FBI' dichtbij door rapport 4,2%. BINNENLAND 1 FNV wil pas echt zaken doen met nieuw kabinet IIIMI'I'IWI^ ING Ai) BANK «r bik 'Debriefing' was voorbestemd als doofpot 'NcdcrlciJlcisC SREBRENICA Bunschoten onderzoekt berichtgeving cokegebruik De Vries wil vierde plek PvdA 'In het westen geen portier zonder vesf Run op kogelvrije kleding na schietincident 'Honing gevaarlijk voor baby's' -i; Twin: sparen en beleggen op één rekening. lien in fonds lopen op' ~im - De tekorten in het ds dreigen op te lo- »en nota van de Socia- feringsbank (SVB) aan [etaris Rutte (sociale jkt dat het fonds eind 3 miljard euro in de i. Dit tekort kan in 2003 jot 2,3 miljard euro. dseert het kabinet de spremie te verhogen icent over de eerste ngschijven tot het „.aximum van 18,25 pmdat daarmee het tordt gedicht, zou ook jid 1,5 miljard euro uit ine middelen moeten i Volgens een woord- tomen de AOW-uitke- lt in gevaar. Jiiteitenfonds ndonesiëreis - De Calamiteiten- heeft gisteren het lisadvies voor Indo- irlengd. Dat bete- dgers vanaf 14 no- tr met dekking van naar het len reizen. De com- le het negatieve ad- jde aanslag op een op Bali. dinsdag 12 november 2002 door Hans Leber en Lianne Sleufjes den haag - De eerste dag van de parlementaire enquête naar de dramatisch verlopen VN-missie van Nederlandse militairen naar Srebrenica maakte één ding dui delijk: de defensie-organisatie, politiek, militair en ambtelijk, deed er alles aan om het eigen imago te redden. Er werd ge- roek kreeg ogelbrieven i - Voormalig minister fan economische i tegenstelling tot terie van binnen- eerder naar bui- ch kogelbrieven n. Dat liet het ministe- in weten. Ondanks het jivan een reële drei- iHeinsbroek, trof mi- hkes al eerder aanvul- Jrzieningen. Deze bovenop de gewone jsmaatregelen die gel- alle ministers. De ex- ègelen zijn beëindigd insbroek ontslag nam. i :oeker in jodgestoken al,|« - Een asielzoeker is ikad in het asielzoekers- it iin Den Helder door ir hiit die stad neergesto- ie jan werd met een mes dejtstreek geraakt en tijd later aan zijn De vermoedelij- gevlucht. De twee t padden om onbeken- 3 jaar geëist en verkrachter ieD *rs# - Een 34-jarige Rot- le pi zou vorig jaar ten 1 teven tippelaarsters letprkracht. „Misschien Of, zei officier van justi- 4-|i die gisteren negen tegen de man eiste, ontkende echter gewelddadige ver- te maken te heb eS vrouwen deden vorig dojfte van verkrachting, door dezelfde le t rechtbank doet uit leeft dertien dagen. Jming flat ■is.ns brand den ijssel - De heeft vanochtend iouw in Capelle aan ([gedeeltelijk ontruimd met een grote appartement is vol- irand. De brand brak enP uur uit in een appar- een van de onderste een veertien verdie Ilende flat. De brand- /idweerde uit voorzorg ;efifnsen uit omliggende dol Bij de brand is nie- ittaVond geraakt, tel "gekraakt mP hoofdagent Ëen dertigjarige nt uit het korps Lim- I heeft vorig jaar de politiebureau in taakt. De man werkte p dat bureau. Hij Jet alleen geld en tele- ar ook een in beslag Irevolver buit. De inmiddels niet meer lis en in België woont, lenkort terecht. 'era hroek naar r', xtc in auto 'i. Wit - De Universiteit ve tt laat automobilisten n dten slikken voor een ns 4c naar de effecten van (die in xtc zit) op ils 'tiigheid. In totaal krij gen proefpersonen 0-jjj21 en 40 jaar een xtc- 'iMkt. Na het innemen sre/pg gaan zij onder be- een rij-instruc- opomtestste lij%rbij wordt onder dreigd met carrièreproblemen om te voorkomen dat militairen publiek maakten wat er écht ge beurd was tijdens de val van de enclave. Het was de toenmalig luitenant Van Duijn die gisteren tijdens zijn verhoor meldde dat hij tij dens de val een stapel paspoor ten van moslimmannen in het struikgewas bij een huis vond. Hem werd op dat moment dui delijk dat de Bosnische Serviërs de moslimmannen niet scheid den om oorlogsmisdadigers on der hen te zoeken.Als hun identiteit niet belangrijk was, hoe konden ze dan weten wie een oorlogsmisdadiger was?" Van Duijn vertelde het, terug in Nederland, tijdens de 'debrie fing' waarbij de militairen kwijt konden wat zij hadden gezien