Bedrijfsleven in grote steden verkleurt ECONOMIE Magneetstrip is zwakste schakel van de pinpas Goede gever kan rekenen op beloning fiscus ■ders in af VNO-NCW voorspelt bloeiende toekomst voor allochtone ondernemers Kandidaten haken af bij Bondgenoten Snelle Boeing gaat mogelijk in de ijskast KI Belgische spoorwegen diep in de rode cijfers - Er stappen meer op dan het vak bin nen. Vooral de wetswij- ivaardoor werkloze schil de winter geen recht ■bben op een uitkering, Iders besluiten uit het ippen. Dat schrijft J. ;em, voorzitter van de irganisatie Fosag in blad Ondernemen. De irkloosheid zorgt er- schilders de kwast jen en elders hun heil Van de opleiding ko lt voldoende jonge binnen om de be- in evenwicht te hou tens de afgelopen win- ongeveer 6000 vak- thuis, ongeveer 15 pro- alle schilders. zaterdag 9 NOVEMBER 2002 probleem afetaria's - Patatbakkers sinds deze maand een jleem. Gebruikt frituur - sinds 1 november niet irden toegepast in vee- fetaria's en andere fri- :ers moeten daarom voor afvoer. Volgens >lad Snackkoerier zijn er ';n alternatieven voor het als veevoer dat een ge- Ban de Belgische dioxi- M. Overwogen wordt om ebruiken voor de op- ;van groene stroom, in is een milieuvergun- n het ministerie van noodzakelijk. Ook zal de __^st lager zijn. edenheid over metproviders ^Nederlandse huishou- n redelijk tevreden over lemetverbinding. Alleen Idesk van de aanbieder Jhter. De klanten van i }n Compuserve zijn het jvreden over hun provi- van @Home en Tiscali j. Dat blijkt uit een giste- resenteerd onderzoek marktonderzoeksbu- diview onder 1507 huis- s in Nederland. Gemid- ten particuliere inter- hun providers het rap- jr 7,2. De betrouwbaar - ii de verbinding scoort gste, namelijk een 7,3. dkbaarheid van de help- jgt het laagste cijfer: een door Meichior Zeeman den haag - Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht heb ben de samenstelling van hun bevolking sterk zien veranderen. Waar begin jaren negentig de vier grote steden nog uit een overgrote meerderheid van blan ke Nederlanders bestonden, zijn ze inmiddels van kleur verscho ten. Het aandeel van de migran ten en hun nakomelingen steeg van rond de 15 naar 40 of zelfs bijna 50 procent. Dat heeft ingrijpende economi sche gevolgen zeggen de onder zoekers Adjiedj Bakas, directeur van managements- en commu nicatiebureau Dexter en Wim de Ridder, directeur van de stich ting Maatschappij en Onderne ming. In opdracht van werkge versorganisatie VNO-NCW on derzocht De Ridder de effecten van de veranderde bevolkingsa menstelling voor het onderne merschap in de grote stad. Het rapport voorspelt een bloeiende toekomst voor de allochtone ondernemer met ambitie. Vooral de kinderen van de hui dige generatie middenstanders zullen hun kans grijpen, zegt Bakas. Zijn adviesbureau houdt zich bezig met de werkgelegen heid van allochtone groepen. „Er staan nu 90.000 familiebe drijven zonder opvolger te koop. Kinderen van de huidige eigena ren hebben hun ouders heel hard zien werken in de zaak en willen dat zelf niet. Maar voor de migrantenkinderen is dit een uitgelezen kans om op te klim men op de sociale ladder. Ook de samenstelling van de studentenpopulatie op universi teiten en hogescholen voorspelt een groeiend aantal allochtonen in hogere functies. „Er zitten nu al 7 procent allochtone studen ten in het hbo en 6 procent op de universiteiten. Er zijn nu al 60.000 tot 90.000 allochtone hbo'ers en academici in Neder land. Binnen vijf jaar komen er nog 