'Sinds Zilveren Veer helemaal in de lift' KUNST CULTUUR 'Zingen én spelen, dat is toch wel iets anders' De obsessies van een diva* Rijksmuseum wijkt uit naar Nieuwe Kerk Prijs voor Hans Hof Ensemb Genomineerden presenteren zich in alle uithoeken van de Leidse Schouwburg Potter-fi[ wordt stfj beveiligd, Document over acteur l Gerard The woensdag 13 novemb De drie DJ Monty's in 'Saturday Night Fever". Foto: ANP 'Saturday Night' gaat langer door utrecht - De musical 'Saturday Night Fever' gaat langer door. Er zijn 56 extra voorstellingen geboekt. Dit is besloten als ge volg van de grote publieke be langstelling toen bekend werd dat 'Saturday Night Fever' gaat stoppen. De laatste keer dat de ze discomusical te zien is in het Utrechtse Beatrix Theater, is zondag 23 februari 2003. Floofdrolspelers van het eerste uur, Joost de Jong en Chantal Janzen, zijn tot het einde van de speelperiode te zien. Concert Nama afgelast leiden - Het concert van Nama morgen in de Stadsgehoorzaal van Leiden is afgelast. Het op treden wordt verplaatst naar volgend voorjaar. De datum is nog niet definitief vastgesteld. De toegangsbewijzen voor het concert blijven geldig voor de nieuwe datum. Nama bestaat onder meer uit twee ex-leden van Zap Mama. Schilderijen in beslag genomen Amsterdam - De politie heeft gisteren een aantal schilderijen in beslag genomen bij Gallery Donkersloot in Amsterdam. Kunstenaar Peter Donkersloot heeft een conflict met de gale rie. Volgens de schilder ver koopt de galerie werk van hem zonder zijn toestemming. Don kersloot stelt dat de werken bij de galerie illegale kopieën van zijn originelen zijn. Hij deed aangifte van schending van het auteursrecht. Berry Kievits (89) overleden Amsterdam - De cabaretière en revue-artieste Berry Kievits is op 89-jarige leeftijd in haar woonplaats Amsterdam overle den. Ze debuteerde op haar vierde in het gezelschap van haar vader Bertus Kievits. De artieste maakte in de jaren di rect na de Tweede Wereldoor log een tiental revues voor de KRO. Ze deed dat onder ande ren samen met haar echtgenoot Gerard Walden (broer van Willy Walden) en Herbert Joeks. Later speelde zij in het Theater van de Lach van John Lanting en had ze een rol in de film 'Rem brandt' van Tom Manders. Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam organiseert vanaf 2005 tentoonstellingen in de Nieuwe Kerk. Het museum doet dat, omdat het de komende ja ren voor het grootste deel geslo ten is wegens een verbouwing en nieuwbouw. De directie van de instelling maakte dat gisteren bekend tij dens een vooruitblik op de ko mende verbouwingsjaren. Eer der ging de Nieuwe Kerk al een samenwerking aan met het Ste delijk Museum in Amsterdam dat ook bouwplannen heeft. Het Rijksmuseum krijgt vanaf december tot medio 2008 de grootste restauratie, nieuwbouw en verbouwing uit zijn geschie denis te verwerken. De operatie kost circa 200 miljoen euro. Via tentoonstellingen in de kerk en bruiklenen en exposities in an dere musea in binnen- en bui tenland probeert het museum zoveel mogelijk voor het publiek zichtbaar te blijven. Vanaf 20 december is in de Phi- lipsvleugel van het museum een presentatie van de topstukken van uit de zeventiende eeuw in gericht, zodat er voor het pu bliek toch iets te zien blijft. Die tentoonstelling blijft tot midden 2008. Onder de titel 'Rijksmuseum aan de....' zullen delen van de vaste verzameling tijdelijk wor den uitgeleend aan musea in Maastricht, Enschede, Assen en Den Haag. Met vijf andere in stellingen is het Rijksmuseum nog in onderhandeling. Op 