SERVICE Oude geschiedenis van Pa Terrine met paddestoelen Bewolking en buier -=i- HDC160 DINSDAG 12 NOVEM8I CD VAN DE DAG Genre: rock Pearl Jam Riot Act (EPIC 510000 2) „Help me in godsnaam van die eeuwige vergelijking met Pearl Jam af', schrijft wijlen Kurt Cobain van Nirvana in zijn zojuist gepubli ceerde dagboeken. Cobain noch Pearl Jam-zanger Eddie Vedder hadden veel op met de media of het jeugdige MTV-publiek, die in de één opstandigheid en de ander een sekssymbool meenden te herkennen. Eddie meed de camera's. Zijn zoektocht naar anoni miteit had succes: waar het debuutalbum Ten ruim tien miljoen keer over de toonbank ging, verkocht elke nieuwe cd minder dan de vorige. „All the rusted signs we ignore throughout our lives", zingt Vedder daarom op het nieuwe, verrassend goede, zevende al bum Riot Act in het fraai bezonken Thumbing My Way. Hoewel het ruige gitaargeluid gebleven is, klinken hier de levenslessen van Bob Dylan en Neil Young door. Dezelfde weerspiegelende geest blijkt ook uit IAm Mine, dat een mooie neerslag vormt van 11 sep tember ('All the innocence lost at one time'). Onder producer Adam Kasper doet Pearl Jam zich hier als band gelden: ieder groepslid schreef mee en dat komt de variatie ten goede. BOEK VAN DE DAG die toet tic als een dier wane hij schaamde zich nergens voor en hij was erg practisch Genre: verhalen J.MA Biesheuvel Oude geschiedenis van Pa Uitg. Meulenhoff Prijs: €14,50 Maarten Biesheuvel schrijft weer! Voor sommige kranten is dat re den voor een prominent voorpaginabericht. Sinds vrijdag weten we ook wét Biesheuvel tegenwoordig schrijft: ultrakorte, wonder lijke verhaaltjes die zijn gebundeld in Oude geschiedenis van Pa (die leefde als een dier want hij schaamde zich nergens voor en hij was erg practisch). Lees het complete verhaal Wonder mee: 'Ik pieste in de keuken in de van aanhangend water natte en glim mende zinken gootsteenbak en daar, in het holle van die bak, danste een heel klein diertje, héél, héél klein, wit wit grijs, in de lucht zonder om te komen, 't had ogen, oren, reuk, kon proeven, had zes pootjes en kon nog vliegen ook en ondanks 't vallende Niagara-water dat 't voor hem moet zijn geweest, danste en danste 't, links, rechts, hoog en laag, en 't werd niet geraakt: uit een spel- deknop gaan er drie van die diertjes. Looft God, prijst Hem met zang en snarenspel.' KOKKERELLEN De paddestoelen die in ons land worden gekweekt hebben weinig smaak en zouden voor de terrine eigenlijk niet in aanmerking ko men wanneer er ook niet een aantal gedroogde morieljes aan toegevoegd worden. Gedroogde morieljes hebben meer smaak dan verse morieljes. Dat komt omdat er tijdens het drogen een licht vorm van fermentatie op treedt. De morieljes moeten eerst worden geweekt Het weekwa- ter leent zich goed om er met broodkruim en room een panade van te ma ken. Een panade is het bindmiddel bij uitstek voor de terrine die voor een belangrijk deel uit kalfs- of varkensvlees bestaat. Voor- of buffetgerecht voor ca. 8 personen: 8-10 gram gedroogde morieljes; 250 gram ma gere kalfs- of varkens (ham)lappen; 250 gram doorregen kalfs- of var kenslappen (speklappen) 250 gram kalfs- of var kenslever; 50 gram kruim van witbrood; 2 eed. droge sherry, zoals manzanilla; 2 eed. slag room; 1 ei, losgeroerd; 15 gram boter; 1 middelgrote ui, ragfijn gesnipperd; 2 knoflookteentjes, ragfijn gehakt of uitgeperst; 200 gram gemengde verse padde stoelen, zoals kastanjechampig nons, shi-take, cantharellen, in kleine stukjes gehakt of gesne den; 11/2 eed. gemengde verse Italiaanse tuinkruiden (basili cum, oregano, tijm, peterselie), eventueel diepgevroren (Daré- gal); zout; zwarte peper uit de molen; 2 eed. cognac of armag nac; 150 gram bacon of ontbijt spek, dunne plakken. Spoel de morieljes enkele malen in ruim koud water. Snijd de voetjes van de steeltjes af. Leg de paddestoelen in een kom. Schenk er zoveel heet water bij tot ze royaal onder liggen. Laat ze zolang weken tot het water koud is geworden. Snijd intus sen het vlees en de lever in stuk jes. Maal ze fijn in een gehakt molen of gebruik de keukenma chine. Zeef voor de panade het koude weekvocht van de morieljes. Meet 1 deciliter van het weëF vocht af. Breng het in een pan netje aan de kook. Voeg er on der voortdurend roeren het broodkruim