LEIDEN REGIO brste luchtbrug succesvol Zinloos geruzie in de supermarkt G& %llandse wil één keer terug =r Nog meer Leidse steun voor uitgeprocedeerde vluchtelingen R3 Weerklank neemt sporters onder de loep Drie maanden celstraf voor inrijden op politie Brugpiepers fietsen 6500 euro bijeen VEfj woensdag 13 november 2002 [^rmijn meer patiënten Diaconessenhuis naar Engeland' an Berendsen Hïen vorig jaar een colle- Haag een luchtbrug |e begon, begon het bij Her te kriebelen. 'Dat dacht de in Oegst- iachtige orthopeed iconessenhuis. Alleen n Spanje, maar een in Engeland. k i^iij dat handiger leek. Jórthopeed van dat zie kenhuis op een congres in het buitenland leren kennen. Er was daar de wil en de ruimte om mee te werken, het is dichterbij, de taalbarrière speelt nauwelijks mee en de beruchte MRSA-bac- terie die vooral in landen rond de Middellandse Zee aanwezig is, komt in ziekenhuizen in noordwest-Europa veel minder voor." Afgelopen weekeinde kwamen de eerste vier patiënten van de luchtbrug terug. „En het is allemaal perfect verlopen", blikt de chirurg terug. Op maandag 4 november ope reerde Schriller in het bij New- ld ■hnondse patiënt revalideert goed h( been pijn en was het stijf, maar ik zette door. Eerst de tenen en voet bewegen, later het been optillen en de knie proberen te buigen. De dag na de operatie mocht ik ook al uit bed. Met het looprek naar een stoel." „De hele week werd er onder leiding van de fysiotherapeut geoefend. Kleine stapjes met een vierpoot, op de loopbrug, daarna met knikken treetje op, treetje af, en ook al op de home trainer. Het is toch ongelooflijk dat je op dinsdag amper kan lo pen en vrijdag al zoveel kan. Zelfs mijn geopereerde knie kon ik al 90 graden buigen" „In het ziekenhuis had iedereen een eigen kamer met televisie. Eigenlijk was alles perfect. Het eten, de verzorging en de onder linge sfeer. Ik heb nooit een zus ter gebeld want ze keken altijd al naar ons om. En je let toch ook op je medepatiënten en pro beert te helpen waar mogelijk -n8erk (67) uit Warmond an de vier luchtbrug- s fluit deze regio die op s&4 november in Enge- erlH. Schriller, ortho- P Ihet Diaconessenhuis, 'gflreerd. Hij kreeg een hfese in het rechterbeen, difcijn lengte van 1.94 5efcijn stevige postuur kih het plaatsje Darling- tfflnoord-oosten van En- t lar het Woodlands vaitaat, al snel de bij- n Hollandse reus. 'dieen paar jaar knie- stiBlijtage. Wat wil je na werken op je knie- id van je eigen inkwekerij? Eind mei het eerst in het :nhuis, waar bleek sratie noodzakelijk ë'n niet meer dan 200 ikfen. Op 25 oktober lat ik in Engeland zou ipereerd." iet het vliegtuig ver- -lboedig. Met een busje eifoep opgehaald en dfcotel gebracht waar geleiders en partners Stjaama gingen we naar ihuis. De avond voor ie hebben we nog ge- 01 klaverjassen." p 4 november als twee beurt. Nee, zenuw- .s ik niet, eerder blij dat }n werd. Ik kreeg een jk en heb niet eens in tehad dat ik werd ge- JNa de operatie ben ik de medium care ge- iar werd je constant erpleegsters in de ga len. 's Avonds zat ik in bed aan de soep s." de dag moest ik al fatuurlijk deed het castle gelegen plaatsje Darling ton vier mensen aan hun knie in het Woodlands Hospital. Bin nenkort worden ook mensen die voor een heupprothese in aan merking komen, daar geholpen. Het gaat om patiënten die op de wachtlijst van het Diaconessen huis staan en gemiddeld tussen de 9 en 12 maanden moeten wachten op een operatie. „Vier operaties per maand lijkt natuurlijk niet veel maar het zijn er toch 48 per jaar. Als je weet dat mijn collega Mullers en ik in het Diaconessenhuis jaarlijks zo'n 220 operaties verrichten waarbij we protheses plaatsen, wordt het beter in perspectief geplaatst", vindt Schriller. „En ik sluit niet uit dat we op termijn vijf patiënten per keer meene men. Ziekenfonds of particulier, van allerlei ziektekostenverzeke raars, dat maakt niet uit. Boven dien gaan onze werkzaamheden in Engeland niet ten