Bewindsman: Apothekers zakkenvullers Missie op een glibberig pad Leidsch Dagblad ffrrn>i Branche woedend na aantijging Veerdiensten in verhoogde staat van paraatheid Voorzitter Leidse universiteit ziet manifestatie als 'eerste klap' Muziekvereniging DSS winnaar Zilveren Veer [ANSEN KRIJG JE NIET IE MOETJE CREËREN IEA0 DEELTIJDOPLEIDINGEN CDA: FNV loopt weg voor haar verantwoordelijkheid Fusie Corus met CSN afgeblazen Leidsch Dagblad agblad rnrrr« NR. 43079 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag 13 NOVEMBER 20O2 J Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad agblad ide portier Khe tirade in Brussel j£ t door tolk x slaagt en zuinige nent ten daagt woude e rechter Leiden lit duizend voor kap ord over Maxima' !e Schultz lelijkheden ichantage Je moet als ■statie ook iets iiechten pklaringen jll E N T A A R ÜTER BOS zing van Wouter Bos Iter van de PvdA, is rierde partij van het st als een teken van 'r De onder acht jaar zkenbaar geworden Dcratie heeft met n voor een herken- juichte de partijtop end worden van de de interne verkie- Maar veel meer dan Ivan vernieuwing is )e jonge lijsttrekker elopen weken inhou- niets interessants te acht over de maat- f problemen waar- pr worstelt tretigste en de meest (te van het kwartet t meedong naar de ti- ttrekker, en zo ver- moeder met het ro- e van Nieuwenhoven, ïnde regent Klaas de rechtse outsider Jou- s. Een inhoudelijke 'er de koers van de den de partijleden de kandidaten deden moeite zich te profi- Igen thema's, de ach- ia de verpletterende lederlaag te zeer in Waar de kiezer ach lakt over het gebrek i fatsoen en stabili- ömische malaise, het {enbeleid en de Hand van de collec- zwegen de PvdA'ers tkend deze thema's, fiscale aftrekbaarheid «theekrente ter dis- i léék linkse lef, maar ter dan het risicoloos an een non-issue, dia-democratie heeft 'oor Bos één groot Ij is de enige PvdA'er it uitstraling betreft en tegen de 'Pim van fiderJan Marijnissen. trige doet de PvdA er i komende oppositie- benutten om zich te I haar boodschap. den haag/gpd - Apothekers zijn zakkenvullers, zei demissionair minister van Volksgezondheid De Geus gisteren. De minister sprak over 'zakkenvullen' door de apo thekers, omdat zij de kortingen en bonussen opstrijken van de farmaceutische industrie. De apo thekers reageerden gepikeerd op de aantijging. Doordat de prijzen van genees middelen volgend jaar fors zul len stijgen, belandt in de visie van De Geus (CDA) nog meer bonusgeld in de zakken van de apothekers. De consument moet dat uiteindelijk betalen via de ziekenfondspremies, die vol gend jaar nog sterker omhoog dreigen te gaan dan al was voor zien: van gemiddeld 181 euro per jaar nu naar zo'n 315 euro in 2003. De Geus wil die stijging binnen de perken houden door de apo thekers te verplichten, een gro ter deel van de kortingen af te staan aan de ziektekostenverze keraars. De KNMP, de branche-organi satie van apothekers, noemt dat een 'goedkoop verhaal'. „Wij hebben nota bene vorig maand een constructief plan gelanceerd waarmee volgend jaar 400 mil joen euro op geneesmiddelen bespaard kan worden. Het kabi net en de Kamer hebben daar totaal niet op gereageerd, en dan krijgen we nu het verwijt hoek van holland/anp - Ver scheidene veerdiensten in Ne derland die varen op Groot-Brit- tannië, zijn in verhoogde staat van paraatheid uit angst voor een terroristische aanslag. Dat bevestigen woordvoerders van twee reders, Stena Line in Hoek van Holland en DartLine in Vlis- singen. Stena Line is al ruim twee maanden in verhoogde staat van paraatheid uit angst voor een terroristische aanslag. Di recteur P. de Lange van de reder zei dat in een reactie op de me dedeling eerder op de dag dat in heel Groot-Brittannië de ver hoogde staat van paraatheid geldt voor havens waar veer schepen aanleggen. Reder Dart Line die vaart op Dartford