LEIDE Korting op wijkgroepen 'catastrofaal' REGIO Gifwolk treft Academisch Bedrijvencentrum Rllis, de verborgen oorkwaal Sinterklaasje, kom maar binnen. Bè R1 Uitgekeken op uw college's Raad wil kleren voor het goede doel Zijlpoort vreest kostenstijging graven www.autoheemskerk.com HDC 971 vrudag 8 NOVEMBER 2002 J in Lieftink komt u overal )7(recht1 betere deuren zijn >o te vinden. Vervaardiad uit isbekende Schüco profielen ;3m aluminium ol kunststof. öWaliteit met KOMO-keur. 30 men en overtuig uzelf, jj^an onze showroom staat open voor u. xim: Produktieweg 15-17 4 CC Alphen a/d Rijn 45 96 70 wvnv.lieftink.nl 'ingstijden showroom: vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur g van 10.00 tot 16.30 uur Gas en damp ontsnapt na overpompen chemische vloeistoffen uit depot tten uit bodem hreeuw om iontkent tser louden Sen 18-jarige snorfiet- 2jden is gisteravond op i^kan aangehouden. Hij geen stopteken van de |ledigde een agent en Tinvloed van alcohol. afgekomen op |ng van overlast ver- snorfietsers. .3 sutpenning joossensen nbtenaar Hans n heeft gisteravond h van wethouder A. Hie Jan van Houtpen- :gen. Goossensen, die k afscheid nam van jhte en inmiddels bij ïferie van Economi- n werkt, kreeg het ge le ereteken vanwege nge inzet voor de J hij intensief betrok- pst bij het stadspro- 1, het Von Siebold- jjapanjaar in 2000 en stedenbeleid. ïverlast dszaal verstopte regen- ;rvoor gezorgd dat in van het Leidse jze week niet verga- Kirden. Door de ver- ;p zondagnacht een 4Q Via een raam kwam de raadszaal te- I water is opgedweild ichines is de zaal ge- laf maandag is de reer beschikbaar. De ;rbedekking, die de- jas was neergelegd, is idigd. cholen i akkoord i|le kinderen in de vier tot zes jaar die start kunnen maken ichool, kunnen bij rogel aan de Hout- iiden terecht. Daar a aandacht en de ijke begeleiding. Drie iren (RK, PC en 49j) ondertekenden gis- :onvenant voor de «iuding van deze ir Jonge Risico Kinde- lisscholen krijgen JRK-afdeling, maar komen gemengd 'Ogel terecht. ïejadvertenties) door Wilfred Simons leiden - Het Academisch Bedrij vencentrum ABC aan de Niels Bohrweg in Leiden is gisteren enkele uren ontruimd geweest. Dit gebeurde nadat het bedrijfs verzamelgebouw volstroomde met giftige gassen en dampen uit een naastgelegen depot voor chemisch afval van de Universi teit Leiden. Het ongeluk ont stond omstreeks 11.30 uur toen de chauffeur van het afvalver- werkende bedrijf Van Hamburg Cleaning uit Spijkenisse chemi sche vloeistoffen uit het depot overpompte in een tankwagen. Daarbij ontsnapte een gifwolk, die vervolgens door de mecha nische ventilatie het naastgele gen bedrijvencentrum werd in gezogen. Het Academisch Bedrijvencen trum bevat laboratoria waar ook met chemische stoffen wordt gewerkt. Alleen al om die reden zijn de meeste medewerkers erg gespitst op 'rare luchtjes'. Er werd geen brandalarm gegeven, maar de ongeveer driehonderd medewerkers alarmeerden el kaar, waardoor de ontruiming snel op gang kwam. Er ontstond geen panieic De meeste perso neelsleden waren, toen zij een maal op de stoep stonden, wel uiterst nerveus en amper aan spreekbaar. Het ABC-gebouw heeft een me chanisch ventilatiesysteem. Dat betekent dat lucht via raamroos- ters binnenkomt en na circulatie in kantoren en gangen het ge bouw weer wordt uitgeblazen. In de laboratoria wordt de lucht tenminste vijf keer per uur ver verst. Volgens voorzitter J. En thoven van de Stichting ABC merkten de laboranten de 'rare lucht' daarom het eerst op. Di recteur H. Bos van ICT-bedrijf Movenext zegt dat zijn mede werkers pas heel laat op de hoogte waren. „Wij hebben al leen kantoren. De damp drong bij ons traag binnen." Na de ontruiming gingen Het Academisch Bedrijvencentrum ABC aan de Niels Bohrweg in Leiden is gisteren enkele uren ontruimd geweest nadat giftige gassen en dampen uit een naastgelegen depot voor chemisch afval ontsnapten. Foto: Dick Hogewoning brandweerlieden het gebouw binnen om concentraties te me ten. Dat bleek heel moeilijk, om dat de gifwolk fracties van aller lei gassen en dampen bevatte. Zeker was alleen dat