REGIO W aterstofmolecuul geleidt bijna perfect A Hillebrand en de verstoorde huizenmarkt Regeer moet in de leer bij Albert He Regionale krant is een belangrijke speler in zijn omgeving HDC970 DONDERDAG 14 NOVEf NAVRAAG Het tijdschrift Lekker heeft zijn jaarlijkse top 100 van 'Beste restau rants van Nederland' gepresenteerd en op die lijst prijken drie zaken uit de Leidse regio. Latour uit Noordwijk (in Huis ter Duin) staat op de 55ste plaats (vorig jaar 49ste) en wordt op 73 gevolgd door Het Oude Dijkhuys uit Lisserbroek (vorig jaar op 66). De Beukenhof in Oegst- geest sloot vorig jaar de top hon derd en stijgt nu één plaats naar 99. Navraag bij eigenaar ERWIN ROZENDAL Bent u blij met die ene plaats omhoog? „Kijk, uit eten gaan blijft heel subjectief. Het kan best zijn dat de ene gast aan het eind van de avond een zeven geeft en de an dere gast op dezelfde avond, met dezelfde ober, een acht. Iedereen heefteen andere ervaring, een andere verwachting en een ander budget. Lekker uit eten gaan is heel subjectief." Maar bent u blij met die stij- gingT „De Beukenhof hoort zeker in het rijtje 'beste honderd restau rants van Nederland' thuis. Nummer 99 is dan een mooie plaats. We doen mee. Maar nummer 100 was pr-technisch gezien een betere plaats. De meeste media pakken nummer 1 en nummer 100 eruit en vergelijken die." Dus u was liever op nummer 100 blijven staan? „Ja. Dan worden we voor meer interviews gevraagd." Is de top 100 van het blad Lekker voor u toonaangevend? „Voor collega's is het een subjectief blad. Lekker is de Privé in ho- recaland. Maar voor de lezer is zo'n top 100 maatgevend. Dus het is toch belangrijk. Wat ik wel jammer vind, is dat Lekker je altijd een sneer geeft. Nu eindigt het stukje over De Beukenhof met de zin: 'Jammer dat een leeg potje olijven op tafel blijft staan'. Dat is gewoon onzin. We hebben al vier maanden geen olijven meer als amuse. En zo'n potje wordt altijd voor het serveren van het voor gerecht weggehaald. Echt typerend voor zo'n blad als Lekker om juist daar een opmerking over te maken. En de grote dingen dan niet vermelden, zoals de investering van 1,5 miljoen euro in ons hotel." Ondanks alles toch een beetje tevreden? „Wat deze regio betreft staan er drie restaurants in en daar horen wij bij. Daar ben ik dik tevreden mee. En voor volgend jaar gaan we zeker voor de top 75." tekst: Erna Straatsma foto: Taco van der Eb UIT DE ARCHIEVEN Anno 1902, Vrijdag 14 November LEIDEN - Dezer dagen deelden wij mede, dat de Leidsche giftmeng- ster 'Goeie Mie' tot H. M. de Koningin een verzoek om gratie gericht heeft. Menigeen zal zich haar afschuwelijke misdaden nog levendig herinneren en aan jongeren hebben medegedeeld. Die vrouw werd indertijd, een kleine twintig jaar geleden, verdacht niet minder'dan een vijftigtal menschen vergiftigd te hebben; al die slachtoffers waren te voren door haar verzekerd in zg. begrafenisfond sen. Geen banden van vriendschap of bloedverwantschap oefenden invloed op de vrouw; 't was haar eveneens onverschillig of zij den draad van een pas ontloken leven afknipte, dan wel of zij ouderen van dagen tot haar slachtoffers koos. De vele verdachte gevallen van over lijden brachten er de politie en justitie toe een allerstrengst onder zoek in te stellen. Het kwam toen uit, dat vrouw Van der Linden, 'Goeie Mie', in verschillende apotheken of drogistwinkels vergiften had gehaald, zg. om ongedierte uit te roeien, terwijl tevens bleek, dat in alle verdachte gevallen de betrokken personen door deze vrouw verzekerd waren en dat zij de sommen telkens opstreek. Toen het vonnis bekend werd, ging er buiten de rechtzaal een oorver- doovend gejuich op, ofschoon werd betreurd, dat de doodstraf niet kon worden toegepast op dit onmensch. Anno 1977, maandag 14 november LEIDEN - In de Groenoordhal kwam vanochtend rond zeven uur vee handelaar Dries Ketting uit Wijndrecht met de zwaarste stier, die ooit op de Leidse veemarkt is aangevoerd. Bij weging bleek dat de enorme stier een gewicht op de schaal bracht van bijna 1400 kilo. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Leidse natuurkundigen maken een moleculaire schakelaar Natuurkundigen van de Universiteit Leiden zijn erin geslaagd een verbin ding te maken tussen een platina- en een waterstofmolecuul en daar een elektrische stroom doorheen te sturen. Het resultaat is een 'schakelaar' op moleculair niveau, die van belang kan zijn voor de toekomst van de compu terindustrie. Het blijkt dat een waterstofmolecuul elektriciteit nagenoeg weerstandsloos geleidt. 1 N ONDER ZOEK De computerindustrie is voortdurend op zoek naar snellere en kleinere elek tronische schakelingen. Daarmee wil ze blijven voldoen aan de 'Wet van Moore', die zegt dat de snelheid van computers elke achttien maanden verdubbelt. Al heel lang is bekend dat de conventio nele technieken om steeds snellere chips te maken uiteindelijk tekort schieten. Snelheid hangt samen met de mogelijk heden om computerchips te minia- turiseren en dat proces loopt naar schatting over tien jaar tegen grenzen aan. De computerindustrie zoekt naar al ternatieven, maar wordt beperkt door belangen van aandeelhouders. Die voelen weinig voor duur en groot schalig onderzoek naar technieken die pas op de lange duur winstge vend worden en misschien wel nooit. „Bedrijven zetten kleine, overzichte lijke stapjes vooruit", weet de Leidse hoogleraar Jan van Ruitenbeek. „Zij werken met termijnen van maximaal vijfjaar." Fundamenteel onderzoek naar nieu we technieken wordt daarom vooral bij overheidsinstellingen gedaan als de Universiteit Leiden. Van Ruiten beek (44) geeft leiding aan een team van nanofysici dat naar alternatieven zoekt voor de huidige technologie. Het team doet dit wel samen met computerproducent IBM in het Ame rikaanse Yorktown Heights, die enke le deskundigen in dienst houdt om nieuwe ontwikkelingen te bedenken en te volgen. Vooralsnog heeft de ontdekking van de Leidse fysici geen praktisch toepasbaar nut. Natuur kundige Roel Smit hoopt begin vol gend jaar op de ontdekking te pro moveren. De onderzoekers monteerden een draadje (in dit geval van platina, maar het kan ook met iridium, goud en nikkel) op een buigzame onder Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Jan van Ruitenbeek. pelmesje een inkeping in. Vervolgens koelden zij het draadje tot 4,2 graden Keivin, waarna zij het op de inkeping braken met behulp van een piëzo- elektrisch element. Dat zet uit als er spanning op staat. „Zo'n element kennen de meeste mensen wel", legt Van Ruitenbeek uit. „Het geeft een elektri sche vonk als je het in drukt en wordt daarom gebruikt om gaspitten mee aan te steken. Je kunt het ook andersom gebruiken: onder toe voeging van elektriciteit zet het element uit." De breuk die onder die ex treme koude ontstaat is slechts één molecuul groot en naar believen weer te helen door de buigzame ondergrond terug te laten veren. Dat brekingsproces ge beurt heel voorzichtig. Van Ruitenbeeks onder zoeksgroep heeft de af gelopen jaren faam op gebouwd met het trek- - ken van draden van slechts een atoom dik, onder meer van goud. Ook de uiteinden van de platin- adraad zijn, voordat de breuk een feit is, slechts een atoom dik. Als de breuktest onder vacuüm wordt uitge voerd, kan het platinadraadje naar wens gebroken en weer geheeld wor den. Als de test daarentegen wordt gedaan in aanwezigheid van water stof, blijkt dat er één waterstofmole cuul in het breukgat springt en zich aan de platina-atomen bindt. Die verbindig is zelfs heel krachtig. Een reactie tussen een waterstofmo lecuul en een platina-atoom