Politie blijft toch lasergun gebruiken BINNENLAND 2 'Zonder sanctie heeft oudercontract geen zin' Willem-Alexander helpt zijn moeder digitale snelweg op Botontkalking wordt steeds groter probleem Jaar cel geëist tegen Feyenoord-voorzitter Van den Herik 'Meer agressie in casino's' Nieuw offensief voor orgaandonatie De beste bestemming voor uw vermogen vindt u bij Fortis Bank. A Ondanks uitspraak rechtbank Leeuwarden Toenemend gebruik van omgebouwd alarmpistool Wij stippelen graag de route voor u uit. De bank van vandaag. ..lts:.. r: Verlaging hrplicht KI Onderwijsminister ,even blijft erbij dat orstel voor de verla- leerplicht naar vier [n heeft. Zij verde el ren in de Tweede Ka- ^lesluit om dat wets- ite trekken. Een Ka- rheid is het echter iar eens. Om de ver log mogelijk te ma lta PvdA en Groen- Itnotie in. Mocht de motie aannemen, »i der Hoeven die be- l het kabinet. iht subsidie enhuis woensdag 13 november 2002 L Een meerderheid le Kamer heeft Q«n uitgesproken voor Hfcbsidieregeling voor Afclige woonruimte, jou de woningnood denten danig kunnen jrlicht. Groenlinks Iger voor een subsi- te voor studenten, het voor woningcor- antrekkelijker wordt (e woningen voor stu- bouwen. !n sturen t bloed e Griekse autoritei- ai in april 1.250 liter ma naar Nederland erd dat was besmet ppatitus-C-virus. Dat ministerie van volks in Athene bekend- besmetting werd ijdig in ons land ont lading is vernietigd, ieken. I heropening irse-zaak' - Advocaat-generaal :t openbaar ministe- Hoge Raad gisteren |ftd het herzieningsver- iouterse in de zoge- tellendam-zaak, af te is in het verzoek geen irijs gepresenteerd, i Daarom kan de zaak en heropend. Het ge in Den Haag veroor- (vroegere Surinaamse r in 2000 tot elf jaar js zijn betrokkenheid èsmokkel. >pig geen |rijs brommer Minister De Boer leeft het plan om een len en rijbewijs ietsers in te stellen baan geschoven, iger Netelenbos dit jaar een rijbewijs Stellen om de veilig- Je veelal jonge be te verhogen. Volgens ijn er te veel prakti- jtaren. De minister (Jhet besluit het advies „yerlegorgaan Ver- gheid. De Boer con- Olat er een 'adempau- j)kis, om te kijken naar jrale aanpak van het Bprobleem met de d Reve toch rechtbank _jp Schafthuizen, de le- ler van schrijver Ge- moet zich verant- Voor de rechtbank, leeft de Kamer van In- igingstelling in Gent in ■floten dat Schafthui- Je rechter uitleg moet Hr aanranding van een Pige en het bezit van fno. Schafthuizen, die et Reve in België jeft vorig jaar zomer ^ge buurjongen be- ins het onderzoek M beschuldiging trof de Iderporno aan bij het I vaardelijk "Verpleegster Een 42-jarige ver- dige uit Nieuwegein is loor de rechtbank in eroordeeld tot acht voorwaardelijke cel- :htbank achtte de uldig aan de dood •jarig meisje. Het ver- gehandicapte kind rig jaar april bij de thuis na een epilepti- |,(tal in bad. die zoons •erde vast 1 'en 34-jarige man uit Vtfie op 22 oktober door ank in Assen is ver legens het ontvoeren Wee zoons, is aange- lï België. De rechtbank elde de man bij verstek Jlstraf van zes maan- 4jt hij anderhalf jaar Jjn twee zoontjes zon- *mming van hun Pool- t had meegenomen. Jeeft inmiddels een Igsverzoek gedaan om Jrader als de kinderen prland te halen. rotterdam/gpd - Nederland maakt behoorlijke vorderingen op de digitale snelweg, vindt prins Willem-Alexander. Hij stelt weliswaar dat 'grote groepen' nog niet of onvoldoende ge bruik maken van het internet. „Maar binnen een paar jaar zal het onbestaanbaar blijken dat mensen niet bereikbaar zijn via de e-mail. Net zoals het nu on denkbaar is dat mensen geen brievenbus of telefoon hebben." Dat zei de kroonprins gisteren tijdens het vijfde Nationaal E- Business Congres, over elektro nisch zakendoen, in Rotterdam. Willem-Alexander, die een maand na het overlijden van prins Claus zijn werkzaamheden weer heeft opgepakt, sprak daar als voorzitter