9 december gaat de depen dance van het museum op Schiphol open. Daar komen zo'n tien werken van Hollandse Meesters te hangen, waaronder Rembrandts portret van Saskia van Uylenburgh. In de Nieuwe Kerk komen drie grote herfst- tentoonstellingen in 2005, 2006 en 2007. Het Rijksprentenkabinet is van plan samen met het Gemeente archief Amsterdam twee tot vier exposities per jaar op te zetten in het voormalige ABN-AMRO gebouw aan de Vijzelgracht. Het accent komt te liggen op prent kunst en fotografie uit de negen- tiendee en twintigstee eeuw. De Amsterdamse wethouder Dales hoopt met zulke maatregelen te voorkomen dat toeristen de ko mende jaren de hoofdstad links laten liggen. Tussen 2004 en 2008 wil het Rijksmuseum twee tentoonstel lingen met hoogtepunten uit de Gouden Eeuw laten rondreizen door Europa, de Verenigde Sta ten en Japan. door Rody van der Pols leiden - Dat de Zilveren Veer een cultuurprijs is, had zelfs de blinde of dove bezoeker van het gala gisteravond nog begrepen. Met een al bij de entree van de Leidse Schouwburg waait het veelstem mige gezang van het Hartkoor- uitgenodigd door Kunst in de Kerk - de genodigden tegemoet, terwijl iemand van het Rijnlands Architecten Platform (RAP) stem biljetten voor de mooiste nieuw bouw van Leiden uitdeelt. Boven aan de trap rollen de portretten van fotograaf Jan Scheerder in de vorm van een diashow over de wand. Om nog maar te zwijgen van de gedichten die her en der zijn opgehangen. Maar veel tijd om dat alles op te nemen, is er niet. Want het is dringen geblazen is de gangen en hallen van de schouwburg. Iedereen wil nog even iets drin ken, nog even iemand begroe ten voordat het allemaal begint. Fotograaf Jan Scheerder om helst de ene na de andere 'fan'. Ja, hij vindt het wel spannend. Zeker aangezien hij net te horen heeft gekregen dat hij ook het podium even moet bestijgen. „Gelukkig heb ik me niet als ca baretier geafficheerd. Ik kan dus rustig afgaan." Meer nog dan in de voorgaande jaren staat dit keer de presenta tie van de vijf genomineerden centraal. Dat gebeurt niet alleen door middel van videofilmpjes, ook worden de kanshebbers een voor een op het podium geroe pen om aan de tand gevoeld te worden door gastvrouw Paula Patricio. Zo laten Eric van Brug gen en Han Ruijgrok van Kunst in de Kerk zien hoe ze de Waalse Kerk aan de Leidse Breestraat elke koopzondag in een cultuur tempel omtoveren. Joosje van Geest van het RAP legt uit hoe belangrijk het is om de discussie over architectuur levendig te houden. Jan Scheerder vertelt waarom het portretteren van mensen zijn passie is. En Cees 'b amsterdam - Films 1 teur Warner Bros heg 1 ge beveiligingsman opgelegd aan bioge ploitanten om te voji dat de nieuwe Harren film wordt gekopieeijei Potter en de Geheim] gaat in Nederland oj vember in première. 1 De distributeur wil df ke bioscoop een boj geplaatst waarop sta mera's verboden zijijel jassen en tassen daaigi den gecontroleerd. Bi c personeel moet dat irc ten houden en ook tija film moet het door al rondlopen om te kjC niemand de film on< Wamer Bros wil ve|i filmrollen worden oei gen in een afgeslotede kluis of kast. De rolleig, de bioscoop niet uit. <sl vangsten en verzeiaj van de diverse rollenpc in een logboek worde teerd, terwijl onbj filmcabines altijd n worden afgesloten. W. Wolfers, direct» Wamer Bros, geeft to maatregelen heel strfiF „Verleden jaar hebo ook goed opgelet, iêc regels zijn aangeschc dat piraterij via interri nog hogere vlucht hie nomen." v, Naar de eerste Po{ gingen in Nederlandg joen mensen. Wolff wacht dat aantal te e of te overtreffen. Oerlemans, voorzitter van mu ziekvereniging DSS, bezweert dat zijn muzikanten tegen het professionele aanzitten. Niet aanwezig is schrijver Abdel- kader Benali, die momenteel in de Verenigde Staten zijn werk promoot Zijn absentie wordt ruimschoots goedgemaakt door een optreden van acteur Tjerk de Ridder. Deze vertolkt een gloednieuwe monoloog van de auteur van Marokkaanse af komst, getiteld 'Ben ik bezeten?'