3 Een goede aan, maar geen huis Anti-tabakslobby nekt Francorchamps Schrappen van Formule i-race 'funest voor de streek' De huizenmarkt verstoort steeds zichtbaarder de arbeidsmarkt. Vooral starters zitten als gevolg van de scherp gestegen huizenprijzen diep in de hypotheekschuld. Hoge woonlasten weerhouden veel Nederlanders ervan in deeltijd te gaan werken, van beroep of werkgever te wisselen of een eigen bedrijf te beginnen. ZATERDAG 9 NOVEMBER oor de 'prachtbaan' die hij kreeg aangeboden bij een technisch laboratorium in Amsterdam ver en, t Loek Visser (32) graag zijn geboorte krats Assen. Zijn gezin zou nog even in irentse hoofdstad blijven wonen tot ;k - die tijdelijk bij een studerend neef- jmderdak kon krijgen - een woning d gevonden in Amsterdam. Maar na a half jaar keerde Loek Visser als een llagen hond terug naar Assen. „Ik kon de wijde omtrek van Amsterdam geen lalbare eengezinswoning vinden. Dus ik mijn baan, die echt geweldig was, :ten opgeven." enige onderkomen dat Visser met het mbineerde bruto maandsalaris van :elf (2250 euro) en dat van zijn in Itijd werkende vrouw (700 euro) kon ten, was een klein bovenappartement drie kamers in een onaantrekkelijke :enwijk van Amsterdam. De vraagprijs 180.000 euro. Visser: „Ik wil niet in flat in een achterbuurt wonen voor ir dan 1000 euro per maand. Wat heb tan een leuke baan als ik in een soort igkast moet wonen en geen geld meer h voor vakanties?" Visser vindt het timer dat de huizenmarkt zijn carrière lnelijk negatief beïnvloedt. „In Assen ik een betaalbaar huurhuis, maar l ik geen baan vinden die goed aan- it bij mijn opleiding. In de Randstad itaat juist een tekort aan mensen die |n beroep uitoefenen. En aan het werk mijn vrouw doet, kraamverzorging, is ;terdam helemaal grote behoefte. It is dus ook jammer voor de Amster- ;e arbeidsmarkt dat wij daar niet aan ig kunnen." Ihoge huizenprijzen - de gemiddelde Épwoning kost nu 224.000 euro - beïn- ,'den in toenemende mate de mobili- lop de arbeidsmarkt. In negatieve zin, «te verstaan. De adviesorganisatie De ootheker krijgt er nog weinig klachten r, 'maar als je even logisch nadenkt, door Sylvia Marmelstein weet je dat dit een ernstig probleem is', zegt manager Kees van de Kerk. „Het modale gezinsinkomen ligt in Nederland rond de 28.000 euro per jaar. En met zo'n salaris kun je geen eengezinswoning meer kopen. Zeker niet in de Randstad waar een woning standaard meer kost dan 200.000 euro." Werkgevers in de Randstad worden hier door onaantrekkelijk voor mensen van buiten de Randstad, vooral voor jongere werknemers. Jongeren zijn vrijwel zonder uitzondering starters op de huizenmarkt. Ze hebben geen eigen woning die in de voorbije jaren in waarde is verdubbeld en die ze nu met winst kunnen doorverko pen. Zij moeten een heel hoge hypotheek afsluiten voor hun eerste koophuis. „Als ze geluk hebben", onderstreept Van de Kerk. „Want vaak kunnen ze geen huis kopen." In de Randstad worden veel politieagen ten en verpleegkundigen gezocht. Maar veel potentiële kandidaten kunnen met hun salaris in de wijde omtrek van de grote steden geen appartement kopen, laat staan een rijtjeshuis. Van der Kerk vindt het alarmerend dat starters geen al ternatief hebben, want ook de markt van huurwoningen is hoogst problematisch: „De wachtlijst voor een huurhuis is twee jaar en je betaalt minimaal 1000 euro kale huur per maand." Omscholen De problemen van starters op de huizen markt worden steeds zichtbaarder in de cijfers. Van alle hypotheken die vorig jaar werden afgesloten, was 46 procent gere lateerd aan een eerste koophuis, dus