'Turks EU-lidmaatschap staat vast' BUITENLAND Tijdpad naar mogelijke oorlog in Irak ...vk'V/ iy r Transamazonica legt het af tegen de groene hel Popmuziek tegen roken Parijs houdt rekening met nieuwe aanslagen L H p§g3 V s' v v T'" v V /- 2«ir J' Huiszoeking in Afghanistan 'Terreurgroepen houden congres in Zuid-Amerika' Del Ponte: Milosevic moet advocaat in dienst nemen ^Tsjetsjeense Wnemer plat S/kaz - Het huis van een Tsjetsjeense rebellen die ken geleden de bezoe- een theater in Moskou o, is gisteren in Tsjetsje- aijblazen. Vermoedelijk >plom een vergeldingsac tie deelname van de i7fon de gijzelactie. Aset injcajeva, die om het le- m toen Russische troe- eind maakten aan het ia, woonde in het ise dorp Achkhoi- zaterdag 9 november 2002 te lid ;epakt e voor Tiemeester S6 - Een rechter in het ?jnse Valence heeft gis- burgemeester van die lordeeld, omdat hij had 3- td een Marokkaans stel at te verbinden. De bur- er, die lid is van de cen- -j^itse partij UMP van it Chirac, weigerde de 8{.14 september te trou- ,7/dat op die dag hun visa h. De burgemeester totaal 3.500 euro beta- seket stel als compensatie '•"taakte kosten. Boven net het huwelijk binnen k worden voltrokken als jjppnieuw in ondertrouw jnald's sluit al vestigingen te - McDonald's Corpora- idft gisteren aangekon- het in zeven landen in Ptlen-Oosten en Latijns- al zijn vestigingen zal =g)f herstructureringen voeren en zeshonderd jat verdwijnen als ge- kostenbesparende elen. Bovendien is de gigant van plan om in j tien landen elders in d ongeveer 175 McDo- ialen te sluiten die niet ■rt^en. McDonald's heeft ei(jjd meer dan 30.000 ■^opts, waarvan 13.300 in ligde Staten. Het bedrijf jnet een overvolle ho- ./Kt, klachten over slech- fyerlening en dalende ïprijzen. raf voor op internet Pe 32-jarige Vietname- en mensenrechtenacti- hi Quang is gisteren tot ngenisstraf van vier ordeeld wegens het en van kritische teksten /ietnamese regering op Qangs aanhouding in ens het publiceren van inda tegen de staat' is mensenrechtengroepe- ?n teken dat de com pile partij van Vietnam tere greep wil krijgen itemet en het beleid te- denten heeft ver- el proces i Tsvangirai Het proces in Zim- }gen oppositieleider ai is uitgesteld tot fe- jsvangirai's advocaten neer tijd, zei één van iren. De leider van de pj staat terecht we- smeden van plannen Ident Mugabe te ver ft. Tsvangirai's proces indag moeten begin- i verdediging maakte omdat de aanklagers jke documenten niet Dvergelegd. De aan- gebaseerd op een vi- tvaarop Tsvangirai !t een Canadees bevei- fdrijf. Volgens de advo- ttiet de film gesjoe- den haag-brussel/gpd - Het Turkse lid maatschap van de Europese Unie is niet meer tegen te houden. Het moment waar op de vijftien lidstaten nog 'neen' hadden kunnen zeggen is volgens hun ambassa deurs bij de Europese Unie voorgoed voor bij. „Wij zijn het er over eens dat dat een gepasseerd station is', aldus Ben Bot, de Nederlandse ambassadeur bij de Unie. De hoogste vertegenwoordigers van de lidstaten trokken volgens Bot hun con clusie tijdens een informeel gesprek met de voorzitter van het Europees Parle ment, de Ier Cox. „Er zijn sinds 1963 ge woon te vaak toezeggingen gedaan", al dus Bot gistermiddag tijdens een spreek beurt voor de Vereniging van Europese Journalisten in Den Haag. De Franse oud-president Giscard d'Es- taing, nu voorzitter van een politieke praatclub die zich bezig houdt met de toekomst van de Europese Unie, velt een keihard oordeel over het feit dat de Tur ken jaren aan het lijntje zijn gehouden. „De meerderheid van de EU-landen is gewoon tegen, maar dat heeft men nooit tegen de Turken gezegd", zei hij gisteren in een interview met de Franse krant Le Monde. Volgens hem betekent een Turks lidmaatschap onontkoombaar het einde van de EU. „Turkije is geen Europees land. Vijfennegentig procent van de Tur ken woont niet in Europa. De dag nadat de onderhandelingen met Turkije begon nen zijn, kunnen we een Marokkaans verzoek verwachten. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken liet weten ervan uit te gaan dat Giscard d'Estaing zijn persoonlijke me ning had verwoord en niet die van de EU. Volgens het ministerie hoort Turkije 'onweerlegbaar' bij Europa. Turkije is sinds 1999 formeel kandidaat lid van de Unie, maar het is de enige kan didaat waarmee nog niet wordt gepraat. Op de Europese top in december moeten de Europese regeringsleiders besluiten of zij een datum vastleggen waarop de toe tredingsonderhandelingen beginnen. De EU-ambassadeurs spelen, als adviseurs 1 -V v'. ïïyïX y v ;-r., H v '\:Y fX>1. v* T 1 7 7 Ns kabul - Een vader en zoon kijken naar de Amerikaanse soldaten die op het punt staan hun huis binnen te vallen. Militairen van de 82ste Airborne Division doorzochten in het zuid oosten van Afghanistan tal van huizen en stuitten daarbij op mijnen en granaten. Foto: AP/Scott Nelson door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Het project was het symbool van het grenzeloze ver trouwen in de toekomst en werd in Brazilië in een adem ge noemd met de landing op de maan. Met de aanleg van de Transamazonica dwars door het oerwoud temden de Brazilianen begin jaren zeventig de groene hel. Maar de natuur heeft terug geslagen. Op veel plaatsen is de 'snelweg door de jungle' gere duceerd tot een breed uitgeval len bospad. Oudere Brazilianen herinneren het zich als de dag van gisteren. Op 27 augustus 1972 nam de toenmalige militaire president Medici met veel tamtam de Transamazonica in gebruik. Het was de tijd van het Braziliaanse 'wirtschafswunder'. De econo mie groeide jaarlijks met tien procent en met de snelweg door het tropisch regenwoud dwon gen de Brazilianen internatio naal respect af. Voor het lot van de door ziekte gedecimeerde in dianenbevolking had niemand oog. Achteraf blijkt het ambiti euze project een horde teveel geweest. Slechts één op elke tien kilometer is geasfalteerd en op veel plaatsen dreigt het oerwoud de 'snelweg' te overwoekeren. Een reis langs de 2.500 kilome ter lange Transamazonica lijkt op een aflevering uit Camel Tro phy. In de natte periode veran dert de weg in een glibberig modderballet en hele dorpen raken van de buitenwereld afge sloten. Een busreis over een af stand van 900 kilometer kan hier een volle week in beslag nemen en niet zelden duurt het maan den voordat in de modder vast geraakte vrachtwagens hun reis kunnen hervatten. Ook in de droge tijd is de Transamazonica een lijdensweg. Behalve stof- happen maken ook kuilen - soms van een meter diep - de reis tot een drama zonder eind. „Het asfalt komt er nooit. Ook al word ik tweehonderd", weet Germosina Ferreira de Sa, een kolonist van het eerste uur. De 71-jarige oma van zoveel klein kinderen dat ze de tel kwijt is. arriveerde met de eerste bulldo zers om te werken aan een beter leven. .Achterafhad ik nooit met mijn gezin moeten komen. Het is hier alleen maar pijn en leed." Germosina drijft het enige res taurant in het stadje Divinopo- lis. .Alleen in de droge tijd pas seren auto's. Er zijn dagen dat ik niet meer dan twee vrachtwa gens tel." Haar ogen worden vochtig als ze vertelt over haar dochter, die overleed na een aanrijding. .Anderhalve dag lag ze dood op bed. De lijkkist moest uit Maraba komen, 112 kilometer verderop. De laatste 40 kilometer moest te voet wor den afgelegd met de kist op de schouders, omdat de auto's niet van hun regeringsleiders, een hoofdrol in de besluitvorming. Ambassadeur Bot erkent dat een Turks EU-lidmaatschap, dat op zijn vroegst over tien jaar een feit zal zijn, vanwege de culturele verschillen grote problemen oplevert. Met 65 miljoen inwoners zou Turkije na Duitsland bovendien het grootste EU-land worden, waardoor de bestaande verhoudingen in de Unie vol ledig overhoop worden gehaald. Bot: „Het is niet prettig. Maar Turkije buiten de EU houden zou pas echt een ramp zijn. Wel de Balkanlanden toelaten en Turkije niet, is ondenkbaar. In de regio is het land een stabiele factor." atlanta/anp-dpa - Verscheide ne terroristische groeperingen hebben recent een