t Bush optimistisch over Irak-resolutie BUITENLAND «C Kans op doodstraf cruciaal in zaak sluipschutters der spiegei Gibraltar: massaal 'nee' tegen Londen en Madrid Rudolf Augstein was stormram van Duitse democratie Papieren protest Dwarsligger Frankrijk akkoord met concepttekst CNN: al-Qaeda achter aanslag Bali Joodse buurt in Antwerpen beter beveiligd Belgen vrezen komst illegalen uit Sangatte Palestijnen laten ontvoerde medewerker Rode Kruis vrij Ex-vrouw: Hij wilde mij doden om de kinderen «er geselt se hoofdstad De Griekse hoofdstad jgisteren 'bekogeld' Istenen zo groot als [ren. De schade aan ■to's, satellietschotels frollectoren is aanzien- de Griekse media. i en noorden van idervonden de meeste ïrscheidene veerver- werden als gevolg podweer stilgelegd. doodstraf surnalist Een hervormingsge- gjnse journalist, weten- tn publicist is ter irdeeld. Dat heeft it gisteren bekend- yilashem Aghajari (45) ïgustus gearresteerd zich kritisch uitliet ;rvatieve religieuze hajari geldt als sym- Jvan de progressieve Khatami. Hij kreeg de doodstraf maar 74 zweepslagen on- )np acht jaar de cel in. vcaat gaat in beroep. 4 mogelijk Jin New York - Twee patiënten New York sinds gis- mrikte afzondering ver- ^ridat ze symptomen hpest vertonen. Als aar uit New Mexico jkte lijdt, is het voor meer dan honderd pest in de stad op- volgens de autoritei- jevaar, omdat de ziek- [t direct van persoon in verspreidt, maar via ^eten. De pest komt in ■^sporadisch voor in basten van het land. agons DB ltna ongeval ie Duitse spoorweg- ipij Deutsche Bahn tijdelijk zeven slaap- het type dat deze »81 vatte in Frankrijk te- r dpctra controles. Bij de ee|e buurt van Nancy jrtfvaalf passagiers het (dipakten n08 eens rdpsen gewond. Het i dps DB om een voor- [4 [regel. De oorzaak van is nog niet bekend. De zijn al sinds 1964 )t Jnaar werden in 1999 t^iseerd. Begin dit jaar tujecontroleerd. ra rvimoet man iet ,000 betalen icifci - Een Belgische po tt poet 100.00Q euro luild betalen aan een it vfi Marokkaanse af- iir| vuurde in 1998 scho- itefen vluchtauto waarin ;s, jarige jongen zat. nrin de rug getroffen en noJamd aan armen en lerij agent en een collega itelig jaar vrijgesproken, akfn zich op zelfverde- !t hof van beroep in tl verklaarde hen gis- Dg schuldig. 50 Russen dysenterie ijna 850 mensen, r1, Serendeel kinderen, island zijn met dy- f c igenomen in het zie- lesmette zuivelpro- ri de oorzaak van de g illen. Een zuivelfa- im t dorp Kropotkin, iei eeste gevallen wer- e' d, is inmiddels geslo- n is de autoriteiten e patiënten zure 1 ighurt uit de fabriek >er ysenterie wordt ge- :rd door koorts, mis- braken en diarree. niet meer =fcnsgevaar ^¥lc - De piloot van de van Luxair die in Luxemburg neer- iuiten levensgevaar, dere overlevende, per, maakt het even- De twee moeten het ziekenhuis blij- Jsh eiste twintig le- ^Tieeste slachtoffers ;1"%rs. Over de oorzaak "Ets bekend, maar dich- >ekislecht weer speelden >nJen rol. 3e regering :/okko rond Marokkaanse pre- heeft gisteren zijn koning Moham- irgesteld. Op 27 sep- ren er verkiezingen De partijloze Jettou de koning tot pre- aarlemd. Hij heeft een nmid van 37 ministers '2 fecretarissen afkom- )0U politieke partijen. De 1°Iïft zelf een aantal mi- s'^sleutelposten be- grondwet geeft de oegdheid. