Vergoeding voor weduwe mijnspecialist BINNENLAND 1 Politie pakt 'feestverlichting' voertuigen aan Hier wordt extra service verleend. Vja Postbank Biologische kassen Schikking Ovaa: 2,5 miljoen Veiligheid van vestigingen Van der Valk vaak slecht Vraag naar ouderenzorg stijgt sterk: 25 procent De Boer komt tegemoet aan irritatie automobilist 'Amerikaanse douaniers op Schiphol' Meisje loog ook over brand heeft shutter e schutter die vorig een portier van een discotheek dodelijk I houdt zich moge- k de omgeving van jt zou gaan om een J-jarige inwoner van (ie is afkomstig is uit it twist xicessies Het kabinet is het is over de toezeg iet de sociale part- in in ruil voor loon- DA-minister De ciale zaken wil en werknemers concessies over de zijn WD-collega (financiën) voelt oor, bevestigen in- mdaag spreekt een ;gatie met werkge- cnemers. enduizend ekeuringen - Het Korps Lande- liensten (KLPD) legin dit jaar bijna uringen uitgedeeld bilisten die zich akten aan zaken als rijden, te weinig af- en en inhalen over ook. Het KLPD had gd met de veertien I Ie surveillancewa- I gaan letten op de- f ngen, die hoog in in ergernissen van ïikers staan. loudt het ezien ^aanstad begint landelingen voor de Lh een nieuw college, nsteravond tijdens rgadering besloten, Jog resterende van collegepartij Ifhankelijke Groepe- pesloten uit de partij De ZOG telde na de iJadsverkiezingen in en leverde uders. In de afgelo- en stapten al zes de partij, uit on- le koers van de lo- Tniden bij $1I Total Drie mensen zijn id gewond geraakt s' jij fs ongeval bij Total ^'Nederland in !Ze liepen om- n \iur verwondingen steekvlam in een ietoren. Twee van 'em er zeer slecht aan s 'Ie slachtoffers ver- jten levensgevaar, ontstond toen de en met onder leden. |iffeur af voor Een 39-jarige bus- .v Rotterdam is gis- tot een werk- :t doodrijden van Dries Raadsen die versperde. Justi- weken geleden cel wegens dood- itbank houdt het ^chauffeur een do- tyal 'veroorzaakt' moet van de uur onbetaald ek van voorar- 'an 112 uur over. de chauffeur ver negen maanden lijke celstraf. inten !;)ngenomen luchtmacht gaat itig sollicitanten ir een opleiding lacht. De groep die ileiding vanaf de- aangenomen, te horen dat er ieer voor hen was igingen op De- iecretaris Van der deze beslissing gis- aaid. Het minis- insie kondigde overigens aan dat 2000 van de 6000 :hrapt. ijer blijft nsoring |- Tabaksfabrikant Niemeijer, produ- (der meer de shag- on en Javaanse gert te stoppen - en sponsoractivi- etcafé de Javaanse nuziektijdschrift Ifolgens de gewijzig- t mogen sinds gis- kfabrikanten geen meer sponsoren, ^ministerie van heid is daar in het iemeijer sprake van. "t erbij dat de re- r de eetcafés en het fchrift niks met ta- "tn hebben. lA^XAA onderdeel van ING At) 's gravenzande - De vraag naar biologische groente neemt steeds meer toe. Daarom is gisteren in het Zuid-Hollandse 's Cravenzande een nieuw glastuinbouwcomplex geopend waarin alleen biologische groenten worden geteeld. Dit betekent dat er bijvoorbeeld geen bestrijdingsmiddelen worden gebruikt Foto: ANP/Jasper Juinen door Hans Leber den haac/zandvoort - De we- duwe van de Zandvoortse mij- nenspecialist Rob Ovaa heeft na een juridische strijd van achttien jaar een schikking van 2,5 miljoen euro geaccepteerd van Defensie. Haar man kwam in 1984 om het leven bij het testen van een mor tiermijn in het Artillerie Schiet kamp in 't Harde. Defensie deed het voorkomen alsof de destijds 32-jarige Ovaa fouten had ge maakt, maar wist al sinds 1970 dat het ontstekingsmechanisme van de bewuste mijn (type AP-23) niet deugde. Een andere