en meegemaakt. De militaire top vermeldde Van Duijns verhaal niet in de samen vatting van de debriefing, de po litieke leiding kwam dus niet te weten wat er precies in Srebre nica had plaatsgevonden. Dat gebeurde pas toen Van Duijn ooit een voorgesprek met de af deling voorlichting van het mi nisterie van defensie had. De voorlichter had Van Duijn bena derd met de vraag of hij aan een televisie-uitzending wilde mee doen. Toen de stapel paspoorten ter sprake kwam, veranderde de parlementaire enquête voorlichter van koers. Het was een nieuw geluid en dat kon be ter niet op de televisie. „Dat was niet goed voor het bataljon, niet goed voor de landmacht en niet goed voor de minister, zeiden ze me", aldus Van Duijn. Korte tijd later kreeg hij een af spraak met general Van der Wind, de man die de 'debrie fing' had uitgevoerd. Ook Van der Wind raadde de luitenant aan dat hij beter zijn kiezen op elkaar kon houden: „Hij zei te gen me dat ik immers ook ver der wilde in het defensiebe drijf." Een later onderzoek door staats man Van Kemenade naar het 'dossier Srebrenica' moest uit wijzen dat er geen sprake was van een doofpotcultuur op de fensie. Dat rapport is eerder dit jaar met de grond gelijk gemaakt door het Niod in een geschied kundig onderzoek naar 'Srebre nica'. Van Kemenade concludeerde ten onrechte dat van een doof pot geen sprake was. Gisteren kwam, na het Niod-rapport, op nieuw het beeld van een forse doofpot bovendrijven. En niet alleen het verhoor van Van Duijn gaf er aanleiding toe. Ook de Dutchbat-luitenant Rut ten - de maker van het beroem de fotorolletje dat bewijzen van oorlogsmisdaden bevatte maar in een defensielaboratorium werd verprutst - merkte dat zijn verhaal niet graag gehoord werd. Rutten had bij een huis nabij de basis van Dutchbat ne gen geëxecuteerde moslims zien liggen. Binnen was een moslim door Bosnische Serviërs zodanig aan een trapleuning vastgebon den dat zijn voeten boven de grond bungelden. En in een zaaltje boven zag Rutten tiental len mannen, vaak veel te jong of veel te oud voor oorlogsmisda den, die angstig voor zich uit ke ken. „Ik heb daar gemerkt dat je de dood daadwerkelijk kunt rui ken." Hij meldde het aan zijn meerderen. Hij vertelde het zelfs persoonlijk aan de landmacht baas Couzy, een gesprek waar hij in Zagreb doelbewust om vroeg: „Couzy moest het we ten." Maar Couzy vertelde later die dag tegen de pers, ook op de tv, dat er geen aanwijzingen waren voor genocide door de Serviërs. De generaal sprak tegen de me dia dus niet over de oorlogsmis daden waar Rutten hem van op de hoogte bracht. Het simpel doodschieten zonder proces van burgers, maar ook van militai ren in gevangenschap, is echter volgens alle conventies daarom trent verboden. Ook Couzy kent ze. Rutten zag zijn verhaal evenmin terug in het latere debriefings- rapport dat verscheen op basis van alle gesprekken met Dutch- batters. Het heeft hem zeer te leurgesteld. „Dit mag niet en kan niet in een democratie." De bevlogen Rutten had nog een opmerkelijke ervaring. Tij dens het onderzoek naar de te loorgang van zijn fotorolletje, meldden zijn ondervragers van de marechaussee hem dat in middels zelfs de minister van defensie (Voorhoeve, red.) zijn verklaring op de voet volgde. „Een van mijn ondervragers liep om de zoveel tijd even weg om generaal Fabius van de mare chaussee van het getuigenver hoor op de hoogte te brengen. Daar zat volgens hem dus ook de minister bij." Voorhoeves aanwezigheid is nieuw. Als het waar is, zou het kunnen betekenen dat Voorhoe ve de Kamer voorloog dat hij veel details van wat zich in Sre brenica had afgespeeld, niet kende. De komende weken zal het de- briefingsrapport een grote rol spelen in de enquête, naast de politieke verantwoordelijkheid voor het wegsturen van Dutch bat op een kansloze missie. den haag/gpd - Een onderzoek naar het nut van de bovenregio nale kernteams van de recherche heeft de komst van een nationale recherchedienst (een 'Nederland se FBI') dichterbij gebracht. Vol gens de ministers Donner van justitie en Remkes van binnen landse zaken