in overleg met de provincie Zuid-Holland over de kosten verdeling. Zeker is dat de N209, de door gaande weg naar Rotterdam, even verderop twee nieuwe ro tondes krijgt. Op de splitsing van de Provincialeweg en de Hoogeveenseweg komt eind 2003 of begin 2004 een rotonde. Een paar kilometer verderop bij Benthuizen moet in 2005 een rotonde verschijnen bij de aan sluiting van de Omleidingsweg. Volgens een woordvoerder van de provincie staat de rotonde van de Dorpsstraat en de Geme- neweg ook voor 2005 gepland. Een oude wens om de Gemene- weg via een tunnelbuis onder de Dorpsstraat te laten leiden, heeft het Rijnwoudse gemeentebe stuur voorlopig laten varen. De gemeente wil zich eerst sterk maken voor de komst van de Méximabrug over de Oude Rijn. Toestemming van de hogere overheden voor beide projecten achtte Rijnwoude niet haalbaar. hazerswoude-dorp - Als de winter mild blijft, zijn de appartementen op de plek van de voormalige E-markt aan de Dorpsstraat in Hazers woude-Dorp eind volgend jaar klaar. Van de 21 appartementen zijn ne gen huurwoningen en staan er nog drie te koop. Volgens Ido de Jong van Verweij Bouw- Aannemersbedrijf gaat de bouw keurig volgens plan. „De eerste verdieping is nu gestort. Ik ben tevreden. Het wordt een mooi complex." Ook architect Korpershoek van architectenbureau Gelderblom, Buite laar en Spaans beaamt dat. „Het is een schitterend ontwerp. De 21 ap partementen voor 55-plussers worden zo geformeerd dat alle galerijen uitkomen op een binnenplaats met een glazen dak. Dat moet een leuk binnengebied worden, waar de mensen gezellig kunnen samenscho len. De twee binnenplaatsen op de begane grond en eerste verdieping kunnen de bewoners net zo aankleden als ze willen. Boompjes, ban ken, noem maar op", aldus de architect. Het bureau heeft al ervaring met deze bouw in Badhoevedorp, waar een complex is verrezen met drie glas overkoepelde binnenplaatsen. Foto: Hielco Kuipers grotingsbehandeling. Burge meester en wethouders besloten met steun van de raad fl hen in de beurs te tasten, krijgen de drie jongerencentra JJB, Stek en Trouble Tree in to taal 10.000 euro. Verder krjgt Bovos, de organisatie die in Rijnwoude het jeugd- en jonge renwerk ondersteunt. 15.000 eu ro extra te besteden. Het geld voor de jeugd komt bovenop de 10.000 euro die het college wil besteden aan de instelling vim een jongerenraad. De WD is Joe gen een jongerenraad. SGP/CU stemde tegen extra subsidie voor de jeug,d omdat de fractie leden het gevoel hadden dat de ze geste ten kosten gaat van fae begrafenisrechten. (advertentie) Bij aankoop van een kostuum GRATIS shirt en das Ter waarde van Van Gils Stores: Alkmaar, Houttil 58, 072 .'08064 Den Haag, Plaats 14. 070-3927951 Haarlem, Grote Houtstraat 125-127 Info 023-5329568 den haag/alphen aan dem run - Een 31-jarige man zonder vaste woonplaats mag van de recht bank in Den Haag doorgaan met afkicken. Hoewel de drugs verslaafde onder begeleiding van Pamassia al vier maanden 'op de goede weg is', zei de rechter gisteren dat het zwaarste traject nog moet komen. De rechtbank gunde de man in juli nog een kans om zich te re habiliteren. Hij moest zich toen verantwoorden voor handel in cocaïne, heroïne en xtc gedu rende vier jaar. Dat was voorna melijk in Alphen aan den Rijn gebeurd. Hij gaf toe gedurende anderhalf jaar gehandeld te hebben. De officier van justitie eiste toen tweeënhalf jaar cel De rechtbank hield de zaak des tijds aan. Ook gisteren schoof de rechtbank een definitieve uit spraak op de lange baan. In juli mag de verdachte opnieuw op draven. V oorwaardelijke straf voor portier den haag/alphen aan den run - Een 37-jarige Alphense portier van café Querelle in de Jufiana- straat is voorwaardelijk gestraft voor een kopstoot. De politie rechter in Den Haag bepaalde gisteren dat hij in een voorko mend geval 450 euro moet beta len. Op 24 maart vorig jaar probeer de de Alphenaar rond sluitings tijd twee jongens naar buiten te werken. Het duo pikte dat ech ter niet. Volgens de man belaag den beiden hem toen. De politierechter vond de kop stoot een buitensporige reactie, maar kon zich er wel iets bij voorstellen. „U komt, zoals u zegt, regelmatig in dat soort si tuaties terecht. Toch is uw reac tie niet de goede."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17