'Trucages zijn veel beter' Moerasdeskundige maakt faam in Duitsland Chris Columbus regisseert ook tweede Harry Potter-film, 'De Geheime Kamer' ZATERDAG 9 NOVEMBER Hoofdrolspeler Daniel Raddiffe als Harry Potter temidden van de angstaanjagende slangenbeelden. Foto: AP/Peter Mountain Twee uur en veertig minuten duurt de film 'Harry Potter en De Geheime Kamer', die vanaf donderdag 21 november in de Nederlandse bioscopen draait. Dat het een extreme lengte zou zijn voor het overwegend jeugdige publiek, wordt ontkend door regisseur Chris Columbus: „De eerste film was maar vijf minuten korter. Kinderen hebben vaak meer geduld dan volwassenen. En vergeet niet dat de boeken soms ook tegen de 400 bladzijden telden. Voor de echte Harry Potter-fans kan het nooit lang genoeg duren." door Pieter van Lierop Als die veronderstelling van regisseur Columbus klopt, hebben de fans met De Ge heime Kamer een film om zich op te verheugen, want er wordt nog meer spektakel geboden dan in De Steen Der Wijzen, terwijl zeker de speciale effecten van een hoger technisch ni veau zijn dan de vorige keer. Chris Columbus: „Ik vond dat ze be ter moesten. Voor De Steen der Wij zen had ik slechts drie maanden voor de effecten. Nu heb ik er negen genomen en de effecten werden vooraf aan de échte spelscènes ge draaid. Je ziet nu dat de zwerkbal scènes veel beter ogen en dat al die vreemde schepsels, die in de com puter zijn ontworpen, nu veel min der 'plat' in het beeld staan. Dit is een van de dingen waarmee ik nu het gelukkigst ben: de betere truca ges." De nieuwe film is ook enger dan de vorige, geeft de regisseur toe, om er onmiddellijk aan toe te voegen: „Maar kinderen kunnen best een stootje hebben. De sprookjes van Grimm waren ook zo lief niet. Wol ven die grootmoeders opeten. Ou ders die hun kroost zoek maken in een bos. Hans en Grietje vet mesten om ze op te eten, een heks in de oven duwen, dat was ook best grie zelig. Toch zijn al 180 jaar lang kin deren met die sprookjes opge groeid." Voor de film helemaal werd afge monteerd, is hij in een voorlopige versie eerst uitgetest tijdens een voorstelling in Chicago. „We hebben hem laten zien aan een publiek van 450 mensen, voor de helft kinderen tussen zeven en dertien jaar oud. Na afloop hebben we gevraagd of ze het spannend vonden en toen staken ze allemaal hun handen op. We vroe gen of ze het eng hadden gevonden. Niemand stak zijn hand op. Een week geleden heb ik de film laten zien aan mijn eigen dochtertje van vijf jaar. Die is aan de jonge kant dus. Maar ze was verrukt en had geen moment angst gehad, noch van de spinnen noch van de reu zenslang. Ze heeft er geen nacht merries van gehad. Maar ik blijf wel van mening dat ouders serieus met hun kinderen als ze pas een jaar of zeven zijn of zo moeten doorpra ten waar ze naar gaan kijken en zelf de inschatting moeten maken of ze het aankunnen. Handicap Chris Columbus is er heilig van over tuigd dat de tweede Potter-film beter is dan de eerste: „Ik was redelijk te vreden over De Steen Der Wijzen en ik was vooral blij dat schrijfster Joan ne Rowling er gelukkig mee was en de fans net zo. Hij heeft het geweldig gedaan in de bioscopen. Maar we hadden de handicap dat er eerst 45 minuten nodig waren om die aparte situatie uit te leggen van Harry Pot ter en zijn wereld van goede en boze tovenaars. Deze keer konden we di rect met het verhaal beginnen. Dat geeft De Geheime Kamer meer dy namiek. Hij is ook grimmiger gewor den, feller, opwindender. Ik denk dat de jeugd hier veel plezier aan gaat beleven." Voor de hoofdrolspelertjes is de grootste lol al lang en breed achter de rug. Het maken van De Geheime Kamer beviel beter dan de opnamen voor De Steen Der Wijzen. Daniel De onlangs overleden Richard Harris, in de rol van professor Perkamentus, met links Maggie Smith en Miriam Margolyes en rechts Alan Rickman. Foto: GPD Chris Columbus: „In Hollywood zouden ze over het paard getild zijn". Foto: AP/Max Nash Radcliffe (Harry Potter) bekent ze kerder van zichzelf te zijn geworden. In zijn acteerdebuut voelde hij zich nog een tikje verlegen. Nu had hij juist het meeste schik in de scènes waaraan veel figuranten te pas kwa men: „Meest opwindend om te doen, vond ik de duel-scène met Draco, met alle leerlingen en leraren van Zweinstein als toeschouwers." Rupert Grint (vriend Ron) vond vooral de capriolen met het vliegen de autootje 'cool', maar hij had moeite met de scènes waarin het krioelt van grote en kleine spinnen: „Je weet