REGIO 'Jammer, maar dit past in de trem éik 'Onze Leidse Maxima zal het wel redden in Den Haa Melanie Schultz premier? Het zou een verademing zij |Ék" WOENSDAG 13 NOVEk NAVRAAG De Leidse hoogleraar bestuurskunde Jouke de Vries (op de foto links) is gisteren niet verkozen tot nieuwe lijsttrekker van de PvdA. Hij kreeg slechts 2,9 procent van de stemmen en moest het dus ruim schoots afleggen tegen de winnende kandidaat, Wouter Bos, die 54 procent van de leden achter zich kreeg. Zijn echtgenote MARGRIET EKENS, die de campagne van De Vries leidde, is desondanks tevreden over het behaalde resultaat. Heeft u wel genoeg uw best gedaan als campagneleider van uw man „We hebben een ge zin met jonge kin deren en het kwam er op neer dat alle huishoudelijke ta ken de afgelopen weken op mijn bordje terechtkwa men. Klinkt mis schien heel burger lijk, maar dat was zo'n beetje het be langrijkste. En verder was het een kwestie van bellen en de agenda beheren. Eerst heb ik het ANP gebeld: dan gaat het balletje vanzelf rollen. Het is helemaal niet zo moeilijk." Was het u niet meteen duidelijk dat uw man geen schijn van kans maakte tegen de andere kandidaten? „Nee, dat vind ik niet. Hij maakte wel degelijk kans om zijn ideeën kenbaar te maken. En die zijn ook meteen door de andere kandi daten overgenomen. Jouke had het idee dat de PvdA de verkeerde kant uitging." Bedoelt u dat u zijn missie toch geslaagd vindt? „Ja, ik vind dat zijn campagne heel goed is gelukt. Er zijn toch bij na duizend mensen die op Jouke hebben gestemd. Je moet niet vergeten dat we maar twee a drie weken de tijd hadden en de an dere kandidaten al heel bekend waren: Jeltje zit al eeuwen in de PvdA, Wouter Bos is staatssecretaris geweest en Klaas de Vries mi nister." Heeft u zelf ook een grote betrokkenheid bij de PvdA? „Nee, helemaal niet. Ik ben zelfs geen lid. Ik ben lid van een ande re partij: het CDA. Maar ik voel me ook erg goed thuis bij de SP." Is het dan niet raar om als campagneleider voor uw man te wer ken? „Nee. Omdat hij rode wijn drinkt hoef ik het toch ook niet te doen? Als je een relatie hebt met iemand wil dat nog niet zeggen datje het overal met elkaar over eens bent. Ik had gewoon het voordeel dat ik als echtgenote Jouke het beste ken. En het is best leuk als je van mening verschilt. Dan heb je wat om over te praten." tekst: Erna Straatsma foto: ANP/Robin Utrecht UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, maandag 14 november LEIDEN - George Nicolaas Jilleba jr. is er speciaal voor naar Frank rijk geweest. Naar zijn vaste leverancier, een glasblazerij in de omge ving van Lyon: "Ja, voor iedere grote opdracht zoek ik het glas zelf in de fabriek uit. Mondgeblazen glas, ze hebben het er in tweeëntwin tighonderd tinten. Antiek glas noemen we dat, nog echt handwerk, iedere tint is weer anders. Dat geeft het bijzondere effect". Het glas dat glazenier George Jilleba in Frankrijk uitzocht, siert straks de kolossale, metershoge ramen van de Pieterskerk. Voor de glazeniers, vader en zoon, een bijzondere en eervolle op dracht. De Pieterskerk, imposant monument in het hart van de stad, is voor hen een symbool van Leiden. De kerk is voor de firma boven dien de honderd vijfentwintigste kerk, die ze onder handen nemen: "We zijn daar ontzettend trots op. We hebben al aan alle grote kerken van Leiden gewerkt, maar dit is toch de hoofdkerk". De 'jubileum'- klus valt ook min of meer samen met het veertigjarig bestaan, dat het bedrijf volgend jaar herdenkt. De restauratie van de ramen van de Pieterskerk omvatten zo'n negen honderd vierkante meterglas-in-lood. De Jilleba's rekenen voordat het daarbij om minstens 60.000 afzonderlijke ruitjes gaat. Anno 1977, maandag 14 november LEIDEN - In de regionale eerste klasse zaalhandbal heeft Forelholte gisteren in de sporthal in Sassenheim het eerste winstpuntje in de competitie gepakt. Tegen het Limburgse Zonnebloem werd het 11-11. Nel Geerling scoort voor Foreholte. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Eisenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail-. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden venonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. an Marokkaanse arts deed voor TNO Leiden onderzoek naar jeugddiabetes bij Marokkaanse kinderen*" Marokkaanse kinderen zijn vaker ziek dan Nederlandse. Zo komt jeugddia betes opvallend vaak voor bij Marok kaanse peuters en kleuters. Nayet el Mokadem (26) deed voor TNO Leiden (Preventie en Gezondheid) onderzoek naar de slechtere conditie van Marok kaanse kinderen met suikerziekte. „Het is erg jammer, maar dit verhaal past in de trend met minder positief nieuws over Marokkaanse jongeren en kinderen", aldus de pas afgestu deerde arts uit Wateringen. Als arts van Marokkaanse afkomst had ze geen speciale voorkeur voor een onderzoek met een Marokkaans tintje: ze werd ervoor gevraagd. „Ik was er zeker niet naar op zoek. Een prof uit Rotterdam vroeg me voor het project en het leek me wel inte ressant. Vanuit hun kant was het lo gisch om mij te vragen. Het is na tuurlijk een pre als je zelf Marok kaans bent en het veld in moet. Maar uiteindelijk heeft mijn Marok kaans-zijn geen rol gespeeld in het onderzoek. Ik hoefde het veld niet in." Ze onderzocht samen met kin derarts Ko van Wouwe van TNO Leiden de conditie van jonge kinderen met diabetes en kwam tot de conclusie dat Ma rokkaanse kinderen op een aantal punten slechter scoren. De oorzaken daarvan zijn vooralsnog on bekend. „Er zijn al lemaal hypotheses, maar je kunt er niet achter komen waar het aan ligt. Zo zul len Marokkanen vaker overdrijven als ze bij de huis arts komen. En dan zal een huis arts misschien denken dat er he lemaal niets aan de hand is. Ma rokkanen gaan waarschijnlijk ook later naar de dokter dan Ne derlanders. Overgewicht speelt ook een rol bij het ontwikkelen van diabetes en ge netische aanleg speelt zeker ook mee. Het zal waarschijnlijk een wis selwerking zijn tussen verschil lende dingen. Daar kun je nooit achter komen." Ook bij Somaliërs is het aantal gevallen van jeugddiabetes 'alarmerend'. TNO Leiden denkt wel dat met een goede voorlichting een slechte conditie van kinderen met jeugddiabetes is te voorko men. El Moka dem: „Marok kanen zijn slecht in het rationeel kop pelen van klachten aan een bepaald ziektebeeld." Dat Ma rok kaanse kinderen er over het alge meen slechter uitspringen als het gaat om medische klachten is met goede preventie wellicht te verbete ren. „Marokkanen lo pen ver achter op het ïbied van ge- zondheidshygië- ne. Neem zo iets als tan denpoetsen: dat heeft meestal niet veel priori teit." En dat blijkt bij de tandarts ook: Marok kaanse kin deren hebben meer gaatjes dan Neder landse kinderen. Ze betreurt het dat een dergelijk geluid in het 'huidige kli maat' niet op veel sym- thie kan rekenen. „Ik merk dat men sen weinig begrip hebben als je bij voorbeeld zegt dat een slechte ge- zondheidshygiëne bij Marokkanen extra aandacht moet krijgen. We zit ten nu in een periode waarin je wat dat betreft niet zoveel handreikingen krijgt." El Mokadem heeft geen ambitie om zich verder te specialiseren