'Ik werd pas volwassen na mijn scheiding' OOG in OOG De vragen De regels -00Q [HDC932 Peter Römer maakte naam als acteur en scena rioschrijver. De 50-jarige Haarlemmer schreef on der meer het script van de tv-serie 'Diamant' en is medeauteur van het sce nario voor de nieuwe Pi- po-film. Römer werkte een aantal jaren als hoofd drama bij John de Mol Pro- dukties. Re- 1 centelijk ver- scheen boek 'Laat paard maar boven komen', met anekdo tische verhalen over zijn vader Piet. Römer is ge trouwd met Annet. Zij hebben twee kinderen: Bram (7) en Job (3). Römer heeft twee volwassen kinderen uit een eerder Peter Römer. „Ik zou Jezus van Nazareth aan tafel uitnodigen. Als hij niet verschijnt, heb ik gelijk gehad en bestaat hij niet. Komt-ie wel, dan weet ik dat ik ii huwelijk, het vervolg moet geloven." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer door Carlo Nijveen 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Dat was op de dag dat mijn zoon Bram moest worden geopereerd. Hij was net tien maanden oud en er was iets mis met zijn longen. De artsen wisten niet precies wat mijn zoon mankeerde. De operatie viel sa men met mijn trouwdag. Toen de arts zei: we moeten de kleine jongen even in slaap brengen, schoten de zenuwen door mijn strot. Dat duurde tot na de operatie. Het is gelukkig allemaal goed gekomen, maar ik heb heel wat angsten uitgestaan. Professio neel ben ik regelmatig zenuwachtig. Nervo siteit hoort ook bij mijn vak, omdat allerlei dingen eigenlijk constant onzeker zijn. Mijn vader heeft daar bij tijd en wijle dus ook last van. Als ik die beroepsmatige ner vositeit een tijdje niet heb, ga ik het missen. Dan denk ik: waar is het? Het hoort bij het professioneel presteren. Toen ik als hoofd drama bij John de Mol Produkties werkte, werd ik steeds meer een manager. Dat kwam doordat het bedrijf in die tijd enorm groeide. Ik werd op een gegeven moment onrustig, omdat ik het gevoel van 'er moet iets nieuws op tafel komen' miste. Uitein delijk ben ik daarom gestopt met het ma nagement en heb de oude vertrouwde ze nuwen weer opgezocht." 23. Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? „Nee. Met de weinige vrienden die ik heb, ga ik al honderd jaar om. Ik heb nog nooit een vriendschap 'opgezegd'. Ik maak ook nooit ruzie met mijn vrienden. Ik ben über haupt geen man van grote ruzies." 36. Bent u gelovig? „Nee. Althans, ik ben niet religieus. Ik ge loof wel dat er iets is dat wij niet kunnen zien. Niet alles is toeval. Of die gedachte een steun is als een geliefde of andere dier bare overlijdt? Dat weet ik niet. Ik heb ie dereen nog. Ik weet ook niet of ik straks na de dood van een naaste zal denken: nou ja, hij of zij gaat ergens heen, ik zal ze wel er gens weer terugzien. Volgens mij moet je je geld ook niet zetten op wat hierna eventu eel komt, maar op wat er nu is. Het kan een troost zijn als je denkt: zolang ik in ie mands gedachten ben, besta ik. Dat zag je ook bij de begrafenis van Prins Claus. De buitengewoon prachtige manier waarop mensen daar hun respect en medeleven betuigden, had niet zoveel te maken met dat hoopje in die lijkkist. Meer met de geest van Claus, die ergens daarboven hing. Die geest blijft in ons eigen hoofd. Daarom heb ik ook dat boekje over mijn vader geschre ven. Ik vind het leuk als het goed verkoopt, maar ik heb het vooral geschreven voor mijn kinderen en hun kinderen. Zo leeft mijn vader na zijn dood voort." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodi gen voor een dinertje. Wie kiest u? „Als eerste zou ik de inmiddels overleden tekstdichter Jacques van Tol uitnodigen. Hij schreef liedjes en sketches voor Louis Davids. Een man met een enorm talent. Te gelijkertijd had hij de eigenschap om als er iets te kiezen viel altijd de foute keuze te maken. Zo ook tijdens de Tweede Wereld oorlog. Hij schreef toen onder meer voor het cabaret van Paulus de Ruiter. Hij heeft ook een tijdje onderduikers in huis gehad, maar dat poetst die eerdere foute keuze niet weg. Na de oorlog is zijn naam nooit meer genoemd, maar hij heeft alle Snip en Snap-revues geschreven, hij maakte werk voor Dorus, enzovoorts. Vooral als schrijver ben ik enorm geboeid door die man. Schrijven is altijd keuzes maken. Daarom wil ik weten waarom Van Tol met zijn enor me talent in de oorlog verkeerd heeft geko zen en zichzelf daarmee alle kans heeft ontnomen. Als tweede wil ik Jezus van Na zareth aan tafel uitnodigen. Als hij niet ver schijnt, heb ik gelijk gehad en bestaat hij niet. Komt-ie wel, dan weet ik dat ik in het vervolg moet geloven. Van Tol en Jezus zouden volgens mij onderling ook genoeg gespreksstof hebben. En tot slot wil ik mijn vrouw uitnodigen. Want als ik haar vertel dat ik met die twee mannen aan tafel heb gezeten, gelooft zij er anders niets van. Ie dere vierde persoon daarbij zou een vijfde wiel aan de wagen zijn." 