Lijm O El BI 'Als het om eten gaat, ben ik een beest' I Boeken van Nigella Lawson vertaald in het Nederlands Praktijkverhalen van de Leidse huisarts Har Meijer (aflevering 27) ndanks mijn lange, stijve lichaam heb ik mij als een modale sporter altijd rede lijk staande kunnen houden. Ik was een ab solute meester in het uitzoeken van goede partners. Succes op tennisgebied was dan ook een ongekende prestatie van mijn maat. Historisch is de opmerking tijdens een dub belspelfinale met Philip van der Kwast op Park Leeuwenberg bij Voorburg, een groot internationaal toernooi waar wij in de finale tegen twee jonge Amerikanen speelden. Phi lip en de Amerikaanse jongens speelden gewel dig. Het ging mij veel te snel en ik speelde als een drol. Na afloop voor het clubhuis kwamen twee rasechte Hagenaars op ons toe. In plat Haags zeiden zij: 'Hé Philip, is dat je broer?' 'Nee, hoezo?' 'Waarom speel je dan met zo'n krentenbol? Nou ja, een ei hoort er bij.' En dit in onvervalst Haags. In de jaren zeventig be gon de basketbalclub van het Bonaventura College de nationale top te bedreigen. Vanaf de oprichting had ik er ja renlang gespeeld. Een modale speler, dus in het tweede. Mijn kans om mee te doen met de grote jongens kwam toen 'pennengigant' Par ker het sponsorschap op zich nam. Robert Bock- weg, een oude tennis- vriend van mij, was directeur bij Parker en benaderde mij om teamarts te worden. Een geweldige uitdaging en een fantastische er varing. Er kwam een berg geld en er werden Amerikanen aangetrokken. Topcoaches als Ton Boot en Henny Blom kneedden de mix ture van blank en zwart tot één geheel. Als teamarts was ik veelvuldig het aan spreekpunt van de Amerikanen die 's avonds bij mij thuis op sportspreekuur kwamen. Ru we bolsters, maar vaak heel vertederend. Butch Webster, een grote, mooie neger kwam vaak tegen zevenen binnen lopen, at wat mee en speelde met dochters Kiek en Fleur. Prachtig gezicht, die twee kleine blondjes op de nek bij deze twee meter lan ge, zwarte parel. Want 'parels' waren het. Gezegend met een fantastisch lijf brachten de 'zwarte springers' de Vijf Meihal in extase. De zaterdagavond is jarenlang voor velen een hoogtepunt geweest. Wat een ambiance! De Leidse kapper Nico Bosman was de op perstalmeester, op deze avonden. Gehuld in een knalgroen pak bracht hij het publiek voor de wedstrijd al in extase. Licht uit, spot aan en begeleid door een felle lichtbundel werd iedere speler afzonderlijk aan het pu bliek gepresenteerd. Nico was een kanjer. Bob Heutz, Mitchel Plaat, Arthur Collins, maar ook de razendsnelle Emiel Hagens wa ren zijn 'speeltjes'. Bijna altijd werd er ge wonnen en Leiden werd de basketbalstad van Nederland. Het hoogtepunt van jarenlang topbasketbal is voor mij de beslissingswedstrijd tegen Punch uit Delft geweest. Na een slopende competitie was die tegen de Delftenaren noodzakelijk. Vanwege de enorme belang stelling moest naar de Groenoordhallen worden uitgeweken. Een koude zaterdag avond in april. Het parkeerterrein van de Groenoordhallen bomvol en binnen groot feest. Tienduizend mensen in de Parker clubkleuren op de tribune. Burgemeester Cees Goekoop en sportwethouder DickTes- selaar aanwezig, radio, tv en landelijke pers. Om half zeven kwam ik binnen. Hoewel de wedstrijd pas om acht uur zou beginnen, was de hal al half vol. Zenuwachtige spelers, maar vooral zenuwachtige