Gemeenteraad behoedt duizend bomen voor kap mm derSande Gemeentebegroting 2003 makkie7 voor Van REGIO Eisen tot anderhalf jaar voor drugshandel in Leiden en regio \er onderwijs is bron van toekomstige welvaart Nieuwe toekomst in de maak voor DZB tandarts lepal Alle fracties tegen bezuinigingsplan LMR bezorgd om plannen uitbomenl n van volkstuin- et Zonneveld in de nten zaterdag om itbomen langs de an. Door de ran het Rijnlands n voelt de vereni- efte haar eigen ter- ermen. De tuinver- gekozen voor i, waarvan een lit oude rassen, appel, Roos- lingse Kroon, en Keswick. daagt rechter r een boer i'maar beduveld' neveld LEIDEN iarts Kees van Wes- een praktijk aan de ïenschansweg, ver- voor ruim twee Nepal om daar de ing tandheelkundi- bieden. Hij maakt een groep van vijf- en, drie mondhygi- tandartsassistentes, >n en vier assisten- betaalt zijn of haar en verblijfskosten iro. Medicamenten Itarium worden be- Nepal Oral Health etherlands, organi- eis. van de armste lan- :ld. Het gemiddeld in de hoofdstad is 510 euro en op d 110 euro per per- ïd heeft op ruim 24 iners nog geen 250 De Nederlandse Dngeveer 5000 pati- ïen behandelen, eld, woonachtig in aat mee uit idealis- regingen. Zaterdag r komt hij terug in ïedurende zijn ver buitenland is zijn aktijk gesloten, col li waar. Alleen de iste die in hetzelfde ft een aantal dagen ken. door Nancy Ubert denhaag/leiden/regio - Van de ongeveer twintig mensen die in augustus werden aangehouden bij een drugsjacht in Leiden, worden vijf mannen verdacht van handel in verdovende mid delen. Gisteren stonden zij 'ge broederlijk' terecht in een ruim vier uur durende rechtszaak. De officier van justitie eiste straffen variërend van 280 uur dienstver lening tot anderhalf jaar cel. De politie hield op 9 augustus van dit jaar de vijf verdachten aan. De invallen in huizen aan de Narmstraat en de Uiterste gracht vormden de afsluiting van een groot onderzoek. Zo'n twintig mensen werden opge pakt. Het werkgebied van de vijf verdachten bleef, in de periode waarover justitie bewijzen ge vonden denkt te hebben, niet beperkt tot Leiden. Ook in Lei derdorp en Oegstgeest werd ge handeld in drugs. Eén van de verdachten, een 20- jarige uit Leiderdorp, probeerde ook in zijn eigen woonplaats te vergeefs als dealer aan de bak te komen. „Hij is een beginnend amateur die op tijd is gestopt", aldus de officier van justitie over de jongeman, die zijn ouders naar de rechtbank had meege nomen. „Ik heb er lang over na gedacht maar hij heeft een baan, doet een opleiding en is nooit eerder opgepakt. Ik geef hem nog een kans." De officier beperkte zijn eis tot de elf dagen die de Leiderdorper in voorar rest heeft gezeten en een taak straf van 280 uur. De vier andere verdachten zitten nog in voorarrest. Een 58-jarige verslaafde, deels afgekeurde huisschilder deelde onder meer in Oegstgeest cocaïne uit. „Maar hij verdiende niks met zijn han del, want hij verstrekte gratis aan zijn vriendin, die hem daar voor in natura terugbetaalde", aldus zijn raadsman. En als hij iets verkocht op het Leidse sta tion aan Oegstgeeste jongeren die daar de bus naar huis pak ten, dan deed hij dat tegen zo'n lage prijs dat hij daaraan amper iets verdiende. „Ze wisten dat ik ook gebruikte", zei hij. Of zijn vijftien jaar jongere broer uit Tilburg, verdachte nummer drie, ook verslaafd is aan alcohol en drugs, bleef gisteren onbe sproken. De Tilburger stond in de achtertuin van zijn broer toen de politie haar inval deed. Vlakbij de Tilburger vond de po litie een zakje met 27 cokebal letjes. De man hield vol dat hij geen idee had hoe dat mogelijk was. „Ik deal niet. Ik heb twee gezinnen te onderhouden, van mijn ex-vrouw en mijn vriendin, en ik werk al meer dan negen jaar bij dezelfde baas. Ik doe dat soort dingen niet." De schilder pleitte zijn broer on der ede vrij, maar zijn verhaal in de politierapporten was wel be lastend voor zijn broer. De Oegstgeestse vriendin van de schilder verklaarde tegenover de politie dat de jongste broer de grootste dealer van de twee was, en dat de schilder het vak van hem had geleerd. De schilder heeft naast een vriendin ook nog een echtgenote en die be weerde dat eveneens. Boven dien zei