hoofdrolspeler in de slepende kwestie, maatschappe lijk werker Fred Spijkers die des tijds bij Defensie werkte, is nog niet opgelost. Spijkers zou een schikkingsvoorstel van 1,5 mil joen euro naast zich neer heb ben gelegd omdat hij eerst gere habiliteerd wil worden. Het was Spijkers die in 1984 weigerde namens Defensie de weduwe Ovaa te vertellen dat haar man was overleden door eigen falen. Spijkers kende de zeer goede re putatie van de 'beproevingslei der' Ovaa en de zeer discutabele reputatie van de mijn AP-23. Hij ging op onderzoek uit, wat hem door Defensie niet in dank werd afgenomen. In de loop der jaren raakte Spijkers zijn baan kwijt Op enig moment trachtte De fensie hem zelfs krankzinnig te laten verklaren. In 1997 was er voor Ovaa en Spijkers voor het eerst een positieve ontwikkeling: Defensie erkende toen aanspra kelijkheid voor het overlijden van Ovaa. Twee jaar later stelde een rapport van de nationale Ombudsman hen in het gelijk. Het ministerie en de weduwe Ovaa hebben dus een overeen komst, de afhandeling van de zaak Spijkers daarentegen is op losse schroeven komen te staan. De huidige staatssecretaris van defensie, Van der Knaap (CDA), weigert de conclusies van een eerder wél door het departe ment geaccepteerd onderzoek van KPMG te onderschrijven. De staatssecretaris vindt dat KPM de stelling dat Defensie Spijkers misleidde, niet onder bouwt. In het advies wordt ook voorgesteld dat Defensie er voor zorgt dat Spijkers een koninklij ke onderscheiding krijgt De advocaat van Spijkers vroeg gisteren in een brief aan de Tweede Kamer om de zaak aan te kaarten, met rap succes: de SP liet 's avonds weten vragen over de zaak te stellen. den haag/gpd-anp - De 52 ho tel-restaurants van Van der Valk zijn nog niet optimaal veilig, maar mogen wel worden ge bruikt. Dat oordeelt de inspectie van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu na een onder zoek. Volgens de inspectie zijn gemeenten waar de motels staan en het Van der Valkcon- cem zelf in het verleden tekort geschoten bij het naleven van bouw- en milieuregels. Op brandveiligheid werd nauwelijks gelet, aldus de onderzoekers. Zij stelden een onderzoek in bij alle Van der Valk-vestigingen nadat in februari het parkeerdek van het motel in Tiel instortte. Daaruit bleek dat de naleving van bouw- en milieuregels bij de meeste motels slecht was. Ook werkte het concern vroeger slecht mee met de gemeenten. Dat is veranderd. Volgens de in spectie was de medewerking aan het onderzoek wel goed, evenals de maatregelen die ge troffen moesten worden. De ge meenten treft blaam omdat zij de motels slecht controleerden. Inmiddels hebben zowel ge meenten als Van der Valk actie ondernomen. Daardoor is op dit moment de veiligheid van de vestigingen weliswaar niet opti maal, maar wel aanvaardbaar. Verschillende gemeenten moe ten bij elf locaties van Van der Valk direct optreden. Er komen nog nadere controles. den haag/anp - De vraag naar ouderenzorg is dit jaar met 25 procent gestegen, veel meer dan in voorgaande jaren. Dat heeft staatssecretaris Ross van volks gezondheid gisteren bekendge maakt op een zorgconferentie. Zij wil laten onderzoeken hoe dat komt. Vooral aan thuiszorg is meer behoefte. In 2001 nam de vraag naar thuiszorg en zorg in verpleeg- en verzorgingshuizen toe met 13 procent en in 2000 was dat nog 8 procent. De stijging is te zien aan de hoeveelheid aanvragen die de Regionale Indicatie Orga nen (RIO) krijgen. De RIO's be palen of en op hoeveel zorg mensen recht hebben. Ondanks de stijging van het aantal indica ties zijn de wachttijden bij de RIO's niet