coaches. Deze ambiance was uniek voor Nederland. Alleen de Amerikanen bleven laconiek onder zoveel hectiek. Arthur Collins - wat een fantasti sche jumpshot! - maakte met iedereen grap pen, maar de concentratie was van zijn ge zicht af te lezen. Langzaam liep de hal hele maal vol. Om half acht begon Nico Bosman zijn one- man-show. Voor de gelegenheid gehuld in een knalrood pak. Hij brulde aan één stuk door en iedereen genoot. De presentatie van de teams duurde langer dan ooit, want Bos man vertelde de totale levensloop van de desbetreffende speler. Zelfs stoere voorvade ren werden vermeld. Om acht uur begon het spektakel. Ik zat naast coach Henny Blom op de bank met fy siotherapeuten Jos Reekers en Ian Klerks naast mij. Ja, inderdaad, Jan Klerks, nu be roemd roeicoach met pupillen die grossie ren in goud op de Olympische Spelen. Een fantastische vent, een vakman, maar boven al een echte vriend. Het ging gelijk op, maar een paar minuten voor het verstrijken van de eerste helft ge beurde het. Center Harry Kip kreeg een on gelofelijke 'beuk' van Anton van Helfteren in zijn gezicht. De twee vochten naast de kam pioenwedstrijd ook een persoonlijk duel uit met als inzet de kwalificatie beste basketbal- spits van Nederland. Die avond mocht wer kelijk alles. Harry stortte op de vloer en het bloed stroomde over zijn gezicht. Jan Klerks stormde het veld op en gebaarde mij direct te komen. Kip was half groggy en boven zijn linkeroog zat een snee van ongeveer drie centimeter. Gazen werden op de wond ge drukt, maar het bleef bloeden. 'We nemen hem mee naar de kleedkamer om hem te hechten, Jan', zei ik.'Oké', ant woordde hij. We namen Kip tussen ons in en zeulden hem naar de kleedkamer. Gejoel en applaus begeleidden ons. In de kleedkamer kwam Harry weer wat bij zijn positievén. 'Ik moet er weer in', brulde hij. 'Nee, nee, je hebt een wond boven je oog. Eerst hechten.' 'Gelul, plak er maar een pleister op.' 'Doe niet zo stom, Harry, je bloedt als een rund en Har moet je hechten', zei Jan Klerks streng. 'Eerst moeten we je kop goed drogen, want je transpireert als een gek', vulde ik aan. 'Schiet op, schiet op, ik moet er weer in.' 'Ik zal je eerst even verdoven, blijf nou even stil liggen.' 'Niks verdoven, hechten, nu direct.' 'Oké, jij bent de baas.' Ik pakte een kant-en-klaar hechtsetje en de wond was snel dicht. Er bleef alleen nog steeds wat bloed uitdruppelen. Jan keek mij aan: 'Zo kan hij niet spelen.' 'Schiet verdomme op, hoeveel staat het?' 'Dat kunnen wij van hier niet zien.' Aan het oorverdovend gejuich te horen ging het prima in de arena. 'We zullen er wat his- to-acryllijm op doen', Jan zei het overtui gend. 'Schiet nou toch op, eierkoeken.' 'Druk jij de wondranden stevig tegen elkaar, dan zal ik er wat lijm op doen.' Jan veegde Harrys drijfnatte gezicht droog en drukte de met hechtdraadjes mooi geslo ten wond nog compacter. Harry transpireer de nog steeds als een otter. De blauwe vloei stof kwam keurig op de wond, maar door de hevige transpiratie vloeide er ook wat naar zijn oogleden. Het werd bijna direct hard. ZATERDAC 9 NOVEM» 2002 te Tekening: Bert van der Meij Een pleister erop en Kip kon de wei weer in.' Stelletje klootzakken, ik zie helemaal niks.' In één oogopslag zagen we het resultaat. Door het transpireren was de lijm in zijn oogleden gekomen, waarbij boven- en on derooglid letterlijk aan elkaar gelijmd waren. Wij keken elkaar aan. Kip was razend. 