FNV wijst meewarig akkoord af TH Nederlanders verliezen vertrouwen in rechtsstaat verkopen? Massaal protest studenten op Museumplein Leidsch Dagblad Info avond re\* Relschoppers Katwijk voor de rechter De mooiste ganzenhoedster WAO breekpunt sociale partners Buiten spelen nog net favoriet bij kinderen Sint Maarten, Sint Maarten. OpenUniversiteit Nederland^ Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad. nr. 43078 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 12 november 2002 EMEEN iefing' was lestemd jofpot se vrouw i >r stuur bus veel bekijks jen met rek j verwijderd station e' site van j schoten is il onbekend u 'l e showt haar wapen: katwuk - Het openbaar minis terie wil alle veertien verdachten die bij de vechtpartij in Katwijk zijn opgepakt voor de rechter brengen. Dat heeft de officier van justitie gisteren besloten na overleg met de politie en burge meester Wienen van Katwijk. De elf Katwijkers en drie Leide- naars mogen er niet vanaf ko men met een boete of een trans actie, vinden zij. Hoewel voor sommigen van hen de aard van de overtreding normaal gespro ken niet leidt tot een rechtszit ting, wil het OM de samenhang van hun misdragingen bena drukken. De stappers raakten zaterdag nacht betrokken in een vecht partij in het centrum van Kat wijk, waarbij een slachtoffer dat op de grond viel meerdere keren tegen zijn hoofd werd getrapt. De arrestatie van een 19-jarige Leidenaar, de hoofdverdachte, leidde ertoe dat de verdachten zich tegen de politie keerden. Onder de veertien arrestanten is een 16-jarig meisje. Pagina R4: Katwijkse politiek eist harder politieoptreden coevorden - Coevorden liep gisteren uit voor het jaarlijkse folkloristische hoogtepunt: de verkiezing van miss-ganzenhoedster. Deelnemers steken zich in traditionele kleding en hoeden de ganzen naar de markt in Coevorden, waar oude tijden herleven. De hoedster met de mooiste outfit wint de verkiezing. Foto: ANP/Robin Utrecht Verzet tegen onderwijsplannen Balkenende algemeen door Wilfred Simons leiden - Duizenden studenten en docenten in het hoger onderwijs waren rond het mid daguur op weg naar het Museumplein in Amsterdam voor een massademonstratie. Zij verzetten zich tegen wat zij 'drastische bezuinigingen' noemen. Het protest tegen het beleid van het demissionaire kabinet Balkenende is algemeen in de onderwijswe reld, bij studenten, docenten en bestuurders van alle Nederlandse universiteiten en ho gescholen. Het kabinet Balkenende heeft bij zijn aan treden besloten om 143 miljoen euro te be zuinigen op het hoger onderwijs. Het lijkt een relatief klein bedrag voor zo'n groot be leidsterrein, maar de bestuurders in het ho ger onderwijs zeggen dat er niets meer af kan. De afgelopen twintig jaar is al' meer wegbezuinigd dan zij verantwoord vinden. Bestuursvoorzitter Vredevoogd van de Uni versiteit Leiden heeft herhaaldeliijk voorge rekend dat voor elke honderd euro die het hoger onderwijs vijftien jaar geleden kon uitgeven, er nu nog 48 euro over is. Het Platform 12 november, dat de demon straties van vandaag heeft georganiseerd, vreest verlies aan kwaliteit voor de grote groep gemiddelde studenten. Universiteiten en hogescholen zullen bezuinigen op het massale hoger onderwijs en docenten weg sluizen naar 'topmasters', dure opleidingen waar alleen een elite naartoe kan. Het Plat form stelt daartegenover dat kwalitatief goed onderwijs een recht is voor iedereen. Het Platform verzet zich ook tegen een trend om van onderwijs een handelspro duct te maken. Overheidsfinanciering, stu diebeurzen en bindende kwaliteitseisen zouden dan als 'handelsbarrières' worden opgevat. De Wereldhandelsorganisatie WTO probeert het kabinet Balkenende in die rich ting te sturen en het Platform ziet geen merkbaar verzet hiertegen. De studenten vinden dat onderwijs geen 'product' mag zijn, maar een publieke voorziening moet blijven. ENTAAR rsr ba |ARSOVERLEG ni ;t heeft opvallend snel a ^haald in het najaars- m !t werkgevers en werk- /5Hvars ligger Lodewijk de 'erde FNV lijkt zijn zin te unt komt geen langjarig daal akkoord tussen ..egering en werkgevers. "hl akkoord waar kabi- _.jrs op hoopten, [jt hen betreft een aan- f ^je economische proble- fjy uitstel duldt De vrees zonder langjarig ak- ind in de CAO-on- :n het loonwapen om op andere terrei- 1 de WAO, zijn zin te ^is natuurlijk niet hele- erecht VVD-leider en 3}e\ hoeder van de over- ïmonnee Gerrit Zalm 7''jQ-afspraken die loons- en boven