25.000 bij. Mensen die uit vindingen doen, die octrooien Jonge allochtone ondernemers, actief in de horeca en als kleermaker. Archieffoto's: United Photo's de Boer en Ton Kastermans en patenten zullen ontwikkelen. Van hen moet de economie het hebben", zegt Bakas. Onderzoeker De Ridder is nog stelliger: „Over vijf jaar zit de ondernemer van buitenlandse afkomst op de bok." De drang om te presteren en te groeien in welvaart is volgens hem daarbij bepalend. Nieuwkomers met frisse ideeën hebben meer kan sen dan de vastgeroeste oude garde. De Ridder, sinds augus tus hoogleraar toekomstonder- zoek aan de Universiteit Twente: „De nieuwelingen passen zich sneller aan de veranderende markt aan, de survivors zitten al lang in vastgesleten patronen. Bovendien, op grensvlakken van studies of culturen ontstaat de noodzakelijke vernieuwing. In het VNO-NCW-onderzoek is onder meer gekeken naar de ontwikkelingen in de VS. Daar hebben verschillende bevol kingsgroepen de geschetste ont wikkeling al doorgemaakt. Voor alsnog richtten ze zich op be paalde economische sectoren. In een mum van tijd hebben Koreanen bijvoorbeeld een ste vige positie veroverd in de de tailhandel, 70 procent van de winkels in de Amerikaanse staat Califomië is in hun handen. De groep die zich richt op een specifieke sector, heeft de mees te kans van slagen, daarna volgt een verdere spreiding. Deze trend zal naar verwachting ook in Nederland doorzetten. Dat is al te zien in de studies die de ondernemers van morgen vol gen. „Moslimjongeren, Turks zowel als Marokkaans, doen heel vaak een opleiding in de informatie- en communicatietechnologie, net als de Hindoestanen: die ko men in de zakelijke dienstverle ning terecht. Hindoestanen zit ten ook vaak in de advocatuur of in de geneeskunde. Surina- mers en Antillianen dringen door in de ambtenarij. Chinezen zitten in de detailhandel en steeds vaker in de financiële dienstverlening", somt Bakas op. Het blijkt ook dat migranten en hun nakomelingen die geen kans op terugkeer naar hun va derland hebben, beter integre ren dan de groepen die nog wel een sterke band met het land van oorsprong hebben. „De Af- ghanen doen het heel goed in Nederland", zegt Bakas. „Zij we ten dat zij geen toekomst heb ben in Afghanistan, daarom doen zij er alles aan om in Ne derland te slagen. Dat zag je in dertijd ook bij de Indische Ne derlanders." Turken en Marokkanen daaren tegen hebben nog steeds sterke banden met familie in het va derland, sturen er ook geld heen. Dat geld kan beter wor den geïnvesteerd in Nederland, meent Bakas. „Dat zal op ter mijn ook gebeuren. De tweede generatie van buitenlandse af komst heeft een veel minder sterke band met het vaderland, die richt zich ook veel meer op Nederland. De opkomst van de ondernemer van vooral niet-Westerse af komst, zal wel gevolgen hebben voor de inrichting van Neder land. Zo vindt Bakas dat regel geving te veel uitgaat van 'één baan, één woning' terwijl al lochtone ondernemers niet zel den drie of meer deeltijdbanen en het ondernemerschap met elkaar combineren. Ook het wo ningbestand moet worden aan gepast, want onder de nieuwe ondernemers leeft minder het verschil tussen wonen en wer ken. In de Bijlmer in Amsterdam staan 1000 bedrijven geregi streerd, maar er is geen bedrijfs ruimte voor. Dat hoeft ook niet. Wie maaltijden wil maken voor de drukke yup die daarvoor zelf geen tijd heeft, en dat is ook een tendens uit Amerika, kan dat ge woon in zijn eigen keuken doen. Een