koste van het aantal operaties in het Dia conessenhuis. Dat was uiteraard een eis van de ziekenhuisdirec tie." Toch behoren de wachtlijsten niet binnen afzienbare tijd tot het verleden, moet Schriller er kennen. „De overheid roept dat wel stoer, maar er zijn gewoon te weinig specialisten en er is te weinig verpleegkundig perso neel. Verpleegkundigen zijn ja renlang onderbetaald. Hun sala ris begint nu aan te trekken, maar het duurt nog jaren voor dat er weer genoeg handen aan het bed zijn." Daarnaast bestaat het fenomeen van de calculerende patiënt. „Als mensen zien dat je in Lei den sneller wordt geholpen dan elders, willen ze daar in het zie kenhuis worden behandeld. Snelle hulp heeft dus een aan zuigende werking, waardoor de wachtlijst niet korter wordt." Veel belangrijker is de signaal functie die van de luchtbrug uit gaat, volgens Schriller. „Mensen zien dat er eindelijk iets aan die wachtlijsten wordt gedaan. Bo vendien hebben wij nu laten zien dat het in Engeland kan en zijn er misschien andere zieken huizen die het idee overnemen. Er kunnen daar ook andere in grepen dan orthopedische wor den verricht. Daarnaast is er de bereidheid onder de zorgverze keraars om de kosten te beta len." Daaraan vooraf gingen talloze gesprekken en was bij wijze van spreken het hele ziekenhuis in touw. „Laboratoria, secretariaat, apothekers, biologen, chemici, kortom alles en iedereen is er mee bezig geweest", aldus de orthopeed. „Ik opereer in Enge land met rhijn eigen instrumen ten. Die moeten bij terugkeer in het Diaconessenhuis zeven keer worden gesteriliseerd voor ik ze weer kan gebruiken. Het is dus zeker niet zo dat je zomaar eventjes in je eentje een lucht brug organiseert." Orthopeed Hans Schüller met een knieprothese zoals hij die bij luchtbrugpatiënten in Engeland plaatst. Foto: Dick Hogewoning Voor de niet-medische kant werd zelfs de stichting Zorg om Zorg opgericht. „Die wordt ge leid door Wim Krosenbrink. Hij is ook bij de onderhandelingen met de ziektekostenverzekeraar geweest en heeft de hele lucht brug georganiseerd. Per slot van rekening moet er ook iemand zijn die de tickets voor het vlieg tuig koopt. Waarom een stich ting? Omdat we absoluut geen winstoogmerk hebben. We ver dienen niks aan die luchtbrug. We doen het voor de patiën ten." Zondag 1 december vliegen de volgende vier patiënten die op de wachtlijst orthopedie van het Diaconessenhuis staan naar Newcastle. Zij worden de vol gende dag in Darlington geope reerd door Schrillere collega B. Mullere. „Zaterdag 9 november vlogen we terug naar Amsterdam. Als het aan mij had gelegen was ik zo die vliegtuigtrap opgelopen. Maar we werden in wagentjes tot in het vliegtuig gebracht. Ge lukkig is het maar een klein uur vliegen, langer moet echt niet. We zaten perfect, voorin op drie stoelen voor twee patiënten. Op Schiphol werden we ook met een invalidenwagen uit het toe stel gehaald en konden we naar huis." „Het gaat nu uitstekend met mij. De revalidatie ligt geheel op schema. Ik loop met een of twee krukken. Volgend jaar moet ik aan mijn linkerknie worden ge opereerd die ook versleten is. Of ik die operatie weer door Schül ler in Engeland zou laten uitvoe ren? Daar zou ik geen enkel be zwaar tegen hebben." leiden - Ronald van Velzen, basketballer bij BC Omniworld in Almere en voor het Nederlandse team, bracht gisteren een bezoek aan de Weerklank in Leiden. De school voor slechthorende en moeilijk sprekende kin deren houdt tot en met vrijdag een projectweek over sport. De kinderen interviewden verschillende spor ters waaronder de 2.08 meter lange Van Velzen. Foto: Dick Hogewoning door Wim Koevoet leiden - Leiden wil, ondanks de scherpe kritiek van demissionair minister Nawijn (LPF), nog een stap verder gaan met de hulp aan uitgeprocedeerde asielzoe kers. Zij kunnen reeds rekenen op huisvesting en een uitkering en een deel krijgt, als het aan de PvdA ligt, een generaal pardon. Volgens PvdA-raadslid H. Jan sen