Ama-kamp in Vught wekt weerzin BINNENLAND 2 'Toegankelijkheid hoger onderwijs in gevaar' Jongeren zien hun ouders als helden 'Jonge asielzoekers behandeld als criminelen' Unieke vondst wachttoren LPF werft Kamerleden via advertentie Leerling beter dan meester in spe Nawijn volhardt in standpunt allochtonen Weer pinpasfraude bij onbemand pompstation r voor zesde in brand jnond - Een woning in nond is woensdag voor e keer binnen drie we- ■lvvit geworden van ichters. Het brandje, dat Ier controle was, richtte jks schade aan in het jls onbewoonbare huis. ken geleden werd er een week vijf keer brand De woning werd na de vee branden bewaakt, iking was inmiddels yen.Je kunt er niet al- ilijven zei een woord van de politie gisteren, tieonderzoek naar de i loopt nog, maar er zit I schot in de zaak. „De verklaarde geen vijan- ebben. We staan voor Isel", aldus de zegs- bewoners van het gezin van Poolse af- rerbleven tijdens de eer- Wden in hun moeder- 1 zijn inmiddels terug in Jnd en hebben onderdak ^mbekende locatie el- kerdam gaat ifouilleren Een meerderheid [emeenteraad in Am- is voor preventief [n. Om dit mogelijk te toet de Algemene jke Verordening wor- ijzigd. Burgemeester en Iers willen het mogelijk >m in het centrum en van Amsterdam-Zuid- ^jnsen te controleren op vrijdag 8 NOVEMBER 2002 door Dick Hofland den haag - Jonge asielzoekers hebben grote weerzin tegen het kamp in Vught waar vanaf maandag alleenstaande leef tijdgenoten worden vastgezet die Neder land moeten verlaten. Volgens een onder zoek van de Universiteit van Utrecht zien deze jongeren het kamp als een gevange nis, waar mensen worden behandeld als criminelen en opgesloten als apen. Ook jongeren die in Nederland mogen blijven zijn bang dat ze naar het kamp worden gestuurd. Het komend jaar moeten in Vught 360 al leenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) tussen 15 en 17 jaar worden op gevangen. Volgend jaar januari komt er een tweede kamp in Deelen voor 180 ama's. De kampen zijn bedoeld voor nieuwe vluchtelingen, die er maximaal anderhalf jaar kunnen verblijven onder een streng regime. Iedereen moet in uniforme campuskle- ding lopen en op tijd naar bed. De voer- taal is Engels. Roken, alcohol en drugs zijn verboden, niemand mag het om heinde kamp verlaten en bezoek is slechts beperkt mogelijk. Door goed ge drag kunnen de jongeren punten verdie nen waarmee ze privileges verwerven, die ze bij slecht gedrag weer kwijt kun nen raken. De landelijke ama-raad maakt zich ern stige zorgen en voorspelt dat diverse jon geren zelfmoord zullen plegen. De raad, waarin veertig jongeren zitten die zelf ama zijn of zijn geweest, wijst er op dat diverse jonge vluchtelingen zijn getrau matiseerd of eerder in het land van her komst in een gevangenis hebben geze ten. De stichting Samah, die de belangen be hartigt van jongeren tussen de 12 en 23 jaar, vindt dit soort kampen in strijd met de rechten van het kind. Directeur N. Boerebach van de aan Humanitas ver bonden stichting: „Het is terecht dat er wordt gekeken naar een manier om jon geren op te vangen die hier niet mogen blijven. Maar het model-Vught is daar voor echt niet goed. Dit is in Nederland nog nooit eerder vertoond en ik heb al mensen vergelijkingen horen maken met de gevangenis op Cuba waar verdachten van al- Qaeda worden vastgehouden." Vluchtelingenwerk Nederland vindt ook dat niet alle ama's in Nederland kunnen blijven, maar heeft grote twijfels over de aanpak. „Je moet geen 360 pubers op een afgesloten terrein stoppen waar ze van alles moeten doen en alles wordt be paald door anderen. Daar worden ze geen evenwichtige mensen