Zweetsnorren in de hitte van Curasao MEDIA 'Ik realiseerde me dat acteren ook niet alles Dieuwertje Blok en Sints lievelingspaard Volop verkiezingen op De Telegraaf start editie Rotterdam Verlies SBS Broadcasting neemt wat af Oud-directeur van IKOR overleden (79) Yorin's telenovelle Bon Bini Beach is een lekkere snack dinsdag 12 novembei amsterdam/anp - De Telegraaf brengt vanaf vandaag vier dagen per week een Rotterdamse editie uit. De speciale editie telt een pagi na die over Rotterdam en om streken gaat. De titel van die pa gina is Rotterdam Metropool. De Rotterdamse editie kent een oplage van 35.000 stuks. Voorlo pig kent alleen De Telegraaf van dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag een Rotterdamse pa gina. „We gaan eerst kijken hoe dit aanslaat, als het een succes wordt, breiden we het eventueel uit", aldus een redactielid. Voor de Rotterdamse Telegraaf is de redactie in de Maasstad uitgebreid, van vier naar zes vaste krachten. Ook heeft de krant twee freelancers inge- huurd.Op de pagina van dins dag is prominent ruimte vrijge maakt voor een interview met burgemeester Opstelten van Rotterdam. luxemburg/anp - Het Scandina- vische mediaconcern SBS Broadcasting, in Nederland ei genaar van de televisiezenders SBS 6, NET 5 en V8, heeft in het derde kwartaal het verlies zien afnemen tot ruim 18 miljoen euro tegen 45 miljoen een jaar eerder. Het succes was vooral te danken aan de Nederlandse activiteiten. De aankoop van V8 zorgde voor extra omzet. Maar ook zonder V8 deden de Nederlandse zen ders het goed. De omzet klom met 12 procent voornamelijk door een stijging van de adver tentiemarkt. porrentruy/ap - De lutherse theoloog C.M. de Vries, die in de jaren '60 directeur van de IKOR (de huidige IKON) was, is don derdag op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Porrentruy (Zwitserland) overleden. Dat hebben Nederlandse vrienden gisteren bekendgemaakt. De Vries werkte van 1956 tot 1962 bij de IKOR, eerst als theo logisch asviseur bij DCOR-tv, daarna als directeur. Vervolgens was hij chef radio-televisie bij de Wereldraad van Kerken. Daarna was De Vries vier jaar luthers predikant in Naarden- Bussum en tot zijn emeritaat in 1988 predikant van de hervorm de gemeente in Porrentruy. Hij was in 1950 zijn loopbaan be gonnen als luthers predikant in Nijmegen. De Vries was met Willem Barnard en Jan Wit de 'maker' van de eerste televisie kerkdienst, die op 28 november 1954 werd uitgezonden. Ook maakte hij Logboek, een educa tief bijbelprogramma, dat als voorloper van Woord voor Woord wordt beschouwd. door Ueneke van der Fluit Willemstad - Het is warm, 30 graden. Heerlijk als je op vakan tie bent en de hele dag in je luie stoel kunt hangen. Voor de ac teurs van de nieuwe Yorin-serie Bon Bini Beach is de hitte op Curasao iets minder aange naam. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat staan de acteurs in de volle zon op de set. Zweetsnorren worden om de haverklap weggeveegd en de mensen van de make-up zijn druk met poederen. „Het is zwaar", vindt ook regis seur Hans Scheepmaker, die in korte broek een scène in strand tent de Zanzibar aan het regis seren is. De 37 afleveringen van de dramaserie, waarmee Yorin deze winter een beetje zon in de Nederlandse huiskamers wil brengen, moet in twee maanden tijd worden opgenomen. Dat betekent bijna een aflevering per dag en dat is snel. Tanja Jess, een van de hoofdrol speelsters, beaamt dat haar ver blijf op Curasao niks weg heeft van vakantie vieren. „We staan iedere ochtend om zes uur op en vaak lig ik 's avonds om ne gen uur uitgeteld in bed. Tus sendoor leren we ook nog de teksten uit ons hoofd." Bon Bini Beach is een telenovelle, een se rie met een afgerond verhaal, die vanaf 12 november eerst twee keer en later eens per week wordt uitgezonden. Het gaat over twintigers en dertigers die om een bepaalde