Massale vechtpartij in Katwijk Washington heeft plan voor een aanval op Irak al klaar Onderzoek naar een 'mission impossible' Leidsch Dagblad 7 Politie pakt jongeren uit Leiden en Leiderdorp op Noordeinde afgesloten na ontruiming café Tornado's razen over Verenigde Staten WAARSCHUWING Dit kabinet stuurt aan op ruim 400.000 werklozen Leidsch Dagblad NR. 43077 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 11 november 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 e krachten' dse Para lalbeurs stank voor Af en toe regen ■<n© Leidsch Dagblad [H door saskia buitelaar katwuk/leiden - Veertien jonge ren zijn gisternacht opgepakt na een massale vechtpartij in het Katwijkse centrum. Rond twee uur 's nachts ontstond om ondui delijke reden een ruzie in de Bad- straat, waar honderden jongeren op af kwamen. Bij de vechtpartij viel een jongen op de grond, die vervolgens door een groep relschoppers werd geschopt en geslagen. Aanwezige agenten haalden de groep uit elkaar en arresteerden een 19-jarige Leidenaar, die de jongen verschillende keren te gen zijn hoofd had geschopt. Daarop keerde een grote groep jongeren zich tegen de politie. Ze bekogelden de agenten met alles wat ze voor handen kon den krijgen. Met hulp van de korpsen van Noordwijk en Leiden en twee politiehonden, maakte de Kat wijkse politie met harde hand een eind aan de ongeregeldhe den. In totaal zijn veertien stap pers opgepakt uit Katwijk, Lei den en Leiderdorp, in leeftijd variërend van 16 tot 26 jaar. Politiechef J. van Duijvenbode uit Katwijk meldt dat het slacht offer van de eerste vechtpartij in de commotie zelf is vertrokken en zich naderhand niet meer heeft gemeld. Volgens Van Duij venbode ging het om een ordi naire vechtpartij onder dronken jongeren. Hij heeft niet de in druk dat er sprake was van een rel tussen Katwijkers en Leide- naars. „Er waren jongeren uit verschillende gemeenten bij be trokken. Er was gewoon extreem veel gedronken en bij het sluiten van de horecagelegenheden ontstond er ruzie." Twaalf van de verdachten zijn gisteren vrij gelaten. De 19-jarige Leidenaar en een 26-jarige Katwijker die voor een hondenbeet in het LUMC in Leiden moest worden behan deld, zitten nog vast. De Katwijkse politie treedt sinds de zomer strenger op tijdens de uitgaansavonden in het cen trum, omdat er geregeld vecht partijen waren en er vernielin gen werden aangericht. Wie al cohol drinkt of plast op straat, of op een andere manier overlast veroorzaakt, hoeft niet te reke nen op een waarschuwing maar krijgt onmiddellijk een boete of proces-verbaal. Volgens Van Duijvenbode ging het met deze aanpak de afgelo pen maanden goed in Katwijk. De gemeente overweegt met de horeca een proef te houden met glijdende sluitingstijden. „In sommige gemeenten werkt het om niet alles in een keer op straat te zetten. We moeten af wachten hoe dat hier uitpakt" leiden - De politie heeft zater dagnacht vanwege de ontrui ming van Leest café aan het Noordeinde die straat tijdelijk afgesloten voor alle verkeer. Met groot materieel - politie auto's, motoragenten en hon dengeleiders - rukte de politie even voor enen uit na een mel ding van een vechtpartij in het café. Op dat moment waren er tussen de 60 en 70 personen in de kroeg aanwezig. De ontruiming verliep over het algemeen rustig. Slechts één klant gaf geen gevolg aan het bevel van de politie zich uit de voeten te maken. Hij werd met 'gepast geweld' een handje ge holpen. De ontruiming nam in totaal zo'n drie kwartier in beslag. Direct daarna werd het Noord einde weer vrijgegeven voor het verkeer. Toen