Doodongelukkig op school Moeilijk lerende kinderen kwijnen weg, thuis of in 'gewone' klas Interview Achtergrond Veel moeilijk lerende kinderen kunnen niet meekomen in de 'gewone' klas. Ze dreigen tussen wal en schip te raken (foto in scène gezet). Foto: GPD/Harmen de Jong Met een tekening in haar hand kruipt Merien op de bank dicht tegen haar moeder aan. Het zwarte haar in een vrolijke paarden staart, een onzekere blik in haar lieve, bruine ogen. Sinds de zomervakantie gaat het zevenjarige meisje niet naar school en zit ze de hele dag thuis. „Geen basis school vindt het verantwoord om Merien te plaatsen", zo staat in haar dossier, sa mengesteld door de leerplichtambtenaar. Mimunt Belkhir, de moeder van Merien, is radeloos. Haar Nederlands is zeer ge brekkig. Om haar verhaal te doen heeft ze Zohra ingeschakeld, een Marokkaanse buurvrouw die wel goed Nederlands spreekt. „Ze wil zo graag dat haar dochter naar school gaat", vertaalt Zohra. „Me rien verveelt zich thuis. Ze is druk, luistert niet, trekt alle aandacht naar zich toe. Moeder kan dat niet aan, ze heeft nog een baby en een peuter thuis." Mevrouw Belkhir haalt schoolfoto's van vorig jaar uit de kast. Een lachende Me rien tijdens sinterklaasfeest, een vrolijk meisje tussen haar klasgenootjes op een groepsfoto. „Niet goed kind thuis zitten, kind moet naar school", vertelt moeder. De leerachterstand van haar zevenjarige dochter is zorgwekkend. „Merien heeft het niveau van een vijfjarige. Ze scoort laag tot zeer laag met rekenen en taal. Er is sprake van een algehele ontwikkelings achterstand", zo staat in het rapport van de leerplichtambtenaar. „Merien heeft lo gopedie nodig. Ze is gebaat met een plaats op het special basisonderwijs waar ze op haar eigen tempo individuele hulp kan krijgen om zich te ontwikkelen", zo luidt het advies. Het rapport ligt al vanaf augustus bij de Permanente Commissie Leerlingenzorg (PCL), de instantie die de zogeheten 'be schikking' voor speciaal basisonderwijs moet afgeven. Zonder dit 'boterbriefje' kan Merien voorlopig nergens naar toe. „Een gewone basisschool kan haar niet opnemen", zegt leerplichtambtenaar Le- ny Mulder. „Merien zou daar doodonge lukkig worden, omdat ze op alle fronten niet mee kan komen." Onacceptabel De wachtlijsten voor speciaal basisonder wijs zijn dramatisch. Voor honderden kinderen in Nederland kan het ruim een jaar duren voordat ze op een speciale school zitten. Volgens het rapport "Wachtlijsten speciaal basisonderwijs' van de onderwijsinspectie zaten vorig De wachtlijsten voor het speciaal basisonderwijs zijn lang. Honderden moeilijk lerende kinderen lopen daardoor gigantische leerachterstanden op. Wachtend, thuis, of in een 'gewone' klas, waar ze het niet redden en wegkwijnen als zielige vogeltjes, of zich manifesteren als de etterbakken van het schoolplein. Het plan van oud-staatssecretaris Karin Adelmund _alle kinderen samen op één school_ blijkt niet te werken. „Als deze jongen niet naar een speciale school gaat, wordt het een kut-Marokkaan!" aal van voormalig staatssecretaris Adel mund, als een valse missie. „Het was een bezuinigingsmaatregel voor het speciaal onderwijs. Het ging om de centen, maar niet om het belang van het kind." Fred Bommels, directeur van een basis school in Amsterdam-West, is het met hem eens. „Weer Samen Naar School is bijna een moord op de leraar en de rest van de kinderen", aldus Bommels. Hij er kent dat vroeger kinderen wel heel ge makkelijk naar de lom-school werden ge stuurd. Als er maar iets aan mankeerde, kregen ze het stempel 'moeilijk lerend' en werden ze weggestopt. Dat is natuurlijk ook niet goed. Bommels vindt het bedroevend dat het ministerie niet wil toegeven dat Weer Sa men Naar School in de praktijk niet werkt. „Ik ben al vaak wezen klagen bij de minister. Maar tussen de bewindsman en de werkvloer zit een ambtelijke molen van nog wel 900 Zoetermeeitjes." Regeltjes De wirwar aan regeltjes om kinderen maar zo lang mogelijk weg te houden van het speciaal basisonderwijs, maakt slachtoffers. Dat