Alkemade bouwt alleen naar behoefte REGIO R5 fa£ïïE„£ Koopkracht in centrum van Alphen blijft ook tijdens de bouw op peil Koudekerker Van Kampen zeventig jaar lid van vakbond >r insluipers ;obswoude mt met jeteleges' [straffen ifhouder akt plan voor "Itifunctioneel rtpark Stomapoli in Alphens ziekenhuis Presentatie van vrijwilligers in Jacobswoude Alphen Ryn. Dorpsstraat. Oud Alphen hm u zaterdag 9 NOVEMBER 2002 vrouw en haar 39-jarige -t -t uit Amsterdam veroor- ivvouDE - Om inwoners af rikken om zonder vergun- e gaan bouwen, komt de >nte Jacobswoude binnen- iet een voorstel om 'boe- fe' in te voeren. Illegale >rs die pas achteraf een ining krijgen, moeten op anier tot driemaal de nor- jrijs van een bouwvergun- etalen. t de gemeente geen mo- leid heeft om een boete leggen als iemand illegaal akkapel bouwt of schuur It, moeten de hogere boe- uitkomst bieden. Bij de (tering van zo'n illegaal iverk heeft de gemeente e mogelijkheid het werk i leggen, eventueel zelfs en dwangsom. Maar dat alleen effect als het werk iet klaar is. Na constate- de gemeente verplicht de eder gelegenheid te geven isnog de benodigde ver- jig aan te vragen en moet volgens kijken of het ille- ©uwsel gelegaliseerd kan ji. Eventueel zelfs met wij- van het bestemmings- (nieuwe maatregel is inge- kost de te betalen leges de vergunning achteraf >er zoveel als de normale ining. Oude verdeelsleutel geldt niet voor Veens veilingterrein door Janneke Dijke roelofarendsveen - Op het veilingterrein in Roe- lofarendsveen komen alleen huizen te staan waar aan behoefte is. Tot nu toe werd bij elk bouwpro ject in Alkemade een vaste verdeelsleutel gehan teerd: dertig procent goedkope, veertig procent ge middeld geprijsde en dertig procent dure huizen. „Maar die verdeling moeten we eigenlijk loslaten", aldus wethouder Kees Uit den Boogaard. De wethouder kondigt daarom een onderzoek aan naar de woningbehoefte in Alkemade. Dit moet op korte termijn gehouden worden, omdat de veiling over een half jaar tegen de vlakte gaat. Daarna kan de woningbouw beginnen. Stelt de gemeente het bouwen uit, dan kost dat geld om dat de grond al wel is gekocht, maar er geen hum- meer binnenkomt. De kans is groot dat uit het on derzoek komt dat Alkemade geen eengezinswo ningen meer nodig heeft, maar wel appartemen ten en luxe huizen. De politieke partijen ontvangen de mededeling van Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) met open armen. De WD vindt het hoog tijd dat er ge bouwd gaat worden voor jongeren en ouderen. „Tot nu toe hoor ik alleen maar over particuliere plannen die zo veel geld moeten opbrengen dat beide groepen niet meer in aanmerking kunnen komen", aldus fractievoorzitter Van Velzen. Ook vindt de partij dat het college haast moet maken met plannen voor het veilingterrein aan de Sota- weg. „Zorg ervoor dat niet het volgende college het lintje mag doorknippen." Het CDA vindt zo'n onderzoek ook belangrijk, en niet alleen voor het veilingterrein. Fractieleider Jan Uit den Boogaard: „Het kan niet zo zijn dat een willekeurige projectontwikkelaar ergens een stuk grond te pakken krijgt, daarop een bouw- planontwikkelt en de gemeente vervolgens gaat kijken hoe dat in te passen is." Deze manier van werken werd vaak gehanteerd onder het vorige WD/CDA-college. „Daar willen wij vanaf. Eerst je kaders bepalen op basis van ge degen onderzoek, daarna pas ontwikkelen", aldus de CDA'er. Collegepartij PvdA hoopt dat het