REGIO 'Vossenjacht: als het moet, dan moet h( Onduidelijkheden en gevaarlijke situaties op Leidse kruispunten Dikke huid is voor een politieagent geen overbodige luxe Nergens zoveel vossen als in de duinen tussen Noordwijkerhout en Zandvoort Geen 'dreigende onderga bij Culvita in Hazerswou GERECHT NAVRAAG Vechtende jongeren zijn er in Katwijk altijd al geweest. Maar in het 'post-Fortuyntijdperk', dat bol staat van de normen en waarden, gaat de massale vechtpartij van het afgelopen weekeinde het hele land door. De politie rekende veertien al dan niet beschonken vechtersba zen in. Oud-Katwijker JOOP BURGERHOUT, voormalig jongerenwer ker en kenner van afwijkend gedrag van jongeren (jeugddeviatie), waarschuwt voor al te eenvoudige oplossingen voor dit soort uitwas sen. Bovendien wijst de deskundoloog uit Voorschoten niet alleen bestraffend naar de jeugd, maar ook naar volwassenen. Vroeger was de Katwijkse jeugd ongetivijfeld vredelievender? „Dat klopt niet. Jaren geleden vertelde mevrouw Ellermeijer, de trouwe huishoudster van de legendarische Katwijkse dominee Rutgers, dat hij al voor de oorlog vechtende jongelui in de Voor straat vermanend toesprak. Zestig jaar later stond dominee Stam bij het Jeugdhuis in die zelfde Voorstraat klaar om bal dadigheid de kop in te druk ken. Er is niets nieuws onder de zon." Hoe kunnen de gemoederen in het weekeinde zo hoog oplo pen? .Allereerst komt dat door de waaier van lawaai, frustratie, hitte en alcohol die je in veel uitgaansgelegenheden hebt. Daarnaast is het in discoachti ge cafés bijna onmogelijk om te praten en ook dat frustreert. Als die disco's dan ook nog eens in woonwijken liggen, heb je de pop pen helemaal aan het dansen. Omwonenden gaan klagen, de komst van politie wekt agressie op - dat is wetenschappelijk aan getoond - en voor je het weet heb je een hoop gesodemieter. In een afgelegen gebouw, zoals jongerencentrum Scum, is zelden sprake van overlast. In dat pand heb je ook bewust aangebrachte aikoelingsplekken. Moeten we de jeugd hard of juist zacht aanpakken om dit geweld tegen te gaan? „Een harde aanpak werkt niet per definitie. Ik denk dat het wel goed is dat de politie optreedt tegen kinderen van 11 en 12 jaar die met kratten bier uit de Konmar komen. Vroeger haalden mijn ou ders me ook op bij de politie af als ik op het verkeerde veld had ge voetbald. Dat hielp, want de volgende keer koos ik een ander veld uit." De vroegrijpe jeugd van tegenwoordig is dus de oorzaak van alle ellende? „kjo ho, ik ben nog niet uitgepraat. Ik vind maatregelen tegen de uitbaters van disco's veel belangrijker. Zij verdienen kapitalen aan de uitgaande jeugd. Zij vergroten de dorst van hun klanten door de kachel op te stoken en zoutjes op de bar te zetten. Maar als hun klanten dronken zijn, geven de kroegbazen niet thuis. Dat moet veranderen. Uitbaters moeten ervoor zorgen dat hun klanten veilig thuiskomen. Verplicht de bazen om busjes te regelen voor de te rugreis. Dat kost de eigenaars een paar centen, maar voorkomt een hoop overlast." hl .So rtei tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN Anno 1952, Woensdag 12 November KÖUDEKERK - In de gemeenteraadsvergadering gaf loco-burge meester T. Molema op een vraag van de heer Jac. van Veen een ver klaring over de benoeming van de heer A.J.P. van der Does tot burge meester van Koudekerk. Zoals men weet werd de installatie, die reeds was vastgesteld, plotseling voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit verwekte