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De bevolking van de Britse kroonkolonie Gibraltar heeft zich gisteren vrijwel una niem uitgesproken tegen een gedeeld bestuur door Spanje en Groot-Brittannië. Het referen dum onder de 20.000 stemge rechtigde inwoners van de Zuid- Spaanse apenrots was tevens een pleidooi voor zelfbestuur. Circa 99 procent van de stem mers was tegen het plan van Londen en Madrid. Slechts 187 mensen stemden 'ja'. De rege ringen in Londen en Madrid hebben de volksraadpleging in het belastingparadijs afgedaan als 'onwettig en zonder politieke betekenis'. De eerste minister van Gibraltar, Peter Caruana, schreef het refe rendum uit nadat in juli bekend werd dat de regeringen van Blair en Aznar tot een principeak koord waren gekomen om de macht over het 6,5 vierkante ki lometer metende schiereiland te delen. Gibraltar kent een grote mate van zelfstandigheid maar is formeel nog altijd een kolonie van Groot-Brittannië. Spanje wil de zuidelijkste punt van het Iberisch Schiereiland in lijven, vooral vanwege zijn stra tegische ligging. De regering in Madrid schildert Gibraltar af als een vluchtplaats van drugs smokkelaars en witwassers van zwart geld. Mede onder druk van de Europese Unie proberen Londen en Madrid tot een op lossing van het eeuwenoude conflict te komen. De inwoners zelf willen de grootst mogelijke vorm van onafhankelijkheid met de mogelijkheid om terug te val len op hun oude moederland, want ze voelen zich Brits. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Een 'strijdbare demo craat'. Zo herinnert de redactie van het Duitse weekblad Der Spiegel haar oprichter en uitge ver, Rudolf Augstein, die giste ren op 79-jarige leeftijd aan de gevolgen van een longontste king overleed. De dood van de beroemde publicist en zaken man, die in 1923 in Hannover werd geboren, riep in Duitsland een groot aantal reacties op on der journalisten, politici, schrij vers en intellectuelen. „Hij was een van de werkelijk groten, misschien de grootste onder de publicisten van de Bondsrepubliek", zei president Johannes Rau (SPD). Bondskan selier Gerhard Schroder eerde Augstein als een persoonlijke raadgever. „Ik hechtte veel waarde aan zijn oordeel." Het massablad Bild ziet in Augstein 'Duitslands belangrijkste jour nalist'. 'Herr Spiegel' werd twee jaar geleden door zijn collega's gekozen tot 'journalist van de eeuw'. Rudolf Augstein gaf als 24-jarige in 1947 de eerste Spiegel uit. Hij had in 1941 eindexamen gedaan en bracht de rest van de oorlog in krijgsdienst door. Na de oor log werd Augstein journalist bij het nieuwsmagazine Die Woche. Toen hij hoofdredacteur en uit gever werd, gaf hij dat blad een nieuwe naam: Der Spiegel. Augstein, die vanuit Hamburg een enorm aantal kritische com mentaren schreef, slaagde er in zijn opinieblad uit te bouwen tot een van de meest gerespec teerde nieuwsmagazines ter we reld. Der Spiegel was voor Aug stein en diens medewerkers de 'stormram van de democratie'. Door de jaren heen werd Der Spiegel gevreesd en gewaar deerd om de vele onthullingen van affaires en schandalen. In 1962 leidde die kritische aan pak tot een omstreden episode in de geschiedenis van de Bondsrepubliek. Een publicatie in Der Spiegel over de NAVO- oefening Fall ex 62 schoot de toenmalige minister van defen sie Franz-Josef Strauss (CSU) in het verkeerde keelgat. De politie viel de redactielokalen van Der Spiegel in Hamburg binnen en arresteerde enkele medewer kers, onder wie Augstein, op verdenking van 'landverraad'. Augstein bracht 103 dagen in hechtenis door. De aanklacht verviel wegens een gebrek aan bewijs en de kwestie kostte uit eindelijk de Beier Strauss zijn