KUNST CULTUUR Faillissement van RO lijkt afgewend De beste kunst uit het Groene Hart De dans om de kijkertjes: Harry Potter of Pietje Bell Leids bureau winn van architectuurpi 'J 'Romeo en Julia moet won gespeeld door jonge actem Verhalenbundel schrijverscollectief Graffiti gevraagd in Noordwijk Crossing Border terug in Den Haag Extra concert Van Morrison Pier vol kunst en cultuur Poppodia als swingende statussymbolen Ji dinsdag 12 NOVEMI it alphen aan den rijn - Het Al- phense schrijverscollectief Un dercover presenteert vrijdag avond in boekhandel Haasbeek zijn eerste verhalenbundel. De eerste twee exemplaren worden om 20.30 uur overhandigd aan Marianne Meester, de illustra tor van het boek, en aan schrijf- docente Monique Rijven. De bundel telt 49 verhalen van ze ven Alphense schrijvers. noordwijk - Jeugdige graffiti spuiters uit Noordwijk worden uitgedaagd plannen in te die nen om de schuttingen om de bouwput aan het Palaceplein op te fleuren. Het plaatselijke jeugd- en jongerenwerk heeft een wedstrijd uitgeschreven, ïot en met 18 december kun- hen voorstellen worden inge diend. Meer informatie is ver krijgbaar via tel. 071-3625766. den haag - Het muziek- en lite ratuurfestival Crossing Border keert volgend jaar terug naar Den Haag. Het ontstond tien jaar geleden als krakersfestival in Den Haag. Later koos het evenement domicilie op en rond het Spui en ook in het Congrescentrum. Door tegen werking van de gemeente en onmin over de subsidie koos het festival enkele jaren geleden voor Amsterdam. Daar vond af gelopen weekeinde de laatste editie plaats. utrecht - Van Morrison geeft vrijdag 27 december een extra concert in Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. De reden is dat de twee concerten die de Ierse zanger komend weekein de in het Amsterdamse theater Carré geeft zeer snel waren uit verkocht. De voorverkoop voor het derde concert begint zater- Rotterdam - De Rotterdamse Wilhelminapier wordt als de nieuwste plannen doorgaan een pier voor kunst en cultuur. Het streven is dat alle Rotter dammers er vanaf juni 2004 iets van hun gading kunnen vinden, 24 uur per dag, zeven dagen per week. Een nieuw theater staat er al en behalve voor cursussen muziek of fotografie, zouden Rotterdammers er ook terecht kunnen bij een fotoarchief waar vier miljoen foto's worden be waard, of voor de restauratie van oude, beschadigde foto's. Amsterdam - Wordt het Harry Potter, Pietje Bell of Piratenpla- neet? Met deze prangende vraag worstelen dezer dagen waar schijnlijk heel wat jeugdige bio scoopbezoekers (en hun ou ders). In aanloop naar de feestdagen staan de komende weken tradi tioneel de premières van de be langrijkste jeugdfilms van het jaar op het programma. "Pietje Bell' van Maria Peters bijt met zijn première op 15 novem ber het spits af en is daarna op 122 plaatsen te zien. De premiè re van 'Harry Potter en de Ge heime Kamer' is op 20 novem ber in vier steden, een dag later gaat de film 'uit' in 245 Neder landstalige en Engelstalige ko pieën. Disney's 'Piratenplaneet' verschijnt op 8 december (80 tot 100 kopieën). Dat de laatste weken van het Daniel Radcliffe (links) als Harry Potter. Foto: Reuters jaar lucratief zijn voor de ma kers van jeugdfilms blijkt uit de cijfers. Vorig jaar ging de helft den haag - Het dreigende faillis sement van het Residentie Orkest (RO) in Den Haag lijkt afgewend. De gemeente Den Haag en het rijk gaan deze week nog met el kaar praten over een oplossing van de grote financiële proble men waarmee het muziekgezel schap kampt. Dat is de uitkomst van een crisisoverleg gisteren tussen het rijk en de directie van het RO. Volgens interim-manager P. van Klink van het orkest verliep het overleg in „een constructieve sfeer". Het Residentie Orkest kampt met een schuld van 320.000 euro en een structureel begrotingstekort van 450.000 euro. Het rijk, dat dit jaar zijn bijdrage aan het gezelschap al met ruim 180.000 euro verhoog de tot bijna 3,2 miljoen euro, dreigde de uitbetaling van voor schotten stop te zetten als er niet snel duidelijkheid komt over de financiële en organisa torische toekomst van het or kest Als er op korte termijn geen geld komt, zou het orkest volgende maand al niet meer aan zijn betalingsverplichtingen kunnen voldoen. Met name het