bijeenkomst belegd in het grensgebied tus sen Argentinië, Brazilië en Para guay. Dit meldde de Ame5rikaanse nieuwszender CNN gisteren, dat zich beroept op bronnen bij veiligheids- en inlichtingenorganisaties. Bij de ontmoeting waren in ie der geval vertegenwoordigers van de door Iran gesteunde Hezbollah aanwezig. Het is niet duidelijk welke andere groepe ringen de 'conferentie' bijwoon den. Op de bijeenkomst bespra ken de terroristische groepen plannen voor aanslagen op Amerikaanse en Israëlische doe len, aldus CNN. Het gebied waar de ontmoeting plaatshad, zou al langer in trek zijn bij terroristen, die gebruik maken van de slecht bewaakte grenzen en een bloeiende zwar te markt. In de maanden na de aanslagen in de VS in september vorig jaar, arresteerde de Para- guayaanse politie enkele tiental len mensen die betrokken zou den zijn bij terroristische orga nisaties. De belangrijkste ver dachten konden echter ont snappen. Volgens de lokale inlichtingen diensten hebben verscheidene terroristische cellen zich nu die per in de Braziliaanse jungle te ruggetrokken. Daarnaast zou den ook de financiële hoofdstad van Brazilië, Sao Paulo, en de Chileense vrijhandelszone Iqui- que broeinesten zijn van terro ristische groeperingen. De Braziliaanse minister van justitie De Tarso heeft gisteren gezegd dat Paraguay, Argentinië en Brazilië geen aanwijzingen hebben dat zich in het grensge bied van de drie landen terroris ten ophouden. Ook van voorbe reidingen van aanslagen op Amerikaanse diplomaten in Zuid-Amerika is De Tarso niet op de hoogte. „Het CNN-bericht draagt bij aan de demonisering van de regio, en dat is niet cor rect, aldus de minister. EU zet tienersterren in door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commis sie mobiliseert popsterren om jongeren van het roken af te houden. Volgens Commissaris Byme (gezondheidszorg) is deze nieuwe, onorthodoxe actie no dig omdat sigarettenfabrikanten steeds verfijnder methoden ge bruiken om de jeugd te verlei den. Spotjes met de muzikanten zul len op 38 tv-zenders en in vijf duizend bioscopen in de Euro pese Unie worden vertoond. Onder de slogan 'Be cool, don't smoke' proberen Nederlandse tienerpopsterren als Sita en Loona, de Britse Sophie Ellis Bextor en Moby (VS), hun leef tijdsgenoten van het roken af te houden. Geen van de betrokken muzikanten rookt In Nederland zijn de spotjes te zien op RTL, Yorin, TMF, MTV en The Box omdat de commerciële zenders de meeste jongeren trekken. Byme benadrukte gisteren bij de start van de campagne, dat tachtig procent van de rokers op jeugdige leeftijd begint. De groep 12- tot 18-jarigen die rookt neemt nog steeds toe. Een op de twee jonge rokers sterft uiteindelijk aan de gevolgen van deze verslaving. In heel de EU sterven jaarlijks circa 500.000 mensen voortijdig door roken. Byme: „Mijn boodschap aan de jeugd is: zeg nu 'nee' voordat je straks een cijfer bent in deze statistieken.'' meer uit de blubber los kwa- men."Ook de 66-jarige José Al- ves koestert geen enkele hoop op een spoedige asfaltering. „Politici zijn meesters in het niet inlossen van beloftes. De Transamazonica is geschiede nis. De weg zal nooit zoals be doeld worden doorgetrokken tot de Stille Oceaan", zegt de kleine landbouwer. Hij verplaatst zich per fiets over de Transamazoni ca, omdat hij de modderpoelen en kuilen zo makkelijker kan ontwijken. Veilig is het echter niet. Vooral in de droge tijd wor den veel fietsers en brommers geschept, wanneer automobilis ten hen te laat opmerken temid den van de enorme stofwolken rode aarde. door Simone van Driel den haag - Als het aan hoofd aanklager Del Ponte ligt, drin gen de rechters van het Joego- slavië-tribunaal Milosevic een advocaat op. Daarmee wordt voorkomen dat de Joegoslavi sche ex-president nog meer ge zondheidsklachten krijgt en dat het proces steeds moet worden stilgelegd omdat hij ziek of uit geput is. Del Ponte schrijft dit aan de rechters in het proces te gen Milosevic. Milosevic verdedigt zichzelf in het mega-proces tegen