)ankzij oud paspoort naar de Spelen k wil het verschil maken' SPORT AZC laat vroege voorsprong tegen Moskou glippen s? Henk Angenent? dse studente Ghislaine Démétriadis opgenomen in Griekse hockeyselectie hdc 982 zaterdag 9 november 2002 in Leefmans Er is afgezien van haar naam werkelijk niets .aan haar. Toch neemt de Leidse studente.Ghislai- nétriadis namens Hellas jn de Spelen van Athene in |n Nederland komt ze niet het hoogste niveau, maar ze bij overgangsklasser jit Leiderdorp. Deson- Démétriadis opgenomen ationale hockeyselectie ar nieuwe vaderland. hockey, dat klinkt ieder- smd in de oren. Maar er t een vrouwencompetitie jne en het niveau van de jf Die ploeg gaat met spron- pruit. Bij de EK-kwalificatie 3P|i we zelfs een keer gewon- pn Finland." riadis is zich er terdege 1st dat haar laatste, en- >t geuite opmerking, niet tuigt. Winst op Finland, j toernooi waar verder werd van Schotland, Polen - toch al geen ïoogvliegers - is bepaald annig vooruitzicht op de Griekenland mag dan nisator automatisch zijn st, alleen al het feit dat idis is geselecteerd, ie- lie in Nederland voor cel vertegenwoordigend aanmerking komt, is veelzeggend. tdis ziet dat anders, de verliespartijen grote cijfers gepaard, lectie zitten nu twee uit Nederland en een uit ind. Daar komen er bin twee uit Zuid-Afrika, idese en nog een Schot- de twee maanden ko- voor een trainingsstage ne bij elkaar en er zijn i om het laatste halfjaar Spelen daar te blijven elijks samen te trainen, ekansen, daar hoeven niet over te hebben, e willen zeker geen mod- ur slaan." nd als Spanje kwam ook niets op het intematio- dium. Laten wij ons pro- spiegelen aan de pres- an Zuid-Korea op het af- oph WK-voetbal. Daarbij zal li Griekenland, de baker- >p de Spelen, nog een keer Ghislaine Démétriadis: „Het is en blijft een raar gezicht dat ik, met een totaal on-Grieks uiterlijk, centraal op het middenveld sta tussen de veel kleinere en donkere medespeel sters. Tegenstanders begrijpen er niets van." Foto: Mark Lamers gelden dat deelnemen belangrij ker is dan winnen." Démétriadis dankt haar achter naam aan haar half-Griekse va der die in Zwitserland werd ge boren en op zeer jonge leeftijd naar Nederland verkaste en later trouwde. Dochter Ghislaine groeide op in de Haagse Vogel wijk, hockeyde bij Craeyenhout, doorliep het plaatselijke gymna sium en ging studeren in Lei den. Niets in haar jeugd herin nerde aan de voorouders van vaders kant of het moest zijn dat ze oud-Grieks in haar vakken pakket had. „Mijn vader heeft ook nooit Grieks gesproken. Toch had ik oorspronkelijk een Grieks pas poort en kreeg ik later pas de Nederlandse nationaliteit. Zo was de wet destijds. Misschien wel uit gemakzucht heb ik de Griekse nationaliteit nooit opge zegd. Waarom zou je iets weg doen waarvan je geen last hebt. Ik heb onlangs wél mijn verlo pen paspoort moeten verlen gen." Dat achteloos aangehouden paspoort gaat haar in de zomer van 2004 een onvergetelijke er varing opleveren. Op haar ka mer in een Leids studentenhuis praat ze er nog altijd vol onge loof en met een grote glimlach over. Twee jaar geleden ging de Griekse bond op zoek naar spe lers en speelsters in gerenom meerde hockeynaties die moge lijk voor het land konden uitko men. Démétriadis was inmid dels lid geworden van Alecto, de hoogst spelende hockeyclub in de Leidse regio. Ze las de adver tentie, reageerde met een faxje en zag kort daarna tot haar ei gen verbazing een ticket op de deurmat vallen. „Ik maakte ken nis met de voorzitter van de bond die op grond van mijn naam in het Grieks tegen me begon te praten. Hij bleef ook gewoon doorgaan toen duidelijk werd dat ik er