gestegen. Ross prees het sneller werken van deze in stellingen. Bekend is dat door de vergrijzing de vraag naar oude renzorg alleen maar toeneemt. Toch is de stijging volgens Ross opvallend. Volgens haar woord voerder moet ook worden voor komen dat mensen nodeloos in een instelling terechtkomen. Mogelijk is sprake van een in haalslag van mensen die eerder afzagen van zorg, omdat zij dachten die toch niet te krijgen. Verder is het mogelijk dat de druk op mantelzorgers - naasten die voor zieken zorgen - te groot wordt, waardoor zij afhaken en meer mensen professionele zorg nodig hebben. Ross denkt dat meer vraag naar zorg ook betekent dat er geld bij moet, maar volgens haar woordvoerder moet er wel spra ke zijn van een verantwoorde kostenontwikkeling. den haag/anp - Het moet ge daan zijn met de 'imtatieboe- tes', de snelheid kan op 100-ki- lometerwegen soms best om hoog naar 120 en bussen en touringcars mogen 100 kilome ter per uur. Minister De Boer van verkeer kwam gisteren in een serie toezeggingen tegemoet aan de ergernissen van veel au tomobilisten. Op verzoek van de Kamer gaat de LPF-bewindsman verder uit zoeken of er flexibeler kan wor den omgesprongen met maxi mumsnelheden, maar hij wil harder dan 120 km per uur op de snelweg niet toestaan. Wel voelt hij ervoor om de snelheid via informatiepanelen eerder omlaag te brengen als er files dreigen te ontstaan. Op rustige momenten zou de snelheid op zogenoemde 100-kilometerwe- gen buiten stedelijke gebieden omhoog kunnen naar 120 km per uur. De Boer moet zijn ministerie nog wel laten studeren op de flexibele snelheden, en een con creet voorstel volgt dus pas la ter. De minister had ook wel oren naar de wens van de Twee de Kamer om bussen en tou ringcars op de snelweg 100 kilo meter te laten rijden. Hij wil sa men met zijn collega Kamp van VROM bezien of dit snel kan worden ingevoerd. In Duitsland mogen bussen al 100 kilometer. Na overleg met zijn collega Donner van justitie wil De Boer er voor zorgen dat voortaan de werkelijke overschrijding van de maximumsnelheid op de ac ceptgiro's van verkeersboetes prijkt. Momenteel vermeldt de acceptgiro een lagere snelheid, omdat de gemeten snelheid we gens onzekerheidsmarges naar beneden wordt bijgesteld. De bewindsman meent dat dit irri tatie opwekt, en wil de automo bilist beter voorlichten. Postbank Geldservice. Contant geld opnemen op steeds meer plaatsen. In de komende maanden zult u in kleinere woonplaatsen steeds vaker het hierboven afgebeelde uithangbord tegenkomen. Postbank Geldservice. Bij deze winkels kunt u dan als Postbankklant contant geld opnemen. Met de persoonlijke aandacht die u van een winkel gewend bent, maar met de extra service om er tot 250 per dag op te nemen. Zonder dat u iets hoeft te kopen. Bovendien kunt u er ook terecht voor Postbankbrochures en gratis Giro-enveloppen. Via lokale kranten zullen we u informeren over openingen in uw regio. In totaal komen er maar liefst 400 Postbank Geldservicepunten en 300 extra Postbank Giromaten bij. Naast thuisbankieren, een extra service bij u in de buurt. Wel zo makkelijk. (advertentie) door John Oomkes haarlem - Amerikaanse doua niers zullen in de Amsterdamse haven containers gaan inspecte ren die worden doorgevoerd naar de Verenigde Staten. Dat zegt de Amerikaanse ambassa deur in ons land, Clifford M. So- bel. Ook Schiphol komt in aan merking. In Rotterdam contro leert de Amerikaanse douane al containers met behulp van ul tramoderne apparatuur. Het is Amerika na 11 september 2001 te doen om veiligheid en terreurbestrijding. Nederland wil de belangrijke