reden op Cu rasao zijn en daar een nieuw le ven hebben opgebouwd. Men sen die het gestresste gedoe in Nederland zat zijn en kiezen voor een bestaan in de tropen. De hoofdrollen zijn voor Tim Immers (Ed), eigenaar van de strandtent de Zanzibar en Tanja Jess (Sanne) die de aangrenzen de strandtent Bon Bini Beach runt. Sanne en Ed zijn naast concurrenten ook een liefdes paar. Het verhaal speelt zich grotendeels af in en rond deze twee strandtenten. Als je in Nederland over Cura sao begint, volgt in één adem het woord bolletjesslikkers. De eilandbewoners, die voor een paar duizend gulden het vlieg tuig naar Nederland nemen met hun maag vol bolletjes cocaïne, staan volop in het nieuws. Yorin wil met deze serie duidelijk ma ken dat Curasao meer is dan drugs en criminaliteit. „Het is niet zo dat we een pro motiefilm voor Curasao ma ken," zegt creatief producent Id- se Grotenhuis. „Maar ik heb mezelf wel tot doel gesteld het eiland van een positieve kant te laten zien. We stippen de pro blematiek van het eiland wel zij delings aan, maar we willen toch vooral laten zien hoe ont zettend mooi hét hier is." Actrice Chanella Hodge, die haar roots op het eiland heeft, ergert zich kapot aan het nega tieve imago van het eiland. De actrice, vooral bekend als Terra Bloem uit Goede tijden, slechte tijden, speelt in Bon Bini Beach de rol van duikinstructrice Jeanalisa. Haar ouders zijn op het eiland geboren. „Voor mij is het erg belangrijk dat Curasao in Bon Bini Beach op een posi tieve manier wordt belicht. Ik snap dat dit een echte Yorin-se rie is: jong, snel en gelikt. Maar dat het ook een promotie voor Curasao is, is voor mij een re den om mee te doen." Het idee om een serie op Cura sao te gaan opnemen, kwam toen Grotenhuis samen met zijn Endemol-collega Annemieke van Vliet op het eiland was voor opnames van Goede tijden, slechte tijden. Grotenhuis: „We werden meteen gegrepen door de schoonheid van het eiland en De cast van de nieuwe serie Bon Bini Beach, waarvan vanavond de eerste aflevering van start gaat. Foto: J. Reinders/St. Kroon een soort historisch besef dat we in Nederland maar weinig van onze overzeese gebieden weten. Ik dacht altijd dat Cura- 9ao voor Nederland een blok aan het been is, terwijl het toch heel mooi is hier." In eerste instantie zaten ze te dagdromen over een grote En- demol-studio op het eiland: Cu rasao als een soort Hollywood van Nederland. Dat is op korte termijn niet realiseerbaar, dus dan maar een serie opnemen op het eiland. Een positieve televi sieserie over Curasao. Dat klonk het toeristenbureau van het ei land als muziek in de oren. Het plan dat Yorin bij ze neerlegde om op dit deel van de Antillen de telenovelle Bon Bini Beach op te nemen, omarmde het Cu rasao Toeristen Bureau dan ook van harte. Zij betalen 10 tot 20 procent van de totale produktie, die per aflevering zo'n 55.000 euro kost. Ook Yorin-programmacoördi- nator Peter Biemans, die met de Nederlandse pers een weekje naar Curasao is gereisd om de opnames van zijn laatste project bij te wonen, verwacht veel van de serie. Yorin is de laatste jaren een beetje in het slop geraakt en draait verlies. Bon Bini Beach moet een van de paradepaardjes van dit seizoen worden. „Het speciale van Bon Bini Beach is dat de telenovelle een heel nieuw genre is in Noord-Euro pa. Daarnaast wordt de serie heel kort op de opnames ge schreven. Op die manier kun je IE RL; S-Jol Net. progi iet sf feldg" l-Joi pnst loedii beter op de actualitei oncJ! gaan." °"dt Een ploeg van in tota, mensen cast en cred F™ maanden op het eilaie" 37 afleveringen te m?ev naast komt elke weel *a gastacteurs lang diet n™a in de serie spelen. De11 zijn Guusje Nederhoi F* ny de Mol ingevlogenthe 1 Kamerling is net weg 1UIZ- Borsato, die toevallig '"j0' land was voor een co we een rol - als zichzelf- in Bon Bini Beach. s „Het is een mega-prtfiwsc' zegt