Aarweide kg goedkoper'I* 'Renovatie 'Pepperspray. Het is wel een bende, zeg maar troep' REGIO Katwijkse politieke partijen eisen harder politieoptrede 'Sint Maarten is een leuk feest in een sombere tijd' Meeste huizen Aqua Vicus al verkocht Sloper deze week aan dei- bij Dobbe Roelofarendsi< door Saskia Buitelaar katwijk - De massale vechtpar tij afgelopen weekeinde in Kat wijk heeft in Katwijkse politiek tot grote verontwaardiging en harde uitspraken geleid. Inmid dels heeft geen van de acht par tijen - inclusief de confessionele - meer bezwaar tegen een proef met glijdende sluitingstijden. Voorwaarde is wel dat de tap om 01.00 uur dichtgaat. Veel fractievoorzitters pleiten voor nog harder politieoptreden en de inzet van susploegen. Door het incident waarbij zater dagnacht honderden veelal be schonken jongeren waren be trokken laait ook de discussie over alcoholgebruik op. Het Platform Verslavingszorg Kat wijk werkt al geruime tijd aan een alcoholplan, om het onder werp uit de taboesfeer te halen en in alle lagen van de gemeen schap bespreekbaar te maken. De SGP ziet daarvoor een be langrijke taak weggelegd voor de kerken. Zij moeten niet alleen de jeugd normen en waarden bijbrengen, maar ook de ouders. „Veel van deze jongeren komen uit christelijke kringen vandaan, daar hoeven wij ons hoofd niet voor in het zand te steken", zegt fractievoorzitter Van der Plas. „Iedereen zegt altijd: het ge beurt bij een ander. Maar in Katwijk wordt graag een borrel tje gedronken, vaak al voor het middageten. Mijn vader deed dat ook als hij heel de week op zee zat. Als een jongere zijn va der of broer elke dag twee of drie borrels ziet drinken, vindt hij dat voor zichzelf ook heel ge woon. We zullen een keer het goede voorbeeld moeten gaan geven." De SGP wil hierover contact zoeken met de verschil lende kerken in Katwijk, om sa men over dit probleem te pra ten. De partij laat ook het verzet voorzichtig varen tegen de glij dende sluitingstijden waarmee kroegbazen zelf kunnen bepalen hoe laat zij hun gasten naar huis sturen. Dat had wellicht de mas saliteit van de vechtpartij zater dag kunnen voorkomen, toen om twee uur 's nachts honder den stappers tegelijk op straat stonden en zich bemoeiden met een vechtpartij. Ook de Chris tenunie en raadslid Van Rooijen van Protestants Christelijk Kat wijk verschuiven hun standpunt richting de voorstanders. Hoe wel ruimere openingstijden concurreren met de zondags rust, zien zij het nut van een ex periment. Onder de voorwaarde dat de tap wel op tijd dichtgaat alphen aan den rijn - Er zit nog geen paal in de grond en zelfs de bouwvergunning is nog niet he lemaal rond. Toch zijn de meeste woningen in het nieuwbouwpro ject Aqua Vicus van ontwikkelaar Raetwijck Bouwplan Ontwikke ling al verkocht. Van de 104 wo ningen die op het terrein van kwekerij Rijnstroom aan de Hoorn moeten komen, hebben er al tachtig een eigenaar. De belangstelling voor de appar tementen van 130.000 euro was groot. De flats vlogen als warme broodjes over de toonbank. De verkoop van de duurdere wonin gen - luxe villa's tussen de 450.000 en 650.000 euro - ver loopt trager. Volgens makelaar Wim van der Ziel heeft dat alles met de terug lopende economie te maken. Tij dens een bijeenkomst in Avifau na werd zondag een tiental op ties op de nog niet verkochte vil la's genomen. De bouwvergunning komt dit jaar nog af. „Alleen de provincie moet nog een beslissing nemen", weet Van der Ziel. In januari volgend jaar wordt be gonnen met het bouwrijp maken van de grond. Volgens plan wordt begin maart de eerste paal geslagen en de oplevering van de woningen door bouwer Variant Bouwonderneming vindt in de zomer van 2004 plaats. Tekening: Koppes Makelaardij. vervolg van de voorpagina koudekerk aan den rijn - De kinderen in Koudekerk aan den Rijn wisten precies waarom ze gisteravond met lampionnen de deuren langs gingen. Ingeborg Wie ten, die het feest organiseerde, verspreid