aan starters. Dit jaar is het percentage starters met 12 procent gedaald naar 34 procent. Van de Kerk: „Er komen dus minder star ters op de huizenmarkt. Maar ze kunnen ook niet gaan huren. Je vraagt je af waar deze mensen moeten gaan wonen. De politiek realiseert zich onvoldoende dat dit tot grote problemen leidt." Het Rotterdamse gezin Beers ontdekte te Door de gestegen huizenprijzen wordt het voor veel Nederlanders moeilijk in deeltijd te gaan werken, van beroep of werkgever te wisselen of een eigen bedrijf te be ginnen. Foto: GPD/Harmen de Jong laat dat de aankoop van hun eengezins woning van 250.000 euro in de nieuw bouwwijk Nieuw Terbregge al hun toe komstdromen zou verstoren. Jos Beers (31) kreeg twee maanden geleden een aantrekkelijk aanbod van een bedrijf met veel toekomstmogelijkheden. „Maar het risico was te groot", vertelt hij. „Ik zou een proeftijd krijgen van drie maanden. Stel dat ik die niet goed zou doorkomen. Zodra ik zonder werk kom te zitten, kun nen we de lasten van de hypotheek niet meer dragen. Onze beide salarissen zijn broodnodig voor de rente en de aflos sing." Jos Beers rekent voor: „We zijn maande lijks 1.200 euro netto kwijt aan de hypo theek. We hebben netto 2300 euro te be steden. Daarvan moeten we nog water, gas en licht betalen, de crèche voor onze twee kinderen, de maandelijkse bood schappen en de verzekeringen. Er blijft geen cent over." De wens van Fien Beers (29) om korter te gaan werken blijft door de hoge financië le lasten vooralsnog ook onvervuld. Ze is niet echt happy in haar huidige baan als juriste en liet zich om die reden omscho len tot onderwijzeres. „Maar de vereiste opleiding kan ik niet afinaken. Want ik zou het volgend studiejaar één dag in de week stage moeten lopen. Daardoor zou ik een dag minder moeten werken op het advocatenkantoor. En dat betekent min der salaris. We hebben zitten rekenen, Jos en ik, maar we kunnen in dat geval de woonlasten echt niet meer betalen." Ook de mogelijkheid om als zij-instromer (betaald werken/leren) aan de slag te gaan bleek financieel ondoenlijk. „Sowie so was het salaris van een zij-instromer te laag om de hypotheek te kunnen betalen. Maar ik vond het ook te link. Dan had ik mijn huidige baan helemaal moeten op zeggen. We kunnen dat soort risico's niet nemen. Zeker niet zolang we de zorg hebben over twee kinderen. We zitten muurvast aan onze huidige werkgevers." Fien vindt het 'heel vreselijk' dat je als starter op de huizenmarkt geen kant meer op kunt. ,,Als we nou een villa had den gekocht", verzucht ze. Maar hun huis is een rijtjeshuis, al ligt het in een zeer gewilde buurt en aan een binnenwa- tertje en oogt het iets mooier dan de ge middelde rijtjeswoning. De Hypotheker signaleert dat starters op de huizenmarkt als Jos en Fien Beers bij na altijd op twee volledige salarissen een hypotheek moeten afsluiten als ze een goed onderhouden normale eengezins woning willen. „Het betekent dat ze zich heel goed moeten bedenken of ze in toe komst veranderingen verwachten die te maken hebben met hun werk. Minder gaan werken omdat er bijvoorbeeld kin deren komen kan een probleem worden als je een zware hypotheeklast hebt. Net zoals overstappen naar een minder goed betalende baan. Volgens Van der Kerk stellen goede hypo theekadviseurs dan ook altijd de vraag of mensen minder willen gaan werken. Op vallend vindt hij het dat vrouwen daar meestal goed over hebben nagedacht, terwijl mannen daar veel minder mee be zig zijn. „Die zijn meer gefixeerd op de woning die ze willen kopen." Beleggingshypotheek Niet alleen starters ondervinden hinder