en al leen goederen vervoert werd gis teren door de veiligheidsmana ger van het bedrijf in Engeland geïnformeerd. Stena Line onderhoudt onder meer veerdiensten tussen Hoek van Holland en Harwich. De Lange zegt dat zijn concern ex tra alert is wegens de prominen te rol van Groot-Brittannië in een mogelijke oorlog tegen Irak. Vooral vrachtwagens worden extra gecontroleerd met hon den, vertelt hij. Verdachte per sonen worden apart genomen en ondervraagd. Stena Line is in samenspraak met de Koninklij ke Marechaussee tot de maatre gelen overgegaan op advies van de Britse autoriteiten. Vorige week is de rederij geïn formeerd dat afgelopen zaterdag in Europa een vrachtwagen met explosieven aan boord zou gaan van een ferry. Uit informatie die Stena Line heeft zou die vracht wagen van afstand tot ontplof fing worden gebracht. dat we zakkenvullers zijn", zegt KNMP-woordvoerster Carolien de Roos verbolgen. De apothekers willen nog niet inhoudelijk ingaan op de voor nemens van De Geus, omdat zijn plan nog" niet precies be kend is. Als de minister de bo nussen al te zeer zou afromen, zouden kleine apotheken en apothekers die nog maar kort geleden zijn begonnen en met hoge lasten zitten, in financiële problemen komen, aldus de KNMP. Het eigen plan van de apothe kers behelst dat de overheid rechtstreeks ingrijpt in de prij zen die de farmaceutische indu strie voor geneesmiddelen han teert De prijzen voor 'oude' ge neesmiddelen waarop geen pa tent meer rust, zijn volgens De Roos veel te hoog. Als apothe kers er veel van inkopen en prompt betalen, kunnen ze daar in het huidige systeem korting op bedingen. De KNMG wil dat de overheid per wet een prijs maatregel treft, waardoor de in dustrie de prijzen voor die me dicijnen in één klap met 30 pro cent moet verlagen. De organi satie heeft dit plan gisteren nog eens nadrukkelijk onder de aan dacht van de Tweede Kamer ge bracht. „Het levert 400 miljoen op en het zou ons bevrijden van dat 'zakkenvullers'-imago", zegt De Roos. Studenten en docenten van de Leidse universiteit verlaten het Academiegebouw na een protestbijeenkomst, op weg naar de landelijke demonstratie tegen de bezuinigingen in Amsterdam. Ze krijgen blauwe ballonnen mee, om niet verloren te raken in de massa. Foto: Hielco Kuipers door Wilfred Simons leiden - De strijd voor een beter hoger onderwijs wordt er een met meerdere ronden. Dat voorspelde voorzitter L Vrede voogd van het College van Be stuur van de Universiteit Leiden gisteren tijdens een druk be zochte protestbijeenkomst in het Academiegebouw aan het Leidse Rapenburg. De grote landelijke manifestatie op het Amsterdamse Museum plein is slechts de eerste klap, beloofde Vredevoogd. „De ko mende maanden volgen er meer, net zolang totdat het afge lopen is met de nu al twintig jaar durende bezuinigingen op het hoger onderwijs." Zo blijkt dat een instabiel land met een wankele regering ook zo zijn voordelen heeft: de ko mende verkiezingsstrijd, de ver kiezingsdag en de kabinetsfor matie daarna zijn voor studen ten, docenten en bestuurders even zovele kansen om de be langen van het hoger onderwijs voor het voetlicht te brengen. Vredevoogd noemde geen na men, maar raadde iedereen aan om te stemmen op een partij die belooft in onderwijs te investe ren. Wel voegde hij eraan toe Wouter Bos wacht komende maanden weinig nachtrust Voorzitter Cees Oerlemans van de Aarlanderveense muziekvereni ging DSS ontvangt de cheque van 3500 euro, die aan de Zilveren Veer is verbonden, uit handen van presentatrice Paula Patricio. Foto: Mark Lamers door Hans van Soest den haag - Een miljoen kiezers keerden in mei de PvdA de rug toe. Wil de partij na de verkie zingen van 22 januari niet weer in de oppositie verdwijnen, dan moet een belangrijk deel van die verloren stemmen worden te ruggewonnen. Met de keuze voor de relatief jonge Wouter Bos (39) als nieuwe partijleider hoopt de PvdA de buitenwacht te tonen dat de partij is ver nieuwd. Die vernieuwing is nodig, toon den twee uiterst kritische PvdA- rapporten aan over het waarom van het verkiezingsdebacle in mei. De PvdA is een in zichzelf gekeerde partij, luidde een van de conclusies. Ze heeft het con tact verloren met de mensen in de wijken en denkt te veel in Haagse oplossingen voor alle daagse problemen. Van Bos wordt gehoopt dat hij de partij nieuw elan geeft en de kiezer er van kan overtuigen dat 'de PvdA van nu een andere is dan de PvdA van voor 15 mei'. Bij zijn uitverkiezing tot partij leider gisteravond, toonde Bos zich er in ieder geval strijdbaar. De partij moet in zijn woorden meer gezicht tonen, nieuwe op lossingen voor oude problemen durven aandragen en heldere taal spreken. Zijn doel: beletten dat CDA en WD na de verkie zingen met elkaar kunnen door regeren. Met nog twee maanden te gaan, zal Bos zich stiekem wel afvragen hoe reëel die ambitie is. Want behalve dat hij zetels terug moet winnen van de hui- leiden - Muziekvereniging DSS uit Aarlanderveen is de winnaar van de Zilveren Veer 2002. Aan deze regionale cultuurprijs, die gisteravond in de Leidse Schouwburg werd uitgereikt, is een bedrag van 3500 euro ver bonden. „Dat geld gaan we misschien aan een culturele avond in Al phen aan den Rijn besteden. Met iets bijzonders. Een goede sopraan bijvoorbeeld", sprak voorzitter Cees Oerlemans na dat hij de prijs uit handen van juryvoorzitter Steven Engels man, directeur van het Rijksmu seum voor Volkenkunde, had ontvangen. Tussen de jury- en publieks- stemmen, op basis waarvan de (advertentie) AANVANG 2 DECEMBER WWW.HESASD.NL SUCCESBEGINT AAN DE HES Zilveren Veer wordt toegekend, bestond dit jaar een opvallend verschil. Waar DSS van de jury nauwelijks stemmen kreeg, liet de muziekvereniging in de pu- blieksronde de overige vier ge nomineerden ver achter zich. „Dat geeft weer een hele nieuwe dimensie aan jullie naam Door Samenwerking Sterk", grapte Engelsman, verwijzend naar de achterban die was gemobili seerd bij het werven van stem men. Waarop Oerlemans rea geerde: „Dat is de kracht van een vereniging. En tevens de zwakte van de Zilveren Veer." DSS is een inmiddels 75 jaar ou de muziekvereniging, die stevig is geworteld in het sociale en culturele leven van Aarlander veen. De vereniging bestaat uit vier afdelingen: drumfanfare, podiumorkest, jeugdorkest en majorettekorps. Dat DSS tot de landelijke, zo niet internationale top behoort, bleek toen ze in 2001 een derde plaats wegkaap te op het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade. Naast DSS waren er nog vier kanshebbers. Favoriet van de jury bleek de Leidse schrijver Abdelkader Benali. De andere genomineerden waren fotograaf Jan Scheerder, het aan de Waal se kerk in Leiden verbonden Kunst in de Kerk en het Rijn lands Architectuur Platform. Zij ontvingen elk vijfhonderd euro. Pagina R6: 'Sinds Zilveren Veer helemaal in de lift' den haag/anp - Het CDA VÜldt dat de FNV haar maatschappe lijke verantwoordelijkheid ont loopt door haar opstelling in het Najaarsoverleg. CDA-Tweede- Kamerlid Verburg zei dat van morgen in een spoeddebatje met premier Balkenende en de ministers De Geus (sociale za ken) en Hoogervorst (financiën). De FNV heeft een voorstel van het kabinet om te komen tot een sociaal akkoord voor meerdere jaren van de hand gewezen, omdat ze plannen met de WAO 'a-sociaal' vindt. Volgens Ver burg zet de FNV daarmee de overige sociale partners 'in de kou'. De werkgevers en het CNV zijn wel bereid meerjarenafspra ken te maken met het kabinet. Verburg wees erop dat de kabi netsvoorstellen voor de WAO gebaseerd op een advies van de Sociaal-Economische Raad (SER). Volgens Groenlinks-leider Ro- senmöller, die het spoeddebatje heeft aangevraagd, is de afwij zende opstelling van de FNV