het inflatie- Fatten niet langer alge- ®pdend verklaren. Voor- .fiet kabinet in op een ^'^tkoord waarin heikele de WAO buiten schot amsterdam/gpd - Buiten spelen is voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar nog steeds de fa voriete bezigheid, maar wordt op de voet gevolgd door spelle tjes doen op de computer en tv- kijken. Kinderen hebben moeite te kiezen uit deze drie populair ste activiteiten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Amsterdamse mediabureau Carat Nederland samen met het NIPO heeft uitgevoerd. Onder jongens zijn de computerspelle tjes populairder dan onder meisjes. Een boek lezen of een muziek instrument bespelen vinden kinderen verre van 'cool': die staan helemaal onderaan in de toptien van tijdsbesteding. Meisjes uit de hogere sociale klassen lezen nog het vaakst boeken. Van de media is de televisie ver uit het populairst. Negen van de tien kinderen geven aan ook graag naar de bioscoop te gaan. Slechts de helft van de kinderen luistert graag naar de radio. Meisjes zijn daarbij oververte genwoordigd. koudekerk aan den run - De sterfdag van Sint Maarten, gisteren precies 1605 jaar geleden, is voor kinderen in Nederland nog altijd een feestdag. Met lampionnen en lantaarntjes gaan ze langs de deu ren. Ze zingen een liedje en hopen dat ze worden beloond met een snoepje, een mandarijntje of wat kleingeld. De oer-Hollandse traditie lijkt steeds meer in de Leidse regio in opkomst te komen. Zo vierden een paar honderd kinderen in Koudekerk aan den Rijn gisteravond voor de tweede keer het 'lichtfeest'. Ingeborg Wieten, die het feest met de hulp van andere ouders en de plaatselijke midden stand organiseert, is van plan er een jaarlijkse tradi tie van te maken. Pagina R4: 'Een leuk feest in een sombere tijd' Foto: Henk Bouwman den haag/gpd-anp - Een meerja rig breed sociaal akkoord tussen bonden, regering en werkgevers is van de baan. De FNV-bonden gaan niet akkoord met de WAO- voorstellen van demissionair mi nister De Geus van sociale zaken. De Geus gaat nu proberen een eenjarig akkoord te sluiten over onder meer loonmatiging. De Tweede-Kamerfracties van CDA en WD zijn zeer teleurge steld over het besluit van de FNV-bonden. Ook WD-leider Zalm vindt dat het kabinet nog één poging moet doen tot meer jarenafspraken te komen. Gebeurt dat niet, dan moeten CAO-afspraken die loonsverho gingen boven het inflatieniveau bevatten niet meer algemeen bindend worden verklaard, vindt Zalm. Dat betekent dat die CAO's niet gelden voor een complete bedrijfstak. De Geus kwam afgelopen zater dag tijdens overleg met de bon den en werkgevers met twee plannen om problemen rond de WAO, het pensioen, de lonen en het spaarloon op te lossen. Plan één omvat vergaande langduri ge afspraken. Plan twee dient al leen als overbrugging voor het volgende jaar en regelt niets over de WAO. Voorzitter L De Waal van FNV zei gisteren na overleg met de voorzitters van de aangesloten FNV bonden dat hij alleen kan praten over het eenjarig plan. Het langjarige plan is geen optie voor de FNV omdat De Geus daarin voorwaarden stelt aan een verhoging van de WAO-uit- kering van 70 tot 75 procent voor langdurig volledig arbeids ongeschikten. Ook kan de FNV zich niet vinden in op voorhand vastgelegde jarenlange loonma tiging. De FNV is bovendien verbolgen dat het kabinet maar 422 mil joen euro voor het behoud van het spaarloon wil uittrekken, terwijl zaterdag een bedrag van minimaal 500 miljoen zou zijn toegezegd. De vakcentrale be vindt zich daarmee overigens in het gezelschap van Zalm, die het kabinetsvoorstel voor het spaar loon ook te mager vindt. Het ka binet is onder druk van de Ka mer en de sociale partners te ruggekomen van het voorne men om het spaarloon helemaal af te schaffen. Werknemers kun nen volgend jaar maximaal 470 euro belastingvrij sparen. Het huidige maximum bedraagt 788 euro. Voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV voelde zich gisterenavond in zijn hemd ge zet door De Geus. „Ik heb er de hele dag over gedaan om het al gemeen bestuur van CNV te overtuigen over het langjarig plan met zijn WAO-paragraaf," zei Terpstra. „Drie uur nadat ik daarvoor toestemming krijg, buigt de minister om. Dat is on behoorlijk bestuur." Rijleraar dronken achter het stuur leiden - De politie heeft gister ochtend een 57-jarige rij-in- structeur uit Leiden van de weg geplukt omdat hij dronken ach ter het stuur zat. Zijn leerlinge, die even daarvoor geslaagd