van de stimulansen om de Nieuwe Nederlander beter te la ten integreren, is het initiatief daartoe aan henzelf over te la ten, met alle kansen en risico's daarbij. „De subsidiekraan kan misschien beter dicht", zegt Ba kas. „Woningcorporaties moe ten hun huurwoningen massaal in de verkoop gooien. Dan moe ten de allochtonen ze kopen. Met een eventuele tweede hy potheek op hun huis hebben ze een begin van een startkapitaal om een zaak op te zetten. Pas dan zal de integratie doorzet ten." - „Pinpasfraude is eend. De banken beste- imiddels de vereiste aan- |n. Maar bij de invoering inkpas lijken de fraude- in te zijn onderschat. onvoldoende beseft legevoelig de magneet- zegt Arnoud Boot, hoog- lanciële markten aan de lit van Amsterdam en in het bankwe- ide Nederlandse Vereni- Banken is er dit jaar tot 'oor zo'n 400.000 euro Ide gepleegd met pin- Te verwaarlozen op een n zo'n één miljard s per jaar, meent di- Jllocks. De banken ma- niettemin zorgen en in een aantal gevallen k op welke manier is ge il is gevraagd dagelijks [tomaten te controleren, len zij eventueel een rf jmondje' onderschep- lee criminelen bank passen kopiëren. Maar Boot be twijfelt of de medewerkers dat lang volhouden. „Ik denk dat de alertheid verslapt als een paar maanden geen fraude wordt ge constateerd. En je moet er ook rekening mee houden dat de criminelen waarschijnlijk weer een nieuwe manier hebben be dacht om te frauderen. Welk systeem je ook kiest, fraude is altijd mogelijk." Toch kunnen bankpassen veili ger worden dan ze nu zijn. In sommige landen werken de pas sen op basis van een chip, in plaats van de magneetstrip. Zo'n chip, die nu al in de meeste bankpassen is verwerkt om te 'chippen', is volgens kenners veiliger omdat er meer gegevens op passen. De magneetstrip is bijna kinderlijk eenvoudig te ko piëren. De fraudeur heeft een goede kopie in de tijd dat de kaart door de machine wordt gehaald. Het kopiëren van een chip kost minstens een dag, en is technisch veel moeilijker. Blocks bevestigt dat de mag neetstrip de zwakste schakel is van de pinpas. De chip werpt een hogere dam op tegen po tentiële fraudeurs met pinpas sen. Bij de bankpas vormen de pincode en de magneetstrip sa men de beveiliging. „Daarvan is de pincode niet te achterhalen, hooguit af te kijken. Dus als je de magneet vervangt door de chip dan wordt het fraudeurs een stuk moeilijker gemaakt", zegt Blocks. Toch zien de banken niet de noodzaak om nu over te schake len op de chip. Blocks gaat uit van een periode van vijf tot tien jaar voor een nieuw systeem kan worden ingevoerd. Op dit mo ment wordt internationaal over legd om te komen tot een nieu we standaard. Interpay, samen- werkingsdochter van banken die het betalingsverkeer regelt, ver wacht dat het nog zo'n vijfjaar zal duren. Het probleem is dat overschakelen torenhoge kosten met zich mee brengt. Het aan passen van de kaarten is relatief simpel, maar alle geldautoma ten moeten ook omgebouwd worden. Volgens woordvoerder Wouter- sen van Interpay is het maat schappelijk 'niet verantwoord' de middenstand nu met derge lijke kosten op zadelen. „De winkeliers hebben na de invoe- Foto: GPD/Phil Nijhuis ring van de euro en de millenni- de door fraude ook niet in ver- umwisseling al genoeg kosten houding tot de kosten voor een gemaakt." ombouwoperatie. „Nieuwe sys- Volgens Interpay staat de scha- temen geven ook geen garantie dat het probleem is opgelost. De vraag is of zo'n investering dan verantwoord is", zegt