BUITENLAND Zoon Saddam achter resolutie Blair waarschuwt volk voor nieuwe aanslagen Eerste vrouwelijke buschauffeur heeft bekijks in Iran I Israël valt i binnen ntal stormen loopt op activiteit in gevonden s wodka 1.000 levens intvoert op Colombia kte verkoop ■it Afrika' traten nog leerderheid VN presenteren plan Zweden wijst spionerende Russen uit voor verenigd Cyprus Milosevic meldt zich na één dag opnieuw ziek Akkoord tussen Rusland en EU over Kaliningrad Het Israëlische leger »en het vluchtelin- [bij Tulkarm op de binnengetrokken. )lgt op een aanslag lestijn op een kib- rbij vijf Israëli's het jren. Volgens Pales- igen trokken onge- tanks, gepantserde i en jeeps het kamp lie soldaten verwoest- |uis van de Palestijn die igop de kibboets pén Fatah-activist. roN - Het aantal do- zware stormen het af- reekeinde in verschil- en van de Verenigde ipgelopen tot 35. Bij- jnsen raakten ge- aantal slachtoffers rerder oplopen, omdat insen vastzitten onder Honderden gebou- kerken, scholen, huizen stortten in ind, die op verschei- tsen de snelheid van io bereikte. De stor men over het hele mid- e VS, van Alabama Volgens meteorolo- et om de zwaarste n jaren. Het VN-milieu- ■IEP neeft in Bosnië ;evonden waar radio- oorkomt door het ge- munitie met verarmd Twee plekken geven bezorgdheid'. De ruikte de munitie aan van de oorlog in Bos- (1995). UNEP deed |c naar aanleiding van in-syndroom' dat twee in de kop opstak. Ita- Belgische militairen lië dienden, overle- cemie. Het aantal die ziekte is in ook flink gestegen. [n Rusland zijn in de :n maanden van dit 100 mensen overle- drinken van illegaal wodka. De Doema, :he parlement, schat helft van alle sterke usland is geknoeid, grijpen naar het jocht, omdat de prijs trk is gestegen we- brek aan betaalbare en. In de sovjetperio- dka tien keer duurder iu nog maar drie oema wil dan ook d meer grondstoffen ;aat produceren. ïewapende mannen teren de voorzitter jns-Amerikaanse «conferentie ont- ;ens een woordvoer- >rge Jimenez, die te- lisschop van de Co- stad Zipaquira is, de Colombiaanse Bogota ontvoerd, politie zit de linkse weging FARC achter ing. De monseigneur veg naar het plaatsje i hij werd meegeno- iders ontvoerden ester uit Pacho. De VS hebben giste- 1» bijeenkomst van de *tie over bedreigde n (Cites) in Chili d de verkoop van frika onder strenge Jen toe te staan. Het '9mt tegemoet aan de t Jlotswana, Namibië, imbabwe en Zuid hun voorraad ivoor jrerkopen. De vijf lan- ^fleenmalig 170 ton ie hand doen, plus in hoeveelheid van lie uit oogpunt van (eten worden afge- 'e handel in ivoor is verboden. - De Democraten even de meerder- erikaanse Senaat ieuwe senator van gisteren bekend niet te zullen bin- 2 j Republikeinse of ische zaak. Bij de ver- van vorige week haal- lublikeinen een grote iutij van president terde 51 zetels in de nam daarmee de lid van de Democra- 'e nieuwe Senaat Ier pas in januari ge- i Tot die tijd houden raten hun minieme lid (50 tegen 49). dinsdag 12 november 2002 Een Amerikaan legt op Veterans Day een krans bij een monument voor soldaten die in Vietnam sneuvelden. Foto: AP/Bob Child bagdad-washington/rtr-afp-anp - De oudste zoon van Saddam Hussein, Uday, heeft het Iraakse parlement vanmorgen opgeroepen VN-resolutie 1441 over de ver nietiging van alle massavernietigingswa pens te accepteren. „We moeten de reso lutie aanvaarden", aldus Uday in een werkdocument aan het parlement, waar van hij ook lid is. Uday voegde er wel aan toe dat aanvaar ding van de resolutie volgens nauw om schreven voorwaarden moet plaatsvin den. Zo moeten de inspecties worden ge houden onder de 'paraplu' van de Arbi- sche Liga en moeten ook Arabische des kundigen bij de wapeninspecties betrok ken zijn, aldus Uday. Het Iraakse parlement hervatte vandaag het overleg over de resolutie. Bagdad moet de VN-Veiligheidsraad uiterlijk vrij dag laten weten of het land de resolutie accepteert. Uiteindelijk neemt Saddam Hussein zelf een besluit. De commissie voor buitenlandse zaken van het parle