was voor haar rijexamen, zat naast hem. De man liep tegen de lamp tijdens een routinecon trole van de politie op de Char ley Tooropweg. Hij bleek zo veel op te hebben dat hij direct zijn rijbewijs kon inleveren. Kim Clijsters klopt Serena Williams los angeles - De Belgische ten nisster Kim Clijsters heeft ver rassend de eindstrijd van de Masters in Los Angeles gewon nen. Zij versloeg de Amerikaan se favoriete Serena Williams in twee sets: 7-5 en 6-3. Pagina Sport Horror-scenario voor oorlog Irak londen - Een drie maanden du rende conventionele oorlog te gen Irak kan leiden tot mini maal 48 duizend en maximaal 260 duizend doden. Komen er kernwapens aan te pas, dan kan het dodental oplopen tot 3,9 miljoen. Deze ruwe schattingen zijn afkomstig van de IPPNW, een internationaal gezelschap van artsen tegen kernwapens, en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1985. Pagina Buitenland Blowen slecht voor gezondheid londen - Het roken van een stickie is veel slechter voor de gezondheid dan tot nu toe werd aangenomen. Drie pure joints zijn even slecht voor de longen als twintig gewone sigaretten. Dit heeft de Britse longstichting (BLF) bekendgemaakt. De BLF stelt dat het teer in een joint vijftig procent meer kankerver wekkende stoffen bevat dan de teer in gewone sigaretten. rij gemakkelijk om de huid te geven. Maar 'i oogpunt van de werk- t verhaal van het ka- ht 'leuk". De vakbon- jarenlang een be- ssiemiddel, de loon- handen geven zonder voor terug te krijgen, ird voorzag in een ver- van de pensioenen en tujeen verlaging van het en afschaffing van ge- banen. Verkoop dat achterban, ijker is echter het feit ig Balkenende is ge- •indende afspraken met een demissio- Het dat geen mandaat ~$e kiezer heeft Daarbij de wereldeconomie !t slop is geraakt door '"Wen, maar eerder door lt "ht van werkgevers (En- fe1rom) en het ongefun- leer van aandeel- de 'nieuwe econo- P [de FNV pas zaken wil verkiezingen, is een lekeus. Overheid schiet volgens Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid tekort den haag/gpd - Nederlanders beginnen zoveel vertrouwen te verliezen in het rechtssysteem dat het de hoogste tijd wordt voor de regering om 'groot on derhoud' te plegen. De overheid schiet tekort in haar bescher mende taak als handhaver van recht en orde. Daardoor voelt de bevolking zich in toenemende mate onveilig. Dat concludeert de Wetenschappelijk Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) van daag in een rapport over de 'toekomst van de nationale rechtsstaat'. De rechtsstaat moet gemoderni seerd worden, stelt de WRR. De ze is volgens de Raad niet meer berekend op een samenleving, die wordt gekenmerkt door de voortschrijdende individualise ring en het toenemend aantal levensovertuigingen. De WRR bekritiseert in haar rapport het huidige justitiebeleid van de re gering. De voorgestelde hardere aanpak van kleine en grote cri minaliteit leidt tot overbelasting als de rechterlijke macht niet wordt uitgebreid, waarschuwt de Raad. Minister Donner (justi tie) zei vorige week nog in de Tweede Kamer dat er geen geld komt voor de rechterlijke macht. De regering krijgt van de WRR onder meer het advies om het politieapparaat efficiënter te or ganiseren. Daarnaast moet de reclassering veelplegers van strafbare feiten tijdens en na de straf meer aandacht geven. Klei- (advertentie) 19 november 2002 www.oi presentatie 18.30 uur Studiecentrum Amsterdam hoofdgebouw VU 14e etage Veranderen doe je zelf nere misdaden moeten met boetes worden afgedaan waar door de rechterlijke macht zich kan toeleggen op de zwaardere delicten. De WRR adviseert de regering verder om de regels en procedures eenvoudiger en transparanter te maken. Volgens de WRR bestaat er grote spanning tussen wat de over heid kan en wat de burger ver wacht of zelfs eist. De burger wil beschermd worden tegen onvei ligheid, maar ook geen last heb ben van een overheid die zijn privacy te veel schendt of zijn vrijheid aantast Aan beide wen sen kan de overheid niet tege moet komen, wat leidt tot afne mend vertrouwen in de rechts staat „De overheid wordt met één hand op de rug vastgebon den, terwijl ze met twee handen de burgers moet bedienen." Ja, ik word abonnee en Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling i kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MDV €54,50 €55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau BH 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1