ministerpost. Augstein noemde zijn blad 'links-liberaal, bij twijfel links'. Hij was echter - bewust - niet eenduidig in zijn voorkeuren. Zo accepteerde Augstein, die er ge noegen in schiep mensen in verwarring te brengen, een aan bod van de liberale FDP en werd hij politiek actief. Hij veroverde Rudolf Augustein. Foto: Reuters- /Michael Urban in 1972 een zetel in de Bonds dag, maar gaf zijn mandaat na drie maanden alweer op. Aug stein keerde daarop terug naar zijn oude liefde en wijdde zich aan het uitgeven en het schrij ven van commentaren en boe ken. Hoewel ettelijke pogingen wer den ondernomen om het bas tion uit Hamburg te slechten, is maandag - zondag voor degene die bij de benzinestations koopt - nog altijd 'Spiegel-dag'. Ook het weekblad Focus, dat in 1993 met veel bombarie op de markt kwam. slaagde er niet in om de positie van de concurrent aan te tasten. Met 1,1 miljoen verkoch te exemplaren is Der Spiegel, dat voor de helft in handen is van de medewerkers, een Duits instituut Zonder hem en der Spiegel was veel in Duitsland nooit geschre ven en gezegd," zei CDU-frac- tievoorzitter Angela Merkel. Rudolf Augstein trouwde vier maal, de laatste maal in 2000 op 76-jarige leeftijd. Hij laat vier kinderen achter. Peking - De pet van een Chinese politieagent valt van zijn hoofd terwijl hij in alle haast pamfletten opraapt die twee demonstranten uitdeelden bij de opening van het partijcongres van communistische partij, vandaag in Peking. De twee werden gearres teerd. In de Grote Hal van het Volk opende presi dent Jiang Zemin de bijeenkomst met een oproep om ook rijke zelfstandige ondernemers tot te laten. Verder was het opmerkelijk dat Jiang terugblikte op de dertien jaar dat hij aan de macht is, en niet - zo als gebruikelijk - op de vijfjaar sinds het vorige con gres. Dat versterkt de algemene verwachting dat Jiang, de huidige secretaris-generaal van de partij zal opstappen, hoewel hij daarover niets losliet in zijn openingstoespraak. De 59-jarige Hu Jintao, nu vice-president, zal zijn baan dan overnemen. Foto: Reuters/Bobbu Yip Washington/anp-afp - De Ame rikaanse president Bush zei giste ren optimistisch te zijn dat de ontwerpresolutie over wapenin specties in Irak vandaag door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wordt goedgekeurd. Hij kwam tot deze conclusie na tele fonisch contact met de Franse president Chirac en de Russische president Poetin. In Parijs maakte ccn woordvoer ster van Chirac bekend dat met Washington een akkoord is be reikt over de resolutie. De Fran sen hadden eerder duidelijk ge maakt dat uit het nieuwe con ceptvoorstel bepaalde 'dubbel zinnigheden' moesten worden verwijderd. Over deze laatste obstakels bereikten Bush en Chirac gisteravond overeen stemming. In zijn eerste persconferentie na de overwinning van Republikei nen bij de Congresverkiezingen van dinsdag, liet een zeer zelf verzekerde Bush er opnieuw geen twijfel over bestaan dat de Iraakse president Saddam Hus sein volgens hem een bedrei ging voor de wereld vormt. De wereld moet samenwerken om hem te ontwapenen, en Bagdad moet zijn beloftes op dit vlak nakomen, aldus de president. Oorlog is de laatste optie maar Bush zei niet te schromen ge weld te gebruiken als Bagdad weigert de resolutie uit te voe ren. Niets doen vormt uiteinde lijk een veel groter risico dan in grijpen, meent de president „Maar ik wil liever vrede. Oorlog is de laatste optie." Hij waar schuwde de Iraakse legerleiding haar burgers