een groepje cafégangers even later, via een omweg, als nog het café probeerde binnen te gaan, wist de politie dat te voorkomen. viert bestaan IENTAAR iOCAÏNE /eren nog steeds bij e stevig zuipen en wat aar steeds vaker ook eren ze met hard- Het zijn de ècten die de uit de •pen gedoogcultuur igeren. Het zijn feiten holen, jongerenwerk, nstellingen die zich met verslavings- vaker tegenaan lo- )ij de overheid - ge uren voorop - lijkt de e situatie nauwelijks Volendam en i - kwamen de afgelo- in het nieuws met be at het gebruik van onder de jeugd exor- irmen aanneemt In frou meer dan de helft teren snuiven, in Bun- ttlen hardnekkige ver- Ie coke zelfs 'als rond- aak' door de bazen in idel ter beschikking eld Het gaat in beide n streng gelovige dor- keihard werken de laar ook om gemeen- die naar de buitenwe- latief gesloten zijn. Dat moeilijk feit en fictie te scheiden, de woordvoerder van ite Bunschoten - na- jurgemeester - nog de 'van betrouwbare ord te hebben en dat men op uis over aanwij- ichikt dat ze kloppen, brokken van alle ru de media kiest het iur er nu voor ze af te oncontroleerbare ge lat is volstrekt onbe- let probleem is niet van een bedrijfstak of de verloedering dcultuur door het ge- zwaar verslavende longeren en hun ou- bij gebaat dat Bun- rieus werk maakt van Washington - In de Verenigde Staten zijn gisteren zeker 26 mensen om het leven gekomen bij zware stormen. De politie vermoedt dat er nog meer slachtoffers in ingestorte huizen en gebouwen liggen. In de tornado'^werden windsnelheden tot 225 kilometer per uur gemeten. (advertentie) De stormen trokken over het hele midden van de VS en verwoestten honderden gebouwen in de staten Alabama, Tennessee en Ohio. Sta caravans werden door de wind opgetild en meters verderop weer neergesmakt. Duizenden mensen in het gebied kwamen zonder elek triciteit te zitten. Volgens meteorologen gaat het om de zwaarste stormen in jaren. De storm trekt de komende dag waarschijnlijk meer naar het oosten en houdt nog enige tijd aan. Foto: AP/David Massey Kruidvat heeft een pluchen giraffe uit de verkoop gehaald. Deze pluchen giraffe werd vanaf dinsdag 5 november 2002 verkocht voor 1.99. Deze giraffe kan een gevaar opleveren, omdat is gebleken dat de rode bolletjes, aan het eind van de voelsprieten kunnen loslaten. Dit artikel is geleverd door Evora BV met streepjescode: 8711555.166906. We verzoeken u dit artikel niet te gebruiken en terug te brengen naar het dichtstbijzijnde Kruidvat filiaal. U ontvangt dan het aankoopbedrag retour. Onze welgemeende excuses voor dit ongemak. den haag/anp - Een 'mission impossible' die uiteindelijk uit mondde in de dood van naar schatting 7500 moslims, voor het merendeel mannen, direct na de val van de enclave Srebre nica medio juli 1995. Vanmor gen is de parlementaire enquê tecommissie begonnen met zijn eerste serie verhoren naar de ge beurtenissen rond de uitzen ding van Dutchbat, een bataljon Nederlandse militairen van de luchtmobiele brigade dat op verzoek van de Verenigde Naties moest proberen de Bosnische moslim enclave Srebrenica te vrijwaren van Bosnisch-Servisch geweld. Het heeft lang geduurd voordat de Tweede Kamer de stap naar een enquête wilde zetten. Voor al de WD bleek aanvankelijk te genstander van dit instrument van waarheidsvinding. In 1998 slaagde het Tweede-Kamerlid Blaauw erin het gevaar van een enquête te bezweren door een werkgroep te laten instellen die advies moest uitbrengen over de te volgen gedragslijn van de Ka mer. Eind december adviseerde de werkgroep een tijdelijke commissie in te