begrotingstekort geldt als een groot probleem. Het orkest heeft met veel kunst van de bijna twee miljoen bio scoopbezoekers in de laatste twee weken van december naar een van de drie toen draaiende rolprenten 'Harry Potter', 'Minoes' en 'Atlantis'. De films trokken in die periode respectie velijk 650.000, 310.000 en 41.000 kijkers. In 2000 bleef het percentage bij gebrek aan een grote klapper steken op 41 procent (van 1,4 miljoen bezoekers). In 1999 scoorden de drie jeugdfilms 'Kruimeltje', 'Tarzan' en 'De IJzeren Reus' echter 53 procent van het totale bioscoopbezoek van 1,7 miljoen mensen in veer tien dagen. „December is de beste maand van het jaar voor films", zegt een woordvoerster van distribu teur Buena Vista van de anima tiefilm 'Piratenplaneet'. Disney komt elk jaar met een tekenfilm Ouinten Schram als Pietje Bell. Foto: GPD voor de kerst. „Het is met de kerstvakantie vooral voor gezin nen een goede periode. We wis ten dat ook 'Harry Potter' gaat draaien, maar er is toch bewust voor deze periode gekozen." De woordvoerster waagt zich niet aan een voorspelling over het aantal bezoekers. Regisseuse Maria Peters van 'Pietje Bell' was ook verantwoor delijk voor de klapper 'Kruimel tje' die in 1999/2000 bij elkaar 1,3 miljoen mensen trok. „Als we daar nu eenderde van halen, zouden we al heel blij zijn", al dus de woordvoerster van MVSP. „'Kruimeltje' had des tijds vrijwel geen concurrentie en daarbij was het geen strenge winter." De distributeur van 'Harry Pot ter en de Geheime Kamer', War ner Bros, hoopt dat er net zoveel mensen komen als naar de eer ste film van Harry Potter, waar in totaal ruim twee miljoen mensen naar keken. Na crisisoverleg over toekomst orkest Met ontwerp supermarkt Leeuwa leiden - WKH Architecten uit Leiden heeft de Vredeman de Vries Prijs voor Architectuur 2002 gewonnen. Het bureau krijgt de onderscheiding voor het ontwerp van een parkeer garage annex supermarkt in Leeuwarden. Een landelijke vakjury koos het winnende ontwerp uit een lijst van twin tig in Friesland gerealiseerde bouwwerken. Volgens de jury wordt het ge bouw 'rimpelloos opgenomen in de stedelijke context'. Ook prijzen de juryleden de ma nier waarop kunst is geïnte greerd in het ontwerp. Zo is boven de ingang van keergarage een Friese gel aangebracht en permarkt 'versierd' zeefdrukte gevelpane een grafisch ontwerj Leidse kunstenaar Jj geld. WKH Architecten is 2001 ontstaan uit de twee Leidse bureaus: tenburaeu Verheijf ren|de Haan en Kna chitecten. Dat eerste was onder meer verf '1 delijk voor het ontv1 het Leidse natuurim museum Naturalis. en vliegwerk een structurele be zuiniging doorgevoerd voor een bedrag van 225.000 euro. Die besparing is gerealiseerd door het schrappen van allerlei rand- activiteiten, een kleiner aantal optredens en het instellen van een vacaturestop in de zomer. Normaal gesproken zou het or kest de beschikking moeten hebben over 107 muzikanten, op het moment zijn dat er hon derd. Op termijn daalt dat aan tal naar 97. Volgens Van Klink lag de ge meente tot gisteren dwars bij het beschikbaar stellen van de andere benodigde 225.000 euro. De gemeente heeft een andere lezing en stelt dat het RO tot nog toe niet volledig inzage heeft ge geven in de cijfers en de onder liggende contracten. Van Klink heeft er alle vertrou wen in dat het rijk en de ge meente Den Haag tijdens hun overleg een oplossing vinden voor het financiële probleem. „Het rijk heeft ons een waar schuwing willen geven door te dreigen met het stopzetten van de subsidiestroom. Wij hebben dat goed begrepen", aldus Van Klink. „Nu moeten we werken aan een structureel gezonde fi nanciële situatie bij het Residen tie Orkest" breda - Overal in Nederland verrijzen nieuwe poppodia. Ze zijn vaak in de jaren zeventig en tachtig begonnen in oude scholen en fabriekshallen. Deze gebouwen voldoen niet meer aan de eisen van nu. De overheid, de bands en het publiek willen goede akoestiek, voldoende nooduitgangen en geluidsisolatie. En het moet er mooi uitzien, zoals het net geopende Mezz in Breda. Wie het nieuwe stadhuis in Alphen aan den Rijn kent, ziet de overeenkomsten met Mezz. Dat is geen toeval, want de glooiende gebouwen zijn allebei ontworpen door architect Erick van Egeraat. In het Alphense ontwerp overheerst het