woningbehoefte- onderzoek nog invloed kan hebben op de bouw van huizen achter winkelcentrum Noordplein. „De plannen voor het Noordplein zijn eenzijdig", zegt fractieleider Piet van Veen. „Wij vinden het vreemd dat het college vraagt aan projectontwik kelaars te bouwen naar behoefte en dat het eerste complex waar we als gemeente iets over te zeggen hebben, vol wordt gezet met dure huizen. Tachtig procent van onze jeugd vertrekt. Daarvoor moe ten we oplossingen zoeken en daarin moeten we onze energie steken." De mededeling van wethouder Uit den Boogaard dat op het veilingterrein de oude verdeelsleutel niet wordt toegepast, stemt Van Veen tevreden. „Op het veilingterrein moeten we een inhaalslag j plegen. De afgelopen jaren zijn er alleen maar du re huizen gebouwd, en dat kunnen we rechtzet- ten." De PvdA pleit er daarom voor dat de ge- meente het veilingterrein in haar eentje gaat ont- '<4 wikkelen, en niet samen met een projectontwik- keiaar in een publiek-private samenwerking. tot respectievelijk vijftien k.€ittien maanden gevange- f wegens insluipingen en lien in verzorgingstehui- l onder meer Lisse en lS^ugge. Ook bewoners uit jmburgse verzorginghui- ïrden het slachtoffer van ;1. De straffen waren in gevallen drie maanden la- eea officier van justitie twee geleden eiste. Dubrugge verdween in een bedrag van enkele en euro's uit verzorgings- a%mdsoord. In Lisse werd Irtemonnee buitgemaakt, n pas uit die knip pinden Hlers 1.250 euro. Ook in jingstehuizen in het Lim- Ottersum en Horst ver- h portemonnees met in- nnelijke helft van het stel loor de politie herkend als _j die op beveiligingsca- ite zien was van de pin ten waar met één van de i passen was gepind. Er 10k opnames van dezelf- gemaakt door camera's mburgse verzorgingshui twee waren bekend bij tie: zij werden al eens voor dit soort feiten ver- leild. wdefstal van een geldkistje basisschool Ter Does in iade op 28 mei werden dachten overigens vrijge eft wegens gebrek aan be- I /el had een oppasmoeder [uwelijke verdachte her- lis iemand die die dag op rondsnuffelde terwijl zij (ets te zoeken had. »ude - PvdA-wethouder st van Rijnwoude vindt eigen partij onrealistisch 5 gaat. In het plan van zijn pnoten om een multi- fneel sport- en recreatie- in te leggen in de Hazers- j£e wijk Rhynenburch ziet m heil. Woensdag probe- sociaal-democraten hun te verwezenlijken tijdens (behandeling van de be- -nj, maar De Best gaf hun fojen donderdag tijdens in van de begrotingsraad kans. thouder betoogde dat hij -rfeschikte plaats weet en hij irpe kosten te hoog. „Het zou moeten worden ge- aldus De Best. „Maar st zo veel geld, dat er op ik onmogelijk sociale wo- ae'Uw kan worden ge- Verder zou het kinder- blijf in het nieuwe park (iderkomen moeten krij- [e hebben pas een nieuw ►cèagverblijf." plan van de PvdA komen- lortclubs en andere ver- Iten, het zwembad, het Inwerk en de kinderop- amen op dezelfde plaats, als Het Anker, de sport- het zwembad De Dolfijn p dan worden gesloopt. Meer bezoekers uit omliggende dorpen ondanks werkzaamheden door Wim van Wanrooy alphen aan den run - De bouwactiviteiten in het verande rende centrum van Alphen aan den Rijn leiden niet tot de door de winkeliers gevreesde omzetdaling. Middenstan ders gaan er in vergelijking met drie jaar geleden zelfs op vooruit. Vooral klanten uit de regio komen vaker en grijpen ook steeds meer naar de portemonnee. Dat blijkt uit een vorig jaar gehouden gezamenlijk onderzoek van de ge meente, de