Alle ogen nu gericht op Saddam BUITENLAND RIJDEN WE OPEN OF 'Bin Laden' looft terreurdaden in Bali en Moskou op geluidsbandje Tolk kuist racistische tirade Poetin in Brussel Jiang Zemin komt met 'democratie' op zijn Chinees Opnieuw respijt voor vluchtelingen in kerk Studentenprotesten in Iran tegen doodvonnis Israël bezet Nablus binnen een uur Pentagon werkt aan controle op totale internet lardbeving en Italië U jschokken hebben jieuw de bewoners anse regio Molise De schokken be lacht van 4,2 op de Jchter. Uit het ge- p geen slachtoffers woensdag 13 NOVEMBER 2002 (zouden gebouwen •bei houdt aan Df 'Ihi 'ffer van utters oen opgelopen. geleden trof een ^*:e aardbeving ook al prdoor stortte onder Jiool in, waarbij 27 ^djood vonden. »n Jordanië et ten einde IC gevechten tussen troepen van het Jor- c&ir en fundamentalis- ns in de stad zuiden van Jorda- ïnleren voortgezet. De 1 begin deze week zoektocht naar en- »n extremisten die rokken zijn bij de »n Amerikaanse di- je hoofdstad Am- yeken geleden. Aan- n tordt dat extremisti- diis, aangevoerd door icHachter de gevech- orkij wordt verdacht iejmet Bin Laden. Dn «Korea panning op ktlrd-Korea heeft Jrlgisteren beschul- Dbvocaties. Volgens nahebben Zuid-Kore- jieschepen de rsjaanse wateren ge- asn voeren tanks van uv»d manoeuvres uit Zuid-Korea ont- ird-Koreaanse be- ;n. Noord-Korea [toenemende, vooral druk nadat be- ntdat er gewerkt wordt (pens. Waarnemers ?ni Pyongyang de aan- izdt af te leiden. itenoproer 1410 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Is het de stem van Osama bin Laden of niet, vraagt Amerika zich af. Want als de man op de gisteren door de Arabische tv-zender al-Jazeera uitgezonden geluidsband de ter roristenleider is, rest maar één conclusie: Bin Laden leeft. Experts van de CIA onderzoeken de stem op de tape nu. Gisteren lieten functionarissen doorsche meren dat het best wel eens het geluid van Bin Laden zou ktin- nen zijn. Op de band dreigt de man de VS en bondgenoten met aanvallen. Als Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Canada, Duits land en Australië meedoen aan een invasie in Irak, dan kunnen ze rekenen op aanslagen. Allerlei recente terreurdaden, zoals de aanslag op Bali en de gijzeling in Moskou, worden op het bandje geprezen. Ook maakt de stem melding van de moord aanslag op een Amerikaanse marinier in Koeweit en de po ging om een Franse tanker tot zinken te brengen bij Jemen. Hij spreekt van acties door 'fanatie ke zonen van islam ter verdedi ging van hun geloof.' Hij eist ze niet op, maar noemt ze 'vergeldingsacties voor wat Bush, de moderne farao, deed door kinderen in Irak te ver moorden en wat Israël deed door huizen met ouderen, vrou wen en kinderen in Palestina te bombarderen'. En in een waar schuwing aan Amerika's bond genoten voegt hij er aan toe: „Stop de steun aan de Witte Huis-bende van slachters. Als je doodt, word je gedood. Dit moet genoeg zijn voor de meest wijze leiders om zich afzijdig te hou den van deze terreurbende." Amerika opende na 11 septem ber de jacht op de ongrijpbare leider van al-Qaeda. Bush wilde Bin Laden, dood of levend, maar tot zijn grote frustratie luk te dat tot dusverre niet. Sommi gen gingen er van uit dat Bin La den geraakt was door de Ameri kaanse bombardementen op Tora Bora in Afghanistan. Was hington zegt echter al een jaar geen duidelijkheid te hebben over het lot van Bin Laden, noch over zijn verblijfplaats. Eind vorig jaar ontstond rumoer rond een video, waarop de ter roristenleider de ravage besprak die op 11 september was aange richt. Zijn stem zou vervolgens ook nog te horen zijn geweest in radiocommunicatie uit Tora Bo ra. Al-Jazeera zond eind decem ber nog een videoboodschap van Bin Laden uit, maar het was onduidelijk hoe oud die was. De zender zegt dat de nieuwe geluidstape gisteren binnen kwam, maar wilde niet zeggen hoe. In september zond al-Ja zeera ook een geluidsbandje uit met daarop de stem van Bin La den, maar die opname leek niet recent te zijn. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Russische president Poetin is maandag tijdens een persconferentie in Brussel onbehoorlijk tekeer gegaan tegen Tsjetsjenen en moslims in het algemeen, en tegen een Franse journalist in het bijzonder. De aanwezigen die geen Russisch spraken, hebben daar niets van gemerkt: de Russi sche tolk zond de grove beledigingen in 'ge kuist' Engels de wereld in. Pas na het verschijnen van de Russische kranten drong gisteren in Brussel door wat Poetin na afloop van de EU-Ruslandtop precies heeft beweerd. Een Franse journalist die in het Engels een kritische vraag stelde over het optreden van het Russische leger in Tsjetsjenië, kreeg van Poetin een tirade vol racistische opmerkingen naar het hoofd. Die eindigde met de woorden: „Als u bereid bent de meest radicale fundamentalist te worden en zich te laten besnijden, dan no dig ik u uit naar Moskou te komen. Wij heb ben daar specialisten voor. Ik stel voor dat u zo'n operatie ondergaat zodat er niets meer uit u kan groeien.'' De tolk vertaalde de uitnodiging in de trant van 'Rusland is een tolerant land waar u van harte welkom bent'. Het aanbod van een operatie bleef geheel achterwege. Een diplo maat in het gezelschap van Poetin liet de meereizende Russische journalisten later weten dat de journalist 'die vraag nooit had mogen stellen'. De Europese Commissie en het Deense EU- voorzitterschap zitten met de kwestie flink in hun maag. Het incident heeft twijfel doen rijzen over de kwaliteit van de Russisch-En- gelse vertaling tijdens de vergadering achter gesloten deuren. Terwijl Poetin tijdens de persconferentie zijn verwensingen de zaal in wierp, luisterden naast hem de hele EU-top via de koptelefoon onbewogen naar de ge kuiste versie. De Europese Commissie laat via bandopna men nagaan wat Poetin tijdens de perscon ferentie precies heeft uitgekraamd. "Volsla gen ongepast', oordeelde gisteren de woordvoerder van Commissievoorzitter Prodi alvast. De Russische oppositiekrant Kommersant noemde het gisteren 'een schandaal' dat Poetin zich in Brussel niet heeft kunnen beheersen. Het is overigens niet de eerste keer dat hem dat in het buitenland overkomt. Toen de Russische president twee jaar geleden bij de Britse premier Blair op bezoek was, gebruik te hij zulke schuttingtaai dat de tolk niet ver der durfde. Na afloop fluisterde de vertaler in het oor van Blair wat de gast uit Rusland precies had gezegd. Poetin in Brussel, achter de argeloze Deen Rasmussen. Foto: Reuters/Yves Herman defis gisteren opnieuw i p gekomen in de Af- lofdstad Kabul tus- Btrerende studenten ferpolitie. De studen- ie straat op om te en tegen het neer- h protestactie jfolgens studenten- ïen daarbij zes 1 het leven. Het Af- tisterie van binnen- 1 houdt het voorals- jdode. Reden voor 1 de slechte leefom- m waaronder stu- h iikt gaan. Ze kam- dïi gebrek aan elektri- dj en voedsel, iel pjdikant «moslims bagdad-washington/anp-afp- dpa - Het 'adviserende parle ment' van Irak heeft gisteren de laatste Irak-resolutie van de VN- Veiligheidsraad verworpen. De volksvertegenwoordiging, vol gens de Amerikanen een 'niets