KRO helpt Cliniclowns aan nieuwe donateurs MEDIA Reclamecampagne van de toekomst Amerikaanse tv-series op terugtocht in Europa Experiment KRO: bidden via internet lie VPRO J@ppelin Bzenderlogo Avondvullend programma Nacht van de Lach Interim-bestuur Veronica, SBS toont weer interesse Start Nova uitgesteld concerten van =>to bij RTL 4 ÏM - RTL 4 zendt don- ,4 november een regi- jn anderhalf uur uit oncerten die Marco .deze zomer in de Rot- e Kuip gaf. Het was de >er dat Borsato een jncerten in het voetbal- gaf. De tv-uitzending i november om 21.00 ht en nieuws ■njsint op tv - De publieke om- iauakt ook dit jaar weer 1 Bijks sinterklaasjour- 'n. t kinderprogramma Vaf13 november tot en or"!cember om 17.45 uur m" irland 3 uitgezonden, tje Blok presenteert de ngen. Vorig jaar keek mt helft van de tv-kijken- toiren (225.000) naar het ,rima. Daarin komen be- ,.U1 j ontwikkelingen en J8"0nden rond de intocht n pedheiligman aan bod. n ;zijn landelijke intocht Se"ip zaterdag 16 novem- onjltbommel. Daarvan r VPS rechtstreeks ver- Koepunten Dit h'e,liet nieuws v im - De TROS start van- Jederland 2, 21.45 uur) t het satirische pro- Dit was het nieuws. De ;int met de hoogtepun- et afgelopen seizoen, rolgen zes weken lang ifleveringen. Raoul ;n Jan Jaap van der Wal teamcaptains. De ^■e de komende weken ^programma meewer- bnder anderen: Ton uri Mulder, Wouter Bos marie Jorritsma. hse prijs voor jldomroep De Wereldomroep 'okio de prijs voor het tenlandse radiopro- van de Asian Broad- nion gewonnen. Dat met de radiodocu- The Story of Nimo n van de Engelstalige "N De omroep maakte ren bekend. De maker Jrogramma, Max Oh- Ier (24), nam de prijs _eg tijdens een recht- "~|iitzending op de Ja- jevisie in ontvangst. De le documentaire gaat eners Nimo en Ebyan lië ontvluchten en en in Nederland. rto Jacketti o even bijeen -rs m - Noordzee FM or- voor haar luisteraars /ember een muziek- e Heineken Music Flashback, the Party. roj is zijn onder meer te jen van Roberto Jacket- icooters. Zij geven een jtreden. Naast Roberto li the Scooters treden O's Flashback, the Party je discogroep Ottawan, en London Beat.Kaar- in 29,50 en zijn ver- rvia de Ticket Service 1250, postkantoren en nservice.nl. i/me diaredactie - De I jeugdzender Z@ppelin rerhoop over het ge il het Z@ppelin-logo. pep, die met de Villa -prk-programma's een pdeel heeft in de totale lering van de jeugd- eigert tijdens de uit- het logo van Z@ppe- Id te brengen. Netco- Cathy Spierenburg :lin vindt dat de om- wél behoort te doen. tie is inmiddels zo hoog tn dat de commissie lep, een speciale, inter- lillencommissie van de Omroep, zich woens- .de zaak zal buigen. in'nb, die geen toelichting :ke)hak wil geven, wil zelf igefoepalen wat er in beeld jre^ lin;~ ZATERDAG 9 NOVEMBER 2002 door Monique Brandt Hilversum - De praatpaal van de McDrive als instant-psychiater. Een langharige, zesvoetige kar- mot. Lo'is Lane in de ziekenkamer. Een clown met het droevigste lied van de wereld. Grofvolkoren liefde, maagdenvliezen, rode neuzen: er komt heel wat maat schappelijk leed, onvrede en lij den aan bod vanavond in de tweede CliniClowns Nacht van de Lach, gepresenteerd door Karin de Groot en - een vooral zingen de - Richard Groenendijk. Het programma - bedoeld om donateurs te werven voor de CliniClowns, die jonge patiënt jes in ziekenhuizen in heel Ne derland bezoeken - is opgeno men in de Amsterdamse Rode Hoed. De avond toont wederom een breed scala aan (jonge) ca baretiers, stand-up comedians en zangers die belangeloos spet terende optredens verzorgen. De Belgische, 'theatrale' cabare tiers Kommil Foo brengen een onrustbarend droevig lied, ter wijl de 21-jarige Sara Kroos mu zikaal verslag doet van haar angst voor mannen aan de hand van een liedje uit haar theater show. Het duo Lois Lane brengt de nieuwste single When I'm with you, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor de Clini Clowns. Beide zussen rijn on langs benoemd tot ambassadri ces van de