REGIO R3 wil vaart in jeugdbeleid aVV hard op zoek naar -dernemers met keuken Rijk schrapt geld voor verplaatsen bollenteelt naar Noord-Holland 'Je krijgt zoveel energie van die kindertjes' OcgStgCCSt 23ste Kinderen uoor Kinderen! 15 Maanden cel geëist tegen dief Alle teksten in vara TVMagazine! miszorg poorbeurs choten heque ikt ïgbouw ek oude ebureau VARA Aanstaande zaterdag, Nederland 19:00 uur HDC973 donderdag 14 NOVEMBER 2002 =5. Mensen die thuis- lebben, kunnen op november terecht jmatiebijeenkomst rp. Daar krijgen zij iver de twee moge- et aanvragen van sgebonden budget :en thuiszorginstel- unpunt Mantelzorg n de Stichting Plat- Jicaptenbeleid Lei- aniseren de bijeen- m 14.30 uur begint jingskerk aan de stlaan en gratis toe- Informatie is op ussen 9 en 12 uur via Stichting Plus- 13536. bollenstreek - Het uitplaatsen van bollenbe- drijven uit de Bollenstreek is voorlopig van de baan. Het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij (LNV) heeft besloten daar geen geld meer in te steken. Met name in Noord- Holland werden plekken aangewezen voor de bollenteelt. Als de provincie Noord-Holland dat nog steeds wil, moet ze daar zelf geld voor bij elkaar zien te krijgen, licht LNV-woordvoer- der Westerhof toe. De afgelopen jaren stelde het ministerie van landbouw herhaaldelijk, dat de bollenteelt deels uit de Bollenstreek moet vertrekken om plaats te maken voor woningbouw en recrea tie. De bollenteelt neemt te veel ruimte in en vervuilt het grondwater. Het hoogheemraad schap van Rijnland kon er om die reden kort geleden slechts na plechtige beloftes van be terschap toe worden overgehaald het Pact van Teylingen, waarin behoud van de open ruimte en de bollencultuur in de streek centraal staat, opnieuw te ondertekenen. De bollenbedrijven die moesten volgens de LNV-plannnen uitwijken naar onder meer de Wïeringermeer, de Haarlemmermeer en de Noordoostpolder. Volgens Westerhof is voor die plannen geen rijksgeld meer te verwach ten. De Hillegomse wethouder Witteman, te vens voorzitter van de stuurgroep Pact van Teylingen, is daar niet rouwig om „Als de bollenbedrijven niet weg kunnen, blijven ze hier. En dat is precies wat wij ook willen." Di recteur Van Aartrijk van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB), zegt de LNV-geluiden over grootscha lige uitplaatsing van de bollenteelt al 'nooit helemaal serieus' te hebben genomen. „Zo'n uitplaatsing gaat niet vanzelf en er is heel veel geld voor nodig". Helemaal gerust is hij nog niet Hij wijst op het schrappen van de vlieg basis Valkenburg als bouwlocatie. „Dat bete kent dat we toch weer een discussie krijgen over bouwplekken na 2010. Ik sluit niet uit dat we dan toch weer een discussie over de bol- lenstad krijgen." De Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs benadrukt, dat de bollenstreek de Leidse regio niet in de kou moet laten staan nu bebouwing van vliegkamp Valkenburg uit beeld is. „Want dan loop je het risico dat hogere overheden straks de plaatsen gaan aanwijzen waar Leiden moet bouwen. En dat kon wel eens pijn doen." Maar, stelt hij, Leiden en zijn randge meenten moeten zelf ook het nodige doen. „Er zijn daar nog wel wat plaatsen te vinden die zij niet willen bebouwen, maar waarvan wij vin den dat daar wel mogelijkheden zijn. Daar moeten we nog eens heel goed naar kijken." Concrete plaatsen wil Van der Sluijs daarbij niet noemen. - De Voorscho- Ispoor Vereniging bande zaterdag een [beurs in het Cultu- Jn aan de Prinses 14 in Voorschoten, pbeurs en liefheb- h de nieuwste snuf- febied van model- jbekijken. De beurs jlO.OO tot 15.00 uur. Jprijs is 1,20 euro, «n jonger dan 12 atis. Bij meubelzaak in Leiderdorp dag 20 november ique uitgereikt ter 0.000 euro. De loevendans uit De in oktober mee itrijd op de Woon- irdam. De overhan- )laats op Meubel- orp, omdat dit on- uwd is. Ook Stou- de begane grond - De gemeente wil ongeveer 35 :n bouwen op de voormalige politie- het achtergelegen de