. Die bezetenheid slaat op het on beredeneerde verlangen van de hoofdpersoon om ogenblikkelijk de eerste de beste vrouw te be zwangeren. Uit de zaal klinkt ge grinnik wanneer hij zijn onbe holpen pogingen uit de doeken doet om de kassajuffrouw van een supermarkt zover te krijgen. Wanneer dat niet werkt, grijpt hij naar het laatste redmiddel van iedere wanhopige: de televi sie. Het is niet het enige optreden dat de bezoekers krijgen voorge schoteld. De avond wordt ge opend met een dansvoorstelling van Dance Works uit Rotter dam. Niet de meest gemakkelij ke kost. Op muziek die soms wel iets wegheeft van de atonale hort-en-stoot begeleiding van een Tom Jerry-cartoon tonen de dansers en danseressen hun souplesse. De vloeiende en tol lende bewegingen lijken af en toe wel afgekeken van de repeti tie voor een kungfu-film. Muziekvereniging DSS levert een bijdrage aan de avond in de vorm van een saxofoonkwartet, dat de koperen klanken van de sopraan-, tenor-, alt- en bariton sax prachtig laat samenvloeien. Net zoals de donkere stem van Stef Bos mooi samen gaat met zijn sobere pianospel. De tekst en liedjesschrijver brengt onder meer zijn hit 'Papa' ten gehore. Voorafgaand daaraan vertelt hij hoe de inspiratie voor dit num mer plotseling kwam toen hij zijn vader naar zijn handen zag kijken. „Fuck, dacht ik bij me zelf. Ik doe dat op dezelfde ma nier." Pas na het optreden van Bos worden de genomineerden uit hun spanning verlost: DSS sleept de Zilveren Veer én 3500 Zanger Stef Bos hield met onder meer zijn lied 'Papa' de vijf genomineerden voor de Zilve ren Veer 2002 euro in de wacht, de rest gaat met vijfhonderd euro naar huis. Wat de cultuurprijs de muziek vereniging verder nog op gaat leveren, moet het komend jaar blijken. Atelier Kunst Vlieg werk, de winnaar van vorig jaar, heeft er in ieder geval zijn voor deel mee gedaan, vertelt Huib van den Wijngaard, dit jaar als jurylid aanwezig. „We hebben meer klanten, we hebben meer aansluiting bij de Leidse kunst wereld. Kortom, we zitten sinds de Zilveren Veer helemaal in de lift." amsterdam/anp - FUn Pieter Verhoeff gaat e| mentaire maken over Gerard Thoolen die idl 1996 op 53-jarige leel leed. De titel van de ck1 taire wordt 'Alles korf' van'. In de documentaire, volgend jaar wordt wordt een beeld gesc c Thoolen als persoon er, „Ik ben op zoek naar h(r Gerard Thoolen, de me teur, die voor zichzelf 1 ste raadsel was. 'Alles gens van' moet een fik over de tragiek van (r met ene groot talent, geefs probeerde zijn lot pen", aldus Verhoeff. Thoolen ontving een u Kalf voor beste acteur rollen in de films 'De II. (1984) en 'De MannetjtS (1983). In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: jongerenkoor Meerburg uit Zoeterwoude-Rijndijk. De kapstok bezwijkt bijna on der de jassen en sjaals. In rap tempo verwisselen de aanwezi gen hun eigen garderobe voor, in het geval van de dames, lan ge rokken en hoofddoekjes en, in het geval van de heren, wijd vallende broeken en tulbanden. Wie niet beter weet, zou den ken dat hij op een oosterse ba zaar is beland. Het gefiguur