LEIDE Ikke onvoldoende voor OV-Taxi 'Woningzoekenden uit Leiden Verdwaasd zien Leidenaars hun fiets verdwijnen REGIO kunnen best naar Almere' Inspectie vindt onderzoek OM naar school Er Risèlèh niet nodig 'op zondag gericht i het CDA Voor de eerste keer... GGD tevreden over inentingscampagne dinsdag 12 NOVEMBER 2002 "renbonden willen af van Connexxion id-strijders :nken hun makkers chool stichting iOfe Streek Muziek laden en Omstreken Id^r als stichting. Door \%ep wordt de muziek tal zelfstandiger. Met tel status treedt ook een lur aan. De omvor- ichting is het resul- en grondige voorbe- ir bestuur en directie ;d overleg met de i gegaan. Vrijdag zal icht, in aanwezigheid oud-bestuursleden, bestuur, het nieuwe lestuur, de directie, (ementteam en de id worden ge- het nieuwe stich- hebben vijf bur- if| deelnemende ge- ritting. De stichtings dat de medewer- lan onder een andere Voor de leerlingen jr hoegenaamd niets. 1ert Minkhorst IOV-taxi in de Leidse taxivervoer voor oude- andicapten, deugt Je conclusie komen de irenbonden, verenigd ■nO. Zij willen af van het et Connexxion. heeft ook stevige kri- t klanttevredenheids- dat het bestuur van regio heeft gehouden, sten waren al niet zo aar volgens de COS- in werkelijkheid alle- veel erger. „De OV- van ons een onvol- regt secretaris R. van ervaringen - aldus gemeentebestuurders - waren dat het _Je zaterdagkraam van borgaans op de markt le Waag staat, is zon- ïden voor de ingang Heijn aan de Hooi- dat terwijl oppositie- krachtig ageert tegen ipenstelling van Al- Volgens de democra- iter toeval en heeft ir die dag en locatie ren met de opstelling lA zijn wij met de hele ng uit Leiden op een res in Zwolle. En om- iet graag een week met onze informatie- Dben we voor de Al- _op zondag, de dag er- Er Omdat het daar op Jiamelijk ontzettend i uiteindelijk willen we _^1 mensen bereiken", jaadslid A Wassenaar, dus niets te maken >A Dat zou een beet- maakte J. de Haan ÏA zich in de gemeen- Ik om het feit dat Al- i op zondag zijn deu- 1 Twee geopende su- n in de stad (Super de de Stationsweg en de te) zou wel voldoende DA'er maakte zich bo- orgen of de winkel- in nog wel aan korf- tondag zouden toeko- iassenaar is de opstel- f Demokraam op zon- 1e Albert Heijn in prin- n;|alig. „Vanaf zaterdag •er staat D66 weer van rt;P.OO uur op haar ver- I9.plek bij de Waag." 3(finnen hier elke week ït hun vragen en op- i over de Leidse ge- itiek, de standpunten ïiden en algemene in fer D66. door Esther Hartenberg leiden - Onverbiddelijk waren de grijpers. De sector Stadstoe- zicht van de gemeente heeft gis teren 350 fietsen met rek en al verwijderd van het plein voor Leiden Centraal. Enigszins verdwaasd kijken en kele eigenaars of ze hun rijwiel nog ergens zien staan. B. Ouds hoorn van Stadstoezicht en ver antwoordelijk voor 'Fiets fout Fiets weg', staat de verbaasde Leidenaars te woord. „Het is vandaag toch echt de elfde", legt hij uit. „Die gele borden met de aankondiging staan er al drie weken en die kan niemand over het hoofd hebben gezien." Om zes uur 's ochtends zijn de gemeentewerkers aan de klus begonnen en in één dag moet het plein leeg zijn. Stiekem zet een jongeman zijn fiets in een van de overgebleven rekken. Onmiddellijk wordt hij vriende lijk doch dringend verzocht zijn fiets in de nieuwe stalling te plaatsen. „De mensen willen hun fiets het liefst op het perron naast hun trein kwijt", aldus Oudshoom. „Zo'n 95 procent van de fietsers is treinreiziger. Met de tandpasta nog aan de mond zetten ze hun rijwiel snel tegen een hek en rennen rich ting station. Zo wordt het van zelf een puinhoop. Ga gewoon vijf minuten eerder van huis weg, dan hoeft het niet zo haas tig" Of de nieuwe fietsenstalling vol doende plaatsen heeft, betwijfelt Oudshoom. „Ze staat nu al bij na vol." In de acht jaar dat Oudshoom voor de gemeente werkt, is het aantal fietsen bij het station verviervoudigd. „Van vijftienhonderd in 1994 tot zes duizend nu. De fietsenstalling heeft ruim tweeduizend plaat sen. Over