in de ge zondheidspro blemen van Ma- rok- Ha; leb kaanse kinderen, maarhi|er eigen kringetje wel rekef verschil in cultuur. Na h| 3 ren aan de Rijksuniversif31 en de geboorte van haaibcc Naïm, is ze als arts gaanLe een consultatiebureau iff. woonplaats Wateringen; Wateringen grotendeels] landers; er wonen hiens tenlanders. Maar als ikip1) spreek, heb ik het wel uii01* ze over sommige zaken! borstvoeding goed moei wen, hoeveel vitamin^ kind moeten geven,l- En dan heb ik hetif) ste generatie buiter want met de twei heb je geen problt weten het allem; Zelf kwam ze als ter met haar oudi derland. Ze kwal een 'hele ander JT komen uit een he dorpje met lemenLr) schapen in de wei. van 'slimme ouders opleiding' werd ze gesl door te leren. Tegelijkeita. heel traditioneel, op i^ei getrouwd en draagt haar geloof een hLe Een leefwijze digjjr Marokkaanseijjr derlandse tyi h tijd goed wQnc pen. „Het Har niet uit wajtae van mijn^ol den. Toen achttiendjee en ging stiguj vroegen Mjar v aan me wsjar studeren. Ben 1 deriandersjoo Nayet el Mokadem met haar zoontje Naïm: „Het maakt me niet uit wat anderen van mijn leefwijze vinden." Foto: Carolien van den Berg KLANKBORD Heeft Melanie Schultz - oud-wet houder van Leiden, demissio nair staatssecretaris van verkeer en waterstaat, en derde op de WD-lijst bij de komende Twee de Kamerverkiezingen - het in zich om de eerste vrouwelijke premier van Nederland te wor den? Ja, zegt een (kleine) meer derheid van de bezoekers van de internetsite van deze krant. Op vallend is dat vooral de 'oneens'- stemmers (46 procent) de moei te namen hun mening te onder bouwen. Een selectie uit de reac ties. H. Janssen, Leiden: „Hahahaha, lijkt me niet. Hoewel de snelheid waarmee zij baantjes verwisselt ook wel in haar voordeel kan wer ken. Maar ja, daar hebben we als land niet zoveel aan." Cces Vermeer, Oegstgeest: „Nog nooit van het beste mens ge hoord." Dick van der Meij, Leiden: „On eens. Schultz is de nieuwe burge meester van Leiden." G. van Hees, Leiden: „Ik vind dit Melanie Schultz heeft het in zich om de eerste vrouwelijke premier van Nederland te worden een beetje een onzinnige vraag stelling. Melanie Schultz is twee ënhalf jaar wethouder geweest in Leiden en amper honderd dagen staatssecretaris. Voor een 32-jari- ge is dit een perspectief dat nau welijks is in te lossen. Carrières worden in de politiek snel gebro ken en van carrièreplanning is al bijna helemaal geen sprake. Wil je iemand vooraf laten struikelen dan moet je juist dit soort ver wachtingen uitspreken. Daar naast heeft de VVD nog nooit een premier geleverd, en zal die partij eerst de grootste partij van het land moeten worden. Daar ziet het - wat mij betreft gelukkig - voorlopig niet naar uit. Bram Pater: „Oneens. Ze zag in Leiden bijna geen kans een en an der goed te regelen. Hopelijk blijft Nederland dat bespaard. M. Sitinjak, Leiden: „Eens. Al moeten we eerst maar eens af wachten hoe zij zich zal ontplooi en in Den Haag. Want er zijn legio voorbeelden van dames (Maij- Weggen, Netelenbos) die eenmaal in Den Haag de meest idiote din gen uithaalden. Vaak ontpoppen vrouwen in hogere functies zich als een soort dat zich altijd moet bewijzen al is dat niet wenselijk. Voor zover we Melanie hebben le ren kennen in Leiden ga ik ervan uit dat zij dit soort capriolen niet zal uithalen. Nee,-onze Leidse Maxima zal het wel redden in Den Haag." P. van der Heiden, Hazerswou- de: „Oneens. Nog geen verstandig woord horen zeggen." De stelling van deze week haakt in op de gebeurtenissen in Kat wijk, waar zaterdagnacht na