niet alleen bij de ingezetenen grote verwondering, temeer, d^ar de reden van het uitstel niet bekend werd gemaakt. Allerlei ge- rifchten deden de ronde. De heer Molema deed thans uit de doeken, dgjt het uitblijven van de officiële benoeming samenhangt met een onderzoek, dat wordt ingesteld naar de gedragingen van de heer Van dpr Does tijdens de bezettingstijd. Er was een klacht ingediend om trent de houding van de heerVan der Does tijdens de Duitse bezet- tipg. Een commissie van onderzoek werd ingesteld om aan de minis ter van Binnenlandse Zaken advies te geven. Op de uitspraak van de- zé commissie moet worden gewacht. Anno 1977, zaterdag 12 november LEjDEN - In het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat worden op 21 no vember de open Leidse flipperkampioenschappen gehouden. Een ini tiatief van staflid Erik Schotelnbreier. Het wedstrijdmateriaal is be schikbaar gesteld door Hein Link (rechts op de foto). Foito: archief Leidsch Dagblad 'toto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactle.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/ni €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 3° uur.za: 10_13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Vossen in de duinen bij De Zilk pikken hun dagelijkse portie vlees op dat Noordwijkerhouter Piet Duivenvoorden voor ze neerlegt. Vandaag beslist de Tweede Kamer of het dier weer mag wort In het Leidsch Dagblad van 22 ok tober wordt nogal positief gespro ken over de veiligheid in het ver keer voor fietsers in Leiden. Met name wordt dan het zojuist aange paste kruispunt Zijlsingel-Hoge Rijndijk vermeld. Toch ervaar ik als fietser dagelijks allerlei knelpunten op een aantal sinds kort vernieuwde kruispunten. Dat geldt in de eerste plaats het in het artikel genoemde kruispunt. Plots opdoemende stoepranden, slecht afgestelde of niet werkende stoplichten en het bijna permanent door rood licht de Zijlsingel inrij dende autoverkeer vormen een voortdurende bedreiging voor de veiligheid. Bij de twee stoplichten voor fietsers op de Zijlsingel ontbreekt elke aan duiding welk licht voor welke rich ting bedoeld is, zodat het gewoon een gok is of je nu wel of niet ver der mag rijden. Probeer als fietser maar eens uit te vinden op welke wijze je precies je route moet kie zen op het kruispunt Jan van Hout- kade-Plantsoen-Korevaarstraat. En zelfs moet je maar uitpuzzelen welk stoplicht op welke plaats precies voor jou van toepassing is. Ook het kruispunt Levendaal-Kore- vaarstraat vraagt om een meer dan gewone oplettendheid omdat een logische afbakening van fietsstro ken ontbreekt. En ilc weet nog steeds niet hoe ik als fietser komen de vanaf de Hogewoerd het Gange tje moet inrijden of omgekeerd. Kortom, bij het verkeersveiligheids- beleid voor fietsers kan ik nogal wat vraagtekens plaatsen. Ik hoop dat het signaleren van deze knelpunten in de krant meer effect heeft dan een brief naar de gemeente. Daar krijg je gewoon geen enkele reactie op. Rinny E. Kooi, Leiden. Naar aanleiding van het akkoord van de gemeenteraad van Rijnwoude, aan gaande de door ons - Culvita - gewen ste terreinuitbreiding, verscheen in het Leidsch Dagblad van vrijdag 1 novem ber een kort artikeltje. Daarin schrijft de krant: 'Met uitzondering van de PvdA gingen alle partijen akkoord met de uitbreiding langs de Rijndijk van een halve hectare. Daarmee is het be drijf van de ondergang gered, zo hield directeur Schouten de politiek diverse malen voor'. Wij hebben wat moeite met