de vrouw over haar ei gen man, dat hij al een tijdje handelde in verdovende midde len. De officier eiste tegen beide broers anderhalf jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk Verdachte nummer vier is een 25-jarige, afgekeurde vleesver voerder uit Leiden. Toen hij in de Narmstraat werd opgepakt, had hij een zak xtc-pillen bij zich. „Gekregen van een meisje dat ik was tegengekomen in de coffeeshop. Puui voor eigen ge bruik" Maar daar geloofde de officier weinig van. Hij eiste tien maanden cel plus vijf voorwaar delijk Bovendien werd de hon derd uur taakstraf die hij nog te goed had, omgezet in gevange nisstraf. Ten slotte een 28-jarige Leide- naar. Tegen hem eiste de aan klager anderhalfjaar cel. Uit af geluisterde telefoongesprekken leidde de officier af dat de man als dealer contact onderhield met de andere verdachten. Al had de verdachte zelf een ande re uitleg van de telefoontjes. „Die mensen weten mij nog al tijd te vinden. Terwijl ik niet meer handel. Kan ik er wat aan doen dat ze me bellen?" De rechtbank doet over twee weken uitspraak 1 Simons orpagina van de oorzaken economische mo erland hapert, is dat e achter zit, meent Vredevoogd van de /ersiteit. Waarmee het beste zijn geld Nederland Distribu- ïrtuigt niet langer, s, lan wel? Vredevoogd collegevoorzitters iren dat Nederland speerpunt van het beleid moet ma- jrland kennisland' ële bron van toe- lart en werkgele- universiteiten ktin- ictie van 'energie- vervullen. Het Bio geldt als lichtend wat een universi- tet gemeenten, pro kan bereiken, memoreerde dat de iiteit nu nog bezig 'erken van de be- ,van Paars 1 en 2. De Wiskunde en Na- ippen is de afge- een kwart kleiner [onderden' goede in ontslagen, excel- :pen 'weggesne- leerden in deze fa- vaak ontdekkingen lercieel bruikbare |n opleveren. ,,Als er tot tien procent af- de universiteit ka- /redevoogd zijn ge- laar ook de samen- aar zijn overtuiging uchten van die be- Universiteitsvoorzitter L Vredevoogd tijdens de protestbijeenkomst in het Academiegebouw. Foto: Hielco Kuipers zuinigingen proeven. Nederland staat voor een keuze, meent de voorzitter. Ofwel con sumeren, dan wel investeren. Ofwel toegeven aan 'grenzeloos populisme' waar lastenverlich ting nü de norm is, dan wel in vesteren in de 'toekomstige wel vaart van het land'. Nu het eco nomisch slechter gaat, moet de overheid naar Vredevoogds overtuiging juist niet op het ho ger onderwijs bezuinigen. Opgepept door deze woorden verlieten docenten en studenten gisteren omstreeks 13.30 uur het Academiegebouw. De studen ten, die een OV-jaarkaart heb ben, gingen met de trein naar Amsterdam. De docenten stap ten op de Witte Singel in vier ge reedstaande bussen. Om niet verloren te raken in de massa op het Museumplein, kreeg ieder een een blauwe ballon mee. „De bussen vertrekken precies om 17.15 uur weer naar Leiden!", riep voorzitter Jaap Coenraad van de Universiteitsraad de aan wezigen per megafoon toe. „Op achterblijvers wordt niet ge wacht!" door Wim Koevoet leiden - De kap van duizend Leid se bomen gaat niet door. Alle fracties in de Leidse gemeente raad zijn vierkant tegen de bezui nigingsmaatregel, waarmee bur gemeester en wethouders zo'n 25.000 euro op groenonderhoud willen besparen. In de tweede ronde van de be grotingsbehandelingen, van daag, moeten er besluiten vallen over drie moties en amende menten die alle zijn gericht te gen het verdwijnen van Leidse bomen. De SP en het CDA ko men met eigen voorstellen. De motie van Groenlinkser G. van Hees, gesteund door de PvdA, D66, WD, Christenunie, LWG- /De Groenen en diezelfde SP, maakt de meeste kans. Het ver schil zit vooral in de dekking, want het terugdraaien van een bezuinigingsmaatregel moet ge paard gaan met een alternatieve besparing. De Bomenbond voerde gister avond voorafgaand aan de eer ste ronde van de begrotingsbe handelingen ook al actie tegen een van de meest omstreden Leidse bezuinigingen. De bond deelde knalgele pamfletten uit, die terug te vinden waren boven op de stapel paperassen van ie der raadslid in de raadzaal. Ook het voormalige LWG/De Groe- nen-raadslid M. Vlasveld be moeit zich ermee. Zij stelt dat als bomen moeten worden om gehakt omdat ze zo