zaagde, bijna twee meter hoge faraomasker dat tegen het al taar steunt, maakt het Egypti sche decor voor de musical 'Jo seph and the Amazing Techni color Dreamcoat' compleet. Want dat is de musical die jon gerenkoor Meerburg uit Zoeter woude-Rijndijk komend week einde opvoert. Dat wil zeggen: het jongerenkoor plus een tij delijke versterking van een klei ne honderd man. En die is hard nodig ook. Alleen al op het po dium staan straks ruim vijftig spelers, die onder begeleiding van een achtkoppige band de Engelstalige liedjes van het be roemde musicalkoppel Andrew Lloyd Webber en Tim Rice ten gehore brengen. Tezamen ver tellen de liedjes het bijbelse ver haal van Jozef, een van de twaalf zonen van Jacob, en zijn dromen. Het idee voor dit enorme pro ject onstond anderhalf jaar ge leden achter een biertje in de tuin. „Ik was bijna twintig jaar als dirigent aan het koor ver bonden en dus wilden we wel iets speciaals doen", zegt Jos van Eyk „En eigenlijk waren we wel gecharmeerd van het idee om een musical op te voeren", vult Pascal Hoogenboom, die de rol van Jozef speelt, aan. „Het probleem was dat ons koor maar 25 mensen telt, niet voldoende voor zo'n enorme productie." Dus werden een paar adverten ties geplaatst met een oproep aan 'iedereen die iets kon'. „Daarmee bleken we een grote 'trukendoos' te hebben open getrokken", herinnert Hoogen boom zich. „Die avond zat het hier bomvol met mensen die al lemaal wel iets wilden - met de cors, met kleding - maar naar eigen zeggen niet konden zin gen." Van Eyk „Wat moesten we aan met al die mensen? Uit 'wanhoop' ben ik maar een Koorleden repeteren in zelfgemaakte kostuums. Linksonder Pascal Hoogenboom in de rol van Jozef. Foto: Henk Bouwman nummer gaan instuderen. En het wonderlijke was dat toen vrijwel iedereen plotseling zei: dit heb ik eigenlijk altijd al ge wild, maar nooit gedurfd. Blijk baar moesten ze even die drempel over." Met de nieuwe aanwas kon het koor in februari met repeteren beginnen. Ondertussen was het nieuws over het musicalproject het hele dorp rondgegaan, waardoor opnieuw een aantal mensen zich bij het project aansloot. Binnen de kortste ke ren was er een ploeg van 120 man in de weer. Hoogenboom: „De inzet is ongekend. Sommi ge mensen hebben wekenlang knopen aan de kostuums gezet, anderen stonden de hele tijd op het toneel in de spotlights. Maar iedereen was even onmis baar." Erg belangrijk was ook het werk van Jackie Labordus, benadruk ken de dirigent en de hoofdrol speler, die halverwege de voor bereidingen voor de regie werd aangetrokken. „We zijn toch een koor. Geen musicalvereni ging, geen toneelvereniging. Dus om het visueel aantrekke lijk te maken, hadden we ie mand van buitenaf nodig", zegt Hoogenboom. „Dat was wel even wennen. Zingen, dat kun nen we. Maar zingen én spelen, dat is toch wel iets anders." De avondvoorstellingen op 15 en 16 november zijn uitver kocht. Wel zijn er nog kaarten voor de matinee op zaterdag 16 november om 13.30 uur in de Meerburgkerk, Hoge Rijn dijk 16 in Zoeterwoude-Rijn dijk. Voor reserveringen: tel. 071-5222748. Rody van der Pols theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Diva' door Anoukvandijk Dance Company. Gezien: 5/11 Toneelschuur Haarlem. In Leiden te zien op 16/11, LAKtheater. Anouk van Dijk moet een ironi sche kijk hebben op het ster rendom. Bij het woord 'Diva', de titel van haar choreografie, stel je je een stralende, rimpel loze, expressieve en vrije vrouw voor, die alles wat knellend en beperkend in het leven is ver achter zich heeft