LEIDE Kopers in de rij voor wijk Vlietpoort erlebnis van Jan- Jaap... De Stemming ag des deren tekent voor uw woning. U KOM WERKEN BIJ DE LEUKSTE GARAGE VAN NEDERLAND! REGIO Bouwplannen SLS zijn niet ambitieus genoeg 'Leiden één groot doorgangshuis' yt Eeuwfeest in Pieterskerk Het Spaarne Ziekenhuis bouwt aan een nieuwe organisatie zaterdag 9 november 2002 R1 (oudekerker rentig jaar (bondslid petrus Heren- ir 125 jaar - Het Sint Petrus Heren- an de Petruskerk bestaat lg 125 jaar. Dit viert het jorgen met een plechtige jistieviering in de kerk 1 Lammenschansweg. In p van het bestaan van het regen de mannen eerst fking van een jongens- en an een vrouwenkoor. Ivvintig leden en oud-le- __jengen morgen meer- lige zang ten gehore. /reemdeling egenboog l De oecumenische ge- neenschap in kerkelijk n de Regenboog aan de holen 1 houdt morgen ussie over 'de vreemde den zijn de voorstellen I asielbeleid in Nederland Icherpen. Het gesprek lom 11.30 uur, na de irvogel niet r alle kinderen - JRK De Vuurvogel aan lse Houtmarkt biedt leer- tnet gedrags- en/of ont- ïigsstoornissen de gele- d om een goede start te 1 Gisteren stond in deze lat alle kinderen van vier jaar die in het basison- I geen goede start kun- ken, naar de Vuurvogel Dat is onjuist. De gel biedt kinderen met Iproblemen de kans om per te ontwikkelen, dat f groep drie naar een re- of een speciale basis- unnen. door Robbert Minkhorst leiden - Voor het woningbouw project Vlietpoort, alias Snoeker- haven, aan de rand van Leiden bestaat bijzonder grote belang stelling. Dat laat C. Grondel van projectontwikkelaar Hopman In- terheem weten. De inschrijvingsprocedure voor de 35 huizen, 33 appartementen en twee penthouses is deze week afgelopen. Hopman Inter- heem kan de meeste huizen moeiteloos verkopen. Ook de interesse voor de appartemen ten is heel behoorlijk, zegt Grondel. Voor de twee topap- partementen, met een prijs van één miljoen euro de duurste penthouses van Leiden, zijn ook gegadigden. De bouw begint als de vrijstelling van het bestem mingsplan is verkregen. „Voor de achttien waterwonin gen zijn meer kandidaten dan er woningen zijn", aldus Grondel. „Dat komt denk ik door het unieke karakter, direct aan de Vliet met een eigen ligplaats. En 's avonds kun je zo in je bootje stappen en naar het centrum van de stad varen." (advertentie) Over de interesse voor de zeven dijkwoningen, met ruimte voor een eigen bedrijfje of praktijk, en de tien havenwoningen is Grondel tevreden. Dat ook op alle appartementen al in de eer ste weken na de open dag over Vlietpoort zou zijn ingeschre ven, viel niet te verwachten. En dat is ook niet gebeurd. „Dat loopt iets trager. Het is het dure segment, vanaf 397.000 euro, waar mensen wat langer doen over een beslissing." Grondel verwacht de rest van de appar tementen tijdens de bouw of daarvoor al te kunnen verkopen. Door de grote belangstelling voor het wijkje - ingeklemd tus sen het zwembad, de Voorscho- terweg en de Vliet - moeten an dere geïnteresseerden zich niet laten afschrikken. Wie staat in geschreven, kan altijd nog van de koop afzien. Kandidaten uit de Leidse regio die een huurhuis tot 550 euro achterlaten, krijgen voorrang bij de toewijzing van de woningen. Dat is om de doorstroming op de woning markt te bevorderen. De rest van de huizen wordt verloot. Vlietpoort is een omstreden bouwproject. Buurtbewoners maken verschillende bezwaren. De woontoren vinden zij met ruim vijftig meter niet in de om geving passen. Het wijkje ligt pal naast zwembad De Vliet, wat voor de bewoners reden zou kunnen zijn om te klagen over geluidsoverlast. Vanwege de grote drukte op omliggende we gen kom je amper de buurt in of uit, wordt voorspeld. De toren flat zet in de nazomer in de vroege avond een tijd lang het terras van café-restaurant Cro- nesteyn in de schaduw. Alleen de coalitiepartijen stemden vori ge maand in de gemeenteraad in met heöjouwplan. Snelle