SERVICE Mukunda ll-ef herapi e voor 1ichaam en geest Overwegend droog 4 f HDC160 ZATERDAG 9 NOVEMBER g c CD VAN DE DAG Genre: klassieke muziek Peter Masseurs, Soloists from the Royal Concertgebouw Orchestra MuziekGroep Nederland en Radio Nederland Wereldomroep heb ben het aansprekende idee opgevat om een reeks cd's op de markt te brengen waarbij telkens een topinstrumentalist van het Con certgebouworkest centraal staat, in een programma met zowel Ne derlandse als buitenlandse (eigentijdse) composities. Het eerste al bum is een feit, en belooft veel voor de toekomst van de serie. De zeer virtuoze en veelzijdige trompettist Peter Masseurs en zijn me de-musici staan garant voor een hoge musiceerkwaliteit. Het geko zen repertoire is boeiend en biedt voldoende afwisseling in stijl en bezetting. Voor wie gecharmeerd is van de raakvlakken tussen jazz en 20ste-eeuwse gecomponeerde muziek zijn vooral de werken van André Jolivet en Theo Loevendie erg aantrekkelijk. Maar ook de meer traditioneel ingestelde luisteraar wordt bediend met een aanstekelijk kamermuziekwerk van Alfredo Casella. BOEK VAN DE DAG St Yo 9ta Onderwerp: yoga Mukunda Stiles Yogatherapie voor lichaam en geest Altamira-Becht Prijs: 35,90 Een overvolle agenda op het werk, een even zo volle privé-agenda met etentjes en andere sociale verplichtingen buiten het werk. Tel daar nog zorgen over de toekomst en een onregelmatig leven bij op en concludeer dat het in zo'n situatie niet altijd meevalt om voldoende tijd aan de gezondheid te besteden. Gevolg: stijve (rug- en nek)spieren, vermoeidheid, lusteloosheid en ga zo maar door. De laatste jaren neemt met de toenemende (werk)druk ook de be langstelling voor verschillende (al dan niet alternatieve) ontstress- en ontspanningstechnieken enorm toe. Een aardige handleiding, voor iedereen die wat meer zorg aan lichaam en geest wil beste den, is dit yoga-boek. Het is overzichtelijk geschreven en staat vol oefeningen die met tekeningen worden verduidelijkt. Wel een boek voor volhouders, want yoga is een levenswijze, niet iets wat je één twee drie tussendoor leert. Maar het levert als je de auteur mag geloven, behalve een goede gezondheid, ook wat op. Zo schij nen mannen betere minnaars te worden als ze voldoende yoga- oefeningen uitvoeren. KOKKERELLEN Gestoofd varkensvlees met aardappeltjes in mosterdsaus De varkenslapjes en de aardappe len horen in het gerecht van van daag bij elkaar. De mostersaus is de 'traite d'union'. En dat behoeft u niet te verbazen omdat de saus wordt gemaakt op basis van het stoofvocht van het vlees. De mosterd draagt er toe bij dat er geen proble men met de spijsverte ring kunnen ontstaan. Mosterd kwam vroeger dagelijks op tafel in gezinnen waar veel en bovenal vet vlees werd gegeten. Hoofdgerecht voor 4 personen: 8 dunne varkens (stoof) lapjes, samen ca. 600 gram; zout; zwarte pe per uit de molen; 2 eetl. bloem, gezeefd; 50 gram boter; 2 uien, grof gesnip perd; 2 teentjes knoflook, in dunne plakjes; 2 dl vleesfond uit potje; 500 gram kleine (kriel) aardappeltjes; 2 eed. droge sher ry of madeira; 2 dl (kook) room; 1 1 2 eetl. (Zaanse) mosterd; 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie. Maak het vlees droog met keu kenpapier. Wrijf het vlees in met wat zout en peper en wentel de lapjes daarna door gezeefde bloem. Schud overtollige bloem er af. Verhit een braadpan en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Bak de varkens lapjes er aan weerszijden licht bruin in. Neem ze daarna uit de pan en houd ze apart. Fruit in de resterende boter de uien 3 minuten. Voeg de knof look toe en schenk er na 1 mi nuut de vleesfond en 2 deciliter heet water bij. Breng alles, on der voortdurend roeren aan de kook. Leg het vlees terug in de pan. Temper de warmtebron en laat de varkenslapjes, met het deksel schuin op de pan, in 45 - 50 minuten zachtjes gaar stoven. Neem het vlees uit de pan en houd het warm. Kook intussen de aard appeltjes in water waar aan wat zout is toege voegd gaar. Laat de aardappeltjes uitlek ken in een vergiet. Houd ze daarna warm. Roer sherry of madeira door het in de pan ach tergebleven stoofvocht. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Roer de (kook) room er door en laat alles zolang zachtjes koken tot een licht ge bonden saus is verkre gen. Roer de mosterd door de saus. Proef de saus en voeg eventueel zout en/of peper toe. Zeef de saus. Warm de aardappeltjes hierna nog even in de saus op. Snijd het warme vlees in blokjes of in reepjes. Presentatie: Schik de aardappeltjes met de aanhangende saus in het mid den van voorverwarmde bor den. Verdeel het vlees er over en schep de rest van de saus er over. Bestrooi de gerechten met peterselie. Geef er een groene sla met bleekselderij (boogjes) apart bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de A12 Gouda- Den Haag vice versa en A27 Utrecht-Almere vice versa. Morgen wordt er ook gecontroleerd op de A20 bij Schiedam en A73 bij Venray. Maandag: A28 bij Beilen/Assen en A58 bij Breda. HET WEER —.1 A li door Jan Visser De volgende dagen kan het winterweer zich in de f Scandinavische landen handhaven. Vandaag kan winterse neerslag zelfs doordringen tot het noorden van Duitsland en tot in Polen. In Moskou wordt zelfs, een flink pak sneeuw verwacht en raakt het kwik nau„ welijks boven het vriespunt. Dit in tegenstelling tot u onze regio. Onder impuls van Atlantische storingen r blijft het vandaag en de volgende dagen relatief zacht maar valt er wel geregeld regen. Vrieskou zit er voor alsnog niet in.Na de regen van gisteren, volgt er van-' j daag even een adempauze. Op enkele plaatselijke f buien na, is het meestal droog en er is ook ruimte J voor de zon. Aangenaam wordt het echter niet, wantij een meest matige en in de kustgebieden krachtige, to soms harde noordwestenwind, laat het eerder guur aanvoelen. Het is niet uitgesloten dat een enkele bui van een donderslag vergezeld wordt. De maxima lig-' gen rond 11 graden. Vanavond en vannacht volgen bredere opklaringen. Hier en daar komt er nog een bui binnendrijven van over de Noordzee. Een derge- lijke bui kan mogelijk vergezeld worden van een donj, derslag en eventueel hagel. Tussen de buien zijn er brede opklaringen waarin het afkoelt tot circa 4 gra den. Aan zee wordt het wat minder koud met 7 gra den. De wind luwt tot meestal zwak en krimpt stilaai naar het westen. Morgen neemt de bewolking vanuit het westen gestaag toe en tegen de middag gaat het uiteindelijk regenen. De wind krimpt verder naar het zuiden tot zelfs het zuidoosten en spant aan tot vrij |W krachtig. Met maxima rond 9 graden en de strakke wind voelt het niet al te warm aan. [E Zon/maanstand morgen Zon/maanstand maandag ö-rJ-Ej- 0013- zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien Temperatuur min/max HORIZONTAAL: 1. Houten stop; 4. soort paard; 7. Engelse ontkenniri 8. Griekse letter; 10. geliefde van Zeus; 13. ijshockei 16. bazige vrouw; 17. regeringsreglement; 18. kegelt) mig; 19. domoor; 20. symbool platina; 22. persbure^ 23. keukengerei; 25. dierengeluid; 27. onheilsgodin;= 29. Frans voegwoord; 30. schaaldier; 31. hoffeest. O MM CIUIUK SYWXCATC. If VERTICAAL: 1. Parvenu; 2. nachtspiegel; 3. deel van een Franse kenning; 4. vader; 5. deel van een Franse ontkenning 6. plaats in Engeland; 9. gevoel voor kiesheid; 11. a<Jaj oplader; 12. met betrekking tot het eigenlijke ondenbrp 14. girafachtig dier; 15. gekroesd weefsel; 21. groteèel 23. azijn; 24. evenredig deel; 26. soort slee; 27. als 28. landbouwwerktuig; 29. oude lengtemaat. 'hf Oplossing van vrijdag: M Horizontaal: 5. Lepelrek; 6. post; 7. iet; 8. botbreuk; 10. Verticaal: 1. Blootblad; 2. spit; 3. kleigrond; 4. centrum; 9. da tie; pPok zee,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 30