Saddam krijgt nog laatste kans van Veiligheidsraad -'I Noordwijkse horeca praat niet meer met burgemeester werken is oké Leidsch Dagblad SE Info avond VAN ROY N EN VISSERS C.S. Steun Europarlementariërs voor Leidse Miss Holland Ergernis over 'bemoeizucht' LPF herstelt zich enigszins: drie zetels erbij VN-resolutie over Irak unaniem aangenomen Sociaal akkoord loonmatiging lijkt nog ver weg OpenUniversiteitNederland - Leidsch Dagblad NR. 43076 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 uw was 'd op enaar s thals: Grootste eep sinds de Oorlog Dagblad zaterdag 9 NOVEMBER 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VJel. (071) 5122362; raakt Itgenfoto's 1 iit meer kwijt eilijk lerende peren kwijnen op schooi door Wilfred Simons leiden - Vijf vrouwelijke leden van het Europarlement, onder wie Kathalijne Buitenweg van Groenlinks, gaan Miss Neder land helpen om Nigeriaanse vrouwenorganisaties te bezoe ken. De Leidse Elise Boulogne zei na haar verkiezing tot 's lands mooiste dat zij tijdens de Miss Worldverkiezingen in Ni geria 'een statement' wil maken tegen de schending van vrou wenrechten in het Afrikaanse land. De Europarlementariërs steunen haar daarbij. Boulogne zegt in een korte reactie 'blij' te zijn met hun hulp. Minder blij met de politieke be moeienis is de Miss Nederland Organisatie. Woordvoerder Hans Konings zegt geërgerd te zijn over de bemoeizucht van de vijf vrouwen. „Eerst krijgen wij de vreselijkste verwijten naar ons hoofd omdat wij onze Miss naar Nigeria laten gaan en de boycot niet steunen. Nu willen ze opeens met ons samenwer ken. Wij hebben de hulp van de Europarlementariërs niet nodig om een statement te maken te gen de steniging van mensen. Dat kan onze Miss heel goed zelf af. Ze is mondig genoeg, daar is ze op uitgekozen." Konings zegt 'dat niemand ge baat is bij een boycot', zoals eer- (advertenties) icholsky de kerk niet kan ihouden, zegent ïissionaire minister van die een bezuinigingsop- ran 850 miljoen euro uit ;oord van een kabi- feitelijk niet meer be- jes uitvoert Minister en staatssecretaris Van ap willen de 'grootste in- ids de Koude Oorlog* ge werking zetten. De sta de krijgsmachtdelen in moeten in de komen- terug van zesduizend luizend functies. Op ilekken in de defensie- ie verdwijnen veertien arbeidsplaatsen. Eerder ek werd al bekend dat de :1e eenheden van de |ke Landmacht, de be- irvisten, en het daarbij materieel zullen wor- (eschaft Gisteren kwam liten dat ook materieel zogenaamde parate een- an luchtmacht en marine id moeten worden. Zo Khtmacht het in de plan- I minister Korthals (WD) doen met achttien F16's Alleen dat levert al 250 lp. De marine levert vol- plannen twee fregatten I mijnenbestrijdingsvaar- et Uit de reacties van de t vakbonden wordt dui- It het gaat om een opera- ongekende omvang. De er van de AFMP, Ton rept in zijn reactie over 'ligtek aan visie bij het kabi- m| verwijt de regering te ar iroor onderwijs, zorg en Bndse veiligheid, ten kos- lefensie. Met deze reactie hij zichzelf tegen. Je kunt Inet geen gebrek aan visie n als er duidelijke keuzes worden. Wat ook hier de orde is, is de vraag issionaire ministers soort keuzes mag ma- effecten van de maatre- ipen ver door tot zelfs na wperiode van het kabinet rna zal komen. De voor- i van het kabinet zijn ech telijk, maar of het ooit tot iuzes zal komen is de tt Majoor DVD CD Radio Televisie Actieve luidsprekers i Bekijk de BeoCenter 1 eens goed en wat ziet u? Een ongecompliceerde buitenkant, maar waarachter een compleet beeld- en geluidssysteem schuilgaat Met dvd/cd-speler, met radio en tv, en dit alles perfect geïntegreerd, met actievèluïdsprekers. Boven dien luisteren ze allemaal naar één en dezelfde afstandsbediening met slechts enkele toetsen, de Beo1 BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN der bepleit door GroenLinks. Miss België, die wel aan de boy cot meedoet, kan volgens hem elke kans op wereldfaam verge ten, en de Nigeriaanse mensen rechtenorganisaties zouden er ook niets aan hebben. „Miss België komt niet in de Nigeri aanse kranten. De Miss World verkiezingen wel, die zijn het perfecte podium om schendin gen van mensenrechten in Ni geria onder de aandacht te brengen." Konings zegt dat zijn organisatie intensief samen werkt met Amnesty Internatio nal. „Wij zijn ook een politiek neutrale organisatie en voelen ons er daarom veel meer thuis." Buitenweg zegt dat zij en haar vier collega's 'een programma' voor Elise Boulogne willen ma ken van vrouwenorganisaties die zij in Nigeria kan bezoeken. Ook de Europarlementariërs zeggen intensief met Amnesty International samen te werken. Konings vindt de ongevraagde steun