dat ze niet echt zijn, maar ik blijf ze smerig en doodeng vinden. De vrees dat het leven voor Daniel. Rupert en Emma Watson door het succes van de eerste Potter-film wel eens ingrijpend zou kunnen veran deren, is onterecht gebleken. Chris Columbus en producent David Hey- man hebben er dan ook veel aange daan om hun prille 'sterren' zo veel mogelijk te beschermen. Columbus: „Toen ik de eerste Home Alone-film maakte, was dat pas de derde keer dat ik regisseerde en ik was heel naïef over hoe het was om met kinderen te werken. Het werd extra lastig omdat mijn hoofdrolspe ler toen, Macaulay Culkin, een be roerde verstandhouding had met zijn vader. Ik heb lessen getrokken uit die ervaring. Toen we de eerste Harry Potter-film gingen maken, be dachten we dat het handig kon zijn ook de ouders van de hoofdrolspe lertjes kleine rollen te geven. Dan zou je hen altijd bij de hand hebben om hun kinderen te begeleiden in alles wat ze gingen meemaken, niet alleen de opnamen, maar ook de premières en het onvermijdelijke herkend worden op straat. Dat heeft goed gewerkt. Zo is voorkomen dat deze kinderen door het succes wer den bedorven. Ze zijn normaal ge bleven, waardoor het ook de tweede keer nog prettig met hen werken was. In Hollywood zouden ze over het paard zijn getild en inmiddels beschikken over een eigen villa met een zwembad en een privé-kok. Maar als ik nu op zelfs de laatste draaidag aan Daniel vroeg een 'shot' overnieuw te doen en het nog ietsje meer zus of zo te spelen, dan zei hij: 'Dank je Chris, voor de tip.' Dit is bijna ongelooflijk: een jongen die zo beleefd is gebleven dat hij zijn regis seur bedankt als hij iets overnieuw moet doen." Columbus zegt dat hij 'de kids' zal missen als in de zomer van 2003 de derde Harry Potter film. De Gevan gene Van Azkaban, gemaakt wordt. Die zal namelijk niet meer door hem worden geregisseerd maar door de Mexicaan Alfonso Cuarón. Als advi serend producent zal Columbus al leen op afstand bij de film betrokken zijn. De Amerikaan geeft het estafet testokje door, maar niet omdat hij genoeg heeft van Harry Potter: „Het blijft een fascinerende serie, maar ik ben nooit van plan geweest tien jaar van mijn leven te besteden aan alleen maar films over Harry. Ik heb met De Geheime Kamer de for mule naar een niveau gestuwd dat ik niet meer kan verbeteren. Nu is het tijd voor nieuwe ideeën en nieuw bloed. En ik ga intussen mijn batte rijen opladen. Je moet ook bedenken dat deze films worden gemaakt in Engeland, terwijl mijn familie in Amerika woont. Het wordt hoog tijd dat ik weer meer aandacht besteed aan mijn eigen kinderen. Maar wie weet wat er bij de vierde film ge beurt? Het boek is alvast groots en dat belooft helemaal een fantastisch spektakel te worden. Het heeft zeer bijzondere locaties en het karakter van een echt actie-avontuur dat me erg zou aanspreken." Eredivisie .Als ik intussen weer in Hollywood ga regisseren, zal het daar wel wen nen zijn, want als het op acteurs aankomt is het een wereld van ver schil. Niemand hier in Engeland heeft kapsones. Ik heb hier gewerkt met een stel Britse acteurs van het allerzwaarste kaliber, mensen als de onlangs overleden Richard Harris maar ook Kenneth Branagh. Maggie Smith, Alan Rickman die zijn door gewinterd in Shakespeare en beho ren tot de eredivisie van het Britse toneel. Niemand had spatjes. Nie mand zeurde ooit dat hij een grotere caravan wilde hebben of beter eten. Ze zijn puur professioneel coöpera tief en net zo gedisciplineerd als die jonge kinderen. Dit wordt dus het neveneffect van het regisseren van de twee Harry Potter-films: niet de prille acteurs zijn er door verwend geraakt, maar ikzelf des te meer." In zijn vrije tijd wil hij nog wel eens het lied van de Moorsoldaten zingen. En nog steeds ijvert hij voor het behoud van het veen, maar inmiddels doet hij dat op wereldschaal, van Canada tot Kirgizië. Ooit was zijn werkgebied de Liesselse Peel - in Noord-Brabant -, nu is hij verbonden aan de universiteit van Greifswald in Mecklenburg- Vorpommern en secretaris generaal van de International Mire Conservation Groep. Een gesprek aan de Oostzee met dr. J.HJ. Joosten, voorheen actievoerder Hans Joosten. door Ed van de Kerkhof Hans Joosten: „Er wordt me wel verweten dat ik te dominant ben." Foto: GPD/René Manders Hij woont met z'n vrouw en twee dochters in het oude schoolgebouw van Karrendorf. Blauwe luiken. Een paar hon derd meter van hun huis ligt het natuurreservaat Kooser See, een inham van de