'Ik zie niks, doe wat, kutdokters.' Onwillekeurig moesten we lachen, maar wat te doen? Jan pakte een schaartje en gaf het mij. Met zijn vingers maakte hij een knippende bewe ging ten teken dat ik de haren in de oogle den gewoon moest doorknippen. In een kor te beweging was ik er door. 'Prima, ik kan weer zien,' riep een tot rust gekomen Kip. 'Bedankt, ik ga er weer in.' De rust was juist aangebroken en zijn team- maten kwamen de kleedkamer binnen. 'Kan Kip weer spelen?' vroeg coach Blom. 'Geen probleem,' riepen wij in koor. De tweede helft was een eitje. Parker werd met overmacht landskampioen. Na afloop besloot ik met Jan de wond nog eens nader te bekijken. Het zag er prima uit en wat vooral opviel was de fraaie stand van de oogleden. Onder een biertje besloten we het Kip niet te vertellen. Tijdens de huldiging in het stadhuis enkele dagen later vertelde Harry dat hij behalve droge stukjes lijm ook iedere dag wat oog haartjes verloor. 'O, dat is normaal Harry', zei Jan, 'dat hoort bij het genezingsproces.' Van haar kookboeken zijn miljoenen exemplaren ver kocht. Ook met haar tv-serie 'Nigella Bites' weet ze re cords te breken, zowel in En geland als in Amerika. Haar geheim is dat ze zowel de werkende vrouw weet te be reiken, die weinig tijd heeft om te koken, als diens man. Om geheel andere redenen, dat wel, maar beiden dragen haar op handen. Desondanks roept ze onder seksegenoten geen jaloezie op - 'omdat ik niet tot de allerdunsten be hoor'. De afgelopen dagen was wonderwoman Nigella Lawson - mooi, intelligent en ook nog eens een ster in de keuken - in Amsterdam. Aanleiding: haar bestsellers zijn vertaald in het Neder lands. door Ellen Scholtens Geen hond herkent haar als ze langs de Amsterdamse grachten loopt voor een korte fotosessie. 'Seker een beroemde sjangeres!' klinkt het op z'n Mokums als een fietser passeert. Nigella Lawson - lange rok, suède cowgirl-jasje met franjes - hoort het niet. De 43-jarige tv-ster kwijt zich voorbeeldig van haar taak. Alsof ze jarenlang een topmodel is geweest, poseert ze voor de camera's. „Per manent factor 15 en geen zon, zo hou je zo'n huidje", becommentari eert een journalist van een Neder landse glossy. De Britse kookboekenschrijfster vindt het niet erg dat ze op deze ma nier wordt neergezet: jarenlang schreef ze over eten en make-up voor The Spectator, Vogue en The Ti mes. „Als je jong bent, wil je serieus worden genomen, zeker als journa list. Aanvankelijk schreef ik over lite ratuur en politiek. Maar: hoe ouder, hoe frivoler. Op een gegeven mo ment interesseert het je niet meer wat mensen over je denken. Boven dien: het leven bestaat uit eten, boe ken, make-up, politiek, noem maar op!" We ontmoeten haar in het grachten pand waarin haar Nederlandse uit gever zetelt. In een schaars verlichte ruimte met hoge plafonds, vlakbij de marmeren schouw met Mariabeel den, lijkt ze nog fragieler. Zou dat verhaal dan toch kloppen dat je op tv vijf kilo zwaarder oogt? Nigella Lawson ontpopt zich in deze serene omgeving als een doortas tend persoon die exact weet wat ze wil. Eten was jarenlang bijzaak. Als dochter van een parlementariër en een steenrijke erfgename van een firma in thee en tabak, ging Nigella letteren studeren in Oxford. Geheel in de lijn der verwachting was ze een paar jaar later verantwoordelijk voor het boekenkatem in The Sunday Ti mes. Ze presenteerde zelfs nog even een tv-programma over literatuur waar, zoals ze zelf zegt, drie mensen naar keken. Toen ze na twaalf jaar restaurantrecensies het aanbod kreeg een kookprogramma te ma ken, moest ze daar dan ook heel lang over nadenken. „Want ik wilde me zelf kunnen zijn en niet anderen na doen." 