stichting. Verder tre den onder meer Ruth Jacott, Er ik Koller, Myléne d'Anjou, Al kemade Bloemen en Martijn Oosterhuis voor het voetlicht. Brein De eerste editie van het komi sche programma, vorig jaar ge houden in de Amsterdamse Pas sagiersterminal, leverde ruim tienduizend donateurs op. „Die Passagiersterminal is echter nogal groot en kal", zegt Eric Holman, initiator en artistiek brein achter het evenement. „Dit jaar wilden we het allemaal wat intiemer houden, vandaar onze 'verhuizing' naar de Rode Hoed." Holman beschrijft de avond als een 'gigantische logistieke ope ratie'. „Het grootste probleem is hoe we al die artiesten op de juiste tijd op de goede plek krij gen. Iedereen heeft het natuur lijk vreselijk druk met optredens. Het is dan ook nu weer fantas tisch dat we al die mensen bij elkaar hebben gekregen." De opzet van de tweede Nacht van de Lach is wegens gebleken succes vrijwel onveranderd. De enige toevoeging zijn korte, in formatieve filmpjes waarin de activiteiten van de bijna zestig Nederlandse riekenhuisclowns centraal staan. Anita Witrier, Fons de Poel en Karin de Groot volgen het werk van de clowns van dichtbij, de mannen van de KRO-serie Toen was geluk heel gewoon hijsen zich met niet al te veel succes in het clownspak om hun baas te genezen. Jack Spijkerman, Paul de Leeuw en Gordon plegen onbegrijpelijke telefoontjes met onschuldige burgers, terwijl Klaasen en San- difort het fenomeen Idols op de hak nemen. Ook de AVRO is overigens aan wezig tijdens het evenement. In een speciale aflevering van Vin ger aan de pols om 22.00 uur wordt aandacht besteedt aan een fotografie-project van Sarah Wong. Zij fotografeerde twee jaar lang patiëntjes in het Sop hia Kinder Ziekenhuis in Rotter dam, waarbij de kinderen uit drukkelijk de regie kregen over hun eigen reportage. Zij moch ten bijvoorbeeld Idezen hoe of met wie ze op de gevoelige plaat werden vastgelegd. Een ander nieuwigheidje is de eenmalige aflevering van het Mysterie van de Rode Neus, een detective waaraan alle politiese ries van Nederland meedoen. Baantjer, Spangen en Russen zoeken samen met Peter R. de Vries en onder leiding van oud commissaris Ben Weiten (Aart Staartjes) naar de dader van een mysterieuze moord op een pro fessor in de criminologie. De kij kers kunnen meespeuren door zich op te geven via een speciaal telefoonnummer. Na het done ren van vijf euro aan de Clini Clowns kunnen de kersverse de tectives een hele week lang speuren naar aanwijzingen in verschillende media. Het Myste rie van de Rode Neus is onder deel van het KRO detectivespel dat via internet gespeeld kan worden. CliniClowns Nacht van de lach, vanavond op Nederland 1, 21.00 uur, KRO. Acteurs uit de politieseries Spangen, Vries in de eenmalige detective Het Baantjer en Russen verschijnen met Aart Staartjes en Peter R. de mysterie van de Rode Neus. Foto: KRO Planet Race: 'Liever honderdduizend spelers dan een miljoen kijkers' Hilversum - Op RTL 4 begint vanavond op prime time de re clamecampagne van de toe komst. De Planet Race, een avontuurlijk interactief spel, is bedoeld om de kijker los te we ken uit de luie stoel om driftig mee te gaan doen via internet, mobiele telefoon en i-mode. Acht avonturiers zijn gisteren bij de Euromast in Rotterdam ver trokken voor een zes weken du rende reis om de wereld. De in de afgelopen weken streng gese lecteerde 'waaghalzen' worden met minimale hulpmiddelen over de vijf continenten ge stuurd, waarbij elke week één deelnemer afvalt. De globetrot ters hebben de opdracht een kluis te kraken, de sleutels daar voor zijn te verdienen tijdens hun expeditie. Om hun missie te volbrengen hebben zij de hulp nodig van hun 'fans', die hun fa voriete avonturier via internet, mobiele telefoon en i-mode waar mogelijk bijstaan. Op RTL 4 is vanaf vanavond we kelijks de voortgang van de Pla net Race te volgen met dagelijk se nieuwsflitsen via Yorin, RTL 4 en 5. Maar eigelijk is televisie maar één onderdeel van de multimediacampagne. De