LEIDE Hardere hand in uitgaanscentrum Vergrijsd, maar vitaler dan ooit 'De Zaak is een enorm succesCDA over 'motiediscriminatie' Leiden stopt subsidie aan verzetsmuseum SieMatic stellingL REGIO leszaak is en tief voorbij nauffeur na nding cel in if na 'Igen gezin Lemstra wil Leidse populariteit 'graag zo houden' Mooi cadeau van SieMatic. advertenties) ireca is ook op verantwoordelijk zijn bezoekers cl van de overheid werkt eer aan het spoor, kzaamheden moeten treinen 'ijkende route of dienst ien. Als er geen treinen zet NS bussen in. Houdt met een langere reisduur. Oldenzaal C-leiden C- toC Onov a m-Winterswijk irfSyntus) en? ïtetekstpagina 754. <ww.ns.nl. older aan een NS-loket. 9292 0,50 p.m.). werkers staan u graag donderdag 14 NOVEMBER 2002 R1 w slieren an 1 zich in 1311 Kenia 1 n f iet t en leren krijgen r? ^tmg )e veiligheid alii id ivu c islp hoofddader in de e vi aak gaat niet in cas- kvfcHoge Raad. Dat na idvocaat bekendge- td 12 jaar gevangenis- 1 23-jarige Waddinx- s ltoger beroep kreeg, is d 3 nherroepelijk. Het ;anpf acht bewezen dat jds men met een hand- :ni mtwoordelijk was vo erval op een Leids pede Woudbes. Het stel ini juni 1999 thuis zwaar iat d door de overval- k. vertrek de pitten h< ifornuis opendraai- linfl een jaar daarna Bijiet mannelijke slacht- l ejijn verwondingen. 26-jarige taxi- it Leiden is gisteren lagse rechtbank ver- t een celstraf van an vijf maanden •lijk, voor de aanran- sn 18-jarige Voor bij hem in de taxi zat tige mishandeling nstaande vrouw. Het ninisterie eiste twee >den een gevangenis- nderhalf jaar. De hield bij de straf re- t het blanco strafblad in 44-jarige man uit jsteren door de ;htbank veroordeeld langenisstraf van den voor de ernstige van zijn ex-vrouw n. Ook moet hij een lelijke celstraf van iden alsnog uitzitten. :s achten bewezen ndbare vloeistof door de woning van zijn 1 gegooid en heeft ge- vrouw en kinderen steken. De officier eiste naast de ten- ging van de voor- e straf een gevange- n een jaar. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Tijdelijk burgemeester W. Lemstra vindt dat de Leidse politie beter moet worden toege rust om de veiligheid op straat te handhaven. In zijn persoonlijke notitie 'Overlast beter bestreden - een plan van aanpak' merkt hij op dat het evenwicht op dit ge bied zoek is. Tegelijk wil hij voor komen dat het uitgaanscentrum van Leiden - 'dat de naam heeft dat er veel kan en mag* - wordt beknot. De burgemeester stelt onder meer voor om cameratoezicht in te stellen op de Nieuwe Bees tenmarkt en de politie de moge lijkheid te geven mensen pre ventief te fouilleren. 'Drastische maatregelen', zoals een alcohol verbod voor het gehele Leidse centrum, ziet Lemstra niet zit ten. Ook is hij er niet op uit om het systeem van de verwijde ringsbevelen, dat nu alleen nog geldt voor het Van der Werfpark en de Burcht, op de hele bin nenstad van toepassing te ver klaren. „Leiden heeft een popu lair uitgaanscentrum. Dat willen we graag zo houden. Het is wel zaak dat notoire overlastveroor zakers beter dan tot nu toe wor den aangepakt." De burgemees- •ter benadrukt in zijn stuk het belang van een samenhangend pakket maatregelen. Het ontbre ken daarvan is er de oorzaak van dat verwijderingsbevelen niet werken. De politie kan er men sen mee wegsturen maar daar door verplaatst het probleem zich alleen maar. Een mobiele keet voor alcohol verslaafden zou een oplossing kunnen zijn, maar de gemeente zoekt al tijden tevergeefs naar een geschikte plek. Lemstra doorbreekt die impasse in zijn nota door te pleiten voor een overdekte boot 'die gemakkelijk verplaatsbaar is'. Op de wandel gangen van het stadhuis wordt al gniffelend van een 