van", zegt woordvoerster B. Van de Berg. „Wij ho pen dat het in de praktijk meevalt, maar zoals het er nu uitziet staan al die regels ons absoluut niet aan. Dit kan leiden tot problematisch, zeer lastig gedrag." Het Rode Kruis wijst er op dat ama's vaak psychische problemen hebben. „Het me rendeel komt uit landen die danig ont wricht zijn door jaren van burgeroorlog of een slechte naleving van de mensen rechten", zegt woordvoerster F. Hotte. „Ook kinderen die moeten terugkeren hebben baat bij een gezonde en normale ontwikkeling. Dat maakt hen weerbaar der en meer zelfredzaam, en daar heb ben ze grote voordelen van als ze straks weer in hun vaderland zijn. Dat is veel beter dan een aanpak die alleen maar is gericht op terugkeer en zo min mogelijk contact met Nederlanders." Uit het onderzoek van de Universiteit van Utrecht blijkt ook dat jeugdige asiel zoekers contact met medemensen, zoals in een AZC, een voorwaarde vinden voor een geslaagde terugkeer. Van de ama's die zich de komende jaren in Nederland willen vestigen, zal naar verwachting ruim tachtig procent worden terugge stuurd via de kampen in Vught en Dee len. :onder dat een gerichte ng tegen hen bestaat. Jeester Cohen hoopt zo lal wapens terug te drin- iat er een preventieve )tj vanuit gaat. De politie nfrdam wil het liefst zo lagelijk beginnen met de ibontroles. Rotterdam is "mber begonnen met 'leve controles. lag met 65 3 discriminatie - Wanneer een werk- 65-jarige leeftijd ge wordt ontslagen, is er ike van leeftijdsdiscri- Dat heeft de Hoge iordeeld in een zaak rouw had aangespan- haar werkgever, een en selectiebureau uit Hoge Raad bevestigt eerdere opvattingen Destijds werd bij een bare zaak gesteld dat Schappelijke opvattin- 'van dergelijke aard zijn ^ijdsontslag bij 65 jaar Jloofd is. Zeven jaar la- I hoogste rechtscollege 1 r nog niet van mening rerd. Overigens stelde mi- tmkes onlangs nog dat •I itenaren voortaan niet dramatisch op hun 65ste gJsioen zouden moeten 57 |rvakkers II uitbuiting 1 cfAD - Circa 250 buiten- ^beiders die meewer- de bouw van de nieu- giecentrale BOO (Build, I fjl Operate) op Curasao }(pngerstaking. De arbei- itlBangladesh, India en jë protesteren tegen het jannemer Curasao Ju- bineering weigert ten B ingehouden gelden !terug te betalen. Het .,700.000 euro die inge- zijn voor borg, huisves- 3(<eiskosten. De werkne- icfrben drie weken gele- lidverk al neergelegd. jemeester ffeert raad Burgemeester Dijkstra e1rd-Geleen heeft zich de de gemeenteraad op ihaald. Aanleiding is :rking van hem na af- de vergadering van avond. Dijkstra zei te- ituliste dat hij het erg inden om de helé de vergadering te ■zitten en ook nog te Fluisteren. Het gesprek |e twee werd feilloos ge kird door de microfoons Ibkale omroep. De bur ger was in de veronder- |at die uitzending al ^jlopen en dat de micro- ïrptstonden, maar dat was "ofeeval. Hij heeft excuses ifen. legen ^proliferatie v3Jc - Nederland organi- i'ejd november een inter- en(B conferentie voor de "jode tegen ballistische |8|iferatie. De versprei- I de technologie om Tme raketten te maken, _5n toenemend veilig- pibleem. Er bestaat nu wapenbeheersingsin- at op dit gebied. De T|tie op 25 en 26 novem- j het sluitstuk worden gïU-campagne voor een De Romeinse wachttoren zoals die er uit moet hebben gezien. Foto: ANP/Keivin Wilson utrecht - Bij opgravingen in de wijk Leidsche Rijn bij Utrecht zijn onlangs per toeval resten van een Romeinse wachttoren gevonden uit de eerste eeuw na Christus. De eiken palen stonden nog rechtop in het veen. Archeoloog Erik Graafstal spreekt van een wereld vondst, die het verhaal van de Ro meinse grens