of omringende lan den geen kwaad te doen in geval van een militaire actie om Bag dad te ontwapenen. Gebeurt dit toch, dan moeten de Iraakse ge neraals de gevolgen accepteren, aldus Bush. De Iraakse leider zei gisteren dat Londen en Washington druk uitoefenen op de andere leden van de Veiligheidsraad om de nieuwe resolutie aan te nemen. Die zou in strijd zijn met de in ternationale wetgeving en de VN-charter. Bagdad stemt in met nieuwe wapeninspecties, maar zegt dat de resolutie neer komt op een oorlogsverklaring omdat die Irak onmogelijke ei sen stelt over ontwapening. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad - China, Groot- Brittannië, Verenigde Staten, Frankrijk en Rusland - debatte ren al enkele weken over een re solutie om Irak te ontwapenen. De concepttekst van de resolutie zou vanmiddag rond vier uur in de Veiligheidsraad in stemming worden gebracht. denpasar/anp - Het terroristen netwerk al-Qaeda zegt op een website betrokken te zijn ge weest bij de bomaanslag op een discotheek op het Indonesische eiland Bali op 12 oktober. Dit meldde vanochend de Ameri kaanse nieuwszender CNN. Op de website (www.alneda- .com) staat onder meer dat 'de aanslag op de synagoge in Tu nesië, de verwoesting van twee schepen in Jemen en de aansla gen op nachtclubs en bordelen in Indonesië, laten zien dat al- Qaeda er niet tegenop ziet om aanslagen te plegen in Arabi sche en islamitische landen'. „Mits deze landen horen tot het joodse-kruisvaarders-verbond" aldus de verklaring. De website, die overigens fre quent van adres verandert en nu doorverwijst naar een ander fo rum op internet, is al vaker door al-Qaeda gebruikt om verant woordelijkheid voor aanslagen op te eisen. De Indonesische politie lijkt in middels een eerste doorbraak te hebben bereikt in het onderzoek naar de aanslagen op Bali. Vol gens een woordvoerder van de Indonesische politie heeft een eerder gearresteerde man be kend betrokken te zijn geweest bij de aanslagen. De man zou kort voor de aanslagen ook de taken hebben verdeeld. Eerder deze week hield de poli tie de 30-jarige verdachte aan. Hij is de eigenaar van een busje dat bij de discotheek ontplofte. Hij wordt volgens de woord voerder van de onderzoekers nog steeds ondervraagd. Zijn verhoor is volgens de woord voerder van de politie 'zeer, zeer nuttig'. Volgens de Britse zender BBC World heeft deze man be kend een van de bommen ook daadwerkelijk te hebben ge plaatst. Het dodental van de aanslag op het vakantie-eiland is intussen gestegen tot 192. Gisteren over leed in een ziekenhuis in Singa pore een Australiër die bij de ex plosie ernstig gewond was ge raakt. antwerpen/belga - Antwerpen wapent zich tegen mogelijke aanslagen op joodse doelen. Op verschillende plaatsen in de joodse wijken van de stad wor den stevige betonblokken ge plaatst, die moeten voorkomen dat terroristen een bomauto parkeren voor joodse scholen of instellingen, zo maakte een poli tiewoordvoerder gisteren be kend. In de Scheldestad geldt in de joodse buurt sinds dit voor jaar al verscherpt politietoezicht Pogingen tot brandstichting in synagoges en relletjes na Israëli sche acties in de bezette gebie den vormden de aanleiding daartoe. Antwerpen is beducht dat de spanningen in het Mid den-Oosten overwaaien. In de stad wonen 20.000 joden en 30.000 moslims. Gisteren was er nog een bom melding in de 'diamantwijk', in het hart van joods Antwerpen. Maar dit bleek een vals alarm te zijn. brussel/belga - Door de