Noordbuurtse- 'en is om eind ten met bouwen, istap naar woning- Mlangs gezet. De ge- ;erïft bureau RBOI on- :r'e,cht gegeven om een jkundige visie op te -yjr het gebied. Pas -jjt aan de orde hoe de cojruit moeten zien en j Ier worden, vjebureau aan de reg wordt al jaren ibruikt. Sinds kort zit n een pand aan de Leerlingen Adelbert College ondersteboven van Kenia T onvl t r> nror> A rlolhoft Cr\llanr£» yd Of otohrwron iron Vat-i o door Judy Nihof wassenaar - De Keniase kinde ren wilden alles van hen weten. Of een beugel een sieraad is en hoe een blanke huid aanvoelt. En of het echt waar is dat men sen in Nederland wel tachtig of negentig jaar oud kunnen wor den. Marieke Ebbing, Laurien Husmann en Amout de Groot zijn nog altijd diep onder de in druk van de reis naar Kenia, die ze onlangs maakten met negen andere leerlingen van het Was- senaarse Adelbert College, een aantal leraren en enkele ouders. De school houdt al een paar jaar regelmatig acties voor onder wijsprojecten in Kenia. Elk jaar vertrekt een delegatie van de school naar het Afrikaan se land om met eigen ogen te zien hoe het er daar aan toegaat. Toen Marieke (16) zich opgaf voor de reis kon ze zich daar geen goede voorstelling van ma ken. „Op school hangen veel fo to's van Kenia en ik had er veel over gehoord van de mensen die er waren geweest. Maar het gaat pas écht leven als je er zelf bent geweest." Wat op haar de meeste indruk maakte was, dat de kinderen op de scholen zo blij waren met dat ene snoepje en die ene pen, die ze kregen. Chagrijnige gezichten heeft ze niet gezien. „Ze hebben niks en toch zijn ze allemaal vrolijk." Dit jaar hadden zich achttien Adelbert-leerlingen opgegeven voor de reis, die ze voor een deel zelf moeten betalen. Er konden er maar twaalf mee. Marieke, Laurien en Amout behoorden tot de gelukkigen. Het werd een onvergetelijke reis. Ze bezoch ten scholen, een medisch kamp, keken rond in een Arabische wijk in de stad Mombassa en gingen op safari. Ook hebben ze allemaal zelf les gegeven, in het Engels. Laurien en Marieke ko zen voor een les over Neder land. Slapen deden ze in een hotel met airconditioning. Amout (16) vond het 'wel lekker' om daar even bij te komen van de over daad aan indrukken. Maar ook een beetje gênant, omdat 'hon- Laurien (links) en Marieke verzorgen een les over Nederland. Eigen foto derd meter verderop de krotten stonden'. Het beeld dat bij hem het sterkst is blijven hangen is dat van de immense rij wach tenden voor het medisch kamp dat een aantal keer per jaar wordt opgeslagen in de regio rond Mombassa Zo'n kamp, waar artsen medische hulp en medicijnen verstrekken, trekt vele duizenden mensen. Van heinde en verre komen ze te voet. Soms zijn ze doodziek. Wat Laurien (16) het meest raakte waren de dolenthousiaste reacties toen ze drie nieuwe lo kalen mocht openen. „Al die kinderen begonnen te gillen en te zingen. Dat was zó ontroe rend." Alledrie hebben ze geen mo ment aan Nederland gedacht, toen ze in Kenia zaten. Terug in Nederland merkten ze pas hoe uitgeput ze waren. Marieke: „Je krijgt zoveel energie van die kin dertjes! Je voelde gewoon niet hoe moe je was." Volgend jaar weer naar Kenia? Ze denken van niet. Ze zijn bang dat het dan een beetje tegenvalt. „Het was een hele speciale gebeurtenis. Die moet je ook speciaal hou den," vindt Marieke. Leraar Wim van Beekum, die twee jaar geleden ook al eens meeging naar Kenia is juist blij dat hij deze keer weer meekon. „De cultuurschok was minder groot dan de eerste keer. Maar het leuke is dat je het resultaat kan zien van de acties die je houdt. Toen ik de eerste keer kwam zag ik een school Zo erg. Als het buiten regende, regende het binnen ook. De kinderen moesten op een plankje zitten of op de grond. Mijn kippen hebben het nog beter! Menigeen heeft daar toen een traantje ge laten. Nu kwam ik terug en zag ik een mooie school. Dan zie je waar je het allemaal voor doet. En de mensen zijn zo ontzet tend gelukkig met