juist heel begrijpelijk. Het kabi net heeft naar zijn smaak veel te weinig geboden op het viak van WAO en Melkertbanen. dige regeringspartijen CDA LPF en WD, moet hij ook de strijd aan gaan met de partijen aan de linkerkant van de PvdA. Bos voelt de hete adem van SP-lei- der Jan Marijnissen in zijn nek, die in de peilingen lijkt door te stoten naar minimaal een ver dubbeling van de huidige negen Kamerzetels. Voor de kersverse PvdA-leider wordt het hard werken en wei nig slaap, de komende maan den. Hem wacht Herculesarbeid om binnen zo'n korte tijd het geschonden vertrouwen van zo veel kiezers in de PvdA te her stellen. Bos heeft niet bijster veel poli tieke ervaring. Hij was twee jaar Kamerlid, voordat hij staatsse cretaris werd voor financiën in het vorige kabinet. Met zijn uit verkiezing tot partijleider maakt hij niet alleen een bliksemcar rière, maar wordt hij ook door zijn partij in het diepe gegooid. De verwachtingen rond zijn prestaties zijn hoog gespannen. Zo hoog, dat hij wel heel erg zijn best moet doen om niet al heel snel te worden afgebrand. Iets waar in de huidige politieke cul tuur maar weinig voor nodig is. Pagina Binnenland 1: Meer nieuws over de PvdA dat ook verkiezingsbeloften niet zaligmakend zijn. „Juist de partij van Balkenende beloofde in mei nog dat zij een einde zou maken aan de bezuinigingen.'' Pagina Ri: 'Hoger onderwijs is bron van toekomstige welvaart' 'Stem op bandje is van Bin Laden' Washington - De stem op het bandje dat gisteren werd uitge zonden door de Arabische zen der al-Jazeera is waarschijnlijk die van Osama bin Laden. Dat hebben Amerikaanse functio narissen gezegd. Het onderzoek is nog gaande, maar de eerste tekenen wijzen erop dat het echt gaat om de leider van al- Qaeda. „Waarschijnlijk is hij het, maar we weten het nog niet zeker", aldus een woord voerder. Op het bandje uit de terroristenleider zijn tevreden heid over recente aanslagen. Pagina Buitenland Weer autobrand in Voorschoten voorschoten - In twee auto's die geparkeerd stonden aan de Overslagstraat in Voorschoten heeft vannacht brand gewoed. Rond twee uur werd het vuur ontdekt. De politie vermoedde brandstichting en ging meteen met politieauto's het dorp in om naar de daders te zoeken. Dit leverde niets op. De brand weer bluste de brand, maar kon niet voorkomen dat de auto's zware schade opliepen. De af gelopen maanden woedden in Voorschoten meerdere branden in auto's en in een aantal wo ningen. Er is vermoedelijk een pyromaan aan het werk. londen - De beoogde fusie tus sen het Brits/Nederlandse staal bedrijf Corus en de Braziliaanse branchegenoot Companhia Si- denirgica Nacional (CSN) gaat niet door. Dat heeft Corus van ochtend bekendgemaakt. Reden is volgens Corus de aanhouden de onzekerheden met betrek king tot de wereldeconomie en de financiële markten. Daarnaast blijkt dat de vraag naar Corus-staal op de belang- rijkse afzetmarkten achterblijft bij de verwachtingen. Hierdoor is expansie van de onderneming op dit moment niet mogelijk, al dus het staalbedrijf. Corus zou in de nieuw te vormen fusieon- dememing met CSN een belang krijgen van 62,4 procent. Het afketsen van de deal is een streep door de plannen van Co rus om een grote staalleveran- cier te worden in Zuid-Amerika. Corus had vanuit Brazilië tegen lage invoerrechten staal naar de VS kunnen exporteren. Een groot deel van het Corus-staal naar Amerika valt nu nog onder hoge invoerheffingen. Voor de fusie was Corus bereid een be drag te betalen van rond de vier miljard dollar. De financiële si tuatie van de onderneming is echter nu niet rooskleurig. Ja, ik word abonnee en ontvang d Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 1 gratis. krant eerst 2 MDV (i V m UltlÉI Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lalden www.leidschdagbi8d.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1