zeggend politiek theater*, sprak van een aantasting van de Iraak- se souvereiniteit. De ogen van de wereld zijn nu gericht op presi dent Saddam Hussein, die vóór vrijdag moet aangeven of hij de resolutie accepteert. Washington heeft zich de afge lopen dagen flink geërgerd aan de parlementszitting in Bagdad. Veiligheidsadviseur Rice sprak maandag al van een 'ongeloof waardige vertoning'. President Bush deed er gisteren nog een schepje bovenop. „Saddam is gewoon een dictator en het par lement heeft niets in te brengen. Er is geen democratie, dus we wachten nu af wat hij zegt", al dus Bush. Als Bagdad voor vrijdag niet aangeeft of het wil meewerken aan de maatregelen die una niem werden aangenomen door de Veiligheidsraad, volgen 'ern stige consequenties'. President Bush en de Britse premier Blair hebben herhaaldelijk duidelijk gemaakt wat die zullen inhou den. Als Irak niet ontwapent, zal een internationale coalitie onder aanvoering van de VS daar zorg voor dragen, aldus Bush. Mili tair ingrijpen, met of zonder in stemming van de VN, lijkt dan onvermijdelijk. De twee landen weten nu ook Frankrijk definitief aan hun zij de. Als Saddam Hussein niet sa menwerkt met de wapeninspec teurs van de VN, dan zal er zeker geweld worden gebruikt, aldus de Franse minister van buiten landse zaken Dominique de Vïl- lepin gisteren. Het is de eerste keer dat Frankrijk in dergelijke sterke bewoordingen stelde dat Parijs een aanval steunt als Irak zijn verplichtingen niet nakomt. De voorzitter van de Arabische Liga, Amr Moussa, heeft VN- chef Koffi Annan gevraagd expli ciet te verzekeren dat de resolu tie niet automatisch tot geweld tegen Irak leidt als dat land on voldoende meewerkt. Moussa wil bovendien dat ook Arabi sche experts deel gaan uitmaken van het wapeninspectieteam. De Egyptische president Muba rak heeft Bagdad op zijn beurt gevraagd de resolutie onvaar- waardelijk te accepteren. Waarnemers in de regio ver wachten dat de Iraakse presi dent uiteindelijk ook zal instem men. De tegenwerpingen van het parlement zijn niet meer dan een boodschap van het Iraakse leiderschap dat het zich geschoffeerd voelt door de VN. Saddam Hussein zal volgens analisten de inspecteurs echter gewoon toelaten, alleen al om een dreigende militaire ingreep tegen zijn bewind te voorkomen i/it«w - De Amerikaanse srfdikant Pat Robert- ti Maandagavond mos- lan de nazi's' ge- deed dat in een toe- ijn eigen tv-station ladcasting Net- ruim 180 landen en :endt. „Ikwens dat dï Amerika wakker ogen openen en le- t hen wordt ge le evangelist, die in ig beweerde dat de willen uitroeien. :r dan de nazi's, was slecht, maar s de joden willen erger", aldus Ro- uitspraken zijn in al fel bekritiseerd joodse als islamiti- iringen. jongste slachtoffer tinoedelijke Ameri- _e pschutters John Lee *)hn Allen Muham- Ljarige jongen, is het ziekenhuis ont- t Jongen, van wie de *1 oor de autoriteiten ehouden, heeft ruim U(j in een kinderzie- D Washington gelegen. werd vlëk voor zijn geschoten en raakte ind. Hij is een van htoffers die een e vermoedelijke ^alvo en Muham- 3n overleefd. Tien 'amen om het leven. rbranding [tuig faalt Igj Een Braziliaanse >r gisteren tijdens een Ise vlucht gepro- elf in brand te ste- ^jarige man kon met s, 1 enkele passagiers sl ird worden door een [e is overgedragen aan Volgens een politie- jjder was geen sprake ging om een terro- nslag te plegen, e man geestelijk ge ldman had in een Co- alve liter benzine van de Boeing 737 nablus - Een Israëlische soldaat inspecteert een zwaar beschadigde school in Nablus op de