ment raadde de president gisteren aan niet in te stemmen. Commissievoorzitter al-Qubaissi advi seerde het parlement het verder aan de Revolutionaire Raad, die wordt geleid door Saddam Hussein, over te laten om 'de passende beslissing te nemen om het Iraakse volk, zijn onafhankelijkheid en waardigheid te beschermen'. Hij zei dat het parlement zijn 'volledige steun' geeft aan alle beslissingen van de Iraakse lei der. Het parlement in Irak heeft feitelijk geen macht. Ondertussen houdt de Amerikaanse pre sident Bush de druk op Irak hoog, zelfs op de dag dat de Verenigde Staten ge sneuvelde militairen en oud-strijders eren. Bush nam gisteren de gelegenheid te baat om krijgshaftige taal uit te slaan. Hij zei niet te zullen aarzelen de volledige kracht van de Amerikaanse strijdkrach ten in zetten tegen het regime van Sad dam Hussein. „We zullen overwinnen", aldus de presi dent tijdens een herdenkingsdienst in het Witte Huis. „We zullen een dictator die massavernietigingswapens heeft gebruikt niet toestaan Amerika te bedreigen met chemische, biologische bf tiucleaire wa pens." Saddam Hussein moet ontwape nen, anders zal een door'de VS aange-" voerde coalitie hem ontwapenen, ver klaarde Bush. In sinds vorig jaar zomer gebruikelijke taal stond Bush stil bij de slagvelden van de nieuwe oorlog in onder meer Afgha nistan. „Die missie zal doorgaan totdat de terroristen die Amerika hebben aan gevallen volledig en voor altijd verslagen zijn", aldus Bush tijdens een ceremonie op de erebegraafplaats Arlington, even new york-nicosia/anp-rtr - De Verenigde Naties hebben de lei ders van het Turkse en Griekse deel van Cyprus gisteren een plan voorgelegd dat moet leiden tot een duurzame vredesrege ling. Het voorstel behelst een verenigd Cyprus met twee deel staten. De VN stellen voor dat de uit voerende macht op Cyprus in handen komt van een zeskoppi- ge presidentiële raad. Het voor zitterschap en vice-voorzitter- schap moeten elke tien maan den bij toerbeurt worden ver vuld. Griekse en Turkse Cyprio ten zullen om en om de voorzit ter moeten leveren. De zetelverdeling tussen Grie ken en Turken vindt plaats op basis van proportionele verte genwoordiging. De Turkse min derheid krijgt echter wel mini maal twee zetels. Het plan voor ziet ook in een hooggerechtshof met drie Grieks- en drie Turks- Cypriotische rechters. Daar naast moeten er drie niet-Cy- prioten zitting in krijgen. Cyprus is sinds 1974 strikt ge scheiden in een Turks en een Grieks deel. Dit gebeurde nadat Griekse nationalisten een staats greep pleegden, en Turkije rea geerde met een invasie. In 1983 werd de Turks-Cypriotische re publiek uitgeroepen, die alleen door Turkije wordt erkend. Oplossing van het conflict is be langrijk voor de toetreding van Cyprus tot de EU over twee jaar. Turkije heeft gedreigd zijn deel van het eiland te annexeren als de EU een verdeeld Cyprus als lid toelaat. Griekenland op zijn beurt dreigt een veto uit te spre ken over uitbreiding van de EU als Cyprus daar geen deel van uitmaakt. stockhoum/gpd - Zweden heeft twee van spionage verdachte Russische diplomaten het land uitgezet De medewerkers van de ambassade in Stockholm zouden gespioneerd hebben bij het concern Ericsson. Dat maakt naast mobiele telefoons ook radars en een raketsturingssysteem voor de Zweedse Gripen gevechtsvliegtuigen. Eerder ar resteerde de politie al drie Zweden die van spio nage worden verdacht. De hoofdverdachte, die eerder bij Ericsson werkte, zou informatie over het radarsysteem van de Gripen aan de Russen heb ben verkocht. Deze Zweedse tussenpersonen hangt een levenslange celstraf boven het hoofd. Ericsson wil niet zeggen over de kwestie. Het is mogelijk dat meer medewerkers van het bedrijf betrokken zijn bij het spionageschandaal. Vorige week werden twee mensen op staande voet ont slagen, omdat zij contact hadden gehad met de hoofdverdachte. De Russische ambassade doet er het zwijgen toe. door onze correspondent Harm Harkema londen - In een dramatische toespraak