geen woord van verstond. Het is en blijft een raar gezicht dat ik, met een totaal on-Grieks uiterlijk, centraal op het middenveld sta tussen de veel kleinere en donkere mede speelsters. Tegenstanders be grijpen er niets van, maar aan de spelerslijst kunnen ze niets vreemds ontdekken. Nu er een Schotse en een Nederlandse coach zijn aangesteld, wordt al les wat met hockey te maken heeft in het Engels besproken. Daarbuiten gaat alles in het Grieks en zelfs met de komst van wat nieuwelingen uit het buitenland, blijf ik de enige die het niet spreekt. Alleen termen als 'naar voren', 'kom op', 'naar links' ken ik, maar ik kan geen hele zin maken." Het deert haar niet. Huisgenoot jes, de teamgenoten van Alecto, familie en vooral haar vader zijn enthousiast over de ongekende mogelijkheid die Démétriadis krijgt. Het stimuleert haar, ook om naast het hockey twee stu dies binnen de rechtenfaculteit tegelijk aan te pakken. Eind vol gend jaar hoopt ze de bullen in ontvangst te nemen, net op tijd om zich in de aanloop op de Spelen voor maanden in Grie kenland te vestigen. „Ik neem elke keer dat ik naar Athene ga studieboeken mee. De sportde- caan van de universiteit bege leidt me daarbij. Sport was al belangrijk voor me, maar door de geboden kans neem ik het nog serieuzer. Ik moet vanwege de dopingreglementen opeens op mijn voeding letten. Verder zal ik nog hard aan mijn fysiek moeten werken. Op dat punt kom ik nog tekort. De trainers zagen ook liever dat ik in Neder land zou overstappen naar een hoofdklasser. Dat lijkt me niet eerlijk ten opzichte van Alecto waar ze me al regelmatig moe ten missen." De Franse slag is nog punctueel in vergelijking met de Griekse manier van plannen maken. An derhalfjaar voor het ontsteken van de Olympische vlam is een aantal accommodaties in de Griekse hoofdstad niet af. Het IOC maakte zich zorgen. Volgens Démétriadis is daar geen reden voor. „Het is ook ty pisch Grieks om op het laatste moment toch alles op orde te hebben. Het hockeyveld ligt er in ieder geval al en mijn tickets, overnachtingen en dagindeling zijn altijd in orde. Het is nu een maal geen Nederland en dus is niet alles altijd even strak gere geld, maar dat is ook de charme van het land." Nipt verlies in 'poule des doods' door Gertjan van Geen zagreb/leiden - Op weg naar opzienbarend en aansprekend resultaat in Europees verband struikelde AZC Sprey Hout gis teravond over Dynamo Mos kou: 6-7. In Zagreb gaven de Alphense waterpoloërs wel hun visitekaartje af in de twee de ronde van het toernooi voor landskampioenen. Maar na twee nederlagen is plaatsing voor de Champions League al leen in theorie nog mogelijk. AZC moet in dat geval winnen van Barcelona. De Spanjaar den verloren gisteren van thuisclub Mladost (4-3) en hebben, net als de Russen, één overwinning achter hun naam staan. AZC kan dus op gelijke hoogte komen, mits de Kroa- ten hun sportieve plicht doen tegen Moskou. Trainer Eric Noordegraaf durf de er slechts binnensmonds over te speculeren. „In princi pe zijn we uitgeschakeld, maar ik zag de Spanjaarden wel be denkelijk kijken. Ze weten dat ze nog een keer vol aan de bak moeten." AZC kwam via doelpunten van Joeri Stoffels en Kunmo Tho mas met 2-0 voor. De fysiek sterke Russen werden via een zoneverdediging op afstand gehouden. Daardoor werden de schutters in bedwang ge houden. Een prima keepende Wim Vermeulen zorgde voor de rest. De vroege voorsprong van AZC bracht Moskou echter niet in verwarring. De Alphenaren werden teruggedrongen. Preci sie in de man-meer-situaties en zwemmend sterker coun terden de Russen naar een voorsprong bij de doelwisse- ling. „We hadden een aantal