laten de feilen die het onderzoek bij de kernteams aan het licht heeft gebracht, zien dat een nationale recherche noodzakelijk is. De ministers schrijven dit van daag in een brief aan de Tweede Kamer. Zij hebben vandaag ook het ondereoeksrapport - 'De voorhoede van de opsporing', opgesteld door de Nationale Po litie Academie - naar de Kamer gestuurd. De zeven bovenregionale kern teams, opgericht begin jaren '90, vormen de elite van de politie. Ze moeten het recherchewerk boven het regionale niveau uit tillen, een waardige tegenstan der van de georganiseerde zwa re criminaliteit vormen en die zware criminaliteit goed in kaart brengen. Elk van de kernteams heeft daarbij zijn eigen specia lisme. Tot de IRT-affaire heetten de kernteams interregionale re chercheteams; de naam werd veranderd nadat die door de af faire bezoedeld was geraakt. Volgens het onderzoek hebben de kernteams (met samen 600 rechercheurs) hun meerwaarde bewezen. Er is meer inzicht ver kregen in de zware misdaad, waardoor zaken beter te plaat sen en aan elkaar te koppelen zijn. Maar er zijn ook grote tekortko mingen. Op nationaal niveau schiet de informatie over grote misdaadbendes in Nederland tekort door de verbrokkeling over zeven teams, die sterk op zichzelf gericht zijn en te weinig aan uitwisseling doen. Soms zijn twee kernteams met hetzelfde onderzoek bezig zonder dat van elkaar te weten. Verder deugt de aansturing van de teams door het openbaar mi nisterie niet die verloopt vaak 'complex, traag en in veel geval len niet helder', aldus het rap port. De landelijke top van het OM - het college van procureurs-ge neraal - heeft te weinig actuele kennis over de georganiseerde criminaliteit in huis om de teams te kunnen leiden. De onderzoekers schrijven niet dat er een 'Nederlandse FBI' moet komen, want dat behoor de niet tot hun opdracht. Maar hun bevindingen wijzen wel in die richting. De beide politiemi nisters grijpen dat dankbaar aan. In het strategisch akkoord van dit kabinet was al gepleit voor een nationale recherche. Ook het college van procureurs generaal ziet in het rapport de noodzaak van zo'n landelijke re cherche bevestigd. Die moet in de visie van de pg's worden on dergebracht bij het Korps Lan delijke Politiediensten en aange stuurd door het landelijk parket van het OM. De verhoren in de parlementaire enquête over de val van Srebrenica zijn gisteren begonnen. Boven majoor Franken, onder luitenant Rutten.Foto's: ANP en GPD door Wilfred Simons leiden - Kandidaat-lijsttrekker Jouke de Vries van de PvdA eist de vierde plaats op in de soci aal-democratische Tweede Ka merfractie. In principe wil hij nog steeds lijsttrekker worden, maar als hij de andere kandi daat-fractieleiders Wouter Bos, Klaas de Vries en Jeitje van Nieuwenhoven voor moet laten gaan, vindt hij zo'n hoge plaats toch 'logisch'. „Zeker in een in stabiele politieke periode." De Vries heeft de afgelbpen twee weken campagne gevoerd voor zichzelf. Tot nu toe vindt hij de kandidaatsstellingsprocedure niet erg democratisch. „De drie kandidaten Bos, De Vries en Van Nieuwenhoven ko men met een politiek manifest èn ondertekenen dat alledrie! Er is tussen hen geen enkel inhou delijk verschil, er kan slechts op uiterlijkheden worden gekozen. Dan heb je geen werkelijke keu ze." De Vries ergert zich er ook aan dat de PvdA op zaterdag 16 no vember tegelijk een politiek lei der, een programma en een kandidatenlijst kiest. Dat ge tuigt, naar.zijn idee, niet van in zicht en modem politiek leider schap. „Zou het niet veel beter zijn eerst een politiek leider aan te wijzen die daarna in discussie met het partijcongres invloed heeft op de inhoud van het pro gram en de kandidatenlijst?" Tot nu toe heeft zijn pleidooi voor partijvemieuwing echter geen weerklank gevonden in de PvdA. door Henk van Gelder Nijmegen - Het dodelijke schiet incident in de Nijmeegse disco theek The Matrixx heeft geleid tot een run op kogelvrije vesten. De belangstelling komt vooral uit de horeca van buiten de Randstad. Dat stellen de verkopers van ko gelvrije vesten waarvan er in Ne derland