Toestemming voor bomenkap Rijnland REGIO Rijnland Ziekenhuis raakt nooit meer röntgenfoto's kwijt I "thl voor 'Maak mij maar staatssecretaris van bekomst Kalkpoldermolen onzeker "It milieu Ralph van den Hoek, het jongste raadslid ooit in de Oegstgeestse politiek Leiderdorp zet direct de zaag in groenstrook Gemeenteraad Oegstgeest wil ooievaarsnest isidie voor sterwoude - In een artikel ae pagina van gisteren 1 een fout. De gemeente jrwoude kreeg 800.000 eu- ósidie van het ministerie Indbouw, en niet van de ncie. Het geld is bestemd pen tunnel onder de Dr. fcannstraat en een fietspad jjtompwijk. rrit Zalm «iderdorp - Gerrit Zalm komt -v november naar Leider- OjDe lijsttrekker van de nijpreekt die avond in het 0I staurant aan de Persant tyiweg, vanwege de 40ste eirdag van de plaatselijke jg. Het begint om 20 uur. le.t h» zaterdag 9 november 2002 door Roelf Reinders leiderdorp/alphen - Patiënten waarvan vlak voor een ope ratie nog een nieuwe röntgenfoto wordt gemaakt, omdat de eerder gemaakte foto zoek is. Of patiënten die naar huis wor den gestuurd met een nieuwe afspraak voor een operatie, omdat de foto zoek is. Het gebeurt in ieder ziekenhuis wel eens. Maar in het Rijnland Ziekenhuis gebeurde het, door het feit dat het ziekenhuis op twee verschillende locaties zit, wel erg vaak. Het Rijnland is daarom als eerste ziekenhuis in de regio overgestapt op volledig digitale röntgenfoto's. Eén op de twintig geplande operaties en behandelingen in de Nederlandse ziekenhuizen gaat niet door omdat de röntgenfoto niet op tijd beschikbaar is. Die zwerft dan nog ergens in het ziekenhuis rond of is onvindbaar. „Dat is heel vervelend voor de patiënt", vindt hoofd radiologie Martin Grob van het Rijnland Ziekenhuis. „Operaties vertragen en patiënten op de poli worden naar huis gestuurd en moeten nog een tweede keer terugkomen." Hierdoor worden de wachtlijsten van de ziekenhuizen langer. „Om dat te voor komen wordt af en toe toch nog even een tweede röntgen onderzoek gedaan, zodat de operatie of behandeling wel gewoon door kan gaan. Patiënten worden daardoor onno dig blootgesteld aan röntgenstraling. Stralingshygiënisch is dat niet verantwoord." De problemen met röntgenfoto's zijn vooral groot bij zie kenhuizen met meerdere locaties zoals het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. Foto's moeten met auto's worden vervoerd. „Waar het landelijk ongeveer in vijf procent misgaat, was bij ons in elf procent van de gevallen de röntgenfoto niet op tijd", zegt Grob. Maar dat moet veranderen nu het Rijnland Ziekenhuis nieuwe röntgenapparatuur in huis heeft. Röntgenfoto's worden niet meer afgedrukt, lichtkasten zijn niet meer no dig. Met het nieuwe systeem worden de foto's digitaal in de computer opgeslagen en verstuurd. „Elke röntgenfoto kan onmiddellijk op honderd verschil lende plekken in het ziekenhuis worden bekeken", zegt Grob. „De patiënt wordt met dit systeem sneller gehol pen." En de ellende met zoekgeraakte foto's is voorbij. „Met het nieuwe systeem is de foto in 99,6 procent van de gevallen op tijd. De foto's zijn in drie seconden in Alphen. Operaties lopen geen vertraging op en patiënten hoeven niet meer naar huis te worden gestuurd." Het systeem heeft alleen maar positieve gevolgen voor de bestrijding van de wachtlijst, zegt Grob. „We merken bij ra diologie nu al dat de wachtlijst iets daalt. We kunnen nu betrouwbaarder plannen, omdat we weten dat de foto's er zijn als we die nodig hebben. Er is rust in de tent, op de af delingen gaat het er veel minder hectisch aan toe. Nie mand staat meer te schreeuwen: Waar blijft die foto?" Het Rijnland Ziekenhuis is het eerste ziekenhuis in de Leid- se regio dat helemaal filmloos is. De röntgenapparatuur in het Diaconessenhuis is ook al gedigitaliseerd. Maar op een aantal afdelingen in het Leidse ziekenhuis