zwakke momenten in het mid den van de wedstrijd", zei Noordegraaf. „We hadden de aandacht er even niet bij en daar profiteerden zij meteen van." Noordegraaf: 'De aansluiting is er, maar niet meer dan dat In de vierde periode kwam er bij 3-6 nog even een opleving. Kimmo Thomas bracht met twee doelpunten de aanslui ting tot stand, maar weer een doelpunt uit een overtalsitua- tie maakte aan alle illusies een einde. Dat Pieter Boot zes se conden voor het einde nog voor 7-6 zorgde was slechts van esthetisch belang. Het geringe krachtsverschil in de 'poule des doods' sterkt Noordegraaf in de gedachte dat AZC op de goede weg is. Dat zijn ploeg voor ruim dui zend toeschouwers niet aan zenuwen ten onder ging, was eveneens een meeval ler. .Alle ploegen hier zijn aan el kaar ge waagd. De aansluiting is er, maar het is niet meer dan dat. We heb ben twee keer verloren en je moet een keer door een barriè re heen. Drie weken geleden nog zette AZC zichzelf voor schut door in Amersfoort van het zwakke Ilyichevets Mariupol uit Oekra- ine te verliezen. Mede daar door kreeg het drie Europese topploegen te bestrijden, in plaats van twee. Noordegraaf: „Maar we leren elke week weer wat bij. Die jongens zijn niet dom." Vandaag winnen van Barcelo na met vier doelpunten ver schil is nodig om plaatsing bij de beste acht clubteams van Europa af te dwingen. Het is op voorhand een onmogelijke opgave. „Binnen twee dagen twee van dit soort topwedstrij den spelen is al heel wat", al dus Noordegraaf. „Maar over het geheel ben ik positief. En daar moeten we het op dit mo ment mee doen." AZC Sprey Hout- Dynamo Moskou 6-7 (1-0, 2-4, 0-1, 3-2). Doelpunten AZC: Kimmo Thomas 3, Pieter Boot. loeri Stoffels en Tjerk Kramer. Mladost Zagreb - CN Barcelona 4-3. Stand: 1 Mladost Zagreb 2-4 (11-5). 2. CN Barcelona 2-2 (9-8). 3. Dynamo Moskou 2-2 (11-12). 4. AZC Sprey Hout 2-0 (8-14) -Foreholte-keepster Anita Reuman nu onder de lat bij Hellas lijs Jaski ag - Vorig seizoen stond inder de lat bij Foreholte. edigt ze het doel van het issen hoger spelende Hel- '7-jarige Anita Reuman gemakkelijk aan. „Het ni- de eredivisiekeepsters eerlijk gezegd nogal te- igt de opvolgster van in- lal Laura Robben. dvoortse werd afgelopen ïaderd door Hellas. Na ital weken bij de club te rondgekeken, hakte ze i door. Ze ging naar de club. Het bleek een gro- hakeling. In tegenstel- Foreholte waar ze twee le week trainde, traint nu vier keer in de week. ier met de keeperstrainer keer met de groep. „Op j spelen we dan nog een d. Ik ben eigenlijk vijf teven dagen in de week lidbal bezig. Erg tijdro- laar ik heb het er alle- or over." zesde jaar begon Reu- et handballen. Ze was Idspeelster, maar werd al iet doel gezet. Reden: ze angste in het team. Reu- !ek een talent en groeide en sterke keepster. Na intig jaar is er nog geen g om de hoek komen Handbal is een sport de keeper een grote rol Ve moeten alert en snel i fast-break begint altijd ieper." iman Europees kon gaan was de belangrijkste fac- roor Hellas te kiezen. Be- aar speelde ze in de Oe- ,Een fantastische erva- ilgens Reuman. „De was tot de nok toe ge- Oekraïne is handbal wat in Nederland is. De rs daar kunnen hun hele van de sport onderhou Anita Reuman: „Het niveau van de eredivisiekeepsters valt me te gen." Foto: Taco van der Eb den." Hellas werd wel wegge speeld. „Jammer genoeg wel ja. Maar dat zou veel teams gebeu ren hoor. Het niveau van dat team was verschrikkelijk hoog." Ondanks het feit dat vorig jaar nog het kampioenschap be haald werd, waren de verwach tingen voor dit seizoen niet hooggespannen. Hellas zag bij na het hele team vertrekken. De ploeg staat zevende in