geldt in ieder geval voor de achtjarige Melissa van Klingeren. Al in januari 2000 wordt duidelijk dat Melissa moeilijk kan meekomen op de basis school. Ingrid van Klingeren legt een stapel pape rassen op de salontafel, het dossier van haar dochtertje. „De taalontwikkeling van Melissa verloopt niet goed. Ze heeft vaak hulp nodig. Bovendien heeft Melissa on voldoende zelfvertrouwen en raakt ze in paniek als iets niet lukt. Ze durft geen vra gen te stellen", zo staat in een onderzoek van het advies- en begeleidingscentrum (abc) waar het meisje is getest op haar in telligentie en sociale en emotionele ont wikkeling. Uit het onderzoek blijkt dat Melissa al leen op de basisschool kan blijven, als ze extra begeleiding krijgt. In de praktijk komt daar weinig van terecht en wordt vooral haar taalachterstand steeds groter. Melissa zit in groep vier, maar met lezen en schrijven loopt ze zeker anderhalf jaar achter. Het meisje zegt dat ze niet wordt gepest, maar volgens haar moeder wordt ze wel buitengesloten. „Ik was een keer mee toen ze met haar klas naar het museum ging. Melissa wilde een folder pakken waarop een jochie zei: 'Doe dat maar niet, jij kan toch niet lezen'. Dat steekt haar wel degelijk, maar ze zal het nooit hardop zeggen. Als moeder voel je die dingen." Ook leerplichtambtenaar Yvonne Faulstich vindt dat Melissa op het speci aal basisonderwijs thuis hoort. „Het is een kind dat met beide handen op haar hoofd over het schoolplein slentert, een teken dat ze al die indrukken niet aan kan. In een kleine groep met individuele begeleiding kan ze zich wel goed ontwik kelen", licht Faulstich toe. Door een vertraging in de bureaucrati sche mallemolen krijgt de moeder van Melissa in september bericht dat het in telligentie-onderzoek uit januari 2000 in middels is verjaard. „Het hele circus kan weer opnieuw beginnen. Dan ben je zo twee jaar verder. Melissa is dan tien. te oud voor het speciaal basisonderwijs. Als ze zich nu niet goed ontwikkelt, hoe moet het dan straks met mijn dochter op het voortgezet onderwijs?" Dan. strijdbaar: „Maar ik laat niet met mijn kind sollen en zal voor haar vechten. Ook Melissa heeft recht op een goede toekomst." (Om redenen van privacy zijn enkele na men van kinderen gefingeerd) jaar twintig kinderen thuis. Ruim zeshon derd leerlingen waren al wel getest voor het speciaal basisonderwijs, maar wegens plaatsgebrek bleven ze zolang op een 'ge wone' school. Daarnaast stonden ruim duizend kinderen op een wachtlijst voor een onderzoek dat moet uitwijzen of ze in aanmerking komen voor een speciale ba sisschool. Het ministerie van onderwijs noemt de situatie 'onacceptabel', maar is zelf de boosdoener. Het idealistische plan Weer Samen naar School is ooit bedacht door Karin Adelmund, voormalig staatssecre taris van onderwijs. De bewindsvrouw vond dat moeilijk lerende kinderen en ge handicapte kinderen niet langer moesten worden weggestopt in aparte scholen, maar voortaan gewoon naar de basis school konden gaan. De lom-scholen (leer- en opvoedmoeilijk- heden) en de mlk-scholen (moeilijk le rende kinderen) moesten fors inkrimpen en daarvoor kwam het speciaal basison derwijs in de plaats. Maar met veel min der stoeltjes in de klas, want kinderen met leerproblemen moeten immers zo veel mogelijk naar een gewone school. In de praktijk blijkt het ideaal van Adel mund niet te werken. De basisscholen hebben veel te weinig leerkrachten om deze leerlingen goed te begeleiden. Het gevolg is dat moeilijk lerende kinderen een nog grotere achterstand oplopen en zich bovendien diep ongelukkig voelen op school. De een kwijnt weg als een zie lig vogeltje in het hoekje van de klas, de ander schreeuwt om aandacht en mani festeert zich als de etterbak van het schoolplein. Meesters en juffen voelen zich doorlopend schuldig, omdat ze zo wel goede als slechte leerlingen niet dat onderwijs kunnen geven waar ze recht op hebben. Veel leerkrachten haken over spannen af en de rest probeert te redden wat er te redden valt. De beuk erin Het 'zorgoverleg' op een