gaat het om ongeveer zestig in Leiden verblijvende vluchte lingen. Zij waren voor 1 april 2001, de dag waarop de nieuwe strengere vreemdelingenwet van kracht werd, reeds drie jaar of langer in Nederland. De rest van de Leidse groep uit geprocedeerde asielzoekers, die in totaal ruim honderd mensen telt, moet in Nederland de be slissing over lopende procedu res kunnen afwachten en een 'duidelijk terugkeertraject' aan geboden krijgen. Dat is de strek king van een motie van PvdA'er Jansen, ingediend tijdens de eerste ronde van de begrotings behandelingen, gisteravond. en waarden, zinloos Ie kranten staan er vol ijpen als je ziet dat er Jeet verkeerds ge- Bnsen aanspreken op wenst gedrag. De van een student in 1 twee jongens aan- hun gevaarlijk rijge- iedereen nog vers in igen. De portiers van in Nijmegen die een ,plde klant uit de zaak jrden, werden bescho ren dode en een ge-' ls triest resultaat. Weer neerleggen en weer tocht? Agressie neemt :r hand toe en komt steeds dichterbij. Hieronder het relaas van een bewoner van de Stevenshof die anoniem wenst te blijven. „Ik ging op zaterdagmiddag bij de Digros aan de Langegracht boodschappen doen. Met mijn auto stond ik in de parkeerga rage op de helling tussen de tweede en de derde verdieping. Voor mij was een andere auto aan het parkeren waardoor ik even niet verder kon. Omdat mijn raampje open stond, hoorde ik vanuit de auto achter mij geschreeuw en gescheld. Ik vroeg aan de bestuurder, heb je het tegen mij? Ja, mongool je moet doorrijden. Vervolgens De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 parkeerde ik zelf en scheurde de man voorbij." „Ik ben toen lege flessen gaan inleveren en zag de man daar weer. Moet dat nou zo, vroeg ik hem. 'Ja', en hij begon weer te schelden. 'Als je een meter was doorgereden, had ik er langs gekund.' Toen ik iets zei over normen en waarden wilde de man mij aanvliegen. Ik krijg je wel opa, zei hij nog, maar werd door zijn vriendin weggetrok ken." „Een week later was ik weer bij de Digros, samen met mijn vriendin. Plotseling zag ik de man en stootte mijn vriendin aan die ik over het eerdere voorval had verteld. Toen de man mij zag riep hij: 'Ga je weer beginnen? Deze keer pak ik je.' Vervolgens gooide hij een stelling met reclamemateriaal naar ons toe. Ik kon die stelling ontwijken, maar mijn vriendin werd aan haar linkerarm ge raakt. Vervolgens wilde de man mij te lijf gaan maar werd te gengehouden door een vriend die bij hem was." „Inmiddels was er winkelper soneel op het tumult afgeko men en was de politie gebeld. De man werd aangehouden en na zes uur weer vrijgelaten. Hij had geluk dat die stelling die hij naar ons gooide geen grotere 'schade' veroorzaakte, behalve een blauwe arm voor mijn vriendin en geschokte omstan ders. Het resultaat van deze ac tie Ls in ieder geval dat ik als de dood ben om op de plek des onheils te komen en die per soon weer tegen te komen." Eric-Jan Berendsen haul3S&-. Vandaag zullen de fracties van Groenlinks, D66, Christenunie, de SP en LWG/De Groenen deze motie steunen. Samen met de PvdA vormen zij een ruime meerderheid. WD-fractievoorzitter L. de Lan ge is tegen. Hij wees er gister avond op, tijdens een interpella tie van de algemene beschou wingen van PvdA'er L Hesse- link, dat de vermoorde leider van de LPF, Pim Fortuyn, de eerste was met een pleidooi voor een generaal pardon. Die zelfde LPF is volgens Hesselink, die zo'n beetje de helft van haar beschouwingen wijdde aan de landelijke politiek, verantwoor delijk voor de verruwing en ver killing van de Nederlandse sa menleving, waaraan zij met de motie een tegenwicht wil bie den. De Lange kan een en ander niet goed rijmen. Als de motie wordt aangenomen - en de kans daarop is zeer groot - dan zal de Leidse gemeente raad bij de Tweede Kamer en het kabinet aandringen op zo'n generaal pardon en zich in VNG-verband sterk maken voor een fatsoenlijke behandeling van uitgeprocedeerden. Volgens de