in Nederland op zijn kop zet. „Wij hebben ook een soort muur van Hadrianus ge had." De 'wereldvondst' werd onlangs gedaan aan de rand van de wijk Vleuterweide. Bij toeval, want ze waren bezig met de opgraving van de Romeinse weg, die dwars door Leidsche Rijn liep. Ongeveer een meter onder het maaiveld steken enkele dikke eikenhouten palen uit de grond. „Dat zijn de hoek punten van de wachttoren. Een paal is 36 centimeter dik en bijna een meter lang. De toren was ze ven meter hoog. Die paal moet echt een gevaarte zijn geweest." Het is de eerste keer dat in Neder land zo'n wachttoren is gevonden. „Op zich kennen we ze wel van andere delen van het Romeinse Rijk. Maar hier vormde de Rijn de natuurlijke barrière. Op plekken waar geen natuurlijke grens was, bouwden de Romeinen voor de verdediging torens op gemiddeld zo'n 800 meter van elkaar. Onder andere in Duitsland tussen Rijn en Donau en in noord-Engeland de beroemde muur van Hadria nus. Er is altijd discussie geweest of de torens ook langs rivieren hebben gestaan. Nu blijkt dus dat wel gebeurde." Met de vondst van de wachttoren vielen de puzzelstukjes van het Leidsche Rijnonderzoek in elkaar. „We vermoeden dat we al eerder twee torens hebben gevonden, eentje 500 meter verderop en de ander 2500 meter. Maar dat wis ten we niet zeker omdat de resten daar gedeeltelijk waren wegge spoeld en nogal fragmentarisch waren." Nu gaat Graafstal ervan uit dat alle drie de torens deel uit maakten van een grote militaire verdedigingslinie, die langs de he le noordgrens heeft gelopen. In totaal moeten er zo'n 150 torens hebben gestaan in Nederland. Deze werden bemand met solda ten uit de 18 legerkampen (castel- la) die er in ons land waren, on dermeer een in De Meem en een op het Domplein in Utrecht. door Paul Koopman den haag - Herman Heins- broek kon nog geen vijf ge schikte kandidaten vinden voor zijn Lijst Nieuwe Poli tiek (LNP) en gooide daarom de handdoek in de ring. De Lijst Pim Fortuyn wil dat risi co niet lopen. Vandaag plaatste de LPF in twee lan delijke ochtendkranten een openbare 'oproep aan kandi daten voor de 2de kamer'. Tot uiterlijk zondag 14 no vember 14 uur kan iedereen die voor de LPF in de Twee de Kamer wil zich melden op het partijbureau, aldus de advertentie. Helemaal gratis is zo'n gooi naar een baan in de Tweede Kamer overigens niet. Wie het bij de advertentie ge plaatste informatienummer (0900-4004500) belt, betaalt 25 eurocent per minuut Daarvoor wordt de kandi daat-parlementariër wel wel kom geheten met een jingle die zingt: 'Lijst Pim Fortuyn', waarna wijlen de lijsttrekker zelf bromt: 'At your service'. Via een keuzemenu kan de sollicitant doorschakelen naar het partijbureau in Rot terdam. Daar meldt een me dewerker dat er genoeg be langstelling is. „We hebben al zeker zestig brieven bin nen, maar we willen ieder één in de gelegenheid stellen te solliciteren. Vandaar die advertentie. De LPF is een open partij." Aan wie een sollicitatiebrief moet worden gericht? „Eh, er is een com missie van drie mensen, maar wie erin zitten weet ik niet. Ik weet gelukkig niet al les." utrecht/gpd - De pedagogische academie Theo Thijssen in Utrecht gaat zijn leerlingen bijspijkeren in taal en rekenen. Dat is nodig, want volgens onderzoek is een kwart van de oudste leerlingen van de basisschool be ter in die vakken dan hun juf en meester in spe. Circa 70 procent van de eerstejaars studenten maakt een groot aantal re ken- en spelfouten in de toetsen op het niveau van de hoogste klas van de basisschool. Hoe dat komt, is volgens Jürgen Memelink, propedeuse- coördinator van de Utrechtse Theo Thijssen