de het verhaal op de scholen in het dorp. De leerkrachten lazen het voor. Sint Maarten is gebaseerd op een legen de. Volgens het verhaal werd de heilige in het jaar 316 geboren in het huidige Hon garije en door de keizer tot ridder gesla gen. Op een zeer koude dag in de winter zag Maarten een arme man zonder jas in de sneeuw zitten. Hij stapte van zijn paard af en sneed met zijn zwaard zijn eigen mantel doormidden en gaf de arme man een helft tegen de kou, zo luidt het verhaal. Sint Maarten overleed op 11 no vember 397. Op de sterfdag van deze hei lige werd het gebruikelijk om de kinderen iets te geven. Sint Maarten wordt het meest gevierd in Noord-Holland boven het II en in Limburg. Wieten vierde het feest in de afgelopen jaren met haar kinderen bij vrienden in Den Haag. Ook op de voormalige school van haar zoon in Alphen aan den Rijn werd er veel aandacht aan besteed. Dat bracht haar op het idee om Sint Maarten ook in Koudekerk tot leven te brengen. „Het is een leuk feest in een tijd dat het een beetje somber is", licht ze toe. Met de hulp van de plaatselijke midden stand en andere ouders, werd het schoolplein van basisschool De Rijn schans gisteravond sfeervol verlicht met vuurkorven. Verder stond er een koek- en zopietent van de bakker. Voordat de kin deren op pad gingen, konden ze hier een beker warme chocolademelk van de su permarkt, koek van de bakker en snoep van de drogist krijgen. Vervolgens belden ze aan bij de huizen die een kaars voor het raam hadden staan. „Dan wisten de kinderen dat ze er welkom waren", licht Wieten toe. „Maar hieraan moeten we volgend jaar meer publiciteit geven. Er brandden maar erg weinig kaarsjes." Twee weken geleden gingen op verschil lende plaatsen ook al kinderen met lam pionnen de deuren langs voor een snoepje. Dat was in verband met het Halloweenfeest. Ingeborg Wieten geeft echter de voorkeur aan Sint Maarten. „Sint Maarten is een oer-Hollandse traditie. In tegenstelling tot Halloween. Dat is uit Amerika komen overwaaien." Snelheidscontroles op Vriezenweg leimuiden - De politie voert met ingang van vandaag regel matig snelheidscontroles uit op de Vriezenweg. Op deze weg van en naar Nieuwveen, waar de grens van tachtig kilometer per uur met grote regelmaat wordt overschreden, gebeuren veel ongelukken. Bij de contro les wordt gebruik gemaakt van radarapparatuur, laserguns en flitspalen. De politie blijft op dezelfde manier ook controle ren op de Gemeneweg bij Ha- zerswoude en de NI 1 tussen Al phen een Leiden. Alphenaar moet auto laten staan alphen aan den rijn - De poli tie heeft vannacht rond 2.00 uur een 30-jarige automobilist uit Alphen aangehouden die twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol had gedron ken. De man was op de Lijster laan door een rood verkeers licht gereden en vervolgens met hoge snelheid de Kennedylaan ingereden. Agenten hielden hem op de Veldbloemweg aan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Deel zuil komt naar beneden alphen jvan den rijn - Een deel van de ionische zuil naast de ingang van het stadskantoor is in het weekeinde naar beneden gekomen. Bij inspectie door de brandweer bleek dat het ging om een marmeren plaat. Ook andere platen van het kunst werk zaten los. De afbrokkeling werd opgemerkt door een ge meentebode. Het trottoir voor het stadskantoor is op last van de brandweer voor een deel af gezet. Dat blijft zo tot de zuil in zijn geheel van de gevel verwij derd is. Iets dat toch al moest gebeuren in verband met de naderende sloop van het ge bouw. De gemeenteambtena ren verhuizen over twee weken naar het nieuwe stadhuis, waarna op de plek van het stadskantoor huizen en winkels kjomen. Dialezing over 'Goudse Glazen' alphen aan den rijn - De be roemde 'Goudse Glazen' van de Remonstrantse Kerk aan de Van isjlandersloostraat in Alphen aan den Rijn komen vanavond vanaf acht uur aan bod tijdens ejen dialezing. Koster Tompo^, van de