een stuk of vijf zijn. Zij zijn verbaasd dat de slachtoffers in Nijmegen zich zonder vest aan de deur waagden. Volgens de leveranciers zijn in het wes ten van het land portiers zonder vest even uitzonderlijk als disco theken zonder detectiepoortjes. De belangstelling komt dan ook vooral van uitgaansgelegenhe den 'uit de provincie', zo be merken AVB Security Equip ment in Katwijk aan Zee en AWDV in Rotterdam, dat The Matrixx tot zijn klantenkring re kent. Het Groningse BodySafe en ICPS uit IJmuiden constate ren eveneens een toenemende vraag. De interesse verbaast AWDV. „In Rotterdam, Amsterdam en Den Haag werken portiers zon der uitzondering met kogelvrije vesten. Drie weken geleden wer den er in Rotterdam drie por tiers neergestoken. Er was geen enkele extra vraag. Noppes. Sinds de Matrixx krijg ik vragen uit heel Nederland." Cees Thijssen van het Katwijkse AVB zegt een drukke week te hebben gehad. „Twintig vesten hebben we verkocht, ook aan Nijmeegse zaken. Doorgaans zijn het er gemiddeld minder dan tien per week." Tal van ho- reca-ondernemers uit Noord en Oost-Nederland informeer den naar prijzen. Een kogelvrij vest kost 500 tot 650 euro per stuk. De opmars van kogelvrije vesten onder Randstedelijke portiers is volgens Thijssen begonnen na de schietpartij in een Gorin- chemse discotheek in 1999, waarbij twee meisjes dwars door de voordeur heen werden dood geschoten. Het portiersvak is steeds gevaarlijker geworden, meent Thijssen. „Vroeger dwong een portier respect af. Als je eruit werd gegooid kreeg je nog een klap mee. Nu zoeken bezoekers ruzie met de portier." bunschoten/gpd - Het gemeen tebestuur van Bunschoten heeft een mediadeskundige in de arm genomen naar aanleiding van krantenpublicaties over Bun- schotense werkgevers in de vis- branche die cocaïne zouden verstrekken aan jeugdige werk nemers. Die deskundige gaat onderzoeken of de wijze waarop enkele dagbladen, waaronder deze krant, afgelopen vrijdag over het vermeende uitdelen van coke hebben bericht recht matig en zorgvuldig is geweest. Dat meldde burgemeester Groen van Bunschoten gisteren tijdens een gemeenteraadsver gadering. Wat Groen betreft is de zaak duidelijk. In de krantenberich ten van vrijdag staat dat de bur gemeester het uitdelen van 'een snuifje coke van de baas' heeft bevestigd. Dat is volgens hem echter pertinent onjuist. „Ik ben sprekend opgevoerd, terwijl ik nooit contact heb gehad met de betreffende journalist. Mijn voorlichter heeft wel commen taar gegeven, maar die is niet goed geciteerd. Hij voelt zich onheus behandeld." Burge meester Groen erkende gister avond dat er geruchten over door visboeren verstrekte drugs de ronde doen. „Die kan ik be vestigen nog ontkennen. Maar de Bunschotense gemeenschap en de visbranche zijn nu in een negatief daglicht gesteld en om dat er geen feiten bekend zijn, kunnen we ons niet verweren." De hoofdredactie van deze krant staat nog steeds achter het ver haal. emmen/gpd - Een twee maanden oude baby uit Drenthe is dit voor jaar overleden aan een zeldzame vorm van botulisme. Het meisje heeft de besmetting waarschijnlijk opgelopen door het eten van ho ning, zo is nu bekendgemaakt. „Het is gevaarlijk om kinderen tot 1 jaar honing te geven", reageert arts infectieziektenbestrijding Ties- sen van de GGD Drenthe. „Het product kan besmet zijn met sporen van de bacterie die infantiel botulisme veroorzaakt." Die ziekte ver oorzaakt spierzwakte en verlamming. (advertentie) ictievermogen ge- onderzoek gebeurt it van de Europese Aan het onderzoek leen automobilisten die al eens vaker xtc 'ruikt. Twin S|><ircn Sparen en beleggen op één rekening. Het kan, met Twin*. Sparen met Twin levert nu 4,2% rente op! En wanneer u nu of in de toekomst wilt beleggen, kan dit ook. U switcht eenvoudig en kosteloos tussen het spaar- en beleggingsdeel. Twin biedt u dus de zekerheid van sparen en de kans op het rendement van beleggen! De waarde van beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voorde toekomst. Rcntewijzigingen voorbehouden. Voor Twin* is een financiële bijsluiter opgesteld