Grootste ingreep sinds Koude Oorlog' AST BINNENLAND 4 rMMiliMiliIJ Hoofdrolspelers in enquête Srebrenica van tilWiW.UUt 'Hier zijn alleen vissers, hardwerkende mensen' tINUTE Brugman Korthals acht snel inzetbare krijgsmacht mogelijk ondanks bezuiniging Pesten populair onder leraren Van der G. kreeg wapen wellicht via ex-buurman OM: Geen nieuw onderzoek door NIOD-rapport Ama mag wél van terrein, dragen uniform vrijwillig 'Grootste campagne ooit vertoond' bij Van Til AATSTE AGEN! Iy< Bremers =j getrouwd choten - Emily Bremers >ren in Voorschoten ge il met jonkheer R. Van der een goede vriend van prins Willem-Alexander. jrs was jarenlang de ge- prfde echtgenote van de flun relatie kwam in 1995 >t licht toen ze betrokken n bij een ongeval. In 1998 lekend dat de verkering j was. De prins ontbrak plechtigheid. ■lachten van ibrand vast vennep - De politie heeft ;k drie verdachten aan- n in verband met de and op 21 augustus in orp. De verdachten zijn van Nieuw-Vennep in ijd van 17 en 18 jaar. Het :keer tussen Schiphol en door de brand ig afgesloten. straf voor -medewerker v'iag - Een voormalig me- :r van het CDA-partij- is gistermiddag veroor- it een taakstraf van 200 ir de vervalsing vorig een imago-onderzoek )A-politicus De Hoop De medewerker had isieprogramma 2Van- ;n samenvatting ge- een onderzoek van iau Trendbox, waarin tt De Hoop Scheffer een lago had bij de kiezer. i straf voor teersleiders - Drie luchtverkeers- iebben op 10 december iten gemaakt rond een igeluk met een vliegtuig ta Air Lines in dichte Schiphol. Dat heeft de ink in Haarlem gisteren r beroep bepaald. De sleiders krijgen geen ndat hun fouten deels te en aan niet optimaal lerende voorzieningen irkeerstoren. 1 hooligans entief op' - Burgemeester Brou- Utrecht wil dat onrust- iij grote evenementen alwedstrijden preven- :n worden opgepakt, tel deed ze gisteren gemeenteraad van '5k Brouwer reageert met an op de rellen tijdens balwedstrijd FC Utrecht Warschau op 3 oktober. igi herdenking msterdam rsfcAM - In Amsterdam i etmdag voor het eerst h994 geen herdenking van aotallnacht plaats. Organi- udederland Bekent Kleur ofc plannen voor een ppj opzet van de herden- ^e(g niet rond en ziet er dit is iirom van af. De herden- s t$k vorig jaar slechts on- s eyeertig mensen. ieus: Geen ^taling Ritalin aojiG - Het medicijn Ritalin iralsnog volledig ver- ister De Geus van randheid heeft de bijbe- r het medicijn tijdelijk aaid, zo is gisteren be- iaakt. De maatregel n Sn kracht totdat binnen- Teh nieuw alternatief mid- zde markt verschijnt. Pati- .Ütioesten vanaf 1 novem- tega 3 euro zelf bijbetalen 'acrtig pillen Ritalin, it l |$artsenpost esit veel beter' 301 v4g - De dienstverlening Itrale huisartsenposten eter, vindt de Consu- Ibond. Veel mensen (klachten over de werk- in de posten, waarin )en buiten kantooruren zdaar samenwerken. De ,peft plaatsvervangend |jr De Geus (volksgezond- irzocht zich in te zetten zaterdag 9 november 2002 den haag/anp - De bezuinigingsopera tie waarvoor het ministerie van defensie zich ziet geplaatst, is de grootste ingreep sinds de Koude Oorlog, durft minister Korthals te beweren. „Er zijn vele reorga nisaties geweest, maar dit is de eerste waarbij traditionele scheidslijnen op veel punten zijn doorbroken", aldus de be windsman gisteren in een toelichting op de reeks van bezuinigingsmaatregelen die hij van het kabinet mag uitvoeren. Het ambtelijk apparaat, de luchtmacht, marine en landmacht moeten in 2006 ruim 800 miljoen euro hebben bezui nigd. Alleen de marechaussee wordt in de operatie ontzien. Korthals ontkent dat Defensie door dit soort opdrachten niet in staat is de krijgsmacht in te richten volgens een visie die past in het toekomstbeeld van Nederland. Nederland streeft naar een snel inzetbare flexibele krijgsmacht die vooral is gericht op internationale vre destaken. Het schrappen van operatio nele capaciteit en menskracht brengt die doelstelling niet in