stellen die de politieke besluitvorming rond Nederlandse deelname aan vre desoperaties moest analyseren. De commissie, onder leiding van de huidige enquête-voorzit ter Bert Bakker, ging in april van start. De Kamer vond in meer derheid dat de vraag of er een enquête moest komen, pas be antwoord kon worden nadat het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) zijn eigen onderzoek naar Srebreni ca had afgerond. Het NIOD dat in 1996 van het kabinet Kok de opdracht kreeg een historisch onderzoek te doen naar de gebeurtenissen rond de val van de moslimen clave, bracht na enkele vertra gingen, in april 2002 zijn eind rapport uit. Het onderzoek leid de tot de val van Paars-2, maar ook tot het besluit om het trau ma dat het Srebrenicadrama in de Nederlandse samenleving had veroorzaakt, politiek af te ronden met een onderzoek on der ede naar de verantwoorde lijkheden van de Nederlandse politiek voor deze tragedie. Korrelatie stelt tijdens de verho ren in de Tweede Kamer in de Srebrenica-enquête haar tele foonnummer en emailadres open. Mensen die naar aanlei ding van de getuigenissen in geestelijke nood komen, kunnen op werkdagen van 09.00-22.00 uur terecht op 0900-1450. Het emailadres van de stichting is vraag@korTelatie. nl. Residentie Orkest vrijwel failliet den haag - Het Residentie Or kest (RO) verkeert in grote fi nanciële problemen. Volgens de rijksaccountant moet de geldkraan dichtgedraaid wor den omdat de financiële voor uitzichten van het Haagse or kest te ongewis zijn. Interim manager P. van Klink noemt de situatie 'zeer penibel'. De or kestleden worden vandaag over het dreigende faillissement ge ïnformeerd. Van Klink zal hen dan ook vertellen dat het orkest volgende maand al niet meer aan de betalingsverplichtingen kan voldoen als het ministerie van OCW het advies van de ac countant volgt en geen subsidie meer aan het orkest geeft. Pagina Kunst Cultuur Onderwijs wil contract ouders den haag - Ouders moeten op houden de problemen met hun kinderen af te schuiven op scholen. Dat vindt onderwijs minister Van der Hoeven, die daarom contracten wil afsluiten met de ouders. Het gaat dan met name om die kinderen die nu door hun gedrag op school of juist veelvuldige afwezigheid buiten de boot vallen. „Bijvoor beeld: wij zorgen dat uw Itind zijn diploma haalt, als u zorgt dat hij zijn huiswerk maakt", stelt de organisatie van openba re scholen VOS/ABB, die en thousiast is over het idee. Zoon president veroordeeld seoul - Een rechtbank in Seoul heeft de jongste zoon van de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung tot twee jaar voor waardelijk veroordeeld wegens corruptie. De 39-jarige Kim Hong-gul moet verder 167.000 euro boete betalen. Het open baar ministerie had vier jaar ge vangenisstraf en een boete van 1,3 miljoen euro geëist we gens het aannemen van smeer- geld. Bill Gates geeft India kapitaal new deihi - Microsoft-topman Bill Gates heeft India 100 mil joen dollar geschonken om aids te bestrijden. Het geld komt uit Gates' liefdadigheidsfonds, de Bill en Melinda Gates Stichting. Het is bedoeld voor preventie projecten en moet vooral de ri sicogroepen zoals vrachtwa genchauffeurs en buitenlandse arbeiders bereiken. India telt vier miljoen seropositieven. washington/anp-afp - De Ame rikaanse president Bush heeft een plan de campagne opge steld voor een oorlog tegen Irak. Dat zeggen hoge regeringsfunc tionarissen in Washington, zo berichtten diverse Amerikaanse kranten gisteren. Bush zou het plan al de afgelopen weken heb ben goedgekeurd, nog voordat de Veiligheidsraad van de VN