'zuip- schuit' gesproken. Ook neigt Lemstra - en dat staat haaks op een eerder raadsbe sluit - naar de oprichting van een kleinschalige opvang voor harddrugsverslaafden waarnaar de politie overlast veroorzaken de junkies kan verwijzen. De raadsleden zagen daar eerder maar weinig heil in omdat de kosten, een kleine 300.000 euro, relatief hoog zijn en de groep gebruikers klein is. De hoge kos ten zitten vooral in de noodza kelijke begeleiding. Lemstra geeft in zijn nota zijn mening niet geheel prijs maar hij heeft in de raadzaal al eens aange drongen op heroverweging van het besluit om af te zien van ge bruikersruimten. De burgemeester gaat uitvoerig in op de vele mogelijkheden die er kennelijk zijn om de algeme ne plaatselijke verordening aan te scherpen en het politie-in- strumentarium te vergroten. In de raadscommissie bestuur en veiligheid kunnen de raadsleden Cameratoezicht en preventief fouilleren moet met name de Nieuwe Beestenmarkt een gemoedelijker uitgaansgebied maken. Archieffoto: Henk Bouwman zich daar dinsdag over uitspre ken. Lemstra heeft voor zichzelf al een 'minimumpakket' ge maakt. Hij heeft daarin ook ge- biedsontzegging opgenomen. Deze bevoegdheid van de bur gemeester geeft de politie de kans op lik-op-stuk-beleid om dat niet eerst een uitspraak van het openbaar ministerie hoeft te worden afgewacht. Vooral het CDA, Leefbaar Lei den en de WD dringen al enige tijd aan op meer 'repressie'. Groenlinks en de PvdA willen de nadruk vooral op preventie blijven leggen. Lemstra, zelf een CDA'er, is duidelijk meer op de hand van het CDA, Leefbaar Leiden en de WD. Leids Jaarboekje 2002 blikt terug op geschiedenis Oud Leiden door Erna Straatsma leiden - De vergrijzing pakt waar schijnlijk goed uit voor Oud Lei den. Want de historische vereni ging, die deze maand haar hon derdjarige bestaan viert, moet het vooral hebben van leden op leeftijd. De afgelopen decennia zag het bestuur.het ledental ge staag stijgen. In de 94ste editie van het Leids Jaarboekje blikt een aantal voormalige bestuursleden terug op de geschiedenis van de eeuweling. Een historie met en kele 'onverkwikkelijke affaires' op het gebied van huizenbezit. Een groep notabelen legde op 5 november 1902 de 'basis voor een lange traditie'. Oprichter was mr. dr. J.C. Overvoorde, die gemeentearchivaris was en di recteur van stedelijk museum De Lakenhal. Samen met onder meer prof dr. P.J. Blok - bekend van het Leidse standaardwerk 'Geschiedenis van een Holland- sche stad' - werd in de Weeska mer van het stadhuis een op richtingsvergadering gehouden. De bijeenkomst werd bijge woond door dertien personen, die aan jaarlijkse contributie een bedrag van 2,50 gulden waren verschuldigd. Van enkele tientallen belangstel lenden groeide Oud Leiden in 1938 naar 460 leden. In 1971 had de vereniging 1.012 leden en ruim twintig jaar later was dat aantal verdubbeld. De laat ste tien jaar is de aanwas be perkt, maar met 2.200 is Oud Leiden 'vitaler dan ooit', zegt voorzitter C. Waal in een voor woord van het Leids Jaarboekje 2002. Het Leids jaarboekje kent een iets kortere geschiedenis dan de vereniging. De eerste editie ver scheen in 1904 onder de titel 'Jaarboekje, voor Geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Rijnland' en was voor ander halve gulden te koop. Vermoe delijk zijn er een paar honderd exemplaren voor de boekhandel gemaakt. De oplage van de edi tie 2002 is ongeveer met een fac tor twintig toegenomen. Alle vo rige jaargangen zijn onlangs op een cd-rom verschenen. Monumentenzorg was geduren de de eerste decennia het be langrijkste doel van de vereni ging, die lange tijd de traditie van een tamelijk elitair bestuur had. Jonkheer