oplossing kamernood ver weg leiden - De 'huiskamer van Leiden', ofwel de Pie terskerk, is dit weekeinde het decor voor het eeuw feest van de Vereniging Oud Leiden. Zo'n 1.300 be langstellenden kwamen gistermiddag af op de offi ciële viering hiervan en de presentatie van het Leids Jaarboekje 2002. Vandaag presenteren ruim zeven tig historische verenigingen en stichtingen uit Lei den en de Rijnstreek zich in de kerk onder het mot to 'Lokale geschiedenis is dichterbij dan u denkt'. Gedeputeerde M. Houtman ontving het eerste deel van 'Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad' uit handen van auteur R. van Maanen. De commissaris van de koningin J. Franssen moest hiervoor wegens ziekte verstek laten gaan. De orga nisatie van het eeuwfeest moest het ook stellen zonder de Groningse prof. dr. D. de Boer die de dies rede zou houden, maar wegens het overlijden van zijn vader afzegde. Zijn verhaal over de middel eeuwse geschiedenis van Leiden werd voorgelezen door zijn medewerker dr. H. Brand. De Vereniging Oud Leiden werd op 5 november 1902 opgericht door een groep Leidse notabelen en telt momenteel 2.200 leden. Ook De Lakenhal en het Gemeente-archief besteden met tentoonstellin gen uitgebreid aandacht aan het honderdjarig be staan van Oud Leiden. Foto: Mark Lamers door Wilfred Simons leiden - Plannen van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting (SLS) om 1750 kamers in vijf jaar bij te bouwen, zijn niet ambitieus genoeg. Zowel de Universiteit Leiden als de stu dentenpartij SGL berekent de vraag eerder op 2000 kamers. Dit bleek deze week tijdens een debat over de kamernood in het Leidse Gemeentearchief. Op de langere termijn kan de bouw van een campus achter de Was- senaarseweg en in de Leeuwen hoek soelaas bieden, maar op de korte termijn is geen oplos sing voorhanden. De Leidse woningmarkt zit to taal vast, hield de Leidse wet houder Hillebrand (PvdA) zijn gehoor voor. „Als we morgen weer bijeenkomen om het over de woningnood onder ouderen te hebben, kan ik hetzelfde ver haal houden." Leiden heeft vooral gebrek aan luxe wonin gen aan de 'bovenkant van de markt'. Daardoor stagneert alles. Hillebrand droomt nog altijd van het vliegkamp Valkenburg als bouwlocatie, ondanks het keiharde 'njet' van demissionair minister Kamp van VROM. Juist deze week berichtte hij de Tweede Kamer dat het vlieg kamp tot 2020 bij de marine in gebruik blijft. Hillebrand vindt dat de SLS 'grote slagen' moet maken en dus moet inzetten op grote pro jecten. De corporatie werkt al aan herinrichting van de Meel fabriek en het Elisabeth Zieken huis. Zij heeft verder een oogje op de Rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat, die vrij komt als de juristen naar het Ka- merlingh Onnes Laboratorium verhuizen. Een herinrichting van de Leeu wenhoek behoort tot de plan nen voor de langere termijn. Hier kunnen woningen voor studenten worden gecombi neerd met nieuwbouw voor de faculteiten Sociale Wetenschap pen en Wiskunde en Natuurwe tenschappen, het LUMC en de Hogeschool Leiden. Tijdens het debat bleek echter dat studenten niet veel zien in grote complexen. Zij willen bin nen de singels wonen en bij voorkeur in kleine studenten- panden. Dat vinden ze veel ge zelliger. (advertentie) WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de fnsse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max 5°C zorgen machines voor echte sneeuw I Schrijf nu in voor een vierweekse WINTERCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren. Wintercursus 1 start al op zaterdag 23 november. Bel snel voor reservering/informatie! Ambtenaren klagen over personeelsbeleid i tijd geweest dat de voor de meerderheid lerlanders de dag des vas. Voor de streng gelo- s het vooral een dag Niet werken, niet fiet- t zwemmen, niet korf- :n soms zelfs niet koken, icht je alleen opwarmen, rel mocht was ter kerke ivee maal daags. Alles it, maar het huis