Westelijke Jordaanoever. Israël begon daar vanmorgen in alle vroegte een grote operatie. Tientallen pantservoer tuigen en tanks, gesteund door gevechtshelikopters, trokken de stad binnen. Na een klein uur was heel Nablus in Israëlische handen. Het historische centrum is omsingeld door tanks. De kashba en de vluchte lingenkampen Askar en Balata zijn de belangrijkste doelwitten van de operatie. Een dertigtal gezochte personen is gearresteerd, voor het merendeel activisten van Harnas, aldus een verklaring van het leger. De operaties volgens een woordvoerder op waarschuwingen over op handen zijnde aanslagen. Israëlische media hadden eerder gemeld dat de regering-Sharon hard wilde terugslaan als vergelding voor de schietpartij in de kibboets Metzer nabij Tulkarem, zondag. Daarbij ver loren vijf Israëli's het leven. De Palestijnse dader wist te ontkomen. Foto: AP/Nasser Istayeh of uit te stellen. De FBI is mo menteel niet in staat mogelijke vergeldingsacties van pro-Iraak- se terroristen op Amerikaans grondgebied te voorkomen. Dat heeft de Democratische senator Bob Graham, de invloedrijke voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor inlich tingendiensten, gisteren gezegd in The Washington Post. Ameri kaanse inlichtingendiensten verwachten bij een oorlog tegen Irak vergeldingsacties van extre misten. Volgens zegslieden van de FBI in de krant is de dienst wel degelijk actief om dergelijke activiteiten in de kiem te smo ren. Zo benadert ze nu al Iraak se oppositieleden en overlopers. washington/anp - Het Ameri kaanse ministerie van defensie werkt aan een nieuw systeem om overal ter wereld internet verkeer te kunnen onderzoeken en analyseren. De ontwikkeling zal nog jaren vergen, maar daar na wil het Pentagon overal op het net systematisch kunnen snuffelen naar verdachte activi teiten van terroristen. Dat meldde The Washington Post gisteren op gezag van voor malig nationaal veiligheidsadvi seur John Pointdexter. Die geeft leiding aan een speciale afdeling die onderzoek doet naar inter net, en stelt zich een systeem voor dat creditcard-afrekenin gen en andere activiteiten op het net in kaart kan brengen, met toestemming van overhe den en ondernemingen. Speciale software moet in de ge gevens patronen kunnen ont dekken van mensen die snode plannen hebben. Specialisten twijfelen aan de haalbaarheid van de plannen. Ze wijzen on der meer op de ongekende hoe veelheid gegevens die moet worden verwerkt, en ook op de schendingen van de privacy. Pointdexter werd in 1991 in ho ger beroep vrijgesproken in de zaak rond het zogeheten Iran- contra-schandaal. Daarbij ver kocht het Witte Huis in het ge heim en tegen de zin van het Congres wapens aan aartsvijand Iran. Het daarmee verdiende geld werd vervolgens doorge sluisd naar een Nicaraguaanse verzetsbeweging. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking In de anderhalf uur dat algemeen secretaris Jiang Zemin vrijdag het woord richtte tot de 2.113 dommelende gedelegeerden van het zestiende Chinese partij congres, gebruikte hij tientallen malen het woord minzhu of de mocratie. Sindsdien hebben de afgevaardigden het epistel nog eens goed bestudeerd en het ge wicht van de inhoud vastgesteld. Iedereen was het er over eens dat Jiangs voordracht een nieuw hoofdstuk betekent in de 81 -ja rige geschiedenis van de Chine se communistische partij. Het verhaal opent de deur voor de 'rode kapitalisten', de onderne mers waarop de economie in steeds belangrijkere mate steunt. Maar niemand kwam tot de conclusie dat hier de voorbo de was gepresenteerd