een com petitie met twaalf teams. In de huidige selectie is Reuman met haar 27 jaar de oudste speelster. De Zandvoortse moest dit sei zoen vanwege een hamstring blessure een aantal wedstrijden missen. „Maar", garandeert zij, „als ik volledig blessurevrij ben, ben ik de eerste keus, dat staat vast." De grote verschillen tussen Fo reholte en Hellas zitten naast de trainingsfrequentie ook in de professionelere aanpak. Hellas heeft een hoofd - en assistent- coach, keeperstrainer en fysio therapeut. Laatstgenoemde heeft het volgens Reuman druk genoeg. „Met de intensiviteit waarmee wij met de sport bezig zijn, heb je als speelster meer kleine pijntjes. Een fysiothera peut is gewoon nodig." Reuman studeerde rechten in Leiden en werkt als fiscaal juris te bij de Belastingdienst in Den Haag. Is het allemaal wel te combineren? „Ja hoor, dat gaat prima. Ik begin vaak wat eerder met werken zodat ik vroeger weg kan. Wat dat betreft zijn ze op mijn werk erg flexibel. Ieder een weet ook dat ik op een hoog niveau handbal. Sommige colle ga's blijven zelfs wakker om naar een samenvatting van een wedstrijd op Studio Sport te kij ken." Op 17-jarige leeftijd zat Reuman al bij de nationale jeugdselec- ties. Toen al was er de mogelijk heid om voor eredivisieclubs te gaan spelen. Ze koos echter voor haar studie. Als ze geen echte nationale topper wordt, dan ligt het volgens Reuman daaraan. „Ik ben misschien te laat op eredivisieniveau begon nen." Spijt van haar beslissing heeft ze niet. „Een opleiding is zoveel belangrijker. Dat is ten slotte je toekomst. Ik kan nou eenmaal niet altijd blijven hand ballen." Hellas staat momenteel in het rechterrijtje van de competitie. Doelstelling dit jaar is om in het linkerrijtje te eindigen zodat er via een veredeld playoff-systeem alsnog om het kampioenschap meegestreden kan worden. Reu man wil daarin graag een grote rol spelen. „Ik wil als keepster het verschil gaan maken. Ik heb nog bijna geen keepsters gezien in de eredivisie die het verschil voor hun team maakten. Wat dat betreft valt het niveau van de eredivisiekeepsters me eerlijk gezegd tegen." „Hellas moet wedstrijden gaan winnen dankzij mij. Ik voel dat ik langzaamaan steeds beter word. Tegenstanders moeten straks denken: 'Oh, shit. Hellas heeft die keepster op doel staan.' Dan ben ik tevreden." Door marathonschaatsers Henk Angenent en ook Jenita Smit zijn de langebaanschaatsers vorig weekeinde tijdens de NK afstan den weer op hun nummer gezet. Moet de gevestigde orde zich schamen of is Angenent een uit zondering? Henk Gemser, oud-bonds- coach: „Dat Jenita Smit de vijf kilome ter won, verraste me minder dan de winst van Henk Ange nent op de tien. Jenita en haar zus Gretha hebben vroeger wel vaker langebaan gedaan. Maar Henk doet dit op zijn 35ste en heeft al een Elfstedentocht ach ter zijn naam. Dat is geschiede nis. Hij deklasseerde de ande ren op De Jong na en reed met 14. 01 een uitstekende tijd. Romme en Uytdehaaghe zullen uiteraard nog wel betere tien kilometers gaan rijden, maar wat Henk deed was indrukwek kend. Of Jan Maarten Heide- man en Miel Roozendaal nu ook langebaan moeten gaan schaatsen? Dat is al meer ge beurd. Vroeger had je Hopman en Vunderink. Nee, wat Henk deed, is dus uniek, ik compli menteer hem." Jan Maarten He idem an, mara thonschaatser „Ik vond het ontzettend mooi om te zien. Ik ben eigenlijk ie mand die liever zelf aan het sporten is. Kijken naar sport doe ik weinig. Maar dit was wat anders. Jenita had veel met ons getraind. Dus was ik benieuwd hoe zij het zou gaan doen. Het is echt een supertalent. Henk is een van m'n grote concurren ten bij het marathonschaatser