heeft de Britse pre mier Blair gisteravond de bevol king gewaarschuwd voor het ge vaar van aanslagen door terro ristische organisaties als al-Qae- da, en zijn volk deelgenoot ge maakt van de dilemma's waar de overheid voor staat. Blair onthulde dat er sinds '11 september' vrijwel geen dag voorbij gaat waarop hij niet door de veiligheidsdiensten wordt gewaarschuwd voor een mogelijke aanslag. Een deel van de waarschuwingen blijkt echt, andere meldingen berusten op foute informatie of zijn door ter roristen alleen maar bedoeld om paniek te zaaien. Blair sprak van een dilemma hoe waarschuw je de bevolking zonder onnodig paniek te zaai en en het dagelijkse leven te ontwrichten. Dat is namelijk een van de doelen van terroristen. „Als we op elke waarschuwing reageren met het afsluiten van plekken, spelen we de terreur juist in de hand. Van dag tot dag, van week tot week, maken we een nieuwe afweging." Blair benadrukte dat het terreur- gevaar niet makkelijk kan wor den overschat, en dat het overal kan toeslaan. „Moderne terro risten kennen geen geografische en geen humane grenzen, en zoeken naar steeds dramati scher en verwoestender geweld daden. Met als toegevoegde di mensie dat ze niet alleen niets geven om het leven van ande ren, maar evenmin om dat van zichzelf." Net als na 11 september repte Blair van 'een nieuw soort oor log", die het Britse volk op de proef zal stellen. „Ik heb er ver trouwen in dat we die oorlog zullen winnen, maar het zal niet zonder pijn zijn en we zullen er Scherpe controles op veerboten Noordzee Veerdiensten tussen Enge land en het continent, waar onder Hoek van Holland, worden al twee jaar extra in de gaten gehouden, na een waarschuwing van de FBI voor een mogelijke aanslag op een veerboot. Afgelopen week waren de havendien sten zelfs in opperste staat van paraatheid, na een tip van de Nederlandse en Franse veiligheidsdiensten dat een vrachtwagen met explosieven aan boord van een veerboot zou worden gereden. Dat meldde de BBC vanmorgen. Zo zijn vrijdag in Dover allerlei ge bouwen grondig doorzocht en werd de inspectie van vrachtwagens drastisch op geschroefd. Er is niets ge vonden. een prijs voor moeten betalen", aldus de premier. Blair laat het niet alleen bij woorden. Volgens The Times wordt de bewaking van luchtha ven Heathtrow permanent uit gebreid met 250 gewapende po litiemensen, onder wie scherp schutters. Ook wordt extra geld vrijgemaakt voor gewapende patrouilles op andere vliegvel den. Tegelijkertijd zetten Scot land Yard en de veiligheidsdien sten steeds meer mensen in te gen de terrorismedreiging. Minister van binnenlandse za ken David Bunkett heeft deze week bevestigd dat er 'slapende' al-Qaedacellen in Groot-Brittan- nië zijn. Vorige week werd be kend dat ook de Franse inlich tingendiensten zich ernstig zor gen maken over islamitische ter reurgroepen. buiten Washington. „We zullen de schade die ons is aange daan niet vergeten en we zullen ons niet van de taak laten afbrengen die voor ons ligt. Geen vijand die onze veiligheid of ons volk bedreigt, ontsnapt aan de gedul dige gerechtigheid en de overweldigende macht van de Verenigde Staten", ver klaarde de president in een duidelijke vingerwijzing naar 11 september vorig jaar. Sinds 1926 herdenken de Verenigde Sfa- ten op 11 november hun in de Eerste Wereldoorlog gesneuvelde militairen. Wat begon als 'Armistice Day', naar de wapenstilstand van 11 november 1918 die een einde maakte aan WO I, veran derde na de Korea-oorlog in "Veterans Day', waarop alle gesneuvelde Ameri kaanse militairen en oud-strijders wor den geëerd. den haag/anp - Het Milosevic- proces voor het Joegoslavië-tri- bunaal in Den Haag is vanmor gen voor de vijfde keer onder- ebroken wegens ziekte van de verdachte. Deze keer is als reden voor het uitstel ook opgegeven dat de ex-president van Joego slavië te moe is om terecht te staan. Voorzittend rechter May maakte het nieuws met een ge tergde gelaatsuitdrukking be kend. Gisteren was Milosevic na meer dan een week