een maand moet blij ken of dat voldoende is." De rekken aan de achterkant van het station en voor Super de Boer aan de Stationsweg blijven staan. Verwijderde fietsen kun nen bij de Oude Vest 215 wor den opgehaald op maandag van 12.00 tot 13.00 en woensdag van 19.30 tot 20.30 uur. meer." De regering moet fors bezuinigen. Met het schrappen van het vliegkamp zet Kamp de Leidse regio op slot Er is nauwelijks nog ruimte om te bouwen. Ze ker na 2010 loopt het woningte kort op. Wat straks mogelijk enig soelaas biedt, is de versoe peling van de regels. Bebou- wingsgrenzen worden minder strak en gemeenten krijgen meer zeggenschap over hun ei gen grondgebied. Zo ontstaat vooral ruimte in de bollenstreek. De grenzen van het Groene Hart blijven. De Grote Polder komt dus niet in aanmerking. Kamps besluit over het marine vliegkamp lijkt evenwel in strijd met zijn eigen brief. De minister schrijft namelijk ook; „Het kabi net wil zeker zijn dat er structu reel voldoende ruimte is voor verstedelijking. Dit geldt met na me in West-Nederland, waar een grote ruimtevraag en een grote druk op de woningmarkt bestaat en de mogelijkheden be perkt zijn. Bewoners van een ge bied moeten zich niet gedwon gen voelen te verhuizen naar el ders door een gebrek aan ge schikte woningen." Bovendien mogen, aldus Kamp, gemeenten en provincies meer zelf bepalen waar zij huizen willen. Zuid- Hollland en dertien gemeenten in deze regio pleiten juist voor bebouwing van het vliegkamp. Dat kan zo zijn, geeft Hommels aan, maar in dit geval is het overmacht „De minister kan geen ijzer met handen breken. Hij krijgt het gewoon niet voor elkaar." Verplaatsing van het marinevliegkamp - het wordt voorlopig in elk geval niet weg- bezuinigd, ook al gaat het mes er flink in bij Defensie - kost honderden miljoenen euro's. Frappant is dat Kamp als demis sionair minister nog stellingen betrekt over de inrichting van Nederland. Hij kondigt en pas sant een nieuwe Nota Ruimte aan. Daarbij komt dat de Twee de Kamer de Vijfde Nota eerder al controversieel heeft verklaard, wat inhoudt dat tot een volgend kabinet is aangetreden er geen besluiten over worden geno men. Dat mag de Kamer uiter aard weer doen met de brief van Kamp, geeft Hommels aan. „Dit is slechts een idee hoe het kabi net tegen de problematiek van de ruimte aankijkt. Een volgend kabinet stelt een Nota Ruimte vast." Met rek en al werden reste rende fietsen van het plein aan de Sta tionsweg ver wijderd. Sinds gisteren mo gen fietsen daar niet meer staan. Foto: Dick Ho- gewoning nieuwe vervoerssysteem wel wat haperde, maar dat het aantal ontevreden klanten gering bleef. De enquête onder klanten lever de al een minder gunstig beeld op: een kwart van de gebruikers geeft het systeem een onvol doende. Volgens de COSBO geeft het klanttevredenheidson- derzoek een vertekend beeld. De ouderenorganisatie noemt de uitkomsten misleidend. De wer kelijke klachten, aldus Van Cruijsen, tellen in het eindoor deel onvoldoende mee. Het ui terlijk van de chauffeur weegt even zwaar of bijna net zo zwaar als zijn stiptheid. „Dat is absurd. Of je goed bezig bent heeft niets te maken met het uiterlijk van de chauffeur." „Uit het rapport blijkt dat op de verreweg belangrijkste kwali teitsaspecten zoals stiptheid van vertrek, informeren bij vertra ging, wachttijd na opname en klachtenafhandeling er grote ontevredenheid bij de gebrui kers bestaat. Deze worden blij kens de 'wegingsscore' nauwe lijks relevant geacht", stelt COS BO in een verklaring. „Zo ont staat een sterk vertekend beeld." De gunstige ervaringen in de (kleine) gemeente Alkemade flatteren de uitkomsten ook, denkt de bond. De Leidse regio probeert inmid dels de wachttijden terug te dringen, waarop het rapport ook aandringt. Andere aanbevelin gen uit het onderzoek zijn een betere afhandeling van klachten en een betere service bij de tele fooncentrale, bij en nó de aan vraag van ritten. De COSBO is het 'niet oneens' met deze aan bevelingen, maar mist een ter mijn en