van het Platform Internet voor Alledag. Deze or ganisatie wil met internet het dagelijkse leven van uiteenlo pende groepen in de samenle ving vergemakkelijken. De afge lopen anderhalf jaar zijn projec ten opgestart voor onder meer ouderen en asielzoekers. Bin nenkort moeten analfabeten, stokpaardje van schoonzus Lau- rentien, vertrouwd worden ge maakt met de mogelijkheden van internet. „Maximaal gebruik maken van de mogelijkheden die internet ons bieden, is van landsbelang", hield de prins de ondernemers voor. Het platform houdt volgend jaar zomer op te bestaan. Nu het in ternetgebruik in 'brede lagen' van de bevolking explosief stijgt, is een belangrijke doelstelling bereikt. De werkzaamheden kunnen eventueel door een commerciële organisatie of de overheid worden overgenomen. Willem-Alexander, fervent inter netter, heeft zelf ondervonden dat aan internet onverwacht po sitieve, maar ook negatieve ef fecten kunnen zitten. Het was makkelijk dat vrienden en be kenden op internet de cadeaul- ijsten voor zijn huwelijk met prinses Maxima konden vinden. Minder leuk was het verstoren van de chatsessie tussen het paar en de bevolking, eerder dit jaar, door hackers. Als er een aanleiding is, zal het koninklijk paar trouwens een tweede po ging wagen. De prins erkende na afloop in een gesprek met journalisten dat het gevaar van een digitale kloof, tussen mensen die wel en geen toegang hebben tot inter net, groot is. Ook in Nederland zal niet iedereen actief worden op internet. „Er is een groep di gibeten en die zal er altijd blij ven. Daar zullen we als samen leving rekening mee moeten houden", erkende hij. Ook zijn eigen moeder moet nog niet veel van internet hebben, gaf Willem-Alexander lachend toe. Maar in dit geval neemt hij daar geen genoegen mee. Koningin Beatrix heeft van hem het boek je 'Help je ouders online' gekre gen. Dit verscheen in het kader van het öuderenproject Junior helpt Senior van het Internet platform. amsterdam/anp - Iedere zes mi nuten breekt in Nederland ie mand iets als gevolg van botont kalking. Door de vergrijzing zal het aantal breuken door botont kalking de komende jaren nog fors toenemen. Dr. P. van Roer- mund van de Nederlandse Or- thopeden Vereniging (NOV) heeft al becijferd dat er in 2012 1.100 orthopedisch chirurgen nodig zijn. Dat zijn er bijna 2,5 zoveel als nu. Osteoporose is een aandoening van het skelet. Vooral vrouwen krijgen er bij het ouder worden last van. Nu al lopen jaarlijks 83.000 mensen van boven de 55 jaar een botbreuk op door bot ontkalking. Daarvan breken er 15.000 een heup, 16.000 lopen een ernstige wervelfractuur op en 12.000 mensen breken een pols. Door de vergrijzing is het aantal heupfracturen bij inwo ners in de Europese Unie in 2030 2,5 hoger dan nu, aldus Van Roermund en prof. dr. P. Vierhout, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Heel kunde. Met de controle op en preventie van osteoporose is het niet best gesteld. Uit een giste ren gepubliceerd onderzoek van het NIPO blijkt dat maar 15 pro cent van de Nederlanders die met een botbreuk op de eerste hulp van een ziekenhuis belan den, op osteoporose wordt ge controleerd. Veel ziekenhuizen hebben geen 'fractuurprotocol', dat adviseert te controleren of er sprake is van osteoporose als iemand boven de 50 iets breekt. Zo'n protocol kan er wel toe bijdragen dat een forse stijging van het aantal vol gende fracturen wordt beperkt. Volgens driekwart van de chi rurgen en internisten is er in hun ziekenhuis niet zo'n proto col. Nog eens 11 procent zegt niet te weten of dat er is. Huisartsen onderschatten het risico van osteoporose, aldus het NIPO-onderzoek. Van de vrouwen boven de 50 jaar heeft 35 procent het risico op osteo porose wel eens met een arts besproken. In een kwart van de gevallen sneed de vrouw zelf het onderwerp aan. leeuwarden/anp De politie blijft