aan toe en schenk de sherry en de room er bij. Blijf zolang roeren tot een volkomen gladde zachte brij is verkregen. Laat de panade koud worden. Neem de hard gebleven delen van de morieljes weg. Snijd of hak de zachte delen (de hoeden) in kleine stukjes. Verhit een pannetje met dikke bodem en laat de boter er in smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Fruit de uiensnippérs er 3 minuten in. Roer er vervolgens de knoflook door. Schep na 1 minuut de verse pad destoelen er door en laat alles nogmaals 3 minuten zachtjes bakken. Neem daarna het pannetje van de warmtebron en laat alles koud worden. Schep in een grote kom vlees, lever, los geroerd ei, panade, ui, knoflook en paddestoe len door elkaar. Strooi de morieljes er over en voeg naar eigen smaak en inzicht, zout (ca. 1/2 theel.), zwarte pe per uit de molen (ca. 1/2 theel.), tuinkruiden en cognac of armagnac toe. Meng alles goed door elkaar en laat alles een half uurtje rusten. Bekleed intussen bodem en wand van een terrine, met lapjes bacon of ontbijtspek. Laat de uiteinden over de vorm hangen. Vul de vorm met het paté mengsel. Druk alles vrij stevig aan en dek alles af met de over hangende bacon of ontbijtspek. Leg het deksel erop of dek alles af met aluminiumfolie. Plaats de vorm in een passende oven(braad)slee. Schenk zoveel kokend water in de ovenslee tot de terrine er voor 2/3e deel in staat. Plaats de ovenslee op het rooster in het midden van de tot 175 o C. voorverwarmde oven. Laat de terrine in 1 uur en 40 - 50 minuten gaar worden. Plaats de vorm op een rooster en laat alles koud worden. Zet de vorm daarna, nog altijd afge dekt, tenminste 24 uur in de koelkast. Voor een compacte terrine dient u een passend plankje op de inhoud van de terrine te leggen en deze te ver zwaren met een gewicht (ca. 1 kg). Hans Betterman La Palma Unurote/, J\ Fuerte Tenerife J-J Gran Canaria HET WEER door Jan Visser Vooral in de meer zuidelijke delen van Noord-] is het de laatste tijd opvallend vaak erg koud. In bergland ten noorden van Oslo vriest het al enki dagen meer dan 30 graden. Toenemende wintei in het noorden en opvallend veel sneeuw in Ru; (Sint Petersburg 14, Moskou 17 centimeter) ven ken bij menigeen winterkriebels en dus wordt hi om te kijken wat men de komende maanden voi ons in petto heeft. Met 'men' doel ik op Wolfgang! der uit Berlijn. Niet vanwege het feit dat zijn scor percentage opvallend hoog is maar meer omdat zeker 15 jaar onverdroten aan de weg timmert m de Duitser als de meest gezaghebbende op het ge van de seizoensprognoses worden beschouwd. Vel december verwacht Röder krachtige hogedruk bo het Noordzeegebied. Op grond van vergelijkingsj! in het verleden (welke dat zijn laat hij in het mid verwacht hij op maandbasis een drukoverschot 7-8 hPa. Het bij dit scenario passende thermischeefze plaatje levert een min of normale of iets te zachte» sta' (waarschijnlijk door Atlantische aanvoer om het1 heen) kerstmaand op. In januari wordt het drukc schot nog groter (afwijkingen tot 10 hPa) maar ki het hogedrukzwaartepunt boven Italië te liggen, ontwikkeling duidt op een zachte, mogelijk zeer te (afwijkingen tot 5-6 graden) louwmaand. Verd vaak veel wind maar 'de zware jongens' (IJsland» pressies) worden op afstand gehouden. Ook febi üjkt met krachtige hogedruk ten zuiden van ons zeer zacht te verlopen. Na het regionaal tamelijk: nige weer van gisteren (Soesterberg 13,2 graad), draait het vandaag en morgen om vrij veel bewol en buien. Morgen is het vooral in de nacht en tend buiig, daarna kan het even wat opklaren, wind, waaiend uit zuidelijke richtingen, neemt afj det maar op de nadering van een nieuwe storing konfcittir woensdagavond weer meer wind. ikt d aan i. Voi [er h het h (3 <3 <3 rj- ij- oojfr V <3 zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Oplossing van maandag: .'De Horizontaal: 1. Oord; 4. huis; 7. eiser; 9. fa; 10. ten; 1e Al 13. sar; 14. raak; 17. sint; 18. act; 19. pias; 21. adem;lalig 26. as; 27. boe; 29. ar; 30. eerst; 32. tand; 33. tele, Verticaal: 1. Offer; 2. re; 3. dit; 4. hen; 5. Ur; 6. start;P-W 11. manie; 12. ja; 13. si; 15. alias; 16. kas; 17. sta; I9f'e^ 20. al; 22. dij; 23. Marne; 25. hor; 27. bed; 28. Est; 31. te. jitie] Jide ver

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12