van de gestegen huizenprijzen. Ook een probleem hebben huiseigenaren die hun hypotheek hebben verhoogd met de be doeling om de overwaarde van hun huis te verzilveren op de aandelenmarkt. De beursmalaise heeft onder deze categorie woningbezitters hard toegeslagen. Zo besloot automatiseerder Kars van het Hekke (40) twee jaar geleden om een be leggingshypotheek te nemen op de over waarde van zijn woning (35.000 euro). Zijn financieel adviseur had hem aange raden met de opbrengst van de beleggin gen een levensverzekering te betalen. Over dertig jaar zou die verzekering bij een gunstig beursklimaat een waarde kunnen vertegenwoordigen van 300.000 euro. Maar als gevolg van de scherp gedaalde beurskoersen kreeg Van het Hekke plot seling een rekening gepresenteerd van zijn bank ter grootte van 2.000 euro. „De waarde van mijn beleggingen is zozeer verminderd - van de geïnvesteerde 35.000 euro ging de helft in rook op - dat de bank niet langer toestaat dat ik er de jaarlijkse premie voor mijn levensverze kering uit betaal. En dus moet ik dat be drag nu op een andere manier ophoes ten." Klem Die onvoorziene kostenpost heeft on middellijk invloed op Van het Hekkes ge zinsleven. „We hebben het al niet zo breed", zegt hij. „En ik had net met mijn vrouw afgesproken dat ik een dag minder zou gaan werken, omdat zij juist een dag vaker wil werken nu de kinderen naar school gaan. Maar zoals het er nu naar uit ziet kan ik beter niet korter gaan wer ken. Hopelijk kunnen we vanaf volgend jaar de premie weer betalen uit de beleg gingsopbrengsten. Velen die bekennen financieel klem te zitten vanwege hun hypotheek, zeggen zich te realiseren dat zij zelf medeschul dig zijn aan de ontstane situatie. „Ik ben zo dom geweest om de mooie praatjes van mijn tussenpersoon te geloven", zegt Van het Hekke. „Wij hebben ja' gezegd tegen de hypotheek terwijl we wisten wat de lasten waren", erkent Jos Beers. „Maar het is heel moeilijk vooraf in te schatten wat er allemaal nog op je levenspad komt na het afsluiten van de hypotheek. We hadden toen bijvoorbeeld niet verwacht dat we zo snel van baan zouden willen veranderen." De Vrouwenbond FNV ziet de ontwikke lingen op de huizenmarkt als een gevaar voor werkende vrouwen. Zeker vrouwen moeten volgens voorzitter Tineke van der Kraan bij de aankoop van een woning goed nadenken over hun persoonlijke wensen en verwachtingen. „Want in het leven komen ze meer din gen tegen dan werk alleen. Zo nemen vrouwen nog steeds het grootste deel van de zorgtaken voor kinderen en zieke ou ders voor hun rekening. Dat kan zwaar worden in combinatie met werk. En als je door een lening niet meer terug kunt is dat heel erg", aldus Van der Kraan. De Vrouwenbond is altijd een groot pleitbe zorger geweest van de gedachte dat vrou wen financieel onafhankelijk moeten zijn. Van der Kraan: „We vinden het dan ook prima dat vrouwen steeds meer gaan werken. Maar wanneer vrouwen als ge volg van hun hoge woonlasten veroor deeld worden om tot hun 65-ste jaar full time te werken, dan is dat ook weer over dreven." België raakt de Formule i van Francorchamps kwijt als gevolg van een verbod op tabaksreclame, dat volgend jaar juli van kracht wordt. De middenstand en de horeca in de streek reageren geschokt. 