Wouter- sen. Volgens Blocks wil de pu blieke opinie een bankkaart die 100 procent veilig is en niets kost. „Dat kan niet." Ook financieel deskundige Boot denkt dat het nog vijf jaar duurt voor er een nieuw bankpassys teem is. Alleen een crisis zou de aanpassing kunnen versnellen. Daarvan is volgens hem geen sprake. Hij verwijst naar 'tussen oplossingen' zoals die ook bij creditcards worden toegepast. Om fraude te bestrijden zijn er detectiecomputers. Die slaan alarm als de gebruiker ineens een aanmerkelijk groter bedrag nodig heeft dan gebruikelijk. De computers waarschuwen ook als de creditcard binnen tien minuten wordt gebruikt in Ne derland en vele duizenden kilo meters verderop. Volgens Boot is dat systeem ook bruikbaar om de bankpas beter te beveiligen. Coördinator Idzinga van het In terregionaal fraudeteam Noord- Holland en zijn collega Maat vinden dat banken 'professio neel optreden tegen fraude'. „Wat fraudebestrijding betreft staat Nederland in de wereld aan de top", zegt Idzinga. Vol gens Maat zijn banken min of meer gedwongen om werk te maken van de fraudebestrijding. Dat heeft te maken met het 'handhavingsarrangement' dat is opgesteld door het openbaar ministerie. „Het moet voorko men dat wij ons inspannen om fraude te achterhalen terwijl banken of andere instellingen de zaken op hun beloop laten. Tot nu toe hebben banken ge daan wat je van ze mocht ver wachten." De Consumentenbond, die dit jaar honderd meldingen en klachten over pinpasfraude kreeg, is niet tevreden over de manier waarop banken omgaan met bankpasfraude. In juli 2000 drong de bond er op aan bevei- lingscamera's te installeren bij elke betaalautomaat. Dat is niet gebeurd. „De NVB zei dat er ho ge kosten aan waren verbonden. Men dacht ook dat het preven tieve effect heel beperkt zou zijn omdat je verplicht bent om klanten met een bordje te atten deren op camera's. Dat vinden wij onzin", aldus woordvoerster Nijkamp. utrecht/den haag/anp - Nog een drie kandidaat-bestuursle den hebben zich teruggetrok ken bij vakbond FNV Bondge noten. Eerder had de kandi- daat-bondssecretaris A. van der Hoek zich al afgemeld bij de grootste vakbond van Neder land, die in ernstige financiële en bestuurlijke problemen zit. Dat heeft een woordvoerder van de bond gisteren bevestigd. De kandidaat-bestuursleden zijn het er niet mee eens dat de vakbond afziet van een ingrij pende reorganisatie. Het gaat om R. Oosterhout, J. Castelein en D. van Huizen, die door het vorige bestuur waren voorge dragen. Door de afzeggingen is het vrij wel zeker dat H. van der Kolk op 28 november de nieuwe voorzitter wordt. Van der Kolk is nu CAO-coördinator van de vakcentrale FNV. Hij kan reke nen op brede steun in de vak bond. Zijn enige tegenkandi daat is de vrijwel onbekende Haarlemse griffier W. Geldof, die alleen door de afdeling Rail infrastructuur is voorgedragen. Door het afketsen van de con tributieverhoging is woensdag het bestuur van FNV Bondge noten voortijdig afgetreden. Op dit moment worden de functies waargenomen door het lande lijk FNV-bestuur met daarin voorzitter L de Waal. De Waal zei in een toelichting het reorganisatieplan te gaan uitvoeren. Dat wil zeggen dat tweehonderd arbeidsplaatsen worden geschrapt en dat een aantal kantoren dicht gaat. De FNV-voorzitter bestrijdt bewe ringen dat hij met een coup de macht zou hebben gegrepen bij Bondgenoten. „Het voorzitter schap van Bondgenoten is mij in de schoot geworpen door de bondsraad, toen het hoofdbe stuur