wat ze krij gen. Dat is gewoon geweldig." door Nancy Ubert oegstgeest - De jeugdkelder zit al maanden op slot, de jeugdraad komt niet echt van de grond en de enige jongerenwerker van Oegstgeest is vastgelopen en zoekt naar nieuwe uitdagingen. Het jeugdwerk in Oegstgeest suddert maar door, terwijl er op dat gebied juist zoveel verande ren moet. De politiek heeft druk op de ketel gezet. Binnen nu en vier maanden moet wethouder Steens met een goed plan op de proppen komen. In oktober van dit jaar presen teerde wethouder Steens haar eerste aanzet tot een nieuw jon gerenbeleid. Daarmee had de wethouder 'half werk' geleverd, oordeelde de commissie Leven en Wonen. De beleidsnota was 'te vaag' en 'een beginstuk'. Nu heeft Progressief Oegstgeest de wethouder onder druk gezet. De drie andere partijen hebben zich achter PrO geschaard. „In de begroting 2003 staan mooie bedragen voor het jeugdwerk. Het is wel de bedoeling dat de wethouder daarmee ook iets gaat doen", aldus fractievoorzit ter Klaver van PiO. Ook CDA-fractievoorzitter De Kok is van mening dat Steens haar 'turbo' moet aanzetten. „Dat jeugdbeleid moet een ho gere prioriteit krijgen. We willen weten welke kant Steens uitgaat Tot op heden is onduidelijk wat ze allemaal wil en doet." Volgens fractievoorzitter Eegde- man van Leefbaar Oegstgeest, de partij van Steens, valt het ook niet mee om een beleid uit te stippelen waarin jong en oud zich kunnen vinden. „Ik werk zelf met jongeren en kan uit er varing zeggen, dat dit een heel moeilijk werkterrein is. Als je A organiseert willen ze B. Ooit is in samenspraak met jongeren een hangplek bij het kanaal aan gelegd. Toen die eenmaal in ge bruik kon worden genomen, wilden de dames en heren de hangplek liever aan de andere kant van het water hebben." Maar dat neemt niet weg dat ook Eegdeman vindt, dat zijn wethouder vaart moet maken. „De Oegstgeestse jongeren hou den zich momenteel vrij rustig, maar daarin kan elk moment verandering komen. Hoe eerder we een koers hebben uitgestip peld, hoe beter het is." „We hebben een bedrag voor het jongerenwerk gereserveerd, terwijl we eigenlijk helemaal niet weten hoe we dat nu gaan besteden", moppert fractielei der Huizing van oppositiepartij WD. „Ik begrijp die werkwijze niet. Als ze nu met een goed plan en een keurige financiële onderbouwing komt zijn we in één keer klaar. Ja, Steens moet het sneller en beter kunnen doen. Maar het hele college heeft er een handje van om din gen half te doen. Plannen pre senteren zonder aan de kosten te denken, dat gebeurt veel te vaak in Oegstgeest." „Er gebeurt anders een hele boel", verdedigt Steens zich. „Maar 'Opgroeien in Oegst geest', zoals we de lange weg naar een nieuw beleid hebben genoemd, is meer dan een paar activiteitenplannen. Ook pre ventie en hulpverlening moeten daarin een plaats krijgen. Mo menteel verzamelen we offertes van jeugdorganisaties die den ken iets voor Oegstgeest te kun nen betekenen. Wat mij betreft staat de trein uiterlijk in april op de rails." Groepsarrangementen in Leiden en omgeving 2002-2003 Leiden heeft een uitgebreid aanbod aan groepsarrangementen. Nu het koken voor groepen nog. Publiciteitsfoto regelmatig groepen van de WV te gast, maar zelf werven kan kan natuurlijk ook. „Of op ei gen initiatief kooklessen begin nen", aldus Van Leeuwen. „Daarnaast", vervolgt hij „is er ook volop vraag naar wijnproe verijen, of bezoekjes aan een bierbrouwerij of jeneverstokerij. Als het pand groot genoeg is kan je er bijvoorbeeld afzonder lijke ruimtes maken, waar kan worden geproefd of iets kan worden verteld over het maken van bier of een borrel. Succes verzekerd voor de onderne mer." Wie wil meedenken met Astrid Bol en Frank van Leeuwen kan 5161213 bellen. Eric-Jan Berendsen ken om het vervolgens op te eten." Momenteel kan er in Leiden al leen voor groepen tussen acht en vijftien personen op maan dagavond worden gekokkereld; in restaurant 't Einde