worden nog op de ouderwetse manier röntgenfoto's gemaakt. Grob ver wacht dat over vijf jaar negentig procent van de Neder landse ziekenhuizen met digitale röntgenfoto's werkt. Het nieuwe röntgensysteem kost het Rijnland Ziekenhuis miljoenen euro's. Grob: „Maar daar staan besparingen aan films en chemicaliën tegenover. Dit is ook beter voor het milieu. Verder ben ik niet meer zoveel ruimte kwijt aan op slag van de foto's. Omdat we de foto's tien jaar moeten be waren, heb ik enorme archieven. Nu ik de nieuwe foto's di gitaal bewaar, bespaart dat ruimte en personeel." - De burgers van geest kunnen veel beter et milieu zorgen dan zij )en, vindt het CDA. Vol- yfractieleider De Kok groeit alberg in het dorp gestaag n de inwoners een beetje J vergelijking met andere rdefnten doen de burgers moeite om hun afval ge- ichtfen aan te leveren, ütyjte-, fruit- en tuinafval 5eivdoor veel huishoudens op 20tPte hoop gegooid en ook bij wordt veel te weinig apart en jjden. Met als gevolg dat de dfr8 veel te groot is. andere partijen zijn het laai met de christen-de- as hften eens. Daarom heeft bij v|uder Meester de opdracht ijkigen een plannetje uit te Want elke burger af- bofuik moet gaan beseffen, zegp schü die hij in de ver- bak gooit er eentje is. e zofi1 heeft beloofd hieraan te venji. Als de nieuwe milieu- zegtwaar het afval gescheiden tebf^ld en aangeboden eenmaal vol in bedrijf is, ;n irf wethouder beginnen aan kjmpvoeding' van de Oegst- inaren. Hiervoor wordt mpaStrak' communicatieplan I NJkeld. k diff- diei ^^jspunt verhuist 3nd®ORp - Pluspunt, het Lei- instituut voor oude- d onerhuist donderdag 14 no te ker van gebouw Kameleon orkcp Ericalaan naai' de Hoog- n wiseweg 70. Vanwege de ver- Ig is Pluspunt de rest van lek gesloten. Vanaf 18 no- er is het nieuwe kantoor jan fcid en op werkdagen van 9 Valt uur bereikbaar op 071- 86. door Nancy Ubert oegstgeest - De stapels raadstuk- ken die hij moet doorworstelen noemt hij 'een verplicht nummer tje'. De bestuurscultuur in Oegst geest typeert hij als 'veel te con servatief. Hij vindt zichzelf 'een nette jongen'. De gemeenteraad van Oegstgeest heeft een jonge hond in haar midden gekregen: rechtenstudent Ralph van den Hoek. Hij vindt het best leuk dat hij nu de gemeentearchieven wordt opgenomen als 'het jongste raadslid ooit'. Want hij heeft Jan-Willem Anholts van de troon gestoten. Anholts - tegen woordig voorlichter bij de ge meente - kwam in 1992 voor het CDA in de raad en was toen op een maand na 25 jaar oud. En dan hebben we Karei Gevers nog. Die werd in 1849 met zijn ruim 24 jaar zelfs tot burge meester van Oegstgeest be noemd. Gevers woonde toen nog bij zijn ouders op Rijngeest. Maar Ralph van den Hoek, ge boren op 9 september 1978, als raadslid geïnstalleerd op 7 no vember 2002, is onbetwist de nieuwe recordhouder. Boven dien is hij het eerste echte broe kie van de WD. Na drie jaar be stuurslid te zijn geweest, mag hij de stoel gaan bezetten die is vrij gekomen na het vertrek van fractievoorzitter Edith van Bel len. De nieuwe fractieleider Matthijs Huizing ontfermt zich de komende tijd over de Benja min van de liberale familie. „Natuurlijk weet ik waaraan ik begin. Maar ik ben niet zo zelf ingenomen dat ik denk dat ik vanaf de eerste dag op van alles Ralph van den Hoek: „Mijn huisgenoten hebben mij tot het balletje van barak 44 verklaard. Ze hebben wel ontdekt dat niet elke rechtse bal een vervelende lullo is." Foto: Hielco Kuipers mijn stempel kan drukken. Ik ga het rustig opbouwen, want ik ben niet van plan me te laten af schilderen als een ongenuan ceerde schreeuwlelijk. Ik moet kennis van zaken hebben voor dat ik een wethouder om de oren kan slaan. Ik denk wel dat ik af en toe net wat bijdehander zal zijn dan de andere volksver tegenwoordigers. Omdat ik word neergezet als de jonge hond, denk