hem; hij wordt op 66 punten beschul digd van het plegen van oor logsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide in Kosovo, Kroatië en Bosnië. Milosevic vindt het tribunaal 'il legaal' en weigert een advocaat aan te stellen. Hij accepteert bo vendien geen schriftelijke ver klaringen van getuigen en on derwerpt elke getuige aan een urenlang kruisverhoor. Om die voor te bereiden, moet hij 's avonds en in het weekeinde sta pels en stapels documenten doorworstelen. Omdat Milosevic twee keer ach ter elkaar voor langere tijd ziek was, hartproblemen en hoge bloeddruk heeft, oordeelden artsen in juli dat hij het rustiger aan moet doen om geen hartin farct te krijgen. De rechters be paalden dat Milosevic na elke twee weken zitting vier dagen rust krijgt. Niettemin klaagde hij vorige week dat hij uitgeput was. Zijn bloeddruk was volgens zijn juridisch adviseur opnieuw zeer hoog. Del Ponte dringt nu aan op een snel en uitgebreid on derzoek van Milosevic door 'on afhankelijke specialisten'. Ook zonder onderbrekingen zal het proces al tot ver in 2004 du ren. Del Ponte vindt dat Milose vic nu maar de hulp van een of meerdere advocaten opgelegd moet krijgen. Het recht van ver dachten om zichzelf te verdedi gen, is niet absoluut. Milosevic draagt er, door alles zelf te wil len doen. zelf toe bij dat zijn ge zondheidsproblemen vererge ren en het proces dus langer duurt. Daarmee komt zijn recht op een 'eerlijk en voortvarend' proces in het geding. Volgens Del Ponte komen de Britse advocaat Kay en dienst Joegoslavische ambtgenoot Ta- puskovic als eersten in aanmer king om te worden benoemd tot Milosevic' raadsheren. Zij wer ken nu nog als 'vrienden van het hof in het proces en zijn volle dig ingevoerd in de zaak. iles - James Kilgore, het bortvluchtige lid van de ftdsguerrilla Symbione- ttion Army (SLA), is gis- irresteerd. Justitie ver- im van medeplichtig- ien bankroof en moord mië in 1975. De SLA in 1974 internationale leid door de ontvoering i Hearst, de kleindoch- gename van kranten- t Randolph Hearst. Zij h tijdens haar ontvoe- bij de groepering, (klaarde na haar arres- ijn gehersenspoeld. Sn bij actie I len Colombia Rebellen hebben gis- het zuidwesten van Co- »en huis opgeblazen ^limiet. De vijf bewo nder wie twee kinderen, ■daarbij om het leven, ile politie werd het huis ten door leden van de onaire Strijdkrachten »mbia (FARC), de (Colombiaanse rebel- King. De bewoners politie eerder om gning gevraagd, na te door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Volgens de Franse in lichtingendienst RG (Renseigne- ments Généraux) staat Frankrijk hoog op de lijst van aan te val len landen door het terreurnet werk van Bin Laden. In een ver trouwelijk rapport van de dienst staat dat verscheidene terreur groepen op dit moment actief zijn in Frankrijk. Delen van het rapport zijn gisteren uitgelekt via de krant Le Parisier Minister Sarkozy van binnen landse zaken liet eveneens giste ren weten dat het onderzoek naar de aanslag op de synagoge in het Tunesische Djerba, in april dit jaar, heeft uitgewezen dat er een verband bestaat tus sen deze aanslag en het netwerk van al-Qaeda. De broer van de dader is deze week in Lyon aan gehouden en inmiddels opge sloten in een streng bewaakte gevangenis in Parijs. De man had de mobiele telefoon gele verd waarmee de dader enkele uren voor de aanslag contact had met het hoofd 'buitenland se operaties' van al-Qaeda in het Pakistaanse Karachi. Deze gaf in het telefoongesprek het groene licht voor de aanslag. Volgens de Franse inlichtingen dienst heeft al-Qaeda op dit mo ment zo'n dertig mannen in Frankrijk rondlopen die zijn aangewezen om aanslagen te plegen. Ook volgens de secreta ris-generaal van het in Lyon ge vestigde Interpol, de Amerikaan Noble, bereidt de terreurorgani satie nieuwe aanslagen voor. Recente aanslagen op Bali en in Jemen hadden volgens Noble vooral ten doel de westerse we reld te waarschuwen dat 'jullie oorlog tegen het terrorisme nog lang niet voorbij