Pla net Race vloeit voort uit de be slissing van KPN eerder dit jaar om niet langer geld te steken in reclameblokken op de publieke zenders. KPN wilde zich kunnen bemoeien met de inhoud van programma's en niet langer passief boodschappen op de kij ker afschieten tijdens minuten rond de uitzendingen. KPN- dochter Planet Internet liet De streng geselecteerde 'waaghalzen' worden met minimale hulpmiddelen over de vijf continenten ge stuurd, waarbij elke week één deelnemer afvalt. Foto: RTL 4 daarop de Planet Race ontwik kelen, zocht er partners bij om het project te bekostigen en me diabedrijven om het onder de aandacht te brengen van een groot publiek. „De Planet Race past heel goed bij de boodschap die Planet In- temet wil uitdragen, There's more te explore' betekent in dit geval datje zowel via internet als in werkelijkheid de wereld rond kunt reizen", zegt project leider Hans de Ligt van KPN. „De Planet Race is een multime diaal spel waaraan iedereen kan meedoen, of je nou abonnee bent van Planet Internet of niet" De Planet Race is een kostbaar project en tegenover elke fikse investering staat een verwachte opbrengst, beaamt De Ligt. Zo hoopt Planet Internet dat 'fans' flink zullen gaan internetten om hun avonturier bij te staan en KPN-mobile zou graag zien dat rij zonodig overgaan tot de aan schaf van een i-mode-toestel om de race op de voet te kun nen volgen. Planet Internet vond partners in bedrijven als Toshiba, de Vliegwinkel.nl, Be ver Zwerfsport, zorgverzekeraar VGZ, Volvo en Lonely Planet- reisgidsen. Het Wereld Natuur Fonds voorriet het project van een idealistisch tintje. De deel nemers spelen voor het goede doel, variërend van het regen woud in Brazilië tot ijsberen op de Noordpool en vogels in Spanje. „Doordat de partners de kosten delen, is de Planet Race goedkoper dan een doorsnee tv- campagne", verzekert De Ligt. Via het tv-programma op RTL 4 is wekelijks te volgen hoe het spel zich ontwikkelt, Planet Ra ce-presentator Gijs Staverman heeft zendtijd in rijn radiopro gramma op Yorin FM ingeruimd en De Telegraaf doet elke zater dag verslag over de belevenissen van de avonturiers. „Het leuke is dat iedereen wer kelijk zelf invloed kan uitoefe nen op het verloop", zegt De Ligt. „We hopen daarbij natuur lijk dat mensen zullen zeggen: 'dat Planet Internet is een gave club, daar wil ik bijhoren'." Net zoals de sponsors hopen op de gunst van het publiek, rekent RTL 4 natuurlijk op hoge kijkcij fers. De Ligt: „Kijkcijfers rijn bij de Planet Race echter niet het allerbelangrijkst. Liever hon derdduizend spelers dan een miljoen kijkers." Berrit de Lange Planet Race. vanaf vanavond, RTL 4, 21.05 uur en via www- .planetrace.nl hilversum/anp/gpd - In af wachting van een nieuw bestuur voor omroepvereniging Veroni ca heeft de verenigingsraad een interim-bestuur benoemd. Dat maakte een woordvoerder giste ren bekend. SBS wil weer met de omroep praten over samen werking. Het tijdelijke bestuur bestaat uit voorzitter J. Hillebrand (ook voorzitter van de ledenraad), C. Laurant (vice-voorritter leden raad), W. van Heusden, W. Has- sink en J. Bruins. De laatste maakt deel uit van het manage ment en is tijdelijk algemeen di recteur. De verenigingsraad wil van het interim-bestuur dat zo snel mo gelijk een definitief verenigings bestuur wordt voorgedragen. De raad sprak verder uit het volste vertrouwen te hebben in het huidige management en de werknemers van de organisatie. Het vroegere bestuur onder lei ding van voorzitter Willem van der Meer de Walcheren trad op 1 november af. Zij zwichtten on der de kritiek dat de herlance ring van Veronica als tv-kanaal was mislukt. Bovendien zou de voorzitter eigengereid rijn opge treden. Ondertussen heeft SBS-direc- teur Fons van Westerloo te ken nen gegeven dat hij weer met Veronica om de tafel wil om over samenwerking te praten. Vorig jaar nog mislukten de on derhandelingen tussen SBS en Veronica over een gezamenlijk tv-kanaal op het laatste mo ment „We willen kijken of er toch nog iets moois tussen SBS en Veronica kan opbloeien", al dus een woordvoerder van SBS. Nu de oude voorzitter is vertrok ken riet SBS nieuwe mogelijkhe den. Vooral het veelgelezen Ve- ronicablad en de twee radiosta tions (Veronica FM en Kink FM) beschouwt SBS als een welkome aanwinst. „Op deze manier kan een mooi multimediaal plat form ontstaan", aldus de SBS- woordvoerder. Voorzitter Joris Hillebrand van het interim-bestuur, zegt niets te weten van nieuwe gesprekken met SBS. Hilversum - Actualiteitenrubriek Nova zal niet, zoals eerder aan gekondigd, begin januari maar op maandag 27 januari te zien rijn in de nieuwe vorm. De start van de door hoofdre dacteur Rik Rensen opgetuigde rubriek waarvan onder andere Felix Rottenberg en Matthijs van Nieuwkerk de presentatie op zich zullen nemen, is uitgesteld vanwege de Tweede-Kamerver kiezingen op 22 januari. Tot die tijd zal, net als voor de verkiezingen in mei, het dage lijkse programma Nederland Kiest te zien rijn. In deze inten sieve samenwerking tussen de redacties van Nova en Den Haag Vandaag speelt Ferry Min gelen een centrale rol. Vermoe delijk zullen Rottenberg en Van Nieuwkerk ook een deel van de presentatie op zich nemen. RADIOGEZICHT brussel/anp - Europese televi siezenders programmeren steeds minder Amerikaanse se ries. Drama van eigen bodem wint daarentegen gestaag ter rein. In 2000 werd in alle vijftien EU-lidstaten 62,2 procent van de daadwerkelijke zendtijd be steed aan Europese televisiepro ducties. In 1999 was dat nog 60,7 procent. Alleen in Neder land en Griekenland nam het aantal niet-Europese producties licht toe. Europese stations moeten op grond van de EU-richtlijn 'Tele visie zonder Grenzen' minstens 10 procent van hun zendtijd be stemmen voor werk van onaf hankelijke producenten uit Eu ropa. Daarbij gaat het vooral om drama. Nieuws-, sport- en spel letjesprogramma's tellen niet mee bij de berekening van de drempelwaarden, evenals 'tele shopping' of advertenties. In 1999 was 37,5 procent van de zendtijd besteed aan Europees drama; in 2000 zelfs 40,5 pro cent, zo blijkt uit berekeningen in opdracht van Europees com missaris Reding (cultuur en me dia). Deze berekening is de vijf de die is gemaakt, na de adoptie van de richtlijn door het Euro pees Parlement op initiatief van linkse afgevaardigden uit de zui delijke lidstaten, die een Ameri kaanse culturele overrompeling via goedkope Hollywood-series vreesden. Oorspronkelijk was de bedoe ling een quotum van minimaal 51 procent aan Europese pro ducties vast te leggen. Onder in vloed van de liberalen, die ook op mediagebied de vrije markt deels hun gang wilden laten gaan, werd een grens van 10 procent Europees drama vastge*- legd. t- se 0 L 1 klm/m edi are dactie - De a9an het West-Brabantse denbrp Zundert gaan vanaf ote feek voor in gebed op in- lls tfiet mediapastoraat van I heeft vier zogeheten ïgebeden opgenomen Ie loop van de dag kun- 0 pfden meegezongen. 9 {eriment is gelanceerd het mediapastoraat be- dat de pagina dagelijkse ties een van de meest bezochte pagina's is op www- .katholieknederland.nl. „Men sen die geen tijd hebben om in een abdij te gaan bidden blij ken in groten getale via internet te bidden.", vertelt Joke Litjens van het pastoraat. Zij wilde de service daarom uitbreiden door opnamen uit te zenden van monniken tijdens hun gebeds dienst. De keuze viel op de abdij van de Trappisten van Zundert. „Het is een drukbezocht kloos ter met een nog vrij grote groep monnniken. In andere kloos ters met weinig monniken klinkt het allemaal te iel." 