'Veertig procent van onze inkomsten valt weg als de Grote Prijs van Wallonië ophoudt te bestaan.' door Pascale Thewissen Over het Formule 1-circuit van Francor champs ligt een deken van mist en regen. De straten in het Ardense dorp zijn uitgestor ven. Het gezicht van winkelier Christian Beauvoix staat op onweer. „Francorchamps assassiné, vermoord", citeert hij een vetge drukte kantenkop. „Nooit meer zullen Schu macher, Coulthard en de anderen racen op het mooiste circuit ter wereld", sombert Beauvoix. In het dorp in de Waalse Ardennen, inge klemd tussen Spa en Malmédy, dreunt de klap nog steeds na. Onlangs werd bekend dat de F1-teams niet in België willen racen als er op het circuit van Francorchamps geen reclame meer mag worden gemaakt voor sigarettenmerken als Marlboro en West, de grote sponsoren van de autosport. De internationale autosportfederatie FIA liet deze week weten dat Francorchamps in elk geval voor volgend jaar van de kalender is geschrapt. De FIA zelf kan nog wel leven met het verbod op tabaksreclame, maar de teams niet, zo liet een FIA-woordvoeder weten. De vijftigste editie van de Grand Prix Formule 1 van België zal in het gunstigste geval in 2004 kunnen worden gehouden. Beauvoix, eige naar van een tijdschriften annex souvernir- winkel volgepropt met memorabilia, minia- tuur-sportautootjes en ansichtkaarten, schudt het hoofd. Schuldige is in zijn ogen de politiek. „België moet zo nodig het braaf ste jongetje van de klas zijn door tabaksre clame bij sportevenementen al met ingang van 1 augustus 2003 te verbieden, in plaats van in 2006 zoals de rest van Europa. Maar hoe moet het nou met ons? Met de midden stand? Veertig procent van onze inkomsten valt weg als de Grand Prix van België op houdt te bestaan." Inferno Francorchamps ligt in de gemeente Stavelot, met 6.500 inwoners een klein stadje in de Ar dennen, ongeveer zestig kilometer ten zui den van Maastricht. Eigenlijk gebeurt er door het jaar niet veel. Met uitzondering van 1989 toen een bus vol toeristen de steile toe gangsweg af denderde en zich met een ge weldige klap in het bankfiliaal onderaan de helling boorde. Acht doden en veertig ge wonden vielen te betreuren. In 1998 was het opnieuw raak. Dit keer was het een vrachtwagen geladen met gevaarlijke stoffen die voor een inferno zorgde door de waarschuwingsborden op de Haute Levée (na de eerste ramp verboden voor vrachtver keer) te negeren en met volle vaart tegen de gevel van Hotel d'Orange te knallen. De vrachtwagen en de halve straat vloog in brand. De balans twee doden en 71 gewon den. De inwoners van Stavelot praten er niet graag over. Liever verhalen ze over aangena me dingen, zoals het jaarlijkse carnavals feest, als Stavelot wordt bevolkt door gemas kerde figuren met lange rode neuzen. „Heeft u ze niet gezien", zegt een vrouw die net in kopen heeft gedaan bij de plaatselijke bakker (specialiteit van het huis: een baguette cir cuit). „Ze hangen overal; die witte hoofden. Dat zijn onze Blanc Moussis, onze Witte Monniken." „Ach", verzucht ze, „ik hoop dat ze naar deze streek blijven komen, de toeristen. Er is hier zoveel moois te zien, bui ten het circuit. En wij moeten ook leven. Het werk ligt hier echt niet voor het oprapen." Ook burgemeester Thierry de Bouronville praat vol trots over de grote toeristische at tracties in zijn gemeente. Zoals de eeuwig ruisende watervallen van Coo, de eeuwen- oude benedictijnenabdij en natuurlijk het Michael Schumacher stuurde afgelopen september nog zijn bolide het circuit van Francor champs rond. Foto: Belga/Olivier Hoslet circuit. Bouronville, een Waalse liberaal, haalt fel uit naar de Franstalige Groenen in de Belgische regering. Zij zijn volgens hem de hoofdschuldigen aan het Francor champs-debacle. Nee, niet de Vlamingen. „Die gunden Fran corchamps sowieso het licht in de ogen niet", zegt hij, „sinds de baas van de Formu le 1, Bernie Ecclestone, in 1985 het circuit van Zolder, in