is.' door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Na twee maanden onder handelen over de precieze bewoordingen van de nieuwe VN-resolutie over Irak is nu een unaniem besluit genomen. Irak krijgt een laatste kans op ontwapening. Als Sad dam Hussein de wereldgemeenschap op nieuw in het ootje probeert te nemen, heeft dat serieuze gevolgen. Hoe ziet het tijdpad er uit? Irak heeft zeven dagen de tijd om de voorwaarden van de Verenigde Naties te aanvaarden. Het land moet vervolgens binnen dertig dagen opheldering geven over elk nucleair, biologisch of chemisch programma dat het in ontwikkeling heeft, inclusief alle wapensystemen en locaties. Tegelijkertijd wordt een begin gemaakt met het op gang brengen van controles door de VN-wapeninspecteurs, die 'onmiddellijk, ongehinderd en on voorwaardelijk' moeten kunnen plaats vinden. Op 18 november reist het hoofd van de wapeninspecteurs, Blix, af naar Irak. Blix heeft na aanvang van de werkzaam heden zestig dagen de tijd voor een eer ste rapportage. Als de inspectieteams van Unmovic en de IAEA (atoomagentschap) iets in de weg wordt gelegd, dan is dat in strijd met de VN-resolutie en komt de Veiligheidsraad bijeen om de situatie te bespreken. Een inbreuk op de resolutie leidt niet 'automatisch' tot militaire re presailles. Amerika heeft toegezegd niet met een gelegenheidscoalitie in te grijpen voor er consultaties met de andere lan den in de Veiligheidsraad zijn geweest. De VS hebben liever dat er onder VN- vlag militair wordt ingegrepen als de Iraakse leider de door hem geaccepteer de eisen van de VN niet naleeft. Mocht de Veiligheidsraad niet besluiten tot strafmaatregelen, dan behoudt Amerika zich het recht voor om samen met Groot- Brittannië en andere landen toch een oorlog te beginnen. Wat betekent dit alles voor de kans op een oorlog in Irak en het tijdstip waarop een invasie kan beginnen? Als Irak vol gende week niet instemt met de unanie me eis van de wereldgemeenschap - ook Rusland, China, Frankrijk en Syrië stem den voor - om zich te ontwapenen, dan is oorlog deze winter een bijna-zeker- heid. Maar de kans dat Saddam Hussein nee zegt, is niet groot. In Amerika rekenen analisten er op dat de Iraakse leider opnieuw zal proberen een soort kat-en-muis spelletje te spelen met de inspectieteams. Zodra de wapen inspecteurs in Irak zijn aangekomen, kan het balletje in principe aan het rollen worden gebracht. Het zijn in de komen de maanden de wapeninspecteurs die bepalen of en in hoeverre er sprake is van obstructie, valse verklaringen of na latigheden van Irak. Om de kans te vergroten dat de inspec teurs Saddam Hussein daadwerkelijk er gens op kunnen betrappen, heeft presi dent Bush de teams Amerikaanse infor matie van inlichtingendiensten beloofd. De VS gaan er van uit dat onder de palei zen van Saddam - waar de inspecteurs nu in tegenstelling tot vorige keren wel moeten worden toegelaten - geheime, ondergrondse wapenopslagplaatsen zijn. Doet er zich geen concrete inspectiecrisis voor op basis waarvan de Veiligheidsraad de situatie in Irak moe^espreken. dan ligt er binnen zestig dagen na aanvang van de inspecties een eerste voortgangs rapport op tafel. Als Blix na aankomst in Irak onmiddellijk aan het werk kan. dan zou er al rond 18 januari een eerste eva luatie zijn. Ook al is zonneklaar dat Amerika 'oorlog' bedoelt met 'serieuze gevolgen', andere landen kunnen een mogelijk langdurige discussie beginnen over de vraag welke strafmaatregelen er moeten worden ge nomen. In dat geval moeten de Verenig de Staten kiezen uit twee opties. Voort gaan op de ingeslagen weg van samen werking met de wereldgemeenschap, ook al is die tijdrovend en bestaat de kans dat de klimatologisch meest gunstige periode voor een grondoorlog in Irak - vanaf maart begint het al weer heet te worden - dan wordt gemist. Of kiezen voor militai re actie onder de meest gunstige weers omstandigheden, samen met landen die wél vinden dat Saddam genoeg kansen heeft gehad.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5