iedereen van mij dat ik de boel eens flink ga opruien. Om nu te zeggen dat ik in een roze legging op de tafel ga dan sen om te prediken dat het alle maal echt anders moet nee. Maar ik ben wel van plan de dis cussies in de raad te verlevendi gen. Want af en toe gaat het er wat mij betreft net iets te keurig aan toe." Van den Hoek woont op het ba- rakkencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg, dat straks plaats moet maken voor de aan leg van Rijnfront. Op het eerste oog geen plek voor een keurige liberaal. „Zolang die bulldozers niet verschijnen, blijf ik zitten waar ik zit. Ik woon hier al meer dan zes jaar. Gouden tijden be leefd. Mijn huisgenoten noem ik gekscherend 'een stelletje linkse idioten'. Op hun beurt hebben zij mij tot het balletje van barak 44 verklaard. Ze hebben wel ontdekt dat niet elke rechtse bal een vervelende lullo is, dat scheelt weer. Eigenlijk hebben we veel van elkaar geleerd, de afgelopen jaren." Van den Hoek vindt het onder tussen wel tijd geworden dat hij afstudeert. „Ik ben al meer dan zes jaar bezig. Maar ik heb ook altijd gewerkt naast mijn studie, dan hou je het studentenleven wat langer vol. En mijn ouders vinden het prima dat ik er de tijd voor neem. 'Als je uitslui tend in de kroeg zou zitten zui pen, vind ik het een stuk minder worden', zei papa onlangs nog. Natuurlijk doe ik dat wel eens, maar daarnaast ben ik ook zin vol bezig. Wat heb je eraan als je binnen vier jaar afstudeert en op je sollicitatiegesprek moet zeg gen dat je naast de studie geen klap hebt uitgevoerd? Ik kom straks met extra bagage aanzet ten. Studenten moeten de ruim te krijgen om te klooien. Die be lachelijke bemoeizucht van de staat. Vroeger deden mensen toch ook acht jaar over een stu die? Maak mij maar staatssecre taris van onderwijs. Bij het ko mend kabinet graag, want ik verwacht dat dat een fatsoenlij ke rechtse koers gaat varen. Als ze mij erbij nemen, zorg ik dat bij die studiefabriekjes het soci aal bewustzijn wordt aangewak kerd." Zolang Den Haag in Van den Hoek geen ultiem politiek talent herkent, zit hij vast aan de dorpspolitiek. „En nu even seri eus: ik ben niet van plan om snel op te stappen. Een raads lidmaatschap is geen hobby die je na een half jaar naar de zolder verbant. Het raadswerk lijkt me lachen. Echt hartstikke leuk. Ik heb een jaar universiteitsraad gedaan, dus heb ervaring met het systeem. Van alle kanten krijg ik goedbedoelde adviezen. Wees voorzichtig, let op je woorden, ga niet negatief den ken, je moet het zus en zo gaan doen, Ralph. En hier in huis springen de linkse coaches con tinu op mijn nek." De jonge li beraal is in elk geval van plan het op zijn manier te doen. „Als ik problemen signaleer, zal ik de verantwoordelijk wethou der als eerste naar de oplossing vragen. Want dat vind ik interes santer dan ach en wee roepen. Bovendien wil ik alles aanpak ken wat ik onderweg tegenkom. Ik heb zo'n hekel aan mensen die zelf geen initiatief tonen. SommigeJfcrgers hebben daar ook zo'n flmdje van. Bellen ze de gemeente op om te klagen dat er één stoeptegel los ligt. Waarom zou je zelf niet even die steen goedleggen? Ik geloof in eigen verantwoordelijkheid. Wat dat betreft ben ik uitstekend op mijn plaats bij de WD. Of het gedachtegoed van de partij me met de paplepel is ingegoten? Ik ben er niet mee volgepropt, maar wel mee gevoed. Mijn ou ders zijn overtuigde liberalen, al zijn ze niet echt politiek actief. Ze hebben mij verantwoorde lijkheidsgevoel bijgebracht. En nog veel meer trouwens. Ik houd van die mensen, ik vind papa en mama geweldig. Dank zij hen ben ik in staat een nutti ge bijdrage te leveren aan de plaatselijke samenleving. Ik sta in elk geval niet vanaf de zijlijn te schreeuwen dat het allemaal veel beter kan. zonder dat ik daar zelf enige moeite voor doe." Restauraties bijna afgerond