sluitingstijd een grote vechtpar tij ontstond en veertien mensen werden opgepakt De relschop pers keerden zich ook tegen de politie die probeerde aan het ge weld een einde te maken. De meeste relschoppers waren dronken en daarom wordt door sommigen in Katwijk met de be schuldigende vinger naar de ho reca gewezen. De stelling waarop u tot en met maandag kunt rea geren, via www.leidschdagblad- .nl of via de post, luidt: De horeca is ook op straat ver- antivoordelijk voor zijn bezoe kers Melanie Schultz van Haegen. Foto: ANP de rd t( Dennis Salman (30), beleidsmede werker Noordwijkse Woningstich ting, lid van de LPF: „Ik denk dat ze er nu nog te jong en te onervaren voor is, dus in die zin geef ik haar maar weinig kans. Maar ik hoop wel dat ze die kans snel krijgt. Ik vind haar een leuke, jonge en frisse meid. Jammer dat ze bij de WD zit, maar mijn steun heeft ze, want het is wei eens tijd voor een fris gezicht tussen al die grijze muizen. Ze zou alleen wat meer ervaring moeten hebben. Maar aan de andere kant: dat duurt weer een aantal jaren en dan loop je het gevaar dat ze zelf ook een van die 8 grijze muizen is ge- W «qp n worden. Als het ge- beurt, moet het dus snel gebeuren.,7i3w Nancy Knijnenburg (34), beveili- gingsmedewerkster uit Leiden, trainer van de damesselectie van SJC in Noordwijk: „Dit is een pitti ge. Ik denk wel dat ze er de capaci teiten voor heeft. Ik ken haar niet zo goed, maar ik weet dat ze wethouder en staatssecretaris is geweest. Pre mier worden is dan een grote stap, maar het zou heel goed zijn als er eens een vrouw aan het bewind kwam. Zeker nu er zoveel gepraat wordt over emancipatie en gelijke rechten. Vrouwen staan op salaris- gebied en tal van an dere terreinen nog altijd niet op het zelfde niveau als mannen en ik zou weieens willen zien of dat veran dert als er een vrouw premier wordt. Maar dat hoeft voor mij niet per se Mela nie Schultz te zijn." Reinier Verbeek (37), architect in Leiden: „Ik ken haar een beetje, maar niet goed genoeg om hierover te oordelen. Dat vind ik ook heel moeilijk omdat het hier over een persoon gaat, dus heb ik de nodige aarzelingen om me uit te spreken. Waar ik een beetje teleurgesteld in ben, is dat ze de bestuurscultuur in het Leidse college niet heeft kunnen doorbreken. Dat zou een toekomstig premier moeten kunnen. Maar het kan zijn dat ze de mogelijkheden daartoe niet heeft gehad. Aan de an- ^^^dere kant zeg ik: ze is aardig en haar po- litieke ster is flink I gerezen, dus dat zou er wel aan 1^ kunnen bijdra- Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive care-specialist in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. WD'en „Mijn eerste reactie is: wat een onzin! We willen een premier die goed is en dan doet het er abso luut niet toe of iemand man of vrouw is. Dat is volstrekt irrelevant. Iets anders is of Melanie Schultz het zou kunnen. Ze blijkt in Leiden een goede wethouder van economische zaken te zijn geweest en als staatsse cretaris van verkeer heeft ze niet de tijd gehad om zich te manifesteren. Weer iets anders is dat ik het na de saaie Kok en die droge Balkenende wel een verade ming zou vin den." Marije van de Berg (28) raadslid in Leiden: „We getalenteerde vrouwen politiek begeven, hebbe Ik zou er alleen niet op 1 ten tot Melanie er klaar1 mij betreft mag het eerd is er nog niet, nu ze er n als staatssecretaris op h< Op de vraag of ze het in kan ik alleen maar antw alle nummers drie van a lijsten dat ook in zich he er is maai dat er tern vroi mie -

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14