van de lange verwachte en broodnodi ge politieke hervormingen, de vele malen 'democratie' ten spijt. Misschien kwam dat omdat Jiang het woordje 'democratie' regelmatig liet voorafgegaan door 'socialistische'. Het is het addertje onder het gras, dat nietsvermoedende westerlingen op het verkeerde been zet. Het is vergelijkbaar met de term 'so cialisme met Chinese kenmer ken'. Het klinkt hoopgevend, maar is slechts een dekmantel voor communisme nieuwe stijl. Vooropgesteld, het huidige Chi na staat ver af van de denkbeel den van Marx, Lenin en Mao, en het begrip communisme dekt de lading allang niet meer. Maar één belangrijk facet staat nog steeds overeind, en dat is de éénpartijstaat. Het is verschrik kelijk lastig iemand binnen de partij te vinden die denkt dat dit instituut inmiddels ook wel op de helling kan. Jiang Zemin gelooft al helemaal niet in 'voor het volk, door het volk'. De partij weet wat goed is voor het volk. 'Het leiderschap van de partij is de garantie dat het volk de meesters van het land is en dat het land gere geerd wordt volgens de wet', dat is volgens Jiang 'socialistische democratie' in een notendop. Echte democratie is dan ook ver te zoeken in China. Dorpshoof den worden over het algemeen echt vrij gekozen, zo heeft ook Nobelprijswinnaar Jimmy Car ter vastgesteld. Maar er zit nau welijks schot in verdere uitbrei ding van directe verkiezingen. In sommige provincies is men in de steden voorzichtig begon nen met het kiezen van wijkco- mités. Maar China heeft nog een lange weg te gaan voordat zelfs de gedelegeerden aan het partijcongres werkelijk door de 66 miljoen leden naar Peking worden afgevaardigd. Het huidige partijcongres is dan ook illustratief voor het demo cratische gehalte in China, of liever gezegd het ontbreken daarvan. Hoewel in de Chinese media vaak termen als 'open heid' en 'transparantie' opdui ken, is het hele congres eigenlijk politieke poppenkast, waarbij de factor toeval bijna tot nul is teruggebracht. Alles is voorge kookt. Morgen 'kiezen' de 2.114 afge vaardigden een centraal comité van ongeveer 320 leden. De gro te vooruitgang ten opzichte yan voorgaande jaren is dat er dit keer vijf procent meer kandida ten zijn dan 'vacatures', zodat impopulaire politici buiten de boot zouden kunnen vallen. Maar om te voorkomen dat een dergelijk lot een zwaargewicht is beschoren, is er vandaag een PARiJS-CALAis - De Franse autori teiten hebben de tientallen hoofdzakelijk Iraakse vluchtelin gen die hun toevlucht hebben gezocht in een kerk in Calais op nieuw respijt gegeven. Aanvan kelijk hadden de vluchtelingen een ultimatum gekregen de kerk voor maandagmiddag drie uur uur te verlaten. Ze kregen gister middag echter opnieuw 25 uur extra. Er ligt inmiddels wel een cordon oproerpolitie rond de kerk. Nieuwkomers komen er niet meer in. Minister Sarkozy van binnenlandse zaken zei gisteren echter dat de oproerpolitie het gebouw niet zal ontruimen voordat de kerk er om vraagt. „Sarkozy heeft mooi praten. Nu wordt de verantwoordelijkheid in onze schoenen geschoven", aldus een boze Jean-Pierre Bou- toille, deken van de Petrus- en Pauluskerk. De situatie in de kerk lijkt intus sen met het uur te verslechte ren. Bisschop Gégeire van Arras wijst op de onhoudbare sanitai re omstandigheden. Bij tenmin ste vier vluchtelingen is al uiterst besmettelijke schurft geconsta teerd. De kerk beschikt nauwe lijks over toiletten en helemaal niet over een douche. De Franse overheid heeft de vluchtelingen tenminste vijf et malen onderdak en voedsel el ders in Frankrijk