Kamer van Koophandel Rijnland en Winkelstad Alphen. Er komt ondanks de werkzaamheden aan het stadshart nog steeds hetzelfde aantal bezoekers naar Alphen en die vinden de bereikbaarheid van het centrum per auto beter dan bijvoorbeeld het hart van Leiden en Zoetermeer. Wel wordt er geklaagd over de uitbreiding van betaald parke ren. Het is voor veel Alphenaren de reden om meer de fiets te pakken (43 procent). In 1999 kwam dat percentage nog uit op 26 procent. Maar nog ruim de helft neemt de auto om in het centrum boodschappen te gaan doen. Winkeliers in het centrum investeren minder in hun zaak zo blijkt uit het onderzoek. Wethouder Voogd snapt dat wel. „Winkeliers hebben angst voor wat er gaat gebeuren. Zij moeten ook herinvesteren om met de ontwikkelingen mee te gaan. Maar sommigen, met name ouderen, vragen zich af: blijven we of gaan we naar het nieuwe gedeelte? En dan zitje in een afwachtende houding." Overigens verlopen de zaken voor de middenstanders in het centrum over het algemeen voorspoedig. Omzet en winstpercentages stijgen. Voogd: „Eigenlijk is het een pri ma rapport. Met deze cijfers zou je op school bloemen krij gen." Ten opzichte van 1999 - de vorige peiling, in 2004 moet er weer één komen - is het winstpercentage van de centrum zaken volgens de gemeente gestegen van 94 naar 97 pro cent. In heel Nederland gebeurde dat, maar op een lager niveau: van 88 naar 91 procent. „Dit valt mee", zegt voor zitter De Bruin van Winkelstad Alphen. „Ik had verwacht dat de cijfers ongunstiger zouden zijn. Maar winkeliers zijn over het algemeen kritisch en komen met veel vragen." Wethouder Groen in 't Wout voegt eraan toe dat de winke liers in het centrum het vooral moeten hebben van bezoe kers uit Ter Aar, Nieuwkoop, Rijnwoude en Boskoop. Al phenaren tonen steeds meer de drang om naar andere wijkwinkelcentra te gaan. Daarbij maakt het niet uit of het om de dagelijkse boodschappen gaat, of dat er een jurkje gekocht moet worden. „Daarom zijn de winkeliers ook be ducht voor hun zaak. Uit de Hooftstraat krijgen we bijvoor beeld signalen dat zij in dit vernieuwingsproces ook iets 1 willen doen. Ze willen niet achter de feiten aanlopen. Maar we kunnen in het centrum niet alles tegelijk doen. Anders staat Alphen op zijn kop. Het moet gedoceerd gebeuren. alphen aan den rijn - De Dorpsstraat in Alphen aan den Rijn rond 1906. Inmiddels heet de straat Julianastraat, en staat er weinig meer overeind van de gebouwen van een kleine eeuw geleden. De oude plaat is één van de illustraties op de nieuwe kalender van Oud Alphen. Op de kalender van 2003 staan deze keer naast afbeeldingen uit de beginjaren van de vorige eeuw ook meer recente foto's uit de jaren '50 en '60, veelal uit het centrum. Reden daarvan is dat die plekken door de ontwikkelingen in het stadshart sterk zijn veranderd. Publiciteitsfoto 'Van werken in de buitenlucht is nog niemand doodgegaan' door Saskia Stoelinga koudekerk aan den rijn - Atie Johannes van Kampen vindt dat hij heeft geleefd. „Ik heb van alles gedaan en geprobeerd." En ei genlijk doet hij dat nog steeds. De 83-jarige Koudekerker mocht onlangs een beeldje van de vak bond FNV in ontvangst nemen, omdat hij zeventig jaar lid is van deze organisatie. Op dertienjarige leeftijd kwam hij als aspirant-lid bij de landarbeidersbond. De bond is voor hem altijd een be langrijk netwerk geweest om met geestverwanten in contact te ko men. „Ik hoop dat jonge mensen zich massaal