Diverse molens van de Rijnlandse Molenstichting die gerestaureerd worden, zijn bijna klaar. Het gaat om de Vlietmolen in Hoogmade, de Tweede Lijkermolen in Rijpwete- ring, de Boterhuismolen in Warmond en de Achtho- vense Molen in Leider dorp. De restauraties du ren vaak langer dan een jaar. Met 43 molens in het bezit heeft de Molenstich ting er altijd wel een paar in de steigers staan. De Vlietmolen kan na ze ventig jaar weer water ma len. Als de molen nu draait, drijft hij een vijzel- tje aan dat ervoor zorgt dat hij water maalt", verklaart voorzitter Dijkman van de molenstichting. .Alleen de rietdekker moet nog ko men." Bij de Tweede Lijkermolen zijn de watergangen geres taureerd. Dat gebeurde eerder al bij de Eerste Lij kermolen. Bij de Boter huismolen is het scheprad dieper gezet. „De polder zakt, dus het water staat lager." De molenstichting heeft alweer nieuwe restauraties op stapel staan. Eén daar van is de Doeshofrnolen in de Leiderdorpse Achtho- venerpolder. Tweede is de vlakbij gelegen Bosmolen, die moet wijken voor de hogesnelheidslijn. Deze molen wordt begin de cember afgebroken om bij Molenmaker Verbij geres taureerd te worden. Vol gend voorjaar bouwt Ver bij de molen weer op in de Lagewaardse polder in Koudekerk. Voor de Meer burgermolen langs de A4 in Zoeterwoude is nog geen nieuwe plek gevon den. Daar wil Zoeterwou de kantoren bouwen. door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeente Lei derdorp mag van de Haagse rechtbank bomen kappen achter het Rijnland Ziekenhuis. De be stuursrechter verklaarde deze week het bezwaar van twee be woners van de wijk Holtlant on gegrond. Leiderdorp heeft de bo men gisterochtend direct geveld. Ze moeten wijken voor de aanleg van een tijdelijk parkeerterrein. De rechtbank heeft de plannen van Leiderdorp en het Rijnland Ziekenhuis op één onderdeel wel gedwarsboomd. Zij wilden eigenlijk een tijdelijk parkeerter rein maken voor 440 auto's. Doordat het ziekenhuis begin volgend jaar gaat bouwen op het eigen parkeerterrein, ver dwijnen er 290 parkeerplekken. De overige 150 plaatsen zijn vol gens de gemeente nodig, omdat die een parkeerverbod wil in stellen langs de Simon Smitweg en het stukje Elisabethhof tus sen de Simon Smitweg en het Meubelplein, waar nu al veel auto's staan. De rechtbank vindt echter dat de gemeente de noodzaak daarvan niet voldoen de heeft aangetoond. Leider dorp mag niet meer bomen kappen dan nodig voor de aan leg van een parkeerterrein voor 290 auto's. De bezwaarmakers Leen van Paridon en Ita van den Enden zijn verbijsterd. De griffie van de rechtbank gaf de uitspraak twee weken geleden al mondeling door, en vertelde hen toen dat hun bezwaar gegrond was ver klaard. Groot was dan ook de te leurstelling toen uit de schrifte lijke uitspraak bleek dat het be zwaar slechts gedeeltelijk ge grond is verklaard. „Heel verve lend. die onzorgvuldigheid van de griffie", vindt Van den En den. Van den Enden zegt geschokt te zijn bij het zien van de kaalslag. „Het gaat me ongelooflijk aan het hart dat al die bomen daar weg zijn. Je ziet de valken die in de bomen zaten, nu op de boomstammen zitten kijken. Wat ons betreft gaat er nu hele maal geen boom meer uit. Ik ga nu nog harder vechten." Wethouder Victor Molkenboer (PvdA) is uiterst verheugd. „Het werd buitengewoon penibel voor het ziekenhuis, want dat gaan op 1 januari bouwen. Wij hebben ons verplicht dan de parkeerplaatsen klaar te heb ben." Hij is niet bang voor nieu we bezwaren. „Onze juridische basis wordt steeds duidelijker." Begin volgend jaar moet het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied langs de snelweg klaar zijn. Als Molkenboer de 150 extra parkeerplekken toch wil aanleg gen, moet hij van de rechter een nieuw, beter gemotiveerd be sluit nemen. De wethouder denkt dat hij die argumenten kan