opstapte", aldus De Waal. seattle7anp - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing wil eind dit jaar kiezen of het een sneller of een zuiniger vliegtuig gaat maken. Het heeft de lucht vaartmaatschappijen een exemplaar voorgesteld dat tot 20 procent zuiniger met brand stof omgaat dan zijn huidige toestellen. Dat houdt in dat er een eind kan komen aan het project voor een vliegtuig dat bijna met de snelheid van het geluid vliegt, de Sonic Cruiser. Walter Gillet te, verantwoordelijk voor het Sonic-programma, liet volgens de zakenkrant The Financial Ti mes weten dat het zuinige exemplaar in de plaats moet komen van de verouderde en slecht verkopende Boeing 767. Bij het ontwerp is wel gebruik gemaakt van ontwerp- en pro ductiemodellen voor de Sonic Cruiser. Boeing kan zijn potentiële afne mers maar moeilijk overtuigen van het nut van de Sonic Crui ser. De luchtvaarmaatschappij en vinden het argument van kortere vluchttijden niet opwe gen tegen ticketprijzen die 15 procent of meer boven de tarie ven voor de business class lig gen. Ook luchtvaartmaatschap pij Virgin Atlantic is op haar schreden teruggekeerd. Vorig jaar liet topman Richard Bran son nog enthousiast weten zes snelle Boeings te kopen. Dit jaar verklaarde maatschappij niet te weten of er voordeel zit in hogere snelheden. i doet, goed ontmoet. Wie in Nederland ideren schenkt aan organisaties als het Is, een kerkelijke instelling, het Prins Bern- :uurfonds of de Zeehondencrèche in Pieter- jn daarvoor door de fiscus worden beloond. pders geven jaarlijks voor ruim 1,6 miljard (i goede doelen. Aan organisaties die veelal Jtropie afhankelijk zijn, en die potentiële eters dan ook graag op alle fiscale ins en ten. Hoe goed moet je zijn, om via de fis- terug te zien van je gift? 'dcelijkste manier om te geven is de een- t simpelweg een behoorlijk bedrag ten aan de instelling die u financieel wilt nen. Bewaar het bank- of giroafschrift |s voor de belastingdienst, ïstigde dient bij de Belastingdienst/On- Ingen in Den Bosch geregistreerd te staan istelling die 'algemeen nut' nastreeft. Dat k geval de instellingen die een keurmerk [verkregen van het Centraal Bureau Fond- 'ng (CBF). Bij een eenmalige gift kunt u •ordelig uitzijn bij erkende organisaties a Zonder Grenzen of het Nationaal hds Jantje Beton, maar niet bij de plaatse lijke sportvereniging. Schenkingen zijn aftrekbaar in box 1 en vallen onder de persoonsgebon den aftrek. Uitgangspunt is het verza- melinkomen (van box 1, 2 en 3) waar bij nog geen rekening is gehouden met die persoonsgebonden aftrek. Niet alles is aftrekbaar. De eenmalige schenking moet ten minste één pro cent van dit 'drempelinkomen' zijn, met als minimumgrens 60 euro. Het bedrag boven dit minimum is aftrek baar. Maximaal mag u tien procent van het drempelinkomen aftrekken. Een voorbeeld. Victor heeft een ver- zamelinkomen van 23.000 euro. Hij heeft voor 750 euro geschonken aan erkende goede doelen. Een procent van zijn verzamelinkomen komt neer op 230 euro. Victor mag aftrekken: 750 minus 230 is 520 euro. Bij fiscale partners worden de verzamelirikomens en de giften voor de aftrek bij elkaar opgeteld. Als u een groot bedrag wilt schenken, kan het fis caal aantrekkelijker zijn om periodiek te schen ken. Dat kan door bij een notaris vast te laten leg gen dat u ten minste vijf jaar achtereen min of meer gelijke bedragen aan één organisatie EIGEN BEURS Brenda van Dam schenkt. De fiscus noemt dit giften in de vorm van termijnen