glas. De buitenkant van poptempel Mezz bestaat uit 1200 vierkante meter ro< Het heeft inmiddels bijnamen gekregen als pinda, reuze-amoebe en schelp. een concertzaal voor 650 muziekliefhebbers en een café voor 150 mensen. Heil doeling dat er jaarlijks tweehonderd concerten worden gegeven. ||(j In popkringen wordt eraan getwijfeld of Mezz zich staande kan houden tussef te andere podia in de nabijheid: 013 in Tilburg en De Effenaar in Eindhoven. Foto: ANP/Robin Utrecht beeldende kunst recensie Theo de With Expositie 'Kunst langs Rijn en Gouwe'. Te zien: t/m 17/11 in Centrum Beeldende Kunst, Alphen aan den Rijn, t/m 31/12 in Stadsmuseum, Woerden en t/m 12/1 in museum Catharina Gasthuis, Gouda. Bëeldende kunst wordt niet al leen in een stedelijk klimaat ge maakt. Ook op het platteland wonen en werken kunstenaars die iets te vertellen hebben. Dat bewijst het drieluik 'Kunst langs Rijn en Gouwe' dat op drie plaatsen een overzicht biedt van de kunst die in het Groene Hart wordt vervaardigd. In het Goudse museum Catha rina Gasthuis ging afgelopen weekeinde de derde van de drie tentoonstellingen open. Het is de grande finale van dit kunst project. Er is werk te zien van alle kunstenaars die goed ge noeg werden bevonden om tot 'het beste uit het Groene Hart' te worden gerekend. In het Stadsmuseum Woerden is slechts klein, intiem werk te be zichtigen. Het Alphense CBK toont werk van drie kunste naars die gebruik maken van nieuwe media. Nee, wie een goed beeld wil krijgen van de kunst die wordt gemaakt langs de oevers van de twee genoemde rivieren moet de reis naar Gouda onderne men. Het Catharina Gasthuis heeft drie zalen ingeruimd voor de hedendaagse kunst uit het Groene Hart. Bij de ingang lig gen twee kleurige koeien van de Bodegraafse keramiste Jackie öouw de bezoeker op te wach ten. Het is meer een gimmick, maar zegt wel iets over de in spiratiebron voor veel van de Gerard Huysman heeft zijn 'Winterlandschap In Nieuwkoop' fotorealistisch geschilderd. Publiciteitsfoto kunstenaars: het landschap met grazige weiden, kaarsrechte slo ten, karakteristieke kerkdorpjes én koeien. De Alphense kunstenaar Gerard Huysman heeft bijvoorbeeld een winterlandschap van de Nieuwkoopse Plassen geschil derd en een duinlandschap met hotel bij Noordwijk. Van een af stand lijken de doeken foto's. Zo realistisch zijn ze geschil derd. Schijn bedriegt, want Huysman zet het landschap naar zijn hand. Hij 'compo neert' zijn doeken door veel fo to's te maken en fragmenten daaruit bij elkaar te voegen op een schilderij. In zijn genre is Huysman een absolute mees ter. Collega's van hem springen vrijer om met het landschap. Ido Vunderink reduceert vanuit zijn atelier in de Meije (bij Nieuwkoop) zijn omgeving tot bijna abstracte doeken waarin nog net iets herkenbaar is. De Amerikaanse schilderes Jeanne Johns, die al vele jaren in het plassendorp Noorden woont, doet het op impressionistische wijze. Haar 'Herfst in mijn tuin' is een kleurenexplosie die past in de traditie van Renoir en Mo net. Gerrit Neven uit Schoon hoven doet het weer anders. Zijn aquarellen van bijvoor beeld de uiterwaarden van de Lek tonen vooral veel lucht. Het land eronder is plat en dat wordt nog eens benadrukt door Nevens lijnenspel. Het landschap is echter niet de enige inspiratiebron. Andere culturen duiken ook bij diverse kunstenaars op. Dat is niet zo vreemd. Ze komen van overal. Jeanne Johns laat haar roots thuis, maar Krikor Momdjian en Josiah Onemu doen dat niet. De in Alphen woonachtige Momdjian maakt de cultuur uit zijn vaderland Armenië zicht baar. Hij doet dat in zowel Al phen als Gouda met een moei lijk te begrijpen combinatie van fotografie, schilderkunst, video en gehandwerkte kleedjes. „Geen kunst om boven de bank te hangen", zei kunsthistoricus Loek Tilanus, verbonden aan de Universiteit Leiden, terecht bij de opening in het Alphense CBK. De uit Afrika afkomstige Josiah Onemu brengt een indrukwek kende combinatie van noord en zuid. Centraal op de expositie in Gouda staat een soort graf monument voor zijn moeder. „Mijn moeder stierf voor mij en jouw moeder stierf voor jou", luidt zijn toelichting. Het geeft het kunstwerk een universele betekenis. De installatie was eerder te zien in het Afrika Mu seum bij Nijmegen. Zijn inspi