Academie, moeilijk te ach terhalen: „De hbo-opleidingen zeggen dat het voortgezet onderwijs on voldoende niveau biedt. En het voorgezet onderwijs wijst vervolgens naar de basisscholen." De pabo's in Nederland houden vast aan de landelijke eisen. Studenten die hun reken- of taalvaardigheid niet op peil hebben, kunnen geen di ploma halen. Cindy Doodeman (24) uit Driebergen, vierde jaars pabo student in Utrecht, heeft om die reden nog steeds het tentamen Neder lands niet gehaald: „Heel stom. Op de basisschool had ik al problemen met spelling. Ik ken de regels precies. Maar toepassen kan ik ze niet." Studenten verzetten zich tegen bezuinigingen door Carine Neefjes Amsterdam - „Staatssecretaris Nijs (on derwijs) bezuinigt miljoenen euro's in het hoger onderwijs. Ze houdt haar hand op de knip omdat het bedrijfsleven meer geld moet investeren in universiteiten en hogescholen. Belachelijk! Stel dat een student onderzoek doet naar de werking van antidepressiva en geld krijgt van een farmaceutisch bedrijf. Hij concludeert dat het geneesmiddel niet werkt, waarop het bedrijf publicatie van het onderzoek verbiedt. Hiermee komt de onafhanke lijkheid van de wetenschap in gevaar!" Tamira Combrink (19) is de leider van 'Platform 12 november', een actiegroep van duizenden studenten die volgende week dinsdag naar Den Haag komen om zich te verzetten tegen de bezuinigings maatregelen. De Tweede Kamer behan delt dan de onderwijsbegroting waarop een bezuiniging van 358 miljoen euro voor het hoger onderwijs staat aange kondigd. De studentenactie wordt ge steund door de besturen van alle univer siteiten in Nederland. Het actiecomité is er absoluut op tegen dat de overheid zich als financier steeds verder terugtrekt en het bedrijfsleven een van de belangrijkste investeerders in het hoger onderwijs wordt. Combrink: „Bij zondere studies zullen verdwijnen. Welk bedrijf gaat nog geld steken in een studie wetenschapsdynamica, Indiaanse talen en cultuur of een hbo-opleiding 'wildlife management?" De vraag rijst of het zo'n ramp is als in Nederland geen 'Indiaanse taalkundigen' en 'wildmanagers' meer worden opge leid. De banen in deze bijzondere, kost bare studierichtingen liggen niet voor het opscheppen. Combrink, stellig: „Het gaat erom dat studenten de vrijheid moeten hebben een studie te kiezen die ze leuk vinden. Het is heel vervelend om op je achttiende alleen maar economisch rele vante dingen te doen. En ach, Staatsbos beheer kan best een paar wildmanagers gebruiken." Een ander heikel punt is het plan van de staatssecretaris om geen tweede studies meer te vergoeden. Volgens Tamira Combrink doet zeker tien procent van de studenten een extra richting. „Een stu dent economie vindt het bijvoorbeeld ook nuttig om nog een jaartje politicolo gie erbij te doen. Nu betaal je één keer het bedrag van 1400 euro collegegeld, maar kun je in dat jaar wel twee richtin gen doen? Dat kan straks niet meer, ten zij je bereidt bent 2800 euro collegegeld neer te tellen." Ook studenten die na het eerste jaar van richting veranderen, iets wat in de prak tijk zeer regelmatig gebeurt, komen be drogen uit. Wie bijvoorbeeld van sociolo gie overschakelt naar Engels, moet het laatste jaar van zijn studie zelf betalen, wat al gauw neerkomt op een bedrag van 7000 euro. Mensen die na hun dertigste nog in de collegebanken zitten, krijgen van het ministerie van onderwijs geen cent meer vergoed. Wie topmaster wil worden - een nieuwe, prestigieuze uni versitaire titel - moet hoe dan ook 7000 euro per jaar neertellen. Combrink: „Geld gaat bepalen welke stu dierichting je kiest. Als je bijvoorbeeld medicijnen wilt