deze laat ste zin. Culvita is een kerngezond be drijf. Dit hebben wij ook naar de ge meente Rijnwoude gecommu Culvita groeit ieder jaar. Deze gg groei dreigt echter tot staan te ,p omdat de omvang van het hu rein verdere uitbreiding van t n teiten in de weg staat. Door d kingen van het huidige terreii )e( tevens moeilijk om op adequa g grondstoffen in te kopen omi ge slagfaciliteiten ontbreken. Wij getracht ons terrein zo effïciëi Ffe lijk te gebruiken, maar op dit|gn zijn de mogelijkheden nu uitgj^ dt Culvita, Henkjia^ Hazerswoud^ Een politieman of -vrouw in de Leidse regio kan maar beter een dikke huid hebben. Een och tendje kantongerecht leert dat scheldkanonna des en agressie onlosma kelijk met hun werk zijn verbonden. Onder in vloed van alcohol of harddrugs worden ze dik wijls door burgers uitge maakt voor alles wat lelijk is, van hoer tot nazi. Vijf verdachten moeten zich vanochtend verant woorden voor de rechter wegens het beledigen van een politieambtenaar in functie. Een van hen is een 18-jarige Leidse stra tenmaker. Hij ziet tijdens het feest op 3 oktober een politievrouwtje pesten als een reuze grappige bezig heid. Na vijftien breezers achterover te hebben ge slagen, gooit hij tot drie maal toe vanuit een kroeg op de Nieuwe Beesten markt een bierglas naar de agente ter paard. Eén van de glazen slaat kapot op het dijbeen van het dier, de andere twee ra ken de agente in de nek en op haar hoofd. De agente spreekt de jonge man aan op zijn gedrag en hij antwoordt met de woorden: „Wat moet je nou, kankerhoer?" Voor de rechter kan de verdachte zich van die avond nog maar weinig herinneren. „Volgens mij heb ik niet gescholden", zegt hij stoer. „Wel heb ik een plastic bekertje naar haar gegooid." De rechter leest daarop voor uit het dossier. „In de verklaring van de politieagente en haar collega staat dat het Omdat de jongen nog niet eerder met justitie in aanraking is geweest, krijgt hij 'slechts' een for se taakstraf van 140 uur opgelegd. Hitlergroet Net uit de gevangenis, keert een man gedesillu sioneerd terug in de maatschappij. Zijn baan, zijn vriendin en zijn huis is hij door de drugs- en alcoholverslaving kwijtge raakt. Niemand in zijn omgeving steekt een vin ger naar hem uit. Ze zijn allemaal bang dat hij het eerder ingeslagen spoor van vernieling, bedreiging en mishandeling zal voortzetten. In een depressieve bui komt de man tot de con clusie dat het in de ge vangenis eigenlijk beter toeven is dan daar buiten. Hij laat zich met drank vollopen en bestormt ver volgens op de fiets het politiekantoor. Daar smijt hij zijn fiets tegen de balie en begint een scheldtira de. Hij maakt de aanwezi ge agenten uit voor vuile joden en brengt meerdere malen de Hitlergroet. De man wordt uit het pand verwijderd maar belandt niet, zoals gepland, in de gevangenis. Nu hij voor de rechter staat, blijkt de man van gedachten te zijn veran derd. Een gevangenisstraf ziet hij achteraf gezien toch niet zitten. Want het is daar geen pretje, weet hij uit ervaring. „Op het politiebureau is het alle maal uit de hand gelo pen. Maar ik heb me daarna direct bij de re classering genu verwees hem d een psychiatris huis. Daar verb man nu voor la opname. De al( hij afgezworen De rechter is oj om te horen slaafde man ei de goede richl gezet: „Ik hooj lukt om de bel succesvol af te zegt hij, „and< hier binnenkoi rug." Als stok deur legt de ri verdachte twei voorwaardelijl nisstraf op mei tijd van twee ji aan koppelt hijj de behandelinj