ratie heeft hij overduidelijk uit Afrika gehaald, maar bij de uit voering maakt hij gebruik van westerse materialen. De enige geselecteerde kunste naar die niet op deze finale te zien is, is videokunstenaar Eddy Seesing. Hij heeft een conflict met de directie van het Cathari na Gasthuis over het ontbreken van een financiële vergoeding. Dat is jammer, want Seesing is een kunstenaar die zich in een interessante richting ontwik kelt. Gelukkig wordt zijn werk wel in het Alphense CBK ge toond. Zijn lichtsculptuur 'Ope ra sopranen' is alleen vrijdag 15 november om 20.00 uur in wer king te zien. Seesing filmde zes beroemde zangeressen en draait die beelden vertraagd af, waardoor opvalt dat de mimiek van de sopranen Tos staat' van de muziek. Het heeft geen moer met het Groene Hart te maken, maar het is wel intrigerende kunst. Wim Berings bewerkt klassieker voor studenteij door Marleen Duijf leiden - De verboden liefde tussen Romeo en Julia moet worden gespeeld door jonge acteurs. Die mening is Wim Be rings, regisseur van toneel groep De Wetten van Kepler, toegedaan. Acht studenten van de Fontys Academie voor Dra ma in Eindhoven hebben met hem hun versie van Shakespe are's klassieker gemaakt. Voor 'Romeo Julia', de pro ductie die van morgen tot en met vrijdag in het Leidse LAK- theater te zien is, besloot regis seur Wim Berings om met al leen maar studenten en pas af gestudeerden te werken. Acht in totaal. Berings is tien jaar re gisseur en artistiek leider van De Wetten van Kepler. „Romeo Julia is een verhaal van jonge mensen, dat ge speeld moet worden door jon ge mensen. De inbreng van de studenten in het stuk is enorm. We hebben het mooie script samen geconstrueerd", zegt Berings. Behalve aan de tekst is ook hard aan de conditie ge werkt. Omdat er in de korte, krachtige acts - naast zang en compacte teksten - veel bewe ging en dans zit. Sinds de zomer is druk gerepe teerd aan en gediscussieerd over de door William Shake speare beschreven verboden liefde tussen Romeo Montecchi en Julia Capuletti. Twee jonge mensen, telgen van rivaliseren de families in Verona, die uit eindelijk door misverstanden en wanhoop de dood ingedre ven worden. De scènes voor deze hedendaagse interpretatie van een onmogelijke liefde zijn gezamenlijk bedacht Berings: „We wilden het naar onze hand zetten. Een klassie ker die dicht bij onze wereld komt, het hier en nu, dichter op onze huid." In figuurlijke zin denkt de regisseur dan aan „onmogelijke liefdes in Belfast of Palestina en waar jonge mensen, tegen de wens van hun omgeving in, toch zo dap per zijn om 'ja' tegen elkaar te zeggen." De klassieke stijl van het stuk is losgelaten. Al zal de oude taal nog af en toe herkenbaar zijn. 'Romeo Julia' speelt zich cfit- maal af in een abstracte, he dendaagse sfeer waarbij belich ting en geluid die sfeer accen tueren. Componist Wiebe Go- tink koos voor twee soorten muziek. „Het is metalachtige hedendaagse muziek, sterk rit misch, tegenover live akoesti sche muziek waarbij ook ge zongen wordt door de ac teurs." Go tink wil met zijn mu zikale contrast ook het contrast tussen de gewelddadige 'bui tenwereld' en de intimiteit van de 'binnenwereld' van de per sonages benadrukken. De klassieker die drie uur duurt, is teruggebracht naar ruim één uur. 'Julia' Kim Zon neveld (23), vierdejaars studen te bij Fontys, vindt rond Romeo en Julia om te spelen. Net als studeerde 'Romeo' Bree (23) heeft ze zit in de totale, onvooi liefde tussen mensei mogelijkheid van di maakte het extra om eraan mee te d( Romeo minder lijdei hem meer initiatief vind dat het is gelukt anekdote aan te blijft wel romantisch.' Voor Julia bedacht Kin veld een wat oude (geen 14, maar 17 jaafi halve lief en ideaal 00, en trots is. „Een gefo puber die haar midP heft", licht ze toe. Del ting van het seksuele el welddadige is in Shakfl Verona onontkoombi erotiserende van het li ma keert ook terug inl „Als iemand je uitdaï sief is of spuugt, eenzelfde adrenal seks", oppert Ruud 1 Regisseur Berings „Het uitdagende, het ve tegenover de verleial raakvlakken met seksu| 'Romeo Julia', 13 t/l 20.30 uur, LAKtheater Verder nog te zien in neelschuur, Haarlem Lantaren/Venster, Rei (22-23/11), Theater Den Haag (6/12).

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20