afwezigheid we gens ziekte terug in de rechts zaal. Opnieuw laaide de strijd weer op hoe moet worden voor komen dat het proces eindeloos gaat duren. Milosevic verdedigt zichzelf, waardoor hij veel kan spreken in de rechtszaal, zoals tijdens kruisverhoren. Hij geniet er dan ook duidelijk van zoveel mogelijk aan het woord te zijn en bespeelt zijn publiek thuis in Belgrado. Aan de andere kant is de daar mee gepaard gaande werkdruk mede oorzaak voor de uitput tingsverschijnselen waar 'Slobo' onder lijdt. Het proces, waarvan van meet af aan duidelijk was dat het jaren zal duren, is verder in de knoop geraakt door de herhaaldelijke dagenlange on derbrekingen wegens ziekte van de verdachte. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte wil dan ook dat de rech ters 'met spoed ernstig overwe gen' de verdachte alsnog een advocaat toe te wijzen. Milose vic vindt dat 'volstrekt illegaal en absurd'. Als Milosevic een advo caat krijgt opgelegd, zal die in principe de kruisverhoren doen en het woord voeren namens de verdediging. Milosevic vindt daarom dat Del Ponte probeert hem het recht af te pakken om te spreken. De rechters hebben nog geen besluit genomen en houden de zaak in beraad. Zij hebben tot nu toe het beginsel hoog gehou den dat elke verdachte het recht heeft zichzelf te verdedigen. Del Ponte vindt dat het niet zo kan zijn dat zij niet al het bewijsma teriaal kan presenteren als ge volg van moeilijkheden die de verdachte zelfheeft veroorzaakt. brussel/gpd-anp - De Russische president Poetin en de Deense EU-voorzitter premier Rasmus sen hebben gisteren op de EU- Ruslandtop in Brussel na maan denlange onderhandelingen een akkoord gesloten over Kalinin- grad. Die enclave hoort bij Rusland, maar ligt ingeklemd tussen Po len en Litouwen. Na toetreding van die twee landen tot de EU in 2004 zou Kaliningrad een Rus sisch eiland worden binnen de Europese Unie, met tal van reis beperkingen voor de een mil joen inwoners die het moeder land willen bezoeken. De EU wilde voorkomen dat Russen zonder visum via de reis van en naar Kaliningrad het grondgebied van de unie zou den kunnen betreden. Het ak koord voorziet nu in de invoe ring van een zeer voordelig pas je in plaats van een speciaal vi sum, zoals de EU eigenlijk wil de. Als concessie van de unie komt er een studie naar de aan leg van een hogesnelheids- spoorlijn tussen Kaliningrad en de rest van Rusland in 2003. In een gemeenschappelijke ver klaring over terrorisme noemen Rusland en de EU de gijzeling in Moskou door Tsjetsjeense rebel len 'een laffe en criminele terro ristische daad', die 'door geen enkele zaak' te rechtvaardigen of te verdedigen valt. Poetin her haalde gisteren dat hij nooit en te nimmer bereid zal zijn om te praten of te onderhandelen met 'de zogenaamde vrijheidsstrij ders', die hij ziet als een deel van het internationale terrorisme. Rasmussen benadrukte echter dat Tsjetsjenië niet alleen als een terroristisch probleem mag worden gezien. door Ali Akbar Dareini karaj/ap - Masoumeh Soltanbalaqi incas seert de 4 eurocent van de passagiers die haar bus betreden, neemt plaats achter het stuur en begint aan haar route. In de meeste landen is het niets bijzonders, maar in het streng islamitische Iran valt Soltanbalaqi op. Ze is er de eerste en voor lopig enige vrouwelijke buschauffeur. De 56-jarige Iraanse is deze week aan het werk gegaan in Karaj, 40 kilometer ten westen van de hoofdstad Teheran. Haar aantreden roept gemengde gevoelens op in een land waar vrouwen lange tijd een bestaan in de schaduw hebben geleid. Ze doet dit werk om twee redenen: ener zijds om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen en anderzijds om in de conser vatieve islamitische republiek de rechten van de vrouw te promoten. „Vrouwen zijn niet alleen maar huismoeders. Ook zij kunnen piloot, chauffeur of technicus worden. Honderden mensen zien me die grote bus besturen. Dat richt de aan dacht op de rechten van vrouwen", zegt Soltanbalaqi. In september ging de