van de politici weliswaar 'arrogant', maar wil die ook weer niet weigeren. „Ik wil al leen dat ze hun activiteiten met ons afstemmen. Dan kunnen we samen een plan maken. Elise moet dat niet op eigen houtje doen. Zij heeft het al druk ge noeg, zij moet zich ook voorbe reiden op de Miss Worldverkie zingen." Hilversum/ANP - Had de LPF in de laatste Politieke Barometer vorige week nog maar 4 van de huidige 26 Kamerzetels, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, dan had de partij er toch weer 7. Het CDA zou er ten opzichte van vorige week eentje verliezen en op 49 uitkomen, nog altijd 6 meer dan nu. De WD houdt er volgens de peiling 28 over, 2 minder dan vorige week, maar 4 meer dan op dit moment in werkelijkheid. De PvdA krijgt er volgens dit meest recente onderzoek net als vorige week 28, 5 meer dan in de huidige Kamer. De SP blijft op 16 staan, tegen 9 nu. De ChristenUnie heeft zich weer op het niveau van 4 hersteld (vorige week 3) en komt daar mee gelijk met het aantal zetels nu in de Kamer. Leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemden gisteren unaniem voor de resolutie om Irak de duimschroeven aan te draai en. Foto: Reuters/Eskinder Debebe door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Saddam Hussein moet nu onmiddellijk en onvoor waardelijk meewerken aan ont wapening, anders kan hij reke nen op de zwaarste consequen ties. Zo waarschuwde de Ameri kaanse president Bush gisteren, nadat de vijftien leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties unaniem besloten Irak de duimschroeven aan te draaien. „Dit is de allerlaatste test", aldus Bush. „Het oude spelletje van bedriegen en inbinden uit het verleden wordt niet langer geto lereerd." De Verenigde Staten en Groot- Brittannië zien de aanname van de VN-resolutie - waarover acht weken uitputtend is onderhan deld - als een diplomatieke overwinning. Alle landen die op dit moment vertegenwoordigd zijn in de Veiligheidsraad, heb ben ingestemd met de eis tot volledige ontwapening en het strenge inspectieregime waarte gen Saddam Hussein binnen ze ven dagen ja moet zeggen. Ook permanent lid Rusland, dat lang twijfels hield over de tekst, en Syrië, dat op dit moment als enige Arabische land in de Vei ligheidsraad zitting heeft, sloten zich gisteren aan bij de harde resolutie. Frankrijk had een dag eerder al te kennen gegeven zich niet langer te verzetten, na uit puttende verzekeringen van de VS en Groot-Brittannië dat mili taire represailles geen automa tisme zijn als Saddam Hussein liegt, bedriegt of de wapenin specteurs in de weg loopt. In dat geval volgt eerst nieuw overleg van de VN-Veiligheidsraad in New York. De Amerikaanse pre sident Bush houdt echter na drukkelijk de optie open om Irak binnen te vallen met een coalitie van gelijk gestemde lan den, als de VN 'zijn verantwoor delijkheden niet nakomt' en niet optreedt na schending van de gisteren aangenomen resolutie. Het is een echo van zijn stelling- name op 12 september, toen president Bush in een rede tot de Verenigde Naties niet alleen Saddam Hussein maar ook de VN zelf de wacht aanzegde. Als de VN zijn eigen resoluties aan het adres van Irak niet serieus neemt, dan grijpt Amerika in. Als Saddam Hoessein Irak niet ontwapent, dan zullen wij het met onze vrienden doen, waar schuwde Bush gisteren. „Trot seer de wil van de VN, en we zullen je met geweld ontwape nen", zei de Britse premier Tony Blair tegen de Iraakse leider. Se cretaris-generaal Kofi Annan riep Bagdad op deze kans te be nutten om een einde te maken aan het isolement en het lijden van het Iraakse volk. Officieel streeft de Amerikaanse regering naar regime-verande ring in Irak. Veel waarnemers in Washington gaan er van uit dat de regering-Bush elke vorm van uitstel of verzet van de Iraakse leider zal aangrijpen om een oorlog te beginnen. Het liefst onder VN-vlag maar niet nood zakelijkerwijs. Irak moet binnen zeven dagen instemmen met het pakket aan eisen waartoe de Veiligheids raad heeft besloten. „De Ver enigde Staten leggen hun wil op aan de rest van ae wereldzei de Iraakse ambassadeur bij de VN gisteren in een eerste reac tie. Iraakse staatsmedia bestem pelden de resolutie als een voor wendsel voor oorlog, Bagdad zegt niet over massavernieti gingswapens te beschikken. Pagina Buitenland: Tijdpad naar mogelijke oorlog in Irak den haag/gpd - De kans op een nieuw sociaal akkoord over loonmatiging tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers wordt steeds kleiner. De partijen zetten vandaag hun onderhan delingen voort, maar vertegen woordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties waren gisteravond erg somber over de