duur zijn in onderhoud, de bijl ook maar in stoplichten moet. „Die kosten nog stroom ook." Ook de gemeenteraad vindt de kap van duizend bomen op zijn zachtst gezegd een vreemde in greep, al was het maar omdat in de bomennota van een paar jaar geleden is vastgelegd dat Leiden zo veel mogelijk bomen in stand moet houden en dat er com pensatie moet zijn voor bomen die toch verdwijnen. De SP wijst erop dat de bezuinigingsmaat regel ten koste gaat van drie procent van het toch al niet zo rijke Leidse bomenbestand, zo'n 37.000 stuks. Alle raadsleden zijn het er ook over eens dat de forse ingreep maar een klein be drag oplevert dat niet opweegt tegen de schade aan het Leidse milieu en leefklimaat. De SP wil de 25.000 euro die nu niet op het groenonderhoud kan worden bespaard, binnen halen door de leges voor kap- en ligplaatsvergunningen met 35 euro te verhogen. Het CDA wil de bomen redden door onder meer minder geld te besteden aan evenementen en door geld in te zetten dat bedoeld was voor investeringen die vanwege de bezuinigingsoperatie van zo'n 13 miljoen euro toch wor den uitgesteld. De opstellers van de motie met de meeste kansen hebben de simpelste oplossing. Zij hebben een post in de begro ting ontdekt van 45.000 euro die nota bene is bedoeld om bomen toe te voegen. Zij willen met dat geld de bezuiniging ongedaan maken. leiden - De PvdA wil in februari een discussie in de Leidse ge meenteraad over de toekomst van de sociale werkvoorziening DZB. Volgens woordvoerster L. Hesselink moet het daarbij on der meer gaan om de vraag wat er nu precies wordt verlangd van DZB en of eventuele tekor ten geaccepteerd moeten wor den. De motie over een nieuw toekomstperspectief voor DZB krijgt steun van D66, LWG/De Groenen, Christenunie, SP en de WD. Fractievoorzitter D. van den Bosch van Groenlinks zei gis teravond niets over de motie maar dat het voorstel voor zijn partij zuur is, staat vast. Zijn fractiegenoot J. Laurier moest immers twee weken voor de ver kiezingen in maart aftreden vanwege de miljoenentekorten bij DZB. De zwakke financiële positie van het bedrijf voor mensen met een arbeidshandi cap werd toen niet geaccepteerd door de collegepartners D66, WD en PvdA. Diezelfde partijen willen blij kens de motie nu wel praten over de vraag in hoeverre een bijzonder bedrijf als DZB op zijn tekortschietende rendement kan worden afgerekend. Groenlink ser Van den Bosch ging wel in op de harde uitspraken van D. Wijfje van de PvdA en M. van Dobben de Bruijn van de WD in deze krant over DZB. Zij vin den dat de huidige Groenlinks- wethouder M. Rabbae de finan ciële situatie bij DZB in het ge heel niet meester is. Van zulke uitspraken, vindt Van den Bosch, gaat een verkeerd signaal uit. De Groenlinkser toonde zich wel ingenomen met 'de tijd' die Rabbae van de gemeen teraad krijgt om de problemen aan te pakken. „Niet alles veran dert van de ene op de andere De Bomenbond Rijnland protesteerde gisteren tijdens de algemene beschouwingen met pamfletten tegen de voorgenomen kap van 1000 bomen. Foto: Mark Lamers De Leidse Milieuraad (LMR), een door het college van burge meester en wethouders ingestel de adviesraad, maakt zich ern stige zorgen over een groot aan tal bezuinigingsplannen van de gemeente. In een lange brief aan het college en de gemeenteraad reageert de LMR. Een van de bezuinigingsvoor stellen waar de LMR zich zorgen om maakt, is de voorgenomen bezuiniging op de gratis kle- dinginzameling. De LMR maakt zich ook zorgen over de uitstoot van schadelijke gassen op de Churchilllaan, Hooigracht, Langegracht, Mors- weg en Plesmanlaan. Uit recent onderzoek is gebleken dat de kwaliteit van de lucht daar ver onder de maat is. „Uit de begro ting kunnen wij niet opmaken of het college voornemens is om tot planvorming op dit gebied te komen", schrijft de LMR Overigens heeft de LMR niet al leen maar kritiek op de bezuini gingsvoorstellen. Vooral de plannen om door middel van aangepaste parkeertarieven de capaciteit van parkeergarages beter te benutten kunnen op veel steun van de LMR rekenen. enige tegen het verhogen van het budget voor evenementen. De partij vindt het ongepast om meer geld aan feesten uit te ge ven en op de