blijven aansluiten, want het leven kent niet alleen hoogtepunten." Een waarschuwing van een ou de man in een keurig blauw pak. Hij zegt het met humor, maar de ondertoon is serieus. „Het vakbondswerk is nodig. Ik krijg de indruk dat de jonge mensen denken dat hun leven en de economie geen dieptepunten meer kennen. Dat alles zomaar wordt geregeld als er iets mis gaat. Je moet knokken om de aarde rechtvaardig te houden. De vakbond kan daaraan veel bijdragen." Arie van Kampen heeft altijd de vergaderingen bezocht. „Mijn vader, zelf een vakbondsman, dwong me daartoe. Ik ben er wijzer van geworden. Het waren boeiende avonden, waar je ook veel contacten opdeed. Je leerde collega's kennen en hoorde wat anderen verdienden." Hoewel Van Kampen geen boe- renachtergrond had, toog hij als geboren Alphenaar naar Koude kerk aan den Rijn om kleine knecht te worden. „Ik was de oudste van negen kinderen. Dat betekende zo snel mogelijk aan het werk. Je moest je ouders steunen." Aanvankelijk ging hij met zijn vader, die dagloner was, mee om koeien te melken. Daarvoor kreeg hij een dikke boterham met kaas. „Al snel werd ik zelfstandig. Voor een knaak per week met kost en in woning lag ik niet alleen onder de koeien, maar ook erboven. Op de hooizolder mocht ik sla pen. Let wel: van die knaak ging ook nog een kwartje af voor de vakbond." „Eigenlijk wilde ik timmerman worden, maar dat ging niet. Mijn vader kon geen krullengeld neerleggen. Als jonge onervaren knecht moest je betalen voor de planken die je verzaagde." Van kleine knecht werd hij boeren knecht en verkaste hij regelma tig om voor een kwartje meer nog harder te werken. „Ik deed alles op het land. Ik genoot ook van de buitenlucht. Toch be sloot ik op negentienjarige leef tijd even portier te worden bij de Vergulde Turk in Leiden. Dat was een mislukking. Ik kwam erachter dat ik een ongelooflijk buitenmens ben. Ik miste die polder enorm. Ik besloot de rest van mijn leven tussen de wallen van de Zijde en de Waard door te brengen." - Het liep even wat anders. In 1939 moest Van Kampen het le ger in. Hij toog naar Den Haag - 'nog nooit geweest' - werd gele gerd in de oude Alexanderkazer- ne en kreeg een opleiding tot kanonnier. De oorlog brak uit en soldaat Van Kampen ging mee met het veldleger naar Bra bant. Mill werd de uitvalsbasis. Het werd een heftige strijd ach ter de kanonnen, die nog door paarden werden voortgetrok ken. Van Kampen wil er niet veel over kwijt.Aan de ene kant lagen we prachtig. Het platte land en de gemoedelijkheid van de Brabanders spraken meaan. Waar het kon hielp ik de boe ren." Toch zat er een keerzijde aan de medaille, zoals hij het uitdrukt. „Er moest worden gevochten." Als één van de weinige overge bleven oud-strijders gaat hij jaarlijks met een officier van 93 jaar in Mill een krans leggen. „Zo lang het kan, doe ik dat. Ook dat hoort bij het leven." Toen Van Kampen via allerlei vluchtwegen weer in Koudekerk kwam, was de oorlog over. Hij werd weer boerenknecht en hield zich bezig met de voedsel voorziening in de streek. In de bioscoop leerde hij zijn vrouw kennen. „Een leuk meisje uit Benthuizen. Jacoba de Groot, heette ze." Ze trouwden en kre gen extra bonnen. Een schuur in Koudekerk en hard werken, werd het begin van een goed huwelijk. In de rustige gemeen schap hadden ze het prima naar hun zin. Ze deden aan alles mee. Zijn vrouw zong en speel de orgel. „Ik werkte buiten, zij binnen." Ze kregen een zoon die