mr. L.H.N.F.M. Bosch Ridder van Rosenthal hield zich als bestuurslid onder meer bezig met restauratie van het Rijnlandhuis en van het Gra vensteen. De laatste restauratie duurde jaren, want er waren steeds 'ruzies en kwesties'. Daarnaast vroeg hij de gemeen te en Oud Leiden om aandacht te schenken aan de Pilgrims. Maar noch bij de vereniging noch bij de gemeente kreeg hij daarvoor de handen op elkaar. Door zijn uitgebreide netwerk bracht Bosch Ridder van Rosen thal veel nieuwe leden aan. D. Colijn was als jonge geschie denisstudente twee jaar (1966- 1968) bestuurslid van Oud Lei den en bewaart daar geen leuke herinneringen aan. Ze kwam in de vereniging terecht tussen een club met - nagenoeg alleen - 50- plussers. „Het was niet leuk. Ik was benieuwd en veel breder geïnteresseerd dan alleen in het Leidse Ik vond het een sta tisch kringetje." In de jaren zeventig wordt dui delijk dat Oud Leiden als hui zenbezitter niet in staat is pan den te beheren. Bij panden aan de Vliet (nummer 9), de Oranje gracht (83) en Kloksteeg (2) blijkt dat de vereniging haar zaakjes niet goed op orde heeft. Het Leids Jaarboekje gaat niet erg uitvoerig in op het financiële wanbeheer, maar constateert wel dat er 'soms onverkwikkelij ke en in ieder geval langdurig af faires' waren. Eind jaren zeven tig besloot het bestuur ten slotte tot beëindiging van het huizen- bezit. Langzamerhand verbreedde de vereniging haar activiteiten en gaf ze ook adviezen aan het stadsbestuur. Lakenhal-conser vatrice I. Moerman was in de ja ren zeventig vice-voorzitter en nam tijdens vergaderingen re gelmatig een breiwerkje mee. Niet iedereen waardeerde dat, maar 'Ingrid kon heel goed brei en en vergaderen tegelijk'. Ze vindt dat het bestuur van Oud Leiden in die periode te veel academici en 'echtgenotes van' telde. Ze zou graag een midden stander als P. Labruyère in de club hebben. Het echtpaar H. en L. van Soest- Zuurdeeg, dat in de jaren tachtig en negentig actief was in het be stuur, vindt het Oud Leiden van nu geen elitaire club. Over de hoge leeftijd van de meeste le den maken ze zich geen zorgen: „Leeftijd wordt steeds als een probleem gezien, maar dat be grijp ik niet", zegt L. van Soest in het Jaarboekje. „De meeste mensen zijn pas in historie geïn teresseerd als ze uit de kleine kinderen zijn. Een 35-jarige heeft al de fitnessclub, zijn ou ders en de oppas. Mensen die belangstelling hebben en uit de kleine kinderen zijn, komen vanzelf wel. Je hoeft je geen zor gen te maken als het gemiddel de rond de zestig is." door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse wethouder A. Pechtold (D66/cultuur) mag de subsidie stopzetten voor het Zuid-Hollandse verzetsmuseum in Gouda. Dat voorstel haalde gisteravond ternauwernood een meerderheid in de gemeente raad. Leiden wacht de komende jaren een enorme bezuinigingsopera tie. De gemeente haalde 'de stofkam' door de begroting. Los van hogere parkeertarieven, precario op gasleidingen en elektriciteitskabels en miljoen- enkortingen op de ambtelijke diensten, moet ook de subsidie op het verzetsmuseum worden geschrapt. Dat levert in vier jaar 9.000 euro op. Groenlinks vindt dat nogal 'miezerig'. De winst voor de ge meente is klein, terwijl de gevol gen voor het museum groot zijn, meent de partij. Via een pesterig tegenvoorstel - een bezuiniging op het gebruik van postzegels - dacht de partij de maatregel on gedaan te kunnen maken. De discussie over de subsidie voor het museum nam gister avond uiteindelijk het meeste van Pechtolds tijd in beslag bij de behandeling van de begro ting. Groenlinks vond steun bij de PvdA, SP en LWG/De Groe nen voor zijn amendement Dat voorstel redde het niet Nota be ne