is bij zonder. „Vraag maar aan een chemi cus wat platina en waterstof normaal gesproken met elkaar doen", lacht Van Ruitenbeek. „In katalysatoren wordt platina juist gebruikt om wa terstofmoleculen op te breken in ato men. Maar bij zeer lage temperatu ren gelden andere normen. Daar re geert de kwantummechanica. Het is er een totaal andere wereld." Om vast te stellen dat er inderdaad slechts één waterstofmolecuul in het gat springt, deden de onderzoekers aanvullende testen. Zo vervingen zij het waterstof door het zwaardere deuterium, dat een andere trillings frequentie heeft dan waterstofmole culen. Ook werd gebruik gemaakt van het gegeven dat een waterstof molecuul slechts één enkele elektro- nenbaan tot zijn beschikking heeft om elektriciteit van het ene platina- atoom naar het andere door te geven. ,Dit maakt dat de weerstand van de De Leidse hoogleraar Jan van Ruitenbeek. Onder zijn leiding slaagde een team Leidse natuurkundigen erin eenjft J laar' op moleculair niveau te ontwikkelen, die van belang kan zijn voor de toekomst van de computerindustrifcht grond en maakten er met een seal- platina-waterstofbrug groter, of op Foto: Henk Bouwman zijn best gelijk moest zijn aan de kwantumeenheid van weerstand, 12,9 kilo-Ohm", legt Van Ruitenbeek uit. „Toen we een elektrische stroom op de draad zetten, bleken we die waarde inderdaad te meten. Daaruit bleek dat het niet anders kon dan dat er slechts één waterstofmolecuul de verbinding vormde." Al met al hebben de Leidse fysici een doodgewone aan/uit-schakelaar ge maakt, zij het één die werkt op mole culair niveau. Als het waterstofmole cuul in het gat zit, staat de schakelaar 'aan'. Is hij er niet in, dan staat de schakelaar 'uit'. Een volgende stap zou zijn om een diode te maken met een molecuul dat stroom in slechts één richting geleidt, of een transistor te maken die drie pootjes heeft. Hier- jkui voor is een molecuul nodi^f eigenschappen van een te11 maar er moet een derde coP1' gemaakt kunnen worden. ben wel ideeën", oppert Var01 beek voorzichtig. „Chemici^ complexe organische molef ken die dat kunnen." f1 e Wilfred Simons SCHRIJVENDE LEZERS In Erbij van zaterdag 9 no vember lees ik: 'De huizen markt verstoort steeds zichtbaarder de arbeids markt. Vooral starters zit ten als gevolg van de scherp gestegen huizen prijzen diep in de hypo theekschuld. Hoge woon lasten weerhouden veel Nederlanders ervan in deeltijd te gaan werken, van beroep of werkgever te wisselen of een eigen be drijf te beginnen'. 'De hoge huizenprijzen beïnvloeden in toenemende mate de mobiliteit op de arbeids markt. In negatieve zin, wel te verstaan'. Maar wat zegt wethouder Hillebrand in dezelfde krant onder de kop 'Bouw plannen SLS zijn niet am bitieus genoeg"? 'Leiden heeft vooral gebrek aan luxe woningen aan de bo venkant van de markt. Daardoor stagneert alles'. Ik geloof die man niet Hans van Dam, Wethouder Ron Hillebrand. Leiden. Foto: Henk Bouwman Natuurlijk ben ik bewoner en dus belanghebbende. Natuur lijk was ik een aantal jaren ge leden blij dat de Van der Valk Boumanweg geschrapt werd uit het stratencircuit van Mon te Carlo. Natuurlijk hoef ik mijn ehbo-diploma niet meer voor de deur te oefenen, na eerder drie zware ongelukken met gewonden in drie jaar te hebben meegemaakt. Natuurlijk missen wij de hila riteit tijdens de snelheidscon troles voor onze deur, waarbij het flitslicht leek op continu brandende straatverlichting en de agent triomfantelijk een ge middelde snelheid registreer de van 73 kilometer per uur. En dat twee kanten op. Natuurlijk vind ik dat de weg opnieuw ontworpen moet worden: de vangrail weg, het fietspad alleen aan de huizen kant en langs de Oude Rijn een mooie wandelpromenade. Maar de bereikbaarheid van De Baanderij wordt slechter bij tweerichtingverkeer op de Van der Valk Boumanweg. 