Ik hoopte dat hij goed zou rij den, had gedacht dat hij een eind zou kunnen komen en zich misschien wel zou plaat sen voor de world cup. Maar dit was geweldig. Hij reed zater dagavond nog een marathon met ons en deed een dag later die tien kilometer. Henk is een groot sportman, een mooie rij der om naar te kijken, die ver schrikkelijk hard traint. Hij heeft geen achtergrond op de langebaan en traint nooit op snelle banen. In Oostenrijk en Finland begint hij na 100 kilo meter pas te beuken als de an dere rijders al in de verzuring zitten en na 150 kilometer de marreert hij steeds. Dus wat tij dens de NK Afstanden deed, was knap." Gianni Romme, topschaatser, specialist op de tien kilometer. „Het mooie van de overwin ning van Henk Angenent is dat het goed is voor de tien kilome ter. Want dat is ook een reden waarom ik die afstand heb ge reden. Ik zal ze dit jaar allemaal rijden. Het zal niet gebeuren dat die tien kilometer ver dwijnt? Ik weet overigens zeker dat een marathon zwaarder is dan een tien kilometer. Hon derd rondjes rijden die gasten! Dan valt een tien kilometer met 25 rondjes nog mee. Misschien moeten wij dat ook vaker doen. Eerst een marathon rijden, daarna kan de tien kilometer al leen maar meevallen. Henk reed gewoon een superrace, maar dat wil niet zeggen dat el ke marathonschaatser dat gaat doen. Henk is gewoon een goe de schaatser, rijdt ook tech nisch goed." Wim den Eisen, gewestelijk trainer en begeleider van Bob de Jong: .Angenent heeft heel goed ge reden, maar de allrounders wa ren nog niet klaar. Zij hebben nog een lang seizoen te gaan en als ze dan een tien kilometer helemaal voluit rijden, kan dat hun seizoen ten gronde richten. Je zag ook dat de echte toppers voornamelijk zorgden dat ze bij de eerste acht probeerden te eindigen om zeker te zijn van de world cups. Dat neemt niet weg dat het een grootse presta tie van Henk was. Marathon schaatsers halen een goed ni veau. Het is niet alleen maar rondjes rijden, ze gaan er nu veel professioneler mee om. Ze maken gebruik van trainings Foto: ANP/Jasper Juinen schema's, rijden tempo's en drie kilometers." Erik Huizebosch, marathon schaatser en man van Jenita Smit: „Ik heb nog nooit een lange- baanwedstrijd gereden, en dat zal ik niet doen ook. Ia, Jenita doet het nu wel. maar het trekt me niks. Eerst dat gedoe bij de start, en als je dan klaar bent moet je weer wachten wat de rest doet. Nee, gewoon met z'n allen een uur strijden, dat vind ik veel leuker. Langebaan is al leen mooier op de televisie." Leidenaar Jeroen Straathof, oud-schaatsen „Wat Henk liet zien was ge woon heel goed. Het was ook het moment, want de gevestig de orde was aanwezig. Ik denk wel dat een aantal jongens wa ren die hebben gedacht 'we moeten het komende weekein de aan de bak'. Anders had Jo- chem Uytdehaage ook wel meegedaan. Ik vond het een mooie rit om te zien, zoals Bob de Jong de aanval plaatste en Henk die pareerde. Ik denk dat er in het uuuÉfconpeloton nog enkelen zijn me het kunnen, maar je doet het niet zomaar eventjes. De conditie van de marathonrijders is erg goed. maar dat geldt ook voor de lan gebaanschaatsers. Techniek geeft dan de doorslag, blijft die 25 rondjes goed en kun je ook nog snelheid ontwikkelen. Ex-Leiderdorper Ruud Borst, marathonschaatser „Ik heb vroeger al langebaan gereden, werd nog eens achtste op het NK allround, maar ben acht jaar terug gestopt. Ik kwam simpelweg te kort. Nu zou ik het beter doen, daar ben ik van overtuigd. Maar ik voel niet de behoefte om het te pro beren. Eerst maar eens goed rij den op de marathon, dan heb ik lol genoeg.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25