rest van de subsi dies te bezuinigen. Bleijie noemt die ongerijmdheid 'het strijkje op de Titanic." Diezelfde Bleijie gaat net als de SP flink tekeer te gen vooral de WD omdat de li beralen het CDA niet helpen om de verhoging van de parkeerta rieven ongedaan te maken en omdat WD-wethouder Van der Sande zo gemakkelijk tóch de ozb met het volledige inflatie percentage laat stijgen en niet met de nota bene naar hemzelf vernoemde norm: de helft. De WD lapt twee prominente ver kiezingsbeloften aan haar laars, stelt Bleijie vast „Ik kan nu aan mijn zwaar ontevreden buur man, een WD'er, uitleggen dat de belastingen fors omhoog gaan, dat er te weinig parkeer plaatsen zijn en dat die nog duurder worden ook. Een duur stemmetje is dat geweest van mijn buurman. Maar echt veel te vrezen heeft Van der Sande niet van het CDA van Bleijie. De CDA-voorman gaf gisteren al aan dat het feit dat hij een tegenbegroting heeft ingediend, nog niet wil zeggen dat hij vandaag tegen Van der Sandes begroting gaat stemmen. F. van As van de Christenunie weet precies waarom. „Het CDA wil dolgraag in het college. door Wim Koevoet leiden - De gemeentebegroting 2003 staat in het teken van een bezuinigingsoperatie met een recordomvang van zo'n dertien miljoen euro en is de eerste die wordt behandeld in de geduali- seerde Leidse gemeenteraad. Toch heeft wethouder financiën R. van der Sande (WD) er een makkie aan, zo gaf hij gister avond na afloop van de eerste ronde grif toe. Dat heeft vooral te maken met de, het CDA uit gezonderd, ontstellend zwakke oppositie. Zo zette Van der Sande gister avond SP-voorman P. Day enorm voor schut. Day betoog de in zijn algemene beschou wingen dat de bezuinigingsope ratie vooral ten koste gaat van voorzieningen en instellingen waarop de zwakkeren in de Leidse samenleving zijn aange wezen. Volgens Day maakt het college de verkeerde keuzes, trekt het een veel te grote broek aan in de gemeentebegroting en hanteert het een oogkleppen methode. Keiharde kritiek. Dat mag van Van der Sande, 'maar dan moet je die kritiek wel waar maken'. En dat deed de SP'er al lerminst. En dus wees Van der Sande de stamelende Day erop dat als je een bezuinigingsope ratie van dertien miljoen euro verwerpt, je jezelf belachelijk maakt als je met je eigen moties de begroting voor nog geen 300.000 euro wilt wijzigen. „Wie heeft er hier nu een grote broek aan?" Wethouder A. Pechtold (D66) voltooide de operatie 'Day af maken' met een grap die tot ho nend buldergelach leidde. Na Days zoveelste pleidooi om de Rijn Gouwe Lijn te vervangen door een trolleybus wilde de D66'er weten of de SP'er het verschil kende tussen zichzelf en een trolleybus. Day wist niet hoe hij het had en lachte met de rest mee als een boer met kies pijn toen het antwoord kwam: „Een trolleybus stopt als die de draad kwijt is." De oppositie in de Leidse politieke arena wordt in de nieuwe bestuurscultuur niet zozeer tegengesproken als wel voor schut gezet. En de op positie weet zich daar geen raad mee. Voor Van der Sande staat dan ook van tevoren vast dat zijn werkstuk de eindstreep gaat halen en hooguit voor een luttel bedrag hoeft te worden aange past. Het is vanuit die luxe positie dat Van der Sande zijn welgemeen de waardering uitspreekt voor het amendement van het CDA dat veel weg heeft van een te genbegroting. Van der Sande Wethouder finan ciën R. van der Sande (links), op de foto in gezel schap van WD- fractievoorzitter L. de Lange en wet houder A. Pecht old, ondervond gisteravond geen tegenstand van betekenis tegen de cijfers uit zijn begroting. Foto: Mark Lamers vindt dat het CDA, de grootste oppositiepartij, aan zijn stand is verplicht om met zo'n actie te komen, ook al weten de chris ten-democraten dat ze kansloos zijn. Zij willen voor een kleine half miljoen euro versleutelen aan de gemeentebegroting ten einde de verhoging van de par keertarieven ongedaan te ma ken. In het CDA-plan blijft ook nog geld over waarmee bezuini gingen op sport, bomen en kle- dinginzameling ongedaan kun nen worden gemaakt. Het CDA haalt het geld voor zijn plannen bij uitgestelde investe ringen weg. Ook is de partij als

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13