producent Idsel Hij zorgt er samen me rend producent Anni >ram Vliet voor dat de pro(Parc' rolletjes loopt. „Vaak J1356 beperking die je creafor" Dingen die we hier d jr0® gen soms van kunst-jj' werk aan elkaar en lo |°a weer heel anders dai P De producent krijgt \,ht werking van mensen 'alm land. „Er is altijd welp vinden die wil figurei de politie doet nog w moeilijkzegt Grote denken dat we een sli van ze willen creëren den we bijvoorbeeld pak van ze lenen voo de acteurs, dat duurdf wigheid." De Nederlandse ment snel, snel, stress en a werken wordt op Cu |j De wieso niet goed begrfi Piel tenhuis: „Mensen lei hon| echt met het idee vat daag niet komt, kom >en. wel'. Terwijl wij dingfENC regeld willen hebben nen snappen niet w%,op, druk over maken!" maal Bon Bini Beach, vanity elke dinsdag, Yorin, £0UV| vtje: hilversum/mediaredactie - Al het nieuws en actualiteiten rond Sinterklaas zijn vanaf morgen weer bij de publieke omroep te zien in het Sinter klaasjournaal. Net als vorig jaar doet Dieuwertje Blok dagelijks om 17.45 uur verslag van be langrijke ontwikkelingen en achtergronden rond de intocht en het verblijf van de Goedhei- ligman in Nederland. Haalt de boot de overtocht wel? Is Amerigo, het lievelingspaard van Sint Nicolaas in vorm? Krijgt het plaatsje Slageren net zoals vorig jaar weer last van stroefsneeuw? Hoe staat het in het Grote Pietenhuis, waar Sint en zijn Pieten tijdens hun ver blijf in Nederland logeren, en vooral: komen de cadeautjes goed aan in ons land? Natuurlijk bericht het journaal, een samenwerking tussen TROS, VPRO, KRO, Teleac/NOT en NPS, ook uitgebreid over de komst van de Sint in Zaltbom- mel zaterdag. Presentatrice Dieuwertje Blok zal die intocht komend weekeinde inleiden, terwijl in plaats van de ver trouwde Aart Staartjes, die ge stopt is met de Sinterklaasin tochten, verslaggevers Rik Hoo- gendoom, Aldith Hunkar en Lot Lohr de berichtgeving ter plaatse voor hun rekening ne men. Alle uitzendingen zijn op te vra gen via de site www.zappelin- .nl. Daarnaast is er allerlei in formatie over het Sinterklaas feest te vinden. Bij het Sinterklaasjournaal hoort dit jaar ook een boek, dat voor 3.95 euro in de winkel te verkrijgen is. Met Z@ppsint krij gen kinderen de gelegenheid het grote feest in eigen tempo te verwerken. Via liedjes, puz zels, knutselspelletjes, receptjes Presentatrice Dieuwertje Blok in het Sinterklaas-decor. Foto: Ton Kastermans en verhaaltjes die steeds ingaan op een bepaalde aflevering van het Sinterklaasjournaal kunnen de kijkertjes aan de slag als het journaal is afgelopen. Per twee pagina's komt er steeds één uit zending aan bod. „De periode rond Sinterklaas zorgt voor veel onrust binnen het gezin", aldus een woordvoerder van jeugd zender Z@ppelin.Aan de hand van dit boek kunnen de kinderen leren er goed mee om te gaan en alle spanning te ver werken. Maar het kan natuur lijk ook gewoon los van het journaal gelezen worden." Sinterklaasjournaal, vanaf morgen dagelijks bij Z@ppelin om 17.45 uur. Herhalingen steeds de volgende dag om 07.35 uur en 12.20 uur. Hilversum - De komende maan den kunnen de kijkers weer vol op genieten van de verkiezings strijd, die wederom breed wordt uitgemeten op de buis. In de Hilversumse kantoren wordt op dit moment koortsachtig over legd over de programma's die op of rond 22 januari het scherm zullen bereiken. Veel van die programma's zijn trouwens oude bekenden, zoals Lijst 0, het politieke programma van jongerenzender BNN, ge presenteerd door Katja Schuur man en Bridget Maasland. Op maandag 23 december trappen de dames af met een gesprek met demissionair minister-pre sident Balkenende. Aansluitend volgen vijf nieuwe afleveringen waarin lijsttrekkers dan wel frac tievoorzitters prangende vragen moeten beantwoorden. Over de inhoud en de gasten wordt op dit moment druk ge brainstormd, net als bij de NPS, waar