des vas open. emaaJ lang geleden, de Haan was nog niet foordig kun je op zondag :n zomaar een halfje )pen, een pak waspoe- 7 i flesje wijn of een pond en. Net zo makkelijk. -Jfaap de Haan zit voor het de gemeenteraad. Ach- rede rug van ffactievoor- im Bleijie zit hij een e coming man van zijn i zijn. ,-:ld verandert. Maar soms a Jaap dat liever niet. ,,^-r dat de Albert Heijn aan :acht voortaan ook op [open wil, dan komt hij :n in het geweer. Twee le supermarkten op indt hij al te veel. er al twee schapen over izijn, hoe hou je dan dat ;en? erzint een argument, idere twee supermark- toeristische binnen- bijvoorbeeld, en het Heijns ver daarbuiten, beetje een raar argu- it boven die vestiging ids grootste kruidenier "lemmerstraatgarage: rgarage voor de Leidse id. Bovendien: ook bij ir éfre suPermar^ten z^e )e lag geen toeristen, maar >rt #s die op zaterdag een hap zijn vergeten. r u1er vergeet je gewoon 3ljt je er als CDA zelfbij 'oorbeeld, toen burge- r en wethouders zes jaar besloten dat alle zonda- ;iden koopzondagen zijn. vindt het vervelend dat £ns en de meisjes die op lachter de kassa zitten en Voor de wethouder was dit geen nieuws. Hij wist, zonder dat hij dat liet merken, dat het om Jan Verbaan en guldens ging. Dat de wethouder Daniël niet direct om de hals vloog en ter plekke een plan bedacht voor een standbeeld van Verbaan op het Stadhuisplein was enigszins te begrijpen. Alexander kent zijn spreekwoorden: als de vos de passie preekt, boer let op je kip pen. Maar dat hij de gulle gever in diens afwezigheid schoffeer de door het Rembrandthuis af te breken nog voordat het is ge bouwd, dat was het andere ui terste. Wat bezielt een wethou der economische zaken, mede verantwoordelijk voor een be zuinigingsoperatie van dertien miljoen euro, om zijn neus op te halen voor een 'fooi' van een miljoen? „Ik ben geïnteresseerd in het geld, niet in de bestem ming", deed hij ontstellend uit de hoogte. Uit alles bleek dat veel meer dan de bestemming het de man ach ter de donatie is, die Alexander met afschuw vervult. Hij blieft Verbaan niet, hij wenst op geen enkele manier met hem te wor den geassocieerd. Alexander wil alleen maar met Verbaan en een cheque op de foto als de onder nemer boetes komt betalen. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink door Wim Koevoet leiden - Het Leidse ambtelijk apparaat dient als opleidingsin stituut voor buurgemeenten, het Rijk en het bedrijfsleven. „Die betalen beter." Dat zegt J. van Toom, vice-voorzitter van de ondernemingsraad. „Talentvolle nieuwkomers doen hier hun er varing op en verdwijnen na ver loop van tijd." Deze en andere onvrede over het personeelsbeleid is onver minderd groot. Vorig jaar uitten de ambtenaren hun ongenoe gen luidruchtiger, onder meer door tegen de gemeentebegro ting te stemmen - een unicum - en met de rechter te dreigen. Dat er nu minder kabaal is, wil volgens Van Toom zeker niet zeggen dat tevredenheid troef is onder de 1600 Leidse ambtena ren. De werkdruk is net als vorig jaar groot en een goede loop baanbegeleiding ontbreekt, me de door de ruim tien vacatures op de afdeling personeel en or ganisatie. Eigenlijk heeft de ondeme- /de stelling! Melanie Schultz heeft het in zich om de eerste vrouwelijke premier van Nederland te worden www.leidschdagblad.nl mingsraad net zo veel redenen als vorig jaar om naar de rechter te stappen, want ook dit jaar heeft het college de onderne mingsraad te laat om een advies over de gemeentebegroting ge vraagd. Maar Van Toom en de zijnen willen de nieuwe wet houder personeelszaken, Groenlinkser M. Rabbae. een kans geven om een goede ver standhouding met de ambtena ren op te bouwen. Leiden, zo zegt vice-vóorzitter Van Toom van de onderne mingsraad, kan op deze manier nooit een populaire werkplek voor ambtenaren worden. „Maar weinig eigen mensen met al flink wat dienstjaren stromen door naar leidinggevende func ties." Op die