sluiting van het vluchtelingencentrum in het Franse Sangatte vreest de Belgische politie in de grens streek met Frankrijk een toe vloed van illegalen. Sinds zater dag zijn er dertig illegalen aan gehouden. Gisteren nog liepen acht Irakezen tegen de lamp. Sangatte gaat op 15 november officieel dicht voor nieuwe vluchtelingen, maar volgens po litiecommissaris Geeraert kun nen nieuwe vluchtelingen nu al niet meer het centrum in. Daar door blijven illegalen buiten en wijken ze vaak uit naar ons land", aldus de commissaris. Sangatte gaat in april 2003 hele maal dicht gaza/dpa-afp - Palestijnen heb ben gisteravond een Duitse me dewerker van het Rode Kruis vrijgelaten, die ze eerder op de dag in het zuiden van de Gaza- strook hadden ontvoerd. Dat heeft een medewerker van het Duitse Rode Kruis gemeld. De man was ongedeerd. In ruil voor zijn vrijlating is geen los geld betaald. Medewerkster Jes sica Baray van het Rode Kruis liet weten dat de 34-jarige man door vier gewapende en gemas kerde mannen was meegeno men toen hij in de stad Khan Yunis eten uitdeelde onder Pa lestijnen. Volgens Palestijnse veiligheids functionarissen was een van de ontvoerders een ontslagen poli tieman. Hij zou tot de ontvoe ring hebben besloten, omdat hij boos was dat hij zijn baan had verloren. Bij een Israëlische wegversper ring op de Westelijke Jordaan- oever zijn in de omgeving van Nablus gisteren twee Palestijnen gedood. In een taxi zaten drie mensen, van wie er één weiger de zich te laten controleren door de militairen. De man droeg explosieven op zijn li chaam, die ontploften toen de soldaten het vuur op hem open den. Een andere inzittende van de taxi werd ook gedood. De ex-vrouw van John Allen Muhammad zegt dat haar ex- man eigenlijk haar wilde doden om de voogdij over hun kinde ren te krijgen. Door eerst andere mensen te vermoorden, zou zijn ex-vrouw ook een 'gewoon' slachtoffer lijken, en kon hij 'als een rouwende vader de kinde ren opeisen', aldus Mildred Muhammad in de Washington Post van vandaag. Het echtpaar raakte na hun echtscheiding twee jaar geleden verwikkeld in een juridische strijd over de voogdij over hun drie kinderen. Mildred won de zaak en kreeg de volledige voog dij. John Allen zou haar ver scheidene keren hebben be dreigd en gezegd dat hij haar zou doden. Volgens de \touw wijzen de plaatsen waar haar ex- man zijn tien slachtoffers neer schoot er op dat hij haar een 'boodschap' probeerde te stu ren. Verscheidene mensen wer den geraakt voor supermarkten die zij ook veelvuldig bezocht. Ook de tekst op een briefje die Muhammad achterliet 'Jou/Jul lie kinderen zijn niet nergens en nooit veilig', zou voor haar zijn bedoeld. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De twee verdach ten van de Amerikaanse sluip schutter-moorden, John Allen Muhammad (41) en John Lee Malvo (17), komen het eerst voor de rechter in de staat Virgi nia. Dat heeft minister van justi tie John Ashcroft besloten. Dat beiden in deze staat de meeste kans maken op executie, heeft daarbij de doorslag gegeven. „Het is passend en noodzakelijk om de ultieme straf beschikbaar te hebben", aldus Ashcroft op een persconferentie in Washing ton. Het duo wordt verdacht van tien moorden en drie pogingen daartoe in verschillende arron dissementen in de staten Mary land en Virginia en in Washing ton DC. Aanklager Doug Gansier in het zwaarst getroffen Mont gomery County, Maryland, claimde het eerste recht op ver volging omdat daar zes van de doden