Nederland Kiest weer te zien zal zijn vanaf 6 januari. In dit programma, een samenwer king tussen NOVA en Den Haag Vandaag, kunnen gasten van verschillend pluimage hun licht laten schijnen over de staat van het land en de komende verkie zingen. Ferry Mingelen speelt een centrale rol in het program ma, maar volgens een woord voerster is het 'zeer waarschijn lijk' dat ook Felix Rottenberg en Matthijs van Nieuwkerk een deel van de presentatie voor him rekening nemen. De VPRO heeft Freek de Jonge, die op 21 januari in zijn confe rence De Stemming vooruitblikt op de verkiezingen. In jeugdru briek Villa Achterwerk is boven dien vanaf zondag 5 januari vier weken lang weer Kinderkamer vragen te zien, waarin kinderen zelf eens vragen kunnen stellen aan politici. Bij SBS kunnen kijkers weer een stemadvies opvragen via sms of internet in het programma Waar Stem ik op, dat 'ergens rond de verkiezingen' te zien zal zijn. De IKON bijt morgenavond al het spits af met een tweede serie _o Te Voor je kiezen, waanjaguc ook weer interactief! Ten ning kunnen geven d het programma ondLe -| politici. Gerrit Zalm^ünf. onder de loep genonjiau I door een panel van w0-^ Iers en presentator/p>|usn Pieter Hilhorst. In deï.58 uitzendingen zullen val de lijsttrekkers v CDA, SP, Christen U& D66 aan bod komen) Tijdens de eerste ree programma bleek hJj ve stemmen een grof Tienduizenden kijk» hun stem uit over deEi waardigheid van de 1 ,ute De uitslagen gaven ag - kend beeld van de uilFron verkiezingsuitslag, jjj®® Monique Brandt Voor je Kiezen, morg de IKON om 22.45 ui der land 1. ,23." 113. 02.4 KIJKC 1 JFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal (zo, 20u) NOS 3.180 2. Baantjer RTL 4 3.170 3. Studio Sport NOS 3.050 4. Kopspijkers VARA 2.760 5. GTST RTL 4 2.145 6. Idols RTL 4 1.925 7. Eén tegen 100 TROS 1,665 8. Life's little struggles RTL 4 1.615 9. Vermist TROS 1.605 10. Kassa VARA 1.545 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (do) NOS 415 2. Klokhuis NPS 390 3. Held op sokken VPRO 345 4. Cantate clips VPRO 320 5. Little ghosts VPRO 315 6. Baasjes VPRO 300 7. Club van Sinterklaas Fox Kids 295 8. Ffukkie Slim VPRO 270 9. Sesamstraat NPS 270 10. Hier is mijn dier VPRO 250 Marktaandelen in Nederland 1 11,8 (11.4) Nederland 2 14,6 (20,5) Nederland 3 8,8 (8,4) RTL 4 18,8 (18.6) RTL 5 4,9 (4,2) Yorin 6,2 (5,9) SBS 6 10 (8,6) NET 5 5,6 (4.9) V8 3,8 (3.3) Veronica 0,2 (0,2) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Popmuziek zet soapacteur uit ATWT Todd Rotqndi op het juiste pad In Nederland is hij nog als Bryant Montgomery in de soap As the world turns (ATWT) te zien, maar in de Verenigde Staten is Todd Ro- tondi (28) al lang uit de serie geschreven. Jullie lopen ook zó achter, dat is niet te geloven." Zijn nieuwste passie is muziek. Rotondi was even in Nederland om zijn band 5GZ te promoten. door Kim de Vries Hilversum - Ontspannen zit hij achter een kopje cafeïnevrije thee, want 'van cafeïne gaat hij maar raar doen'. Muziek is vol gens Todd Rotondi het eerste in zijn leven dat echt klopt. In de herfst van 2001 richtte hij de band 5GZ op. Hun muziek is een mix van rock en pop. Van de soap naar het poppodi um; Rotondi vindt zichzelf aller minst wispelturig. De zanger van 5GZ volgde een opleiding voor tv-joumalist, maar dacht meer vrijheid in acteren te kun nen vinden. Toch was ook acte ren het niet helemaal, dus switchte hij naar de muziek. „Als iemand getalenteerd ge noeg is om van het ene beroep naar het andere te gaan, waar om zou hij of zij dat dan niet doen?" Rotondi is niet bang om de zo veelste acteur te zijn die 'zo no dig moest gaan zingen'. „Men sen moeten niet zo snel willen oordelen. Als we als band klote spelen, dan kom je nog nergens. Meestal hebben mensen die dat zeggen vroeger zelf kansen laten liggen. Als je terug kijkt naar hun leven hebben ze vaak willen acteren