twee van de fracties die het amendement hadden onderte kend, de PvdA en de SP, stem den verdeeld. Ook het CDA deed dat, terwijl fractieleider W. Bleijie nog had aangegeven 'er in principe voor te zijn'. Dat bleek de nekslag. Het voor stel strandde met 18 stemmen voor en 21 tegen. Pechtold stoorde zich aan de term 'mie zerig', bood aan om het verzets museum incidenteel te subsidi ëren als het Leids getinte ten toonstellingen zou houden, en wees erop dat ambtenaren 'hele zware en goede afwegingen' hebben moeten maken om te kunnen bezuinigen. Overigens ergerde Laurier zich aan die laatste opmerking. Hij gaf aan dat ongeacht goede afwegingen van de ambtenarij de politiek al tijd andere keuzes mag maken. Dagbestedingscentrum voor daklozen nu officieel geopend door Timoteus Waarsenburg leiden - Eigenlijk is het best snel gegaan. In de zomer hadden ze een pand, op 30 september gin gen de deuren open en gister avond was de officiële opening door wethouder H. Buijing van dagbestedingscentrum De Zaak aan de Ir. Driessenstraat. Het is opgezet door de afdeling Maat schappelijke Integratie van Par- nassia en staat open voor dak en thuislozen, om hen een rede lijk alternatief voor het doelloos zwerven op straat te bieden. Overigens ging niet het hele tra ject zo vlot. Voordat De Zaak zich daadwerkelijk kon gaan vestigen moesten eerst een hoop problemen met de buurt worden uitgevochten. Die zagen de komst van een ontmoetings plaats voor zwervers en junks in hun wijk aanvankelijk totaal niet zitten. Maar de ergste hobbels lijken te zijn genomen. Want tij dens de officiële opening kwa men ook tal van buurtbewoners een kijkje nemen. Omdat ze De Zaak inmiddels accepteren. Of gewoon uit nieuwsgierigheid. De grote aanloop deed coördi nator Simone Regouw in elk ge val veel goed. „De Zaak is een enorm succes", hield ze de aan wezigen voor. „Toen we begon nen, kwamen er dagelijks acht tot tien mensen naar ons toe. Ons streefgetal was ongeveer 25 deelnemers per dag. En daar zit ten we nu al bijna aan." Een mooi promopraatje? „Nee hoor zegt Hamid met grote stelligheid. Hij is een van de vas te deelnemers aan het dagpro gramma. „Er komen hier elke dag zeker twintig bezoekers. Als het er niet meer zijn. Vroeger door Wim Koevoet leiden - Het CDA, LWG/De Groenen en de SP, samen goed voor slechts negen van de 39 ze tels, hebben gisteravond ge stemd tegen de gemeentebegro ting 2003, waarin een bezuini gingsoperatie van zo n 13 mil joen euro is verwerkt. Het CDA, de grootste oppositiepartij, kan zich niet in de begroting vinden vanwege de verhoging van de parkeergelden die volgens frac tievoorzitter W. Bleijie alleen maar is bedoeld om gaten in de begroting te dichten. Hij botste gisteravond ander maal over dit onderwerp met D66-wethouder A. Pechtold. Nog niet eerder ging het er daar bij zo hard aan toe. Pechtold tartte Bleijie door uitvoerig voor te lezen uit parkeemota's van voormalige CDA-wethouders. Volgens de democraat voert hij door de parkeertarieven bij te stellen, waarbij het parkeren op straat twee keer zo duur wordt als in de garages, de plannen uit van christen-democratische be stuurders als Huib Kruijt en wij len Joop Walenkamp voor de autoluwe binnenstad. Het he dendaagse CDA van Bleijie zou zich in zijn handen moeten knij pen met Pechtold als wethou der. Bleijie riep de olijke wet houder tot de orde: „Stop deze onemanshow." Het amendement van Bleijie en zijn fractie, een soort tegenbe- groting, kreeg alleen steun van de SP en Leefbaar Leiden. Met het voorstel wilde het CDA de parkeertarievenverhoging onge daan maken. Hoewel al voor de afsluitende ronde vaststond dat wethouder R. van der Sandes (WD/financiën) werkstuk