gaan studeren, maar geen rijke ouders hebt, denk je straks wel twee keer na. Voor zo'n dure, moeilijke studie moet je bakken met geld lenen. We kopen er toch niets voor als deze mensen gaan zeggen: 'Laat ik dan maar geschiedenis gaan doen?' De toeganke lijkheid van het hoger onderwijs is in ge- den haag/gpd - Zware allochto ne beroepscriminelen met een dubbele nationaliteit moet het Nederlanderschap worden ont nomen en na het uitzitten van hun straf dienen ze te worden teruggestuurd naar het land van herkomst. Ondanks een golf van kritiek heeft LPF-minister Hil- brand Nawijn (vreemdelingen beleid en integratie) dit plan nog steeds niet laten varen. Hij stel de dat gisteren met nadruk bij de behandeling van de begro ting van justitie. Ruim vóór de jaarwisseling kan het parlement een notitie van Nawijn over dit onderwerp tege moet zien. De maatregel zou vooral Marokkaanse allochto nen treffen, omdat die meestal een dubbel paspoort hebben. Het is echter onwaarschijnlijk dat de Kamer vóór de verkiezin gen van 22 januari toekomt aan een debat over deze plannen. Nu kunnen alleen mensen die in vreemde krijgsdienst zijn ge weest hun Nederlanderschap verliezen. D66-Kamerlid Dittrich zou wel graag zien dat allochto ne terroristen met een Neder landse paspoort dit document wordt ontnomen, zo betoogde hij gisteren. Nawijn omarmde deze suggestie, maar maakte duidelijk dat hij nog steeds een flinke stap verder wil gaan. Het strenge vreemdelingenbe leid van Nawijn vormt verder een belemmering voor grens overschrijdende 'echte liefde'. Dat betoogde PvdA-Kamerlid Adelmund gisteren nog eens. Het kabinet heeft de eisen voor mensen die een huwelijkspart ner van buiten de Europese Unie willen laten overkomen flink opgeschroefd. Het beoogde bruiloftsfeest gaat alleen door als de bruidegom (en soms de bruid) hier te lande ten minste 130 procent van het minimum loon verdient. Dat is dertig pro cent meer dan tol voor kort. Bo vendien moeten ze de verplichte inburgeringscursus voortaan grotendeels zelf betalen en met goed gevolg afronden, anders krijgen ze geen verblijfsvergun ning. Dat zijn discriminerende maat regelen, oordeelde Groenlinks- Kamerlid Halsema, omdat voor al veel laagbetaalde Marokka nen en Turken daarvan de dupe zouden zijn. Adelmund (PvdA) was iets milder. Ze heeft er be- Mondkap en helm bij uitzettingen De Koninklijke Marechaussee wil nieuwe dwangmiddelen tot haar beschikking krijgen om agressieve vreemdelingen in toom te houden als ze moeten worden uitgezet. Het gaat om een helm van piep schuim en mondkapjes. Vooral vreemdelingen afkom stig uit Afrikaanse landen proberen hun uitzetting met hand en tand te voorkomen. „We willen de middelen met name om onze eigen mensen te beschermen", verduidelijkt luitenant-kolonel R. van der Heijden. Hij is hoofd van de grensbewaking op Schiphol. „We gaan steeds meer crimi nele vreemdelingen en men sen die zich verzetten tegen hun verwijdering uitzetten. Dat betekent dat we steeds meer met agressie te maken gaan krijgen." De mare chaussee op Schiphol verwij derde vorig jaar ruim 12.000 mensen. Nawijn. Foto:ANP/ Ed Oudenaarden grip voor dat de maatregel ook is bedoeld om uithuwelijking en schijnhuwelijken te voorkomen. „Maar echte liefde komt óók voor en die krijgt door uw plan nen geen kans. Bent u zich dat bewust?" Nawijn knikte begripvol. „Maar als je repressief wilt omgaan met de migratiestroom ontkom je niet aan strengere maatrege len," zei hij. „Discriminatoir zijn deze maatregelen niet. Ze gel den ook voor autochtonen die onvoldoende verdienen. En in komenseisen vormen geen uit zondering. Heel veel landen