gevaar, aldus de minister. In de plannen van Korthals en Van der Knaap valt op dat de luchtmacht acht tien F16's moet inleveren plus vijfden Bolkow observatiehelikopters. Het krijgsmachtonderdeel behoudt echter zijn zes squadrons en daarmee de drie luchtmachtbases. Het sluiten van een basis zou een enorme besparing heb ben opgeleverd. Van der Knaap denkt dat die discussie gevoerd gaat worden op het moment dat Nederland besluit minder JSF gevechtsvliegtuigen, de op volger van de F16, aan te schaffen. De marine moet nu in ieder geval twee fregatten versneld afvoeren en gaat in omvang terug naar twaalf schepen. Verder worden twee mijnenbestrij- dingsvaartuigen afgestoten. In de ver dere discussie gaat het over de vraag of Nederland ook uit de voeten kan met schepen die wat minder kunnen dan moderne fregatten, en daardoor ook goedkoper zijn in de exploitatie. De landmacht wordt operationeel nau welijks aangetast. De forse besparingen komen uit het opheffen van de mobili sabele eenheden en de verkoop van complexen waarin het materieel ligt opgeslagen. Naar schatting achthon derd burgers verliezen door deze in greep hun baan. De maatregel levert Defensie al gauw 200 miljoen euro per jaar op. Op personeelsgebied wil Korthals de komende vier jaar proberen 2000 van de 6000 staffuncties te schrappen. Deze forse ingreep is volgens Van der Knaap deels mogelijk doordat de krijgsmacht- onderdelen veel meer dingen geza menlijk gaan doen. Daarnaast is er sprake van een bewuste inkrimping van de krijgsmacht. Defensie zal zich inspannen om te voorkomen dat er ge dwongen ontslagen moeten vallen. De WD, de enige fractie die tot nu op het bezuinigingsplan wilde reageren, ziet niets in het schrappen van achttien F16's. De fractie wil eerst een fundamentele discussie over de toekomst van de krijgsmacht voordat operationele capa citeit wordt opgegeven. Ook de bonden benadrukken dat De fensie er goed aan zou doen eerst te be palen wat er nodig is voor een snel in zetbare krijgsmacht voordat er wordt gesneden. den haag/gpd - In het onder- wijs wordt niet alleen door leerlingen, maar ook door le raren veel gepest Meer dan in andere beroepsgroepen, blijkt uit onderzoek. In het onderwijsblad SBM zegt een schooldirecteur „Verbale woordspelletjes of wenkbrau wen optrekken zijn in feite pijnlijker dan fysiek geweld. De manier van benaderen is zo, dat je er bij een kind wat van zou zeggen." Naast het negeren en uitlachen, wor den andere voorbeelden ge noemd: een leraar krijgt een rooster met veel lastige tus senuren of collega's zeggen zelfs met leerlingen erbij dat hij geen orde kan houden. ^betering. wageningen/gpd - Volkert van der G. heeft voor het verkrijgen van het wapen waarmee Pim Fortuyn is doodgeschoten, mo gelijk hulp gekregen van een vriend met een crimineel verle den. De man is in de jaren tach tig veroordeeld voor een gewa pende bankoverval in Baarn. Het gaat om een voormalige bo venbuurman van het Wagenings kantoorpand van de Vereniging Milieu Offensief, waarvoor Van der G. tot zijn arrestatie werkte. Deze man is op 6 september door de politie aangehouden op verdenking van het verstrekken van het moordwapen. Het recherchebijstandsteam sluit ook niet uit dat de man bij Van der G.'s zoektocht naar een vuurwapen als contactpersoon heeft gediend. Fortuyn werd op 6 mei dit jaar omgebracht met een semi-automatische Star Fi- restar. Het spoor naar de vorige eigenaar loopt dood. Er lijkt wel verband met een ramkraak in Emmen via dna-materiaal. De bovenbuur van Van der G's werkgever is twee dagen na zijn arrestatie weer op vrije voeten gesteld. De Amsterdamse pers officier van justitie mr. D. Krui mel laat desgevraagd weten dat de man nog steeds in beeld is in het lopende onderzoek naar Van der G. De opgepakte en vrij gelaten man woont nu in Amersfoort. arnhem/anp - Het openbaar ministerie (OM) in Arnhem ziet in het rapport van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie NIOD over de val van de moslimenclave Srebreni ca geen aanleiding om een nieuw onderzoek in te stellen. Uit het rapport, dat eerder dit jaar uitkwam, is volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie niet gebleken dat er strafbare feiten zijn gepleegd. „Er zijn geen aanwijzingen die voldoende grond vormen voor een concreet nieuw onderzoek", aldus de woordvoerder gisteren. In april dit jaar viel het tweede paarse kabinet over de conclu sies die het NIOD trok in het rapport. Het openbaar ministerie in Arn hem, waar de militaire recht bank is gevestigd, deed eerder wel onderzoek naar misdragin gen door Nederlandse militai ren, zogeheten Dutchbatters, in Srebrenica Ook deed het OM onderzoek naar een fotorolletje waarop beelden zouden staan van oorlogsmisdaden die in 1995 in de moslimenclave zijn gepleegd. Dit rolletje bleek ver keerd te zijn ontwikkeld. De meeste onderzoeken leidden niet tot vervolging. Wel betaal den in elk geval drie Dutchbat ters een transactie. Zij kochten daarmee strafvervolging af. Maandag beginnen de openbare verhoren van getuigen naar de Nederlandse verantwoordelijk heid voor de missie. door Stephan Jongerius vught - Vlak voor de start van de zogeheten ama-campus in Vught zijn de scherpste kantjes van het strenge regime afge haald. De alleenstaande min derjarige asielzoekers (ama) mo gen de terugkeercampus wél verlaten. De uniforme kleding - groen voor de beginnelingen, rood voor gevorderden - is bo vendien niet verplicht. Dat bleek gisteren tijdens een persconferentie op de omstre den ama-campus. Kansloze asielzoekers van 15 tot 17 jaar gaan daar direct na hun komst in Nederland heen. Stap voor stap wordt er in maximaal 1.5 jaar toegewerkt naar terugkeer. Vluchtelingenwerk Nederland en voogdij-instelling Nidos (ver antwoordelijk voor het welzijn van de individuele ama's) maak ten zich spreekbuis van de criti ci. „We hebben bezwaar tegen de grootschaligheid en het strenge regime.zei VWN- woordvoerster Wijn. Beide in stellingen zullen met een onaf hankelijke en kritische opstel ling deelnemen aan het experi ment met de ama-campus. Nu de regels zijn versoepeld ver dient de proef 'een eerlijke kans'. De campus biedt uiteindelijk plaats aan 360 ama's, waarvan 90 meisjes. Binnen een jaar moet blijken of de nieuwe aan pak veilig en leefbaar is en daad werkelijk tot terugkeer leidt. On langs is het Nidos eveneens een proef begonnen met een klein schalige, 'vriendelijker' aanpak om jonge asielzoekers tot terug keer te bewegen. Het COA vindt de ama-campus 'een sprong voorwaarts'. „We bieden de ama de mogelijkheid om vanuit een veilige omgeving nieuw perspectief op te bou wen." De ama's krijgen een fi guurlijke rugzakje mee. met een opgespaard geldbedrag en aller lei beroepsvaardigheden. De jonge asielzoekers krijgen, vanaf het moment dat ze om 6.30 uur centraal worden gewekt totdat om 22.30 uur de lichten uitgaan, een strakke daginde ling. Die bestaat uit onder meer onderwijs, recreatie, sport en corvee. In de eerste drie maan den zijn ze rookies' (nieuwelin gen) en ligt de nadruk op het le ven in de groep en de Engelse taal. Als ze promoveren tot seni or krijgen ze meer privileges: meer privacy, bezoek aan soos en bios. In het onderwijs ver schuift dan de aandacht naar beroepsvaardigheden. De aangepaste leefregels moe ten nog op papier worden gezet. Ama's mogen de campus verla ten, maar de leiding wil te allen tijde weten waar ze zijn. Maar over de vraag of ook rookies van het terrein mogen, was al ver warring. Uniforme kleding is niet langer verplicht. Maar de leiding van de campus verwacht dat veel ama's er wel gebruik van maken. „Vaak hebben ze niet meer dan wat ze aanheb ben. Als burgers de ama's kle ding aanbieden, is die wat be treft het COA welkom." (advertentie) den haag - Beoogd LPF-lijsttrekker Nawijn en zijn 'running mate' Herben verrichtten giste ren de aftrap voor de verkiezingscampagne van