sommige van die stoffen brandbaar wa ren. Volgens brandweercom mandant H. Jonker 'moet je van tevoren weten wat je wilt me ten'. „Als je niet weet wat je kan verwachten, kun je het ook niet meten." In elk geval vermoedde hij chloor, ammoniak en kool waterstoffen. De chauffeur van de tankwagen had wel een vrachtbrief bij zich, waarop stond wat voor vloeistoffen hij mag laden. De brandweer wilde zich daar echter niet alleen op verlaten. Omstreeks 13.00 uur gaf de brandweer het gebouw vrij en konden de medewerkers terug keren. De meeste van hen had den de evacuatie gebruikt om te lunchen in het nabijgelegen Gorlaeus Laboratorium. Som mige werknemers waren echter heel ongelukkig met het voorval. „Bij ons stond alles nog aan, klanten belden en we konden van buitenaf ons antwoordap paraat niet activeren", aldus een geschrokken Bos. „Het enige dat we konden doen, was een be richtje op de website zetten." Hoe de gaswolk kon ontstaan, is niet bekend. De politie en de brandweer onderzoeken nog of de technische installatie van de tankwagen in orde was en of de chauffeur volgens de voorschrif ten gehandeld heeft. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden draait de drie wijkgroepen de nek om als zij tweederde van hun budget moe ten inleveren. Daarmee zijn de bezuinigingen die burgemeester en wethouders voor de groepen in petto hebben, onverteerbaar, betoogden twee van hun woord voerders gisteravond in de raads commissie ruimte en groen. De raadscommissie steunt de wijk groepen. Vrijwel alle gemeenteraadsfrac ties probeerden verantwoorde lijk wethouder R. van der Sande op andere gedachten te bren gen. Dat lukte ze vooralsnog niet. „Het is een forse bezuini ging, maar het zou moeten kun nen", aldus Van der Sande. Dit jaar kregen alle werkgroepen nog 50.000 euro. Volgend jaar moeten ze met z'n drieën 50.000 euro delen. De wijkgroepen geven inwoners van een buurt invloed op het gemeentebeleid. De organisaties verzorgen met steun van de ge meente activiteiten voor de be woners. Die zullen grotendeels verdwijnen, voorspelden E. de Bock van de wijkgroep Slaagh- wijk en C. Amoldus van de Oos telijke Binnenstad. „Er is in ver schillende vergaderingen ge sproken over de stofkam die door de begroting moest. Maar in de wijkgroepen is het college bezig met de botte bijl", aldus de laatste. „Door de wijkgroe pen zo te kortwieken haalt het college ook de motivatie weg bij mensen om zich nog in te zet ten voor de wijk." Amoldus refereerde aan het project Onze Buurt Aan Zet, dat bewoners meer verantwoorde- door Robbert Minkhorst leiden - De opbrengst van Leid se tweedehands kleding moet beschikbaar blijven voor goede doelen. Een overgrote meerder heid in de politiek wil niet dat de charitatieve instelling KICI kosten in rekening worden ge bracht voor de inzameling. De raadscommissie ruimte en groen behandelde gisteravond de begroting voor volgend jaar. Daarin kondigen burgemeester en wethouders een bezuini gingsronde aan die zijn weerga niet kent. Leiden kampt met een jaarlijks tekort van dertien mil joen euro. Daartegen afgezet is de bezuiniging op KICI van 22.000 euro, dat kosteloos in Leiden containers plaatst, leegt en onderhoudt, verwaarloos baar. De netto-jaaropbrengst in Leiden bedraagt ongeveer 49.000 euro. Jaarlijks haalt KICI in de stad zo'n 350.000 kilo kle ding op. De inzamelaar heeft de fractie voorzitters van de politieke par tijen laten weten dat hij de ver langde bijdrage niet kan en wil opbrengen. Die gaat ten koste van de investeringen in goede doelen. Met deze duidelijke boodschap overtuigde KICI in elk geval de raadscommissie. Die verzet zich tegen de maatre gel en eist van verantwoordelijk wethouder R. van der Sande (WD/afval) een oplossing voor de impasse. Als die er niet komt, dan bedenken de partijen er zelf één - ten gunste van KICI. D66-raadslid S. Verschoor noemde de maatregel snerend 'opvallend': „Het is een bezuini ging op iets dat de gemeente he lemaal niets kost." „Het opha len van kleding door KICI is werkelijk een uitstekend initia tief om goede doelen in ontwik kelingslanden te