Belgisch-Limburg, vemfilde voor dat in Wallonië." Dat zit zo: van 1973 tot en met 1984 werden de Belgische Formule 1-wedstrijden op het circuit van Terlamen in Zolder gereden. Na het vertrek van de Grote Prijs van België ging het met Terlamen ras bergaf. Pas sinds 1997, toen een nieuwe ploeg de exploitatie over nam, lijkt het enige gesloten racecircuit van Vlaanderen er weer langzaam bovenop te krabbelen. Dit jaar was Terlamen zelfs we reldnieuws toen het WK wielrennen neer streek in Zolder. Maar of er ooit nog Formu le 1 wordt gereden, zoals de nieuwe exploi tanten graag zouden willen? Het lijkt on waarschijnlijk. En ook de komst van de Gro te Prijs voor motoren lijkt, als gevolg van het verbod op tabaksreclame, niet waarschijn lijk. Als de Vlamingen zichzelf in de vingers wil len snijden, ze doen maar. Maar de Walen moeten één front vormen. Als de Groenen vóór een wetsvoorstel hadden gestemd van de senatoren Jean-Marie Happart en Philip pe Monfils om bij wijze van uitzondering drie dagen per jaar tabaksreclame toe te la ten op het racecircuit, had Francorchamps kunnen worden gered", fulmineert de bur gemeester. „Dit verlies is niet alleen assez grai>e voor de Belgische autosport maar ook funest voor de economie van deze streek." Somber De Grand Prix is een belangrijke bron van inkomsten voor Stavelot en omgeving. De laatste week van augustus zitten hotels tot in een omtrek van zeventig kilometer vol; de campings puilen uit. De Formule 1 is 'big business'. Uit een studie bleek enkele jaren geleden dat de races de streek jaarlijks 25 miljoen euro opleveren en werk bieden aan ongeveer zevenduizend mensen. Happart en Monfils hebben hun pogingen om Francorchamps te redden nog niet op gegeven. Als het aan hen ligt, wordt de in voering van de nieuwe tabakswet uitgesteld van 31 juli naar 30 september 2003. Maar ook daarmee kan de Grand Prix voor komend jaar niet worden gered. De groene partij Ecolo liet deze week door schemeren - onder zware druk van de (Franstalige) coalitiepartners - eventueel be reid te zijn voor dat voorstel te stemmen, als in ruil voor die steun een substantieel be drag wordt gestort in het anti-tabaksfonds. Er is ook een wetsvoorstel in de maak om België in de pas te laten lopen met Europa. In dat geval, heeft Formule 1 -goeroe Eccles tone al laten weten, is het mogelijk dat Fran corchamps in 2004 weer in de planning van de FIA wordt opgenomen. Directeur Francis Hourant van de Benedic tijnenabdij van Stavelot en het racemuseum ziet de toekomst echter somber in. „Ik heb mijn hoop gevestigd op de verkiezingen. Volgend jaar juni gaan de Belgen naar de stembus. De volgende regering beslist of er van 2004 tot 2006 opnieuw kan worden gere den op het circuit van Francorchamps. Maar de anti-tabakslobby in België is machtig." Welvaren Hourant vreest dat Stavelot de Formule 1 definitief kwijt is. En dat zijn abdij, die net ingrijpend is gerestaureerd (kosten: 15 mil joen euro) over vijf, zes jaar vergeten is. „Toeristen komen naar het museum omdat ze het circuit kennen; ze kijken naar de races op televisie. Als dat straks verleden tijd is, is dit museum over enkele jaren ook verleden tijd." Hourant wil graag geloven dat de For mule 1 in 2004 terugkeert naar België. „Ik zou willen dat het zo was. Niet alleen voor het welvaren van deze streek maar ook voor de sport zelf. Coureurs als Schumacher roe men Francorchamps als één van de mooiste circuits ter wereld. Misschien hoopte poli tiek België dat dót Francorchamps zou red den. Het heeft niet zo mogen zijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41