de lasergun inzetten bij het controleren van de maximum snelheid. Bovendien worden au tomobilisten gewoon vervolgd als zij een lasershield in hun auto hebben om een 'schot' van de la sergun af te weren. Dit heeft het openbaar ministe rie laten weten ondanks een uit spraak van de rechtbank in Leeuwarden. Volgens de recht bank kan het OM door gebrek aan duidelijke regelgeving geen strafvervolging instellen voor een overtreding die is geconsta teerd met behulp van een laser gun. Ook is volgens de recht bank de verstorende werking van lasershields niet duidelijk. Onderzoeken door TNO en het Nederlands Forensisch Instituut hebben 'die duidelijkheid aller minst geboden', aldus het von nis. Door de onverbiddelijke uit spraak in Leeuwarden gaan vijf tien verdachten vrijuit, nadat te gen hen een boete van 225 euro was geëist wegens het belem meren van de opsporing. De rechtbank in Leeuwarden is de eerste die vervolging in laser- shieldzaken ongeldig verklaart. Eerder veroordeelde de recht bank in Amsterdam, mede op basis van dezelfde TNO-rappor- ten, automobilisten die een la sershield in hun auto gebruikten wél. Veroordelingen waren er ook in Den Haag, Middelburg, Zwolle en Assen. Advocaat Anker is blij met de uitspraak. Hij voorziet een run op de laserapparatuur en het einde van het gebruik van de la sergun. Landelijk verkeersoffi cier van justitie Spee verwerpt de kritiek van de rechter dat de gun niet is opgenomen in de Regeling meetmiddelen politie. Dat is volgens hem helemaal niet nodig, gezien een eerder uitspraak van de Hoge Raad. „Het is goedgekeurd door het Nederlands Meetinstituut (NMi) en dat is voldoende." rotterdam/gpd - Omgebouwde (gas) alarmpistolen worden een gewild artikel. Vooral de omge bouwde wapens van het Itali aanse merk Tanfoglio zijn popu lair. In 2000 werden er in ons land nog 90 van dit soort wa pens in beslag genomen, vorig jaar steeg dat aantal naar 217. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 77 van dit soort wa pens aangeuoffen, zo blijkt uit het vuurwapendatasystccm van de Dienst Nationale Recherche Informatie. Een 24-jarige Schiedammer schoot zichzelf het afgelopen weekeinde dood met een gas- alarmpistool. Hij was vergeten dat er nog een kogel in het wa pen zat toen hij het pistool te gen zijn eigen hoofd zette. Hij is niet het eerste slachtoffer van een kogel uit een omge bouwd alarmpistool, zo blijkt uit een brief van het Nederlandse Forenisch Instituut (NFI) aan de directie Opsporingsbeleid van het ministerie van justitie eerder dit jaar. „Uitgaande van informatie uit de landelijke verzameling van niet-geïdentificeerde munitiede- len, beheerd door het NFI, zijn er sinds midden 1998 honderd onopgeloste misdrijven ge pleegd waarbij omgebouwde Tanfoglio's zijn gebruikt. Het ging daarbij om zes dodelij ke schietincidenten en verder veel schietincidenten in het uit gaansleven en op de openbare weg. Daarbovenop komt nog een onbekend aantal opgeloste schietincidenten met Tanfogli o's. Op dit moment wordt vijf tien tot twintig procent van het totaal aantal schietincidenten met een omgebouwde Tanfoglio gepleegd." In Portugal wordt op grote schaal aan Tanfoglio's gesleu teld. Vervolgens worden ze ver spreid over heel Europa. In Nederland blijkt bijna de helft van de kopers Antilliaans te zijn. De prijs van zo'n redelijk profes sioneel omgebouwd alarmpis tool ligt in ons land rond de 500 euro. rotterdam/gpd - Een jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Die straf hoorde Feyenoord-voorzit ter Van den Herik gisteren tegen zich eisen wegens leiding geven aan belastingfraude en valsheid in geschrifte. Van den Herik en Feyenoord hebben volgens aanklager Sta loonbelasting ontdoken bij transfers en contractverlengin gen van de spelers Vidmar, Gy- an en Allotey. Tegen Feyenoord eist Sta een boete van 1.131.418 miljoen euro, gelijk aan