'Nigella Bites' - opgenomen in haar eigen keuken en gedraaid met één camera 'om de intimiteit te vergro ten' - sloeg in als een bom. De eerste keer dat ze een ei door haar gemani cuurde vingers liet glijden, veroor zaakte grote commotie. Zo sexy kan koken zijn, was de reactie in een na tie die is grootgebracht door de bra ve Delia Smith (bijnaam: de Volvo). Aan Nederland ging dat voor een groot deel voorbij. RTL4 zond 'Nigel la Bijt' deze zomer uit op een onmo gelijk tijdstip: aan het eind van de middag op een doordeweekse dag. Nigella Lawson introduceerde gas- tro-pom. Donkerogig kijkend kneedt ze haar pastadeeg en presenteert ze Nigella Lawson op de cover van haar boek. „Ik kook heus niet elke dag, ik laat regelmatig Chinees bezorgen." Foto: Roland de Bruin ham in Coca Cola ('Haal het niet in je hoofd om Cola Light te gebrui ken') en Elvis Presley pindakaas-ba naantosti ('Uit een kermisjuwel van een kookboek 'Are you Hungry To night'). Als je een keer iets vets eet, is haar filosofie, geniet er dan ook écht van. 'Patatten, geen prozac' zegt ze over de humeur verbeterende eigen schappen van koolhydraten. De black beauty heeft haar eigen de finities van wat lekker is. De ouder wetse kip uit de oven die haar moe der maakte, om maar eens iets te noemen. Of, waarvoor je haar wak ker kunt maken, gegrilde halloumi- kaas met gebakken ei en verse munt ('Het ei gebakken in chili-olie'). De manier waarop ze over eten praat - alsof ze het tegen haar beste vrien dinnen heeft - sloeg aan bij een hip en trendy publiek. „In het begin raakte ik nog wel eens in paniek. Er wordt zo op je gelet als je op tv bent. Maar dat is voorbij. Ik laat me niet meer gek maken." Nigella doelt indirect op de kritiek die automatisch volgde op haar suc cesstory. Toen haar boek How to be a domestic godess' uitkwam, een boek over de geneugten van het bak ken, viel half Engeland over haar heen. Hoe ze het in haar hoofd haal de om na zoveel jaar emancipatie de vrouw terug te dirigeren naar het aanrecht! En toen The Times onthul de dat ze voor sommige recepten had betaald, iets waarvan Nigella nooit een geheim heeft gemaakt, kreeg ze een enorme veeg uit de pan. De beroepseter ('How to eat' is haar antwoord op Delia Smiths' 'How to Cook') blijft met beide benen op de grond. Ze moet wel, zegt ze, want haar vrienden zijn horrible. „Ze ma ken er een sport van me te imiteren als ik op tv ben geweest." Op de vraag of ze ook voor haar dur ven kóken, schiet ze in de lach. „Sommige vrienden kunnen heel goed koken, anderen helemaal niet. Dan bestellen we heel gezellig pizza en eten we chocolaatjes. Mensen die ik net heb leren kennen, die hebben er moeite mee me thuis uit te nodi gen. Het liefst eet ik ook niet bij hen. Als zij onzeker zijn, ben ik het ook. Ik voel me ongemakkelijk omdat ik ge wend ben ldeine beetjes te eten. Dan ben ik bang dat ze denken dat ik het niet lekker vind." Door het moordende schema dat ze erop nahoudt (vandaag in Neder land, volgende week