eerste vrouwelijke taxidienst al van start in de stad Qom. Vorige maand begon een stoutmoedig Iraans bedrijf, Bana Industrial Group, met het geven van organiseren van mo torrijles aan vrouwen, voor het eerst sinds de revolutie van 1979. Het bedrijf zag een gat in de markt en geeft intussen gratis les aan de 25.000 vrouwen die zich sinds vorige week hebben aangemeld. Iran telt 36 miljoen vrouwen, een gigan tisch onontgonnen gebied dus voor het bedrijf. Wettelijk is motorrijden nooit verboden geweest voor vrouwen, maar de sociale drempel was te hoog en ook nu overheerst de controverse. „De pro- Soltanbalaqi achter het stuur van haar bus. Foto: Reuters/Morteza Nikoubazi feet Mohammed moedigde alle moslims aan om te leren paardrijden. In onze mo derne tijden is het paard een motorfiets, een auto en een vliegtuig geworden. Mo torrijden is dus volledig in overeenstem ming met de islam", zegt geestelijke Ah mad Hosseini. Maar de 55-jarige Najibeh Abazarpour denkt daar heel anders over, en zou het haar dochter nooit toestaan om lessen te nemen: „Ik zou haar straffen. Tegen woordig dragen onze meisjes al onthul lende kledij en make up. Hun haren ko men al onder de hoofddoeken uit als ze lopen, laat staan als ze op een motorfiets rijden." Sinds de hervormingsgezinde president Mohammad Khatami in 1997 aan de macht is gekomen, hebben Iraanse vrou wen mondjesmaat van meer maatschap pelijke vrijheid kunnen genieten Het is vrouwen aan de andere kant van de Per zische Golf, in Saudi-Arabië, niet toege staan om een voertuig te besturen, in Iran wel. Iraanse vrouwen hebben nog meer rechten die hun lotgenoten in Ara bische landen niet gegund zijn. Ze mo gen managersposten bekleden, zich kan didaat stellen bij verkiezingen en stem men. Eén van de vijf vice-presidenten onder Khatami is een vrouw. Toch hanteert de islamitische republiek nog steeds strenge sociale regels die in druisen tegen de politieke en maatschap pelijke hervormingen die Khatami met steun van jongeren en vrouwen wil door voeren. Zo is het voor vrouwen nog steeds verplicht om zich van top tot teen te bedekken en zich te onthouden van activiteiten die beschouwd kunnen wor den als 'on-islamitisch' In Iran nemen de manden in stadsbus sen plaats op de voorste banken terwijl de vrouwen achteraan gaan zitten. De scheiding der geslachten is bedoeld om te voldoen aan de islamitische wetten en fysiek contact tussen mannen en vrou wen te vermijden. Die regel geldt ook bij Masoumeh Soltanbalaqi. Maar in haar bus zitten vrouwen voorin zitten en de mannen achterin. Soltanbalaqi rijdt heen en weer tussen de universiteit van Karaj en een metrosta tion in de stad. Het merendeel van haar passagiers studeert. „Het was een door dacht besluit om haar te laten werken op een route waar de meeste mensen ge schoold zijn. Op andere routes zou ze misschien vernederd worden door som mige reizigers, en we willen absoluut dat ze slaagt in haar nieuwe baan", aldus een woordvoerder van het tas bedrijf. Terwijl velen de aanstemng van Soltan balaqi zien als een belangrijke door braak, vinden sommigen het vernede rend voor vrouwen. „Het besturen van een bus is een mannenzaak. Een vrou welijke chauffeur is helemaal niet bevor derlijk voor de rechten van de vrouw, maar is in de eerste plaats erg onterend. Het is vernederend om te zien dat een vrouw aan een auto sleutelt of een lekke band vervangtzegt Zeinab Mahmoudi, passagier enhuisvrouw. Studente Khadijeh Mohammadi daaren tegen zegt dat ze meer dan blij is om bij een vrouw op de bus te stappen: „Dit moedigt andere vrouwen aan om even eens hun rechten op te eisen." Volgens medestudent Ali Tahmasebi is Soltan- balaqi's nieuwe baan het gevolg van de ingrijpende maatschappelijke verande ringen die Iran sinds het aantreden van Khatami heeft ondergaan. „Vrouwen hebben tegenwoordig banen waar tien jaar geleden nog niemand aan durfde te denken", zegt hij onder goedkeurend ge- knik van zijn klasgenoten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7