zwarte basis school in de Randstad spreekt boekdelen. Leerplichtambtenaar Leny Mulder zit in de lerarenkamer aan tafel met een politie agent, maatschappelijk werker, intern be geleider, GGD-arts en orthopedagogisch medewerker. Iedere week bespreken ze de situatie van kinderen die eigenlijk naar het speciaal onderwijs moeten. Vandaag liggen er maar liefst zestien dossiers op tafel. „Mehmet, tien jaar. Heeft dringend een ADHD-onderzoek nodig, maar bij het Riagg moet je daar drie, vier jaar op wachten. Hij zoekt voortdurend ruzie met andere kinderen, zet erg snel de beuk er in, stuitert de hele dag door de klas." De orthopedagogisch medewerker licht toe: „Een joch die alles in zich heeft om een 'kut-Marokkaan' te worden. Zijn oudere broer zit al in de gevangenis. „Joshua, zes jaar. Illegaal hier. Wacht al een jaar op een bril, maar moeder heeft daar geen geld voor. Kind heeft logopedie nodig. Joshua zit droevig in de klas, heeft soms striemen op zijn gezicht. Er zijn ver moedens dat moeder hem mishandelt." Dan volgt het dossier van Ahmed, zes jaar. Leerplichtambtenaar Mulder: „Ik heb proces-verbaal opgemaakt, omdat het kind heel vaak niet op school komt. Ik ben bij de familie thuis geweest en ben echt geschrokken. De kinderen terrorise ren hun moeder, het speelgoed vliegt door de kamer. Moeder is absoluut niet in staat om haar zoons te corrigeren. Bo vendien verzet zij zich tegen een plaat sing op het speciaal onderwijs terwijl dat hard nodig is voor Ahmed. Tot slot Saskia, zes jaar. Het meisje is al dagen niet op school geweest en moet morgen een toelatingstest doen voor het speciaal basisonderwijs. Het is haar laat ste kans. Leerplichtambtenaar Mulder is razend, springt in haar auto en rijdt naar de familie. „Wat een vieze stinkbende is het hier", mompelt Mulder als ze het huis binnen stapt. Op de bank zit moeder, 29 jaar. Twee kleintjes kruipen in hun luier over de vloer, ook de zesjarige Saskia zit om twaalf uur 's middags nog in haar pyja mabroek en blote buik. Haar dochtertje was niet op school omdat ze bij oma logeerde, vertelt moeder. „Niets mee te maken", roept Mulder die beweert dat de ouders mogelijk 's och tends gewoon geen zin hebben om het meisje naar school te brengen. Met be hulp van de politie en een telegram van de gezinsvoogd krijgt Mulder het voor el kaar dat Saskia de volgende dag wel - te laat - op school verschijnt. Aanmodderen Leraren en schooldirecteuren weten het zeker: moeilijk lerende kinderen die nu noodgedwongen blijven aanmodderen op de basisschool, krijgen gedragsproble men. Stille kinderen - in ondervvijsjargon de 'zielige vogeltjes' - krijgen last van faal angst. Ze doen er alles aan om niet op te vallen in de klas, durven hun vinger niet meer op te steken of gaan expres zo vaak naar de wc dat ze bijna alle vragen van de juf vermijden. Drukke kinderen lopen het risico op een persoonlijkheidsstoornis, vertelt Hans Klaassen, adjunct-directeur van een zmok-school (zeer moeilijk opvoedbare kinderen). Door hun volstrekt onhandel bare gedrag - schreeuwen door de klas, smijten met spullen en vechten met an dere leerlingen - heeft iedereen een pesthekel aan ze.Als dit zogeheten op positionele, agressieve gedrag te lang doorgaat, wordt dit een deel van hun per soonlijkheid dat zeer moeilijk te corrige ren is. Ik krijg hier kinderen die veel te lang in de fuik van het basisonderwijs zijn blijven hangen", aldus Klaassen. Volgens hem is het absoluut onmogelijk dat basisscholen deze kinderen opvan gen, omdat ze gewoonweg de deskundig heid niet in huis hebben. Üaassen om schrijft Weer Samen Naar School, het ide- De zevenjarige Merien zit sinds de zomervakantie noodgedwongen thuis. Geen school vindt het verantwoord haar te plaatsen. Foto: GPD/Phil Nijhuis Verdwijnen Grand Prix van Francorchamps is 'ramp voor de streek' Voor echte fans kan een Potter-film niet lang genoeg duren Robbert Ammerlaan over Donna Tartt en revival van De Bezige Bij ZATERDAG 9 NOVEMBER 2002 ER BIJ

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 35