hun partij. De LPF gaat voor de 'doorstart' als regeringspartij, maar Nawijn zal desnoods als lid van de oppositie zitting nemen in de Tweede Kamer. Van de zittende bewindslie den zijn de staatssecretarissen Oding, Phoa en Van Leeuwen beschikbaar voor de kandi datenlijst. Minister De Boer (verkeer) is dat niet, maar wil wel opnieuw de regering in. In de 'grootste campagne óóit vertoond in ons land' zal het accent liggen op veiligheid, im migratie en integratie, aldus Nawijn. Herben kondigde bovendien een aanvalsplan tegen de bureaucratie aan. Bij de LPF lijkt de positie van Nawijn als lijsttrekker onaantastbaar. „Er hebben zich nog geen tegenkandidaten ge meld", aldus bestuurslid Hammerstein, die deel uitmaakt van het 'directieteam verkie zingen'. Nawijn zal meer over zijn gedachte goed onthullen in een boek, dat half decem ber uitkomt. Foto: ANP/Robin Utrecht Commissie onder leiding van Kamerlid Bakker hoort ten minste 37 betrokkenen den haag/gpd - Oud-ministers, Kamerleden en officieren, onder wie vier generaals, staan voor volgende week op de rol om te getui gen voor de parlementaire enquêtecommis sie Srebrenica. Dutchbat-commandant Ton Karremans is daar niet bij. De komende drie weken hoort de enquêtecommissie onder leiding van Kamerlid Bert Bakker ten minste 37 betrokkenen. Vooraf aan deze openbare verhoren onder ede sprak de commissie met circa vijftig mensen. Doel van de enquête is het vefiien van een finaal politiek oordeel door het par lement over de val van de moslimenclave Srebrenica in 1995. Nederlanders moesten deze enclave beschermen, maar die werd veroverd door Bosnische Serviërs. Circa 7500 moslimmannen zijn daarna vermoord. Een kort portret van enkele prominenten die volgende week gehoord worden. Arie van der Vlis: Chef-defensiestaf tijdens de val, de hoogste militair van Nederland. Nu buiten dienst. Was tegen de uitzending en adviseerde de toenmalige defensieminis ter Ter Beek ook als zodanig. Ter Beek vond zijn argumenten echter 'politiek niet steek houdend.' Nadat het kabinet had besloten de militairen toch te sturen, voerde Van der Vlis het besluit loyaal uit. Relus ter Beek: Minister van defensie in het kabinet Lubbers III en verantwoordelijk voor het besluit naar Srebrenica te gaan, te gen de wil van zijn hoogste militaire advi seurs in. Dat het kabinet de inzet tot ander half jaar wilde beperken, meldde Ter Beek pas aan de Verenigde Naties toen de Neder landers al een half jaar in de enclave zaten. Lag om de haverklap in de clinch met Cou- zy, bevelhebber der landstrijdkrachten. Rob Franken: Was majoor, plaatsvervan gend commandant van Dutchbat Iü van ja nuari tot juli 1995. Franken stond voor een moeilijke afweging. Hij koos voor het voor komen van een humanitaire ramp door 25.000 vrouwen en kinderen een vrije af tocht te bieden in de wetenschap dat het dramatisch kon uitpakken voor de 600 mos limmannen die aan de Serviërs werden uit geleverd. De massamoord heeft hij niet voorzien, zegt hij. Ron Rutten: Luitenant Rutten maakte foto's van groepen dode moslims die geëxecu teerd waren, van het optreden van de Ser viërs en van zijn collega's. De twee betref fende fotorolletjes werden gewist, per onge luk volgens Defensie. De foto's die Rutten maakte werden afgelopen jaar door een te kenaar gereconstrueerd. Rutten was nogal kritisch over de toenmalige Dutchbat-lei- ding. Hij moest langer dan gebruikelijk wachten op bevordering. De officieren die volgende week doos de en quêtecommissie gehoord worden waren al lemaal betrokken bij de VN-vredesmissie in Srebrenica. De hoogste officieren zaten in Sarajevo, Zagreb, Tuzla, New York en Den Haag. Verder zullen de oud-Kamerleden Gerrit Valk (PvdA), Eimert van Middelkoop (GPV), Jaap de Hoop Scheffer (CDA) en hui dig Kamerlid Jan-Dirk Blaauw (WD) ge hoord worden. Zij waren indertijd van uit de Tweede Kamer betrokken bij de uitzending van Dutchbat naar Bosnië. Ook is naast Ter Beek