uitkomst. „Er is nog geen enkele concessie gedaan", aldus Doekle Terpstra van CNV. Gezocht wordt naar een akkoord over de WAO, loonmatiging spaarloon, lastenverlichting, pensioenlasten en Melkertba- nen. Minister De Geus van soci ale zaken heeft nadrukkelijk ge pleit voor een compromis, dat nodig is voor een economisch herstel. Centraal daarin staat de wens tot loonmatiging die de concurrentiekracht van Neder land moet helpen vergroten. De 'verkennende besprekingen' voor een akkoord duurden gis teren de hele dag. Walvissen blijven op CITES-lijst Santiago - Een voorstel van Ja pan om de dwergvinvis en de bryde's walvis te schrappen van de lijst van bedreigde diersoor ten is gisteren door de VN-Con- ventie over Internationale Han del in Bedreigde Diersoorten (CITES) verworpen. Japan had het voorstel ingediend omdat het walvisvlees wil kunnen ver kopen. Japan heeft zich altijd verzet tegen het verbod op de commerciële jacht op bedreig de walvissoorten, dat sinds 1986 geldt. Noorwegen en IJs land, landen waar net als in Ja pan walvisvlees wordt gegeten, steunden het voorstel. Aan de conventie nemen 160 landen deel. Milieuorganisaties rea geerden verheugd op de afwij zing van het voorstel. Flevoland miljonair rijker lelvstad - Een inwoner van Fle voland is afgelopen week schat rijk geworden. De jackpot van de Staatsloterij is in deze pro vincie gevallen. Het gaat om het bedrag van 7,4 miljoen euro. Het winnende lot is inmiddels verzilverd, zo meldt de Staatslo terij. De geldprijs is belasting vrij. Om wie het gaat, is niet be kend. Bij prijzen boven de drie miljoen euro vermeldt de Staatsloterij alleen de provincie waar het winnende lot is geval len. (advertentie) 19 november 2002 www.ou.nl door Jan Preenen noord wijk - De horeca-onder- nemers op De Grent in Noord- wijk willen niet meer praten met burgemeester Van der Sluijs. Tijdens een bespreking deze week in het gemeentehuis esca leerde een al langer sluimerend conflict toen het vervangen van het urinoir aan de orde kwam. P. Beuk, eigenaar van bar/dan cing The Champ en woordvoer der van de ondernemers: „Na vier jaar bestudering van het probleem kwam de burgemees ter in juni, zonder overleg met de horeca, met een voorstel in een commissie voor het op knappen van het urinoir voor ruim 22.000 euro. Wij hebben toen duidelijk laten merken dat dit een belachelijk en duur plan was, dat niet werd gedragen door de horeca. Vijf maanden later is hij met hetzelfde plan gekomen. Het enige verschil is dat wij nu moeten meebetalen. Van diverse kanten werd aange geven dat hierover op deze ma nier absoluut niet te praten valt. Daarop dreigde de burgemees ter dat hij ons dan wel op de een of andere manier zou dwin gen. We zouden nog wel mer ken hoe." De ondernemers willen het overleg pas hervatten als er 'een overlegpartner is die wel be trouwbaar is en zonder dreige menten met ons wil praten'. Beuk benadrukt dat van goed overleg nauwelijks of geen spra ke is en dat van de kant van de gemeente 'belachelijk dure voorstellen worden gedaan of externe adviseurs worden aan getrokken die sloten geld kos ten'. Hij doelt daarmee op de onderzoeker die zich heeft be ziggehouden met de camerabe waking. Beuk: „We hebben al aan heel veel meebetaald. We weigeren de melkkoe te worden van de gemeente om de financiële blunders van het college te fi nancieren. Als de burgemeester geen verantwoording wil ne men en geen beleid wil voeren, laat hij dan ergens heengaan waar dit niet zo opvalt. The Champ biedt in dat geval van wege de financiële problemen van de gemeente een gratis af scheidsreceptie aan. Ik denk niet dat we deze avond het maximum aantal bezoekers in het kader van de brandveilig heid zullen overschrijden, zoals ons eerder is verweten." presentatie 18.30 uur Studiecentrum Amsterdam hoofdgebouw VU 14e etage De Boelelaan 1105 020-4449444 Veranderen doe je zelf kijk voor een baan van nu fjk exact. op www.exactpi.nl \Z/ (advertentie) (advertentie) Ingang nieuwe fietsenstalling via Schuttersveld Maandag 4 november jl. is de nieuwe fietsenstalling op het Stationsplein in gebruik genomen. De stalling is het gemakkelijkste te bereiken via de hoofdingang van de stalling aan het Schuttersveld. Fietsen die vanaf 11 november nog op het Stationsplein WX* H T J staan worden verwijderd. El&H JLCICICTI Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: I maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MCJV €54.50 55.00 712141 400121 (Ivm ccrtroM nabaror^ng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau V1 Or»-^rrxrr*r Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl »'T

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1