posten is het een komen en gaan van ambtenaren met bliksemcarrières, en externe krachten. „Leiden is een door gangshuis." Gemiddeld komen en gaan er 200 ambtenaren per jaar het Leidse ambtelijk appa raat in en uit. Van Toom: .Als dat acht jaar zo doorgaat, zit hier dus een heel nieuwe ploeg. Dat zegt veel over alle kennis en ervaring die uit het ambtelijk apparaat lekt." (advertenties) Ook makelaardij is dus goed geregeld bij Mreüs. Daar tekenen we voor. Voor n informatie bel 0800-bclmeeu» of kijk op L VERZEKERINGEN, MEEÜS Goed perepe/j dus HYPOTHEKEN, HVKEIAVRDU O.C. Word wegenwacht bij de ANWB. Kijk op anwb.nl of bel 070-3147444 AA/IVB -"W vii de vakken vullen niet kunnen korfballen. Maar ook korfballen deed je vroeger, toen mens en wereld nog een beetje deugden, niet op zondag. Stel je voor zeg! De wereld verandert. Jan Jaap voert een bij voorbaat verloren achterhoedegevecht Da s mooi, daar houden wij van. Niet opgeven jongen. Cheque Een illegale bestelbus met recla meborden op het dak, veertien dwangbevelen van de fiscus, be dreigingen, knokploegen, hui zen bouwen zonder vergunnin gen en ruzies met wethouders en ambtenaren. Zo maar een greep uit de avonturen van de Leidse ondernemer Jan Ver baan, groot geworden met au to's, video's en onroerend goed. Alleen al het horen of lezen van zijn naam leidt op het stadhuis, bij het belastingkantoor en op het paleis van justitie tot bran dend maagzuur, spontane haar uitval en rode uitslag. Zelfs de voormalige wethouder van economische zaken, WD'er Melanie Schultz, toch de lieve ling van heel ondernemend Lei den, kon niet goed met hem overweg. En hij niet met haar trouwens. Je bent geneigd om te veronder stellen dat de oorzaak van al die slechte verstandhoudingen vooral bij Verbaan moeten wor den gezocht, maar dat getuigt van vooringenomenheid. En dat het maar een kleine stap is van vooringenomenheid naar hooghartigheid, liet de huidige wethouder economische zaken, Alexander Geertsema van de WD, eerder deze week zien. Alexander kreeg tijdens een openbare bespreking van de ge meentebegroting te horen van Leefbaar Leiden-raadslid Daniël van Schoonderwoerd den Beze- mer, dat 'een Leidse onderne mer' al geruime tijd 'een mil joen' probeert te doneren ten behoeve van de herbouw van het geboortehuis van Rem brandt van Rijn aan de Wedde- steeg. En dat 'deze filantroop' met geen mogelijkheid van zijn geld af komt. maar juist van het kastje naar de muur, naar Leef baar Leiden, naar Geertsema en weer terug wordt gestuurd. Eind 2004 verhuist het Spaarne Ziekenhuis naar de nieuwe locatie in Hoofddorp. Een deel van de locatie Heemstede zal dan functioneren als polikliniek en dagziekenhuis. Om het personeel en de artsen van beide locaties alvast intensiever met elkaar te laten samenwerken, voert het Spaarne Ziekenhuis een interne verhuizing uit als voorbereiding op de toekom stige situatie in Hoofddorp. Deze organisatorische veranderingen leiden in het begin misschien tot wat ongemak, maar zorgen op den duur voor een nog beter functionerend Spaarne Ziekenhuis. En daar heeft iedereen profijt van! Wat gaat er veranderen? Een aantal verpleegafdelingen en poliklinieken zal van locatie verhuizen. Een groot deel van de poliklinieken wordt in Heemstede gevestigd. Zowel de spoedeisende hulp als een deel van de intensive care verhuizen echter naar Haarlem per 20 november 2002. Voor de patiënten in Heemstede blijft een aantal intensive care bedden beschikbaar, evenals de hartbewaking en de radiologie. In Haarlem zal het aantal verpleegafdelingen worden vergroot. De comfortafdeling in Haarlem sluit om plaats te maken voor extra bedden. Spaarne Ziekenhuis Specialisten in mensenwerk De huisarts of andere verwijzers zullen u vanzelf naar de juiste locatie ver wijzen. Toch nog vragen? Meer informatie kunt u verkrijgen via telefoon (023) 514 15 16 of op v

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13