oud-minister Pieter Kooijmans van buitenlandse zaken uitgenodigd. Van Tit geeft met een stevige kortingsactie extra aandacht aan de bijzondere meubelen van Jori. Het optimale zitcomfort en fraaie design van de Jori-meubelen is het resultaat van inten sieve samenwerking tussen ergonomen en bekende ontwerpers Superieure techniek en ongeëvenaard mooi afgewerkt leder zorgen voor relaxen in stijl Tijdelijk 157. korting op twee bijzondere relaxfauteuils van Jori! JR-7760 Ontwerp Jean-Pierre Audebert. Prachtig vormgegeven draaifauteuil. Een revolutionair traploos werkend mechanisi brengt de stoel in een optimale ergonomische positie voor een maximum aan comfort. Ti|de!ijk in alle soorten leder 15% korting. JORI Ma-DI-Wo 0.30-17 30 uur 1823 CJ Alkmaar Do- Vr 0.30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9 30-17 30 uur Volg da borden Zondags gesloten D Eigen parkearlorrain www vanW nl /ine Sealing JR-3490 Ontwerp Jean-Pierre Audebert De ultieme oplossing voor geriefelijk relaxen Uitgekiende techniek zorgt voor een soepele overgang tussen zit- en lig- houding. Ingenieus luchtpompsysleem past het lendenkussen aan voor ideoal zitcomfort. Tijdelijk in alle soorten leder 15% korting. DESIGNCENTRUM MBIEDINGEN: Den Haag. Binckhorsflaan 113 Wateringen''s Gravenzandseweg 25 KEUKENS A BADKAMERS zondag gesloten Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www brugman.nl Vraag naar de acticvoorwaorden in de shcwroom. Druk- en zetfouten voorbehouden door Laura van Zutphen bunschoten - De Bunschoter visindustrie is woedend over de beschuldiging van de gemeente dat vishandelaren cocaïne geven aan hun personeel. De bedrij ven bevestigen het drugspro bleem van de plaatselijke jeugd maar vinden de link naar de vis serij 'belachelijk, grof en laag bij de grond'. „Wat hier wordt be weerd is te onwerkelijk voor woorden. Klinkklare nonsens. De gemeente maakt een ernsti ge fout. De hele visserij wordt door de mangel gehaald. Ze hebben niet eens het fatsoen ge had om ons in te lichten. Ik ga hier zeker stappen tegen onder nemen", roept Gerrit Ruysdaal, directeur van Gravis bv, met een rood hoofd van boosheid. Een gemeentewoordvoerder be vestigde gisteren in deze krant dat kinderen vanaf veertien jaar die in de Bunschoter visbedrij- ven werken regelmatig een lijn tje coke krijgen van hun werkge vers om tijdens overuren door te kunnen werken. De plaatselijke vishandel is ra zend, het verhaal wordt door zowel de kleine visboeren als de grotere bedrijven in alle toon aarden ontkend. De meesten voegen daaraan toe niet in de keuken van hun tientallen colle ga's te kunnen kijken. „Maar de visserij is een klein wereldje, het gerucht zou mij zeker hebben bereikt", zegt Ruysdaal. Rikkert Beukers, baas van de holding Kennermervis, Gravis en de Gebroeders Muys, is ge schokt. „Ongelooflijk. Bijzonder grof dat de gemeente dit zonder ons erbij te betrekken in de openbaarheid gooit. Er is een probleem op het Spuiplein waar de jongeren rondhangen en de gemeente probeert dat nu over de rug van de vishandelaren op te lossen. Schandalig." Volgens Beukers klopt het verhaal van geen kant. „Hier werken geen kinderen van veertien, dat mag helemaal niet, en overuren wor den er nauwelijks gedraaid. Het gaat de vissector niet voor de wind. Kijk. er zal best ergens een jonge werknemer zijn die snuift. Wellicht neemt hij dat spul mee naar het werk en misschien zal hij af en toe zijn collega's wat toeschuiven. Maar dat handela ren zelf cocaïne uitdelen kan ik me gewoon niet voorstellen- "Ook Gerrit Heinen van vishan del Hcinen Koelewijn is verbijs terd. Hij is wel bekend met het overmatig cokegebruik onder de jongeren. „Ze v erdienen goed en kunnen het betalen. Ik weet van mijn kinderen dat er coke wordt gesnoven in de kroeg. Maar ik heb nog nooit gehoord dat ze dat spul krijgen van hun bazen van de vishandel", aldus een verbaasde Heinen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3