Amerika) vraag je je af of ze überhaupt tijd heeft om te koken. Vooral als je weet dat het opnemen van één kookprogramma een hele week in beslag neemt. Met haar hand door haar ravenzwarte haar: „Als we de serie filmen, zoals deze zomer, kook ik niet of nauwe lijks. Dan ben ik 's avonds uitgeput. Ik schaam me om het te zeggen, maar mijn kinderen roepen dan op school: 'Mijn moeder? Die kookt nooit!' Dat klopt: als ik film, eet al leen de filmcrew." Desondanks weet Nigella haar leven aardig in balans te houden. Het drukke leven dat ze er op nahield toen haar man nog leefde, heeft ze afgezworen. Ruim een jaar geleden bezweek de 47-jarige journalist aan de gevolgen van kanker, net als eer der haar moeder en haar zus. „Ik heb een keuze gemaakt in mijn le ven: ik heb kinderen. Daarom wil ik nooit langer dan tot vijf uur wer ken." Of eten net zo belangrijk voor haar is als tijdens haar donkere periode? Ni gella, die de term troosteten bedacht en het roeren in een pan lange tijd beschouwde als iets therapeutisch: „Eten is nu een feest en dat gevoel heb ik heel lang niet gehad. Maar hoeveel waarde ik er ook aan hecht, ik kook heus niet elke dag. Ik laat re gelmatig Chinees bezorgen, alleen móet ik op een gegeven moment iets maken. Al is het maar iets eenvou digs als mozzarella met tomaat." Ze schiet ook wel eens door, geeft ze toe. Als ze naar haar broer op het platteland gaat bijvoorbeeld. In Lon den mag alles uit de hele wereld te koop zijn, 'daarbuiten' is het vaak behelpen. „Dan ben ik net een zi geunerin die gaat kamperen. Mijn halve keuken sleep ik mee, maar ook groente, terwijl ik nota bene de countryside bezoek!" „Mijn broer is a greedy pig", zegt Ni gella om aan te geven dat lekker en vooral gulzig eten een familiekwestie is. Zelf wordt ze neerslachtig als ze niet ergens haar tanden in kan zet ten: „Ik ben een beest als het om eten gaat!" Juist die dierlijke benadering slaat aan bij het grote publiek, want Ni gella geniet zichtbaar als ze een ro mige risotto of zalvende aardappel puree bereidt. Een ander deel van haar aantrekkingskracht is dat koken zonder stress haar belangrijkste han delsmerk is. Diepvrieserwtjes, bouil lonblokjes: in Nigella's keuken mag het allemaal worden gebruikt. Zoals Nigella vroeger bij haar moe der in de keuken stond, zo helpen haar kinderen Cosima en Bruno mee in de keuken. „Het maakt niet uit wat ze doen, zolang ze maar mee mogen doen." Wat ze het lekkerste gerecht van hun moeder vinden? Nigella tuit haar lip pen: „Ze houden van lasagna, al moet ik bekennen dat hun nanny dat regelmatig maakt, en van erw tensoep. Op groente zijn ze, zoals al le kinderen, niet zo dol. Al houden ze wel van de minestronesoep met pesto in mijn nieuwe boek 'Summer Forever'. Mijn zoon zei: Het ziet er smerig uit, maar het is wel lekker." Bruno vindt koken trouwens erg leuk. Hij is alleen stil als hij eet, net als ik. En dat hoeven echt geen hoogstandjes te zijn. Laatst aten we in een restaurant en toen kregen we spaghetti die vreselijk was sufge- kookt. Hij vond het het beste dat hij ooit had gegeten! Op zo'n moment besef je dat je je als moeder niet al tijd hoeft uit te sloven..." 'Nigella Bijt' en 'Hoe te eten - het ple zier van koken en good food prijs respectievelijk 19,50 en 29,50 euro, zijn uitgegeven door Uitgeverij Con tact in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 36