het be drag dat de fiscus is misgelopen. Van den Herik vertrok geen spier bij het horen van de stra feis, maar zijn vrouw Joke had op de publieke tribune van de Rotterdamse rechtbank moeite haar emoties te bedwingen. De geblesseerde Feyenoord-spits Van Hooijdonk was naar de rechtbank gekomen om de clubleiding moreel te onder steunen. De officier uitte felle kritiek op het normbesef binnen het be taalde voetbal. „Het zwarte geld, de belastingontduiking, de vals heid in geschrifte: het is gedaan in het belang van de club, in het belang van de supporters. Het kon niet anders, er moest wor den geconcurreerd met clubs uit landen met een gunstiger fis caal regime. Alles in het belang van het betaalde voetbal. Van den Herik heeft daar aan bijge dragen, terwijl van een voorzit ter juist anders verwacht mocht worden." De raadslieden van Feyenoord en Van den Herik noemden de strafeis 'buitenproportioneel' en willen vrijspraak. De zaak wordt vrijdag afgerond met de laatste pleidooien, en het laatste woord van de verdachten. Naar ver wachting is de uitspraak op 29 november. Feyenoord-voorzitter Van den Herik in de rechtszaal. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - De onveiligheid in de Holland Casino's neemt toe, althans in de ogen van het personeel. Volgens de Algemene Bond Casinopersoneel (ABC) doen zich in de twaalf staats- gokpaleizen steeds meer inci denten met agressieve bezoe kers voor. De directie spreekt dit echter tegen. De vorig jaar opgerichte bond, waarbij 1.400 van de 5.000 casi nomedewerkers zijn aangeslo ten, wijt de problemen aan de koers van de directie. Die is be zig van het staatsbedrijf een meer marktgerichte onderne ming te maken. In een 'brand brief aan de ministers van eco nomische zaken en justitie en een petitie aan de Kamercom missie voor justitie zegt de ABC dat Holland Casino onder volle dige overheidscontrole moet blijven. „Als je dit aan de vrije markt overlaat, krijgen criminele randverschijnselen veel meer kans", vreest ABC-voorzitter Verstrenge. De overgang van de stichtingsvorm naar een NV of BV en de winstmaximalisatie die de directie nastreeft, zullen vol gens de ABC de veiligheid en het welzijn van personeel én bezoe kers schaden. Nu al zijn er vol gens Verstrenge meer inciden ten met agressieve gasten die hun verlies niet kunnen ver kroppen. De druk op de crou piers om te presteren is volgens Verstrenge zo hoog, dat zij de gang van zaken om hen heen niet goed in de gaten kunnen houden. Fichesdieven, valsspe lers en geldwitwassers zouden daardoor vrij spel krijgen. Be- stuurssecretaris Van Erve van Holland Casino noemt dit alles 'uit de lucht gegrepen' en 'com plete onzin'. Volgens hem pro beert de nieuwe vakbond zich slechts in de kijker te spelen. „De klachten zijn afkomstig van een groepje conservatieve men sen dat wars is van verandering en alles bij het oude wil laten." door Carlne Neefjes amsterdam - „Een leerling die op blote voe ten op school komt, geef ik geen sokken meer. Het helpt toch niet, de volgende dag loopt hij weer zonder sokken over het schoolplein. Jarenlang zijn we te aardig ge weest voor ouders. Daar moeten we mee ophouden", zegt Dick Vreugdenhil, direc teur van de Prinses Ireneschool in Den Haag. Scholen reageren met gemengde gevoelens op het plan van onderwijsminister Van der Hoeven die zogeheten 'oudercontracten' wil afsluiten tussen scholen en ouders. De be windsvrouw vindt dat ouders tegenwoordig wel erg makkelijk de school de schuld geven als er problemen zijn met kinderen. Ze moeten zelf meer verantwoordelijkheid ne men en een contract kan hen daartoe dwin gen. Daarin staan gedragsregels waar school en ouders zich aan moeten houden. „Zonder sancties hebben dat soort papieren maatregelen geen enkele zin", vindt Vreug denhil, hoofd van een 'zwarte' school in de Haagse Schilderswijk. „Scholen moeten