Oostzee. Zijn werkplek ligt een paar kilo meter verderop, in het oude Hanzestadje Greifswald. Zijn naam staat vermeld tussen die van de hoogleraren van het bo tanisch instituut van de univer siteit, dr. J.H.J. Joosten, Pala- oökologie der Moore. Dezelfde Hans Joosten die in het Peel- dorp Liessel werd geboren en later de Brabantse Milieuprijs won. „Ik ben hier gekomen vertelt hij, „vanwege een telefoontje van Michael Succow. Als laatste staatssecretaris op het ministe rie van natuurbehoud van de DDR had hij, nog net voor de hereniging van de beide Duits- landen, alle 'Sperrgebiete' van Oost-Duitsland weten om te zetten in beschermd natuurge bied. Speculanten uit het Westen za gen daarmee allerlei leuke stuk jes grond - zoals de voormalige jachtterreinen van Honecker en de zijnen - aan hun neus voor bij gaan. Succow. inmiddels hoogleraar, vroeg Joosten mee te doen om hetzelfde voor elkaar te krijgen in de voormalige Sovjet-Unie. Sindsdien maakt hij deel uit van 'de bende van Succow', een groepje milieugeleerden dat er in slaagde een derde deel van het grondgebied van Georgië, een flink stuk van Mongolië en forse stukken van Kazachstan, Kirgizstan, Jakutsk en Kamchat ka tot internationaal erkende natuurreservaten te doen uit roepen. Joosten: „Op het ogenblik zijn we bezig met Vasyugan in West-Siberië. Daar ligt het grootste veengebied ter wereld, 5,7 miljoen hectare, twee keer zo groot als Nederland. Er heeft zich daar een uniek landschap pelijk patroon ontwikkeld. We gaan de Russen niet vertellen wat ze moeten doen. Maar we laten ons graag uitnodigen. Succow heeft het voordeel dat hij in 1997 de Right Livelyhood Award heeft gekregen, een soort Nobelprijs voor het mi lieu. De gouverneurs van Tomsk en Novosibirsk willen hem graag ontvangen. Vervol gens blijkt dat de lokale bevol king denkt dat er veen genoeg is. We hebben een workshop georganiseerd en toen bleek dat er van het hele Novosibirskge- bied nog maar 700.000 hectare niet uitgegeven was als oliecon cessie. De rest was allemaal weg! Wij vertellen dan dat ze verstandig zouden moeten om springen met wat ze nog heb ben. Dat is onze rol." Joosten (47) maakte in de jaren tachtig naam als strateeg van Werkgroep Behoud de Peel, de actiegroep die zich alras de woede van de omliggende boe ren en tuinders op de hals zou halen. Joosten spaarde zijn ei gen familie niet. „Ik heb het mijn vader acht jaar lang on mogelijk gemaakt in de Peel te jagen". Als wetenschapper werkte hij bij Staatsbosbeheer, de univer siteit van Utrecht en het minis terie van landbouw. Daar zette hij het rapport 'Een breuk met het verleden' in elkaar. Die stu die toonde aan dat, als men nog iets van de Peel wilde red den, niet alleen boeren aange pakt moesten worden maar ook het gebied tussen Griendtsveen en Helenaveen geheel ontvolkt zou moeten worden. Joosten: „Dat vonden ze op het ministerie zulk vuurwerk, dat ze meteen besloten de hele oplage in een ijzeren kast weg te leg gen. Er mocht absoluut geen ruchtbaarheid aan gegeven worden". Hij grinnikt. „Natuur lijk hebben we toen als werk groep zelf maar een brochure uitgebracht." Joostens discussiestijl was be rucht. In Nijmegen was hij lid van de trotskistische SAP/IKB, een clubje radicale studenten 'waar je haarscherpe analyses leerde maken', zoals hij zegt. „Er wordt me wel verweten dat ik te dominant ben. Omdat ik altijd een antwoord paraat heb. Dat is natuurlijk bedreigend en komt ook verschrikkelijk arro gant over." Het levert hem niet snel vrienden op. Hij pakt een kranteknipsel, een foto van zijn jongste dochter tij dens een demonstratie tegen neonazi's. Ze houdt een bord omhoog. 'Braun ist Scheisse' staat er op. Volgens de Ostseezeitung heerst# in de streek rond Greifswald twintig procent werkloosheid. De mensen trekken weg uit de ze voormalige uithoek. Joosten: „Veel scholieren hier hebben neonazistische sympa thieën. Ze hebben van die co des. het getal 88 op hun T-shirt bijvoorbeeld. Dat verwijst naar de achtste letter van het alfabet. HH. Heil Hitier. Ze dragen daarom ook van die Helly Hanssen shirts. Moet je maar eens in de stad rondkijken". En toch, zegt hij. voelt hij zich hier thuis. Omdat zijn studen ten zo betrokken zijn. En omdat hij zich als een vis in het water voelt in het hooglerarencollec- tief rond Michael Succow „Hier", zegt hij. „komen mijn beide drijfveren bij elkaar. Hier kan ik wetenschap beoefenen ten behoeve van de samenle ving."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 39