St. Janskerk in Gouda, weet er alles van en komt er aan de hand van dia's over vertel len. Parkeerverbod voor de Overloop leimuiden - De gemeente Ja- cobswoude stelt een parkeer verbod in voor de Overloop, een weg die het bedrijventer rein De Drechthoek in Leimui den met de Burgemeester Bak- huizenlaan verbindt. Gepar keerde auto's langs de weg zor gen voor een een onoverzichte lijk en onveilige situatie. Het verbod geldt voor beide zijden van de weg. Stichting komt eind januari metui* Politie Hollands Midden oefent met nieuwe wapen ter jlar - De Stichting tot Behoud van het zwembad Aarweide streeft ernaar eind januari met een plan te komen waarin ze aantoont dat het bad open kan blijven. Een eerste berekening van de stichting leert dat het bad voor zo'n 150.000 euro kan wor den gerenoveerd. Berekeningen van de gemeenten Ter Aar en Lie- meer die het bad in eigendom hebben, gaan uit van 550.000 euro. De stichting komt goedkoper uit, onder meer omdat ze alle zaken die niet per se vervangen hoeven worden uit het renova tieplan heeft geschrapt. „De kleedhokjes zijn weliswaar der tig jaar oud, maar die hoeven van ons nog niet te worden ver vangen", zegt Herman Niesten, een van de stuwende krachten achter de redding van het met sluiting bedreigde openlucht- bad. Tijdens een bezoek van de stich ting en enkele beleidsambtena ren van Ter Aar en Liemeer aan het openluchtbad De Koet in Kockengen, zijn er ideeën gebo ren voor een goedkopere reno vatie. Zo kunnen de baden volgens Niesten worden bekleed met een kunststof folie in plaats van met het veel duurdere roestvrij staal, zoals het adviesbureau van de gemeente voi^ Sinds kort zijn vijf «Jm bezig om het bad tLp De verschillende den zich bezig met (Lni activiteiten, financi€aav{ en onderhoud, vtLm vrijwilligers. „In elk^j zitten kopstukken"^ enthousiaste Niester^ Sinds de stichting ei^ den geleden begon 1 sluiting bedreigde Ijgj den, hebben zich ye vrijwilligers gemeldj valt Niesten een bL|0( „We moeten ongev^m honderdvijftig. Daag^ er tussen de dertig ejjer de harde kem behorj t0 dereen is welkom, a%n voor één dag snoei^ pen." h Niesten is ervan oveen het moet lukken ot u derdvijftig te kunn%t i Zeker nu zwembad grote voorbeeld is. L te 3000 inwoners tellifef Kockengen lukt or%jt het openluchtzwemljjf open te houden, raggn Aar en Liemeer me woners zeker lukkefy bad Aarweide open Me Wie bereid is het 2W helpende hand toe tbot mailen naar: zwe%je de@hotmail.com. )eze 3e 7 I door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - „In het begin had ik er geen last van, maar na een minuut voelde ik al een branderig gevoel in mijn ogen. Die wilde ik het liefst dichthouden. Ik had ook geen idee meer waar ik liep. Ja, ik ben tegen een deurpost aangelopen. Het spoelen met water hielp me gelukkig weer een beetje terug in de realiteit." Sarie Katsman, een journaliste die zich gisteren tijdens een presentatie spontaan opgaf voor een test met pepper spray, het nieuwste wapen van de politie Hollands Midden, had toch wel een half uur nodig om weer bij haar positieven te ko men. De vloeibare pepperspray scha kelt tegenstanders voor korte tijd uit. Alle dienders in Hol lands Midden leren er momen teel op de politieoefenbaan in Alphen mee omgaan. Vanaf 19 november kunnen ze de spray, naast hun pistool en wapenstok, als nieuw wapen tegen belagers gebruiken. Nou ja, nieuw. De oude Chinezen en Indiërs ken den het wapen al. dat het spul werkt, hebben proefprojecten in andere delen van Nederland al uitgewezen. „De wil om verzet te plegen ver dwijnt als je pepperspray in het gezicht spuit", zegt Hans Schimmel. Samen met Roel Veenstra nodigt hij als docent namens de Integrale Beroeps vaardigheids Trainingen (IBT) de media uit kennis te maken met het nieuwe middel. De spray is effectief, heeft de zelfde werking als, zeg maar, Midalgan in de ogen. Het mid- Vechtpartij roept harde uitspraken op roelofarendsveen geen groots