inmid dels 56 jaar is en hebben twee kleindochters van 26 en 24 jaar, op wie Van Kampen dol is. „Ik had nooit kunnen bevroeden dat ik op 83-jarige leeftijd met een mobiel naar Spanje bel om met de oudste die daar studeert even lekker te kletsen. Met mijn zoon heb ik ook een goed con tact. Hij gaat voor mij door het vuur. Dat vind ik leuk. Mijn vrouw is zeven jaar geleden ge storven. We hebben ons vijftig jarig huwelijk nog gevierd. Ik ben niet een man die bij de pak ken gaat neerzitten. Ik kan goed voor mijzelf zorgen, haal elke dag de warme maaltijd op bij het bejaardencentrum. Eenmaal in de week heb ik hulp. Ik heb het altijd goed naar mijn zin. Ik kon ook altijd goed met bazen opschieten. Dat houdt je vro lijk." Op zijn tafeltje ligt het boek van Geert Mak 'Ooggetuigen van de wereldgeschiedenis'. „Ik ben een modem mens geworden met boeken en afstandsbedie ning. Na lang tachtig uur in de week gewerkt te hebben, doe ik al jaren niets meer. Ja, genieten. Weet u, van hard werken in de buitenlucht is nog nooit iemand doodgegaan. Van stinkend werk in een dakpannenfabriek wel. Het klinkt misschien raar dat ik dat zeg, maar mijn broer had hele slechte longen. Ik denk van het stof. De laatste jaren voor mijn pensioen ben ik tuinman bij de gemeente Alphen aan den Rijn geweest. Het boeren knechtschap hield op. Dat paste niet meer in de tijd. Voor het eerst kon ik toen van de zater dag en zondag genieten. Dat was fantastisch. De vakbond heeft daarvoor gezorgd, verlies dat niet uit het oog." Arie van Kampen: „Het waren boeiende avonden, waar je ook veel contacten opdeed. Je leerde collega's kennen en hoorde wat anderen verdienden." Foto: Hielco Kuipers alphen aan den rijn - StOma- patiënten uit Alphen aan den Rijn en omgeving kunnen voort aan in de Alphense vestiging van het Rijnland Ziekenhuis te recht voor controle. De stoma verpleegkundigen van het zie kenhuis houden maandelijks spreekuur op een stomapoli. Patiënten uit Alphen aan den Rijn hoeven daarom niet meer naar het ziekenhuis in Leider dorp, waar al langer een sto maspreekuur is. Op de stoma poli kunnen patiënten terecht voor controle van de stoma. Dat is een kunstmatig aangelegde opening in de buikwand. Via de stoma komt ontlasting en urine in een zakje terecht. De verpleegkundigen op de sto mapoli controleren de stoma en praten met de patiënten over verwerking van ziekte en moge lijke gevolgen van een stoma voor werk, sociale contacten en seksualiteit. De stomapoli in Al phen is vanaf 20 november maandelijks op de derde woens dag van de maand van 8.00 tot 12.00 uur. jAcoBswouDC - Acht vrijwilli- gersorganiséfes op het gebied van zorg presenteren zich dins dag, 's middags in Woubrugge en 's avonds in Leimuiden. De bijeenkomsten zijn voor ieder een met vragen op het gebied van zorg en hulp in gezins- of thuissituaties. Informatie op de ze bijeenkomsten is verkrijgbaar bij de stichting Thuiszorg Groot Rijnland met praktische thuis hulp en het buddy netwerk, stichting Welzijn Ouderen, Zorgcentrum Woudsoord, de verzorger van tafeltje-dek-je, De Zonnebloem, Terminale Thuis zorg (Leimuiden/Rijnsaterwou- de). stichting Hospice Groep (Woubrugge/Hoogmade) en de stichting Gehandicaptenbeleid Jacobswoude. De voorlichtings middag in Woubrugge is in ge bouw Immanuel van 13.30 tot 15.30 uur en de voorlichtings avond in Leimuiden in Het Tref punt bij De Peppelhof, van 19.30 tot 21.30 uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17