ondersteu nen", vindt G. van Hees (Groen links). „Deze maatregel gaat ten koste van goede doelen in lan den waar veel grotere proble men zijn dan de dertien miljoen die Leiden jaarlijks tekort heeft. Dat vinden we uiterst wrang." LUMC wil met Hoortest slechthorenden bereiken door Esther Hartenberg leiden - Wie ook maar enigszins twijfelt aan de kwaliteit van zijn gehoor, krijgt na één telefoontje direct een deskundige beoorde ling. Vanaf januari kunnen be langstellenden vanuit hun luie stoel bellen naar de 'hoortele- foon'. Een stem noemt een cij fercombinatie, maar een steeds groter wordende ruis verstoort (advertentie) STOKKE PEEL™ DE NIEUWE STOEL VAN STOKKE VARHAL de natuurlijkste zaak van de wereld. VALHAL LEIDERDORP Meubelplein 3 Tel 071-541 34 44 Fox 071-589 25 71 het geluid. Vervolgens moeten de cijfers in juiste volgorde wor den herhaald. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) presenteert morgen de 'Nationale Hoortest' tijdens een open dag in het ka der van de Week van het Oor. KNO-arts J. de Laat van het Au- diologisch Centrum in het LUMC wil hiermee vooral de drempel naar de audicien verla gen. Het wordt naar zijn gevoel hoog tijd om iets te doen aan het taboe dat slechthorendheid in Nederland nog altijd is. „En dat terwijl maar liefst 1,5 mil joen mensen deze handicap hebben!" De Nationale Hoortest moet de bewustwording onder de Ne derlanders vergroten. „Aan een kleine oogafwijking wordt met een iets gedaan, terwijl maar een derde van alle slechthoren den onder behandeling staat", weet De Laat. „Nog eens een derde erkent de handicap, maar vindt die niet ernstig genoeg om er iets aan te doen. Dan zijn er nog eens een half miljoen men sen die niets in de gaten hebben of het niet willen weten." Vooral die laatste groep wil het LUMC met de hoortest bereiken. De veelgebruikte en alom be kende 'piepjestest' voldoet niet helemaal en dus komt het LUMC met deze nieuwe variant. Een groot deel van slechtho rendheid komt erop neer dat mensen spraak niet goed kun nen onderscheiden van ruis, ge roezemoes of achtergrondge luid. „De piepjestest houdt daar geen rekening mee", weet De Laat. „Mensen die de test goed volbrengen, denken dat er niets aan hun gehoor mankeert, ter wijl dat wel degelijk het geval kan zijn." Ruis is vooral hinderlijk tijdens feestjes, in de drukke stad of in een lawaaierige stationshal. „Geroezemoes is een onregel matig geluid, terwijl spraak een erg bepalende toon is. De nieu we hoortest is daarom speciaal ontwikkeld voor slechthorenden die aan 'ruis' lijden of die dat vermoeden. Tijdens de test wordt die ruis langzamerhand steeds sterker. De uitslag wordt in de schaal nul (zeer slecht) tot tien (goed) beoordeeld. „Zelfs kinderen kunnen deze test zon der problemen doen", aldus De Laat. Zaterdag houdt het Audiolo- gisch Centrum van het LUMC van 10.00 tot 15.00 uur open dag. Bezoekers kunnen met een microscoop een kijkje nemen in hun oor. Enkele studenten screenen het gehoor van baby's. Ook zijn er rondleidingen. Infor matiestandjes staan er van in stanties als de Nederlandse Ver eniging voor Slechthorenden, het Informatie- en Adviescen trum Oorakel en de Leidse school voor slechthorenden en kinderen met spraak- en taal problemen 'De Weerklank'. leiden - Volgende week verwacht de goedheilig man pas in Nederland aan te komen. En in Leiden zet hij een week later voet aan de wal. Maar Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt is al helemaal klaar voor de komst van de sint. „We krijgen al gigan tisch veel vragen of we cadeaus in sinterklaaspapier willen inpakken", vertelt bedrijfsleider J. Verdijk. door Ilse Keuenhof leiden - Dik van Duijn, opzich ter van de Rooms Katholieke be graafplaats Zijlpoort in Leiden, is verbaasd. „Zijn de grafstenen van ons? We dachten dat ze van de nabestaanden waren." Van Duijn reageert op een recente uitspraak van de Hoge Raad. Die bepaalde dat grafstenen na plaatsing op een kerkhof eigen dom worden van de begraaf plaats en niet van de nabestaan den. Tijdens de storm van vorige week vielen twee bomen op de begraafplaats om. Van Duijn: „Gelukkig hebben ze niets ge raakt, want er staat hier voor duizenden euro's aan grafsteen monumenten. Als we de eige naar zijn, moeten we opdraaien voor de kosten. Dat is niet te be talen." Op Zijlpoort staan enkele mooie oude bomen. Van Duijn is bang dat die binnenkort ge kapt moeten worden. „De kans dat ze een tak verliezen die op een steen valt, is veel te groot." Nu staan de stenen op Zijlpoort nog in alle soorten en maten door elkaar. Hoewel ze officieel niet hoger mogen zijn dan tach tig centimeter, worden hogere gedenktekens oogluikend toege- (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN lijkheid maar ook meer invloed geeft. Daarvoor kwam ook een rijkssubsidie. „Het is niet te ac cepteren dat diezelfde bewoners die voor de rijkssubsidie hebben gezorgd, via een andere kant een koppie kleiner worden ge maakt. De bezuinigingen raken juist de sociaal zwakkeren in de wijk. Ik denk niet dat iemand uit de politiek straks de slogan On ze Buurt Aan Zet nog hardop durft te zeggen in de wijk." „Dit is een scenario voor sociale rampspoed", zei De Bock uit de Slaaghwijk. „Het schrappen van tweederde van het budget is ca tastrofaal en getuigt van weinig inzicht. Het roept onmiddellijk de vraag op: wat hebben we fout gedaan? Het budget is een noodzaak voor de betrokken heid van bewoners in een wijk die per definitie lijdt onder apa thie en onverschilligheid. De fracties van VVD, CDA en Leefbaar Leiden steunen het ge meentelijke voorstel. De overige partijen zijn fel tegen de voorge nomen bezuiniging. „Dit jaagt mensen verder weg van de poli tiek", zei SP'er P. Day. „Terwijl het beleid van de gemeente juist is gericht op het omgekeerde." D. van den Bosch (Groenlinks): „Dit heeft ons onaangenaam ge troffen". De partijen vroegen Van der Sande om maatregelen of in elk geval een goede uitleg waarom de wijkgroepen zo zwaar wor den gekort. Volgens de wethou der hebben de wijkgroepen niets verkeerds gedaan. Zijn uit eindelijke antwoord op de op roep van de politiek en de wijk groepen zelf geeft hij volgende week, als tijdens de algemene beschouwingen de raad de be groting vaststelt. (advertentie) „Sinterklaas is gewoon niet meer uit Nederland weg te denken." Zodra sinterklaas weer afreist naar Spanje, richt V&D zich op de kerstcollectie. „Die staat nu al op de derde etage. Maar mensen die dat nog niet willen zien, hebben er geen last van", be nadrukt Verdijk. „Sinterklaas en kerst houden we goed gescheiden." Foto: Hielco Kuipers A UT©=i^ll^mE R K L. (071)-5310811 Roetotarendsveen R. (071)-3312866 laten. „Dat wordt vanaf nu na tuurlijk teruggeschroefd. En dan moeten we nog minstens een man extra in dienst nemen voor het onderhoud. Dit kost ons klauwen met geld." Nabestaanden betalen op dit moment nog 25 euro per jaar voor het onderhoud van de be graafplaats. Volgens de opzich ter kan ook dit bedrag wel drie keer zo hoog worden. „Dit is voor de crematoria een leuk be richt, want als mensen een graf te duur gaan vinden, werkt het natuurlijk crematies in de hand. Nee, dit is verschrikkelijk." De bepaling van de Hoge Raad geldt voor alle begraafplaatsen. Wie de eigenaar van grafstenen was, was door een leemte in de Wet op de Lijkbezorging lange tijd onduidelijk. Nu daar echter zekerheid over bestaat, gaan be graafplaatsen zich waarschijnlijk verzekeren tegen de nieuwe risi co's. Deze kosten worden on herroepelijk vertaald in de prijs van een graf, die daardoor tot wel twintig procent omhoog kan gaan. Een graf kost nu tussen de 500 en 3.500 euro. Wat doet een cd bovenop een televisie? De BeoCenter AV5 laat u tv kijken op een 63 cm scherm met anti reflex coating En even later draait u op diezelfde AV5 een cd of u luis tert naar een concert op de radio De ingebouwde luidsprekerset is in elk geval volledig op die taak bere kend uitschuivende stereo-speakers plus een machtige subwoofer Kortom, t stereo-inst greerd In een even compacte als elegante vorm. A LIFE LESS ORDINARY e:ndeMwi|n tele mstallatfewledig Winkelhof 81, Leiderdorp. Telefoon 071 541 24 97 BANG OLUFSEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9