's Morgens om 8 uur is het morgengebed (Lauden) te vol gen, om 12.30 uur het middag gebed (Sext), om 17.45 het na middaggebed (Vespers) en om 20 uur het avondgebed (Com pleten). Elke gebedssessie duurt ongeveer 20 minuten. Van op name van het steeds wisselen de nachtgebed (Nachtofficie) is afgezien vanwege de hoge kos ten. Volgens Peter Denneman van het pastoraat zoeken veel mensen rust in zowel de stilte als de gezongen getijdengebe den. De getijdengezangen vol gen het ritme van de kerkelijke kalender. Op 1 december wor den de thans uitgezonden getij dengebeden vervangen door adventsgebeden. Naam: Hannelore Zwitserlood Leeftijd: 27 Programma: nieuwsbulletin Omroep: Yorin FM Altijd al bij de radio willen wer ken? „Ja, toen ik heel jong Was, wilde ik al bij de radio werken. Met een vriendinnetje maakten we vroeger thuis het programma Radio Tosti. Dan draaiden we muziekjes en deden net of we mensen belden. Ik ben altijd veel met radio bezig geweest, ik luisterde als kind al ontzettend veel." Hoe ben je bij de radio terecht gekomen? „Tijdens mijn studie Commu nicatiewetenschap ben ik be gonnen bij de lokale zender, Radio Rondevenen, bij mij in de buurt. Dat begon met het voorlezen van nieuwsbericht - jes, maar al snel mocht ik het actualiteitenprogramma pre senteren. Ik ben daar als 17-ja rige echt in het diepe gegooid, ik heb er veel van geleerd." Radio c.v. „Na Radio Rondevenen ben ik bij de nieuwsdienst van Radio Salto in Amsterdam gaan wer ken. Daar heb ik ook het pro gramma Amsterdam FM gepre senteerd. Mijn eerste betaalde baan was bij Radio Amsterdam, daar las ik het nieuws. Ik heb Foto: Ton Kastermans ook nog een tijdje bij het ANRS, dat nu is opgegaan in het ANP, gewerkt. Sinds een jaar werk ik voor Yorin FM." Wat herinner je je van je aller eerste uitzending* „Ik herinner me vooral mijn eerste grote blunder. Ik moest, toen ik 18 was, Barry Hay van de Golden Earring interviewen. Ik was zo zenuwachtig, dat ik rijn naam vergat. Dus kondigde ik hem aan met: 'Ik sta nu naast het grote lid van de Golden Ear ring!' Het hele interview ging daarna alleen maar over seks. Toen ik later thuis kwam. rol den mijn ouders van de bank van het lachen. Dat bandje met het interview hebben ze be waard, maar ik durf het nog steeds niet terug te luisteren." Wat is leuk aan radiomaken? „Radio is een heel intiem, per soonlijk medium. Je stem is na tuurlijk een heel persoonlijk iets. Het leuke van het nieuws- lezen bij Yorin FM is dat ik alles zelf bepaal. Ik schrijf en presen teer het nieuws zelf. Het is dus echt mijn ding." Is radiomaken moeilijk? „Ja. Er zijn honderden manie ren om een bericht voor te le zen. Je moet maar net de luiste raar te pakken zien te krijgen. Ik maak het mezelf ook moeilijk, hoor. Ik ben heel kritisch voor mezelf." Wat voor presentator ben je? Ik denk dat ik vriendelijk en helder overkom. Maar ik ben nog jong, dus ik kan nog alle kanten op. Ik voel me nog niet in een vormpje gegoten." Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? „Ik zorg dat ik altijd op tijd in de studio rit om het nieuws te presenteren. Dan lees ik het hele bulletin hardop voor, om te horen of het goed klinkt. Vaak verander ik dan nog wat dingetjes. Soms rit ik nog te krassen in mijn bulletin tot ik mijn naamjingle hoor." Word je wel eens aan je stem herkend op straat? „Nee, soms herkennen mijn vrienden mijn stem zelfs niet. Maar dat is dan meer op tv. Ik spreek ook items in voor RTL Nieuws." Krijg je veel reacties van luiste raars? „Ik ben nieuwslezeres, dus dan krijg je niet echt veel reacties. Ik heb wel een keer gehad dat ik werd bedreigd door een man. nadat ik een bericht over een pro-Palestijnse actie had gele zen op YoridSM. Daar was ik niet zo blij mee, dat gebeurde vlak na de moord op Pim For- tuyn." Favoriete presentator? .Arend Langenberg, nieuwsle zer bij onder andere Radio 538. Hij is een fenomeen. Voor welk programma zou je de overstap rutar tv maken? „Uiteindelijk wil ik wel bij de televisie belanden. Ik zou dan graag nieuwslezeres worden of een talkshow presenteren. Op televisie heb je toch een groter bereik en ook de impact is gro ter. Radio en televisie zijn twee losse dingen, maar radio is wel een opstapje naar tv. Ik presen teer wel eens bij Finance Tele vision, dus ik heb er al aan ge roken." Uenke van der Fluit

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31