afscheidsfeest voor de fir ma Dobbe. Maar het potgrond- bedrijf, dat tot voor kort aan het Noordplein in Roelofarendsveen huisde, is dan ook een stuk klei ner dan de Veense veiling waar van het 'plat gaan' anderhalve week geleden groots werd ge vierd. Toch markeert de aanstaande sloop van het potgrondbedrijf net als de sloop van de veiling een belangrijk moment in de ontwikkeling van Roelofarends veen waar al jarenlang op werd gewacht. tm< Door het verdwijneqaat ma Dobbe - het bed de naar een gloedni komen op bedf= Veenderveld - kom' Noordplein ruimte v ding van het winket-f de bouw van naar zo'n tachtig woning^ En terwijl de veiling dan in de tweede hl gend jaar tegen deJbei gaat de sloper dond Dobbe aan de slag. - Is De verwachting is dma; veer vier weken zal ft dat het bedrijf heleni hel njj (advertentie) www.leidschdagblad.nlj^ Oe, Sarie Katsman, 'slachtoffer' tijdens een demonstratie van het gebruik van pepperspray door de politie, krijgt nazorg van Hans Schimmel: ogen onder de kraan. Foto: Henk Bouwman del wordt uit een peperplant uit Mexico gemaakt. Het heeft wel iets van tabasco, maar Chili Pe per is het voornaamste ingre diënt. Puur natuur, dus. „We ge bruiken het middel in een een- tegen-een-situatie. Je kunt het dus niet vergelijken met wat er in dat theater van Moskou is ge beurd. Daar ging het om gas, en dat gebruik je tegen een groep mensen. Dat doen we dus niet", zegt'Schimmel nog voordat er vragen worden gesteld. Eén ding is belangrijk bij het ge bruik van pepperspray. Er dient nazorg plaats te vinden. „Daar wordt veel aandacht aan be-- steed", vertelt Veenstra. „De po litie is er verantwoordelijk voor. Daarom hebben we ook altijd een spuitbus met verkoelende vloeistof bij ons. Dat is om een eerste verlichting van het akelige effect te kunnen bieden." Akelig? Veenstra: „Nou, ja, Het is een bende, zeg maar troep die je op je lijf, en dan in het bijzonder op je gezicht gespoten krijgt. Maar met een goede nazorg is het risico klein. Het gaat om een kortdurend ongemak. Tijdens de proefprojecten zijn er nog geen nare gevallen ontdekt. En dan wordt het middel in de drie grote steden in ons land toch al dagelijks gebruikt." Volgens beide docenten is een klein percentage van de bevol king extra gevoelig voor het nieuwe wapen. „Daarbij denken we vooral aan astmapatiënten. We waarschuwen altijd voordat we pepperspray gebruiken. Al is het alleen maar om je collega's er op attent te maken." Maar niet alleen dat. Schimmel en Veenstra maken hun colle ga's duidelijk dat ze slechts in een beperkt aantal gevallen pep perspray mogen toepassen. „Ja, eigenlijk alleen als je bedreigd wordt en je jouw pistool nog niet wilt grijpen. Aan de andere kant moet iedereen ook goed weten dat het als particulier in bezit hebben van pepperspray een misdrijf is. Maar we kunnen natuurlijk niet voorkomen dat het in de handel komt." Ondertussen staat het gezicht van Sarie op rood. Dat had ze zelf wel verwacht, maar op de een of andere manier kon ze de verleiding niet weerstaan. „Je moet het zelf ondergaan", had Schimmel immers het journaille voorgehouden. J- A feer om nog meer alcoholconsump tie te voorkomen. Voor alle politieke partijen is met de onlusten die zich tegen de politie keerden een grens overschreden. Veel partijen vin den dat de politie op uitgaans avonden nog strenger moet op treden tegen overlast. WD'er Van Efferink wil meer politie-in- zet vanuit de regio. De veertien verdachten die zaterdagnacht zijn opgepakt, moeten wat hem betreft hard worden gestraft. „Het gedogen is voorbij." Burgemeester Wien^ar wijk is niet van plan ij met een verruimini tingstijden versneld) ren. De vechtpartij fQi wijkse centrum zat was een incident, £11 niet per se te maker de vaste sluitingstijd1 uur voor alle cafés. and „We moeten de jei#^11 signaal afgeven: aid11 flink agressief zijn, P8e snel meer ruimte." a^a veel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16