op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandstraat. „Daar zijn we heel blij mee", zegt Van Leeu wen. „Maar de maandagavond is natuurlijk geen ideale avond om uit te gaan. Bovendien zoe ken we een ruimte voor maxi maal 50 deelnemers aan een kookcursus." Daarom roepen Van Leeuwen en Bol ondernemers met pit en durf op om te reageren. „Wij zoeken een ruimte waarin een aantal keukens kan staan, met daarnaast tafels en stoelen om na het koken samen de eigen gemaakte producten op te eten. Er moet toch iemand in Leiden zijn die opstaat en zegt 'ik doe het.' Van Leeuwen zelf denkt bij voorbeeld aan gebouwen als het voormalige Elisabeth-zie- kenhuis aan de Hooigracht, een gebouw van het voormalige Academisch Ziekenhuis of de Meelfabriek. „We lopen al een tijd met het idee rond en heb ben er natuurlijk best wel over nagedacht Maar misschien hebben we wel iets over het hoofd gezien. Misschien zijn er wel ondernemers met een goe de locatie en een goed plan." Voor zo'n ondernemer snijdt het mes dan aan twee kanten. Aan de ene kant heeft hij of zij den haag/regio - Tegen een 27- jarige Leidenaar van Algerijnse afkomst is gisteren voor de Haagse rechtbank vijftien maanden cel geëist voor een reeks diefstallen en inbraken. De man, die in Nederland als ongewenst vreemdeling wordt beschouwd, pleegde de delicten allemaal in de afgelopen zomer. Hij moest zich voor negen mis drijven verantwoorden. Het ging vooral om het stelen of kraken van auto's. In een enkel geval maakte hij zich schuldig aan woninginbraak. Zijn slacht offers woonden in Oegstgeest, Alphen aan den Rijn, Leider dorp, Warmond, en bij wijze van uitzondering ook in Leiden. Hij deed alles in zijn eentje. De buit varieerde van auto's tot cd's en radio's, portemonnees en saxofoons. Meestal probeerde hij buitgemaakte spullen, zoals getuigen verklaarden, zo snel mogelijk weer te verkopen. Op 3 augustus dit jaar werd de man in Oegstgeest aangehou den in een auto die hij in Al phen had gestolen. De politie was getipt en probeerde hem aan te houden. Nadat hij een stopteken genegeerd had en te gen een paal was gereden werd hij op de vlucht toch in de kraag gegrepen. Hoewel de officier van justitie met duidelijke bewijzen op de proppen kwam, hield de stoï cijnse man zich vooral van de domme. Auto's had hij niet ge stolen, maar 'gevonden', be weerde hij. Voor de rest wist hij van niks, liet hij via een tolk we ten. Daar moest de aanklaag ster, die hem toch een aantal keer behendig in de val lokte, het maar mee doen. Zij noemde de verklaringen van de verdach te ongeloofwaardig en leugen achtig. De man, die na een periode in Frankrijk te hebben geleefd vier )ei te trots werd onlangs e' Idse vestiging van de te ld Rijnland de bro eit Binnenstebuiten teI!erd. Met allerlei '6 ngementen, uiteen- le I survival in de pol- i Leidse snerttocht s nbouw in de Vliet- ntbreekt er helaas H' Ier, constateren Leeuwen en As trid WV enigszins triest ïwaar een kookcur- Jrden gegeven voor ssen 15 en 50 perso nen. Welke ondernemer durft? Om de aanmeldingen gaat het niet, zegt Bol. „Er zijn minimaal twee verzoeken per week, maar ik moet iedereen verwijzen naar Den Haag, waar wél ruimte is voor groepen van acht mensen tot een paar honderd. Er is daar zelfs een kooktheater." Volgens Van Leeuwen is de tijd voorbij dat bedrijven die een avondje uitgaan met het perso neel, of vrienden die een vrijge- zellenavond vieren, gaan karten of paintballen. „Men wil op een rustige, gezellige manier iets creatiefs doen. Samen iets ma- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 jaar geleden naar Nederland kwam, is in ons land al eerder voor soortgelijke vergrijpen ver oordeeld. Hij zat acht maanden vast in Emmen, vertelde hij. En bij justitie stond nog een veroor deling voor diefstal open van vier weken cel plus vier weken voorwaardelijk. Hoe hij verder leefde? „Ik heb veel vrienden. Die geven me geld en af en toe werk ik." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15