met gemak de eindstreep zou halen, ging het er af en toe grimmig aan toe in de raadzaal. Werd er dinsdag nog luidkeels gezongen ('Het zijn de kleine dingen die het doen gisteren vloog er veel gespierde taal door de raadzaal. Dat de tegenstanders van de be groting op enkele punten toch hun zin kregen - zo worden de sport en de wijkgroepen minder gekort dan het college aanvan kelijk wilde - deed de stemming niet omslaan. Dat had volgens Bleijie alles te maken met de voorkeursbehandeling die de wethouders van de PvdA, WD. D66 en Groenlinks gaven aan de moties van de collegepartij en. „Het dualisme is nog ver te zoeken." Volgens Bleijie is er sprake van 'motiediscriminatie'. Het college stelt zich volgens hem veel flexibeler op als er mo ties en amendementen door collegepartijen worden inge diend terwijl de voorstellen van de oppositie in veel gevallen exact hetzelfde beogen. De woorden van Bleijie kwamen hard aan, maar werden toch te gengesproken. Volgens WD'er L de Lange waren de moties van collegepartijen van betere dekkingen voorzien, maar Bleij ie had voorbeelden waaruit het tegendeel bleek. „Dit zal het lot van de oppositie wel zijn", sloot hij zijn betoog brommend af. Opvallend was dat veruit de meeste spreektijd opging aan de Leidse subsidie voor het Goudse Verzetsmuseum en dat het dichtkraaien van de subsidie kraan voor de Leidse kunstuit leen nauwelijks werd aangestipt De portefeuille kunst en cultuur van Pechtold was sowieso geen hot item in tk^egrotingsdebat- ten en ook wWouder A. Geert- sema (WD/economie) had een heel gemakkelijke avond. Terwijl het vanwege de opening van De Zaak elders in het gebouw een drukte van belang is, spelen twee bezoekers van het dagbestedingscentrum in de timmerwerkplaats een potje dammen. Foto: Henk Bouwman (advertentie) hing ik overdag een beetje bui ten, bij mooi weer. Bij slecht weer zocht ik de winkels op. Of iets anders waar je overdekt de dag door kon komen." „Er komen zelfs al dak- en thuislozen uit Alphen aan den Rijn en Katwijk naar De Zaak", zegt Regouw met gepaste trots. „De Zaak is immers niet alleen voor Leiden, maar voor de hele regio. Vanuit Alphen en Katwijk worden ze naar ons doorverwe zen. Dat geeft toch wel aan hoe veel behoefte er bestaat aan dagbestedingsprojecten." En dat klopt. In elk geval vol gens Hamid. „Je kunt hier van alles doen. Timmeren, koken, muziek maken, computeren of een spelletje spelen. Ik kook graag. Ik kom hier dan ook vier dagen per week." Precies het aantal dagen dat De Zaak weke lijks geopend is. En je kunt natuurlijk gewoon wat hangen en babbelen. Naast de keuken zit een aantal man nen aan een tafeltje. Te keuve len over van alles en nog wat, si garetje erbij. Voor wie af en toe boodschappen doet in Hoog vliet zijn het bekende gezichten. De vaste bewoners van de bus hokjes aan de Korevaarstraat, doorgaans met een blik Aldi- bier in de hand. Nu zitten ze aan de koffie. In De Zaak mogen de bezoekers geen drugs of alcohol gebruiken. „Wij proberen hier mensen die het contact met de maatschappij kwijt zijn geraakt erbij te houden", zegt Regouw. „Voor hen moet dit geen huis, maar een thuis zijn." Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeénboek denkt met u mee Het helpt u stap voor stap b>i het selecteren van mogeli|kheden Met veel ideeën en praktische tips Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids Nu m een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom 7 Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t o Avifauna). Alphen a/d Rijn. tel 0172 - 42 21 00 SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, tel. 071 - 541 2615

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13