aangeboden, plus de mogelijkheid om in Frankrijk asiel aan te vragen als ze de kerk ontruimen. Maar de vluchtelingen zijn bang dat ze de grens over worden gezet. Zij vragen een vrijgeleide voor ten minste een maand, en de toe zegging dat de Franse justitie hen niet vervolgt. De moeilijkheden ontstonden vorige week, toen het opvang centrum van het Rode Kruis in het naburige Sangatte geen nieuwkomers meer opnam. De vluchtelingen proberen van daaruit op alle mogelijke manie ren naar Engeland te komen. Dit is Londen een doom in het oog. Onlangs zijn Groot-Brittannië en Frankrijk overeengekomen dat Sangatte uiterlijk in april 2003 helemaal dicht is. Nieuw komers zijn in het kamp nu al niet meer welkom. teheran - In Iran is al vier dagen op rij gedemonstreerd tegen het doodvonnis van de dissident Hashem Aghajari, docent aan de universiteit van Teheran. Bij de universiteit betoogden gisteren weer zo'n 5.000 studenten tegen de doodstraf voor Aghajari en voor vrijheid van meningsuiting en politieke hervormingen. Dat gebeurde ondanks waar schuwingen van ayatollah Ali Khamenei, de hoogste geestelijk leider en machtigste man van Iran. om de protesten met ge weld neer te slaan. De politie greep gisteren niet in, hoewel de studenten gisteren leuzen rie pen als 'dood aan de Taliban, in Kabul en Teheran' en zij politie ke leiders beledigden. Aghajari werd vorige week tot de strop veroordeeld wegens gods lastering, omdat hij het recht van de geestelijkheid om te re geren ter discussie had gesteld. Volgens het vonnis van de streng islamitische rechtbank gaan aan zijn executie nog 74 zweepslagen en acht jaar gevan genisstraf vooraf. Vanuit diverse westerse landen, maar ook her vormingsgezinde kringen in het land zelf kwamen veel protesten tegen het oordeel van de rech ter. De protesten begonnen zater dag, toen een paar honderd stu denten zich in Teheran verza melden voor een stil protest. Sindsdien zijn de protesten elke dag groter en feller geworden, en betogen studenten ook in andere steden van het land. De linkse groepering van Agha jari heeft gisteren opgeroepen tot voortzetting van de protes ten, maar er ook op aangedron gen de kalmte te bewaren. Bij studentenprotesten in 1999 viel een dode en werden tientallen demonstranten opgepakt en tot lange gevangenisstraffen veroor deeld. (advertentie) 'voorverkiezing' die grote ver rassingen moet uitsluiten. Uiteindelijk kiest het centraal comité vrijdag de 22 leden van het politburo. Zij wijzen tenslot te nog op dezelfde dag het ze vental aan dat het permanent comité of dagelijks bestuur van het politburo vormt. Dit orgaan is het hoogste puntje van de hi ërarchische piramide die China bestuurt. De samenstelling ervan is al we ken geleden beklonken, na veel touwtrekkerij tussen de huidige leiders. Vrijdag of zaterdag wordt bij de presentatie van het zevental be kend wie van de vertrekkende leiders de meeste discipelen heeft weten te benoemen. Maar voor de gedelegeerden rest niets anders dan beleefd te applau disseren voor de zeven uitverko renen. Invloed uitoefenen is toch een illusie. De nieuwe Toyota MR2 v.a. 32.790,-/€ 635, p. mnd. |e gaat puur voor het rijplezier. Sublieme wegligging dankzij midden motor. Natuurlijk het lekkerst met de kap open! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOVOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. K> 000 lm p tul im «1 brjn&lol Ouln*«rd m*1 n% no dtm me! grw. nil koetm mjtam m bgdrage OmdiMd bfanMotvwtoru* f.4 UK>0 km 1U bMJ CO; 17» gr Vi TOYOTA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7