gemaakt. Floor Ligtvoet Schichtig schiet het eerste spitse snuitje uit het struikgewas. De anders zo schuwe vos komt hier, in de duinen achter De Zilk, iedere zonsopkomst uit zijn schulp. Noordwijkerhouter Piet Duiven voorden (79) geeft iedere ochtend vlees aan de dieren. Vandaag zijn die opnieuw onderwerp van debat in de Tweede Kamer. De regeringspartijen willen dat de jacht op de dieren wordt heropend. „Veel voedsel is er niet meer in de duinen", stelt Duivenvoorden, die al zeventig jaar in de Amsterdamse Waterleidingduinen komt, vast. „Vroeger zaten hier wulpen, fazanten, kieviten en grutto's. Dan vond ik hier zo vijftig, zestig nesten. Dat is niet meer. De vossen hebben de andere dieren verjaagd." De klachten in de duinstreek zijn overal hetzelf de. Van Hoek van Holland tot Den Helder kla gen houders van dieren in de buurt van de kust steen en been over de roofzucht van de vos. Met name kippen en konijnen worden het slachtoffer van Reintje. Nergens is de geschatte kolonie vossen zo groot als Wer, in het gebied van de Amsterdamse Wa terleidingduinen, tussen Noordwijk en Zand voort. Er zouden in dit gebied tussen de tachtig en honderd vossen leven. Voor de hele kust strook wordt hun aantal geschat op duizend. Deze ochtend komen er zeven stuks opdagen. De zon is net op en na fluiten van Duivenvoor den komen ze argwanend tevoorschijn aan de rand van een open plek. Snel happen ze het meegebrachte vlees van Duivenvoorden weg en schieten weer de bosjes in. Het is een uitzon derlijk gezicht, want vossen zijn be paald geen mensenvrienden en laten zich normaal niet zien. Duiven voorden: „Mij kennen ze. Maar ze komen heus niet naar me toe omdat ik zo'n aardig gezicht heb. Ze komen omdat ze willen eten." „De vossen hebben gewoon puur honger", zegt Leen Hogervorst. Hij is voorzitter van de klein- diersportvereniging Lisse en omstreken, en be paald geen vossenvriend. Hij is met Piet Dui venvoorden meegekomen naar de duinen om de dieren te bekijken. .Alleen al in Noordwij kerhout hebben de vossen in de eerste helft van dit jaar zo'n dertig keer toegeslagen. Als je een hond hebt die een ander dier dood bijt, dan schilderen ze je af als een crimineel. De hond moet worden afgemaakt en je draait voor de schade op. Maar aan de vos doen ze niks." De problemen met de vos zijn volgens hem de laatste tijd toegenomen. Tot vorig jaar mocht er immers gejaagd worden op het cfier. „Zodra een vos buiten het terrein van de duinen kwam, mocht dat. Sinds de nieuwe Flora- en Fauna wet is de jacht op vossen verboden. Het ziet er nu weer naar uit dat de wet toch wordt aange past, en dat wordt wat mij betreft zeker tijd." De regeringspartijen zijn voorstander van een heropening van de jacht op de vos, net als op kraaien, kauwen en eksters, trouwens. De frac ties van CDA, WD en LPF vinden dat de bees ten te veel schade toebrengen aan landbouw gewassen en weidevogels als de kievit en de grutto. De Dierenbescherming bestrijdt dat overigens en zegt dat zaken als verlaging van de grondwaterstand, bemesting en landbouw net zo goed een rol spelen in het verdwijnen van weidevogels. Hogervorst houdt zelf watervogels, en heeft wel kennisgemaakt met de streken van de vos. „De laatste keer kwam hij hek van tweeënhalve meter hoog, ging zich te buiten aan mijn pauw met zeven jongen en voor het derde jaar achtereen aan mijn jonge keizerganzen, dit keer zes stuks. Hij heeft alle broedkasten bezocht en alle broedende vogels de kop afgebeten, de eieren met bijna