vielen. Maar het bleek al snel dat ook zijn collega's in Vir ginia stonden te dringen om te kunnen gloriëren in de publici- teitsgevoelige rechtszaak tegen Muhammad en Malvo. Normaal gesproken bepalen aanklagers in overleg met elkaar waar een verdachte in eerste in stantie terecht moet staan. Maar omdat de twee verdachten in eerste instantie werden vastge houden op grond van federale aanklachten, beslist de minister van justitie, na overleg met de justitiële autoriteiten in de ver schillende staten. Vanaf het begin was duidelijk dat Ashcroft er zwaar aan hecht te dat de twee 'sluipschutters' de ultieme straf zouden kunnen krijgen. Maryland viel af, omdat een minderjarige in die staat maximaal tot levenslang kan worden veroordeeld. Ook kent Maryland een moratorium op de doodstraf, wat de kans op uitvoering ervan verkleint. Aanklagers in Virginia voerden aan dat de 17-jarige Malvo er als volwassene kan worden berecht en de doodstraf kan krijgen. Ook wordt de doodstraf in deze staat makkelijker en sneller uitge sproken en uitgevoerd. De staat is na Texas tweede in aantallen executies. Sinds de doodstraf in 1976 opnieuw is ingevoerd in een aantal staten in de VS, heeft Virginia 86 mensen geëxecu teerd, Maryland 3. Omdat de moorden in zoveel verschillende arrondissementen plaats hadden, had het voor de hand gelegen er een federale rechtszaak van te maken. Dan hadden alle zaken tegelijk be handeld kunnen worden en hoeven familieleden niet een opeenvolging van zaken mee te maken. Maar Ashcroft heeft daar niet voor gekozen, omdat Malvo in een federale rechtbank niet als volwassene kan worden berecht, en dus ook niet de doodstraf kan krijgen. Muhammad moet terecht staan in Prince William County, waar een automobilist werd ver moord op een tankstation naast snelweg 66 in Manassas. De minderjarige Malvo komt voor de rechter in Fairfax County, waar een 47-jarige vrouw op het parkeerterrein van een doe-het- zelfzaak werd doodgeschoten. Na de arrestatie van het duo kwam aan het licht dat Muham mad en Malvo ook moorden op hun kerfstok zouden hebben in Alabama en Louisiana. Daar zijn ze inmiddels ook aangeklaagd. Verder wordt het duo verdacht van moorden in de staten Arizo na en Washington. Gisteren voegde de politie van Atlanta in Georgia nog een dode toe aan het lijstje. Muhammad en Malvo - die een soort bloedbroeders of vader- zoon relatie lijken te hebben - trokken in oktober drie weken lang een spoor van bloed en angst door de regio rond Was hington. Terwijl politie en bur gers vooral blanke mannen in witte busjes in het oog hielden, reed het zwarte duo rond in een blauwe Chevrolet Caprice. De politie kwam het tweetal toch op het spoor via informatie die ze had opgedaan in de telefoon gesprekken met de 'sluipschut ters'. Na het bekend worden van hun signalement en auto, werd de politie getipt door een vracht wagenchauffeur. Ze lagen te sla pen op een parkeerterrein in de buurt van Frederick, Maryland. Daar werden ze in de vroege uren van donderdag 24 oktober gearresteerd. Opgelucht gingen scholieren de volgende dag weer de sportvelden op, nadat ze vanwege 'code blauw" weken lang binnen de schoolmuren hadden moeten blijven. De Amerikaanse minister van justitie John Ashcroft kondigde giste ren aan dat de twee verdachte sluipschutters in Virginia zullen wor den berecht. Op het grote scherm foto's van slachtoffers die de twee maakten. Foto: AFP/Pabio Cuarterolo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7