of zingen, maar waren ze niet goed genoeg. Ze zijn ge woon verbitterd", reageert hij fel. De acteur en zanger heeft liever dat mensen hem gewoon zien als een mens en niet als acteur of musicus. „Ik heb het gevoel dat dit gewoon mijn pad is. Ik geloof dat je toekomt wat je in je onderbewustzijn kiest. Toen ik journalistiek deed, wilde ik al acteren. Ik wilde me meer kun nen uiten. In de journalistiek ben je altijd gebonden aan een verhaallijn, tijd en lengte. Ik heb stages gelopen, maar ben nooit een echte verslaggever gewor den." Rotondi ging acteerlessen vol gen. „Ik heb maar vier maanden lessen gevolgd, maar ik had het gelijk te pakken. Tijdens één van die lessen ben ik door een agent ontdekt. Hij zocht iemand voor ATWT en dacht dat ik dé per soon was voor de rol. Het was mijn eerste auditie en ik werd gelijk aangenomen. Mijn leven kwam toen in soort stroomver snelling. Maar ik geloof er echt in dat mijn onderbewustzijn hier debet aan is. Ik wilde het, dacht er heel veel over na en het gebeurde." Ook zijn overstap van acteren naar musiceren is volgens hem niet uit de lucht komen vallen. Terwijl Rotondi nog in ATWT speelde was hij eigenlijk al meer met muziek bezig. „Ik realiseer de me dat acteren ook niet alles was. Ik dacht dat het me vrijheid zou geven, maar dat viel tegen. Er zijn verschillende redenen dat ik uit ATWT ben geschreven. Als middentwintiger speelde ik een 18-jarige jongen, dat was echt heel moeilijk." Gedachte „In mijn onderbewustzijn was ik al bezig met weg gaan. Ik heb daar echt voor gemediteerd, en dat heeft duidelijk gewerkt. Ik heb een sterk geloof dat een ge dachte iets tastbaars voort kan brengen. Bovendien ben ik er toen ook veel over gaan praten op de set en gelukkig hebben ze me er toen uitgeschreven." Terwijl hij nog in ATWT speelde ging hij een tijdje om met Sally Taylor, de dochter van zanger James Taylor. „Ik ontmoette haar toen zij voor haar tour in New York was. Zij heeft me ont zettend geïnspireerd. Ik heb haar vader ook ontmoet en Thanksgiving bij haar familie gevierd. Als ik die familie bezig zag met muziek kon ik alleen maar denken 'dat wil ik ook'. Na haar laatste optreden gaf Sally me een cd, waar ze op had ge schreven: You're in my heart, lo ve Sal. Toen ik naar huis reed en over die paar woorden zat te denken kwam er opeens een' liedje in mijn hoofd op. Ik heb toen gelijk de auto langs de kant van de weg gezet en heb het op geschreven. Dat was het begin." Hoewel zijn muziek nu op num mer één komt, sluit Rotondi niet uit nog eens een carrièrewissel te maken. „Niets wat je doet is helemaal perfect. Dat merk ik nu ook, want ik mis het acteren. Maar, ja ik kan niet terug naar As the world turns zo lang de uitvoerend producent niet weg gaat. Ik kon niet zo goed met hem opschieten", lacht hij. „Maar ik vond het geweldig om met de acteurs die Lucinda, mijn oma, en Greg en Sierra, mijn ATWT-ouders, speelden te werken. Dat waren de beste mo menten. Als er iets zou verande ren en ze zouden me weer een rol aanbieden dan zou ik zeker teruggaan." Ook landsgrenzen zeggen Ro tondi niet zo veel. „Misschien zou ik wel een eigen Nederland se show kunnen doen. Ik wil liefde promoten, zoiets als Op rah Winfrey. New age komt steeds meer op, mensen worden steeds spiritueler. Niet dat ik wil preken of zo, maar gewoon mooie verhalen vertellen." Volgens Rotondi draait alles ei genlijk maar om één ding: lief de. „Eigenlijk is het heel simpel. Je moet gewoon iedereen be handelen zoals je zelf behandeld wilt worden. Dat wil ik ook uit dragen met mijn muziek. Mis schien is het wel utopisch ge dacht, maar zo ben ik." As the world turns wordt op elke werkdag om 16.05 uur door RTL 14 uitgezonden. De voormalige acteur Tod Rotondi uit de serie As the wor.oo I heeft een nieuwe passie ontdekt: muziek. Foto: GPD 07

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10