volgroei de kuikens opgegeten en de rest vernield. Hij ging ook nog even naar de afdeling met de bij na volgroeide jonge watervogels. Ik had een grote blauwe vuilniszak vol met dode vogels. Dan beleef je niet echt plezier meer aan je hob by. Het ergste wellicht: een pauwhaan, die door de vos de kop bijna werd afgebeten, inmiddels blind aan één oog en eigenlijk nog nauwelijks in leven." Hogervorsts hek is nu drieënhalve meter hoog. Met de Dierenbescherming komt Hogervorst er niet uit. „Ze vinden mij natuurlijk maar een asociale dierenbeul, omdat ik dieren in kleine hokjes hou. Maar als ik ze buiten laat lopen, dan slaat de vos meteen zijn slag. En nu krijg ik weer van de Dierenbescherming te horen dat ik maar beter gaas moet nemen." De Dierenbescherming is overigens 'verbijs terd' over de nieuwe plannen voor het toestaan van de jacht op vossen en kraaiachtigen. „Toen deze dieren nog vrij bejaagbaar waren, leidde dit ook al niet tot afname van het aantal dieren. Jacht werkt dus niet", zegt een woordvoerder. „Over de schade die de dieren toebrengen, ont breken bovendien alle gegevens. En als ze al aantoonbare schade aanrichten, kan er bij de provincie een ontheffing worden aangevraagd om de dieren te mo gen doodschie ten." De Dierenbescherming heeft de Twei er inmiddels in een brandbrief laten we^e uitermate vreemd te vinden dat een 1 j z invoering van de Flora- en Faunawet weerd wordt dat het niet werkt'. De ET1' scherming: „Er is nog niet eens seriei zoek gedaan naar de alternatieve metj ve van schadebestrijding en er is totaal toond dat er werkelijk sprake is van s bijvoorbeeld vossen en kraaiachtigen vrij bejaagbaar worden, kan nooit beifrc worden dat de schade zonder jacht aft 1 meevalt." jnj De mannen van de praktijk in de Ara or Waterleidingsduinen halen de schou over de argumenten van de Dierenbf ming. Hogervorst: „Dierenbeschermi,s woon tegen het geweer, dat vinden azi Natuurlijk is het vervelend, maar het en ze die je moet maken. Er wordt veel trokken voor de bescherming van we Maar dat doe je teniet als je geen ma tegen de vos neemt." I Vossenvoerder Duivenvoorden kan ah 1 vang van de vossendrollen zien dat eioe eten voor ze is.Als je slatuin vol is, ij)ir schoffelen", zegt hij. „Dat is natuurlijke wicht." Mocht er straks weer op de d den gejaagd, dan heeft hij geen sentiiet „Ik ken alle vossen die bij me komen) s( tuurlijk. Dan is het naar als ze dood gno toch zou ik er geen moeite mee hebbfwt moet, dan moet het." jr t lijd Luuk Kortekaas ge om glas ging. En u heeft zelf op het politiebureau toegegeven dat u haar heeft uitgescholden." Langzaam begint er iets bij de verdachte te dagen: „Ja, het was gewoon stom. Ik heb er spijt van." Erg berouwvol oogt hij niet. Nonchalant en een tikkeltje ongeïnteresseerd hangt hij languit in zijn stoel. „Dat glas had wel een slagaderlijke bloeding of blindfrieid bij het slachtoffer kunnen ver oorzaken", roept de rech ter, enigszins geïrriteerd. „U nam een groot risico door ermee te gooien. Nu wordt u een poging tot zware mishandeling ver weten." De verdachte kijkt nau welijks op of om. Pas als de officier van justitie dreigt een gevangenisstraf te eisen, komt er verande ring in zijn laconieke houding. „Wordt u zelf beledigd tijdens uw werk? Gooien voorbijgangers ook bierglazen naar uw hoofd?", wil de officier weten. De jongeman schrikt ervan. „Ik wil niet naar de gevangenis", piept hij benauwd. „Ik heb er echt spijt van."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14