gelaten. In plaats daarvan zien we in 'Diva' zeven vrouwen dansend als poppen, stram en gevangen binnen de begrenzingen die nu eenmaal aan de beweeglijkheid van poppen gesteld zijn. Het begrip 'Diva' blijkt vooral tragisch te zijn en vrouwen on vrij te maken, omdat ze moeten voldoen aan de glamourwetten. Houterig bewegen de danseres sen achteruit, met voorbeeldig naar achteren getrokken schou ders. Hun buigingen en armge baren hebben op het eerste ge zicht iets grappigs, maar zijn ei genlijk onnatuurlijk en formeel. Maar het blijft niet bij deze ui terlijke dwang. Langzamerhand breekt er een heel scala aan persoonlijke impulsen, obses sies en verlangens naar buiten, die een diva, zolang ze voor het voetlicht staat, verborgen moet houden. Vooral als het om ob sessies gaat (dikke buiken, overtollig vet) wordt ironie niet geschuwd. Maar er zijn ook so lo's waarin de wanhoop er spartelend uitkomt of waarin onzekerheid en kwetsbaarheid de boventoon voeren. In dit laatste, gedanst door Anne Af- fourtit, overheerst het serieuze en ontroerende, vooral door het contrast met andere solo's, waarin de vrijheid en energie van de golvende lichamen en wild uitschietende armen en benen en golvende afspatten. En telkens slaan de dwang van de poppenmotoriek en de on gemakken van het diva-bestaan weer toe. Ze staan onwennig of bewegingloos op een voetstuk of lopen zwikkend op hoge hakken. De voorstelling krijgt iets schrij nends als de vrouwen ook hun onaardige eigenschap i vrije teugel geven. Ze len, manipuleren ell chaam op een niet zacl ri manier en vechten zei ties op solo's waarin 1 zich eindelijk eens uitle I nen behoorlijk destruc i Gelukkig maakt een rend volksdansje aan j alles weer goed. c 'Diva' is een onderh i voorstelling. Er is veel t( de choreografie is voor langrijk deel gebaseer persoonlijkheden ach danseressen. Mooi is l trast dat wordt opgeboi sen de houterige popt en de vrije, energiek l) gingsexplosies, waarin r gen temperament van seressen naar buiten k( mor voorkomt dat der zwaar wordt. Wel zou i si stelling spannender ei| achtiger kunnen. Somn n sages duren te lang eri sende wendingen, z< playbackscène ('I wann ved by you'), waarin plotseling peinzend met het lied mee te zouden er meer mogen amstelveen/anp - Natasja Kensmil, Ralph van Raat en het Hans Hof Ensemble hebben de Philip Morris Prijs voor respectievelijk beeldende kunst, muziek en dans gewonnen. Ze kregen de prijs (elk 25.000 euro en een sculptuur) gisteren uitgereikt in Amstelveen. De prijs van de Philip Morris Finest Selection Foundation wordt sinds 1991 uitgereikt. Hoewel de trofee haar wortels heeft in de tabakswereld, verwacht de organisatie geen problemen in ver band met de wet op tabaksreclame die vorige week van kracht werd. „De prijs is van de founda tion en niet van het tabaksmerk", zegt een woord voerder van de organisatie. Volgens de jury verbindt Kensmil „de traditie van de schilderkunst met hedendaagse thei De juryleden kozen haar unaniem na een bezoek. „Ralph van Raat maakt schijnbaa gankelijke muziek toegankelijk met een waardelijke inzet en een directe emotion gingskracht", aldus het rapport over deze Van Raat won in 1999 als jongste deelnei het Gaudeamus Concours. De vier leden Hans Hof Ensemble lijken volgens de j hun danstheater de ideale formule te heb vonden. De voorstellingen creëren volj juryleden „een werkelijkheid met een tic: poëtisch en grappig". Het gezelschap woi de Charlotte Köhlerpijs en de Lucas Hov ductieprijs.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18