voortaan weigeren bepaalde maatschappe lijke problemen op te lossen. We zijn door geschoten", aldus de directeur. Maar waar houdt de verantwoordelijkheid van de school op? Die grens is in de praktijk moeilijk vast te leggen, erkent Vreugdenhil. Als hij weet dat vijf kinderen met hun ou ders op één kamer wonen, schakelt hij wel de maatschappelijk werker van de school in. Onlangs hoorde hij dat een kind twee jaar lang geen warm eten had gehad, maar een warme hap serveren tussen de middag gaat hem te ver. „Verzorging is de taak van ou ders." Kinderen die niet waren ingeënt tegen ziek tes, haalde hij vroeger uit de klas en sleepte hen mee naar de schoolarts. „Ook dat doe ik niet meer. Alle ouders krijgen van het con sultatiebureau een oproep voor inenting van hun kind. Ze zoeken voortaan zelf maar uit of ze wel of niet gaan." Het Zuideiparkcollege (vmbo) in Rotterdam heeft twee jaar met 'oudercontracten' ge werkt, maar is er mee opgehouden. „Ouders trekken zich er geen zak van aan", oordeelt directeur Sean Clancy. Het contract was met name ingevoerd om wangedrag te voorko men. Op schrift werd vastgelegd dat leerlingen op tijd moesten komen, huiswerk moesten ma ken; brutaal en agressief gedrag op school was verboden. Ouders ondertekenden braaf, maar ze wa ren absoluut niet in staat hun kinderen te corrigeren. „Wij hadden veel leerlingen die docenten bedreigden. Zo van: 'Ik weet waar je woont, ik weet waar je kinderen op school zitten'. Uiteindelijk heb ik die gasten van school afgeschopt. Dat soort jongens hoort hier niet." Zonder sancties heeft zo'n contract geen zin, concludeert Clancy. Ouders bij wange drag van hun kinderen verplichten tot een 'opvoedingscursus', lijkt hem de enige op lossing. Is dat wel een taak van de school? „Wij moeten leerlingen kennis bijbrengen en omstandigheden creëren waarin zij in formatie kunnen oppikken. Hun thuissitua tie kun je niet negeren! Veel Turkse en Ma rokkaanse ouders hebben absoluut geen grip meer op hun kroost. Hulp is noodzake lijk om te voorkomen dat ze hun eigen kin deren de goot in zien gaan." Op basisschool De Zeven Gaven in Utrecht zijn de 'oudercontracten' wel een succes. Met een handtekening onder een rij van re gels hebben ouders zich verplicht om naar de rapportenavond te komen, bij agressief en brutaal gedrag van hun kind moeten ze op school verschijnen. Directeur Brouwer „Ouders die niet komen opdagen, kennen ons dreigement: we zoeken een andere school. Wij willen geen onderwijs geven aan brutale, lastige kinderen." ruswijk/anp - Grote overheids campagnes om orgaandonoren te werven, hebben niet het ge wenste resultaat. Daarom staat Nederland vanaf eind deze maand een offensief te wachten dat mensen op een positieve manier moet overhalen het do norregistratieformulier in te vul len. Twee Amersfoortse middelbare scholen nemen het voortouw met een musical. Op initiatief van de Stichting Transplantatie Nu! voeren de scholieren vier keer de musical 'De Première' op. Het verhaal gaat over een zieke jongen die alleen kan worden gered met een donororgaan. Volgens Catharina Tonkens, programmacoördinator van Transplantatie Nu!, moet het project jongeren overhalen het donorformulier in te vullen. Vol gens directrice Riemke van Net ten van de Vereniging Donor voorlichting sluit het prima aan bij de landelijke campagne waarmee Donorvoorlichting eind deze maand begint. Op dit moment loopt daar ook een scholierenprafcamma. (advertentie) Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak met een van onze deskundige adviseurs kunt u bellen naar 0900-8176 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl. FORTIS BANK n Advies Willem-Alexander kreeg gisteren ook nog even de tijd om zelf te surfen. Foto: GPD/Roland de Bruin Sranche 'fiüalieven Microsoft pinKRoccode Guilbert*

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5