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? „Volgens mij word je volwassen als je je lot in eigen handen neemt. Dat deed ik pas na dat ik van mijn eerste vrouw ben geschei den. Tot dan toe kwam alles altijd bij ande ren vandaan. Toen ik op mijn negentiende van de middelbare school kwam, zeiden ze meteen tegen me: 'Jij bent acteur'. Terwijl ik dat zelf helemaal niet van plan was. Ik begon ook meteen te acteren. Ik kwam ja- reidang opdraven als iemand belde met de boodschap dat ik moest spelen. Ik had daarop totaal geen invloed. Ik ben in die periode ook gaan samenwonen. Ook een beslissing die ik eigenlijk niet zelf nam. Pas zeven jaar later, toen mijn vrouw zei: 'Zo, en nu gaan we scheiden', was die periode voorbij. Ik was 28 en stond voor het eerst op straat. Ik heb toen zelf een woning ge zocht, begon mijn eigen potje te koken en zorgde voor mijn twee kinderen als ze bij mij logeerden. In die periode van mijn le ven ben ik volwassen geworden. Ik maak trouwens deel uit van de baby-boomers, de generatie die oud worden niet ziet zitten." 1. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? „Vlak na mijn scheiding. Op zich was die scheiding niet zo dramatisch. Mijn vrouw en ik waren twee werelden die een tijdje hebben gedacht dat ze samen konden zijn en er op een gegeven moment achter kwa men dat dat niet zo was. Maar inmiddels waren uit ons huwelijk wel twee kinderen ontsproten. Op een dag opperde mijn ex dat we nog een keertje met het hele gezin op vakantie konden gaan. We zijn veertien dagen met z'n vieren weggeweest. Het was een fijne vakantie. Maar toen ik na thuis komst weer alleen op mijn zolderkamer zat, brak het bij mij opeens emotioneel open. Het was het verdriet en de woede om een wond die al aan het helen was en nu weer was opengescheurd. Op mijn kamer lagen drie telefoonboeken. Die heb ik toen heel hard tegen de muur gesmeten. Ik was niet boos over de scheiding, maar over het feit dat ik de kinderen in de steek had gela ten. Ook met hen is het uiteindelijk alle maal goed gekomen, maar dat wist ik toen uiteraard nog niet." 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „Ik ben enorm gehecht aan Nederland. Sommige dingen in dit land vind ik enorm benepen, maar het is hier uiteindelijk toch altijd weer vrijheid-blijheid. Nederland heeft ook al veel 'buitenland' hierheen ge haald. Ik zou wel een tijdje in de Verenigde Staten kunnen wonen. Ik ben daar vorig jaar op bezoek geweest bij Jan-Willem van de Wetering. Hij woont in Maine, boven Boston. Een prachtige streek, vooral van wege de overweldigende natuur. Maar in de VS lijd ik altijd wel aan een soort cul- tuurnood. Ik begrijp Amerikanen ook niet. Ik vind het maar rare mensen. Daarnaast zou ik wel een tijdje in Frankrijk kunnen le ven. Alles onder Parijs is goed. Londen is een leuke stad, maar daar zou ik niet willen wonen. Ik kan niet tegen de benepenheid van de Engelsen. Japan vond ik jarenlang een enorm boeiend land, totdat ik er achter kwam dat Japanners eigenlijk hele nare mensen zijn. Ik zou ook moeilijk kunnen leven in een cultuur die zo ver af staat van de onze." 14. Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? „Lompheid. Dat kan 'm in de kleinste din gen zitten. Bijvoorbeeld in twee ouders van schoolgenootjes van mijn kinderen die bij de deur van de school staan te ouwehoeren en niet opzij gaan als mijn zoontje erdoor wil. Ze zien hem niet eens staan. Daar be gint dan mijn dag mee. Vreselijk. Of men sen die met een achteloos gebaar een pa piertje op straat gooien. Ik hou van welle vendheid, maar dat mag niet ten koste gaan van anderen. Toch zie je dat steeds vaker. De zorgzaamheid is verdwenen. Dat vind ik erg jammer." 21. Heeft u een euthanasieverkla ringgetekend? „Nog niet. Ik ga het binnenkort wel doen. Tot nu toe leefde ik met de arrogantie van het eeuwige leven. Maar nu ik de vijftig ben gepasseerd, ga ik langzamerhand over der gelijke dingen nadenken. Ik heb thuis al wel de euthanasieverklaringen van mijn ouders en van mijn broers in de la liggen. Ik vind dat het lichaam niet onmenselijk hoeft te lijden. Een geest die gevangen zit door pijn of andere kwelling, moet je op een gegeven moment vrijlaten. Dat klinkt makkelijker dan het is. Toch wil ik mezelf niet op allerlei mogelijke manieren langer in leven laten houden om anderen het ver driet van mijn uitvaart te besparen." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Ja. Ook in een relatie hoefje jezelf niet he lemaal aan de ander uit te leveren. Naast mijn huwelijk heb ik ook m'n eigen wereld. Ik ben niet slechts iemand met mijn vrouw. Ook alleen ben ik iemand. Maar er zit na tuurlijk wel verschil tussen dingen die je in het geniep doet of dingen die je je partner gewoon niet vertelt. Ik hoef ook niet alles van mijn echtgenote te weten. 'De waar heid' is overigens sowieso een dubieus ge geven. Mensen die 'de waarheid' spreken, claimen daarmee volgens mij ook dat zij een zuiver geweten hebben en daarmee ge vrijwaard zijn van schuld. Daarbij heb ik zo mijn twijfels." ZATERDAG 9 NOVEMBER 2002 ER BIJ finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een l^gen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? O O De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43