sancties. Maar de be langrijkste conclusie ontbreekt, vindt de ouderenbond. Dé oor zaak van alle klachten is de or ganisatie van het vervoerssys teem. „Iedere marktwerking ontbreekt. Daarin kan pas ver andering worden gebracht als gebruikers een beroep kunnen doen op een taxibedrijf naar ei gen keuze waardoor de diverse bedrijven in de regio elkaar op kwaliteit kunnen beconcurre ren." De belangrijkste verschillen tus sen de OV-Taxi en de oude WVG-regeling zijn de prijzen en de vervoerder. Voorheen kon den zij zelf hun taxibedrijf uit kiezen en daar hun budget on derbrengen. Nu is Connexxion de vervoerder, die het weer uit besteedt aan een aantal taxicen trales in de regio. In theorie moet de dichtstbijzijnde taxi naar de klant rijden. Bovendien mag iedereen van de OV-Taxi gebruikmaken. Van Cruijsen: „De oude regeling werkte hart stikke goed en iedereen was te vreden. Nu is niemand tevre den." Van COSBO mag het contract met Connexxion worden ver broken. ,Als dat zou kunnen, graag", zegt de secretaris. Maar er zit volgens mij te veel geld in, dus vergeet het maar. Ik vrees dat politici ja en amen moeten zeggen." COSBO is altijd scep tisch geweest over het vervoers systeem. Ze omschreef het eer der al eens als een 'ordinaire be zuiniging'. De koepel van ouderenorgani- saties houdt op 18 november in Stadscafé Van der Werff een openbare bijeenkomst over de OV-Taxi. Daarvoor zijn ook de Leidse wethouders Pechtold (verkeer) en Buijing (zorg) uitge nodigd. door Robbert Minkhorst leioen - Woningzoekenden uit Leiden en de regio kunnen naar Almere verhuizen. Dat is het de vies van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu. Voor de be bouwing van vliegkamp Valken burg is geen geld. WD-minister Kamp stuurde vo rige week zijn standpunt over de Vijfde Nota naar de Tweede Ka mer. In deze Stellingnamebrief schrapt Kamp het vliegveld als bouwlocatie voor de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek - in elk geval tot 2020. De teleur stelling was vooral in Leiden en bij de provincie Zuid-Holland erg groot. De Leidse wethouder Hillebrand was vervolgens benieuwd wat het alternatief is. „Dat is Alme re", zegt woordvoerder J. Hom mels van het ministerie. Hom mels zegt ook dat schrappen van de bebouwing op het vlieg kamp niet direct betekent dat het kabinet ertegen is. „Het is thans niet realiseerbaar. Voor het geld voor de verplaatsing van het vliegkamp werd geput uit extra geld voor het kabinet. Maar dat extra geld is er niet leiden - De vraag moet nog komen, maar het antwoord staat al vast. Saskia Muller (29) en Peter Blokhuis (31) gaven elkaar gistermiddag in stedelijk museum de Lakenhal het jawoord. Een primeurtje. Niet al leen omdat ze voor het eerst met elkaar in het huwelijksbootje stap ten. Maar vooral omdat er nooit eerder een huwelijk is voltrokken in de Lakenhal. Sinds begin dit jaar, Valentijnsdag om precies te zijn, biedt de ge meente Leiden de mogelijkheid om in een ander gebouw dan alleen het stadhuis te trouwen. De Pieterskerk, de Hortus, de Waag, de rijks musea van Oudheden, voor Volkenkunde en Naturalis en de Regen tenkamer van het Meermanshof aan de Oude Vest, ze zijn allemaal aangewezen als nieuwe trouwlocaties. En dus ook de Lakenhal. De gemeente maakte zich vorig jaar grote zorgen dat steeds meer Leidse stellen voor een trouwlocatie buiten Leiden kozen. Daarom drong de gemeenteraad aan op 'uitbreiding en flexibiliteit van de ser viceverlening voor alle bruidsparen en paren die hun partnerschap wil len laten registreren'. En zo geschiedde. Acht plekken kregen het stempel 'aangewezen huis der gemeente'. Om een 'aangewezen huis' te zijn, moet aan zo'n dertien eisen worden voldaan. Het gebouw dient onder meer voor iedereen toegankelijk te zijn, ook voor gehan dicapten, de paren moeten er van maandag tot en met zaterdag te rechtkunnen en 'extra's' zoals rode lopers, receptie achteraf, piano en verse bloemstukken moeten kunnen worden geleverd. Saskia en Peter kennen elkaar van hun studietijd