geven. „Langs die wegen wordt geparkeerd, maar tijdens de bouw wordt dat een bende, want dan gaan mensen er aan twee kanten parkeren. En er moet wel allerlei bouwverkeer doorheen, en brandweer en am bulances." Een parkeerverbod zou die chaos kunnen voorko men, maar Molkenboer is er nog niet zeker van of hij een nieuw besluit neemt. Een nieu we bezwarenprocedure duurt misschien te lang in vergelijking met de periode van anderhalf jaar waarvoor het tijdelijke par keerterrein nodig is. Na die tijd staat er een parkeergarage voor het Rijnland Ziekenhuis op het nieuwe bedrijventerrein Vier- zicht langs de verbrede A4. oegstgeest - Op het 'Landje van Bremmer', de groene weide aan de Leidse Straatweg in Oegst geest, moet een ooievaarsnest komen. De ge meenteraad van Oegstgeest wil niet alleen dat dit stuk groen behouden blijft, maar ook dat er iets zinvols mee wordt gedaan. Het gaat beter met de ooievaar in Nederland. Vroeger had bijna elk dorp zijn eigen ooievaar Maar in 1973 werden in het hele land nog maar zes ooievaarsparen geteld. Omdat de populatie weer toeneemt is de kans groot dat een paartje zich wel wil nestelen op het Landje van Bremmer. Als er maar een mooi plekje voor de vogels is. De raad wil dat wethouder Meester daar voor zorgt. naönneke Dijke bi /aoDORP - Het is nog onzeker kqde Leiderdorpse Kalkpol- j vSlen naartoe verhuist. Het wipmolentje bij de Does- moet weg als gevolg van r eV4-plannen, de plannen verdiepte aanleg van de ill^g A4. De gemeente heeft iaa? alternatieve locaties ge- vetjd. Leiderdorp gaat er van egiat de Rijnlandse Molen- teing zich na verplaatsing over de molen. De mo- is nog lang niet zo zijn geen voedsterva- aa pleegmoeder die zomaar eemolen in de armen sluit", veporzitter Loek Dijkman, teèogelijke locaties zijn de dat wordt tot een recreatie- of de Achthovenerpolder relj de Achthovense Molen Doeshofrnolen. Maar litieis zeker en geen van de nt oallonnetjes wordt op dit orint onderzocht. Volgens miuder Molkenboer komt ojlee van de Achthovener- f bij de Molenstichting en is er binnenkort een moeting tussen de gemeente no? stichting. Molenstichting- lat itter Dijkman weet van lp v„Ik heb de heer Molken- ll drie, vier jaar niet gezien Iproken en een afspraak is atsidorp wil de molen ver- tiegen, omdat bij de Doesha- Vaixe huizen gebouwd wor- n (lussen 2004 en 2007 gaat >te jbied op de schop. De op- tept wordt benut voor de aanleg van de snel- n ran het verleden heeft Lei- nooit zo gelet op zijn Nu wil het gemeentebe- cer,het anders doen: de Kalk- rleimolen moet worden ge- 'eriffeerd, verplaatst naar een waar hij kan malen en Ubffl overgedragen aan de hdse Molenstichting, itter Dijkman lacht harte- kn die mededeling. „Wij zijn een vrijwilligersorganisatie, en ik heb er al 43. Eens houdt het op met zoveel kinderen aan de borst." De molenstichting neemt molens alleen over als ze aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet een molen in een goede omgeving staan en kunnen malen. Daarnaast moet de stichting de zekerheid heb ben, dat er in de toekomst geld is om de molen te onderhou den. Aangezien er voortdurend minstens tien molens in de stei gers staan, kan de stichting niet ongebreideld uitdijen. Molenaar Hans Lippens wil niet liever dan dat de molen verhuist naar een geschikte plek. „Ik zeg: verplaats dat ding. Ze gaan hier bouwen en dat verdraagt elkaar niet. Een molen heeft een edu catief karakter. Als mijn molen draait, zijn mensen welkom." Om dat te blijven doen is het noodzakelijk dat de molen een grondige restauratie ondergaat. „Dat kun je zo zien. De gemeen te zal wel schrikken van de prijs. Zoiets kost gauw 500,000 euro." De toekomst van de Kalkpoldermolen in Leiderdorp is onzeker. Waar hij nu staat kan de wipmolen in elk geval niet blijven staan. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15