vrijdag de nieuwe resolutie te gen Irak goedkeurde. Het Iraakse parlement komt vanavond opnieuw bijeen om te praten over de VN-resolutie. Zij moeten 'hun positie tegenover de resolutie bepalen en daarna advies uitbrengen aan de Revo lutionaire Raad van Hussein zelf, zo heeft een parlementari ër gemeld. Irak moet officieel voor vrijdagmiddag 15 oktober laten weten of het al dan niet mee zal werken aan de VN-reso lutie. Volgens stafchef van het Witte Huis, Andrew Card, heb ben de VS geen toestemming nodig van de Verenigde Naties voor een aanval tegen Irak. De nationale veiligheidsadviseur Condoleezza Rice liet zich in ge lijke bewoordingen uit. Ze zei ook dat president Bush toe stemming heeft gegeven om ra- ketaanvallen uit te voeren, zoals onlangs in Jemen toen een auto met daarin vermeende al-Qae- daleden werd getroffen door een op afstand bestuurde raket. „Het is een nieuw soort oorlog. We vechten op veel verschillen de fronten", aldus Rice. Het plan voor een aanval op Irak is volgens analisten naar buiten gebracht om meer druk op Saddam Hussein uit te oefe nen. Het krijgsplan meldt dat 200.000 tot 250.000 man troepen nodig zijn voor aanvallen op Irak van uit de zee, de lucht en over land. Het grootste deel van de troe pen hoeft mogelijk niet in actie te komen, maar blijft in de buurt paraat voor het geval de Ameri kanen op zware tegenstand stui ten. Volgens The New York Times gaat de regering Bush ervan uit dat de luchtaanval korter duurt dan de tweede Golfoorlog in 1991 toen Amerikaanse troepen het Iraakse leger uit Koeweit verdreven. Toen duurden de luchtaanvallen op Irak 43 dagen. Militaire functionarissen denken nu minder dan een maand no dig te hebben. den haag/anp - Er dreigt een crisis op de arbeidsmarkt. Dat vindt voorzitter Van Zijl van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI). Als dit kabinet zijn beleid niet bijstuurt, vreest hij dat het aantal werklozen al in 2003 tot ver boven de 400.000 uitstijgt. Op het Najaarscongers van de RWI in Scheveningen riep Van Zijl de politiek vandaag op het stimuleren van werkgelegenheid tot topprioriteit te benoemen. Volgens hem wordt nu de ambi tie uitgesproken om elke werk loze in een reïntegratietraject te plaatsen, maar zijn de budget ten om mensen aan het werk te helpen al met 30 procent inge krompen. „Het arbeidsmarktbeleid dreigt op een dood spoor te belanden. Handhaving van de huidige be leidsdoelstelling dat elke werklo ze moet reïntegreren is niet te combineren met de ongenuan ceerde bezuinigingen op de hiervoor bestemde budgetten", waarschuwde de voorzitter van de RWI, het overleg- en advies orgaan van werkgevers, werkne mers en gemeenten. De RWI-voorzitter hoopt dat een succesvol Najaarsoverleg positief zal doorwerken in het regeerakkoord van het toekom stige kabinet. Het motto werk moet volgens hem duidelijk bo ven inkomen worden geplaatst Van Zijl wijst erop dat ook de jeugdwerkloosheid weer dreigt op te lopen. De RWI-voorzitter stelde dat ook het vorige kabinet in tijden dat „de laagbetaalde banen voor het oprapen lagen" te veel heeft nagelaten om werklozen met een grote afstand tot de arbeids markt daar dichter naartoe te brengen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v Naam Straat (D. Postcode Plaats Telefoon 4 (Ivm controle nabezotyig) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 I kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau auBrrwtocfw tMÉng n*i V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.letdschdagblad.nl MA'.'H.l ELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1