in Delft maar wonen alweer geruime tijd in Leiden. Na de huwelijksvoltrekking hebben ze een groot feest gegeven in de Zijlpoort. Vandaag zijn ze op huwelijks reis vertrokken naar Schotland. Foto: Dick Hogewoning door Robbert Minkhorst leiden - De islamitische basis school Er Risèlèh heeft best wat tekortkomingen. Maar een on derzoek van het Openbaar Mi nisterie naar 'onregelmatighe den' gaat veel te ver. Noch de school uit Leiden zelf, noch de Onderwijsinspectie vindt zo'n onderzoek nodig. De Tweede-Kamerfracties van het CDA en de WD dringen aan op een onderzoek van het OM naar drie islamitische scholen in Nederland. Zij baseren zich op een rapport van de Onderwijs inspectie. Die had als belang rijkste vraag; worden de kinde ren op islamitische scholen niet belemmerd om volwaardig deel te nemen aan de samenleving? En in het verlengde daarvan: zet de school zich af tegen de 'open' Nederlandse cultuur of tegen homo's? Een fors aantal scholen kwam goed uit de test, een enkele slecht, en een paar zaten er een beetje tussenin. De Leidse isla mitische school was er daar één van. Het eindoordeel over Er Ri sèlèh is 'overwegend positief, maar met 'diverse risico's'. Extra onderzoek is overigens niet no dig. Uit de brief van de Onder wijsinspectie aan Er Risèlèh blijkt dat een van die risico's het tekort aan leraren is. Een ander is dat het godsdienstonderwijs zonder de groepsleerkracht en dus onttrokken aan het zicht, wordt gegeven. Ook moet de seksuele voorlichting beter. Ernstiger vindt de inspectie de rol van het bestuur. Bestuursle den staan ook voor de klas en de Onderwijsinspectie wil dat deze situatie 'zo spoedig mogelijk' wordt beëindigd. Ze heeft er bij het bestuur al herhaaldelijk op aangedrongen en is van mening dat de waarschuwingen niet se rieus worden genomen. „Bij handhaving van de huidige situ atie is het voor de directie niet goed mogelijk om conform de wettelijke opdracht in onder wijskundige, organisatorische en huishoudelijke zin leiding aan de school te geven." Directrice Toosje Schmeitz van Er Risèlèh vindt het niet zo'n be letsel. „Het is een kwestie van het bestuur. Dat moet daar een weg in vinden. Ik ben hier een paar jaar geleden directeur ge worden en ik kan goed met het bestuur samenwerken." Ergerlijker vindt zij het verzoek van het CDA en de WD om het OM in te schakelen. ,Als het OM het nodig vindt, moet het dat doen. Het is daar zelf vrij in; het is niet aan mij om dat te be slissen. De inspectie heeft zelf geen aanleiding gezien tot nader onderzoek. Ik krijg het gevoel dat wij op één hoop worden ge schoven met scholen die slech ter scoren", zegt Schmeitz. „We zijn aan de slag gegaan met de aanbevelingen. We zullen ons best doen.' De school probeert het leraren tekort weg te werken. Naar een lespakket voor seksuele voor lichting wordt inmiddels ge zocht. MogeÜflc gaat de school in zee met drGGD. Overigens vindt directrice Schmeitz dat de opmerking van de inspectie er over misleidend kan zijn en een beetje flauw is. „Het kan heel goed zijn dat de seksuele voor lichting op een heleboel protes tantse of katholieke scholen niet in orde is. Die zijn alleen niet onderzocht" zorgmedewerkers, het LUMC, de ambulancedienst - die voor de prikkers zorgde - het Rode Kruis en beheerders van sport hallen. De GGD heeft willen voorkomen dat er tijdens de in entingen lange rijen ontston den, en stelt dat dat goed is ge lukt. leiden - De GGD vindt de vacci natiecampagne tegen me- ningokokken C in deze regio een groot succes. Van de doelgroep heeft 98 procent een inenting tegen deze ziekte gekregen. Van deze vaccinaties is 52 procent uitgevoerd door de GGD. Veel kinderen waren al bij huisartsen ingeënt nadat dit jaar in de Leidse Merenwijk en in Hazers- woude kinderen aan me- ningokokken waren overleden. De gezondheidsdienst is, terug kijkend op de campagne van de afgelopen maanden, zeer tevre den over de samenwerking met onder meer gemeenten, thuis-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13