PvdA'ers is zo'n Leidse lobby kansrijk omdat verschillende politieke partijen en betrokken instellingen reeds eerder sym pathie hebben betuigd voor zo'n generaal pardon. Volgens Jansen en Hesselink van de PvdA gaat het slecht met de Leidse uitgeprocedeerde asielzoekers. Ze leven dagelijks met de spanning dat ze het land uit kunnen worden gezet, maar toekomstperspectieven in vluchtelingenstad Leiden of el ders hebben ze ook niet „Hun leven bestaat uit wachten zon der dat duidelijk is waarop ze wachten." Met de motie willen de twee vrouwen deze impasse doorbreken. (advertentie) BeoVision Avant 28"/32" DVD BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN Onder barre omstandigheden hebben 25 leerlingen van klas iA van het Visser 't Hooft Lyceum aan de Kagerstraat 6500 euro bij elkaar gefietst voor het Ronald McDonaldhuis. Vorige week vrijdag vertrok de groep om zeven uur 's ochtends vanaf de Boer- haavelaan in Leiden om daar na een bezoek aan het Ronald McDonaldhuis bij het AMC in Amster dam 's avonds om zeven uur weer terug te keren. Een fietstocht van 120 kilometer die werd geteis terd door regen en harde wind. Geluk bij een onge luk was dat de pech onderweg beperkt bleef tot één lekke band en een kapotte trapper. Het initiatief voor deze barre reis kwam van vijf leerlingen van 6 VWO, die coach zijn van 1A. Om 'hun' leerlingen beter te leren kennen, werd de fietstocht bedacht en uitgevoerd. De doodvermoeide fietsers werden bij hun terug komst in het Ronald McDonaldhuis aan de Boer- haavelaan op patat getrakteerd. Daar werd ook de cheque aan huismanager Ellen Reuter overhan digd. In totaal was er 3250 euro bij elkaar gefietst, een bedrag dat door het bedrijf van de vader van één van de deelnemers werd verdubbeld naar 6500 euro. Publiciteitsfoto den haag/leiden - Een 38-jarige Leidenaar heeft gisteren van de Haagse politierechter drie maanden cel gekregen voor po ging tot zware mishandeling. Hij reed eind september op twee politieagenten in, terwijl zij hem aanhielden omdat hij in een ge stolen auto reed. De man stal samen met een vriend een auto in Leiden. Toen ze op de Steenstraat reden, her kende de politie het kenteken. De Leidenaar negeerde een stopteken en reed in een vlucht poging op de agenten in. Daar bij raakte hij een deur van de politiewagen waardoor het been van een agent klem kwam te zit ten. Na een korte achtervolging werd de man alsnog opgepakt. De veroordeelde schrok naar ei gen zeggen zo van de politie, dat hij in paniek om de politiewa gen heen wilde rijden. „Ik had geen zin in politie, omdat ik wist dat ik in een gestolen auto reed", verklaarde hij kortaf. Toch was er volgens hem abso luut geen opzet in het spel. „Als ik ze doelbewust iets aan had willen doen, was ik echt frontaal op ze in gereden. Ik heb niet eens gemerkt dat ik het portier raakte." Politierechter Ter Hart toonde echter weinig vertrou wen in de verklaring van de Lei denaar. „U heeft een flink dos sier met talloze eerdere veroor delingen." De man zit nu een celstraf van twee maanden uit voor een ander strafbaar feit De Leidenaar stond op de wachtlijst voor opname in een motivatiecentrum waar hij zich zou voorbergen op eventuele opname in ftt Leidse Psycho- Medisch Centrum Pamassia. Daar kwam niets van terecht, omdat hij verzuimde zich tij dens de wachttijd regelmatig te melden. „U houdt zich dus ook niet aan gemaakte afspraken", aldus Ter Hart. De uitspraak van Ter Hart was gelijk aan de eis van de officier van justitie. Dat de Leidenaar zijn overspannen vrouw en drie kinderen al twee maanden niet heeft gezien, zorgde niet voor verzachtende omstandigheden. „Ik heb weinig vertrouwen dat u positief zult veranderen, gezien uw strafblad constateerde Ter Hart. „Mocht u toch nog opge nomen willen worden, dan moet u daar zelf vanuit de ge vangenis voor zorgen." De Lei denaar en zijn advocaat overwe gen in hoger beroep te gaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15