van lijfrenten. Deze schenkingen zijn volledig aftrek baar. Als u periodiek in totaal 5.000 euro schenkt, heeft u dus vijf jaar lang een jaarlijkse aftrekpost van 1.000 eu ro. U kunt dit belastingvoordeel zelfs maandelijks via de Voorlopige Terug gaaf op uw rekening gestort krijgen. Er is nog een voordeel. Met deze ma nier van schenken kunt u óók de plaatselijke sportvereniging onder steunen en zelf fiscaal profiteren. Ten minste, als het om een vereniging van minimaal 25 leden gaat. Het lijkt mis schien wat ingewikkeld om voor een goed doel een notaris in te schakelen, maar dat valt in de praktijk reuze mee. Met name grote maatschappelijke in stellingen zijn u hierbij graag van dienst. Ze regelen de notaris of nemen de kosten voor het opstellen van de akte voor hun rekening. Vertegenwoordigers van diverse goede doelen hebben zelfs een speciale huisnotaris of een con sulent op het gebied van schenken en erven. Er zijn andere mogelijkheden om te schenken. U kunt goederen schenken aan een instelling, zoals een huis, aandelen of een kunstcollectie. U kunt Bijna iedereen geeft Uit het onderzoek Geven in Nederland van de Vrije Universiteit blijkt dat maar liefst driekwart van de huishoudens geld geeft aan een of meer goede doelen. Gemiddeld voor 317 euro per jaar; 15 procent geeft meer dan 450 euro per jaar. Er wordt het vaakst gegeven via de collectebus, door lo ten te kopen of door iemand te sponsoren voor een inzamelactie (niet aftrekbaar, be halve als je een betalingsbewijs hebt). Bijna de helft van de huishoudens is vaste dona teur (wél aftrekbaar) van een of meerdere organisaties die ach inzetten voor een goed doel. Meer info: www.goededoelen.nl; De Goede Doelen Gids 2003 (ISBN 9075458 1QX) Belastingdienst/Ondernemingen Den Bosch, tel. 073 - 6245520 bij testament of legaat bepalen dat een of meer organisaties een deel van uw nalatenschap zullen erven. Een notaris kan u er meer over vertellen. brussel/anp-belga - De Belgi- sche nationale spoorwegen staan er financieel beroerd voor. Uit een financiële door lichting van topman Vinck blijkt dat de NMBS dit jaar af stevent op een nettoverlies van 443 miljoen euro, tegen 296 miljoen euro vorig jaar. Tegen 2006 kan het tekort op lopen tot 696 miljoen euro. Volgens de krant Le Soir, die de cijfers naar buiten bracht, is de situatie catastrofaal. Daar komt bij dat de schulden van de pakjesdienst ABX nog niet eens zijn meegeteld. De schuldenlast van de NMBS loopt ook steeds verder op. Eind 2001 bedroeg de schuld 3,9 miljard euro, maar die zou dit jaar oplopen tot 5 miljard. Als de groei niet wordt ge stopt. kijken de spoorwegen volgens Vinck in 2006 aan te gen een schuldenberg van 10 miljard euro. De NMBS-topman heeft al een vacaturdpop ingevoerd, maar heeft nu plannen voor een ingrijpende herstructure ring. Volgens de vakbonden zou hij vanwege de impopu laire maatregelen daarmee willen wachten tot na de par lementsverkiezingen van juni 2003. Bij de NMBS werken momenteel bijna 42.000 men sen, ruim het dubbele van het aantal NS-werknemers. Vinck trad in juni aan na een rommelige benoemingsproce dure. Hij komt uit de industrie met een reputatie van een sa neerder. De NMBS is al jaren een zorgenkind. De hervor mingsgezinde verkeersminis ter Durant moet afrekenen met machtige vakbonden, die in de raad van toezichthou ders zitten, en politieke be noemde bestuurders uit voor al het Franstalige landsgedeel te.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7