met informatie over het product, de kosten en de risico's. Vraag erom en lees hem voordat u het product koopt Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl on&ftteel van JNQ Ai> door Sylvia Marmelstein en Alex Bogers den haag - De FNV neemt de gok: de grootste vakcentrale van het land waagt het erop dat er na de verkiezingen een linkser kabinet komt. Of in ieder geval een kabinet waar de vakbeweging betere af spraken mee kan maken over onder ande re loonmatiging, WAO en spaarloon. Om dat voor elkaar te krijgen gaat de FNV zelfs proberen leden en dus kiezers te beïnvloe den in hun stemgedrag. De FNV-bónden hebben gisteren eens gezind 'nee' gezegd tegen het voorstel van het kabinet om een meerjarenplan te maken om het slechte economische tij te keren. De FNV vindt dat arbeidsonge schikten in dat plan asociaal worden be handeld. Zo wil het kabinet dat de WAO- uitkering afhankelijk wordt van het inko men van de partner. En de vakbeweging moet beloven jarenlang een looneis te stellen op of zelfs onder de inflatie. Wèl willen de aangesloten vakbonden onder voorwaarden 'ja' zeggen tegen het zogenoemde noodplan dat demissionair minister De Geus hen dit weekeinde heeft aangeboden. Daarin maken sociale partners en kabinet afspraken die alleen gelden voor het jaar 2003. Volgens dat plan belooft de vakbeweging een looneis te stellen onder de inflatie (die wordt ge schat op 2,5 procent). In ruil daarvoor mogen ze (een versoberde vorm) van de spaarloonregeling houden en maakt het Lodewijk de Waal. Foto: ANP/Robbert Slagman kabinet 80 miljoen euro vrij om gesubsi dieerde banen om te zetten in regulier werk. Over het heikele onderwerp WAO wordt in dat noodplan met geen woord gerept. Sociale partners moeten daarover dan opnieuw gaan onderhandelen met het nieuwe kabinet dat na de verkiezingen van 22 januari aantreedt. De vakbeweging loopt daarmee een groot risico. Samen met de werkgevers hadden de vakcentrales een advies opge steld voor een nieuwe WAO. Het huidige kabinet neemt onder druk van het CDA dat plan bijna helemaal over. Als het aan de WD had gelegen was het voorstel echter in de prullenmand beland. Wordt de WD na de verkiezingen dus nog gro ter, dan dreigt het volledige plan te sneu velen. Blijkbaar voelt de werknemersorganisatie zich sterk genoeg om de strijd met de po litiek aan te gaan. „Vóór de verkiezingen kunnen we de politieke partijen probe ren te beïnvloeden. Als er dan toch een kabinet komt dat de WAO flink wil ver slechteren, gaan we actie voeren", zegt De Waal. Liever heeft de FNV dat acties voorko men worden. En daarvoor gaan de bon den proberen om het stemgedrag van hun leden te beïnvloeden. Plannen wor den inmiddels gemaakt om een sociaal- economische kieswijzer te maken. Daar in kunnen kiezers aangeven hoe ze den ken over onderwerpen als spaarloon, ge subsidieerde banen en WAO. Vervolgens kunnen ze zien welke politieke partij het beste bij hun meningen past. De FNV gokt er misschien ook een beetje op dat Nederlanders geschrokken zijn van de laatste verkieziMsuitslag. „De kie zer stemde vooral over «gratie en veilig heid en keek nauwelijks naar de sociaal- economische onderwerpen", zei FNV voorzitter De Waal na de vorige verkie zingsuitslag. De Waal hoopt nu blijkbaar dat de dreigende afschaffing van het spaarloon, versobering van de pensioe nen en WAO en het afschaffen van ge subsidieerde banen hen aanzet tot het stemmen op een andere partij. Mocht dat allemaal niet lukken dan heeft de vakbeweging nog één wapen; CAO- overleg. Tijdens de CAO-onderhandelin- gen kunnen de bonden proberen terug te eisen wat de politiek de werknemers ont futselt. Daar hebben de bonden inmid dels ruime ervaring mee. Zo heeft de po litiek jaren geleden een wet gemaakt die regelt dat werknemers tijdens hun eerste ziektejaar nog maar 70 procent van him loon uitbetaald hoeven krijgen. In de praktijk komt er van die wet niks terecht. In bijna alle CAO's hebben de bonden het voor elkaar gekregen dat het loon wordt aangevuld tot honderd procent.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3