stellen soortgelijke criteria." door Janneke Peetere den haag - Vaders en moeders zijn de 'helden' van jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Pim Fortuyn staat op de tweede plaats. Hij wordt op ruime afstand ge volgd door Nelson Mandela en Martin Luther King. Dit blijkt uit 'Jongeren aan het woord', een onderzoek naar de belangrijkste maatschappelijke thema's onder vijfhonderd jongeren van twaalf tot acht tien jaar. Het onderzoek is uit gevoerd in opdracht van Stich ting Ideële Reclame (SIRE) ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Veel jongeren maken zich gro te zorgen over de veiligheid in de samenleving, zo blijkt uit het onderzoek. Strikte regels en strenge straffen zijn volgens hen de oplossing om geweld en criminaliteit aan te pakken. De twaalf- tot achttienjarigen willen dat gewelddadig gedrag wordt bestreden, ze willen meer veiligheid op straat en strengere controle op wapen bezit. Bovendien moeten ern stige misdrijven strenger wor den bestraft. Omdat veiligheid zo belangrijk is voor jongeren, zal de volgende SIRE-campag- ne zich op 'jongeren en ge weld' gaan richten. Drugs, studie en werkgelegen heid zijn voor de twaalf- tot achttienjarigen beduidend minder belangrijke maat schappelijke onderwerpen. Over beter en goedkoper openbaar vervoer maken ze zich wel weer druk. Ze zijn daar immers voor het grootste deel afhankelijk van. Ook een betere gezondheidszorg staat hoog op de prioriteitenlijst van de jongeren. De meeste twaalf- tot acht tienjarigen voelen zich geluk kig. Ouders geven hen een veilig gevoel en ook vriend schappen, liefde en school dragen bij aan het geluksge voel. Over de toekomst is de jeugd minder enthousiast. Veel jongeren kijken door het groeiende gevoel van onveilig heid pessimistisch naar de toekomst. breda/grd - De Nederlandse banken zijn eind vorige week opnieuw getroffen door fraude met pinpassen. Onbekenden wisten betaalpassen te kopiëren van klanten van een onbemand pompstation, dit keer bij de Ma- kro-vestiging in Breda. Eerder gebeurde dit onder meer bij een pomp in Veghel. De daders in Breda installeer den vermoedelijk een chip in de betaalmachines van het tanksta tion. Daarmee 'lazen' ze de magneetstrippen van bankpas sen die klanten in het apparaat stopten. Vermoedelijk keken de daders de bijbehorende pinco des af terwijl klanten die intoets ten, mogelijk door een geheime camera. Met de informatie kon den de daders de betaalpassen namaken en forse geldbedragen opnemen bij pinautomaten in Duitsland en Nederland. Gisteren hadden drie gedupeer de Makro-klanten aangifte ge daan bij de politie in Breda en deed een vierde melding. Hun bankrekeningen waren geplun derd. Politiewoordvoerder R. van Kuik houÉJ er ernstig reke ning mee dat er veel meer slachtoffers zijn. „De meeste ge dupeerden merken pas dat er onbevoegd geld is afgeschreven als ze hun maandelijkse of twee wekelijkse bankafschrift ontvan gen." De Makro heeft meteen al zijn zes onbemande tankstations in Nederland permanent beveiligd met camera's. Ook is er bewa king ingesteld en worden de on bemande pompen met extra ijzerwerk zodanig technisch ver sterkt dat ze niet eenvoudig meer open te breken zijn. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) vindt de nieuwe nieuwe fraude 'vervelend'. Het is het zesde geval van illegaal kopiëren van bank- en giropas - sen dit jaar, met een totaalscha- de van enkele honderdduizen den euro's. De resten van de funderingspalen van de Romeinse wachttoren steken uit de grond. Gisteren werd de vondst onthuld. Foto: ANP/Keivin Wilson

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5