'Een prachtige ontwikkeling op De Baanderij. Hulde aan ont wikkelaar Regeer. Maar de toe- UITGELICHT voer van verkeer wo baar slechter, de toe i wordt namelijk dooi stroom tegengehout belangrijker, toevoer etl Ja, natuurlijk: beide, wanneer ze elkaar t( 1(j ken.- Bij Albert Heijn is te£>rc routing van de pade Dg( tenschap op zich gei t su Mijn advies aan Regi 1 l( nog eens bij AH. Je &nbi in de vingers! nth Ha Ier, Lee W !WJ 'idt Deze krant staat midden in de regio. Naast infor matiebron is de krant een platform voor discussie en regelmatig is het Leidsch Dagblad initia tiefnemer van sportieve, maatschappelijke en cul turele activiteiten. Eergisteren was ik in de Leidse Schouwburg gast bij de uitreiking van de Zilveren Veer, de cultuur prijs van de regio Zuid- Holland Noord, waarvan de krant één van de initi atiefnemers en sponsors is. 'Nou dat zal wel', zult u misschien zeggen. 'En een leuke avond gehad?' Inderdaad, met een sprankelend programma werden vijf genomineer de kunstenaars gepresen teerd. Van de Leids-Ma- rokkaanse schrijver Ab- delkader Benali tot en met de fanfare Door Sa menwerking Sterk uit Aarlanderveen zag ik ster ke manifestaties van mensen en groepen die de samenleving kleur ge ven. „Hier staan geen brekers, hier staan bouwers", zei zanger Stef Bos tegen de zaal. Met die typering raakte hij de kem. Men sen die cultuur scheppen, hebben een belangrijke functie in de samenle ving. Zij zijn niet alleen positief bezig, maar tillen mensen ook uit boven de alledaagsheid van het be staan. De fanfare Door Samenwerking Sterk won. Een bijzonder gezelschap uit een kleine dorpsge meenschap dat met zijn podiumorkest een hoge mate van perfectie bereikt en daarvoor al nationaal en internationaal is on derscheiden. Waarom deze notities? De wereld is tegenwoordig één groot schouwtoneel. Internet, film en televisie maken de wereld steeds sterker tot de spreek woordelijke global village. Maar de internationale dorpsgemeenschap blijft tegelijk een afstandelijke wereld veraf. Mensen zoeken hun identiteit uit eindelijk toch vooral in hun eigen omgeving: de buurt, de stad, de regio. Een regionale krant is een belangrijke speler in zijn omgeving. 'Zonder regio nale krant geen regio', hield een bestuurder van de Kamer van Koophan del mij onlangs voor. En ik denk dat de betrokkene gelijk heeft. Een krant geeft de bijzonderheden en de typische kenmer ken van een regio - van het stedelijke Leiden, de ondernemende Duin- en Bollenstreek en het Groe ne Hartgebied Rijn-en Veenstreek- iedere dag intensief weer. Zo is de krant niet alleen infor mant en platform van discussie, maar ook een belangrijke maatschappe lijke factor. Gisteren werd bekend dat het noodlijdende dagblad Het Parool een nieuwe uitgever krijgt. Dat is goed nieuws. De Amsterdamse krant, die als geen ander medium het eigenwijze van het 'dorp' Amster dam belichaamt, verdient het voort te bestaan. 'Wat heb ik te maken met Het Parool?', zal een enkeling onder u misschien den ken. Eenvoudig dit: zoals Het Parool een gewichti ge rol kan spelen in Am sterdam, speelt het Leidsch Dagblad een ge wichtige rol in de Leidse regio. Burgers, bestuur ders en soms zelfs lezers onderschatten de beteke nis van een regionale krant. Hij heeft een unie ke functie, die eigenlijk steeds sterker wordt. Na tionaal en internationaal nieuws krijgt u via ontel bare kanalen aa den. Regionaal krijgt u in de vo berichten, anal) commentaren i leen via uw regi krant. De regio wordt langrijker en da :7_~ wordt de rol vai gionale krant gi p! gionieuws is se) cp neerde ik onlan gezelschap van makers en d" vers. Menigeen ongelovig aan. 1 krant nauwlette gaten, want u g van dichtbij mei Kees van der Ma hoofdredacteur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14