export naar de VS op peil houden. So bel zag zich gisteren tijdens een werk bezoek aan Noord-Holland dan ook geconfronteerd met onver wachte kritiek. De provincie noemde het gisteren betreu renswaardig dat Rotterdam wel een veiligheidsconvenant heeft afgesloten, en de Amsterdamse haven nog niet. Commissaris van de koningin Borghouts vroeg de Amerikaan se ambassadeur gisteren of Am sterdam als doorvoerhaven voor de VS als minder belangrijk geldt. De diplomaat verklaarde na afloop van zijn bezoek desge vraagd dat de Amerikaanse re gering het belang van Schiphol en de Amsterdamse haven be slist niet zal onderschatten. Sobel: „Twee dagen geleden was ik met Tom Ridge, het hoofd van het Amerikaanse Office of Homeland Security, op bezoek in Rotterdam en op Schiphol. Het ligt in zijn bedoeling om ook in de regio-Amsterdam een filiaal van de Amerikaanse douane op te zetten." barneveld/anp De politie gaat bekeuren voor het voeren van blauwe 'feestverlichting' op per sonenauto's en vrachtwagens. Een bestuurder die met dergelij ke lichtjes op de voorkant van zijn wagen rondrijdt krijgt een boete van 57 euro. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Gelderland-Mid den gisteren aangekondigd. Ook het Korps Landelijke Politie Diensten is volgens hem van plan scherp te gaan letten op de feestverlichting. Fantasieverlich ting in het verkeer is verboden en kan andere weggebruikers in verwarring brengen. Volgens de politiewoordvoerder is er sprake van een trend, die zich in de afgelopen weken snel over het land heeft verspreid. In verschillende winkels zijn de snoeren met piepkleine blauwe lampjes te koop. Automobilisten bevestigen die snoeren bijvoor beeld aan de ruitenwissers. „We troffen de blauwe lampjes enkele weken geleden al aan bij een grote verkeerscontrole. Sindsdien zien surveillancewa gens steeds meer versierde wa gens rijden. De lichtjes branden ontzettend fel en zijn in het donker op grote afstand te zien. Andere weggebruikers zouden kunnen denken dat er een hulp verleningsvoertuig nadert. Of ze raken afgeleid door de feestelij ke aanblik met alle mogelijke gevolgen van dien. Daarom gaat de politie dit fenomeen nu aan pakken", aldus de zegsman. Het laten branden van fantasie verlichting is verboden op grond van het Voertuigreglement. Dat schrijft precies voor welke lam pen een bepaald voertuig mag voeren. Voor auto's en vrachtwagens geldt wit, geel en oranje licht aan de voorkant en rode, witte en oranje lampen aan de ach terkant. Enkele jaren geleden was het volgens de politie ineens popu lair om gekleurde kapjes over de lampen te schuiven. Ook dat is toen aangepakt totdat de hype verdwenen was. hoogezand/gpd - Het 13-jarige meisje uit Hoogezand. dat had verzonnen dat ze door acht Turkse mannen was verkracht, heeft ook zelf de brand in haar ouderlijke woning gesticht. Uit het onderzoek %n de politie blijkt dat het meisje kleren in brand heeft gestoken. Het vuur werd zo hevig dat ze haar huis moest ontvluchten. Om te ver doezelen dat ze brand had ge sticht, verzon ze de verkrach ting. Tegen het meisje is proces-ver baal opgemaakt wegens brand stichting en het doen van valse aangifte. Het is onduidelijk of ie wordt vervolgd. .Justitie kijkt niet alleen naar de processen - verbaal", zegt justitie-woord- voerster Kirsten Smit, „maar ook naar de overige omstandig heden." Te denken valt dan aan de situatie in het gezin en het geestelijk evenwicht van het kind. De vermeende verkrachting ver oorzaakte een paar weken gele den grote onrust onder de Turk se bevolking.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3